de menschenliefde heeft uitgevonden, om erde afschuwelijkheid van te verzachten. De Internationale Tentoonstelling der hospi taal-inrichtingen van alle landen, die de over eenkomst van Geneve zijn bijgetreden, zal in September volledigd worden door eenen wed strijd voor wat men baraquement noemt, (veld hutten voor gekwetsten en zieken), ter welker gelegenheid de prijs van 6000 fr., door II. M. de keizerin van Duitschland aangeboden, zal worden toegewezen. Aartshertog Rudolphe in persoon heelt zich rekening willen geven over de werkzaamheden der Oostenrijksche commissie. Zijn bezoek even als dat van princes Stephanie, in den loop der maand Juli is eene bepaalde zaak. Tusschen de doorluchtige bezoekers, welke wij te wachten hebben, mogen wij noemen Z. M. den koning der Nederlanden, Z. M. den keizer van Brazilië, de shach van Perzië, de prinsen Abbas en Mohammed-Ali, zonen van den khedif, enz verder den lordmajor van Londen, M. de Lesseps, Listz, Gounod, enz. Brazilië neemt een ruim deel aan onze Ten toonstelling; M. de graaf de Villeneuve, gevol machtigd minister van het keizerrijk, te Brus sel, is gelast de afdeeling officieel in te richten. Te Tunische afdeeling, voorgezeten door generaal Mohammed Djellouli zal, in defransche afdeeling 400 m. beslaan. De heer Edmond Blanc, de gekende eigenaar "^der speelbank van Monaco, bevindt zich in België om de laatste schikkingen te nemen voor de afdeeling van gemeld vorstendom, in overeenstemming met den heer Robyns eere- zaakgelastigde te Brussel. Het gouvernement van Bombay heeft aan generaal NVaddington de zorg zijner vertegen woordiging opgedragen, in hoedanigheid van commissaris de tentoonstelling van de schat ten der rajahs en maraj ihs alléén zal de reis naar Antwerpen ruim beioonen. Canada zal de gelegenheid niet laten voor bijgaan om, in eene landverhuizershaven zoo als Antwerpen is, den onvergelijkbaren rijkdom van zijnen grond te doen kennen in de nijver heidsgalerij zijn reeds 1000 vierkante meters voorbehouden aan hel tentoonstellen zijner voortbrengsels, en in den hof zal men eene Canadaschc hoef zien met al hare afhankelijk heden, zullende deze eene ruimte van meer dan 600 m. beslaan. De Nederlanders zullen ten slotte, en niet tegenstaande de ongunstige stemming in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de krach tige medehulp van hun gouvernement niet missen al de steden en de Kamers van Koop handel der Nederlanden, en aan hei hoofd van deze die van den Haag, zenden voortdurend petitiën bij die der nationalen van hel moeder land. Ongeveer "5,000 m. der hallen zijn gereed om de tentoonstellers te ontvangenalle afdee- lingen leggen de laatste hand aan hare inrich ting ter plaatse en aan hare versiering. In den hof heerscht veel beweging. De grondslagen voor het paviljoen der Fransche Koloniën zijn voltrokken en de bouwmeester, de heer Maréchal, daarvoor opzettelijk uit Saigon gekomen met al denoodige bouwstoffen zal ook weldra met de oprichting aanvang nemen. Dit paviljoen zal eene uitgestrektheid van 1000 meters beslaan en een oprecht won der van bouwkunst zijn. De grondslagen van den monumentalen voorgeve) zijn gelegd. De plaatsing van het metaliek gedeelte en al het ijzerwerk, tot de voltooiing benoodigd, is gereed. De opening zal den 2* mei plaats hebben nooit is er spraak geweest deze, zelfs geen uur, te verschuiven en men zal mogen zeggen, onder opzicht van voltooiing der instalatiën, dat iels dergelijks misschien nog niet heeft plaats gehad. Het programma der openingsfeesten belooft inderdaad de verbazing te zullen