Rechten op <le granen. M. .1. de Burlet schrijft aan de dagbladen dat de lijding als zouden de afgeveerdigdeu van Nijvel het wetsontwerp op de vreemde granen intrekken en hetzelfde vervangen door een enkwest over den toestand van den landbouw in ons land, van allen grond ontbloot is. Het liheralismus. M. Woeste heeft in de Kamer het gedrag der liberale mensclienvrienden geschandvlekt, die, om hunne hatelijke politiek door te drij ven, den arme hei brood uit den mond hebben geroofd. Hij gaf onder andere de statistiek van de Antwerpschearme familiën,aanwien men allen onderstand geweigerd heeft, omdat hunne kinderen naar de kaiholijke scholen gingen. Ziehier die statistiek per parochie Onze-Lieve-Vrouw 228 familiën. Sint-Andries 574 St-Jaoob 405 -St-Augustinus en St-Joris 287 St-Paulus en St-Carolus 113 St-Joseph 122 St-Laurentius 139 Sl-Willebrords en St-Amands 741 Kiel 180 c Totaal 2789 familiën. 'Deliberate onverdraagzaamheid is zoover gegaan aan behoeftige moeders de hulp eener vroedvrouw te weigeren Ziehier hel getal dier ongelukkige slacht offers Onze-Lieve-Vrouw 48 vrouwen. Sint-Andries 54 St-Jacob en St-Antonius 57 St-Augustinus en St-Joris 60 St Paulus en St-Carolus 31 St-Joseph 40 St Laurentius 55 St-Willebrords en St-Amands 78 Kiel 47 Te samen 470 vrouwen. En dat gebeurde te Antwerpen riiet alleen. L>e Gazette van Dixmude kondigde zondag denamen al van 54 familiën, tellende 119 kin deren. die op dezelfde wijze gebroodroofd werden. Te Diest en te Veurne heeft men lijkkisten geweigerd aan de arme ouders, wier kinderen niet naar de officieele scholen gingen. Te Oostende, te Lokeren en elders werden feilen van dien aard gepleegd. En die zelfde liberale durven nu den schijn aannemen alsof ze medelijden hadden met schoolmeesters en schoolmeesteressen die te samen 500,000 frank wachtgeld genieten Het larid walgt van die komedie en daarom krijgt ook de liberale partij in de kiezingen de eene klopping na de andere. Patrie S«*lioolopzieners. Uit Brussel wordt aan de Gazette tie Liége geschreven dat Z. M. de koning er eindelijk in toegestemd heeft dat eenige officieele school opzieners, die den ouderdom hebben bereikt om op pensioen te worden gesteld, uit hunnen dienst ontslagen worden. Zoolang voegt de korrespondent erbij, dat die klas van liberale ambtenaars, welke zoo veel kwaad hebben gedaan, niet ontbonden of grootelijks gewijzigd wordt, zullen wij den school vrede niet hebben. De schoolopzieners zijn over 't algemeen junX alsof SL Van Humbeeck nog hun opper hoofd ware. Wij zijn dus aan Z M. drnk verschuldigd voordat -begin van voldoening, aan de wen- schen der natie gegeven. Aangenoniene Scholen. Bersoneele belasting. Patentrecht. Vroeger, voor de ongelukswet, toen de schoolwet van 1842 in voege was, moesten de aangenomene scholen de persoueele belasting betalen. Naar wij vernemen, zal het gouver nement in 't vervolg de vrije scholen, die door de gemeentebesturen aangenomen worden, van die belasting ontslaan. ))e onderwijzers der aangenomene scholen zullen dat met genoegen vernemen. In zake van personeele belasting, zullen bijgevolg de aangenomene vrije scholen gelijk gesteld worden met de openbare gestichten van onderwijs, die krachtens de wet van 28 Juni 1822 vrij zijn A van de belasting der huurwaarde, B van de belasting op deuren en vensters, C van de belasting op het mobilier. (Nr 2 van art. 4, 15 en 27.) Er kan hier natuurlijk alleen kwestie zijn van de huurweerde, de deuren en vensters en het mobilier der school zelf. Indien, bij voor beeld, de aangenomene school bestaal uit een deel der gebouwen