Paulus Pilate. behooren. In 1883, wordt de wet gestemd naar luid der welke de pastorijgoederen Staats- goederen werden verklaard. Wat doet M. Bara, hij die de goederen in kwestie, kerkgoederen had verklaard?... Hij aarzelt niet en hij ver klaart dat hij zich vergist heeft en dat de goederen tot den Staat behooren Het eerste besluit legt zich uit door de zucht om de inkomsten van den pastor in te krimpende tweede door den drilt om de Kerk te bestelen ten profijie van den Staat i Deze twee besluiten komen dus goed overeen, beide hadden zij de zeilde strekking, namelijk van Kerk en Geestelijkheid den duivel aan te doen Curatoren. Wij protesteren niet meer alleen, schrijft 't Handelsblad, tegen de monsterachtige reke ningen, die zekere advokaten opstellen, als zij benoemd worden tot curatoren door de recht banken van koophandel te Brussel protes teert men al even hard als hier. Er is een proces ingespannen, zooals men weet tegen een lid der magistratuur te Brussel, die op eene heel onregelmatige manier, zoo het schijnt, de kas van weezen heelt leêg gemaakt. Nu beweert de National dat de machtige en rijke korporatie der curatoren van faillieten van Brussel, vreezende dat dit proces nadeel zou kuanen doen aan de reputatie van anderen, besloten heeft er een einde aan te maken door het tekort, 22,000 fr. aan te vullen, en die som te betalen in evenredigheid van hetgeen ver schillende curatoren, in de leste tien jaren, hebben gewonnen. Is dat waar7 De National geeft cijfers op, die ons doen droomen van het goudland, van',eene wezen lijke goudmijn, waarin zekere liberale curato ren onophoudelijk zitten te vroeten, bij uit sluiting van alle andere advokaten. Verbeeld u dat er advokaten te Brussel zijn, en het blad noemt er vier, waarvan de eerste in tien jaar 222,861 fr. getrokken heeft, de tweede 219.341 fr.; de derde 186,561 fr.; de vierde 133,979 fr.; en verder een zwerm van getokte en geubbaarde schatgravers, die allen met gevulde zakken zijn weggegaan Een overgroot deel van de fortuin, die aan de schuldeischers zou moeten toekomen, ver dwijnt alzoo is de diepe zakken van de advo katen, die door de rechtbanken van koophan del bevoordeeld worden. Wordt het niet hoog tijd dat de wetgeving een einde stelle aan die handelwijs, welke men nog aan eene beur- zensnijderijzal vergelijken §enaatkiezing. Bij koninklijk besluit van 27 januari 1886, wordt het kiezerskorps van hel arrondissement Roesselaere voor maandag 16 februari aan staande, ten 9 ure 's morgens bijeengeroepen, om over te gaan totdekiezing van eenen Sena- teur, in vervanging van M.Solvyns, overleden. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijke besluiten van 22 Januari 1885, zijn benoemd in de volgende gemeenten van ons arrondissement Herdertem burgemeester, M. E. Muylaert. Hillegem Schepenen, MM. G. Dieraert en G. Vidts. Idegem Schep. MM. J. De Wan del en P. De Jonghe. Onkerzeele burgem. M. A. Spitaals. Oombergenburgem. M. J.-B. Gyselinck, schep. M. F. De Moor. Oordegem burgem. M. D. De Schaepmeester. Smeerhcbbe-Vloersegem burgem. M. B. De Wandel. