Paulus Pilate. a Maar als men op eene reeks onderschei dingen gelijk de uwen kan roemen, dan mag men die lasteraars en hunne vuige lasteringen verachten en zich bij alle deftige en geleerde lieden aanbieden. Ik houd er aan openbaarlijk de verschillige onderscheidingen te bestatigen welke uwe werkzaamheden en verdiensten u hebben doen verwerven, opdat men het overal zou te wete komen dat uwe vervolgers u zonder eenige rede lasteren. En Inderdaad, Mijne Heeren, ik houd hier eene lijst meldende de verschillige onderschei dingen welke de Eerw. Broeders der Kriste- lijke Scholen te beurt vielen. Ik wil ze hier ter hunner eere aanhalen M. Arens A., in religie Broeder Ma rian us, Provinciaal in Belgie, Ridder van de orde van Christus: Eerecertificaat te Londen, 1871. Zilveren eermetaal te Parijs,in 1872. Zilveren eerme taal te Philadelphie, in 1876. - Gulden eer metaal te Parijs, in 1878. 2 diplomas van eerste en 1 van tweede klas te Rio-de-Janeiro in 1883. 2 eerediplomas en 1 zilveren eer metaal te Londen, in 1884. M. De Koster Ch., in religie Broeder Madir-Joseph. 1 diploma van 1L' klas te Rio de-Janeiro voor zijne klassieke werken, in 1883. M. Vanden Broeck P.-L., in religie Broe der Marcy. Zilveren eermetaal te Londen voor zijne werken van rekenkunde, in 1884. M Mathieu C.-J., in religie Broeder Matliieu. 1 diploma van 1* klas te Rio-de- Janeiro voor zijne klassieke werken (Historie,) in 1883. M. Piron J.-J., in religie Broeder Memoire. Beslierder van 't gesticht te Malonue, Ridder van de Leopoldsorde, van 't Eerelegioen van Frankrijk en van de Keizerlijke orde van St.-Anna van Rusland, verkreeg voor zijne werkzaamheden en voor deze zijner leerlingen Eerecertificaat te Londen, in 1871. Eer metaal van 1' klas te Weenen, in 1873. Gul den eermetaal te Parijs, in 1878.Diploma te Dendermonde, in 1881. 2 zilveren eermeta len te Brussel, in 1882. —4 diplomas van eer ste en 3 van tweede klas le Rio-de-Janeiro, in 1883. 1 zilveren eermetaal en 1 eerediploma in medewerking te Londen in 1884. M. Van Achter A., in religie Broeder Achilles, leeraar aan 't geslicht le Carls- bourg. 1 bronzen eermetaal te Londen voor zijne pedagogische werken, in 1884. M. Gochei J.-B., in religie Broeder Alexis-M..leeraar aan 't gesticht te Carls- bourg, voor zijne werken van aardrijkskunde Eerecertificaat le Londen, in 1871. Zilve ren eermetaal le Parijs, in 1872. Zilveren eermetaal te Annecy, in 1872. Zilveren eermetaal te Weenen, in 1873. Zilveren eermetaal te Parijs, in 1875. Gulden eerme taal te Parijs, in 1878. Zilveren eermetaal te Beauvais, in 1879. Zilveren eermetaal te Brussel, in 1882. Zilveren eermetaal te Lyon, in 1883. Diploma van le klas te Rio- de-Janeiro, in 1883. Gulden eermetaal te Toulouse, in 1884. Gulden eermetaal te Londen, in 1884. Boven de onderscheidingen behaald door de leeraarsdes gesticlits vanCarlsbourg voor hun ne pedagogische werken, werden de werk zaamheden hunner leerlingen met de volgende belooningen bekroond Eene eerediploma te Londen, in 1871. Een eermetaal van verdienste te Weenen, in 1873. Een zilveren eermetaal en een diplo ma te Brussel, in 1882. 2 diplomas van eerste en 2 van tweede klas te Rio-de-Janeiro, in 1883. Eerediploma in medewerking te Londen, in 1884. M. De Pauw Ch., in religie Broeder Marès- Joseph. Bestierder der Akade- mie van St.-Lukas, te Gent Gulden eermetaal te Londen, in 1884, voor zijne uitgaven van bouwkundige teekeningen en de werken der leerlingen zijner school. Eerediploma in medewerking te Londen in 4884. Zietdaar, Mijne Heeren, de talrijke onder scheidingen welke de wetenschappelijke wer ken, verdiensten en begaalheden der Eerw. Broeders kwamen beloonen. Wij herhalen het als men op zulke eervolle onderscheidingen kan roemen, dan mag men de lasteringen en versmadingen zijner vijan den verachten. 