opwekken. Peter Benoit schrijft, op een dichtstuk van Jan Van Beers, de muziek der inhuldigirigs- kantate. Antwerpen zal overigens eens te meer doen zien dal het inrichten van muziekale plechtig heden eene zijner eigenschappen is vier groote uitvoeringen zullen in de feestzaal der tentoonstelling plaats grijpen. Men zal daar, onder ander, de Oceaan van Rubinstein en eene plechtige Mis van, Listz uitvoeren. Volkskamer. De beraadslaging over bet budjet des ministeries van inwendige en openbaar onderwijs heeft weêr gansch de week ingenomen. Zekere leden der linkerzijde verspilden weêr de zoo kostelijke oogenblik- ken der Kamer door hel aanhalen van zooge zegde oneerlijke of schandelijke daadzaken ten gevolge der onderwijswet van 1884 daarge- sleld en die niets anders zijn dan verzinsels, ofwel onder een valsch daglicht worden voor gesteld. Onze achtbare Vertegenwoordiger, M. Woeste, diende het hypokriel maconniek liberalismus eene ongenadigde afstraffing ioe... M. Woeste moet wel hard den duim op de wonde gedrukt hebben, want de vuile Gazette roept uit dat zijne redevoering nog plus mé- chant, plus mordant, plus aigre't geen wil zeggen, nog boozer, nog bijlender, nog bitter der was dan gewoonlijk.... De afstraffing is vooral raak geweest, wanneer de achtbare redenaar de handelwijze der liberalen ten op zichte der onderwijzers welke in 1879 uit gewetensplicht, hel officieel onderwijs ver lieten vegeleek aan de handelwijze van 't huidige ministerie jegens de meesters zon der leerlingen, en ook toen hij de schandelijke vervolgingen laakte die de liberalen jegens de armen pleegden welke 't liberaal misdrijf begingen van hunne kinders aan 't officieel of ongodsdienstig onderwijs niet te willen toe vertrouwen. Wij knippen hier een deel zijner merkweer- digc i edevoering uit het beknopt verslag M. Woeste. Gij spreekt van onze wreed heid zagen wij niet dat de weldadigheidsbu relen allen onderstand weigerden aan de ongelukkigen die hunne kinderen niet naar de gemeentescholen zonden Ziehier, bij voor beeld, wat te Antwerpen gebeurde.... M. Rolin. Men heeft daar reeds op geant woord. (Tegenspraak rechts.) M. Meeus. Daar is niets op te antwoorden. Het zijn feilen M. Woeste. Te Antwerpen waren er 2789 be hoeftige lamiliën, waarop gij. liberalen, uwe politieke razernij hebt botgevierd en waaraan gij allen onderstand hebt geweigerd. Uitroe- pinhen rechts.) M. Meeus. 't Is hatelijk l M. Van Wambeke. 't Is schandelijk (Ge rucht links.) M. Woeste. Dat is niet alles. De onverdraag zaamheid ging te Antwerpen nog verder men weigerde den bijstand van vroedvrouwen aan behoeftige vrouwen! Onderbrekingen rechts.) M. Van Wambeke. En zelfs lijkkisten M. Rulin. Ik heb op dit alles geantwoord. (Gerucht. M. Woeste. Er is vastgesteld geworden dat 470 vrouwen zich den noodzakelijkste!) onder stand door de bureelen van weldadigheid heb ben zien weigeren. (Uitroepinyen rechts M. Osy. 't Is afschuwelijk M. Fan Wambeke. Ziedaar het schandaal M. Woeste. De linkerzijde protesteert nu; maar heeft zij een enkel woord van protest laten hooren tegen die woeste daden ik mag de uitdrukking bezigen toen men ze bekend maakte Vergelijkt die houding met de houding der katholieken, die meer dan een millioen heb ben uitgegeven voor de wachtgelden van nut- telooze onderwijzers, wanneer gij niet eens de angstvalligheid van het katholiek geweien der ongelukkigen hebt weten te eerbiedigen Moet het geweten der armen niet geërbie- digd worden (Zeer wel toejuichingen rechts. Protestatiën, links.) Oordeelt, geëerde lezers of 't niet raak was