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. De Visscher onderp. te Deinze, is vierde onderpastoor benoemd op de volkrijke parochie H. Kerst te Gent, alwaar thans meer dan 22,000 zielen zijn. Verder zijn onderpastoors benoemd te Rodso op S. Hermes, de E H. Van Wassenhove onderpastoor te Sinte Lievens Essche op deze laatste parochie, de E. H. Gbysbrecbt, oud surveillant te Oudenaarde te Deinze, de E. H. De Smet, coadjutor te Hansbeke, in deze hoedanigheid vanvangeu door den E. H. Melckenbeeck priester uit het Seminarie. STERFGEVALLEN. Zondag 11. bad alhier de begravenis plaats van den heer Desiré Callebaut, lid van 't Vrij willig Pompierskorps onzer stad. Gansch het Korps in paradekleeding was bij de lijkplechtigheid tegenwoordig. Op 't Kerkhof sprak de heer P. De Paepe, Kapitein-bevelhebber, de volgende lijkrede uit Vrienden, Wapenbroeders, Waar zijn wijwat zien wij helaas het nederig Kerkhof, alwaar onzen welbeminden Medebroeder, Desiré Callebaut, zijne laatste rustplaats gaat genieten. Als eene roos die in haren glans de frisch- heid harer kleuren op eenige dagen verliest en bloembladeren van haren stengel scheidt als een rook,ais eene schaduwe in de lucht verdwijnen, zoo ook is ons dien vriend in den jeugdigen ouderdom van dertig jaren, niet alleen aan ons maar aan zijne moeder, zusters en broeders ontrukt, Als bevelhebber is het mij eene plicht eene kleine schets zijns levens te geven, vooraleer zijn levenloos lichaam in den gapenden kuil voor eeuwig te laten rusten. Desiré Callebaut heeft van zijne bitterste jonkheid het voorbeeld van deugdzaamheid en godvreezendheid in de oogen zijns gespelen geweest. Bezield met een oprecht christene geloot, gehoorzaamheid en eerbied voor zijne Ouders en Oversten. De neerstigheid en iever in zijn werk waren hem niet vreemd want noch dag of nacht heeft hij onledig geweest. Hij was bezonder met eerie gaat van zelfsop- offering bezield dat alles te boven ging; en alhoewel zijnen ziekelijken toestand die hem 5 jaren kwelde, is het met de grootste moeite dat wij er in gelukt zijn hem in onwerkelijken dienst te stellen. Sinds zes jaren was hij met hart en ziel aan ons Korps verkleefd. Altijd onderdanig, altijd bereid, om de minste bevelen zijns oversten zonder morren te volbrengen, ook was hij een voorbeeld van gedrag en algemeene achting bij al die hem kendeen wij mogen zeggen dat wij door zijne dood niet alleen een vriend maar een heldhaftig Pompier in ons Korps verloren hebben die wij altijd zullen betreuren. Lieve Moeder, Zusters en Broeders, indien uwe droefheid groot is met het verlies van uw kind, van uw broeder, die den schat uws harten uitmaakte; de onze is alzoo groot met het verlies van onzen deugdzamen Wapen broeder. Troosten wij ons met de gedachten dat Desiré Callebaut reeds de verdiensten zijner goede zeden en godsvreezendheid met de God heid voor eeuwig genieten dat de zeisen der dood niemand ontsnapt. Laten wij dus allen die zijne stoffelijke overblijfsels tot aan deze grafstede vergezeld hebben een laatsten vaarwel zeggen vooraleer hij voor altijd met de aarde overdekt wordt; en zeggen wij met eene onuitsprekelijke droefheid Vaarwel, Desiré!.... Vaarwel lieven Medebroeder, den vriend van ons allen, dat uwe reine ziel de zalige rust voor altijd geniete M. Erèbe, gewezen hoofdopsteller van den Journal de Bruxelles, is dijnsdag morgend te Brussel overleden. Eenige dagen te voren had de moedige kam per uit vroeger dagen, het bezoek van Mgr. Goossens, aartsbisschop van Mechelen, ont vangen. Zittijden der Militieraden. De zittingen der drie zittijden van den Mili tieraad voor het arrondissement Aalst, zullen plaats hebben, als volgt Eerste en tweede vereenigde zittijden. Ten Stadhuize leAelst.ten 9 ure 's morgens. Maannag 9 Maart, voor de militiancn van 't 25* kant Dijnsdag 10 Maart, 26° Woensdag II Maart, 27- Donderdag 12 Maart, 28' Vrijdag 13 Maart, 29e Zaterdag 14 Maart, 30° Maandag 16 