MF"Aan onze geërde inschrijvers. Paulus Pilate, peterssJpe" oen 431,131 dollars, tegen 16 millioen, 663,315 dollars in liet vorige jaar. Er werden uitgevoerd in 1883-84 ongeveer 360,000 geslachte ossen en 190,000 levende ossen. Het grootste gedeelte van die uitvoeren gaat naar Engeland, en verder naar Schotland, Duitschland, België, Frankrijk, Cuba en ande re streken. RECHTERLIJKE KRONIJK. Een kandidaat-facteur van den post, P. R..., verscheen woensdag voor de korrektionneele rechtbank van Brussel, onder beschuldiging van omtrent 400 dagbladen, omzendbrieven en doodskaarten welke hij moest uitdeelen, vernietigd te hebben. De betichte verdedigde zich met te zeggen dat hij die uildeeling als nut teloos aanzag. Hij werd tot 5 maanden gevan genis en 26 fr. boete veroordeeld. WETTELIJKE BESLUITEN. In het arrondissement Aalst zijn devolgende Schepenen benoemd Burst MM. B. Philips en C. T'Kint. Denderwiudeke MM. F. Van Ongeval en J. B. Van den Abeele. Elene MM. L. J. Matthys en L. De Cock. Erondegem M. C. L. D'Hoye. Godveerdegem M. A. Beerens. Gijsegem M. A. Cochez. Hofstade: MM. C.Daelman en J.Possemiers. Iddergem M. B. Sonck. NederhasseltM. D. Torrekens. Okegem M. D. De Boilselier. Onkerzele M. F. Merckaert. Ophasselt: MM. P. Van Peteghem en T. Ber- lengée. Oultre M. P. J. Van Muylem. Ressegem M. C. L. Van Melkebeke. Schendelbeke M. J. Moreels. Vlierzele M. A. Braekman. Waarbeke M. P. Neuckermans. Welle M. J. B. T'Kint. Denderhautem burgemeester, M. A. Uyt- tenhove; schepen, M. J. Mertens. Heldergem schep., M. D. De Swaef. Liefferinge schep., M. J.-B. Timmermans. Moerbeke schep., MM. A. Cambier en P. Van der Putten. Nederboulaereschep., MM. E. Paelman en S. De Boe. Oordegem schep., M. A. Matthys. Smetlede schep., MM. V. Vanden Abeele en D. Vanden Abeele. VianeMM. J. Druez en B. Van Droogen- broeck. Woubrechtegem schep.. M. P. De Braec- keleer. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Wetteren is onderpastoor benoemd de E H. Van den Eeckhout, onderp. te Opdorp, aldaar ver vangen door den E. H.Carlier, coadjutor te Bavegem. De EE. HH. De Cleene, en Do Schenkel, priesters in het Semenarie, zijn professors benoemd, de eerste inde Normaalschool te Sl. Nikolaas de andere in het bisschoppelijk gesticht van Zollegem. Wij berichten onze geachte inschrijvers welke voor 1884 nog niet betaald hebben als ook alle andere personen welke ons nog iets schuldig zijn gebleven, dat wij kortelings het bedrag door de Post zullen laten ontvangen. Wij hopen dat elkeen op eerste aanzoek zal gelieven te betalen ten einde ons werk en on kosten te sparen. sions en bronzen68, Noorder-Bolwerk Brussel; Marktstraat, 17. ALLERHANDE NIEUWS. Bij het ter pers leggen, vernemen wij, dal de firma Acliilles Eeman en C'a fabriek van chemische landvetlen,_ gepaten teerd sedert negen jaren, den walvisct» on langs in de Noordzee gevischt, en te Oostende dezer dagen tentoongesteld, poogt aantekoo- pen voor een som van verscheidene duizenden franks. Naar '1 schijnt levert de walvisch een der krachtigste en kostelijkste vetten voor den landbouw. Het zeegedrocht zou maandag aanstaande te Oostende op vijf wagons geladen worden en alhier den dijnsdag morgend aankomen. In den namiddag van dezen dag, zou de koning der zee gemaskerd langs onze straten rond gevoerd worden. Elk zegge het voort Morgen Zondag, Luisterrijke en Aferrualikelijke Avondfeest, ten voordeele der noodlijdenden, gegeven door de heeren Leerlingen der Pupillenschool van 't Leger. Kaarten zijn nog te verkrijgen ten lokale der school en ook ten Bureele van 't schouw burg vóór 't aanvangen der Feest. Kring de riendscliap. Zon dag 15 Februari, Luisterrijk Avondfeest, gege ven door de heeren Meesiers der Zondag school. Twee kluchtspelen De gefopte