Paulus Pilate. Het valt in 't oog van allen opraerkzamen wandelaar, als hij binst den zomer eenzaam gelijk ik somtijds langs de aardappelvelden wandelt en denkt,hij zal hier en daar soms strui ken bemerken die ver boven de andere strui ken uitsteken en veel dikker van stam zijn. Dat is niet te verwonderen als men naar de oorzaak zoekt. Wilt gij eene gansche partij zulke strui ken erlangen, iets waarover gij terecht fier zoudt mogen wezen, eh wel, plant aardap pelen, ze in hun geheel latende, kloek en ge zond, ter grootte omtrent van een gewoon kiekenei, in voorzichtig bemest land, en ge zult 2ien welke eenen heerlijken en overvloe dige oogst ge zult bekomen Iets waarop ook moet gelet worden, dat is op de struiken, die de talrijkste aardappelen van middelbaar grootte voortgebracht hebben. Dit kan, bij het uitdoen min of meer nagegaan worden. Tot even goede uitslagen zal men geraken, met van de groote aardappelen den kop af te snijden, deze welke te groot zijn om in zijn geheel te koken men snijdt ze doorgaans in twee, drie of vier stukken. Eh wel, alvorens ze te schellen, men snijdt den kop of het bo venste gedeelte der knol eerst af, 't is te zeggen datgene wat men het voordeeligst tot plantzaad kant gebruiken. Vandaar het groot verschil dat men soms op eene partij aardappelen ontwaart men geeft geene aandacht genoeg aan het snijden der knollen voor 't planten bestemd men gelooft in 't algemeen dat men evenveel aardappelen zal bekomen van hel onderste of een zijdenge deelte der plant als van den top. Dat is eene dwaling. Bemerkt wel dat het slechts de moe- derooge derplantis, waaraan deaardappelenin den grond groeien, en weinig, zeer weinig aan de zijscheuten. Nogthans velen verkeeren in de meening dat men gerust den kop der aard appelen mag doorklieven, en verwachten niet temin een grooten oogst. Tot staving van dit gezegde, diende de vol gende ondervinding. In het voorjaar van 1884, had ik eenige aardappelen aan eenen vriend gegeven, op voorwaarde dezelve in hun geheele Je planten en daarmede eene proef te doen 't waren allen aardappelen van dezelfde grootte niet te groot, niet te klein. Hij plantte deze in een gedeelte van zijne lochting, zonder vetten, iets wat ten andere aldaar niet mag gedaan worden wil men eenig- zins goede aardappelen bekomen. Daarneven werden ook eenige aardappelen geplant, in stukken gesneden zooals ze doorgaans gesne den worden door landbouwers. Welk waren nu de gevolgen daarvan Vooreerst de heele aardappelen kwamen boven omtrent veertien dagen eerder dan de gesnedene later hadden zij eenen stam bijna nog zoo dik als de andere, en eene lengte van omtrent een meter en half. En zou men het wel gelooven bij het uitdoen, welk eene opbrengstReeds in het begin van Juli heeft hij aardappelen aangetroffen, waar aan hij twee-en-twintig eetbare, (ter grootte van een duiven ei) en nog veertien aandere reeds gespeende (gelijk men zegt) knollen waren de andere struiken veranderden van tien tot twintig eetbare knollen, die, hadden zij hunnen vollen wasdom kunnen bekomen, eenen oogst boven alle verwachting zouden opgeleverd hebben terwijl, van eenen anderen kant, de gesnedene planters ter nauwernood vier, vijf tot acht eetbare aardappelen gaven. Zulks zij gezegd in 't voordeel van geheele planlaardappelen. Volgens mijne ondervindingen zal men de zelfde uitslagen bekomen met mijne hooger bedoelde handelwijze. Zoo dan, de kopstukken afsnijden tot op eene grootte van drij of vier centimeters, het overige diene voor den pot. Eenieder zal aldus in twee maanden tijds ge noegzame plantersbezitten en eene groote op brengst bekomen. De afgesnedene kopstukken