Maart, 31" Dijnsdag 17 Maart, 32® Woensdag 18 Maart, 33 Donderdagl9 Maart, 34® Vrijdag 20 Maart, 35° Zaterdag 21 Maart, 36' Derde zittijd. Ten Stadhuize te Aelst, ten 10 ure des morgens. Dijnsdag 7 April, voor de militianen van al dc kantons van 't Arrondissement. sions en bronz en68, Noorder-Bolwerk Brussel; Marktstraat, 17. ALLERHANDE NIEUWS. F*»seei*elle der St-Annal>rug. De gentsche dagbladen kondigen de open bare aanbesteding aan der Passerelle voor voetgangers neven de St-Annabrug alhier. Deze aanbesteding zal plaatsgrijpen op Za terdag 21 Februari 1885, ten 10 ure voormid dag, in 't Gouvernementshötel te Cent. Dank aan 't katholiek ministerie, gaat er dus aan de aanhoudende klachten van 't publiek recht gedaan worden. "Weldadigheidsfeest. Op Maandag 9 en Zondag 15 Februari aansl. zal alhier door de heeren Leerlingen der PUPIL LENSCHOOL DES LEGERS, een luister rijke Avondfeest gegeven worden ten voordeele der noodlijdenden onzer stad. Deze feest zal telkens om 5 ure namiddag stipt aanvangen en ter Stedelijke Schouw burgzaal plaatsgrijpen. Het programma belooft een hoogst aangename avondstond. Boven verscheidene openingstukken, alleen zangen, romancen, zullen er een vlaamsche en twee fransche kluchtspelen opgevoerd worden, te weten Nardje, de duivenmelker n Les morts vivants en Le violoneux. Wij be merken verder ook dansoefeningen welke naar men ons verzekert hoogst merkweerdig zullen wezen. Prijzen der plaatsen Genummerde stalles en stoelen, fr. 2,00. Balcon, fr. 1,00. Derde Rang, fr. 0,50. Kaarten zijn te rekenen van heden, zonder vermeerdering van prijs, te verkrijgen, ten lokale der school. Iedere kaart van fr. 2,00 geeft recht tot twee bons van een brood, en iedere kaart van fr. 1.00 tot een bon van een brood. De brood- deeling zal plaats hebben op Zondag 22 Fe bruari aanstaande, van 11 tot 12 ure voormid dag. Berlaere. Op Maandag 2 Febru ari, zijnde O. L. V. Lichtmis, om 1 ure stipt aan Appels-Veer, zal de plechtige inhuldiging plaatsgrijpen van Mijnheer JORIS VERGAU- WEN, als burgemeester van Berlaere. Ziehier de orde van den stoet 1. Sapeurs. 2. Bazuinblazers. 3. Eerewacht te paard. 4. Wagen verbeeldende de Kloefmakerij, (Heide.) 5. Voetgangers De Wilde Jacht (Heide- Quote.) 6. Wagen verbeeldende de Walvisch (Mo lenhoek.) 7. Wagen verbeeldende de Beenhouwers (Frankrijk.) 8. Voetgangers de Hottentotten. 9. Wagen verbeeldende de Schrijnwerkers (Hoogenweg.) 10. Zangmaatschappij De Eendracht (Schuit je.) 11. Wagen verbeeldende de Stoomschaar- slijperij (Kóolstraat.) 12. Wagen verbeeldende de Zalmvangst (Molenhoek.) 13. Wagen verbeeldende de Gieterij (huis GrégoireJ 14. Wagen verbeeldende de Ambachtslieden (Hoogenweg.) 15. Wagen verbeeldende de Boerenhandels- werk (Kruyenberg.) 16. Wagen verbeeldende de Jacht van St- Hubert (Vliet.) 17 Wagen verbeeldende de Genie in wer king (Quote.) 18. Wagen verbeeldende de Jonge Gymna- siarken. 19. Wagen verbeeldende de Visscherij (Veer.) 20. Twee batailjons voetgangers, verbeel dende een Oorlogstooneel gevolgd door ka nons en ambulancen (Daal, Overheet en Hoeksken.) 21. Rijtuigen van bijzonderen, van den Ge meenteraad en van het Schepenen-college. 22. Fanfarenmaatschappij De Vriendenbond. 