Do lm jonnetten. Het springt in het oog dat de liberale gazet ten nu geen woord zeggen tegen de tusschen- komst der troepen in den Borinage integen deel, het is opmerkelijk dat men eenen burge meester kritikeert, omdat hij de troepen niet gevraagd heeft ten einde de orde in zijne ge meente te handhaven dus, de liberale pers eischt de bajonnetten tegen de werkliê. Heel anders was het in de straatbewegingen, met de kiezingen van 1884, en vooral ter ge legenheid van den moordenaarskuil te Brussel, waar liberale bandieten de vreedzame bevol king letterlijk den kop insloegen toen, neen, toen mocht er zelfs niet aari eene gewa pende *tusschenkomst gedacht worden oi heel het liberaal kamp kwam in opschudding Alzoo als de werkliê om reden van brood het werk stakenen den rijken aktie-houder van mijnen in zijn centen bedreigen, moeten de troepen opkomen, de bajonnet op het ge weer zetten en den moorddadigen kogel in den loop steken Maar als de liberalen, tegen alle recht en reden in de straat komen, beleedigen, mishan delen, den kop inslagen aan vreedzame bur gers o, dan mag er niet gedacht worden aan het handhaven der orde dan moet men hun laten begaan. De werkman Schiet hem op het lijf. Den liberaalBeschermt hem met de gewapende burgerwacht, laat hem begaan en vlecht hem de kroon der indignation sponlanée, ofschoon de werkman, zeggen wij, met een zeker recht in beweging komt en de liberaal in direkten oproer staal tegen de wetten des lands. La Béforme doet aan de eerlijke liberale pers hare oneerlijkheid zien, en het blad heeft ge lijk. Wat ons betreft, wij zijn logiek wij wil len de tusschenkomst der troepen voor alle beweging, die te verre gaat, en vooral willen wij deze oproepen tegen eenen liberalen moordkuil, die in een grondwettelijk land geene reden van beslaan hebben mocht. Handelsblad Een liberaal lofgedicht. Zaterdag der verledene week werden de liberale dagbladschrijvers welke, gedurende de redevoering van M. Rolin, te veel gedruis mieken, op aanklacht van dezen laatsten, bij bevel van den heer De Lantsheere, voorzitter, uit de Kamer verdreven. Les Nouvelles du Jour, ge weet een hevig liberaal blad, bespreekt die uitdrijving. Wij zullen probeeren of wij dat lofgedicht in proza, in het vlaamsch kunnen overbrengen Ik ga niet naar het sermoon, ik ga loopen van alle voordracht, men heeft mij eens vast- gehad in de Maltres Chanteurs maar the strug- ge for the life heeft mij eenigc keeren gedwon gen naar de Kamer te gaan. Hieruit blijkt dat het vervelendste schepsel dat ik in de wereld ken wel te verstaan na WagnerM. Rolin- Jaequemyns is, de gewezen minister van bin- nenlandsche zaken. Wat zeg ik een vervelend schepsel Neen, 't is een palent van houtzager dat men aan den beschermer van den Cirque péninsulaire moet toekennen. Hij werkt in het hard hout en rrrrh en rrrrh 1 och, jongens, jongens, wat zageman, zooals men te Gent zegt. Wat M. Rolin-Jaequemyns tot zoo 'nen grooten zageman maakt, is zijn eentoonig ge- wavel, zijn doffen, zijn flauwen honingzoeten toon, zijn woord, zonder kleur, zijn stemklank zonder overtuiging, 't Is properkens, juist, meest altijd verstandig gezegd maar wat zageman boven alle zagemans Ga zoudt zeg gen dat hij voortkomt van de kruising van eenen dorpsschoolmeester en eenen dorps- vrederechter, overtrokken door 'nen stijven konlroleur der belastingen. Zijne bewijsredens gaan niet hooger dan de lessenaar van de Kamer. Met hem is er geen verwondering, geen verrassing die man, zouder eenige warmte, is niet bekwaam om op een gegeven oogenblik eens een brutaal en mannelijk ge liegt er aan te brullen, of een onbeschoft, maar heel chic wij zullen u