van eene patronage of congregatie, is hel enkel dat deel der gebou wen cn meubels ten gebruike der school, dal niet nicer zal belast worden. Dezelfde ontlasting beslaat ook voor de hui zen diédë gemeeutebesluren gratis ten dienste stellen der onderwijzers, krachtens de wet van 26 Oost 1878, die M. Frère heeft doen stemmen om aan vele geestelijken hel kies recht te ontnemen. De onderwijzers dor aangenomene scholen zullen ook vrij zijn van het patentrecht, inge volge het art. 5, letter B, der wet van 21 Mei 1819, luidende als volgt Zijn vrij van pa tente, de openbare ambtenaars en bedienden die eene wedde genieten betaald door den Staat, de Gemeente.... waaronder komen de professors, de onderwijzers der hoogescholen atheneum, scholen.... Er valt dus op te letten voor de belangheb benden. Worden zij opnieuw aangeslegen, gelijk het vorig jaar, zij hebben recht van re clameereu maar dit moet geschieden binnen de drie maanden na de aflevering van het extrakt van kennisgeving uit de rolder belas tingen. Nationaal Verbond voor het herstellen onzer miskende rechten. Wij vernemen dat het bureel van het Nati onaal Verbond voor het herstellen onzer miskende rechten, in zijne laatste vergadering, besloten heeft dat de jaarlijksche algemeene vergade ring te Leuven zal plaats hebben, op Zondag 26 April. Op doze vergadering zullen er allerbelang rijkste beslissingen genomen worden. Na de algemeene vergadering zal er een banket plaats hebben. Stoomtrams. De Gemeenteraad van St-Nikolaas, heelt in zijne zitting van 25 Februari laatst, het ont werp goedgekeurd voor het leggen van eenen stoomtram van St-Nikolaas op Kieidrecht, De heer burgemeester gaf lezing van den brief van M. De Bruyn, voorzitter der maat schappij van tramwegen. De tramweg zou eene lengte hebben van 16 kilometers, en wordt door den heer De Bruyn geschat op 35.000 frank per kilometer, is 560.000 frank. Ziehier de verdeeling der kosten onder de betrokken gemeenten St-Nikolaas 50.000 frank. Nieukerken 15.000 Vracene 50.000 Verrebroeck 20 000 Kieidrecht 25.000 De Staat 280.000 De Provincie 140.000 Verder treedt de heer voorzitter in bijzon derheden over het materiaal, de openbare aan besteding, enz., en vraagt dat de raad bet ontwerp 20U goedkeuren. Ten slotte worden de volgende besluiten met algemeene stemmen aangenomen 1° Dal het wenschelijk is dat de ontworpen stoomtram tusschen St-Nikolaas en Kieidrecht lot stand kome. 2° Dat de heer burgemeester Van Naemen daarover in onderhandeling zal treden met de burgemeesters van Nieukerken, Vracene, Ver rebroeck en Kieidrecht. Men heeft destijds gesproken van 't leggen eens Stoomtrams tusschen Aalst eu Oordegem. Voetslappen in dien zin wierden reeds door den heer Burgemeester van Oorde gem aangewend. Hoe de zaken afliepen, kwam ons ter oor niet. Men zal toch bekennen dat het verkeer bij Stoomtram tusschen Aalst en Oordegem veel voordeel en gemak ïou verschaffen niet alleen aan deze twee gemeenten maar ook aan de talrijke gemeenten welke in de nabijheid var. den steenweg naar Gent en Brussel liggen. Wij roepen op deze kwestie de ernstige aan dacht in van de heeren Van Wambeke, Burge meester onzer stad en Germ. De Vos, Provin ciaalraadslid en Burgemeester van Erpe. Eerbiedige vertoogen van het Belgisch volk aan Z. M. Leopold II. Het bureel van liet Nationaal Verbond voor bel herstellen onzer miskende rechten verzoekt dringend de personen welke zich in de ver- schiliige gemeenten van hel land gelast heb ben met de eerbiedige vertoogen aan Zijne Majesteit ter onderteekening der kiezers voor te leggen, eenen der