't Is dus met waar genoegen, Eerw. Broe der, dat ik de eer heb u dit eereteeken aan de borst te hechten. Terwijl de achtbare heerBurgemeester liet eereteeken aan de borst van den verdienst- rijken Broeder hecht, wierd hij begroetjdoor de geestdriftige toejuichingen des pubiieks en de blijde accoorden des muzieks. De Eerw. Broeder Marianus nam alsdan bet woord, en sprak met diep bewogen stem de volgende redevoering uit welke wij insgelijks vertalen Mijnheer de Burgemeester, Mijnheeren, «Uwe oneindige goedheid en uwe gevoelens van kieschheid ten mijnen opzichte, bewegen mij diep. Ik weet wel, Mijnheeren, dat uwe zoo welwillende en zoo deelnemende getui genissen veeier gericht zijn tot den Provin ciaal der Broeders van de Kristelijke Scholen dan tot M. Arens, welke u weinig bekend is. Ook is het in dien schoonen naam van kloos terling, zoon van den Gelukzaligen de la Salie, dat ik u bid le aanveerdeu de uitdruk king mijner innigste dankbaarheid. Ik veroorloof mij u te doen opmerken, Mijnheeren, dat deze hooge onderscheiding van Ridder van Christus, mij door den Keizer van Brazilië weri gegund voor de tentoonstel ling van Rio, alwaar onze klassieke werken, onze methoden, en de sclioolwerkzaamtiederi onzer gestichten van Malonne, van Carlsbourg en van Brussel waren tentoongesteld; dat bij gevolg mijne medebroeders en onze leerlingen er grootelijks deel in hebben. Ik was verre, Mijnheeren, mij aan zulk eene belooning te verwachten. Mocht zij mijnen vlijt aanvuren om met verdubbelden moed de stappen van mijnen Goddelijken Meester te volgen in den strijd tegen de on- wetenheid en tegen de ongodsdienstige op voeding. Mocht zij bijdragen om mijnen iever te vermeerderen voor de zaligheid der katho lieke jeugd en bezonderlijk van deze der goede stad Aalst, opdat ik aldus een deel belale van mijne schuld van erkentelijkheid ten opzichte an de waardige en achtbare mandatarissen vezer uitmuntende gemeente. b Nog eens, dank, Mijnheer de Burgemees ter Dank Mijnheeren Deze redevoering van den Eerw. Broe der Marianus, werd luidruchtig toegejuicht. Onze Koninklijke Harmonie begroete nog maals den Eerw. Broeder Marianus en de plechtige zitting had een einde genomen. De Gemeenteraad hield zich daarna onledig met eene kwestie van minder belang, waarna de zitting geheven werd. In een vorig nummer schreven wij dat een gewezen liberalen Schepen van een der voor steden van Brussel, advokaat en rechlerplaats- vervanger, kortelings voorliet Beroepshof van Brussel zal te recht staan als overtuigd van geldverduistering en misbruik van vertrouwen. De liberale drukpers zwijgt natuurlijk weêr als versmoord over liet schandaal door dezen wellicht maconnieken opperbaas gepleegd. Indien het een katholiek ware of er mogelijk heid bestond hem in katholiek te hervom en,ge zoudt de liberale penlakeien hooien sckreeu- wen en tieren. Doch het stilzwijgen der liberale penlakeien zal niet baten, 'i publiek zal weldra gansch de zaak kennen. Wij knippen betrekkelijk dees schandaal, 't volgende uit 't Handelsblad van donderdag De advokaat en rechter-plaatsvervanger, van wien ik in een vorigen brief gesproken heb, is door de raadkamer verwezen naar de open bare korrektionneele zitting van bet hof van beroep, onder beschuldiging van geldverduis tering en misbruik van vertrouwen. Hij was voor korten tijd nog een geacht man, en zelfs schepene in een der voorsteden van Brussel. In de eerste kringen der hoofdstad was hij een welkomene gast. Begaafd met een helder verstand en met meer dan gewone kennis, had hij allengs eene belangrijke praktijk als advo kaat gekregen. Aanleiding tot een gerechtelijk onderzoek, gevolgd door zijne verwijzing voor den strafrechter, beeft de volgende zaak ge geven Als