dat eens laten zien. En wat hardnekkigheid in die boomzagerij Gaat naar de Kamer wanneer gij wilt, en ge zult M. Rolin zijn dikke planken tegen het gouvernement zien gereedmaken. We willen niet zeggen dat wij eenige liefde hebben voor 'i gouvernement dat weten onze lezers wel maar het zijn de spellesteken niet van M. Rolin, die het gouvernement zullen doen.... creveeren. M. Rolin heeft zells het talent niet een beetje gal aan M. Woeste af te nemen om zijn spellen te vergiftigen. Zijne oppositie is klein, plat langs den grond en zonder pit ze zet niemand in vlam. Misschien denkt M. Rolin dat hij een condot- liere is. Dat hij van dit gedacht terug kome Hij drijft ons met tot het gevecht daarbij het uur van het gevecht is niet gekomen hij embèleert ons eenvoudiglijk, ieder keer dat hij het woord neemt. Het is onder soortgelijken indruk dat de liberale dagbladschrijvers zaterdag onder el kander begonnen tesjawelen. M. Rolin begon te zagen over de kleine politieke schelmerijen van M. Thonnissen in zake der benoeming van burgemeesters. Men weet wat er gebeurd is. M. Rolin, razend omdat men niet naar hem luisterde, klaagde bij den voorzitter dat gesjawel van de pers aan illico, de zoete M. De Lantsheere, die al lang van zin was de liberale pers eens eenen tik te geven, sprong als een hongerige hond op een mergbeen, en deed de liberale tribuun ontruimen. Dank, dank, Rolin Aan u zijn wij het ver schuldigd dat wij een glas porto mochten gaan drinken bij Bodega. We zaten te snakken naar bel oogenblik om er te kunnen van doortrek ken, toon gij begost te.... zagen maar wij durfden niet. Gij, gij hebt ons eensklaps ver lost van uw onaangenaam muziek. Nog eens, dank.... Och, wat lekkere porto Doet ons toch aan de deur smijten ieder keer dat gij den bek open doet en zie, als ge dat doet zullen wij u heel veel vergeven. Misschien zullen wij ten leste niet meer gedenken dat gij het zijt, die de liberale partij meè in den grond hebt geboord Liberale rekening. De Chronique beval een artikel over de schelmerijen van De Ryckman, den liefhebber der liberale onafhankelijke zedeleer, die op zijn honderd gemakkeu de grenzen is overge trokken. Bij gezag van recht heeft men zijne meubels verkocht en deze hebben opgebracht 5969 fr. 50 c.; het cijfer der schuld beloopt 94,361 fr. 95 c. De bevoorrechtte schuld er afgerekend, blijft er over te verdeelen 1691 fr. 76 c. De meeste schuldeischers, die geen voor recht hadden, hebben goedwillig geld geleend aan De Ryckman en eene groep curateurs van faillieten "heeft 22,045 fr. 35 c. gegeven om schulden af te doen. die De Ryckman gestolen had deze groep werd aangenomen in den boedel en kreeg te verdeelen 394 fr. 58 c.; de geinterdikteerden kregen, och arme van hun 20,000 fr. 358 fr. De rekening van het wezenlijk huishouden beliep bij den bakker fr. 20.24; bij den been houwer fr159.45de pasteibakker had fr. 4o.35 te trekken, en kreeg in de verdeeling.... 78 centiemen maar in het andere, het bijhuis houden, vindt men rekeningen van 6000 Irs. voor wijn, en die leste som wordt gebracht op fr. 145.48. De greffie van den tribunaal van koophandel komt in den boedel voor met 658 fr., voor gezegeld papier dat De Ryckman zich deed afleveren Als hij eens zegels in de hand had, verkocht bij ze tegen verminderden prijs. Verwonderlijkeen der niet bevoorrechtte schuldeischers is de.... Gazette, die 1589 fr. 24 c. trekken moest, en maar 24 fr. 88 c. krijgen zal. Die som van fr. 1389.24 is ver oorzaakt voor het maken van overdrukken telkens als de Gazette een lieftallig woord had voor Mej. Sigall, de aangebedene van De Ryckman. In alle geval Mej. S. heeft zich niet tusschen