sekretarissen te willen bericht geven 1*) van het getal handteekens iu hunne wederzijdsche gemeenten ingezameld; 2°) van de dagteekeniug op de welke de ver toogen aan Zijne Majesteit gezonden zijn. De Voorzitter, L. COLLINET. De Sekretarissen, A. Verhaegen, Houtlei, Gent. Fr. Sciiollaeiit, St-Antoniusplaats, Leuven. Feest te Ronee. Men schrijft uil Ronse, 8 meert De blijde inkomst van M. de burgemeester De Malander is een echt volksleest geweest. Van 's morgens vroeg was geheel de stad ver sierd en bevlagd en met vreemdelingen opge propt. M. De Malander, te Audenaarde bij eenen vriend algestapt, heeft er de eerste bewijzen ontvangen der eer, welke hem dezen dag zou De farifarenmaatschappij bracht hem eene serenade, en liet Schepencollege overhandigde hem een gouden eeremeiaal, geslagen ter her innering aan de herkiezing van den moedigen burgemeester van Ronse. De stoet was prachtig. Eerst ten 4 ure is hij in de stad aangekomen langs de poort van Ek- kergem, alwaar er zich talrijke maatschappijen van Ronse bij aansloten. Onder het gebulder van hel kanon en het geluid der klokken begal de stoet zich naar het stadhuis, alwaar de lieer burgemeester werd verwelkomd door M. Oswald Ponette, namens den Gemeenteraad. Zijn antwoord, een echt manifest, waarinde vaderlandsche en godsdienstige gevoelens van den kloeken kampvechter onzer zaak iu warme taal werden uitgedrukt, werd door de aanwe zigen met geestdrift toegejuicht. 's Avonds had er een schoon vuurwerk plaats. Bij hel afsteken van het vuurwerk, ontplofte eensklaps eene bom. Een wever, de genaamde Verbrugge, werd er door getroffen en op den slag gedood. De aarde heelde het stadhuis, schitterend door de gaz verlicht, werd op den zeilden stond in eene volledige duisternis gedompeld de ruiten vlogen langs alle kanten aan stukken. M. Ricard schrijft aan het schepen-college, dat hel ongeval aan kwaadwilligheid moei worden toegeschreven. Volgens hem, is het gansch onmogelijk dat de bom alleen die ontplof fing hebben kunnen veroorzaken. Tot staving zijner beweering, heeft hij vier bommen van dezelfde soort door den commis saris van policie in beslag doen nemen en er een onderzoek over gevraagd. Het slachtoffer Verbrugge werd getroffen aari den bals. De wonde was breed en diep. De strot werd leiteilijk afgesneden. Andere personen werden insgelijks ge raakt, onder ander een meisje, dat aan hel hoofd gekwetst werd en een toeschouwer aan het been. De ontploffing was zoodanig geweldig dat de arduinen kolom, die de Groote Markt versiert, te midden gebersten is. Eene vrouw bad weinige dagen te voren twee kerels van eene dynamiet-ontploffing hooren spreken. Het parket heelt die herbergierster onder vraagd. Wij vernemen later dat MM. de Malander, burgemeester te Ronse, Massez, schepene, en Maghorman, Volksvertegenwoordiger, zondag morgend den vorgenden brief ontvangen heb ben Mijnheer, Men noodigt u uit tot de Mis der overledene Itonsenaars, maandag ten 6 1/2 ure. Ronse7 meert 1885. Het gerecht zal van die brieven rekening houden bij het onderzoek der feiten, welke zondag avond te Ronse voorvielen. De stad was in volle feest, zooals wij hierboven zegden. Feest te Loos. Zondag jl. werd te Loos den E. II. Michault, ter gelegenheid zijner benoeming als Ridder van de Leopoldsorde, een vriendenfeest aan geboden. Rond zes ure des avonds trad de eerbiedweerdige priester, vergezeld van ver scheidene geestelijken der parochie, de zaal van den Kring der Vlamingen, binnen, terwijl het Muziekkorps der gemeente, onder 'l kun dige bestuur van den lieer Brisy, de overheer- lijksle stukken