legt men op eene drooge, koele plaats goed open, zóó nogthans dat zij niet spoedig op schieten, noch verhitten, noch vervriezen kunnen. Van af half Maart tot April zult gij reeds een verschil kunnen bemerken. De lopsoheut komt eerst en in de beste voorwaarden. Komen er te veel oogen te voorschijn, men snijdt het stuk in tweeën, maar nimmer door de topscheut. Dit tweede stuk kan men ook op voordeelige wijze planten, maar zal nooit de moederoog overtreffen. Men zij wel indachtig dat de meeste knollen zich rond de moederscheut vormen en nimmer rond de plant. De reeds zoo dikmaals herhaalde bemerking over den afstand in acht te nemen in het plan ten der aardappelen, mag men ook niet verge ten. Men mag gerust aannemen dat de plant- stukken hooger bedoeld, een behoorlijken afstand vereischen, even alsof men geheele aardappelen zou planten. Aldus zal men verze kerd mogen zijn, voor al wie het wil beproeven eenen schoonen oogst te bekomen. Dat men dan van stonden aan zorge voor den planttijd van 1885, en niet wachtte tot den tijd d«tkr is van het planten. Gewoonlijk wor den alsdan de aardappelen warm uit den kelder gehaald, alwaar zij'reeds twee of drijmaal van hunne overtollige scheuten ontdaan zijn, wat overigens hunne kracht zeer verminderd heeft; zij worden gesneden en daags of twee dagen nadien geplant. Neem nu in de eerste dagen van April; 't gevolg daarvan is, dat, nauwelijks hunnen kop boven gestoken hebbende,zij wor den door de meivorsten aangetast en verach teren daardoor zeer in hunnen groei terwijl de andere bevorens goed toebereid, grooten weerstand kunnen bieden aan deze nachtvor sten, veertien dagen eerder kunnen geoogst worden, beter bestand zullen zijn legen de ziekte en doorgaans nog zooveel zullen op brengen dan deze in gewone voorwaarden ge plant. E. V. M. (Gazette van Kortrijk). vreemde druiven, of het vermengen met kurist- matigen wijn.Er werden aldus in 1884/2,255,000 hectoliters suikerwater gebruikt om met wijn te vermengen. Het doen gisten van drooge druiven leverde 1,630,000 hectoliters wijn Terwijl de aanvoer van spaanschen en ilali- aanschen wijn, langzaam vermindert, tot groot voordeel van de fransche wijnnijverheid, brengt Algerië elk jaar meer wijn voort 822,000 hectoliters in 1885 en 896,291 in 1884. De cideroogst die in 1883, 25 1/2 millioen hectoliters beliep, daalde verleden jaar tot 11 1/2 millioen hectoliters daar deappelboomen gewoonlijk geen twee opvolgende goede oog sten geven. Volkskamer. De Kamer hield zich onledig met de bespreking van't budjet des ministeries van justicie. Heerke Bara speelde weer de opperkoster en braakte als gewoon lijk eene geheele wagenvracht lasteringen en beknibbelingen tegen de Geestelijkheid uit. Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, de heeren minister van Justicie cn Tack zijn aan den Doornijkschen schreeuwer de ant woord niet schuldig gebleven. Vooral MM Woeste en Tack stelden hem duchtig op zijne plaats, 't Is ons onmogelijk een breedvoerig verslag mede te deelen, daarom raden wij onze geëerde lezers aan de kamerjaarboeken te raadplegen. In zitting van donderdag ontwikkelde de heer Dumon het wetsvoorstel der vertegen woordigers van Nyvel, betrekkelijk de invoer rechten op de vreemde granen. Het wetsvoorstel werd vooral bestreden door den heer I". Jacobs van Antwerpen. M. Beeniaert verklaarde dal het ministerie het voorstel niet bijtreedter valt dus geenzins te twijfelen of't zal verworpen worden. STERFGEVALEN. Op Driekoningendag is in de verblijfplaats van Slootendries, te Oostacker, godvruchtig overleden de eerw. pater llonoratus Smaelen, van het gezelschap Jesus. Deze vrome