de schuldeischers doen tellen, of schoon M. de advokaat-generaal Van Schoor verklaard heeft dat De Ryckman aan die dame 5000 franks ontstolen had. En dat zijn personen, die den toon geven en over het lot beschikken van ongelukkigen De liberale dagbladschrijvers spelen malkan der leelijke farcen. Hooger namen wij uit de Chronique een artikel over, meldende dat De Ryckman voor 1389 fr. 24 c. nummers van de Gazelle had doen overdrukken, ieder keer dat er een artikel in de Gazette verscheen ter eere van Mej. Sigall. De Gazelle tikte dan ook de Chronique hier voor op de vingers. Indien de Gazette voor 1389 fr. 24 c. op de lijst der schuldeischers komt, dan is dit omdat er een onder-huurder bestaat van de lokalen in de Magdalenastraal, waar de Gazette hare bureelen heeft. De Ryck man was als advokaat gelast die gelden in te vorderen, en hij had ze opgestreken in naam der Gazette. Ziedaar, zegt het blad, waarom wij op de lijst der schuldeischers voorkomen. Schandalen Wij knippen uit de bijzondere correspon dentie uil Brussel aan hel Handelsblad De strenge liberalen, die zoo langen tijd met hardnekkig stilzwijgen geslagen waren, hebben eensklaps de spraak teruggevonden, en zij geven niet weinig katoen Vooreerst hebben zij ontdekt dat een per soon, te Brussel aangehouden voor onzede lijke feiten, tot de katholieke pers behoorde Weluu, alles onderzocht, is het geweten dat die schoone menheer een liberaal is van de grootste soort. Het was M. Van Humbeeck, die hem in het ministerie deed treden, en hij werkte zoodanig meê in dekatholieke pers, dat den 7 september, dit model ven deugd zich bevond tusschen degenen, die aan de katholieken den kop insloegen Zietdaar een wonderlijke katholieke dag bladschrijver Maar er is iets anders men heeft een haat- lijk schandaal ontdekt te Bruggevolgens de liberale pers zou eene geheele godsdienstige kongregatie gekomprometteead zijn priesters en broeders zouden hier beticht worden. Dat alles is, zegt men, veeleer geïnsinueerd om aan iels heel verschrikkelijk groot te doen gelooven welnu, er is in dit alles veel over drijving, indien mijne inlichtiugen juist zijn. De waarheid is dat er schandelijke feiten begaan zijn in het lokaal eener kongregatie, dan wanneer er geene reglementaire vereemging was. Eenige geusche schurken hebben er gebruik van gemaakt dat zij toegang hadden tot dat lokaal, om er eerloosheden te begaan, en dit op een oogenblik toen zij wisten dat de direk- teur hen niet kon overvallen. Er zijn daar een half dozijn jongens, zegt men, beschuldigd. Ik hoop dat de schuldigen naar verdiensten zullen gestraft worden doch er is hier noch een geestelijken, noch een priester beschuldigd. De geestelijke overheid kan niet beticht worden van iets dat zij niet wist men kan niet alles wetenzij kan er niet voor ver antwoordelijk zijn dat eenige schurftige scha pen misbruik gemaakt hebben van haar ver trouwen. Indien de liberale pers niet voor doel had de openbare opinie op den dwaalweg te bren gen, zou zij eerst de justicie laten begaan. Meester Langoor, de zoo vreeselijke Don Quichotte, kondigt in De Beiaard aan dat het proces tegen 't Verbond en De Beiaard, door den heer Monfils, Schepen, wegens laster en eerdieverij.'ingespannen, deze week voor het Beroepshof te Gent, wierd gepleten Meester Langoor wacht zich wel het gering ste deeltje van de pleitrede des heeren Monti- gny, zijn verdediger, meê te deelen. Immers deze pleitrede is in 't geheel niet vleiend voor heerschap Don Quichotte. Gansch de rede van den heer Monligny kwam op 't volgende neêr 1° Dat het aangeklaagd artikel van 't Verbond en des Beiaards dom, dwaas en beest was Ergo