van zijn repertorium uitvoerde. De waardige held dezer vriendenfeest ontving alsdan de gulhartigsle gelukwenschingen van de leden des Krings.van de Vlamingen der om streken en van de bezonderste ingezetenen der gemeente, en werd om zoo te zeggen letter lijk met een regen van bloemtuilen overvallen. Men bemerkte ook de tegenwoordigheid van den lieer Lacroix, municipale raadsheer, welke op zijne beurt den eerzamen piiester de hulde zijner genegenheid en vriendschap kwam brengen orn hem te danken over al het goede, 't welk hij in de omstreken had gesticht. De edelmoedige priester hield alsdan eene korte toespraak in de welke hij Z. M. den Koning der Belgen alsook de Leden van 't Gou vernement bedankte, over de eervolle onder scheiding waarmee men hen; kwam te ver eeren. De woorden van den E. II. Michault werden geestdriftig toegejuichd en verdwenen eindelijk ouder de tienmaal herhaalde kreten van: Leve vader Michault Leve de Koning der Delgen!.. Leve het Belgische Gouvernement!.. Leve M. Leroy, Voorzitter des Knngs De zaal was, ten genoege van de gansche vergadering, met veel kunst en smaak versierd door den heer Srhepens, aan den welken dan ook de beste gelukwenschingen werden toe gestuurd. Zietdaar wal men ons over deze treffende vriendenfeest schrijft. l/olkskamer De Vergadering heeft eindelijk de algemeene bespreking gesloten. T Was waarlijk hoogst lijd dat de liberale zagerijen wierden stil gelegd; immers, de eene liberale redenaar wachtte de andere niet om nogmaals de reeds honderdmaal herhaalde verhaalselskcs met min of meer verontweerdi- giug in de stem af te geven. Laat ons hopen dat in belang der algemeene zaken het door de liberalen zoo bezaagd budjet weldra gestemd worde. Klimaat van Congo. Men leest in een hollandsch blad Wal vooral tegen Congo aangevoerd wordt, is de ongezondheid van het klimaat maarmen mag vragen, of dit bezwaar niet dikwijls over dreven wordt Van 84 Belgen, die sedert 1878 naar Congo zijn gegaan, zijn er aldaar 14 ge storven, van welke alleen 9 in de eerste drie jaren, toen nog alles ingericht moest worden, en er dikwijls gebrek aan het allernoodigste was. Naarmate de statiën der Association ver meerderd zijn, en vooral sedert een hospitaal te Boma is geslicht onder de kundige leiding van Dr Allard, is er slechts één sterfgeval per jaar voorgekomen, zoodat het klimaat toch niet i zoo buitengewoon gevaarlijk kan worden ge- j noemd. j Hel is waar, de kapitein Hanssens, het leste j slachtoffer van Congo, is aan de koortsen be zweken, maar hierbij mag niet uit bet oog verloren worden, dat bij daardoor reeds in 't begin zijner expeditie is aangevallen, en, bij gebrek aan doktor en geneesmiddelen, eigenlijk nooit geheel daarvan hersteld is geweest. Tegenwoordig worden die tkoortsen, seffens na hare verschijning, met goeden uit slag door de geneeskundigen bestreden. Bovendien mag men vragen, ol het niet een gewoon verschijnsel is geweest bij elke kolo nisatie,dat eerst een deel der nieuwe bevolking bezwijkt, terwijl liet andere deel, zij't ook dik- h.J, .uvviL, «.ion uour ue gezóuuueiasoe- zwaren heenworstelt en het uitgangspunt wordt van volgende geslachten, die in de vreemde luchtstreken zeer goed kunnen leven* Belgische en engelsche officiers, zegt de Voltaire, zijn reeds bezig met in Congo-land jonge negers te dresseeren tot den militairen stand. Deze zijn gewapend met Chassepots, die de Duilschers in 1870 van de franschen hebben afgenomen, en die de eersten aan de Belgen hebben verkocht. Het uniform der soldaten is, een blauw jaquet, witte broek en roode muts. Peerdenvolk heeft