rechter-plaatsvervanger was hem door de rechtbank het beheer van liet vermogen toevertrouwd van twee weezen, die beiden in een zinneloozenliuis verzorgd werden. Op zekeren dag bleek den vroegeren voogd der ongelukkigen, dat de directeur van het ge sticht reeds sedert lang te vergeefs de betaling gevraagd had van de achterstallige kosten, en toen eene poging om opheldering daarover te ontvangen vruchteloos bleef, werd de justicie gewaarschewd, die een onderzoek instelde, hetwelk niet slechts tot de ontdekking leidde, dal de geheele fortuin der weezen, ten bedrage van ruim fr. 25,000 verdwenen is, maar ook nog een aantal andere handelingen aan het licht bracht, waarvoor de rechter nu ter ver antwoording wordt geroepen. De beklaagde heeft, naar mij verzekerd wordt, eene volledige bekentenis afgelegd, zoodat zijn verdediger, zich tot het pleiten van verzachtende omstandigheden zal moeten be palen, of juister nog, hel medelijden van 't Hof zal moeten inroepen voor de twee dochters van den beklaagde, twee aanvallige meisjes van 16 en 18 jaar, die nog zeer jong reeds hare moeder verliezen moestens en nu haar vader met schande overladen zien. Maar hoe is 't mogelijk, zal men vragen, dat een man als deze betichte voor zulke misdrij ven terecht gesteld wordt Het antwoord is cherchez la femme. Vier jaar geleden maakte de beschuldigde kennis met eene tooneelspeelster van een der brusselsche theaters, en deze vrouw schijnt zulk eene kracht op hem uit te oefenen, dat hij om te voldoen aan hare altijd hooger klimmende grillen, van het eene mis drijf in het andere verviel. Dit is te meerte verwonderen, daar hij betrokken is geweest als advokaat in de zaak van den befaamden t.Kint, de ontrouwste van alle onlrouwe kas siers, en hij dus in de gelegenheid werd ge steld een schrikwekkend voorbeeld in alle bij zonderheden te bestudeeren. Mei dit alles blijft het eene treurige zaak dat een man, op zekeren leeftijd (bij is 46 jaar oud), en die reeds bijna volwassen kinderen heeft, zoo diep valt. HANDELEN NIJVERHEID. Amerikaansch vleesch. Eene niaatscliappij van beenhouwers van Charleroi en omstreken had aan het gouvernement eene petitie ge stuurd, ten einde het amerikaansch vleesch, dat in ons land ingevoerd wordt, te doen on derzoeken door deskundigen. De regeering had deze petilie aan de geneeskundige kommissie voor advies gestuurd. Deze verklaart in een wel beredeneerd verslag, dat hetgene die beenhouwers vragen, onmogelijk is. Belgie ontvangt jaarlijks 14 1/2 millioen kilos ameri kaansch vleesch, (gerookte hespen, doozen, enz.) Hoe zou het mogelijk zijn eene derge lijke hoeveelheid vleesch na te zien Onder de Pyreneën. Eindelijk is tusschen Frankrijk en Spanje de overeenkomst getee- kend betreffende twee nieuwe spoorwegver bindingen bij middel van tunnels door de Pyreneën. De eene verbinding, waarvan de werkzaamheden aan de spaansche zijde reeds ver gevorderd zijn, zal tot stand komen over Huesen en Lanlranc, met doorsnijding van den bergpas van Somfort. De andere, die liet meest door Frankrijk werd voorgestaan,.omdat zij den koristen weg vormt naar Carthagena en Alicanta, twee havens, die het dichtst bij Algerie zijn, zal tot stand gebracht worden over Noguera en de vallei van Arran, om van daar de Pyreneën te doorsnijden en aan het Iransche spoorwegnet in het departement Ariège zich aan te sluiten. De haring. liet verbruik van haring, gansch de wereld door, is overgroot. De fran- sche, engelsche, zweedsche, deensche en nederlandsche vissclierijen verzenden groote hoeveelheden naar alle streken, In eene kleine golf van Noorwegen werden in ééne visscherij meer dan 29 millioen haringen gevangen. Men heeft berekend dat de inwoners van Gothem- burh, in Zweden, eertijds meer dan 700 mil lioen van die vissclien