Paulus Pilate. pLrCTSCe»-" Moedwillig. Men leest in den Palriote een artikel, waarin geklaagd wordt dat men aan de tegenwoordige ministers zooveel moeielijkheden in den weg legt en dat die moeielijkheden opkomen van beneden. Maar, zegt het blad a de verborgen en verdoken wil, tegen wel ken onze ministers worstelen,zou al heel gauw ophouden als hij niet werd aangemoedigd door de werkeloosheid die, om zoo te zeggen, van hoogerhand aan onze ministers is opgelegd. Als de dwingelanden en centraliseerders, die men liberalen noemt, aan 't bestuur zijn, mogen zij doen wat zij willen niets belet hun bestuur zij zijn het gouvernement. Heel anders is de toestand van onze mini sters. Niet alleen wordt ieder voorstel, door hen gedaan, onder politiek oogpunt onder zocht, maar men verstoot zelfs belangrijke maatregels, welke noodig zijn voor de ernstige en rechtzinnige toepassing der wetten, door de meerderheid gestemd. En de schoolwet wordt niet toegepast in vele gemeenten en het toezichtover het lager onderwijs blijft uitsluitend toevertrouwd aan vrijmetselaars, hardnekkige tegenkanters van onze aangenome scholen en de katholieken blijven van die funcliën uitgesloten Het voorsteld van die benoemingen wordt aanzien als een schandaal, zóó groot als de benoeming van pruisische kolonels aan 't hoofd der fransche regimenten Dat alles is waarin de kwestie der liberale schoolopzieners gebeuren er zelfs dingen, die tot schandaal dienen aan heel een kanton men behoudt personen in bediening die aan iedereen ergenis geven. Zal die toestand blijven duren Zal er nie mand aan den koning zeggen Sire, de meer derheid des lands regeert en zij vraagt dat er geregeld geregeerd worde. Doe dooreen enkel woord allen onwil vallen, ten minste indien gij wilt dat de meerderheid des lands geëerbiedigd worde Volkskamer. De Volkskamer hernam deze week hare werkzaamheden. Na eene ondervraging van M. Rolin, betrekkelijk eene zoogenoemde mis kenning der wetgeving op de kerkhoven door 't ministerie gepleegd in de zaak van Aldeneyck, een gehucht der stad Maeseyck, gingdeVerga- deringover tot het onderzoek van 't Badjet des ministerien van oorlog. Verscheidene rede naars werden gehoord. Deze redevoeringen hier ontleden zou ons te verre leiden. In zitting van Donderdag werd lezing gege ven van 't volgende wetsvoorstel neêrgelegd door de Vertegenwoordigers van Nyvel Art. 1. De rechten die vóór de wet var. 5 Januari 1873 bestonden op de granen, de rijst, het vee, het vieesch en de boter, worden her ingevoerd als volgt A. Tarwe, spelt, masteluin en rogge, 1 fr. per 100 kilos. B. Gerst, zomergerst. haver, turksch koren, boekweit, paardeboonenen vitsen, 2 franks per 100 kilos C. Gort en perelgerst, allerlei meel en ge maal, macaroni, korreldeeg, vermiscelli, 1 fr. per 100 kilos D. Ongepelde rijst, 1 fr. per 100 kilos. Ge pelde rijst, 1 fr. 30 c. per 100 kilos. E. Vee RundveeOssen, 13 franks het stukkoeien en stieren,8 fr. het stuk; jonge ossen en vaar zen, 5 fr. het stukkalveren, fr. 1.50 het stuk; Schapenras: Schapen, fr. 1.50 het stuk; lammeren, fr.,0.50 het stuk Varkensras Varkens, 5 fr. het stukspeen varkens, wegende meer dan 10 kilos, fr. 0.50 hel stuk. F. Vieesch 3 fr. per 100 kilos. G. Versche en gezouten boter, 5 franks. Art. 2. De opbrengst dier invoerrechten zal gebruikt worden voor de onderstaande ver minderingen van lasten en verbeteringen I. Teruggaaf der accijnsrechten op't brou wen van bier en 't planten van tabak, en toe kenning van een gedeelte der nieuwe ontvangs ten aan 't gemeentefonds ten