men niet, aangezien de tetsé-vlieg het behoud der peerden onmo gelijk maakt. RECHTERLIJKE KKONIJK. De 6e kamer van liet beroepshof van Brussel heeft dijnsdag uitspraak gedaan in de zaak der beleedigers van minister Vandenpeereboom, tijdens zijn bezoek te Bergen, op 16 October leslleden. Bonnewijn, Pilot, Samine, Payet worden veroordeeld tol 15 dagen gevangenis en 50 fr. boete; Salkin, tol 8 dagen gevangenis en 50 fr. boete Dusart, tot 100 Ir. boete Delvaux en Jonmaux tot 50 Jr.; Dalle tot 20 franken. Het hof bekrachtigt de vrijspraak van den jongen NVeber en spreekt De Clercq vrij, die eerst tot 50 fr. boete verwezen werd. STERFGEVAL. Onze achtbare Vertegen woordiger.M. Woeste, komt pijnelijk getroffen te worden door 'tover- lijden zijner moeder, Dame Con&tencia Woeste, geboren Vauthier, dezer dagen te Parijs god- vruchtiglijk overleden, in den gezegenden ouderdom van 80 jaren. Z. M. Leopold II heeft den heer Woeste een eigenhandigen brief van rouwbeklag en deel neming toegezonden. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. II. T. te B. fr. 6.00 over 1884. ALLERHANDE NIEUWS. Eene groote onwenleling heeft onlangs plaats gegrepen in het het vak der naaimachien De machtige Maatschappij Slager van New-York, welker labrieken de uitgebreidste der wereld zijn, heeft begonnen verscheidene nieuwe modellen van naaimaefcieoen te koop te stellen machienen met kwispelende spoel genaamd, welke alles overtref fen dat tot heden toe gemaakt werd. Geene spoel meer te vademen Deze raachienen, merkwaardig door de schoonheid van hun stiksel, de zachtheid van hunnen loop, de snelheid van hun werk, hebben op de Wereld-Tentoonstelling van Am sterdam in 1883, het Eero-Diploma en op de Hygiën- msche-Tentoonstelling van Londen in 1884 de Gou den Medalie behaald. De bedienden van het Hulpkantoor, kerkstraat 6, alhier ter stede, zijn altijd te beschikking der bezoe kers om hun de werking dezer nieuwe macbicncn te toonen Men verzekert dat de volgende feesten op 9 april aanstaande, ter gelegenheid der 50* verjaring van den koning zullen plaats hebben wapenschouwing van de burgerwacht en het legergroot dansfeest aan het hof, waarop aartshertog Rudolf, prinses Stephanie, prins Philippe van Saxen en prinses Louisa, alsook verscheidene andere vreemde prinsen zullen tegenwoordig zijn algemeene verlichting gala-vertooning in den Muntschouwburg, den koning en zijne vorstelijke gasten aangeboden. De heide Kamers zullen den koning in zijn paleis gaan gelukwenschen. Kleine belas'.ingskens in de burgerwacht De Paliiote verleid dat een zijner vrienden, bij het verlaten der gemeente St-Josse-ten- Noode, zijnen nog nieuwen Comblain inlevert. «Een lrankzegt men hem, er is eene roest- plek op. Bij het ontvangen van dat wapen had hij nog eens 50 c. moeten betalen. Hier in Antwerpen, zegt 't Handelsblad, heft men ook van die kleine belastingskens een onzer vrienden bracht zijn geweer in en moest 50 c. betalen. Aan eenen andere, die een geweer ging halen, vroeg men 75 c. Waarom Voor sleet, was 't antwoord aan den eerste. De Patriote vraagt waar dit geld toe dient. Een kluchtig proces. - M. Lejeune, advo- kaat te Biussel, komt tegen de tramweg-maat schappij van Elseneeen proces in te spannen, ten einde deze maatschappij te beletten nog langs zijn huis te rijden. De waarom is, omdat de Bourgognewijn van M. den advokaat, door de davering der rijtuigen van den tram, niet stil kan liggen in den kelderen daardoor geheel troebel komt Drama t© Brussel. Een bloedig drama heelt woensdag de Terarcken- straat en zelfs gansch de hoofstad in opschud ding