23. Rijtuig van den heer Burgemeester om ringd van zes eerewaohten te paard. Des avonds om 6 ure, Verlichting en prach tig Vuurwerk. Wat zijn ze eerlijk Wat de liberale partij bij ieder eerlijk en gezond ver stand met onweerde moet slaan, is het gemis van logiek of liever het gemis van eer lijkheid. Wat zij hier afkeurt, keurt zij ginder goed wat bij ons eene schurkerij is, wordt bij haar stilzwijgend goedgekeurd wat wij, volgens haar, niet mogen doen, is bij de liberalen vol komen toegelaten. Kortom, wat recht is voor eenen conserva tief, wordt bij den liberaal krom, en wat krom is voor iedereen, wordt bij hem als recht aan zien, indien dit tot profijt van zijne partij of van zijnen zak dienen kan. Eenige maanden geleden, toen de liberale partij met het schuim der beleediging op de lippen rondliep, schuifelden eenige studenten den minister Vandenpecreboom uit. De rechtbank van Bergen heeft die beleedi- gers van den minister des Konings veroordeeld tot geldboeten van 26 tot 2U0 franken. Groot lawaai in het kamp, waar men vooraf gevoelig schijnt te zijn aan de beurs. De liberale schreeuwers vergeten echter wat er eenigen lijd geleden te Brugge gebeur de bij den triomfalen intocht van M. Rolin in gezegde stad, na de afsteking van ridder Ruzette als gouverneur, riep een jongeling leve Ruzette Dit leve Ruzette werd aanzien als eene....... beleediging, die het, stipt genomen, niet is welnu, die jongeling, zegt een gentsch blad, werd voor het korrektionneel veroordeeld lot verscheidene maanden gevangenis. Deze veroordeeling vond de geuzerij goed maar de veroordeeling voor het direkt belee- digen van eenen minister des Konings, vindt zij slecht en zij reklameert tegen eene geld boete, aan geuzen opgelegd, die beleedigend schuifelden. Dat leve Ruzette werd met eene uiterste strengheid gestraft, onder de toejuiching der geuzerij maar deze is rood als een getergde kalkoensche haan, omdat men te Brussel een jongen geus vervolgt, die den minister des Konings, M. Jacobs, beleedigt met den kreet van a bas la calotte! De beleediging in het eerste geroep is nog te zoeken men kan des noods eene naald in eenen hooitas vinden de beleediging in het tweede is klaar en duidelijk, ja, onbeschoft openlijk. Maarrr... de eerste beleedtger was eeu kon- servalief en de tweede beleediger is een geus de eerste moest veroordeeld worden en de geus zou moeten vrijheid hebben om uil te werken al wat in zijnen boozen kop steekt, of wat er in gestoken wordt. Handelsblad In het paleis des konings. Eenige dagen geleden was er eene kleine opschudding in het paleis. De koning, die persoonlijk veel ge negenheid aan den dag legt voor M. Beer- uaert, had het hoofd van liet kabinet doen roepen. Er woedde op dat oogenblik een echte sneeuwstorm. Na het gesprek zegde de koning tot zijnen minister Ik zal uw rijtuig doen voorkomen. Ik heb geen rijtuig, sire ik heb er geen kunnen vinden, het was te slecht weêr. Blijf dan hier wachten, M. de minister» tot het einde van de vlaag. Ik dank Uwe Majesteit, maar ik heb haast om terug thuis te zijn. Welaan dan, zegde de koning, die ge reed was om naar Laeken te vertrekken, be dien u dan van mijn rijtuig, het staat gereed ik zal wel wat wachten. En de koning ging met zijnen minister naar buiten, deed hem in het rijtuig stappen en wachtte, in eene voorkamer wandelende, op de terugkomst van zijn gespan. Het personeel van het palcis, dat nooit zoo iets gezien had, kou het maar niet begrijpen Inspecteurs. Het schijnt dat ons mini sterie er niet in kan gelukken de noodige ver plaatsingen te bekomen tusschen de inspecteurs der scholen, waartusschen er nochtans zijn, die men zeer goed zou doen, om gansch bij zondere reden, direkt aan de deur te zetten. Men maakt dus aan hooger hand de uitvoe ring der wetten zooniet onmogelijk dan toch