einde het tekort te vergoeden dat uit deze vermindering moet voortspruiten. II. Afschaffing der barreelrechten, door de provinciën en de gemeenten opgelegd. III. Afschaffing of vermindering der lasten opgelegd door artikel 14 der wet van 19 April 1841 op de buurtwegen. IV. Toelagen aan de gemeenten voor de wegen en voor werken van gezondmaking. V. Inrichting van het landbouwonderwijs, van voordrachten over landbouw en oprich ting van nieuwe landbouwstatien. Art. 3. De regeering zal, bij middel van koninklijke besluiten, de verdeeling regelen der opbrengst van rechten, geheven in uitvoe ring dezer wet. (Onderteekend) E. Dumont, J. de Burlet, baron Georges Snoy, L. Pastur. Dees wetsvoorstel zal, naar alle waarschijne- lijkheid, niet aanveerd worden. Exaam van kiesbekwaam- beid. Deze week werden alhier ter stede de voor bereidende leergangen tot het exaam van kies- bekwaamheid heropend. "Wij bestatigen met voldoening dat deze leergangen door een zeer aanzienelijk getal jongelingen gevolgd worden. De lessen worden gegeven den Dijns- dng en den Donderdag van iedere week, in de volgende lokalen Voor de kuip der Stad, ter groote zaal van den Kring, LUnionGroote Merkt, om 8 ure's avonds. Voor Mijlbeke, 1° ter katholieke school op Papenrodedries 2° ter katholieke school Langestraat, om 7 ure 's avonds. Voor Schaarbeke, ter afspanning Den Post hoorn, Gentschesteenweg. om 8 ure's avonds. Wij roepen op deze leergangen de aandacht der katholieke jongelingen in en sporen hen aan ze te volgen. Het kiesexaam moet nie mand afschrikken; meteenigen goedwil en op lettendheid gedurende de lessen is men ver zekerd een diploma te behalen. Wie verlangt het kiesexaam te ondergaan en tot ie leergangen niet uitgenoodigd werd, aanschouwe het tegenwoordige bericht als eene vriendelijke uitnoodiging, en begeve zich op het aengeduide uur naar 't lokaal welke hij verkiest. Een goed onthaal staat hem te wach ten. Immers men moet begrijpen dat met den besten wil der wereld de kommissie toch alle de personen niet kan kennen die het kies exaam begeeren af te leggen. Dus de leergangen bijgewoond indien men er toe uitgenoodigd werd of niet WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 10 Januari 1885, worden aangesteld Als rechter der Handelsrechtbank, zetelende te Aalst M. Prosper Vandersmissen, nijveraar binnen deze Stad Als rechterplaalsvervanger bij de zelfde recht bank M. Hippoliel Leclercq, koopman binnen deze Stad. In het arrondissement Aalst, zijn de volgende burgemeesters en schepenen benoemd Poilaere M. P. J. Mertens, burgemeester M. P. De Smet, schepene. Resseghem M. E. Van der Maeren, burge meester. Sarlardinge M. A. De Clercq, burgemeester M. F. De Porlemont. schepene. Sclundel- beke M. B. De Strooper, burgemeester. Smetlede M. B. Mertens, burgemeester. Sottegem M. L. Van Lierdc, burgemeester M. A. Noyé. schepene. Steenhuyse-Wijn- huyseM G. Herry, burgemeester. Strijpen M. M. Van Crombrugge, burgemeester M. C. Van Helleputte, schepene. Velsicque-RuddershoveM. S. Tuypens, burgemeester M. J. Van Yper, schepene. Viane: M. V. De Ro, burgemeester. Vlec- kem M. B. De Clippele, burgemeester M. A. Schockaert, schepene. Vlierzele M. D. Verstraeten, burgemeester. Voorde M. P. Plaisant, id. Waarbeke M. F. Somers. Wanzele M. V. Blondeel, burgemeester M. B. Mertens, schepene. Welle M. L>. De Cuyper, burge meester. Woubrechtegem M. H. Michiels, id. Zonnegem M. C. De Clercq, burgemeester; M. B. Rottiers, schepene. RECHTERLIJKE KRONIJK. De korrektionneele rechtbank van Brussel heeft maandag