kloos terling, den 5 December 1809 te IJperen ge boren, oefende eerst verscheidene jaren en met veel onderscheiding het ambt uit van ad- vokaat hij trad in de Jezuïetenorde ten jare 1855. De eerw. pater Smaelen verbleef vele jaren te Aalst. Verleden maandag is te Gent in de gevoe lens der diepste godsvrucht overleden de heer Ernest Solvyns, senator van het arron dissement Rousselare. De overledene was een ware steunpilaar voor de katholieke partij, in het arrondisse ment Gent bijzonderlijk. Hij bezat een groot geloofzijn iever voor de Kerk kende geene palen alle goede werken ondersteunde hij geern en mildeiijk de armen aanzag hij als vrienden en broeders zijn groot talent ge bruikte hij alom om de goede zaak te verdedi gen. Wij kennen Gods raadsbesluiten niet maar menschelijker wijze gesproken, het af sterven van M. Solvyns is een onherstelbaar verlies voor de katholieke zaak. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 20 januari wordt het ontslag van M. I). F. Grandjeari, als eerste voorzitter bij het beroepshof te Gent, aange nomen. PRIESTERLIJKE" BENOEMINGEN. Is pasloor benoemd op Sict Pielersbuilen de E. H. Pycke, pastoor te Worlegem, aldaar vervangen door den E H Van Vaerenbergh, onderpastoor op Sint-Ilermes te Ronssc. Voor wie liet aangaat. Wil men een voorbeeld van de uiterste nala tigheid der bezitters van stadsloten7 De hier- onderstaande nummers, uitgelot met belang rijke premiën, waren nog ter uitbetaling niet aangeboden op 31 December laatst in de leste dagen van deze maand of in de eerste dagen van februari te Rome zal aanko men. Op die wijze zullen de diplomatieke be trekkingen tusschen hel kabinet van Brussel en het Pauselijk Hof hersteld zijn. Het parket van Brussel heeft zich zondag naar St-Marteus-Lennick begeven om een on derzoek te openen wegens de zaak ten laste van zekeren Pieter Roosselaer, beschuldigd van opstand tegen de gendarmen die bevel hadden gekregen hem aan te houden. Die kerel in plaats van aan de agenten der openbare macht te gehoorzamen, had zijn geweer geno men en van dichtbij een schot gelost op eenen gendarm, die erg aan het gezicht gekwetst werd. Na dien gewapenden weêrstand was Roosselaer opden zolder zijner woning gevlucht en had gepoogd zich aldaar te zelfmoorden, door zich met eene bijl eene groote snee aan den hals toe te brengen De toesiand van dien man is wanhopend. (Chronique). De gendarmerie van Brussel heeft over eenige dagen den genaamde J. B. Blanckaert, oud 63 jaar, geboren te Lier, cn lest gewoond hebbende te Brussel, in de gevangenis der Kleine Karmelieten opgesloten. Blanckaeit wordt beticht een minderjarig meisje ontvoerd te hebben. De kerel was over eenigen tijd de held eener zonderlinge gebeurtenis. Zekeren avond dat hij door eenen policie-agent aange houden werd, weigerde hij meê te gaan daal de agent hem bij den kraag vatte, rukte hij zich los en sprong de vaart in. De agent sprong hem achterna. Deze kon niet goed zwemmen en was op het punt van te verdrin ken, doch Blanckaert bracht den agent aan deri kant en ging vervolgens stillekens naar huis. De rechters zullen ongetwijfeld deze verzachtende omstandigheden willen in aanmer king nemen. Vreemde ratten. - Naar eenen brief die dezer dagen in een brusselsch dagblad ver schenen is. zijn er door 'i gevallen liberaal ministerie niet min dan 37 Franschmans in de verschillende ministerién geplaatst. Som migen zijn expres uit Parijs gekomen, om te Brussel eene bediening te komen aanvaarden, op aanbeveling van hooggeplaatste Fransche personaadjes. Zoo begon ons ministerie allerbest te gelij ken aan eene sukkursaal van de Fransche republiek Meer dan