studen ten en Een varken met twee hespen, en eene luimige tweespraak. De markies en de Vodden raper zullen opgevoerd worden. Het leest is uitsluitelijk voor de heeren Leden des Krings en hunne familie. Kinderen onder de 14 jaren worden niet toegelaten. Dijnsdag jl. 10 dezer maand, rond 2 ure namiddag, wierp Frans De Grauw, zijne werpnet in den Moutmolenput. Bij het naar hem halen der net, gevoelde hij een onge- meenen tegenstand. Welke soort van visch, mag ik nu toch gevangen hebben, dacht hij?..,. Eindelijk de net komt te voorschijn, en men bemerkt dat zij het lijk van een manspersoon bevat,' 't welk onmiddelijk erkend wierd als 't deze te wezen van den genaamden J.-B. Van de Pene, gralmaker alhier, welke sedert 9 Januari jl. vermist werd. De lijkschouwing werd gedaan door den heer doktor Wauthier, en geene sporen van geweldadigheden werden op 't lichaam bestatigd. Woensdag morgend om 7 ure bemerkten drij werklieden welke zich naar hun werk begaven ter fabriek van de heeren Borreman- Van Melckebeke en C"e, Tragel, alhier, het lijk eens manspersoons 't welk nabij den Zwar- tenhoek,metden rug naarboven in 't water lag. Onmiddelijk trokken zij het lijk er uit, doch erkenden den drenkeling niet. De politie werd verwittigd en door hare zorgen werd het lijk naar 't gemeentelijke kerkhof overgevoerd, alwaar hel later erkend is geweest als 't deze te wezen van den heer Edmond Vindevogel, kandidaat-notaris alhier, oud 50 jaren, gehuwd en vader van familie. De heer Vindevogel werd den avond te voren in min of meer bedronken toestand langs het Statiekwartier gezien en zal, naar alle waar schijnlijkheid, een verkeerde baan zijn inge slagen om ongelukkiglijk in den Dender te sukkelen. Twee diefstallen met overklimroiog en braak werden alhier in den nacbt van 12 tot 13 Fe bruari gepleegd 1° bij M. Pelr. D'Haens, winkelier, Gasometerstraat en 2C bij M. Crombez, tafelhouder, Albert-Liéuarlstraat. Op beide plaatsen drongen de kwaaddoeners binnen, want men vermoedt daler verscheidene aanwezig waren, bij middel van 'l inslagen eener vensterruit, die met eene soort van meeldeeg was bestreken ten einde alle gerucht te vermijden. Om bij den heer Crombez binnen te gera ken, klommen zij over de ijzerenhek van den hof des heeren Jelie en den afheiningsmuur tusschen lest ge noemden hof en den koer. Bij M. Petrus D'baens werden slechts eene zilveren zakborlogie en eenige strengen zaai gestolen. Een lederen geldzal inhoudende eene som van 300 franks die onder een kleedingsluk verborgen lag werd niet aangeraakt. Deze som behoorde toe aan N. H. Leclercq, bij den welken P. D'Haens in dienst is als facteur voor thuisbestelling der goederen langs den IJzereuweg verzonden. De heer Crombez was van die vreemdsoortige be zoekers nog al goed koop af. Slechts eene enkele hesp, eene enkele gerookte tong, 3 doozen opge legde groenten en ongeveer 2 franks koperen geld, dat zich in 't open schof van den winkel bevond,wer den ontvreemd. De daders zijn onbekend. Bij de milicieloting, welke verledene week te Wetteren plaats had, is een zonderling feit voorgevallen. Zekere Camiel De Wilde, wonende sedert verscheidene jaren te St-Niko- laas, moest konten loten. Zijn naam wordt af geroepen en er verschijnt een reeds bejaard man nauwelijks bevindt deze zich aan de trommel of er ontstaat eenige beweging onder de wachtende lotelingen en een jongeling treedt insgelijks nader. De arrondissements- kommissaris vraagt aan den eersten Voor wien komt gij loten Hij antwoordtVoor mijnen zoon Camiel De Wilde. En gij, hoe heet gij vroeg hij aan den tweede De Wilde Camiel, antwoordde deze. Daarop zegde op nieuw de eerste Wel dan zijl gij mijn zoon, en de jongeling antwoordde Ha gij zijt dan mijn vader en ziedaar Vader