M. Goldschmidt, hotelhouder te Brussel, veroordeeld tot 26 fr. boete, omdat hij M. Jourdain, bestuurder van den Palriote, uitgefloten heeft. Ontslag. In zitting van onzen Ste delijken Raad van maandag lest, heelt de heer Frans Monfils, den Raad aange kondigd dat hij zijn ontslag van Schepen aan Z. M. den Koning kwam toe te sturen. Verder kondigde hij ook het voornemen aan later zijn ontslag van Gemeenteraadslid te geven. Dees besluit van den heer Monfils, zal door de overgroote meerderheid onzer partijgeno ten betreurd worden, 't Is te hopen dat de heer Monfils vooral op zijn voornemen betrek kelijk zijn mandaat van Gemeenteraadslid zal terugkomen en aldus aan 't algemeen verlan gen zal willen beantwoorden. Manifestatie Woeste. Wij hebben deze week het plaasteren borst beeld van onzen achtbaren volksvertegen woordiger gezien, 't welk moet dienen als model voor het beitelen van zijn marmeren borstbeeld, en wij hebben met genoegen be- staligd dat de gelijkenis treffend is onder alle opzichten. Voorzeker zal M. Fan Pottels- berghe eer van zijn werk halen. Het gesteendrukte portret, geteekend door den heer Florimond Van Loo van Gent, is ook allerbest gelukt. Op 't einde van Februari of in 't begin van Maart zal 't bedoeld portret aan alle de inschrij vers van ten minste vijf franks kunnen toege zonden worden. Wij herinneren de heeren inschrijvers van min dan vijf franks, dat indien zij 't gesteen drukte portret wenschen te ontvangen, zij nog altijd 't recht hebben van op te leggen tot vijf franks. Passerelle der Ste Annabrug. Bij bet ter pers leggen, vernemen wij dat onze achtbare Volksvertegenwoordiger en Burgemeester, M. Van Wambeke, heden Za terdag eenen brief uit hel Ministerie van Land bouw, Nijverheid en Openbare Werken heeft ontvangen bij den welken hem wordt gemeld dat de heer Minister het kohier van lasten voor de aanbesteding der Passerelle over den Den der te Aalst, heeft goedgekeurd. Dit nieuws zal voorzeker door een groot deel onzer geëerde lezers met genoegen gele zen worden. Alles laat verhopen dat de aan besteding kortelings zal gebeuren en er weldra een einde gesteld zijn aan eenen staat van zaken welken gedurig de gegrondste klachten verwekt. priesterlTjkeTënöe M ING EN Is Onderpastoor benoemd te Nieuwkerke (Waas) de E. H Verdurmen, priester in het Siminarie, lol ver vanging van den E. H. Braecktpan die, om ziekelijk heid, zijn onlslag heeft gegeven. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den heer C. L. V. te St. P. fr. 6,00 over 1885. ALLERHANDE NIEUWS. sions en bronz en68, Noorder-Bolwerk Brussel; Marktstraat, 17. Sedert vrijdag namiddag der verledene week. 9 Januari, is alhier spoorloos verdwe nen den genaamden Joannes Van de Perre, oud 46 jaren, grafmaker alhier. Vrijdag voormid dag verliet Van de Perre zijne woning om het pachtgeld te gaan betalen van de landerijen die hij van onze Stedelijke Godshuizen in huur heeft verkregen, en verder om zijne vergoedin gen te gaan ontvangen wegens hel beplanten en onderhouden van zekere grafsteden. Rond 11 ure verliet hij de woon van den heer Van Mieqhem, ontvanger, en bezocht als dan verscheidene herbergen. In den namiddag wierd hij langs de Hovenierstraat en te Mijl beke gezien en verkeerde reeds in min of meer bedronken toestand. Sedert dien is hij nergens meer te zien of te hooren geweest. Men veronderstelt dat de ongelukkige, bij 't huiswaarts keeren, in den Üemler zal gesuk keld zijn. Van de Perre leverde zich soms aan dronkenschap over. Princes Charlotte. In eene korrespon- dencie