dus, de heer advokaat besloot dat de schrijver van t artikel een dommerik en een dwaas is. 2° Dat indien 't Hof van Beroep zijnen klant veroordeelt deze laatste plat geruineerd is 3" Dat zijn klant een ongelukkige is aan wien elkeen te Aelst den steen toewerpt. Een schoon stelsel van verdediging voor waar, geëerde lezers Gedurig de deftigste lieden onder onze mede burgers beleedigen en lasteren, hunne eer stelen van den morgen tot den avond Gedurig beweren dat men alleen verstand bezit, dat men een toonbeeld is van politieke eerlijkheid en deftigheid;... En dan, als men over zijne eerdieverij voor den Rechter rekening wordt gevraagd, zijn verdediger doen pleiten dat men een dom, dwaas en beestachtig artikel heeft afgekondigd, dat men een ongelukkig schepsel is, verlaten van men- schen en beesten, en dat indien 't Hof zonder medelijden blijft en eene condamnatie uitspreekt men plat geruineerd is f.'?... Quel comble zouden de Walen uitroepen... Kring van Koophandel, Nijverheid Landbouw. Maandag jl. vergaderden alhier de katholieke en liberale afgeveerdigden, gelast met de be spreking der Statuten van eenen alhier te stichten Kring welke zich uitsluitelijk met de belangen van Koophandel, Nijverheid en Land bouw in ons arrondissement zal onledig hou den. Deze Statuten opgesteld door M. Leo Ghee- raerdts en welke mits eenige geringe wijzigin gen werden aangenomen, regelen niet alleen het bestuur, de werkzaamheden, de algemeene vergaderingen, enz., enz., maar zij behelzen verder het vredesverdrag 't welk alhier gaat gesloten worden op 't terrein der handelsrech- terlijke kiezingen. Wij zullen later deze Statuten afkondigen, wanneer zij van wederzijde doorliet vereischte getal bijtreders zullen onderteekend en bijge volg voor goed aangenomen wezen. Men kent onze zien wijze aangaande een vredesverdrag tusschen liberalen en katholie ken te sluiten op het terrein der kiezingen voor de Koophandels-rechtbank. Altijd hebben wij het voorgestaan, omdat wij de innige overtuiging hebben, dat die onop houdende strijden den eerbied voor 't Handels gerecht eindelijk moesten verzwakken en het onvermijdelijk in minachting zouden doen vallen. Onze wensch gaat dus onder dit opzicht weldra verwezenlijkt worden. Wij zullen dus den nieuw gestichten Kring bijtreden en hem uit al onze krachten onder steunen, zoo lang hij aan 't doel zijner stichting zal beantwoorden. Nu, ten slotte, een woord van dank aan de heeren Leo Gheeraerdts en Karei Cumont, aan wier ieverige bemoeiingen wij dezen tot hier toe gunstigen uitslag verschuldigd zijn. Staatsnormaalscholen voor de vorming van Onderwijzers en Onderwijzeressen. De personen die tot de aadstaande ingangs examen verlangen geroepen te worden, moe ten daartoe de vraag doen voor den 15 April 1885. De vragen worden toegestuurd aan den Gouverneur der Provincie waarin de verzoe ker met der woon gevestigd is, en dienen opgesteld te zijn in tweevoudig afschrift waar van één op gezegeld papier 1° van een uit treksel der geboorteakte van den aanvrager; 2° een bewijsschrift van zedelijkheid en goed gedrag, afgeleverd door het plaatselijk bestuur der gemeente waar de aanvrager gehuisvest is; 3®eene verklaring dat de aanvrager de koepokinenting onderstaan of de kinderpokjes gehad heeft, en dat hij van goed lichaamsgestel is 4° eene gelegaliseerde verklaring door welke de aanvrager zich verbinden zal ter beschikking te blijven van het Staatsbestuur voor een tijd van 5 jaren lang te rekenen van zijn heengaan uit de normaalschool, om in 't openbaar onderwijs bedieningen uitteoefenen. In geval de aanvrager minderjarig is, zal bij, bovendien, eene verklaring overleggen