gebracht. M. Karei P., officier van policie, trouwde over eenigen tijd met eene weduwe, die reeds gevorderd van jaren is. Deze had eenen zoon, die gehuwd is met eene jonge vrouw van nau welijks 25 jaren, genaamd Marie Van L Dit jeudig paar bewoonde de Keizerinstraat. Men zegt dat het geeue gelukkige echlverbind- tenis was. P. vervolgde zijne schoondochter sedert twee jaren met de slechtste inzichten. Mad. 1). bleel haren echtgenoot getrouw en verstootte verontweerdigd al de verleidende aanbiedingen van haren schoonvader. Woensdag had deze haar ontboden in de herbergden Vos, op den hoek der Villa - Her- mosa- en Berg-van 't Hofstraten. M" be sloot er ditmaal naartoe te gaan om haren schoonvader ledoen verstaan, dat zij van hem niet langer wilde gekweld worden. Toen beiden de herberg verlaten hadden en in de Terarckenslraat gekomen waren, trok M. Karei P... eenen revolver uit den zak en loste een schot op de jonge vrouw. Deze werd aan de wang getroffen. De wonde is zeer erg, doch niet doodelijk. Mc D. kon in de gemeenteschool dier straat vluchten. P... versolgde haar niet hij keerde zijn wapen legen zichzelven, drukte den revolver legen den slaap en een schot knalde. P... viel morsdood. Men oordeele over de opschudding, welke, die moordaanslag en die zellmoord onmiddelijk te weeg brachten Het lijk van P. werd naar het St-Janshospi taal overgebracht. In de zakken van den overledene vond men verscheidene brieven, aan zijne familie en aan de justicie gericht. In eenen brief aan liet adres der rechterlijke overheden, laat P. weten dat Mad. D... en hij besloten hadden een einde te stellen aan hun leven. De gekwetste vrouw heeft veel bloed verlo ren. Men heeft haar met een rijtuig naar hare woning gevoerd. Dahr heeft zij een verhoor van het parket ondergaan. bij iCTuuuent op ae Kracntdaaigste wijze ooit toegestemd te hebben dal P. haar zou dooden. Zij heeft dien moordaanslag niet gekend en nooit dui ven vermoeden. Haar toestand is betrekkelijk goed. Congo-Staat. Volgens de Moniteur, is de nieuwe Congo-Staat 2,500,000 vierkante kilometers groot. Dat is niet min als lachcntig keeren zoo groot als Belgie en vijf keeren zoo groot als Frankrijk Als de nieuwe Staat in evenredigheid be volkt zal zijn gelijk Belgie, zullen er 440 miljoen mensclien wonen Nog zouden er uitgestrekte onbevolktewoes- tijnen overblijven, tachentig keeren grooter als onze Kempen. Zoo dat de Staat der Afrikaansche Veree- niging, niet min als 500 miljoen bewoners kan bergen. Geheel Europa magdus naar den Congo ver huizen en zal er overvloedig plaats vinden 't Is te zeggen als de gemaakte berekening juist is; immers de binnenlanden zijn nog weinig bekend. De Congo, die dvveers door den nieuwen Staat loopt, is een der machtigste stroomen van de wereld. Revanche. Onze lezers zullen zich de belangrijke wedding herinneren door MM. Van Asbroeck, van Schaerbeek, en M. Koster, van Amsterdam, beiden vermaarde scherpschutters over een paar maanden aangegaan. De schietwedstrijd liep toen te Brussel af en onze landgenoot kwam zegevierend uit het strijdperk. De nedcrlandsche schutter, M. Koster, vraagde toen zijne revanche, en MVan Asbroeck nam de nieuwe wedding edelmoedig aan. Ditmaal zou echter de wedding op de schiet baan te Amsterdam afloopen. De schietwedstrijd had zondag plaats. Na een hardnekkigen strijd, is de overwin ning nogmaals aan M. Van Asbroeck van Schaerbeek, gebleven. Hij behaalde 1060 punten. M. Koster 1051. Eere dus aan onzen landgenoot Een komiteit is te Gent, onder het voor zitterschap van M. C. de Hemptinne tot stand gekomen, voor het