Spijtig is 't, dat wij ons bij dit korUmndig verslag moeten bepalen. Wij roepen overigens de aandacht onzer geëerde lezers op die merk- weerdige redevoering van onzen moedigen Volksvertegen woord iger in WETTELIJKE BESL11TEN. Bij koninklijk besluit van 28 Februari 11. zijn benoemd in de hiernavolgende gemeenten onzes arrondissements LelterhoutemSchepenen, M.M. L. ilanssens en O. Verbrugghen. Overboulaere Burge meester. M. G. Van der Naillen, Schep. MM. F. Broodcoorens en P. Van der Mynsbrugge. Smeerhebbe-Vloersegem Schep. M. G. Van Damme. Steenhuyse-Wynhuysc: Schep. M.M. J. De Mulder en P. Ascoop. Voorde Schep. M. II. Pessemier. Bij koninklijk besluit van 21 Februari 11. wordt de burgerlijke medalie van 1* klas ge gund aan den heer C.-L. Callebaut, stoker en oud-Burgemeester van Nieuwer kerken. Deze eervolle onderscheiding is de welver diende loon voor alle de menigvuldige diens ten welke den heer Callebaut, als Gemeente raadslid, Schepen en Burgemeester aan de openbare zaken en bezondei-lijk aan de inwo ners van Nieuwerkerken, gedurende eene lange loopbaan beert bewezen. De uitzet- liberalen van Nieuwerkei Ken loochenen deze bewezene diensten uil zekere politieke bere keningen, doch met welke schijnheiligheid ook zij te werkgingen, toch hebben zij niet kunnen beletten dat de olie hier weêr eindelijk bovendreef RECHTERLIJKE KRONUK. Hel beroepshof van Brussel heeft zich woensdag bezig gehouden met de zaak ten laste van M. De Ryckman, advokaat, plaats vervangend rechter, beschuldigd een twintig tal duizend franks ontvreemd te hebben van de fortuin van weezen, waarvan het beheer hem was toevertrouwd. Het beroepshof heeft hem veroordeeld tot 7 jaar gevangenis. M. De Ryckman was een hevig liberaal. CORRESPONDENTIE. Outv. van jufv. P. D'O. te G. fr. 5,00 in postzegels te gelden over 1884. H ANDËlÊNN i j vérh EI D. Invoenechten. De tolkommissie van den Duitscheu Rijksdag heeft donderdag met 12 stemmen tegen 7 de voorgestelde verhooging der invoerrechten op garen en wolen naaidra- den verworpen. ALLERHANDE NIEUWS Maandag 11. 2 dezer maand, rond 8 i/c ure des avonds, werd alhier op den Dendermond- schen steenweg, omtrent het buitengoedje, bewoond door den heer S. Verlynde, Vrede rechter, een aanslag tegen de zeden met ge weld en gevolgd door verkrachting gepleegd op den persoon van een jeugdig meisje van 18 jaren, welke van haar dagelijksche bezig heid komende, huiswaarts keerde. Naar men ons verzekert zijn de beide daders twee jongelingen van den zelfden ouderdom, gekend en is 't proces-verbaal legen hen opge steld door den heer Vervooit, Kommissaris van politie, reeds aan de hoogere rechterlijke politie toegezonden. Onze geëerde lezers zullen maar al te wel de gegronde reden begrijpen om de welke wij ons onthouden de Gezondere omstandigheden van dees schelmstuk te beschrijven. Woensdag 11. viel het kind Stalpaert Maria-Paulina, geboren te Ledeberg de 25 Januari 1885. al spelende, in de Kapellebeek, nabij de Meuleschette alhier, met 'l noodlottig gevolg dat het verdronk. De vader was op dienst aan den ijzerenweg, waar hij machinist is en de moeder was een bezoek gaan brengen aan hare verwanten te Erpe. de zorg der kin deren overlatende aan haren vader, een grijs aard van ongeveer 80 jaren. Wapenschouwing. Men verzekert dat de 50e verjar ing van onzen koning, op 9 april aanstaande, met een bijzonderen luister zal gevierd worden. Men is bezig met het inrichten van eene groote wapenschouwing der burgerwacht en van het leger. De burgerwacht zal bij deze gelegenheid voor de eerste maal optreden, met haar