van zijnen vader of zijnen voegd, bij welke hij ge machtigd wordt die verbintenis aan te gaan. De verschillige stukken waarvan hierboven spraak, moeten in den loop van het jaar 1885 afgeleverd geweest zijn. Het onderzoek van aanneming tot welk de aanvragers zullen geroepen worden, door den Bestuurder van het door hen verkozen ge sticht, zal, overeenkomstig de voorschriften van art. 16 der algemeene verordening van 21 September 11. over de leervakken loopen vermeld in art. 4 der wet van 20 September 1884, alsmede over eene tweede taal (het vlaamsch, het fransch, of het duitsch) volgens de vereischten der plaatsen. Garde Civiek. De achtbare heer Declercq, volksvertegen woordiger van Brugge, sprak de verledene week in de Kamer over de Garde Civiek. Spre ker zegde dat de Garde Civiek in de Grondwet geschreven staat, zoo als zekere meubels die men in een salon aantreft en waarvan men zich niet mag bedienen uit vrees van ze te bederven. En inderdaad, waartoe dient de Garde Civiek 1° Om des Zondags zekere burgers te plagen of den duivel aan te doen 2° Om de volksoploopen aan te vuren in plaats van ze te dempen, en vreedzame katho lieke burgers onder hare oogen te laten afros sen en zelve af te rossen 5° Om door haar onnoozel komediespel, 't leger belachelijk te maken.... Ja, belachelijk temaken Deze week im mers zagen wij hier, bij eene begravenis, een onderluitenant bevel voeren over drij korporal- en en twee simpelen, en die officier vooraanstap- pen met zooveel hoogmoed en verwandheid als ware hij des keizers kat geweest Indien men de hedendaagsche instelling der Garde komiek, ja zeker komiek tot in den grond, moest afschaffen om ze gansch te her vormen, afschaffen mag men niet daar de Grondwet er zich tegen verzet, wie zou er hier te Aalst om gestoord wezen Niemand anders dan eenige hoogmoedige en verwaande kneukels die denken dat ze groot zijn wanneer zij in eene verzilverde Garde Civiekploenje steken en een hoed met pluim op den kop hebben, maar die niettegen staande nog nietiger zijn dan niet.... Ja, die alleen zouden er over verstoord wezen en alle de overige zouden den Hemel danken dat ze van 't groot kinderspel verlost zijn LANDBOUW?' In Engeland tracht men nu, door allerlei middels van verlanding en zaaiing, eene nieuwe soort van aardappel te verkrijgen, die beter aan de plage kan weêrstaan. De oude soort zou. bijna overal, gekomen zijn tot eenen staat van verval, dat de zoogenoemde plaag er niet meer van af te krijgen is. De ervaren kenner en hovenier A. W. Sut ton, heeft eene gansche reeks proefnemingen ondernomen, die zeer merkweerdig zijn, en zijn doel is eenen nieuwen aardappel te ver krijgen. 't Is met eenen knol welke gevonden is geworden op de eilanden Chonos, dat de heer Sulton zijne proefnemingen doet, om te weten of er daar geenen nieuwen aardappel uit te kweeken is. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dal de knol in kwestie geerne groeit in voch tige, zelfs in moerassige streken, iels wat met onzen tegenwoordigen aardappel waarlijk hel geval niet is. Nu, liet spreekwoord zegt Wie zoekt, die vindt, i Alle zaken ten anderen, die niet bij toeval ontdekt werden, zijn eerst moeten ge zocht worden. Senaat. De Vergadering stemde na eene korte bespreking het budjel van finan cien en hield zich dan onledig met 'l onderzoek des budjets van inwendige en openbaar onder wijs. In zitting van vrijdag, ging men over tot de aanduiding van twee kandidaten voor een' openstaanden zetel bij 't Verbrekingshof, eene zaak die reeds zooveel opschudding, in 't land veroorzaakte. Zestig leden waren aanwezig en zietbier den uilslag der stemming. Voor de eerste