uil Brussel aan den Figarolezen wij hel volgende, dat wij onder alle voorbehouding meèdeelen Sedert lang spreekt men niet meer over de gewezen keizerin Charlotte, die nog altijd op het kasteel van Bouchout, te Meysse, verblijft. Het ongelukkig lot der weduwe van Maximili- aan is hartverscheurend. Het schijnt echter dat er zich sedert eenigeu lijd teekeus voordoen, die eene genezing doen verhopen. Zonderling is het, dat de gewezen keizerin die zeil' hare maaltijden regelt, zich nooit in de jaargetijden vergist. Zij zal hij voorbeeld nooit naar wild vragen als de jacht gesloten is \raagt zij een groensel of een vrucht, het is altijd op een tijdstip, wanneer deze voorbreng- sels voorhanden zijn. Overlest keek zij langen tijd door een venster en scheen in gedachten verdiept. Eensklaps riep zij iemand, die daaromtrent was, en vroeg Ziet gij die groote schepen op de rivier, mijnheer wat schoone soldaten... Ziet gij ze Onderscheidt gij goed welk uniform zij dragen Na een oogenblik aarzelens antwoordde die persoon Mij dunkt dat hetengelscheuniformen zijn. Ah riep de princes plotseling en op ver gramden toon, het is al wat ik wilde weten. De personen, welke tegenwoordig waren, zijn overtuigd dat de princes zeer wel wist dat er geen schepen in 't zicht waren en dus ook geen uniformen. Princes Charlotte zou alleen willen beproeven hebben wat men in hare omgeving over haren toestand denkt. Volgens de geneesheeren, doen zulke voor teekens eene genezing verhopen. Ilei*inneringsmeclalie. Wij lezen in den Patriole. Wij hebben zooeven de herinneringsmedalie van de manifestatie op 7 september gezien zij is het werk van M. Edw. Dujardin, den geken- den Antwerpschen kunstenaar. Haasten wij ons te zeggen dat nooit eene medalie beter gelukt is. Deze bronzen medalie van groot formaat stelt op het voorplan den Godsdienst voor steunende op het Kruis en de Vrijheid dragende een kartel met het opschift Libertas' Een weinig op den achtergrond, rechts, een voetstuk met de nationale kenspreuk in de twee talen, en daarboven eene amphora met den olijftak. Gansch die groep ademt kalmte, rust en macht, ook is het kontrast groot met de ver persoonlijking van den oproer, waaraan de kunstenaar den linkerkant zijner medalie heeft toegewijd. Hier wordt een afgrijselijke vogou verbeeld, met onibloote borst, met verwilderde hairen, de ponjaard aan de zijde hij zwaait in de rechterhand een dikke knots en beklimt met gebalde vuist de stoep van het eerste plan. De vriendelijke tegen-manifestant vertrapt in zijnen aanval de grondwet, de weegschaal van het gerecht, vele vaandels, kartels en muziek instrumenten onder de voeten. In het diepste volledig! den goihieken toren van het brusselsch stadhuis, het tafereel welk de kenspreuk clari viri a pessimis occisi zeer wel opheldert. Langs de keerzijde is er eene plaats open voor de opschriften en draagt de medalie de fransche en vlaamsche melding schoolwet, betooging van 7 September, te Brussel. De kunstenaar staat aan de grondwettelijke vereeniging van Brussel alleen het recht toe de medalie te verkoopen, en beslist dat er geen exemplaren zullen van verleend worden dan aan de maatschappijen, die aan den stoet heb ben deelgenomen. De Palriote werd door de rechtbank \an Brussel veroordeeld, omdat M. Dustin meende door het blad in zijne politieke eer gekrenkt te zijn. De veroordeeling bedroeg eene som van 7000 franks. Madame Clovis Hugues wordt vrijgesproken wegens moord, al schoot zij Morin mors dood. Als schadevergoeding moet zij 2,000 franks betalen. Oordeelt over de gelijkenis en het verschil De Patriole heeft bij zijne lezers eene in schrijving geopend om zijne proces kosten en de boete te dekken. Reeds heeft hij over de 13,000 franks ontvan gen. Verleden vrijdag werd voor de 2e kamer der burgerlijke rechtbank van Brussel, het proce.