nieuw uniform en bewapening. De manschappen, die nog van het oude geweer en liet oude uniform voorzien zijn, zullen, zoo 't schijnt, aan die wapenschouwing geen deel mogen nemen. De minister van financiën bereidt een wetsontwerp om de verveerdiging, den ver koop en de uitdeeling te verbieden van alle druksels die banknoten of andere geldweerden nabootsen. Dit is een goed besluit, ward er zijn men- schen nog dwaas genoeg om briefjes waarop te lezen slaat cent farces, enz., voor biljetten van 100 frank te aanveerden Bij koninklijk besluit, is aan de beruch- ten Eugeen Tkint, die nu zijne veroordeeling tol 15 jaar opsluiting in het celgevang van Leuven ondergaat, eene strafvermindering van een jaar toegestaan. Ten gevolge dezer vermindering, zal de ge wezen kassier der Banque de Belgique, den 31 December 1885 in vrijheid gesteld worden. Honneur et merci. Bekent met ons dat de Prccurseur ongeluk speelt. In de kiezing van Philippeville stak het blad triomfantelijk zijn vlag uiten nu nogzingl het publiek lachend: Och, trekt uw vlag maar in. »Maar het schoon ste van al is, dat de Prëcurceur maandag, bij de kiezing van Verviers alweer zijn vlag uitstak, ten minste in zijn eerste editie, en met groot lawaai aankondigde, dat de liberalen alwéér gewonnen hadden te Verviers. M. Van Dresse was gekozen met 21 stem men. Grand succés, roept het blad uit, honneur aux electeurs Verviélois Honneur et merciWe hadden een halven sous gegeven om het ge zicht van den Prëcurseur te zien, toen hij be richt kreeg dat zijne victorie in een klopping veranderd was. Handelsblad Aan de duivenlie[hebbers. M. De Volder minister van justicie, heeft eenen omzendbrief naar al de prokureurs-generaal gezonden en hen daarbij aangenaamd de schietingen naar de duiven te doen bewaken Men verzekert mij, zegt de minister, dat de duiten op die schietingen het voorwerp van wreedheid en slechte behandeling zijn, die onder de toepassing vallen van art. 561 van hel strafwetboek. Men zegt dat men de duiven een gedeelte van den bek afsnijdt en pennen uil hunne steerten tiekt, opdat zij zich bij het vliegen niet zouden kunnen besturen. Gij zult gelieven maatregelen te nemen om die inbreuken op de wel te ontdekken en de plichtigen aan die misdrijven voor de recht bank te vervolgen. Bravo Hel is nogtans te betreuren dat die omzendbrief niet van over lang werd uitgege ven. Zondag acht dagen was er een buitenge wone reizigerstrein uit Brussel naar Oostende. Honderden personen zijn aldus, aan vermin derden prijs, den walvisch gaan zien. 's Maandags schreef daarover de Flandre libérale Peere Boom heeft eene grove kiesreklaam gedaan. De klerikale volksvertegenwoordiger van Oostende bereid op voorhand zijne her kiezing. Het klerikaal program is een rotte en stinkende walvisch. Minister Vanden Peereboom maakt daar voor eenen bijzonderen trein, die bpkend ge maakt wordt bij middel van plakbrieven gelijk op de loor Maar ziehier nu hoe de Indépendance, ook een grrroot liberaal verstand, over dien trein spreekt Men moet den minister van spoorwegen dank wijten, dal hij dien bijzonderen trein ingericht heeft. Het is eene wereldlijke bede vaart geweest, naar een natuurwonder. Wij zouden uit ter harte wenschen. dat er nooit andere bedevaarten gedaan werden. Zoodus, hetgeen, zeer slecht is voor de Flandre is zeer goed voor de Indépendance. En de Indépendance zou al onze bedevaarten die vrome en stichtende geloofsbetoogingen willen vervangen door pleziertreinen naar den rollenden en stinkenden walvisch waar van de Flandre zulken afschuw heeft Men ziet dat