de helft dier Franschmans hebben tot hiertoe het inboorlingschap niet getraagd! En zeggen dat veel honderden Belgen, vol geleerdheid en verdiensten, naar eene betrek king zoeken Dezer dagen deed de genaamde Theoph. j V., oud 17 jaar, eenen stier naar het slacht- huis van Brussel. Toen het dier uit de waag kwam, werd het eensklaps woedend en viel 1 zijnen geleider aan. Vruchteloos trachtte deze het te ontvluchten de stier stiet hem de j horens in de Lorst. De gekwetste werd naar naar het St-Pieters gasthuis gedaan, en men i wanhoopt voor zijn leven. Eenige lokersche geuzen, die de katho- lieke manifestanten van 7 September, aan de i statie van Lokeren met stokken en knuppels i ontvingen, komen er ook maar geheel aardig van thuis. De zaak is reeds eene poos geleden en scheen bijna vergeten. Daar ziet, al met i eens komt Aloeder-Justicie voor den dag, die J binst alles heeft opgespeurd, liet gevolg harer j opspeuringen, 't is dat zij koeken» uitdeelt 1 van 15 dagen tot 2 maanden gevang en boet in j evenredigheid. Een knuppelman heeft zelfs 2 j maanden en toen nog 15 dagen. Drij anderen hebben, benevens gevang en boete, elk nog 100 frank schaêvergoeding te betalen aan zekeren Loroie, dien zij nog al erg mishandeld hadden. Het laatste rijtuig werd letterlijk vermorzeld Drie andere rijtuigen lagen omver op den weg. De machien, de voorste bagagiewagen twee rijtuigen van 5C klas waren op de riggels gebleven en voortgerold tot op zoo wat 200 meters van de plaats der ramp. Een rijtuig van 5C klas kantelde om en la] dweers over de baan. Onmiddelijk werd er ten allen kante hulp gebracht. Twee damen, die lichtelijk gekwetst waren, werden uit het eerst ontriggelde tijtuig gehaald Zij werden in eene naburige herberg gedragen waar zij vroegen om eenige rust te mogen ge nieten. Een tiental reizigers werden lichtelijk aan het hoofd, de armen, de beenen.enz. gekwetst doch allen konden hunne reis voortzetten waren gelukkig er zoo goedkoop van af te komen. De treinwachter Courtin geraakte met een been lusschen twee rijtuigen. Men was ver plicht hetzelve ineen naburig huis af te zetten De gekwetste onderstond die pijnlijke bewer king met eenen zeldzamen moed. De gekwetste reizigers, die ter plaats geble ven waren, ontvingen ook alle mogelijke zorgen Bij de ontriggeling werden eenige tfclegraaf- palen uit den grond gerukt, zoo dat men met alle moeite de gemeenschap kon herstellen Een machien en een bagagiewagen werden uit Brussel ter hulp gezonden en kwamen ten 10 ure 40 min. op de plaats der ramp. Intus schen hadden de reizigers van den trein 184 plaats genomen in den trein 905, uit Brussel naar Doornik. Bruss 1 1853, 29® trekking, nr 69503 fr. 10,000 1867, 19® 1043-26 25,000 1867, 21® 39103 25,000 1S72, 47® 272126 25,000 1872, 59® 21016 )i 25,000 1874, 44® 219183 30,000 1874, 46® 620401 10ü,0ü0 1879, 8' 506138 25,000 HANDELEN NIJVERHEID. Wijnoogst in Frankrijk. Uit de officieele statistieken voor den wijn- en cideroogst voor 1884 in Frankrijk blijkt, dat de opbrengst van wijn 34,780,726 hectoliters beliep, of 1,248,456 hectoliters minder dan in 1883. Deze opbrengst vergeleken bij de gemiddelde opbrengst voor de 5 leste jaren, stelt eene vermeerdering daar van 3,800,000 hectoliters, zoodat het jaar 1884 een betrekkelijk goed wijnjaar is. De fransche wijngaarden zijn nog altijd een der belangrijkste takken van landbouwnijver heid, bij onze zuiderburen, maar de druifluis heeft het aanleggen van wijngaarden veel doen verminderen. IJet aantal hectaren met wijn stokken beplant, is sedert 1874 van 2,446,000 op 2,040,759 gevallen. De vermindering was in 1884 van 55,900 hectaren. Om het