kandidatuur 16 witte brief jes 44 geldige stemmen volstrekte meer derheid 25. M. Giron 24 M. Jolly 19 M. Eeckman 1. M. Giron is dus eerste kandidaat. Voor de tweede kandidatuur 13 witte brief jes 47 geldige stemmen volstrekte meer derheid 24. M. Van Schoor 29; de Brandnere 17Jolly 1. M. Van Schoor is dus tweede kandidaat. Het achtste ministerie zegepraalt dus 'l Is droevig, ja, hoogst droevig God geve dat men zich in hoogere sferen, vroeg of laat dit gevaarlijk spel niet bitterlijk te beklagen hebbe Uitslag van den kampstrijd van Raadsels en Grappige Vrogen, uitgeschreven door den Aalsler- sche Klapper voor 1885. RAADSELS, Oplossingen: I, Een ei; 2, Ui, lui, rui, bui 3, Proces 4, Koppenhagen 5, Regen water 6, Uilenspiegel 7, Koudvuur 8, Mast. De heeren P. Van den Eeckhout, te Meirc Van der Heyden. te Antwerpen Henri De Vuysl, te Oor. degem eu Juffers Rosalia Gbyssens en Delphina Van Vaerenbcrgh, beide te Ercmbodegem, hebben elk de 8 raadsels opgelost. De overige kampers losten 7, 6 en 5 raadsels op. Geen prijs kan dus toegewezen worden. De heeren en juffers kampers welke 8 raadsels oplosten, worden uilgeuoodigd de oplossingen der volgende raadsels te doen geworden, ten uiterste den 15 April aanstaande. In geval van gelijkheid zal 't lot beslissen 1. Een tijdperk is mijn eerste deel Mijn tweede, een' ruime plaats, vindt gij in meest [alle steden. De koopman,en vooral de landman maakt met reden, Een feestdag vaak van mijn geheel. 2. Ik weel een ding, Zoo zonderling, Dat 'l altijd geeft, 't Geen 't zelf niet heeft Dat altijd zweeft Ofschoon 'l niet leeft Raadt wat het is, Maar raadt niet mis 3. Wal is de zotte liefde blind, Eenieder is tot mij gezind, Men zoekt mij nu met kracht te winnen, Als of herboren waar de lijd, Toen 't ridderlijk geslacht met strijd Ter liefde vocht om zijn vriendinnen Zoo doet men heden ook om mij Met zweerd en spies, met moorderij VRAGEN Antwoorden I, Zout; 2, Paardenhair 3, Aan den handen draagt men handschoenen 4, Wolfsmelk 5, Kwartel 6, Een brandnetel 7, Ner gens want mei zaait raapzaad 8, Banknoten 9, De landziekte; IC, De bergrug; II, Aanhouden doet verkrijgen 12, Licht, De zonnestralen. M. Frans'Pewu/gr te Smetlede beantwoordde 10 vragen. De eerste prijs wordt hem dus toegewezen. M. Vital Schockaerl, te Smellede, en Jufv. Del phina Van Vaerenbcrgh, te Ercmbodegem, beant woordden 9 vragen. De overige heeren kampers gaven eene gunstige antwoord op slechts K, 7 en 6 vragen. Dc beide kampers welke 9 vragen beantwoordden worden verzocht hunne antwoorden op de volgende vragen in te zenden ten uiterste den '5 April aan slaande. Ir. geval van gelijkheid zal 't lot beslissen aan wie den tweeden prijs toekomt. 1. Welke paarden zijn rozenkleurig i Waar wenscben de vos en de haas elkander goeden nacht 3. Welke long ligt in geenen mond en doet toch goede dingen STERFGEVAL. Zondag laatst 22 Maart, om 7 i/a ure des morgens, is alhier in den nog jeugdige ouder dom van 86 jaren, met de diepste gevoelens van godvruchtigheid, en na eene langdurige en pijnlijke ziekte, onderstaan met de grootste onderwerping aan Gods Wil overleden Mevrouw Louim-Maria-Antoiiia Van der Noot de Vrechem, echtgenote van den heer Customs De Coen, bankier en grondeigenaar. Dit afsterven dompelt in diepen rouw eene der aclubaarsle familiën onzer stad. Deze eerzame Dame had een bijzonder medelijden met de Aimen; ook alwie haar zijn nood kwam aanklagen, ging nooit onge troost heen. Onze noodlijdende medebroe ders verliezen in haar eene groole weldoens- ter. Zij was ook eene voorbeeldige huisvrouw en eene teedere moeder, gedurig bezorgd met haren welbeminden echtgenoot en met 't