moeielijk. De wil der meerderheid wordt dus door de bureelen openlijk miskend In 1878 met het optreden van het liberaal ministerie, begreep men den toestand, toch veel anders, en men gaf het liberaal kabinet de faculteit om ten minste volgens den wil der toenmalige meerderheid, te regeeren. Overigens, de liberale kabinetten hebben altijd de handen vrij gehad en die afstelling en verplaatsingen gedaan, welke zij noodig dach ten. Vooral het leste ministerie heeft hiervan op de grofste manier misbruik gemaakt en benoe mingen gedaan, die eene schande waren voor de administraties. Vandaag schijnt alles onveranderd en men gaat uit van het ongehoord en onmogelijk prin ciep dat de meerderheid moet regeeren, met de moedwillige en klinkend veroordeelde man nen der minderheid. Wij begrijpen dien toestand niet: indien men denkt daardoor den geest der meerder heid in het land te doen omkeeren, bedriegt men zich grootelijks. Integendeel, onze partij wordt allengs al sterker, terwijl het haatlijk liberalismus meer en meer den berg afgaat, en door het nationaal België veroordeeld wordt. De Chronique heeft weêr eene historie gevonden tegen eenen pastoor in Luxemburg, wien bet blad, met eene vracht van ruwe en brutale woorden, beschuldigd van eene vrouw 5 franks te hebben afgedwongen. De vrouw wilde den pastor 2fr. geven, maar de schurk eisclite er 5, ofschoon dit geld moest dienen om hare kinders kleéren te koopen. De Chronique beticht dien pastor dat hij zich heeft plichtig gemaakt aan bedrog en aftrugge- larij en dat geld moest dienen om in eene vol gende kiezing eenen twijfelachtigen kiezer te koopen Dat nieuws komt ons weêr voor als een ver telseltje, of als eene totaal vervalschte historie zooals de Chronique er weet te fabrikeeren. 't Gebeurt, zegt het blad in Luxemburg - Luzemburg is nog al grootin eene kleine gemeente die zijn er veelte H... er zijn 24 of 25 gemeenten in die provincie, wier naam met eene H begint, onder andere Hu- main, Houdemont, Holton, Hongré, Halanzy, Habay-le-Neuve, Habay-la-Vieille, Halleux, Harre, Harsin, Heyd, Hives, enz., enz. Zou het niet eerlijker zijn de punten op de I te zetten Maar neen, in dat geval zou men onmiddelijk weerklank vinden. I Als doorslaand middel om de sneeuw te doen smelten in de straten, heeft de stad Brussel laatst ruw zout gebruikt. In al de straten van die stad werd zout gestrooid, en de sneeuw smolt op het oogenbük. Men heeft daartoe 300,000 kilos zout verbruikt de kos ten bedroegen nog geene 4,000 frank, terwijl verleden jaar hei wegruimen van de sneeuw te Brussel ruim 40,000 frank aan arbeid heeft gekost. Ongeluk te Elsene. Ziehier eenige bijzonderheden over bet schrikkelijk ongeluk dat zondag namiddag aan den stoomtramway te Elsene plaats had, tus schen de Naamsche poort en het Ter Kameren bosch. De feesten op het ijs lokten sedert eenige dagen eene overgroote menigte naar het Ter Kamerenbosch. De maatschappij van den tramweg besloot daarom bijgevoegde treinen in te richten en het getal rijtuigen te vermeer deren. De treinen vertrokken van 5 tot 5 minu ten en volgden elkander op eenen afstand van 500 meters. Al de treinen waren letterlijk opgekropt met volk. Ten 2 ure 45 m. kwam een dezer treinen omleeg aan den steenweg van Elsene en reed met toegedraaiden frein stil voort. De volgende trein verscheen alsdan op de hoogte der helling. De machinist Brugman, ziende dat de eerste trein vertraagde, draaide den frein toe. De trein, door het zwaar gewicht van het volk, reed nogthans zeer snel