Hja Voor 't oogenblik zal deze zoo voordeelige lijn moeielijk kunnen tot stand gebracht wor den, omdat zij bij zekere belanghebbende gemeentebesturen de noodige ondersteuning niet vindt. Doch wij hopen dat zij er weldra al het voordeel zullen van waarderen en hunne medewerking eindelijk verleenen. Een onzer vrienden heeft 't gedacht geop perd, de stoomtram Aalst-Oor(legem, den be- staanden ijzerenweg, te doen volgen van Aalst tot den Gentschen kasseiweg,jErpe Markiezen- meersch) doch indien onze inlichtingen juist zijn, is iiet spoor van den stoomtram smaller dan dat der gewone ijzerenwegen. Ware dit mogelijk geweest, het zou groote onkosten hebben gespaard. Een andere Stoomtramlijn, in ons arrondis sement, zou, naar wij vernemen, ter studie gelegd worden. Deze lijn zou loopen van Aalst naar Ninove, langs Welle en Denderhautem met vertakking naar Herzele, langs Haeltert, Kerkxken, Heldergem en St. Antelinckx. Deze lijn zou naar ons inzien ook hoogst voordeelig wezen en het hangt van onze acht bare gekozenen grootendeels af. om tot de welgelukking te geraken. Voor deze lijn roe pen wij de bezondere aandacht in van onzen jeugdigen volksvertegenwoordiger, den heer L. De Sadeleer. De Moniteur van 29 Maart behelst het vol gende De voorzitter der Nationale Maatschappij van Stoomtrams, heeft de eer aan de belang hebbenden kennis legeven dal er op Woens dag 8 April aanstaande, ten 11 ure 's morgens, in het lokaal der Maatschappij, Wetstraat, 9, te Brussel, zal overgegaan worden tot de openbare aanbesteding der levering van 12 lokomotieven, 35 rijtuigen voor reizigers en 55 wagons van verschillige soort. De plans en lastkohieren liggen ter inzage van eenieder in het lokaal van gezegde Maat schappij. Benoeming van een nuncius. Hgr Ferrata is tot nuncius bij het belgisch gouvernement benoemd. Mgr Ferrata was vroeger de geheimschrijver van Mgr Czacki, alsdan nuncius te Parijs. Toen hij te Rome was weèrgekeerd, werd hij be noemd tot onder-sekretaris der kongregatie van buitengewone geestelijke zaken. Over drij maanden, werd hij naar Zwitser land gezonden, om er, volgens de vredelie vende inzichten van Leo XIII, de moeilijk heden uit den weg te ruimen, die er met den bondsraad van Bern, over de bisdommen ont staan was hij bracht die moeilijke zaak tot een goed einde. Mgr Ferrata is tegenwoordig voorzitter der akademie van edele geestelijken te Rome. Het is in dit geslicht dat de jonge levieten der groote familiën, zoo romeinsche als vreemde, hunne hooge studiën van godgeleerdheid vol trekken. Liberale schandalen. Toen onze Aalsiersc.be liberalen Baron Fri- candon aan 't hoofd van 't Verbond plaatsten, dachten zij de verdediging hunner principen aan een dapperen krijgsheld toevertrouwd te hebben, maar weldra alles bewees dat zij zich leelijk bedrogen hadden... In plaats van een dappere krijgsheld, hadden zij een hersseu- loozen kwibus, een verwaanden guit, eer» be lachelijke Don Quiehotte opgevischt... De Bestierders eener katholieke patronage te Brugge hadden aan zekere lieden den toe gang tot het lokaal verleend, denkende dat het deftige en zedelijke personen waren, maar de ondervinding heeft geleerd dat zij zich ook bedrogen hadden.... In plaats van brave lie den in 't lokaal toe te laten, brachten die Be stierders er onwetens schurftige liberale schapen in.... Schurftige liberale schapen, zeggen wij, daar de aanhangers, voorstaan ders of beieveraars van de onafhankelijke zede- leer, met der daad zelve, tot het liberalitmus toebehooren. Eenieder kan zich dus bedriegen en kan op tijd eu stond bedrogen worden. Nu terwijl wij van 't schandaal