oprichten vaneen stand beeld aan den Gentenaar Lieven Bauwens, die de eerste getouwen der spinnerijen, in Vlaan deren bracht.De inhuldiging van dit standbeeld zal tijdens de gemeentefeesten plaats hebben. Burgerwacht. Het Volksbelang van Gent meldt dal bij een der leste oefeningen der bur gerwacht aldaar, een kapitein een wacht be dreigd heelt hem 24uren inden amigo te zetten omdat hij op den appel antwoordde tegenwoor dig, in plaats van présent. Sedert wanneer is het gebruik der moedertaal een misdrijf gewor den Als wij ons wel herinneren, zegt liet Handelsblad, werd verleden jaar in onze stad ook dezelfde kwestie opgeworpen bij eene kiezing voorde burgerwacht. Maandag avond is een diefstal gepleegd in de woning van M. Hens, Rotterdamsche- straat, n. 50, te Antwerpen. De dieven zijn binnengedrongen bij middel van valsche sleu tels zij hebben meest al de meubelen open gebroken en de volgende voorwerpen gestolen gouden horlogie, gouden ketting, gouden speld met brillant, een diamanten ring, eene gouden horlogie, eene damesketting, eene gouden cas solette met ketting en versierd met drie dia manten, een paar oorbellen met roode en witte steenen, verder eene som van 570 Ir. De dief stal is gepleegd, terwijl M. liens met zijn huis gezin naar den schouwburg was. Opstand in een atheneum. De leerlin gen van hel atheneum te Ath zijn donderdag in opstand gekomen. Zij eischten het onmid- delijke wegzenden van M. Richet, surveillant. Die lieve jongelingen hadden zich op hunne slaapkamers gesloten, na eerst de deuren ge- barrikadeerd te hebben. Daar wachten zij, met kluppels gewapend, M. Richet af. De studie-prel'ekt verwittigde de gendarme rie. Eenige gendarmen, met karabijnen gewa pend en politieagenten den blanken sabel in de hand, zijn met geweld in de slaapkamers gedrongen. Ver van zich te laten afschrikken, verbrijzelden de leerlingen al wat hun onder de handen viel. De openbare denkwijze vraagt een onpartijdig en volledig onder zoek. (Patriote.) De bestuurder der kostschool van het Athe neum te Atli. heeft het verhaal van den Patriote aangaande den opstand iu gemeld gesticht, in zekere punten terechtgewezen. Hij meldt dat de hoofdzaak waar is, dat reeds 19 leerlingen werden weggezonden en de kalmte en de orde nu hersteld zijn. Drama te Deurne. De hovenier van 't kasteel van M. Meeus-Van Reeth, te Deurne, bemerkte maandag morgend, dat een der blinden van de woning was opengebroken. Hij ging naar de stad M. Meeus verwittigen, die onmiddelijk mééging. De policie-kommissaris van Deurne was juist afwezig. M. Meeus kwam omtrent half tien op zijn hof aan hij bevond dat de meesje deuren en kassen waren opengebroken. Alles was in wanorde. Op zijne slaapkamer was het bed overhoop, alsof men er in geslapen had. De hovenier en zijne vrouw kwamen met M, Meeus overeen, om den nacht op het hof door te brengen. De vrouw ging naar den zol der. om er beddengoed te halen, terwijl M. Meeus op zijne kamer bleef, waarvan de deur halfopen stond. Op den zolder zag zij een platten vilten hoed liggen, die zij niet kende zij nam eenig beddengoed meê en keerde dan terug. De hoed was verdwenen. De vrouw, verrast, deed nu nadere opzoe kingen, en achter eenen waterbak zag zij langs den eenen kanteen hootd, en langs den ande ren kant voeten uitsteken. Verschrikt vluchtte zij naar beneden. De kerel, die zich achter een waterbak had ver borgen gehouden, liep haar achterna. Op liet oogenblik dat de kerel door den gang voorbij de kamer van M. Meeus kwam, riep deze wat komt gij hier doen De kwaaddoener, die met eenen revolver ge wapend was, loste