deficit, dat hiervan het gevolg was, «au te vullen, heeft de wijnkoopman zijnen toe- /lucht moeten nemen tot hel aankoopen van sions en bronz en68, Noorder-Bolwerk Brussel; Marktstraat, 17. ALLERHANDE NIEUWS. Aan ons nummer van heden behoort een bijvoegsel betrekkelijk de fransche uitgave der werken van Conscience. Verleden Zondag had ter groote zaal van den Kring L'Union het banket plaats 't welk door onzen Gemeenteraad den heer Van Wambeke, Burgemeester, werd aangebo den. De E. H. Pastor-deken De Blieck, de heeren Leirens-Eliaert en Van Vreckem, Sena- teurs, De Sadeleer, onze jeugdige Volksverte genwoordiger, en DeClippele, Arrondissements- Kommissaris,woonden bet familiefeest bij. Men verzekert ons dat den heer Monfils, heeft aangekondigd dat hij op zijn besluit be trekkelijk zijn ontslag te geven als Schepen en Gemeenteraadslid, is teruggekomen. Het Concert te geven door onze Koninklijke Harmonie in 't begin van Februari aanstaande is verschoven tot Belokenpaasclien. Het jaarlijksch banket der rechterzij van de Kamer zal op donderdag 5 februari aan staande plaats hebben. M. Van Wambeke, afge- veerdigde van Aalst, is met de inrichting van dat gansch vertrouwelijk feest, waaraan de ministers zullen deelnemen, gelast. Volgens een blad zou de Kamer in 't begin van November kunnen bezit nemen van het nieuw lokaal. De boeker.zaal is uitsluitend gebouwd in steen en ijzer. De boekenrekken zullen in glas zijn. De eerw. heer Struyf, onderpastor van St-Marie te Schaarbeek (Brussel,) heeft een proces wegens laster en eerroof ingespannen legen de volgende liberale gazetten 1. La Patrouille, van Brussel gevraagde schadever goeding, 50,000 frank 2. La Chronique, ook van Brussel gevraagde schadevergoe ding, 20,d00 fr.; 5. De Burgerij, van Aleche- len gevraagde schadevergoeding, 20,000 fr.; 4. Les Nou velles du Jour, nog van Brussel gevraagde schadevergoeding, 10,000 frank. Zoo moesten alle de gelasterde priesters handelen. Het Vatikaan heeft de lijding ontvangen dat de baron Pitteurs, tot gevolmachtigd mi nister van België bij den H. Stoel benoemd, De toeren van 7 September, hebben nu nog vieze steerten Wij lezen in Het Handelsblad van Ant werpen. Hij gaat niet. Wij dachten hel welM. Pecher gaat niet.... de man blijft hier. Zoo het schijnt, heeft hij een huis gesticht met eenen anderen persoon, en dit huis zal eene succursaal hebben in Rio maar M. Pecher trekt niet over zee om deze te gaan stichten. In alle geval.... hij gaat niet. Wij lezen in het Nieuws-en Aankondigings blad van St-Nikolaas Verleden vrijdag ten 12 en half ure, is St-Nikolaas het parket van Den- dermonde aangekomen. M. de policie-kommissaris was van deze komst, per depeche verwittigd hij bevond zich in de W esterstatie bij de aankomst van den trein. De reden van die komst had betrek king op zekere geruchten over eene poging tot vergiftiging, begaan door een echtgenoot op zijne wettige vrouw. De heeren van hel parket begaven zich naar de herberg üe koningin van Engeland, Statie straat, alwaar de baas, een eerste verhoor onderging. Dientengevolge werd hij per rijtuig naar de kazerne der gendarmerie vervoerd, alwaar het onderhoor werd voortgezet. Hij werd in arrest verklaard door de heeren van het parket. Bij het vernemen dat hij gevankelijk naar Üendermonde zou overgebracht worden, smeekte hij om nog eens zijne oude moeder en zijne kinderen te mogen zien, alsmede eenige zaken te regelen. Dit werd hem toegestaan, doch geboeid aan de handen en vergezeld door drie gendarmen. Hij had tevens verzocht aan de heeren van het parket om M. den advokaat Adolf Meert te mogen ontbieden,'tgenehem toegestaan werd. Mr Adolf