de liberalen malkaar goed ver staan. Diefstal van 46,000 frank. Jufvrouw Ver hulst, van Brugge, is het slachtoffer van eene belangrijke diefte. Op het einde der verledene week moest zij geld zenden naar Brussel. Te dien einde deed zij in den Nationalen Bank van Brugge twee accreditifs halen voor een gezamentlijk bedrag van 46,000 frank. Deze twee bewijzen van storting werden met eenen brief in eene enveloppe gesteken en verzonden aan jufv. Dumorlier, te Elsene, bij Brussel. Deze brief werd zondag in den grooten post van Brugge gesteken. 't Verwonderde jufvrouw Verhulst dat zij geen ontvangstbewijs ontving. Zij telegrafeerde dus woensdag naar jufvr. Dumorlier, die haar seffens antwoordde dat zij niets ontvan gen had. 's Anderendaags vernam men in den Nationalen Bank van Brussel, dat de twee accreditifs, bekleed met het handteeken van jufvr. Dumorlier (natuurlijk een valsch hand- leekenl, reeds maandag door den Bank betaald waren. Jufvrouw V. was dus het slaehtoffer van eenen dief. De parketten van Brugge en Brussel hebben een onderzoek geopend. Ten allen kante is de policie reeds op zoek naar den vermoedelijken dader. Een postbode, uit het middenbureel van Brussel, is sedert zaterdag verdwenen, 'l Is de genaamde Alfons Terace, zoon van Leopold, geboren te Aalst. Men vermoedt dat hij niet alleen de 46,000 frank gestolen heeft met op de accreditifs een valsch handteeken te stellen en ze te gaan ontvangen maar dal hij ook nog andere dief- ten begaan heeft want zaterdag heeft hij bij eenen wisselagent te Brussel een hollandsch muntbiljet van 1000 gulden doen uitwisselen, en men kan niet peizen waar hij daar treffelijk zou kunnen aangevocht zijn. De numero van zijne klas was 450. Toen hij zich bij den wisselagent aanbood, had hij, om naderhand niet meer te kunnen opgezocht worden door zijnen nummer, de O weg geno men, hem alzoo doende doordaan voor facteur numero 45. Wij deden hooger den diefstal van 46,000 fr. kennen, ten nadeele van Mej. Verhulst, van Brugge, gepleegd. De twee kredietbrieven, waarvan wij spraken, werden gezonden naar Mej. Louisa Dumorlier, te Elsene. Een briefdrager, Alf. Terace gehecht aan den dienst van het centraal postbureel van Brussel, sedert zondag verdwenen, werd ver dacht de dader van den diefstal te zijn. Terace waarschijnlijk om het gerecht te mis leiden, had eene O van het nummer 450 op zijn kepi doen verdwijnen. Hij bood zaterdag een biljet van duizend gulden van de Neder- landsclie Bank bij de wisselagenten MM. De- meure en Domies, te Brussel ter uitwisseling aan, onder voorwendsel dat de kas van den post de noodige fondsen niet bezat. Hij ontving oumiddelijk 2080 fr. Sedert dien had mei: hem niet meer gezien. Dijnsdag avond werd die briefdrager te Ant werpen aangehouden. Ziehier in welke om standigheden Terace verbleef sedert drie dagen in eene herberg der Spuistraat. Hij gaf zich uit als een policie-agent van Brussel, gelast met het op zoeken van den briefdrager, den vermoede- lijken dader van den diefstal der 46,000 frank. Hij maakte groot verleer. De baas der herberg kreeg er eindelijk kwaad vermoeden door en ging de policie verwittigen. Eerst dijnsdag morgend was het signale ment van den verdachten facteur op het poli- cie-bureel te Antwerpen aangekomen. Twee policie-agenten, in burgerskleeren, begaven zich dijnsdag avond naar gemeld huis en knoopten met den vreemdeling een gesprek aan. Deze veklaarde opnieuw dat hij gekomen was om den ontrouwen fakteur op te zoeken- De policie-agenten deden zich kennen en verzochten den kerel hen naar het policie-bu- reel