en zoon, die voor de loterstrommel elkander erkennen, daar zij sinds vele jaren elkander niet meer hadden gezien. Het weêrzien werd bekroond met het geluk van een goed nummer, dat aan den zoon te beurt viel. Vele leden der centrale sektie vragen de vermindering der inspektiekoslen van het on derwijs. Bravo. We hebben vroeger gezien, met wat vet krijt er bij dat inspekteeren ge schreven werd. Men verzekert dat, zeer waarschijnlijk, de groote manceuvers of kleine oorlog dit jaar geene plaats zullen hebben. Dat soldatenspel- leken kost veel geld en, daar de spaarzaam heid aan het dagorde is, zal iedereen dien maatregel uitmuntend noemen. Een blad van Brussel zegt dat de veroor deelde burgerwachten queue maken in de ge vangenis der Kleine-Karmelieten. Voor het pistool moet men zich laten inschrij ven, of men geraakt niet meer in dat salon der gevangenis. Met een woord, 't wordt een plezier een dag of twee dagen voor het nutteloos zondagsptl te gaan brommen. Men vraagt enkel dat het salon nog wat beter zou ingericht worden een paar sofa's, een piano, enz. Aangezien de kantien alles levert, zegt het blad, behalve gezelschapsjuffers, zou men er alsdan heel plezierig zitten. Wij hebben er niets legen de burgerwacht is zoo 'n belachelijk ding dat men de straf niet licht genoeg maken kan. Wat bewijst echter dien grooten toeloop van liefhebbers Dat de instelling als een on nuttig, vervelend, bespottelijk ding aanzien wordt, en dat er tusschen de burgerwachten duizenden zijn, die den gedwongen dienst naar den duivel wenschen. Waarom maakt men de burgerwacht niet vrijwillig Alsdan zou er iels goeds kunnen gedaan worden; 'tzou, wel is waar, de pluim bossen vervelen, maar dat was het minste. Zoo vrijwillig de dienst der burgerwacht zijn moest, zoo vrijwillig moest ook die van 't leger zijn. Dat gedwongen soldaat steekt den Belg tegen de borst, en wij begrijpen niet dat er geene algemeene prolestatie opkomt tegen al dien dwang, vreemd aan ons karakter en aan onze geschiedenis. Handelsblad —.Sedert dijnsdag 11. is de dienst der wa gons-restaurant tusschen Brussel en Verviers, en omgekeerd, geopend. De waggon-restaurant zal vastgehecht worden aan den express die ten 5 u. 38 m. 's avonds uit Brussel vertrekt en terugkeeren met den express van Verviers ten 11 u 01 m. 's morgens. Ter gelegenheid van het openen van dien nieuwen dienst, had er dijnsdag in den waggon-restaurant, te Brussel, een groot diner plaats, waaraan vele beambten deelnamen. De aspergiën zijn op de markten te Brus sel verschenen. Zij gelden thans 15 franks den bussel. Dezer dagen werden op het stadhuis te Brussel eenige kandidaten voor het ambt van policie-agent door den burgemeester over de ligging der stad ondervraagd. Een der aspiranten,gebortig van Neder-over- Hombeek, gevraagd naar den kortsten weg tusschen het stadhuis en de Koninklijke Plaats, gaf voor antwoord Tu prends, mocheu, par le vieux mare hé et tu arrives direct sur la place ous que Napoléon est cheval. De oplossing dezer zonderlinge antwoord is hierin gelegen, dat de inwoners van Neder- over-Hombeek van ouder tot ouder in meening zijn dat het standbeeld van Godfried van Bouil lon, op de Place Royale, Napoléon I is... Ziehier de lijst van de nog levende volks vertegenwoordigers en senators, welke zonder onderbreking gedurende *20 jaar en meer hun mandaat hebben vervuld De oudste der volksvertegenwoordigers is de heer Rogier hij was gedurende 52 jaar lid der Kamer. Daarna komen Mgr de Haerne, 43 jaar de heeren Fière-Orban, 37 de Lie- dekerke, 37 Coomans 36 Tesch 36; Thibaut, 35, Janssens 32, Mahherman 32, Tack 30, E. Pirmez 26, Noteltiers 26, A. Nothomb 26, Beeckman 25, L. Crombez 23, Kervyn de Let- tenhove 23, Sabalier 23, Bara 22. DeMacar21, De Laat 21. Delcour 21, Jacobs 21, Thonissen 21, Van Wambeke20, Dupont 20en Reynaert20. De volgende heeren hebben beurtelings deel gemaakt van de Kamer en 't Senaat: de heeren d'Anetlian, 39 jaar Malou. 