geluk harer kinderen. Moge de Almogende God haar reeds de eeuwige belooning geschonken hebben, welke Hij beloofd heeft aan degenen welke Hem, hier op deze wereld, getrouwelijk gediend hebben. R. I. P. RECHTERLIJKE KRONIJK. Onze lezers herinneren zicli nog bet ongeval in deofficieele school der Josaphalsiraat. De raadkamer der rechtbank van Brussel heelt de onderwijzeres Maria-HuilainVander- veken, echtgenote Francken, van Schaarbeek, voor de korreklionneele rechtbank verzonden, voor onvrijwillige kwetsuren aan de kleine Adolphine Geurts, op 10 november lestleden toegebracht. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 25 Maart jl. is de heer Raymond de Kerchove, lid der Bestendige Deputatie en van den Provincieraad van Oost-Vlaauderen, gouverneur dezer provincie benoemd, in vervanging van den heer Ver- haeghe-de Naeyer, lot eene andere bediening geroepen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN, De Eenv. Heer D. Van Yperzeele, onderp. te 7e- nelsem, is pastoor benoemd te Woubrechtegem en wordt als onderpastoor opgevolgd door den E. II. Van Achter, coadjutor te Melsele. Beschrijvingen van personen die verdwenen zijn 1. Goigne Maria, fabrickwcrkster. Kerkhofstraat, N* 9, te Gont, welke hare woning heeft verlaten sedert den 18 februari II zich naar Aalst begevende. Ouderdom 17 jaar; gestalte tm55: haarbruin; wenkbrauwen: bruin; voorhoofd; klein en rond; oogen: blainv; neus: puntaebtig; mond: klein; kin puntaebtig; gelaat ovaal. Bijzonderekenteekenstwee likteekens aan denhals. Kleeding Jak in in zwarten Orleans, versierd met franje; rok van zelfde stof; roode kousen bottienen met snoeren; kanten muts versierd met roode en witte druiven. Zij is te Mechelen gezien geweest den 21 februari. 2. Baelens Jan-Benediclus, uit zijne woonst ver dwenen te Boom, sedert den 6 februari 11. Ouderdom 11 jaar; haar: bruin; wenkbrauwen idem; oogen: donker blauw; neus: gewoon; gelaal rond Kleeding zwarte verstotene vest; broek en onder vest in zwart demiel; zwarte bolvormige hoed blokken Hij is den 17 februari II. te Hcmixem gezien ge weest. 3. Eene onbekende, wier lijk uil de Schelde op het grondgebied der gemeente Melden, is gclrokken geweest den 17 februari 11. Ouderdom ongeveer 35 jaar; gestalte ongeveer lm45; haar zwart; wenkbrauwen idem; gelaat rond. Er dient opgemerkt te worden dat het lijk ineenen zeer gevorderden staal van ontbinding was, en dat de beschrijving alzoo slechts op eene beknopte wijze is kunnen gegeven worden 'Kleeding halsdoek in bruid geelachtig breiwerk; zwarte sloffe rok versierd met tulle aan de mouwen; rok in ruw katoen blauw versleten katoenen voor schoot kousen en halve kousen bruin-geelachtig zwarte blokken met lederen; koperen ring aan den wijsvinger van het rechter hand. 4. Van Lippcrvelde Benediclus, uit zijne woning verdwenen te Ledeberg-bij-Gent, sedert den 15 fe bruari 11. Ouderdom: 36 jaargestalte: ongeveer lm60; haar kastaanjebruin; voorhoofd rond oogen blauw neus groot mond gewoon blondo knevels kin rond. Kleediug grijze stoffene kostuum zwarte zijde muts; laarzen zonder kousen; blauw katoenen hemd met witte strepen. Hij werkte te Gent bij den heer Hillaerl, handelaar, Koepoorlslraat, en heeft dit huis verlaten den 15 februari in den achtermiddag. Sedert dien is hij niet meer gezien geweest. 