spreken on langs te Brugge voorgevallen, zullen wij doen opmerken, dat de liberale penlakeien die het met zooveel innig genoegen over de dakken uitbazuinen, zoo stom blijven als karpers over de talrijke schandalen die in 't liberale kamp komen bestatigd te worden. En inderdaad die liberale uitbazuiners en andere vreeselijke Don Quichotten hebben nog geen enkel woordje gerept, nog geen enkel puntje of komma neergeschreven 1* Over het financieel proces te Parijs voor de correctionnele rechtbank hangend, en in 't welk M. Bockstael, liberale Volksvertegen woordiger van Bergen betrokken is.... Die M. Bockstael, die voor de Rechters bekende dat hij aan 't hoofd stond eener geldspeculatie waar zotten alleen hun geld konden aan toe vertrouwen 2* Over den liberalen advokaat De Ryckman die de erfenis van twee ongelukkige zinne- loozen, wier voogd hij was, verbraste, die zijne bijzit bestooi, die de gelden der faillieten achterhield eu hierom tot 7 jaren gevang wierd veroordeeld; 5* Over een tweeden onrechtveerdigaard, ook een liberalen advokaat en haantje-vooruit der geuzerij, even als advokaat De Ryckman, die om 150 duizend franks obligatiën ont vreemde en er meê de plaat poetste 4° Over de Zaak-Möitc en de schandalen in 't verwereldlijkt meisjesweeshuis van Bergen voorgevallen 5' Over den geuschen policie-agent van Brussel die schampavie is gespeeld, dank aan de zorgeloosheid van 't liberaal gemeente bestuur van Brussel, na dat hij een dertien jarig meisje bedrogen en eene som van 900 frs. aan eene spaarvereeniging, waarvan hij de Schatbewaarder was, ontroofd te hebben 6° Over het schandaal in de regimentschool van Philippeville ontdekt, 't welk gansch ons leger yerontweerdigt.Een schandaal nog erger dan dit van Vilvoorde, en waarvan wij de omstandigheden uit eerbied voor onze lezers willen verzwijgen. 7°... Maar al genoeg voor heden... En over alle die schandalen, 't werk van liberale schurftige schapen, zwijgen de mac- connieke penlakeien Wij hebben ons langen tijd onthouden de schandalen door liberalen gepleegd den geu- sche penlakeien onder den neus te vrijven. Immers, volgens ons, omdat die liberaal een dief, gene liberaal een vuilbaard is, zijn alle liberalen geen dieven en vuilbaards. Noglhans de liberale penlakeien deelen die zienswijze niet en handelen anders. Volgens hen, wordt een katholiek van dieverij of vuilbaarderij overtuigd, oogenblikkelijk zijn alle katholieken dieven en vuilbaardsEn men weet met welke kwistende hand zekere liberale penne- boeven er tot hiertoe gebruik hebben van gemaaktDe europeesche katholieken wor den verantwoordelijk gemaakt over de schan dalen door zoogezegde katholieken in Amerika in Asia, in Afrika, of Oceania gepleegd.... En indien men bijtijds geene schandalen uit de moddergoot van gansch de wereld kan op- visschen, worden er nieuwe gefabriceerd... Waarom handelen de liberalen penneschur. ken aldus Om aan 'tvolk te doen gelooven dal de liberalen alleen eerlijke en deftige lieden zijn, zoo vlekkeloos en zoo rein als een pas geboren wicht.... Ach Heere toch ziet ze daar eens staan alle die deftige, eerlijke en zedelijke liberalen Dat ze eens in een spiegel zien In die omstandigheid zwijgen, ware voor ons eeu verraad... Nimmer zwijgen dus, en op onze beurt, zullen wij alle de liberale schan dalen zoo luid mogelijk verkondigen ten einde aan onze geërde lezers te toonen dat indien er een partij is die beter zou doen over die zaken te zwijgen, het de liberale is, daar zij, in feite van onrechtveerdigheid, boeverij, schel merij en onzedelijkheid voorzeker op den hoogstcn trap staat Ons Athaeum. Iu