38 de Me,rode- Westegloo, 34 T'Kint de Boodebeke, 32 Bracomiïer, 23, De senators welke 20 jaren en meer onafge broken in 't Senaat hebben gezeteld, zijn de heeren Van Schoor, 37 jaar de Selys, 30, de Labbeville, 25 en Vilain XIIII, 21. Een belgisch reiziger. Men roemt he dendaags de ontdekkingstochten, welke naar Midden-Afrika worden ondernomen en men vlecht kronen voor de mannen, die zich aan de beschaving dier verre streken opofferen. Te recht, vraagt de Patrie van Brugge, waarom men zich dan ook dien moedigen en geleerden zoon van Vlaanderen niet herinnert, die over vijf-en-twintig jaren, gansch alleen en op eigen kosten, in de afrikaansehe gewesten reizen deed, welke met diegene van Barton en Livingstone mogen in vergelijking komen. Wij willen spreken van wijlen M. Ernest De Pruys- senare de la Woeslyne, geboren te Yperen, in 1826. Hij was advokaat. vervolgens lid van het parket van den prokureur-generaal bij het beroepshof van Gent, in 1852, doch legde weldra de toge af om gehoor te geven aan de zucht, die hem tot de studie der wetenschap pen en tot hel ondernemen van groote reizen dreef. Na Griekenland, Palestina en Egypte bezocht te hebben, vertrok hij naar Afrika, dat hij iu alle richtingen doorkruiste. Abyssinie, de wilde Nijl, de blauwe Nijl, Khartoem en de omstreken van Gondokoro, werden opvolgent- lijk het tooneel en het voorwerp zijner diepe en aanhoudende studiën. Op 15 December 1861, toen hij zich tot zijn derden ontdekkings tocht bereidde, werd hij te Karkog, bij Khar toem, door eene koorts aangetast, welke hem na eenige uren als neêrbliksemde. Hij liet bij zijn afsterven eene jonge weduwe van 16 jaren achter, eene beminnensweerdige slavin, welke hij in het katholieke geloof deed opvoeden en die hij onder den welluidenden naam van Amina Mariam tot echtgenoote genomen had. M. Jules de Petit, een geleerde en nederig schrijver, bewaarder der koninklijke biblio theek, heeft over den wakkeren reiziger een zeer belangwekkend schrift in het licht gege ven maarM. De Pruyssenaere was een Belg, en dat was voldoende opdat zijn roemrijke naam weldra door de verachting en de verge telheid zou bedekt worden. Hadde hij Stanley of Cameron geheeten. dan zouden onze uitdee- lers van eeretitels kronen in overvloed voor hem gevlochten hebben.... Wie, buiten zijne bloedverwanten, denkt in Belgie nog aan hem? De Pruyssenaere was nogtans een edel en grootmoedig reiziger de talrijke schriften, welke hij heeft nagelaten, bewijzen dat hij een kruidkundige, een meleoreloog en een natuur kenner van groote verdiensten was. Als schrijver, mogen zijne beschrijvingen neven de schoonste bladzijden van den Cosmos van Humboldt gelegd worden. Hij sprak en schreef de nederlandsche, de fransche, de engelsche, de duilsche talen, alsook het oude en moderne grieksch, het italiaansch, het latijn en het araabsch. Onder alle opzichten overtrof hij verre de talrijke zendelingen, die hedendaags, van kop tot teen gewapend, den weg naar het vasteland der zwarten inslaan. Ongeluk te Berchem. Zooals men weet is men thans bezig de brug van den spoorweg, buiten de forten te Berchem te vernieuwen. Woensdag avond, omtrent half acht, moes ten twee werklieden ijzeren platen leggen tus schen de ijzeren rustbalken. Door het breken van een der vijzen, waarmee de platen vastge legd worden, glibberde eene der platen weg. De werklieden wilden de plaat vastgrijpen doch verloren het evenwicht en werden in het water meegesleept. Men snelde spoedig de ongelukkigen ter hulp, en eenige minuten later haalde men een der