- opgeroepen door verscheidene mani festanten de stad Brussel aangedaan, om haar tot betaling te dwingen van de ontvreemde of beschadigde voorwerpen op 7 September laatstleden. De fechtbank besloot slechts eene zaak te onderzoeken en de andere uit te stellen tot den 19 Februari. De tribunaal van Brussel veroordeelt nog altijd voort, in zake van 7 September laatst. Veel stokslagers en schurftigaards, worden tot boet en gevang veroordeeld. Het hof van beroep is to'en nog veel strenger als de correctionneele rechtbank. De straften van veel aanranders worden daar somtijds merkelijk vergroot. Integendeel worden voor dat hof verschei dene manifestauten, die veroordeeld waren, vrijgesproken. 't Is Moeder Justicie die ongenadig aan den gang is, en waarlijk, de liberalen lachen er niet om. Woensdag avond, nabij de statie van Brussel (zuid,) zag de machinist van den ex pres van Parijs, al met eens tusschen Bulsin- gen en Loth eenen lanteern die van de riggels bezijden den weg rolde hij voelde te zelfder tijd eenen lichten schok en had het voorge voelen dat de trein iemand overreden had. Hij verwittigde den treinwachter en stopte te Loth, om ook den statieoverste te verwittigen. Opzoekingen werden eedaan, en men vond inderdaad het lijk van aen baanwerker Bac kers, in bediening, te Blankenberghc en nu in verlof te Leeuw-St-Pieters, van waar hij langs den ijzeren weg naar Loth bij zijne schoon moeder terug gekeerd was. backers, die 40 jaar oud, getrouwd en vader van vier kinde ren was, had zijne verplaatsing naar Brussel (zuid) bekomen. De liberalen van Brussel zullen in vier kampen gescheurd zijn de oude Association, de Ligue libérale, l' Union iibérale en een vlaam sche liberale Bond. Op gegeven oogenblik zal men al die vechters en haarplukkers aan het zelfde zeel zien trekken. De verdeeldheid is maar eene klucht te meer.Laat er ons dus maar geen aandacht op geven Liberaal geschenk. Meermaals hebben wij de ongehoorde verkwistingen besproken van de millioenen, die aan het justicie-paleis van Brussel vermorst worden. Wilt gij nu eens welen wat het verwarmen alleen van dat ge bouw aan de belastingschuldigen kost Steenkolen. fr. 17,500 Wegnemen der assche, oliën en vetten, hout voor het ontsteken. 1,600 Vernieuwing en onderhoud van het gereedschap. 500 Verbruik van het noodige water om de calorilère aan den gang te houden. a 1,400 Verlichting der lokalen waar de verwarmings- en verluchtingsloe stellen geplaatst zijn. 3,200 Te samen fr. 24,200 De verwarming van het justicie-paleis kost dus jaarlijks fr. 24,200. En met zulke geschenken heeft het liberaal bestuur ons land begiftigd Merci voor zulke cadeaux Ter gelegenheid van de 50sle verjaaring der inhuldiging van de belgische spoorwegen, zul len er in de hoofslad feeslelijkheden plaats hebben een geschiedkundige stoet, een inter nationaal kongres, een raóut op de Beurs en eene gansche reeks uitstapjes. Volgens den Palriote heeft Mgr Dumont, gewezen bisschop van Doornik, er eindelijk van afgezien den eigendom te eischen der gelden, die in het bisdom Doornik waren neergelegd. Mgr Dumont heeft dus de bedroe vende oppositie verlaten, welke hij zoolang gevoerd heeft. -Onder de onderwijzeressen die op wacht geld gesteld zijn, is er eene die gedurende