voort. Het gevaar bemerkende, deed de machinist den stoom achteruit werken, doch vruchte loos de snelheid groeide altijd aan. Een policie-agent, die aan den hoek der Van Elewijkstraat dienst deed, riep tol de reizigers van den eersten trein sauve qui peut Op hetzelfde oogenblik had de botsing plaats. De tweede trein kwam er met den schok van af. Wondere zaak de twee leste rijtuigen, die de botsing eerst hadden ondergaan, bekwa men schier geen letsel. Het derde rijtuig was als vermorzeld. Een dertigtal personen lagen opeengehoopt kermend onder de overblijfsels van het ver brijzelde rijtuig. Na het eerste oogenblik van verwarring, kon men er aan denken de gekwetsten te red den. Ziehier de namen der reizigers die ergst gewond zijn M. V. Sweyen, wisselagent te Brussel, rechterbeen gebroken en zeer erge wonde aan 't linker been. Het rechter been zal moe ten afgezet worden de gekwetste verkeert in zeer gevaarlijken staat. Mad. Louis Robyns, ook van Brussel, rech ter been gebroken. M. L. Webe, van Schaarbeek, been gebro ken. Antoinette Mesureur, ook van Schaarbeek, linker voet verbrijzeld. Hare zuster beide bee-- nen gebroken. Haar staat is zeer bedenkelijk. M. Somzée, zoon van den volksvertegen woordiger van Brussel, bekwam wonden aan het gezicht. Hij weigerde zich in het St-Jans- gasthuis te laten verzorgen en deed zich naar zijne woning in de Koninklijkestraat over brengen. De toestand van Mevr. Lust, Saxe-Coburg- straat, die aan de slaap gekwetst werd, is zeer onrustwekkend. Men noemt tusschen de gekwetsten juf vrouw Marie Robyns d'Inkendaele, dochter van den oud-provincialen raadsheer, konsul- generaal van Monaco, Hamerstraat, 56, te Brussel. Het parket kwam ten 7 ure ter plaats om een onderzoek te beginnen. Het schijnt dat gebrek aan een voldoende aantal personeel de groole oorzaak is van de ramp. De frein van de lokomotief was niet voldoende om de zwaar geladen rijtuigen op eene helling tegen te houden. Men zou de frein hebben moeten toedraaien in ieder rij tuig, hetgeen niet gedaan werd. Het blijkt uil het onderzoek, dal de machinist waarlijk het onmogelijke heeft ingespannen om de botsing te vermijden. Na liet ongeluk, werd de dienst hernomen en het publiek nam de plaatsen alsof er niets gebeurd was, weêr stormenderhand in. De leden van het parket hebben meer dan eens noodig geoordeeld aan elkeen de voorzichtig heid aan te bevelen. Eene nota van de tramway-maatschappij be vestigd dat de ramp grootelijks overdreven werd, dat men bij een enkelen gekwetste tot eene operatie is moeten overgaaa en dat vele personen gewond werden, niet door den schok zelf, maar bij de verwarring, welke op de botsing volgde. Maatregelen werden aanstonds genomen, opdat dergeluk zich niet meer kunnen ver nieuwen. Op liet ijs. - Het ijs heeft voorze ker zijne vermaken, doch yvij doen alle win ters de droeve ondervinding op, dat er ook vele gevaren aan verbonden zijn en menige liefhebber die plezierige uitspanning met de dood moet betalen. Zondag lestleden, reed de genaamde Decoo- mans, op den vijver van Ter Kamerenbosch te Brussel. Hij deed een zwaren val en brak het linkerbeen. Te Temsche hadden er dien dag, met de medewerking van het gemeentebestuur, groo- te feesten op het ijs plaats. Een prijskamp tusschen de schaatsenrijders zou alloopeu. Het ijs was dik en sterk. Alleen aan de sluis kon er gevaar beslaan. Ook had het gemeen tebestuur zorg gehad aldaar staken te planten, opdat niemand die plek zou hebben overscbre- den. Niettegenstaande al de