slachtoffers, den genaamden Meersmans, van Enghien op. Hij leefde nog en werd naar de statie te Berchem gebracht, waar hem de noodige zorgen toegediend werden. Alles bleef echter vruchteloos en Meers mans is twee uren later overleden. Het lijk van den tweeden werkman is dezen morgend, ten half elf, opgevischt. Het gerucht is in omloop dat bij hetzelfde ongeval nog een of meer werklieden gekwetst werden. Spoorwegramp te Nyvel. Eene spoor wegramp heeft donderdag plaats gehad in de statie van Nyvel (Oost.) Een bijzondere koopwarentrein, komende uit Luttrc, is geloopen op den reizigerstrein n. 102, die uit Nyvel moest vertrekken. Gelukkig waren er geen reizigers op dien trein. Er zijn twee gekwetsten de machinist van den koopwarentrein en een freinwachter. Het personeel van den trein n. 102 was op de baan gesprongen op het alarmgeroep van den statieoverste. Vijf dertien waggons van den trein n. J02 zijn totaal verbrijzeld. Tien waggons van den reizigerstrein zijn insgelijks in stukken zij zijn de eene in de andere gedrongen. De lokomotief var| den koopwarentrein is vernield de machinist werd gekwetst onder de puinen gevonden. De twee banen zij" volkomen gestremd. De reizigersdienst wordt gedaan door transbor- dement. Over de spoorwegramp te Nijvel. welke wij hoo- ger melden, vernemen wij de volgende omstandig heden Onmiddelijk na de ramp, heeft de dokter Stouffs van Nijvel, zijne zorgen aan den machinist Blavier en den freinwachter Eviolle, toegediend men vreest dat de toestand van Blavier zal verergeren. Men is seffens begonnen met op de baan alles uit den weg te ruimen. De dienst der treinen van Namen naar Brussel werd opgeschorst en kon slechts gedu- rendo den nacht hernomen worden. Het parket van Nijvel heeft zich rond 10 ure des morgends ter plaatse begeven de machinist Blavier werd ondervraagd de magistraten hebben ten half drie ure een nieuw onderzoek gedaan. Leden van het bestuur hebben zich insgelijks naar de stand plaats begeven om er het noodige onderzoek in te spannen. Men verzekert, doch wij deelen die inlichting slechts onder alle voorbehouding mei, dat de machinist Biavier op het oogenblik der ramp, onafgebroken negentien uren dienst had gedaan. En nog was zijn dagwerk niet ten einde Sedert eenigen tijd heerschen de pokken te Gent met meer of min hevigheid onder de werkersbevolking en vooral onder diegene van Gentbrugge. Vele poklijders worden in het burgerlijk hospitaal verzorgd. Verscheidene studenten in de geneeskunde, die de lijders bijstonden, zijn de slachtoffers van hunnen plicht geworden en hebben ook de pokken ge kregen. Een monster. Eene vrouw van Lede- berg is te Gent voor den onderzoeksrechter versphenen, beschuldigd van mishandelingen op haar kjn,d. De bijzonderheden die verteld worden over die zaak zijn oprecht akelig. Zoo moest het kind soms uren lang schreien om een weinig eten te krijgen, en dan nog kreeg hel zooveel schubben als stukjes brood, zoo dat het arme kind weende van honger en tevens zijne tranen inhield, omdat elk stukje brood van eene kastijding vergezeld ging. Op zekeren dag werd den arme kleine eenen arm afgeslagen met eene ijzeren lat. Het been is van zelfs moeten weêr aaneen groeien, en men kan denken wat pijnen het kind uitgestaan heeft- Laatst zat het arme schepsel opgesloten in het geitenkot, en moest uit den zeilden scho tel met het dier eten Laat daar nog veel overdrijving bij zijn, en 't blijft nog onmenschelijk genoeg Een zeer gevaarlijke oud-veroordeelde, bijgenaamd De Katte, is maandag door de po litie te Gent aangehouden, ria eene jacht die wel een uur duurde. Die kerel, welke in ban- breuk was, ziende dal hij ging gevat worden, trad een huis binnen van het beluik gekend onder den naam van balaillon carré, op