zes jaren les van dansen gegeven heeft aan de kinders van de liberale ministers. Dit belang wekkend en springend schepsel genoot eene jaarwedde van negen duizend franken. Zij krijgt nu een wachtgeld van 4500 franks! Dat is er eene, die niet van honger zal ster ven Het koninklijk observatorium zal korte lings te Uccle, bij Brussel worden ingericht. Het departement van openbare werken kon digt tegen het einde dezer maand de openbare aanbesteding aan van drie gebouwen, welke het nieuw observatorium zullen uilmaken. De werken worden op 185,000 franks geschat. Fen testament. Het getal oud soldaten van het keizerrijk, die hun aandeel vragen van het testament van Napoleon I be loopt 32.000, waaronder 80i)0 Belgen. Om aan elk eene grootere som te kunnen geven, heeft het komiteit dat met de verdeeling dier nalaten schap gelast is, besloten de 500 verdienstelijk sten uit te kiezen, die alzoo 400 fr. zouden bekomen. Welnu, in dat getal komen 144 Bel gen voor, dat is meer dan het vierde der 12 natiën, die aan de verdeeling deelnamen. Zaterdag avond, ten 9 ure, werd een meisje te Gent aangerand, door drie kerels, welke haar eerst den weg vroegen. Het arme meisje werd ten gronde geworpen. Eerstdoor- zochten de booswichten hare zakken en maak ten zich van haar geld meester. Dan wierpen zij peper in hare oogen om op haarden schan delijksten aanslag te plegen. Het noodgeschrei van het slachtoffer heeft gelukkig die onmen- schen op de vlucht gedreven. De polieie doet ieverige opzoekingen. Maandag namiddag, rond 1 uur, is de jonge depechendrager Declercq, aan de Kom, op de Coupute te Gent, bij ongeluk in het water gevallen. Daar hij wat kon zwemmen, dacht men dat hij aan den kant kon komen, maar door de felle koude kon hij niet voort en riep om hulp. Een kooldrager wierp hem als dan den ronden band van het reddingstoestel, welke de jongen vastgreep en waardoor hij boven water bleef. Ongelukkiglijk had men er de koord niet aangedaan en kon men den drenkeling niet bijtrekken. Toen de jongeling daaromtrent 10 minuten gedreven had, heeft men hem bij middel van eenen pinhaak bijge trokken en alzoo gered. Een schoenmaker was in het water gesprongen om den jongen te redden, maar hij moest er terstond weder uit komen. daar het te koud was. De jongeling is naar de Bijloke gedragen, waar hij verzorgd werd. Zijn toestand scheen zeer erg. Men meldt dat M. Lucq, volksvertegen woordiger van Charleroi, hervallen is en alles nu een slecht einde doet voorzien. Behendige jagers. Men schrijft dato 11 dezer, uit Waasmunster Drie wilde zwanen verschenen te Waasmunster den 6 januari M. Victor Verstraeten schoot er twee, telkens met een schot, den bout al. M. Polidoor Criel schoot de derde, ook met het eerst schot. De drie vogels wegen te samen 33 kilo. Een geestdriftig onthaal is maandag na middag M. en Mev. Visart, te Brugge, ten deel gevallen. Niettegenstaande het ongunstige weder, was de stoet, uit 112 maatschappijen saamgesteld, waarlijk indrukwekkend. M. Fonteyne, schepene, sprak de welkoms rede uit en bood M. Visart en zijne echtgenoote namens den gemeenteraad, een kostbaar kof ferken aan, gansch versierd met Brugsche kanten. Het opschrift was in het vlaamsch. Mev. drukte den vurigen wensch uit de schoone taal harer nieuwe medeburgers aan te leeren. M. Visart, die in zijne salons de leden van den raad en de vertegenwoordigers der 112 maatschappijen vereenigd had, stelde eenen heildronk voor aan den bloei en de welvaart der stad Brugge. M. Ruzette, gouverneur van West-Vlaande- ren, woonde de plechtige ontvangst van het echtpaar bij. Een schrikkelijk drama heeft in het krankzinnigengesticht te Doornijk plaats ge had. Twee zinneloozen wandelden op de binnen plaats zeer broederlijk, toen al met eens een van beide eene plank greep, die op den grond lag, en er zijnen gezel eenen hevigen slag meè toebracht op het hoofd. - Ziehier eenige bijzonderheden over de misdaad, welke 't parket van Namen genood zaakt hebben zich naar Auvelais te begeven. 