per jaar vingen. Volgens het verslag van kapitein Gallawan zijn er in Japonie zooveel haringen dat men ze soms tot mest gebruikt. Om zieh een gedacht te maken van de wijze, waarop de haring voortteelt, zij het voldoende te weten dat elk wijfje meer dan 50,000 eieren per seizoen afwerpt. Men eet slechts een tiende deel verschen haring, de overigen worden gerookt of gezou ten. De gerookte haring heeft een gelen glans welnu, de vervalschers zijn er in gelukt den haring dien glans te geven bij middel van f bichromate van potassche. Over twee jaren, werden in eenige winkels van Parijs,haringen, alzoo bereid, in beslag genomen. De Nederlanders zouten en bewaren den haring op de wonderbaarste wijze. Het was Willem Beuckelts of Beukelins, die omstreeks 1416 die kunst uitvond. Men verhaalt, dat de keizer Karei V, ter eere van den uilviuder- eenen haring ging eten op Beuckelts graf. De haring is niet voedzaam. De visch bevat op 100 deelen stikstof 2; koolstof 18 vet 7 water 70. De haring bevat dus minder voedzame bestanddeelen dau de aberdaan, de markeel, de snoek, enz. De versche haring verteert gemakkelijk en is zeer gezond. Men verkiest met reden den homharing. De pekelharing levert eene spijs van mindere hoedanigheid, die zeer verhit. Men moet hem altijd in -hel water weeken. De gerookte haring verhitst en past slechts aan kloeke magen; men heeft nogtans personen geweten, die er hunne zwakke, lijdende maag zeer wel aan gewenden. 'l Verbond en nog meer liberaal ongedierl, kermen om er een sleenen hart doen van te breken omdat liet katholiek ministerie reeds 110 duizend 977 franks heeft toegestaan voor herstellingswerken aan kerken welke heer schap Bara, uit godsdiensthaat liet in puinen vallen. liet berucht liberaal schoolenkwest, ic recht svhotelenkwest gcheeten, verslond de verbazende som van Til duizend 360 franks en O eent. en de libe rale kermers van heden lieten het minste gerucht niet hoorei). E11 nogtluius indien er ooit eene schandelijke geldverspilling is be- statigd geweest dan was hel wel Ier oorzake van 't schoolenkwest Maar wat was het 't Schoolenkwest was een oorlogswapen bestemd om de geestelijk heid en de katholieken, te plagen, le vervolgen en te folterenEn wat meer is de vriendjes verrijkten er zich hij, en zij ook, de liberale penlakeien,mochten soms ook eens aan 'tpotje lekken en dan, men begrijpt hel, viel er niet te kermen Wereldtentoonstelling van Antwerpen. De Wereldtentoonstelling van Antwerpen is een nieuw tijdperk ingetreden. Voor schier alle landen is de lijst der toetredingen gesloten en men is op het punt zich bezig te houden met de aanduiding der plaatsen en de versiering. Onder dit laatste opzicht munt vooral Oosten rijk uit: reeds voor veertien dagen bestudeerde men het ontwerp van versiering, en de midden eeuwsche stijl is nu bepaald voor de Oosten- rijksche afdeeling aangenomen. Twee gedeel ten dezer versiering zullen zonder twijfel de algemeene aandacht opwekken, namelijk twee hekkens in gesmeed ijzer, in den vorm van den Quinteu Melsys-put, eene der merkwaar digheden van Antwerpen. Deze afsluitingen werden gemaakt voor prins Engemus, onder de regeering van Kaiiel VI. Thans zijn zij de eigendom van het Keizerlijk paleis te Weenen. Z M. de Keizer heeft ze welwillend, tijdens de Tentoonstelling, afgestaan. Laat er ons bijvoe gen dat dit kunstwerk 4 m. 50 breed en meer don 7 m. hoog is. Indien alle landen, zooals Oostenrijk, voor de versiering hunner aldeeling een eigenaar- digen stijl aannemen, en bij voorkeur den nationalen stijl, zal men een prachtig geheel bekomen en bij liet licht gezien, zal dit een tooveraclitigen oogslag opleveren. liet grooie vraagpunt van het licht was niet gemakkelijk op te lossen. Er moesten 414,32 m. 2, zoowel in het gebouw