den Kattenberg en vluchtte op het dak. Vandaar dreigde hij, met eene flesch gewapend, de agenten te dooden, die hem zonden naderen. Dan begon hij het dak af te breken en wierp pannen, steenen, hout, enz., naar de policie. Eindelijk geiukte het eenen agent in burgers- kleêren ongemerkt-tot bij den woestaard te geraken, dien hij bij de beenen greep en in de onmogelijkheid stelde om nog kwaad te doen. Men meldt ons dat woensdag nanoen een loteling, die te Gent een slecht nummer had getrokken, plotseling dood is gevallen in de straat van den berg. Een groote walvisch is te Oostende op den zeedijk gestrand. Vele vreemdelingen gaan dit reusachtig dier bezichtigen, die beest is gewillig zes meters lang. Over de walvischvangst, waarvan wij hoo- ger spraken, vernemen wij de volgende bij zonderheden Het is de vissoherssloep 269, van Grevelingen. patroon Lefebure, die tot voor onze haven eenen walvisch van 60 engel sche voeten lengte heeft gesleept. Het zeege drocht heeft eene aanzienlijke grootte. Men zou zeggen een schip dat zonder masten in zee drijft. Het was verleden vrijdag morgend dat de sloep die gelukkige vangst, op de engelsche kusten, niet ver van de vuurbaak van Wood Wing gedaan heeft. Het monster bezweek op ons zeestrand. Men zegt dat de visch voor den prijs van' 1500 franks verkocht werd. Men verzekert dat de koning naar Oos tende zal komen om den walvisch te zien, welke aldaar werd aangebracht. Het monster werd niet voor 1500 maar voor 5000 frank verkocht. Men is voornemens eene omreis met het geraamte te doen en het later over te laten aan de Hoogeschool van Luik. Zondag namiddag is een afgrijselijk on geluk gebeurd op de Schelde te Antwerpen. Rond 9 ure 's morgens waren vier inwoners der stad, Frans Thys, schipper, Jan Van Beylen smid; Laurens De Grave koopman in bier en Gustaaf Jormeyn de rievier afgevaren in eene schuit op zeil. Zij deden samen een speelreisje, 's Namiddags werd de schuit door eenen stoomboot in den grond geboord op de hoogte van Lillo. Frans Thys alleen werd gered, de drie andere makkers verdwenen in de waters. Later heeft men het lijk van Van Reylen op gevischt, dit der twee ovcrblevenden nog niet. Van Beylen laat eene vrouw en drie onbe jaarde kinderen achter. Woensdag nacht is het gewezen stijfselfa- briek van M. Van der Stegen, aan de Heren- thalsche vaart, le Rnrgerhout, thans toehoo- rende aan den notaris Van Dael en tot vod den-fabriek gebruikt door M. Van Riel, door een hevigen brand vernield. De gebouwen der fabriek, bevaltende werk huizen, magazijnen en het woonhuis van den portier,besloegen eene oppervlakte van 1500 vierkante meters. Sedert 1 juli 1884 eerst was de voddenfa- briek in exploitatie 60 a 70 meisjes en 6 a 7 manspersonen vonden er werk. Dezen nacht, omtrent half 11, bemerkte de nachtwaker Van Zurenborg dat er brand was uilgebersten op de tweede verdieping van eer» der werkhuizen. Hij gaf het alarm en ging M. Van Riel verwittigen, die aan den Herenthal- schenvaartweg woont. M. Van Riel begaf zich onmiddellijk ter plaatse. Hij zorgde aanstonds voor den por tier, zijne vrouw en vier kinderen, die nog ge rust sliepen, doch op de noodseinen in hunne nachtkleêren konden ontsnappen. Ondertusschen werd de alarmklok geluid, en de pompiers van Borgerhout en soldaten uit de naburige forten, snelden toe. Hunne pogingen konden echter niet baten en de pom piers der stad werden toen per telefoon geroe pen. Omtrent halfeen kwamen zij met eene stoom spuit ter plaatse, doch geheel de fabriek stond reeds volop in brand. De vlammen sloegen met hevigheid door vensters en daken uit, en de vuurgloed werd een kwartier uurs ver ge zien. De pompiers en soldaten hebben tot vijf ure aan het blusschen gewerkt, doch slechts eeni ge balen vodden