zitting des Senaats van 28 Maart 11. riep de heer graaf de Buisseret de Blarenghien, se- nateur van Mechelen, de aandacht des heeren ministers in op 't Athenaeum van Aalst 't welk slechts 19 leerlingen telt. De achtbare sena- teur vroeg hem of een gesticht 't welk zulk gering getal leerlingen en zulk groot getal professors telt, moest behouden worden liet is onbetwistbaar dat het behoud van het Athenaeum van Aalst eene schreeuwende geldverkvvisting daarstelt. Die 19 leerlingen die het gesticht telt, kosten ons de oogen uit den kop. Plaatsgebrek laat het ons heden niet toe er verder over uit te weiden, doch later komen wij op de kwestie terug. Zeggen wij heden alleenlijk dat er heeren professors aan 't gesticht gehecht zijn die vette, zeer vette jaarwedden opstrijken, en die wekelijks maar een zeer onbeduidend getal uren te werken hebben. Wij hopen dat dezen toestand niet langer zal blijven duren, dat onze achtbare gekozenen eindelijk de afschaffing zullen verkrijgen van een geslicht dat eene schreeuwende geldver- kwisling veroorzaakt. Liberale waarheid. M.Neujean heeft in de Kamer verklaard dat te Neeroeteren de gemeenteschool is afgeschaft ofschoon zij 46 leerlingen telde en de meester 30 jaar dienst had. Men zet dezen, zegde M. Neujean, aan de deur en noemt in de plaats een jongen man, die geen diploom heeft. Zooveel woorden, zooveel leugens. M. Neu jean gaat dus uit van het grondbegin als men liegen wil, moet raoeri royaal liegen Ziehier de waarheid, volgens een blad de gemeenteschool van Neeroeteren bestaat nog zij heeft geen 46 maar zeven leerlingen, die met zooveel zorg gekoesterd worden of zij de zeven wijzen van Griekenland waren. De schoolmeester is nog in functie, trekt 1770 fr. traktement, woont kosteloos in een schoon huis met hof, verhuurt de helft van dat huis voor 300 fr.hetgeen zijn traktement op 2070 fr. brengt. Daarenboven, zegt de Patriote, geeft zijne vrouw les in het naaiwerk tegen 60 fr. en deze onderwijzeres heeft één enkele leerlinge. Bekent met ons dat die zeven of acht leerlingen die ieder verscheidene honderden franks kos ten, peperdure knapen zijn. De katholieke school integendeel telt 120 leerlingen, en de onderwijzer, die wel degelijk een diploom heeft, trekt het 2/3 niet van een officieelen rentenier. RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak blad. Móisc. Verwereldlijking der Wcezenhuizen. De rechtbank verklaart dat de beschuldiging wegens het ontvreemden van voorwerpen, dagloon en eetwaren ten laste van M. Moïse, niet genoegzaam bewezen is, doch veroordeeld haar tot eene gevangenis van 7 maanden en half en 8 boeten van 26 fr. voor schriftvervalsching. De zaak ten laste van den student Cortewee- ner, die M. V. Jacobs, toen hij minister was, beleedigd had en daarom tot 200 frank boete werd veroordeeld, kwam woensdag voor de 6« korrektionneele kamer van het beroepshof van Brussel. Het hof heeft het vonnis der eer ste rechtbank bekrachtigd. In dezelfde zitting werd de zaak opgeroepen ten laste van Jan-Frans Blaes, die minister Beernaart, tijdens zijn leste bezoek te Meche len had uitgefloten. De rechtbank van gemelde stad sprak hem voor dit misdrijf vrij. Het hof van beroep heeft den fluiter tot 50 fr. boete veroordeeld. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Van Verdegem. onderp. te Dron gen, is proost benoemd der O. L. Vrouwkapel aldaar, en als onderpastoor vervengen door deu E. H. Quintyn. priester uit het Seminarie. STERFGEVAL. Het seminarie en het bisdom van Gent heeft maandag laatst, 30 Maart, een groot verlies gedaan bij het schielijk overlijden van den Zeer Eerw. Heer Hippolytus Vernimmen, eere kanunnik van Sint Baefs en Directeur van het Groot Seminarie. Deze voorbeeldige priester was nauwelijks 39 jaar oud, en had reeds vele diensten aan het Bisdom en aan den God dienst bewezen door rechtzinnige godvrucht, voorbeeldigen iever en miuzamen handel. Te Aalst den 18 October 1845 geboren, trad hij in het Seminarie den 1 October 1867, bedieude achtervolgens met groote bekwaamheid de onderpastorijeo van Berlareen van H. Kerst te Gent, en werd den 12 Januari 1878 benoemd tol het gewichtig ambt van Djrecteur in het Seminarie, hetwelk bij tot algemeene voldoe ning van overheden en leerlineen wist te vervullen. Z. D. Hoogw, bépoemap op 23 De cember 1880 den bekwamen en deugdzamen priester tot eere-kanunnik zijner Hoofd kerk. De Begravenisplechtigheid werd Vrijdag gecelebreerd in St-Baefs te 3 ure namiddag. Hel lijk is te 5 ure naar Aalst vervoerd ge worden hel kwam alhier te 6o. 25 m. aan en werd te midden van eenen ontzaggelijken volkstoeloop naar onze Hoofdkerk gebracht. Na de gebruikelijke ceremoniën en gebeden werd het ler aarde besteld. De plechtige uit vaart is vastgesteld op maandag 13 April aan staande. R. I. P. lettërnTêuws. De vrolijke Zanger. Op onze dagen dat men tal van onzedelijke liedjes langs de straten hoort huilen, was er waarlijk gebrek aan eene reeks nieuwe vro lijke gezangen waar deftigheid aan zedelijk heid gepaard gaan. De Eerw. Heer Van Winkel komt in dit gebrek te voorzien door de uitgave van eene reeks nieuwe liederen met muziek, welke in alle deftige gezelschappen en vereenigingen mogen gehoord worden. Bedoeld werkje van 80 bladzijden in 8° engelsch formaat, wordt te koop gesteld aan den verminderden prijs van 60 ceutimen, opdat de werkman ook zich het zou aanschaffen kunnen. Verkrijgbaar bij den uitgever Lynen-Hoe- caerts, Ste-Gudulaplaats, N" 6a en 6b, te Brussel, en bij alle voorname boekhandelaars. Komt te verschijnen, in 't vlaamsch en 't 't fransch. Omzendbrief van Z. KI. Leo XIII, paus, over de "Vrij metselarij. Verkrijgbaar bij den uilgever II. Dessaiu, te Mechelen prijs 25 centimen. Koophandel, Nijverheid-en Land- bouwkring. Heden Zaterdag ten 11 ure voormiddag, had ter gehoorzaal onzer Koophandels-Recht bank, de algemeene vergaderidg plaats der heeren kooplieden en nijveraars welke den Kring aankleven. Eeri goed dertigtal leden waren tegenwoordig, op de 52 (26 liberalen en 26 katholieken) welke hunne bijtreding hadden laten kennen. De statuten van den Kring werden in be spreking gelegd en na eenige wijzigingen met eenparige stemmen aangenomen. Het verdrag betrekkelijk de staking van allen strijd op 't terrein der Handelsrechterlij- ke kiezingen werd verder door de Vergadering aangenomen en in dobbel door de leden on derteekend. Later komen wij hierop terug. Alles laat verhopen dat deze nieuwe kring, waaruit alle politiek is verbannen, door de sa menwerkende krachten van alle zijne leden, de beste vruchten voor Landbouwnijverheid en Koophandel, in onze streek zal voortbren gen. Kampstrijd voor Raadsels. Bij misgreep hebben wij onder de kampers welke de 8 Raadsels hebben opgelost, de namen vergeten te vermelden van de heeren Vital Schockaerl, te Smellede en Frans Sterck, te Aspelaere. Deze beide heeren kampen dus meê bij de tweede ronde. ALLERHANDE NIEUWS. Men verzekert dat het wetsontwerp strek kende om Leopold II te machtigen den titel van souverein van den Congo-Vrijstaat aan te nemen, onmiddelijk na de paaschvacanlie aan de Kamer zal onderworpen worden. M. de Volder, minister van justicie, beeft dezer dagen eeue delegatie van werklié ont vangen, om zijne aandacht