een schot op M. Meeus. De kogel vloog boven dezes hoofd. M. Meeus sloot zich onmiddellijk in zijne kamer op, en begon de noodklok te luiden. Eeu tweede schot weerklonk nog, en toen liet werkvolk uit den omtrek op liet gelui kwam toegesneld, vond men den kwaaddoener in den gang liggen, hij had gepoogd zich te zelfmoorden, door een schot in zijnen mond te lossen. De wonde is doodelijk. De gekwetste werd naar bet gasthuis van Stuyvenberg gebracht. Men denkt dal het een werkman is, die vroe ger op het hof van M. Meeus gewerkt heeft, doch die sedert verscheidene jaren niet meer te Deurne geweest is. Die kerel had de kleeren aan van M. Meeus. Zijne eigene kleeren heeft men in een pak ge knoopt, onder het bed van M. Meeus gevonden. Hij bad ook een groot pak gemaakt van sar- giën en ander goed, waaruit hij eerst de let ters had doen verdwijnen en waarin hij eene groote hoeveelheid zilverwerk had verborgen. Dat zilverwerk is nogal erg beschadigd. Op den zolder, achter den waterbak, had de dief een tapijt met eenen peluw gelegd. De dader zou zekere Bernard Spranger zijn, 25 jaar oud, gewezen kaporaal bij de karabiniers en vroeger daglooner van Mev. de Bosscliaert en M. Meeus van Reeth. In l.et pak bij M. Meeus gevonden, waren ook voorwerpen geknoopt, die 14 dagen gele den gestolen zijn op het hol van Mev. de Bos- schaert. De toestand van den zelfmoordenaar was woensdag morgend voldoende. 'Nog andere berichten worden ons gegeven In den loop van verleden maand heelt er een diefstal plaats gehad op het buitengoed van Mev. do Bosschaert-du Bois een aantal voorwerpen van weerde eu kleergoed werden daar gestolen. De policie kon de daders niet ontdekken. Zooals wij hooger zeggen, werd dijnsdag morgend een dief ontdekt op den zolder van het hol van M. Meeus. De revolver, waar meê hij op den eigenaar en eene dienstmeid ge scholen heelt, en waarmeê hij zich eenen kogel in den mond schoot, was bij M. Meeus gestolen. Na den diefstal bij Mev. de Bosschaert, vond men ter plaatse eenen witten zakdoek, getee- kend P. V. R. Toen de kommissaris van poli cie van Deurne den aangehoudene dijnsdag onderzocht, vond hij vier zakdoeken bij hem van dezelfde soort, en die schijnen toe te hoo ren aan een lid der familie Meeus-Van Reeth. Bernard Spranger woont te Borgerhout of inden omtrek. Verleden week heeft hij voor werpen, die bij Mev. de Bosschaert gestolen waren, verkocht aan eene vrouw, die gewoon lijk op de Vogelmarkt zit met een kraampke. M. Stappaerts is met het onderzoek gelast. De gekwetste zegt de diefstallen alleen te heb ben gepleegd, hetgeen moeilijk is aan te ne men, gezien de talrijke voorwerpen, die van de twee buitengoederen verdwenen zijn. Werstaking in den Borinage. Er komt weinig verandering in den toestand. De werkstaking houdt aan. Bedelen schijnt hel eenige redmiddel, waartoe die uitzinnige meuscben hunne toevlucht willen nemen. Hun gebedel gaat dikwijls met bedrijgingen gepaard. Dijnsdag avond was er spraak dat gansch het regi ment der lanciers te Bergen en le Doornik in garni zoen, naar den Borinage zou gezonden worden. Dit was een valscb gerucht,doch men had in zeko- re gemeenten versterking gevraagd, omdat er vrou wen luidop hadden verklaard dat zij geheel de streek zouden uitplunderen. liet is vooral te Pflturages en le Frameries, dal de vrouwen eene dreigende houding aannemen. De gemeentebesturen doen al wat mogelijk is, om het ellendig lot der werkstakerseenigzins te verzaeh- ten. Er werd dijnsdag te Quaregnon eene meeting ge houden. Eeu dagbladverkooper van Frameries voer-

De Denderbode | 1885 | | pagina 2