voorzorgen, welke er werden genomen, reden Jan Depaepe en j Leon Ongena, van Lokeren, de staken voorbij i en eenige seconden later verdwenen zij onder J liet ijs. De eerste werd opgevischt, maar in eenen toestand die geene hoop tot redding overlaat, j Het lijk van Ongena, oud 22 jaren, eenen jongeling van de beste lokersche familiën, is nog niet terug gevonden. Eindelijk, te Drongenen, geraakte een jon geling van I" tot 18 jaren, door het ijs. Men kon er hem bij het hair uittrekken, doch bet ijs heeft hem aan den hals eene zoo diepe sneé toegebracht, dat men wanhoopt hem te redden. Dijndag namiddag, ten 2 1/2 ure, is de j helft van een balkon aan het huis n° 26 op den boulevard Anspach, te Brussel naar beneden gestort. Hel gewicht der losgerukte witte slee- nen bedraagt ten minste honderd kilos. Het is als bij mirakel dat niemand door die massa getroffen werd. Men schrijft liet ongeval aan den dooi toe. Op de markt te Brussel werden dijnsdag 610 varkens te koop gesleld. Men betaalde per kilogram op voel van fr. 0.85 a 0,95. - M. Piret, professor bij de landbouwschool te Gembloux, heeft in den Moniteur eenen artikel afgekondigd over den kweek van vee hier te lande, waaruit blijkt dat Belgiën een groot derde vleescli voor zijn verbruik te wei nig voortbrengt, en dat, door den invoer te beperken, dit te kort nog grooter zal worden, ten nadeele der verbruikers. De I*eltzei*'s.De Chronique komt weêr voor den dag met Armand Peltzer, den moordenaar van den ongelukkigen Bernays. Volgens het blad, is de man ziek hij lijdt aan bloedeloosheid, verliest de appetijt, enz. De doktor der gevangenis zou, in zijn ver slag aan M. de minister van juslicie, besloten hebben tot eene vrijstellingondervoorwaarden of in alle geval tot eene verandering in het regiem. De minister is nu tot dit leste overgegaan Armand is toegelaten zijne moeder, zijne doch ter Mariette en zijn broeder Leon te zien. Die bezoeken worden afgelegd in eene kamer van den directeur, en niet in het kleed der gevangenen, enz. 't Is wel maar nu vragen wij wat de libe rale pers zeggen zou, als men soortgelijke voordeden eens toestond aan dezen of genen katholiek, die zich in de gevangenis bevindt Wat zij zeggen zou Ge zoudt ze hooren razen en bulderen, die pers Of heeft men daarvan geen staaltjes gehoord bij het minste woord dal er gelost wordt ten voordeele van eenen veroordeelde, die van verre of van nabij aan eene katholieke familie behoort Nu echter worden die vrijheden gegeven aan haren weerden Br.-. Armand, en alles is om ter beste. Jammer, dat de minister van juslicie hem niet totaal vrijlaat; men zou hem dan in triomf kunnen ontvangen en achter de muren en als een martelaar vereeren. Bij de leste trekking der leening van Gent 1868, heeft een werkman, met het nummer 14,953, de premie van 10,000 fr. gewonnen. Volgens eenen brief van Ivo Verplancke, uit Mexico te Gent toegekomen, zouden de vlaamsche landverhuizers zich nog altijd te Santa Rosalia bevinden en nog niet in het be zit van gronden gesteld zijn. Er is nu spraak dat de regeering voor hen grond zou huren op een vijftal uren van Santa Rosalia. In afwach ting, is de gezondheid der vlaamsche kolonie goed. Verleden vrijdag avond, toen den trein n. 650 op 200 mo'.ers van de statie van Lisse- weglie voorbijreed, wilde een werkman den barreel toeschuiven. Ongelukkig werd hij door den trein gevat en op eenen afstand van 10 meters in eeuen pul geworpen. De toestand van het slachtoffer is zeer gevaarlijk. Een treinwachter wilde