konden gered en twee maga zijnen voor den brand gevrijwaard worden. Al het overige der fabriek werd met gansch den inhoud vernield. De schade is aanzienlijk. De gebouwen zijn verzekerd door de Agence general en de inhoud door de maatschappij VEscaut. De oorzaak van den brand is niet gekend. In een dorp uit de omstreken van Luik is eene vrouw van 72 jaren in het huwelijk getreden met een jongeling van 30 jaren, 't Is voor de vijfde maal dat die bruid zich in den echt verbindt. Moordpoging le Havré. Een verschrik kelijke misdaad werd zondag avond te Havré, bij Bergen, gepleegd. Het huis van den pastoor staat te midden van eenen bof, die in het ronde door muren omsloten is. Rond acht ure 's avonds werd er gebeld. De zuster van den priester ging seffens over de binnenplaats en vraagde herhaalde malen Wie is daar Daar niemand antwoordde, wilde zij terug in huis gaan. Eensklaps sprong een kerel van achter eenen hoop hout te voorschijn, wierp zich op haar en bracht haar met een scherp werktuig een geweldigen slag op de linker slaap toe. De ongelukkige liet een harden schreeuw hooren en zakte ineen. De eerw. h. pastoor schoot seffens toe hij hoorde in de duisternis den laffen aanvaller vluchten. De wonde van het slachtoffer is breed en diep ook bevindt zich die juffer in zeer be denkelijker! toestand. Men denkt dat er twee plichtigen zijn een, die in den hof was gedrongen en zich daar verborgen, en een andere, die belde, om het slachtoffer buiten te lokken. Diefstal was denkelijk de drijfveer dier ijse- lijke misdaad. Het parket van Bergen heeft zich naar Havré begeven en een onderzoek begonnen. Een verschrikkelijke brand is dijnsdag nacht uitgebersten in den vuurmolen van M. Dupont en Ci#, te Seneffe. De schade is zeer aanzienlijk2000 zakken tarwe en rogge, alsook een geldkoffer, dat wel voorzien was, werden de prooi der vlammen. Maandag nacht rond 3 ure, vond men op den openbaren weg te Monceau, tusschen Wihéries en Elouges, het lijk van M. Norbert Duquesne, rentenier, le Wihéries. Het lijk droeg verscheidene sporen van wonden door eenen dolk toegebracht. Die dolk, alsook een gaanstok en de hoed van het slachtoffer, wer den naast het lijk gevonden. Het parket van Bergen heeft een onderzoek geopend. Moord te Flouges. De wetsdoktors hebben op het lijk van M. Duquesne zeven wonden, bij middel van een dolksteek toege bracht, bevonden. Dijnsdag heeft het parket de aanhouding bevolen van den zoon eens brou wers te Quievrain, verdacht van de moord uit wraak gepleegd te hebben. Twee gendarmen hebben hem naar de gevan genis van Bergen overgebracht. De betichte werd later naar Blanc-Misseron geleid om daar met zekere personen gecon fronteerd te worden. Op bevel van het parket werd de aangehoudene weêr in vrijheid ge steld, daar niets tegen hem kon ingebracht worden en hij zijn alibi heeft kunnen bewijzen. De inwoners van Quiévrain hebben M. B. bij zijne terugkomst op eene geestdriftige en feestelijke manier ontvangen. Zij hebben alzoo willen protesteeren tegen de booze beschuldi ging, waarvan die deftige burger het voorwerp was. HOLLAND. Het was geen steertnummer. Een oppas send huisvader was in den lesten lijd doorwerk- gebrek zeer achteruit gegaan, en had reeds, oni in de behoeften van zijn gezin le voorzien, menig stuk huisraad tijdelijk moeten afstaan. Er kwam echter nog niet veel verbetering in den toestand, en ten einde raad besloot hij zijn twintigje in de staatsloterij, n. 30,570 aan een zijner be kenden ten overname aan le bieden. Deze een van die lieden die altijd bereid zijn om een ander behulpzaam te zijn, indien er voor hen zelf een voordeel bij te behalen is was in het eerst niet ongeneigd het briefke voor 3 gl. over te nemen, doch veranderde, toen hij het nummer