in te roepen op het gebrek aan werk en tevens op de middelen om daarin te voorzien. Die middelen bestonden vooral hierin, dat in de gevangenissen veel takken van nijver heid worden uitgeoefend, en dat deze zouden moeten worden afgeschaft. Wij gelooven niet dat de afschaffing precies eeu volledig redmid del zijn zou. Sedert zeven jaren hoorde men in de hoofdstad vari den stoet van den vetten os niet meer spreken. De vereenigde beenhouwers zijn weer tot hunne oude gebruiken teruggeko men en gemelden stoet heeft maandag de stra ten van Brussel doorkruist. De bekroonde dieren maakten er deel van. Men spreekt met bewondering van de wagen» die in den stoat waren en meestal den landbouw en de veeteelt verbeeldden. De stoet is goed gelukt en heeft op gansch zijn doortocht veel volk op loop gebracht. De policie der 2e wijk, te Brussel, heeft woensdag nacht twee kinderen aangehouden, de genaamden Aloyse Legrand, oud 40 jaar, en Alexander Legrand, oud 9 jaar, die zich in eenen kelder hadden te slapen gelegd. Het zijn twee weesjes, die te Kales bij eene oude vrouw inwoonden. Over veertien dagen kwam eeu onbekende hen daar halen en zette hen op den trein die naar Brussel reed. Hij maakte de kinderen wijs dat zij bij hunne aankomst in de statie huune tante zouden gezien heb ben. De kleinen zagen echter niemand en leef den sedert dien dag van de openbare liefdadig heid. Zij sliepen onder den blooten hemel. De kinderen werden naar het gesticht der vinde lingen overgebracht en een onderzoek is geo pend. Maandag hield een rijtuig voor eene woning der Selderstaat, te St-Gillis, stil. M. T..., bediende aan den ijzerenweg, stapte er uit, eu daar hij in eene groote opgewonden heid verkeerde, weigerde men hem binnen te laten. T.... werd woedend, verbrijzelde de ruiten en het vensterraam en stampte de deur in. In huis verklaarde hij dat l.ij zijne echtge- noole kwam terug eischen, die hem 300 frank schuldig was. Ik ben doktor in geneeskunde en wettenschappen riep hij. T.... werd naar bet bureel van policie geleid. Een genees heer bevond dat men met eenen zinnelooze te doen had. De ongelukkige werd seffens naar zijne woning in de Trooststraat te Schaarbeek gebracht. Een verschrikkelijk ongeluk is woens dag nacht op de linie van Leuven naar Gent, langs Dendermonde, voorgevallen. Op het oogenblik dat de reizigerstrein, die te 9 u. 5 in. 's avonds van Leuven naar Dendermonde vertrekt, in de statie van Boortmeerbeek aan kwam, werd de statieoverste, M. Leysmans, door den koopwarentrein van Moescroen ver rast en op den slag gedood. De ongelukkige jaat .eeije \veduwe met vier kinderen achter. Maandag morgend kwam zekere Einhorn een Duitscber, met zijn gezel, insgelijks van duitselieu oorsprong, te voet van Gent naar Lokeren. Toen beiden dicht bij lestgenoemde stad gekomen waren, werd Einhorn onver wachts door zijnen makker aangerand en doo- delijk gewond. De moordenaar wilde bet slachtoffer onder eenen mesthoop verbergen, doch Einhorn kwam tot hel bewustzijn en riep om hulp. Eenige voorbijgangers schoten toe en brachten den gekwetsten naar de stad. Intusschen was de laffe aanvaller verdwenen. De toestand van Einhorn is wanhopig. Hij heeft nogtans aan den policie-kommissaris al de inlichtingen kunnen geven om den plichtige te ontdekken. Einhorn droeg op zich eenige postmandaten voor eene totale weerde van 400 frank. Dijnsdag morgend, rond 7 ure, is, door de onvoorzichtigheid van het slachtoffer, eeu groot ongeluk gebeurd aan een huis dat opge bouwd wordt bij St-Baafskerk, te Gent. Een timmerman, de genaamde Pieter Van Spey- broeck, wonende Hulstenboomstraat, willende