Meert begaf er zich heen, aan wien de verdachte verzocht zich te willen met zijne verdediging gelasten en tevens iemand te zoe ken die zijne estamineten afspanning zou wil len oppassen, daar zijne moeder op 78jarigen oudei dom dit onmogelijk doen kon. te meer daar er de postwiisseling gehouden wordt lus schen St-Nikolaas-Kieldracht en doorrijdende gemeenten. Spoorwegramp. Een schrik kelijke ramp had zaterdag morgend plaats op de linie van Doornijk naar Brussel, lusschen de statiën van Bierges en Saintes. De expres van Rijsel, die ten 9 ure 11 min. 's morgens te Brussel (zuid) aankomt, verliet de statie van Bierges, toen het achterdeel van den trein ontriggelde aan den laatsten wissel dier statie. Een rijtuig beslaande uit de 5 klassen ont riggelde eerst, bonsde tegen eenen arduinen paal en werd op eenen afstand van 20 meters in de weide beneden de baan geslingerd. Twee andere rijtuigen van Is en 2" klas onder gingen het zelfde lot. De major Boël, van het4e regiment Lanciers in garnizoen te Doornik, en de kapitein Settey- art werden ook, zoo het schijnt, lichtelijk ge wond. M. Duquesne-Dumont, van Doornik, bekwam eene kwetsuur aan de oog de major Van Vic- kerom heeft kwetsuren aan hoofd en hand M. Arthur Duquesnes, van Enghien, kreeg kneuzingen aan de lenden, enz. Een jongen van 7 jaar, genaamd Albas, vai Bierges, die op den oogenblik der ontriggeliiq aan den bareel stond, werd door een rijtuig getroffen dat van de riggels gesmeten werd De zijde van den kleine ligt gansch open. Men j wanhoopt voor zijne redding. Eene nadere tijding meldt het volgende De volgende personen werden bij de spoor- wegramp van Bierges insgelijks gekwetst M. llugonin, van Clermont, kneuzingen aan hel rechter been;M. Edm. Messes, van Brussel kneuzingen aan het been en den schouder Al. Ritte, van Doornik, kneuzingen aan het hoofd M. Van Vinckroy, van Doornik, kwet suren aan het hoofd en de beenen. De toestand der gekwetsten en van den on- gelukkigeri Courtin is voldoende. De doktors denken dat hij buiten gevaar is. De kleine Albas zal denkelijk zijne vreeselijke wonde niet over leven. Doktor Walravens, van Saintes, was een der eersten op het tooneel der ramp. De doktors Goflïn en Vandenbranden, van Enghien, wer den daarna mei eenen bijzondei en trein aan gebracht. (Nadere bijzonderheden). De treinwachter, wiens been men heeft afzetten betert goed voort zijn toestand is zeer voldoende. De kleine Albas, die aan den barreel gekwetst werd ,is aan de gevolgen zijner wonden overleden. Het schijnt dat de toestand der echtgenoote van den kolonel Vanhoutie, van Doornik, sedert woensdag merkelijk verbeterd is. Uit YVevelghem, den 19 Januari Gij hebt in de Gazette van Thiell een juist verhaal gedaan over de inhaling van onzen burgemeester. Eene schoone feest, niet waar, ter eere van onzen nieuwen bestuurder AI. Van Ackere- Van der Meersch. Maar, in de plaats van feest, was het bijna rouw in de familie Van Ackere en op ons Wevelghem. Den maandag voor de feest werd er eene moordpoging op M. Van Ackere gepleegd. Sedert eenige weken had AI. Van Ackere dreigbrieven ontvangen van zekeren C. H., nog van zijne familie. Deze beweerde dat hij van Al. J. Van Ackere eene som van 25,000 franks moest hebben M. Jules Van Ackere kende den vogel en antwoordde aleens niet op de brieven en dreigementen. Daarop zond C. H. eenen brief die nog veel dreigender was als hetgeen hij te voren ge schreven had. H. bedreigde M. Van Ackere met de dood, bijaldien hij binnen de drij dagen de 25,000 fr. niet ontving. Maandag der verledene week ging onze bur gemeester, volgens gewoonte, met 't eerste convooi naar Kortrijk. 