als in de tuinen, verlicht worden. Het bijzonder comiteit voor eiectricileit dat te Antwerpen werkzaam is, heeft die zending op zich genomen en deze ook met volledig welslagen ten einde gebracht. Om dat doel te bereiken, bezocht liet comiteit al.de huizen en al de stelsels, in Antwerpen vertegenwoordigd. Het is der Tentoonstelling niet te doen een vast stelsel van electrieke verlichting te bezitten, bet moge dan ook liet beste zijn, '1 is in 't belang der Tentoonstel ling zooveel stelsels te vereenigen als moge lijk. Men moet ook niet alleen hen electrieke licht aannemen elk stelsel van verlichting moet worden toegelaten. In die voorwaarden wordt de tentoonstelling der verlichting als het ware eene afzonderlijke tentoonstelling in de algemeene. Al degenen die zich met het vraagpunt der verlichting bezig houden, zullen begrijpen welk overgroot belang hierin voor hen te vinden is, en wij denken dan ook noo- dig de achterblijvers aan tc raden zicli zonder verwijl tot liet uitvoerend comiteit te Antwer pen te richten het is nog lijd. Hel getal der achterblijvers is overigens zeer gering, zoowel in de aldeeling der ver lichting als in de overige afdeelingen. Neemt, bij voorbeeld, de Meubelnijverheidin de beginne legde zij eene onbeduidende deelne ming aan den dag en vandaag belooft zij ons integendeel eene prachtige uitstalling. Berlijn zal in dezen nijverheidstak vertegenwoordigd zijn door de huizen Ferd. Vogts en C'8 en Groschkus Weenen door het huis gebroeders Thonet Crefeld door liet huis Jandges Halle door bel huis Béthmann, zonder Parijs te reke nen dat voorbrengsels van zijne voornaamste huizen zenden zal. Men zal hier zelfs nijver heden ontmoeten, die men er niet verwachten zou bij voorbeeld Let fabriekaat van kunst glas, vertegenwoordigd door het huis Linde, i van Wiesbaden. Dit buis heeft eene plaats van 220 m. 2 aangevraagd. Ten gevolge der buitengewone genegenheid j welke handel en nijverheid in alle landen aan de Tentoonstelling bewijzen, was liet schier onmogelijk datde gouvernementen overschillig bleven. Gok allen Duischland en Oostenrijk uitgezonderd, zijn ollicieet vertegenwoordigd. De beide landen hebben echter in bet gemis I van ofFicieele meewerking voorzien, en er werden bijzondere Commissien gevormd, on- der bescherming van de meest invloedrijke i personen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. II. De Veirman, pastoor van S. Pietersbui- ten, is pastoor benoemd van Sinl-Jacobs. Zijn onderpastoors benoemd op Sint Marlens le Aalst, de E. H. Sicrck onderp. te iNazareth le Pele- gem (Oudenaarde), de E. H. Permenner onderp. te Loochrislite Nazareth, de E. H. Van der Eedt onderp. le Ooike te Loocbristi, de E. II. Joos, coadj. te Baaigem te Ooiko.de E. H. Lippens priester in bet Seminarie. Haeltert. De inhaling van den heer Emiel Ue Sadeleer, Burgemeester van Haeltert, is allerluisterrijkst geweest en liep te midden der algemeene vreugde af. De stoet welke slechts uil rijtuigen bestond was deftig. Dui zenden lieden van de omstreken werden door de aangekondigde Feestelijkheden naar Hael tert gelokt. Doch niemand heeft zich zijne reis le beklagen gehad, want de verlichting der warande des heeren Burgemeesters en 't vuurwerk waren fraai en luisterrijk buiten aller verwachting. Bemerken wij ter loops dat vuurwerk en verlichting door de bevolking van Haeltert den heer Burgemeester werden aange boden. De Ark voor de woon van den beer Burgemeester was glansrijk, meer dan 500 lampioenen van alle kleur deden haar schitte ren. Deze schoon e feest zal lang bewaard blij ven in 't geheugen van al wie er deel aannam. Op verzoek van onze vrienden laten wij hier de redevoering volgen welke door den beer Benedict Roclants, schepen en D. D. burge meester werd uitgesproken Mijnheer