te volgen. Zij zouden hem in zijne opzoekingen helpen. Dat ging den brusselschen policie-agent niet en het was eerst rond I uur des nacht dat hij er in toestemde meè naar het policie-bureel te gaan. Terace bevond zich in dronken toestand. Toen hij buiten kwam, wilde hij de vlucht nemen, doch men had hem seffens bij de kraag. Op het bureel loochende hij de hem ten laste gelegde feilen. Men vond echter 7000 franken in zijne zak ken. Hij bekende alsdan dat dit geld voortkomt van twee gechargeerde brieven van ruim iO.000 fr., door hem op bedriegelijke manier ontvangen. Hij bevestigde nogtans niets te weten van den diefstal van 46,000 fr. en dus gansch vreemd aan de schriftvervalsching en het ont vangen der kredietbrieven van Brugge te zijn. T... werd ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. Terace is een oud-gevangenbewaarder. Hij is slechts 25 a 26 jaar oud. Buiten den diefstal van 46,000 fr. en de schriftvervalsching, waar aan hij zich plichlig maakte om denzelve te plegen, wordt hij verdacht de dader te zijn van ontvreemdingen van Nederlandsche weer den, begaan in het uitoefenen van zijnen dienst. Men denkt dal hij medeplichtigen heeft. Ook wordt er nu een zeer streng onderzoek over dit alles gedaan. Onze lezers zullen zich herinneren dat M. Swyen wisselagent, bij het ongeluk van den tramway te Elsene, erg gekwetst werd. Hij heeft de zeldzame operatie der greffeling onderslaan. M. Robyns schoonzoon van M. Swyen, heeft een stuk vleesch uit zijnen arm laten wegnemen om er hel been van dezen leste meê aan te uilen. De moeielijke operatie door doktor Lebrun gedaan, is volkomen ge lukt. r (Etoile.) Eene dame van Wetteren kwam woens dag avond te Brussel aan. Een fatsoenlijke lieer, die zich Swatz noemde, kwam met haar in gesprek en bood haar een glas bier aan. Zij aanveerde het vriendelijke aanbod en ging met den dienstwillige in eene herberg der Begijnhofstraat. Eenige minuten nadien groet te de beleefde lieer de dame van Wetteren en vertrok. Deze leste bemerkte toen dat de gauwdief met haren porle-monnaie, inhou dende 680 fr., verdwenen was. Een zeer erg ongeval heeft de gemeente St.-Stevens Woluwe maandag in opschudding gebracht. Men vierde er een huwelijken niette genstaande de menigvuldige ongelukken, welke door het gebruik van vuurwapens reeds ge schiedden, moest daar ook weêr het kanon donderen. Dehens, vader van zeven kleine kinderen wilde met een fosfoorstekske het vuur aan eene springbus steken. Hij kon zich voor de ontploffing niet bijtijds uit de voeten maken. Zijn arm werd gebroken en zijne hand afgeslagen. Hij werd naar Brussel overgebracht waar men onmiddelijk tot de afzetting van den arm is moeten overgaan. Een wreede moord werd maandag avond te Mechelen-bij-I.anaken gepleegd. Zes kerels hebben den genaamde T... varkenskoopman, aangevallen en bij middel van messteken ge dood. liet parket van Tongeren heeft zich ter plaats begeven. Vijf der aanvallers werden aangehouden, de zesde is er in gelukt te ont- •snappen Werkstaking in den Borinage. In het algemeen is de toestand dezelfde gebleven. Eenige groepen van vijf. tien, twintig werk stakers hebben nogtans den arbeid hernomen. Het schijnt dus dat de werkstaking zal ver minderen. De ellende is groot, vele mijnwerkers lijden honger. Velen van hen bedelen of dwingen hunne kinderen tot dit uiterste redmiddel. Liever bedelen dan te werken Welke uit zinnigheid Dijnsdag avond, ten 6 ure, op eene meeling te Wasmes, zette ciloyen Jan Volders, gewezen opsteller van den National, de mijnwerkers aan, in hunne werkstaking te