2 gezusters, 21 en 12 jaar oud, kwamen zaterdag uit den koolput van Falisolle met het gewonen geld. naar Auvelais terug. Zij werden onderweg door twee kerels aangerand. Zij namen de vlucht.De oudste liep verloren, viel in de Bies- me en verdronk. De vermoedelijke dader van dien aanval werd aangehouden. Deze kerel had dezelfden avond een jongen werkman van Auvelais aangerand en hem zijn geld ontstolen. De jongeling kon vluchten, doch erkent in den aangehouden persoon, den kerel, die ook hem vervolgd, mishandeld en bestolen heeft. De tijdingen over de glasnijverheid te Charleroi zijn zeer slecht. Verscheidene ovens in de glasblazerijen werden uitgedoofd. Ten gevolge van dien maatregel bevinden zich meer dan 2300 werklieden zonder werk. Men vreest dat er wanorders zulleu ontstaan en dat de hulp-werklieden de glasblazers zullen aan vallen. M. Ternez, bankier te Thuin, heeft dit jaar wel zonderlinge nieuwjaarsgeschenken ontvangen. Daags voor nieuwjaar vond hij in zijn brievenbus een naamloosbriefken van den volgenden inhoud M. Ternez, indien gij aan uw leven houdt, doe dan, binnen de acht dagen eene som van 700 fr. leggen onder den trap van den Pacha Colmant, op de vestingen. In dien gij het niet doet, zal men u en uw huis in de lucht doen springen.. Het briefken was in gothieke letters geschreven. Men vertelt dat M. Ternez in grooten angst verkeert en dikwijls buiten zijn huis vernacht. Alhoewel de opge- ëischte som niet werd gegeven en de acht dagen voorbij zijn, werd nogthans de akelige voorspelling niet ten uitvoer gebracht. Hopen wij dat er hier slechts eene misplaatste klucht in 't spel is. De polieie van Luik werd zaterdag mor- gend verwittigd, dat eene vrouw, moeder van drie kinderen, zich sedert veertien dagen aan dronkendschap overgaf en geene zorg voor die arme kleinen meer droeg. Een policie-kom- missaris begaf zich naar hare woningen bevond dal de gegeven inlichtingen juist waren. Een kindje van vijf maanden ging bezwijken aan gebrek. Al wat een geneesheer inspande om het schepselke te redden, was vruchteloos. Het stierf een halve uur nadien. Depolicie-kommis- saris vertrouwde de andere kinderen aan de medelijdende geburen en de moeder werd naar het gasthuis overgebracht. Zij overleed er korts daarna. Blind. Och menheerke-lief, heb meèlij met 'nen armen blinde. Maar gij zijl niet blind Ik niet, r.een maar papa.... En waar is vader Die zit ginder kaart te spe len met 'nen anderen blinde Aankondiging. Een jongeling te Deven ter, diep iu de schulden zittende, ontving dezer dagen het bericht, dat zijn oom plotseling overleden was en hem lol zijn algemeen erfge naam had gemaakt. Hij gaf van deze omstan digheid aan het publiek kennis door de volgen de aankondiging a Hiermee heb ik de eer te berichten dat mijn oom en ik beiden een beter leven zijn ingegaan. Wildstrooperij. Eene moordpoging werd in den nacht van woensdag tot donder dag gepleegd op den boschwachter, J. B. Fau- comont, te Grand-Leez, kanton Gembloux. Een kwaaddoener, dien men veronderstelt eeu vvildstrooper te zijn, had, omtrent drij ure 's morgens