de Burgemeester, Hel is met een gevoel van blijde ontroering dal mij de eer te beurt valt, in mijne hoedanigheid van Schepen lijdelijk dienstdoende Burgemeester, den tolk tn zijn om u namens den Gemeenteraad, 't Armbestuur, en de Kerkfabriek, in een woord, in naam der gansche Haelteitsc'nc bevolking, als eerste magistraul le mogen begroeten.en u levensallegetuk, heil en voorspoed in uwe nieuwe loopbaan toe le wenschen. De ongewone geestdrift die zich door geheel de gemeente lucht geeft, betuigt ten overvloede dat uwe benoeming met eenstemmige vreugd wordt onthaald Mijnheer de Burgemeester, uwe mildheid voor de armen, die gij reeds van heden in den vroegen wor gend hebt willen doen gepaard gaan, met den dag uwer inhuldiging, kenmerkt reeds in ruime maal de edele gevoelens die u bezielen voor het lot der be- hoeftigen, die in uwen persoon een waren vader cn echte voorstaander zullen vinden De oude en achtbare familielol hetwelk gij heboort de plaats van Burgemeester die door wijlen uw eerzame oom bekleed werd van 1830 tol 1858 (dag van zijn overlijden) de waardige hoedanigheden van volksvertegenwoordigerwaarmede uwen broeder mijnheer den advokaat en diens schoonva der worden vereerd, zijn voor alle ingezetenen, de zoetste en welligstc waarborgen dat gij alle de rioo- digo voorwaarden verecnigt, om het geluk en wel vaart van ilaellorlte bewerken, en deszelfs voorspoed op zedelijk en stoffelijk gebied vooruit te helpen. De kennissen die hel Schepen-College door eenige jaren ondervinding zich heeft kunnen aanmatigen, de 24 jaren dienst van den Gemeente Sekretoris, de welwillendheid der ingezetenen, zullen, hoop ik, den last van uw Burgemeesterschaps een weinig onderschragenimmers gij moogl stellig rekenen op de innigste en uiterste verkleefdheid zoo der beambten als der inwoners, die als 'l ware lol wel vaart, rust, vrede en voorspoed zeer gestemd zijn. Ik wensch dal in naam van geheel de gemeente opdat het de Goddelijke Voorzienigheid gelieve u tol welzijn van Haeltert de jubelkruk als Burgemees ter te vergunnen Smaak dan een wel verdiend geluk, verstaal uwen geest tot de verheerlijking van'l Haclterlschc fraaie dorp, bewaart voor alle burgers zonder onderscheid, dezelve plaats in uw hart, drijf onzen roem lot aan de palen der naburige gemeenten. Leef lang zeer lang en laat uwen onsterfe- lijkcn naam aan onze nakomelingen als een erfdeel waarop zij zich bij andere dorpen roemen mogen, en dat zij na ecuwen lijds nog aanheffen, den zelfden eenparigen kreet die thans uit aller herten op stijgt Lang leve onze nieuwbenoemde Burgemeester onze waardige magistraal den heer Emile-Jeseph De Sadeleer Hofstade. De stoet welke de inwo ners van Hofstade ter eere van bunnen Burge- meester M. Uonatus Matthys, bij zijne eedafleg ging, hadden ingericht, was overheerlijk in den vollen zin des woords. Eene reis naar Brussel beeft ons belet den stoet bestaande uit 18 triomfwagens en verschillige groepen, van nabij te aanschouwen. Wij zagen hem voorbij trekken aan de Statie, eenige oogenblikken vóórH vertrek van den trein van 1,04 ure, en wij moeten bekennen dat wij nog nooit eenen beteren ingerichten stoet, voortreffelijkere groepen bij eene inhaling van een burgemeester hebben ontmoet, met een woord, Hofstade spande de kroon Moorsel. De Denderbode in bet num mer van 9 November jl. bevat ter gelegenheid der laatste gemeentekiezing van Moorsel eene protestatie van drie mislukte kandidaten, der heeren Rom. De Rop, Jud. Caudron en Fr. Redant. Deze heeren beweren geene liberalen te zijn en smijten hunne liberale medekandidaten maar zwierig over boord. Nu ter gelegenheid van bet Nieuwjaar komt het geuzenmuziek, waarvan de overboord gesmeiene kandidaten deel maken, voormelde heeren met eene serenade te vereeren. Wat