't Is immers in die stad dat AL Van Ackere grootendeels zijnen handel drijft en een han delshuis heeft. AL de burgemeester trok dan naar zijne bureel enhet was nog vroeg: zes uren en half in den morgend. Op eenige stappen van zijn gesticht, be merkte AI. Van Ackere C. H., daar in eene koetspoort verdoken Gelukkig dat de bedreigde koelbloedig en vastberaden was anders, wie weet wal er zou gebeurd zijn AL Van Ackere grijpt zijnen revolver in de vuist, stapt recht op den bedreiger toe en zegt Durft gij roeren, ik schiet Alet eenen gebiedt hij H. stillekens voor hem te gaan, tot aan de bureelen, en zich zeer gerust te houden. In het bureel vroeg AI. Van Ackere, in te genwoordigheid vau al zijne bedienden, aan C. H. om uitleg. H. had veel liever aan Mijnheer geheel alleen te spreken,zei hij maar natuurlijk; niet te doen Maar nu, daar in het bureel, herhaalde de stoute aftroggelaar nok eens, dat hij 25,000 franks eischte Ja, die som moet hij hebben; hij wilde ze hebben zoo niet, hij zou M. Van Ackere van 't leven brengen Nu is het toch te vroeg om daarover te spreken, zei Al. Van Ackere keer liever rond 9 ure weder. En inderdaad, C. H. keerde rond dien tijd wederom. Natuurlijk dat men binst de justicie verwittigd had. De prokureur des konings had aan policie-be- diendec het bevel gegeven den moordbedreiger aan te houden. Alet het slag van 9 ure, stond C. H. op zijnen post. in hel bureel van het handelsgesticht van M. Van Ackere. Wie er ook was, dat was de policie. C. H. werd in een oogwenk gegrepen, werd wegge leid en vastgezet. Men heef bij den bedreiger eenen revolver gevonden geladen met zes scheuten, alsook eenen dolk. Die zaak is nu in handen van 't gerecht, en onzen heer burgemeester is gelukkigliik ontsnapt. Vergiftiging. Het parket, van Verviers heeft een onderzoek in de gemeente Charneux geopend. Er was spraak van eene poging tot vergifti ging welke reeds op7januari zou gepleegd zijn. AL L... landbouwer te Charneux, had zich op gemelden dag naar het St-Jansfeesl begeven. Hij liet eenen knecht, oud 21 jaren, alleen op de hoeve en gaf hem eenen pot koffie voor eetmalen gedurende den dag. De jongeling dronk tweemaal van den koffie en bekwam brandwonden aan den mond. Bij de terrugkomst van zijnen meester, ver telde de knecht wat er gebeurd was en de land bouwer droeg wat er van den koffiie overbleef bij eenen apotheker die er eene groote hoe veelheid zuringzuurin vond. Die poging tot vergiftiging, waarvan dedader nog onbekend is heeft te Gharneuxenin de om streken een groote opschudding te weeg ge bracht. Er werden tol hiertoe nog geene aanhoudin gen ten uitvoer gebracht. De boschwachtervanden Staat teMarche, deed zaterdag lest zijne gewone ronde in het bosch van Petithan. Hij bemerkte tot zijne groote verwondering dat men te midden van het woud eene hut had opgetimmerd, dat er op den grond een groot aantal bussels hout lagen en men aldaar niet min dan 2U0 zware eiken had neergeveld. Groot was zijne verwon dering toen hij eenen man bezig zag met bij middel eener groote bijl, eenen boom uit te doen, juist alsof die persoon hier op zijne ei gendommen stond. Het scheen zelfs dat die zonderlinge eigenaar misnoegd was omdat de boschwachter hem bij dit werk kwam storen. De kommandant der gendarmerie werd verwit tigd en de boschbewoner aangehouden. Het schijnt dat die persoon zinneloos is. De toege brachte schade beloopt 4500 fr. Op het ijs. Een ongeval heeft maandag op den vijver van Jambes, bij Namen, plaats gehad. Het ijs is gebroken en tweeschaetsenrijders verdwenen in 't water. De redding was moeielijk, daar het ijs aan de kanten insgelijks gebroken was. Jan-Baptiste