den hond gedood die bij het huis aan eene ketting lag. Door het schot ge wekt, vervolgde de boschwachter aanstonds den plichtige Deze keerde zich om, gaf vuur en trof Faucomont in volle borst. De toestand van den gekwetste is zeer erg, doch men wan hoopt hem niet te redden. De opzoekingen van het parket van Namen bleven tot hiertoe vruchteloos de dader dier moordpoging is nog altoos onbekend. HOLLAND. Door het likwideeren derZevenbergsche beet- worlelsuikerfabriek worden vele landbouwers van de zuid hollandsche eilanden en elders zeer teleurgesteld in hunne betalingen. Naar men verneemt zou aangeboden zijn in februari lOp.c. en in augusti 7 p. c. uit te betalen, in de hoop dal een verbetering der suikerprijzen de fabriek in slaat zal stellen ineer te kunnen vergoeden. Het tekort in deze fabriek word geraamd op 125,000 gl. In Nederland vraagt een persoon die David Aap heet, nan den koning de toelating zijnen naam io Daiids le veranderen. Zietdaar eene dio niet ge vleid is over de bewcenng, dat de niensch van den aap afstamt FRANKRIJK. Te Parijs is een gezelschap van anti-Déisten (godloochenaars) ingericht. Terwijl men le Parijs speelkringen, op bevel van den polieie prefekt sluit, machtigt men officieel het bestaan van die verpestende vereeniging. Een duizendtal arbeiders zonder werk heb ben te Lyon eene vergadering gehouden. De bond dersyndikale kamers verklaarde zicb eerst onmachtig, om den toestand te verhelpen. Dan volgde eene langdurige woordenwisseling, waarin door verscheidene persoonen de hevigste ver- wenschingen en stelsels werden uitgebraakt. Twee citoyens stelden alsdan voorde besluiten te stemmen door de syndikale kamers van Parijs in de vergadering van de zaal Levis aangeno men. en 10 vertegenwoordigers naar Parijs te zenden, om zich met hunne gezellen der hoofd stad te verstaan. Dit voorstel werd aangenomen. De zitting liep verder nog al rustig af. De parijzer National verhaalt het volgende zonderling voorval, dat zich op eene anarchis tische ver gadermg heeft voorgedaan. Men had juist besloten, dal iedere huurder eigenaar moest zijn van hel vertrek, dat hij bewoonde. Dat voorstel was met algemeene stemmen aan genomen, en het kwam er nu maar op aan den datum vast le stellen, waarop het in werking zou treden. Allen schreeuwden Dadelijk, geen uitstel meer, wij hebben er genoeg van. Ik eisch dat de toepassing er van drie maanden verdaagd worde, schreeuwt een der anarchisten. Neen, geen verdaging meer. Weg met dien opportunist. Burgers, verhaalt deze, ik bid u, luistert eens naar mij. Gij zult het mij eens zijn. Neen, weg met dien kerel, slaat hem den kop in. Maar luistert dan toch naar mij Hij heeft toch gelijk, op de tribuun met dien kerel. Burgers, hernam de andere toen bedaard Ik vraag dat het voorstel driemaanden verdaagd worde. Ziehier waarom. Ik woon op eene bo venverdieping, rue Palonceau, in een ellendig hok, waarin" het regent, sneeuwt en waait. Indien gij dien maatregel nu terstond toepast, dan ben ik eigenaar van dat kot en veroordeeld om er altijd te blijven wonen maar indien gij drie maanden uitstel geeft, dan ga ik in de Avenue de VOpéra wonen, op een kamer aan de straat, waarop ik reeds lang 't oog gevestigd heb. Ben ik er eenmaal, dat vraag ik geen uit stel meer. daar geef ik u mijn woord op. De verdaging werd aangenomen en den spre ker levendig toegejuicht. Eenige dagen geleden, slapte eene jeugdige gedekoreerde vrouw af in eene der beste res tauratien der stad Rijsel, gelegen in d« Priester-

De Denderbode | 1885 | | pagina 2