omkeer is er gebeurd Komt de liberale partij van Moorsel tot inkeer Gaat zij tot de katholieke denkwijze overslagen? Is zij bezield met eene verdraagzame toegevendheid die bij de liberale partij met en sedert 7 September laatst niet meer te vinden is? Ofwel hebben de eerstgemelde mislukte kandidaten bet publiek met hunne protestatie maar om den tuin zoe ken te leiden en tc huichelen Zij huichelaars Allons done ALLERHANDE NIEÜWS Aalstersclie Klapper. Daar de boekbinder aan zijne belofte niet vol- kwam, is 't ons onmogelijk geweest in den loop dezer week den Almanak, aan alle onze geëerde geabonneerden toe te sturen. De eerste dagen der volgende week zullen zij ver zonden worden. sions en bronz en68, Noorder-Bolwerk Brussel; Marktstraat, 47. Wij vernemen dat de Gi*oote Hol- landsclie Cirque, onder hel bestuur van M. F. SOSMAN, Eerelid van het Roode Kruis van Belgie, alhier op Zondag 18 Januari aanstaande, op 't Esplanadeplein, eenige ver tooningen za! geven. Deze troep is samengesteld uit de 7 gebroe ders Sosman, menigvuldige Clowns en ver schillige gedresseerde Paarden. Schietwedstrijd. De schietwedstrijd te Amsterdam, waartoe M. Koster den scherp schutter Van Asbroeck, die hem le Brussel overwon, ter revanche heeft uitgenoodigd, is nu op 8 februari bepaald. De wedstrijd zal verdeeld zijn in twee stages, ieder van 50 kogels, op de bier te lande ge bruikelijke schietafstanderi van 150 a 200 me ters. De roos van de schietschijf is 10 centi meters in middellijn en de schijf is in twaalven verdeeld. Er zijn verscheidene weddingen aangegaan Op den uitslag van den wedstrijd, die zeer be langrijk belooft te zijn. Nieuwjaarskaarlje. 't Is M. Malou, die zich gelast heeft dat kaartje aan le bieden namelijk de tabel der uitslagen van de gemeen te-kiezingen van 19 October lestleden. Dat werk is voltooid liet zal uitgedeeld worden men heeft er reeds eenige proeven zien van rondgaan. De katholieke zegepralen springen in 't oog mag men zeggen, want de roode kleur komt boven. Als die tabel zal gekend zijn, zal men zien wat de beruchte beweging der openbare denk wijze, welke men heeft doen dienen tot voor wendsel van het wegzenden van MM. Jacobs en Woeste, eigenlijk geweest is. Tijdens dereceptien van 1 Januari aan 'tliof lachten eenige liberalen met M. Malou over die kieskaart. Ik geloof toch antwoordde de uitmunten de Staatsman dat gij ze niet gaarne zult zien voor u lieden is 'l bijna eene doodskaart Tusschen nen gardevil en eene kindermeid. Gardevil. (verliefd.) Zeg eens, mijn har- tediefken, zoudt gij met mij niet willen trou wen Kindermeid, (spottend.) Met u trouwen, zegt ge 'k geloof dat ge gek wordt. Gardevil, (kwaad).Weihoe, gij weigert Kindermeid. Volkomen. Gardevil, (het meisje bij den arm grijpend). Welnu dan breng ik u naar hel kommissariaat. Kindermeid, (ontsteld). Zoo en de reden Gardevil Tegenstand aan de politie Uil Weiteren Maandag morgend trok ken een viertal arbeiders zonder werk naar den wijk ten Eede alhier, om aalmoezen te bekomen. Om den weg te verkorten, wilden zij over het land van Pieler Baetens gaan. Deze was daar juist, en verbood hun over zijn li nd te trekken, zeggende dat er eenige slappen van daar een regelmatige weg lag. Ue kerels weigerden en wilden hunnen weg voortzetten doch Baetens sprong voor hen om het le beletten. Alsdan vielen de schooiers den landbouwer te lijve en takelden hem deerlijk toe. Op zijn geschreeuw kwamen een knecht en een paar geburen toegeloopen en zetten de vluchtende boosdoeners achterna. Men heeft ze niet kunnen inhalen maar toch herkennen. Baetens heeft veel slagen op het hoofd en de schouders bekomen en zijn neusbeen werd stuk geslagen. Men beeft eerst voor hem gevreesd doch hij is nu buiten gevaar en volop aan de be terzij. Men boort