Alaritte gelukte erin met zijnen sjerp een der drenkelingen uit den vijver te trekken de andere was op het punt van te verdrinken, wanneer AJarcelin Debruri, zich, met gevaar van zijn leven, plat op het ijs neêr- legde en hem, met eenen gaanstok, welke men had toegeworpen, uit het water trok. Drie werklieden, die dijnsdag morgend, ten 6 ure, uil den pletmolen van Chatelet van hun werk kwamen, werden misleid door den dikken nevel en liepen in den Samber. Een hunner werd gered de lijken der twee ande ren werden rond 1 uur namiddag opgevischt. De naaste ster. De bestuurder van het observatorium van Kaapstad heeft dezer dagen bewezen dat de vaste ster, het dicht bij onze Maneet gelegen, de grootste ster is van het )eeld-Centaurus. Dit bevoorrechte hemellicht is echter nog genoeg van ons verwijderd, opdat een lokomotief. met eene bewegingskracht van 96 kilometers per uur, 48,663,000 jaar zou noodig hebben om den afstand lusschen hem en de aarde af te leggen. Een kaartje voor die reis, legen 5 centiemen per kilometer, zou men 270 milliards frank betalen Er wordt wéér een ondergang van de wereld aangekondigd, liet Regensburger Tage- blatl herinnert aan de voorspelling van Nostra- mus Als Georg aan bet kruis uitstrekt En Alarkus hem heeft opgewekt, En heil'ge Joannes hem zal dragen, Dan heeft het werelduur geslagen. Hiermede is zooveel als gezegd, dat het einde der wereld daar is, wanneer Goeden Vrijdag op 23 April, Paschen op 25 April en Heilige Sacramentsdag op 24 Juni (Joannes- dag) valt. Dat alles is nu in 1886 werkelijk het geval. Wij zullen het afwachten HOLLAND. IjsvermaakHalf Holland leefde woensdag op hel ijs. Schaatsenrijden en sleeën is daar, in dut land, een nationaal plezier. Niet alleen hee ren en werklieden, maar voorname juffers en werkmeisjes allen binden de schaatsen onder en het gaat er op los Op het ijs worden tenten opgericht, waar men alle ververschingen kan bekomen en niet zelden spelen er volledige or kesten om het publiek aangenaam te zijn. Aan wedrennen op schaatsen is er nergens gebrek. Eigen Recht doen. De hollandsche dag bladen brengen oas ten titel van Schandaal in den Haagschen theater, een geval aan, hetwelk doel zien dat zekere heeren uit de hooge wereld zich op eene schandelijke wijze hebben recht gegeven, niet met liet woord, niet met de pen maar als onbeschofterikken met den slok Ziehier wat wij in de nederlandsche bladen lezen Een bezoeker van den hollandschen schouw burg, zekere De Ilondl, werd door het open baar gerucht aangeduid als zijnde de schrijver van het satyriek werkblad Argus hij werd door drie jongelieden, met name graaf Van Limburg- Stirum, baron Lliouckaert van Schauburg en nog een derde, wiens naam niet bekend was, onverwachts aangevallen, bij den kraag gegre pen en in minder dan eene minuut tijds onder den voet gebracht. Zich verdedigen was on denkbaar, daar de jongelieden hun hevig ont steld slachtoffer als een drietal losgelaten beze tenen met de looden knoppen hunner rollings, met vuisten en nagels, met de hakken hunner schoenen, zoodanig kwetsten, dat hel bloed uit verschillende plaatsen van het hoofd vloeide. Daar de groote poos geëindigd, en de policie niet meer in den gang, die naar den foyer leidt, aanwezig was, vervlogen er eeuige minuten alvorens een agent, een nachtwacht eD, eenige stonden later, een inspakleur van policie kon den toesnellen, zoodat de mishandelde reeds door tusschenkomst van anderen aan zijne woe dende aanvallers was ontrukt. Twee der aanvallers maakten van de verwar ring van het eerste oogenblik gebruik om te ontkomen de jonge graal van Limburg-Stirum

De Denderbode | 1885 | | pagina 2