volharden. De. ciloyen werd geestdriftig toegejuicht. Ten 8 ure, sprak M. Roch Splingard hun in tegenovergestelden zin en verzocht zijne aan hoorders het werk ten spoedigste te hernemen. Op de wijze raadgevingen van den advokaat volgde een geschreeuw, een gehuil, een ge fluit, een verwenschen en bedreigen, alsof de zaal met een duizendtal razenden ware opge vuld geweest. Tot 1 uur 's nachts hielden verscheidene groepen, die zeer opgewonden waren, in de herberg en op de straat de wacht en wie weet wat er zou voorgevallen zijn, hadde M. Splin gard het gewaagd builen te komen. Er werd tegen woensdag avond eene andere meeting aangekondigd. Citoyen Volders zou op dezelfde weêr het woord voeren. De aangehoudene werkstakers zullen in den loop der aanstaande week voor de korrektion- neele rechtbank verschijnen. De schade, welke er aan de huizen van put bazen veroorzaakt werd, is zeer gering. Het latere nieuws over de werkstaking is beter. In de putten Sauwarton en Escauffiaux te Warquignies, is het werk regelmatig aan den gang. 150 werklieden hebben den arbeid in de putten 2 en 5 van Sans Culotte, onder Uuaregnon, hernomen. Te llornu en Wasmes hebben zich insgelijks eenige honderden mijn werkers aan hel werk begeven. Fauviaux, de aanleider der werkstakers, zal vandaag voor de korrektionneele rechtbank van Bergen verschijnen. M. Pichéque zal hem verdedigen. De mijnwerkers die aangehouden zijn zullen in eene bijzondere zitting gevonnist worden. 500 werkstakers van Jemappes hebben zich woensdag morgend bij den burgemeester Scockaert begeven, om hem te verzoeken zijnen invloed te doen gelden tot het verbeteren van hun lot. Rond 6 ure's avonds, bevonden zich eenige duizende werstakers op de openbare plaats van gemelde stad. Het schijnt dat M. de burge meester Scockaert hun geen voldoende ant woord gegeven heeft. Eenige werkstakers hebben hunne instru menten genomen en gaan als reizende muzie kanten rond om alzoo aan hulpmiddelen te geraken. Zij genieten overal een goed ont haal. Zij ontvangen op die wijze tot vijf frank daags. Woensdag nacht heeft men gepoogd het huis van den bestuurder eener koolmijn, M. Motte, te Pkturages, bij middel van dynamiet in de lucht te doen springen. Al de ruiten werden verbrijzelden de deuren erg bescha digd. Gelukkiglijk werden er geene personen getroffen. De gendarmerie heeft zich onmiddellijk ter plaats begeven. De ingenieur M. A. Boucher, te Agrappe, doet zijne woning door gendarmen bewaken. Een luitenant houdt zich dag en nacht in zijne vertrekken op. Gendarmen waken voortdurend in den hof. Deze ingenieur gaat niet uil, of hij is door twee gendarmen vergezeld. Zondag en maandag zongen de werkstakers A bas Bou cher WildstrooperijEene groote misdaad heeft zondag morgend de gemeente Nodelais (Jodoigne) in opschudding gebracht. Twee wildstroopers, Ttruyf en Robert, lagen in het bosch van M. Alichaux, professor, op loer. Zij bevonden zich op omtrent 200 meters van elkander. Eensklaps hoorde Robert twee ont ploffingen in de richting van zijnen vriend Struyf. Hij liep er naar toe en vond hem ster vende. Robert haastte zich om de overheden van Bauvechain te gaan verwittigen. Deze waren aanstonds ter plaatse, alsook de doktor Du- cloux en de gendarmerie van Grez. Struyf werd van dichtbij door eenen kogel in de rechterzij getroffen. Men staat hier dus voor eenen moordaan slag, alhoewel er op niemand vermoedens wegen. De lijkschouwing van het slachtoffer werd op het gemeentehuis van Nodelais ge daan. Struyf laat eene weduwe en vier kleine kinderen achter. Dwergen. Men schrijft