gezien had van gedachte, en wei gerde beslist omdat.... het geen steertnum mer o was. De aanbieder ging mistroostig huis waarts, en had moeite om zijn vrouw en kinde ren dien dag van liet noodige te voorzien. Doch hoe veranderde zijn spijt in vreugde toen hij verleden vrijdag vernam, dal op zijn nummer de 50,000 was gevallen en hij dus ruim twee duizend gulden had gewonnenHij had nog nooit zoo'n goeden dag gehad. ver zekerde hij, ea voegde er tevens de belofte bij, dat al kwam hij later ooknog zoo in geldverle genheid te zitten, hij er nooit weder aan denken zou een loterijbriefje te verkoopen. Men kan denken hoe de man, die het num mer geweigerd had, stond te zien, toen hij ver nam, dat het niet-steertnummer eenen prijs gewonnen had. Zondagrust in Nederland. De Tijd van Amsterdam meldt dat de nederlandsche regee ring van zin is, de zondagrust voor de postbe ambten nog verder uit te breiden. Naar het ge voelen van den minister, mag over het algemeen voor den buiten, op zondag, ééne gelegenheid tol ontvangst en verzending van brieven als vol doende beschouwd worden. FRANKRIJK. Een monster-torkn. Groolsche plannen worden ontworpen, voor de wereld-tentoonstel ling welke in 1889 te Parijs zal worden gehou den. Een der bekwaamste ingenieurs, debeerEiffe l wil op de plek der tentoonstelling eenen monster toren bouwen van 300 metershoog, dus nog zoo hoog als de toren der hoofdkerk van Strasburg en 141 meters hooger als de torens van den dom van Keulen. Wij hebben ten anderen, over deze zaak reeds een woordje gezegd. Het gevaarte zou grootendeels in ijzer zijn, en in vier verdiepingen worden verdeeld, om aan alle stormen en winden te weerstaan. Het beneden gedeelte zou beslaan uit vier reusachtige bogen van 70 meters hoogte, waar over de vloer zou komen van eene koepelzaal die 5000 menschen kau bevatten en van waar men eenen omtrek van 120 vierkante mijlen kan overzien. Daarboven zouden zich nog drie even hooge verdiepingen verheffen, en ten slotte zou in den top eene soort van lantaarn zijn, bestemd om Parijs elektrisch te verlichten. Overgroote op- haal-machienen en kleine kabelspoorlijnen zijn bestemd om de liefhebbers zoo hoog in de lucht op te voeren. De pastor van Condé-sur-Iton ontving dezer dagen een pakket, inhoudende het lijkje vap een pasgeboren kind. Het onderzoek heeft aanstonds den dader of liever de daderes van dit ongehoord feit doen ontdekken deze is een 28jarig meisje, van bel- gischen oorsprong, Héloise Goffaux genaamd. Zij deed weldra volledige bekentenissen. Zij verhaalde dat zij vroeger meid was op het kasteel van Candame, niet ver van Condé- sur-Iton gelegen. Zij doodde haar kind, omdat zij eerlang met den opzichter van gemeld kasteel moest trouwen. Aan den pastoor zond zij bet lijk. omdat, zegde zij, de man hare wegzegding uil haren dienst bewerkt bad. Het schijnt nogtans dat dit de eerste kinder moord niet is, waaraan bet meisje Goffaux zich plichtig maakteop hare kamer, inderdaad, vond de policie eene doos die de assche bevatte van een kind, drie jaar geleden verbrand. Zij werd alsdan eenen eersten keer moeder, zegdé dat haar kind dood geboren was en dat zij het met eigen handen op het kerkhof te Ivry bad begraven. Uit het onderzoek echter blijkt, dat zij ook haren eersteling vermoordde. Zij is naar de gevangenis gebracht. Een gelukkig en rijk peerd is in den om trek van Lyon te vinden. Wanneer de maar schalk de Castellane in gemelde stad in 1862 overleed, liet hij bij testament eene rente van 1800 fr. 'sjaars na, voor zijn peerd dat hem zoo dikwijls gedragen had en zijne begrafenis bijwoonde. Het peerd leeft nog altijd en wordt goed verzorgd bij eenen landbouwer uit den omtrek. Het dier is thans 28 jaar oud.

De Denderbode | 1885 | | pagina 2