in deze tijden veel van aan randingen op den openbaren weg men wacht zelts niet altijd den nacht af om zulke struik- rooverij te plegen. Met Nieuwjaarsdag, tus schen 10 en 14 ure 's avonds, keerde de ge naamde Casimir X., knecht bij M. Louts, vlas koopman, op Overschelde, te Wetteren, terug van Zele, alwaar hij heengegaan was om zijne ouders een gelukkig nieuwjaar te wenschen, toen eensklaps op den steenweg van Wetteren naar Eetvelde, twee kerels van achter de hoo rnen op hem toesprongen, hem vastgrepen en tabakgeld van hem eischteo. Zij wierpen den jongeling in eene gracht en overlaadden hem met stokslagen om uil hunne handen te ge raken gaf hij zijne beurs inhoudende eenige franken. Het slachtoffer dezer laffe aanranding is door de bekomen stokslagen bedlegerig. De policie, van bet feit onderricht, heeft tot heden de daders nog niet kunnen ontdekken. Moord en zelfmoord.Een schrikkelijk drama, dat geheel de stad Namen in opschud ding heeft gebracht, had maandag tc La Plante, rond half zes ure 's avonds plaats. Over een jaar had M. Constant Leroy, de brouwerij, op dat gehucht gelegen, overgeno men. Eenigen tijd nadien trad hij in 't huwelijk met jufvrouw Louisa Balen, dochter van eenen boekhandelaar te Namen. De brouwerij deed goede zaken en het jonge paar was zeer gelukkig. M. Leroy nam eenen klerk, dien hij met de vertegenwoordiging der brouwerij en het ont vangen der kwitantiën gelastte. M. Leroy had zijnen klerk zeer gunstige voorwaarden gesteld en alles ging gedurende eenigen tijd opperbest. Over eenige weken, werd hij nogtbans ge waar dat hij een ontrouwen bediende had ge kozen en er zich moest van wantrouwen. Hij bestatigde eenige ontvreemdingen, vergenoeg de zich met zijnen klerk door te zenden, en deed, bij omzennbrief, aan zijne klanten we ten, dat M. Emiel Dubois, opgehouden heb bende zijn klerk te zijn, ook in zijnen naam geene rekeningen meer mocht ontvangen. Dubois besloot zich te wreken. Hij kocht eenen revolver, dien hij met zes kogels laadde, en begaf zich met zijne moeder naar zijnen patroon. Alles was geregeld, M. Leroy had van alle rechterlijke vervolging afgezien en zelfs aan zijnen bediende een getuigschrift van voldoe ning afgeleverd. Wanneer Dubois zich in de brouwerij aan bood om zijn moorddadig ontwerp ten uitvoer te brengen, bevond M. Leroy zich juist in eene naburige herberg. Mevrouw Leroy deed Dubois en zijne moeder in het bureel komen en ging baren echtgenoot roepen, die hem met de grootste welwillendheid ontving. De brouwer zat bij de kachel, met het hoofd een weinig gebogen, wanneer Dubois hem eensklaps in den hals trof. De ongelukkige Leroy viel morsdood hij werd getroffen gelijk advokaat Bernays. Dubois keerde alsdan het wapen tegen zich zelf, doch bekwam slechts eene lichte wonde aan het voorhoofd. Hij verloor het evenwicht en viel in eenen hoek van het bureel neêr. Mevr. Leroy dacht dat haar echtgenoot slechts in bezwijming was gevallen en deed zijnen halsdoek los gedurende dien lijd stond Dubois op en vertrok. Op den dorpel ontmoette hij twee personen, die op het gerucht van hel schot waren toege sneld. Geleid mij naar de gendarmerie riep hij hun toe. Maar opeens riep hij naar de Maas, die op eenige stappen van daar vloeit, en wierp er zich in. Rond negen ure 's avonds werd het lijk van den moordenaar opgevischt. M. Leroy had slechts ééne enkele wonde aan den hals uit zijnen mond druppelde een weinig bloed. De doktor Gillard werd in allerhaast geroe pen doch vruchteloos, de dood was oogen- blikkelijk geweest. Onmogelijk de wanhoop te beschrijven van zijne ongelukkige, jonge echtgenote, die wel haast moeder zal worden. Leroy was te Anderlecht den 22 april 1801 geboren. Dubois was geboren te Namen, den 18 april 1860,

De Denderbode | 1885 | | pagina 2