uit Vlissingen Onder de passagiers van de Pnnses Mat ie, be vonden zich drij dwergen, zeker de kleinste menschen der wereld. Zij worden in Engeland en Amerika de Midgets genaamd. De hoofdper sonen zijn generaal Mite en zijne vrouw. De generaal, die nu 20 jaar oud is, meet slechts 22 eng. duim en zijne vrouw 19 1/2 eng. duim. Beiden zijn goed gevormd. Men droeg ze op den arm en onder doeken verborgen. De derde dwerg is 24 jaar oud, doch niet grooter dan een kind van 3 of 4 jaar. Oudheden. Ongetwijfeld met genoegen zullen onzen lezers vernemen welke ongeloof lijke somnen geld somtijds besteed worden voor dingen die in hun eigen geene of slechts eene kleine weerde hebben. De ivooren zetel voor de stad Lubeck ten geschenke werd aangebooden aan Gustaal Wasa, werd verkocht in 1825 aan Schinkel, hofmeester van den koning van Zweden, voor de som van 120,000 frank. De gebedenboek waarin Karei I las toen hij op het schavot stond, werd in 1825 te Londen aan eenen kooper voor 100 guineën (2,500 fr.) toegekend. Het kleed welk Karei XII aan had op het slagveld van Pultawo, werd te Edimburg ver kocht voor 561,000 frank. In 1842 kocht de beroemde Barnum voor 74,000 frank het kleed welk de groote Frede- rik aan had, toen men hem, na zijne dood aan het volk ten toon stelde. Eerst had men die koninklijke relikwie aan keizer Wilhelm aangeboden om te koopen, doch deze weiger de. Barnum nam de gelegenheid waar en kocht den schat In Dezember 1876 kocht een parijsche ver zamelaar de gouden keten welke aan Bayard had toebehoord, voor 20,000 frank. In 1816 kocht lord Schwateburg eenen tand van Newton voor 16,595 frank. Een hemd van Sterne, met zijne naamletters geteekend, werd voor 200 guintjes verkocht (5,000 frank.) Na de dood van Napoleon, bood men den heer de Bombelles 15,000 frank voor een af beeldsel in plaaster, gemaakt naar het gelaat van den grooten keizer. De koop werd niet toegeslegen. De twee pennen welke gediend hadden om het verdrag van Amiens te teekenen, werden aan sir Burlett toegekend voor 12.000 frank. De kerkboek welke Marie Stuart in de han den had toen zij naar den kapblok werd ge leid, verkocht men in 1801 voor 4,850 frank aan lord Cambridge. Enz. FRANKRIJK. De anarchisten hebben besloten op den 18 meert, verjaaroag der uitroeping van de Com mune in 1871, eene groote betooging te houden op Pére-Lachaise. Zij willen andermaal de revo lutionaire zinnebeelden in de straten loonen en de vlaggen laten wapperen. Wat kan hel gou- vernement hun nog aandoen Sedert het zulks liet gebeuren bij de grafenis van Jules Vallés, kan het dergelijke ophitsingen niet beletten. Wat meer, de overheid zou het niet durven. Diefstal van 900,000 fr. Aanhoudingen. Onze lezers zullen zonder twijfel nog de omstandigheden van den diefstal van 900,000 fr. niet vergelen zijn, die dezer dagen in de rue de l,Opéra, te Parijs plaats had. Verleden zaterdag in den morgend, kwam een kerel in den winkel van eenen juwelier te Leip zig en bood er eenen armband met diamanten versierd te koop. De juwelier onderzocht het voorwerp en vond dal het overeenkwam met de beschrijving gegeven van eenen armband te Parijs, bij M. Gabriel Levy gestolen. De juwelier vroeg aan den verkoopsr waar hij hel voorwerp gehaald had. De verkooper scheen bij deze vraag te ont stellen en antwoordde, dat hij makelaar was bij M. Saxe, in de rue de Trévise te Parijs. De kerel werd aangehouden en voorloopig in hel stadhuis opgesloten. Fr werd alsdan naar Parijs getelegrafeerd. M. Saxe verklaarde dal hij niemand naar Duitsch-

De Denderbode | 1885 | | pagina 2