5. De Bruycker Jan-B1, oud-agent van politie, uit zijne woning verdwenen ie Schaerbeek-bij-Brussel, sedert den 5 februari 11. Ouderdom 3*2 jaar gestalte 1m65 haar bleek koslaanjebruin voorhoofd hoog; oogen blauw neus klein mond middelmsligblonde knevels kin gewoon gelaatovaal en bleek. Bijzonder kenteeken klein likteeken aan de rech- Kleeding zwarte overjas; wambuis en ondervest in bruine slof met ruilen; broek mei zwarte en grijze strepen kleine en ronden hoed. Belgische Bedevaart, van Antwerpen naar Lour des, met stilstand te Parag le-Monial en te lours. De Bedevaart zal uit Antwerpen vertrekken den 14 Mei aanstaande, de terugkomst zal den 21 Mei ge schieden. Prijzen der plaatsen 1* klas fr. 180 2® klas fr, 130 3° klas Ir. 90. Men kan zich laten opschrijven en de noodige in lichtingen bekomen bij den Sekretaris van hel In- nchtingskomileil, M. VANOS-DEWOLF, SS. Pieteren Panlusstraat, 2, te Antwerpen, alsook bij de perso nen vermeld op het prospectus. De inscbrijvingslijsten zullen gesloten worden zoodra het noodige getal reizigers zal bereiki. zijn. ALLERHANDE NIEUWS. Donderdag 26 dezer, werd alhier aan de IJzerenbrug over den Dender, het lijk opge- vischt van den genoemden Camiel Van den Borre, steenhouwersgast, sedert 5 Februari lest, dag der loling voor de nationale militie in onze stad, zoo ongelukkiglijk verdronken, in de omstandigheden welke wij alsdan hebben meêgedeeld. Bedoeld lijk 't welk 51 dagen, dus 7 weken en 2 dagen, onder water verbleef, was in staat van zeer gevorderde ontbinding, en werd naar 't kerkhof overgevoerd en on- middelijk ter aarde besteld. Deze week is alhier aan de Meuleschette- kapel, wéér door de onvoorzichtigheid der onders, een kindje in een marmit kokende water gesukkeld, 't Ongelukkige wicht had vreeselijke brandwonden bekomen, aan de gevolgen der welke het na een ijselijk lijden, van twee dagen, overleed. Een erg ongeval had dijnsdag namiddag plaats in de Barastraat, te Cureghem, bij M. Bertaux, constructeur-mecanicien. 15 werklieden arbeiden aan het overbrengen van een houten hangar op het daartoe bestemde metselwerk. Plotseling stortte een groot deel der barak in en drie der werklieden lagen kermend onder de puinen. Het zijn de werk lieden P. Delval, van Braine-l'AUeud, erg aan het been verminkt; Jos. Vanderpoel, van Molenbeek, die verscheidene wonden bekwam en A. Poupelard, van Cureghem, die met ge broken ribben werd opgenomen. De gekwet sten bekwamen de eerste zorgen van de doktors Peeters en Dupuis en werden naar het St-Pietersgasthuis overgebracht. Op 21 dezer maand, omtrent 3 ure s morgens, heeft een verschrikkelijke brand te Merckem eene pachthoeve in asch gelegd, toe- hoorende aan baron De Coninck, Senateur, en bewoond door den landbouwer D... Al de ge bouwen werden door de vlammen vernield. De oorzaak der ramp wordt aan kwaadwillig heid toegeschreven. De echtgenote D.... en hare dochter Louisa werden aangehouden en te Veurne ter beschikking van den onderzoeks rechter geteld. De schade beloopt 10,000 fr. Weêr gaat een der oude katoeufabrieken van Cent stilvallen. Wij bedoelen de fabriek llooreman op Terplaeten. Verleden zaterdag zijn reeds verscheidene werklieden afgedankt, en naar men zegt zullen de overigen toekomen^ de week hun boek ontvangen. Daarmee zijn dus weêr honderde menschen zonder werk. De liberale bladen melden een groot nieuws M. Nicaise, een gewezen belgisclien konsul te Hong- Kong, heelt aan de stad Gent zijn fortuin vermaakt beloopende 1 i/2 milli- oen, en dit ten voordeele van hel lager onder wijs. Woensdag is M. Nicaise te Brugge als vrijdenker begraven. Heel welM. Nicaise geeft hier een voor beeld van vrijgevigheid dat tusschen de libe ralen niet veel gevonden wordt. Deze leste ziju maar vrijgevig met de centen van een ander. Nu vragen wij hoe M. Nicaise die som heeft kunnen legateeren aan het onderwijs, zonder eene doodehand daar te stellen, waarvoor de liberalen altijd zoo'n grooten afkeer hebben geloond

De Denderbode | 1885 | | pagina 2