zaterdag, rond middernacht, iu de statie van Waremme op eenen koopwarentrein springen, die reeds in beweging was. De ongelukkige geraakte onder de wielen zijne twee beenen werden afge sneden. Den 21 dezer bemerkte den heer Amand Van Oost, herbergier en koopman iu kolen te St-Michiels, dat er 100 frank uit zijnen geld kas verdwenen waren. Hij vatte vermoedens op zijnen dienstknecht A. V. M., en gaf hier van kennis aan den veldwachter der gemeente, Honoré Ledène. Deze zocht onmiddelijk den vermoedelijken dader der gëlddiefte op. Hem vindende, hield hij een lang gesprek met hem. Deze zegde stellig van niets le weten maar eindelijk maakte de veldwachter eene over eenkomst met den knecht, om met hem te deelen Op dit aanbod viel de dienstknecht in be kentenissen uit en zei dat hij waarlijk de 100 frank gestolen had. Het duurde niet lang, of de dief haalde den buil van uil een hoekske van den peerdestal, waar hij denzelven verborgen had. De 100 frank werden onmiddelijk aan Van Oost terug gegeven, de dief werd te Brugge bij den heer procureur des konings geleid en van daar naar 't gevang gebracht. ENGELAND. Dynamiet-ontploffing. Te Londen, te midden der vreugde over den zege praal V3n de Engelschen in het wilde Soudan -fe midden ook van den angst over hetgeen nog staat te gebeuren, verspreidde zich zaterdag namiddag al met eens eene der vreeselijkste schrikmaren. Drij geweldige dynamiet-ontplofiingen hadden in dc en- gclsche hoofdstad plaats op hel parlements gebouw en op den Willen Toren, eene soort van oude sterkte of oude slaats-gevangenio. Do ontploffing onder dc London-brugge, op 43 December laatst, heeft nog maar pas opgehouden van haar le doen spreken, of andermaal doet de dy namiet iedereen sidderen. Afschuwelijke wange drochten hadden dc uren gekozen op welke die ge bouwen meest bezocht worden, den zaterdag namid dag, om hun helsch vernielingswerk te plegen. In Engeland immers worden de openbare gebouwen den zaterdag open gesteld en niet den zoDdag. Veel schade is aangericht, verscheidene personen zijn gekwetstgeene gebouwen nogthans zijn inge stort. Over die verschrikkelijke ontploffingen te Londen, treffen wij de volgende nadere bijzonderheden aan Juist ten 2 ure had dc eerste ontploffing plaats, namelijk in den Witte Toren van den Tower, de beroemde staatsgevangenis van voor dezen, gelegen aan den oever van den Theems, nabij de groole Brug van Londen, onder welks bogen de ont ploffing van 13 December plaats had De eigcnllijk Witte Toren is vierkant en 35 meiers in omtrek, met muren van 3 a 4 meters dikte. Op de tweede verdie ping bevindt zich de Banqueting Hall, eene plaats die vroeger diende voor eetzaal, en waar een groote voorraad geweren bewaard wordt en ten deele ook in sierlijke koopkens ten loon gesteldis. Diiar heb ben dc misdadigers den dynamiet heimelijk neêrge- legd en van lont of helsche macbieno voorzien, zon der door iemand bemerkt te zijn. De slag was ont zettend en maakte op allen die hem hoorden, den indruk alsof het gansche gebouw instortte doch ge lukkig bood de oude toren nog weêrsland genoeg, 'en was de schade betrekkelijk geringer dan men zou verwacht hebben. Ook was er niemaud gedood, maar echter 4 personen meer of min ernstig ge kwetst. Van dc daders werd geen spoor ontdekt, niettegenstaande do policie, terstond na de ontplof fing, terwijl men door de stolwolken nauwelijks heen kon zien, reeds alle uitgangen gesloteu had eu alle aanwezige personen aan eene strenge aftasting

De Denderbode | 1885 | | pagina 2