eene maat nemen, sprong, om tijd te winnen van de hoogste stelling op de andere, die 2 meters lager las. Door zijn zwaar gewicht 't was een man van 90 tot 100 kilos deed hij den vloer van de stelling opwippen, viel er af en kwam van eene hoogte van 9 meters met het hoold terecht op den kant van eenen balk waardoor hem den schedel zóó werd gebroken, dat hem de hersenen uit hel hoofd hingen. De ongelukkige bleef op den slag dood. Een dagblad van Bergen kondigt aan, dat de jongelingen, die veroordeeld werden omdat zij minister Vandenpeereboom tijdens zijn bezoek te Bergen hadden uitgefloten, op zijn verzoek kwijtschelding hunner straf be komen hebben. M. Theodoorde Montpellier, zoon van den gouverneur der provincie Namen, is lot de weerdiglieid van geheim kamerheer van Z. H. den Paus verheven. Maandag namiddag, rond 2 ure, is te Isegem, gehucht Boschmolen, eene twee woonst de prooi der vlammen geworden. De brand ontslaan in het huis bewoond door Clement Victor, zette zich spoedig voort aan de aanpalende woning, bewoond door Keste- loos, en in een uur tijds was alles verwoest. De brand zette zich zou snel voort dat men on mogelijk den 80jarigen man. die in het vlas lag te slapen, kon redden Clement Victor is alzoo in de vlammen omgekomen Zijn lijk was afgrijselijk verminkt; handen en voeten wa ren verteerd en 't hoofd was van de romp ge scheiden. eene groote hoeveelheid vlas, al de kleeren en meubelen en eene ronde som in bankbiljetten zijn door de vlammen verslon den. De oorzaak van den brand wordt toege schreven aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer. De gebouwen, loebehoorende aan MM. Lanssens en Nuytens, zijn tegen brandge vaar verzekerd. De meubelen niet. Eene moordpoging werd zondag mor gend, in de Schuttelaarstraat, te Yperen, in de volgende omstandigheden gepleegd Thorrez, oud 42 jaar, zonder vaste woonplaats, vraagde in de gebuurte naar bel huis van zekeren Coe- voet, stoelenmalter. Men wees bet hem en hij ging er seffens naartoe. Toen hij binnen was, vroeg hij een teiloor soep. Coevoei, die ze hem onmiddelijk gaf, werd onverwacht door den kerel aangevallen en bekwam aan bet hoofd eu aan den hals verscheidene messte ken. Het slachtoffer liep de straat open riep om hulp, terwijl Thorrez naar den zolder vluchtte. Deze werd er weldra aangehouden en, sterk geboeid, naar het politiebureel over gebracht. Coevoet bevindt zich thans in bet gasthuis. Hij denkt dat diefstal de drijfveer der moordpoging was. Eene ontsnapping. Men schrijft uit Veurne Over eenige dagen gelukte het den gevan gene De Muynck, uit de cel n. 34 onzer gevan genis te ontsnappen. Om hierin te gelukken, deed hij eerst de vijzen uil zijn venster vervolgens hief hij met eene dikke plank de onderste ijzeren staaf op, die plooide bij het geweld dat bij inspande. Op die wijze werd de opening groot genoeg, om er den dief, met de beenen vooruit, door te laten. Toen hij buiten zijne cel was, liet hij zich langsheen eeue buis afzakken, doch de steenen geraakten los in den muur, en de vluchteling viel van eene aanzienlijke hoogte op het voet pad, dat langs den ingang dergevangenis loopt. De Muynck brak zijn rechterarm en bekwam eene groote wonde aan het been. En toch had hij nog den moed naar eene naburige herberg te kruipen. Hij deed de menschen aan eene spoorweg ongeval gelooven en verzocht dat men hem naar Adinkerke, een dorp nabij de fransche grenzen, zou overbrengen. Hij werd onmiddelijk op een kruiwagen naar gemelde plaats gevoerd. Te Adinkerke vervolgde De Muynck, niette genstaande zijn ellendigen toestand, te voet zijnen weg. Dit alles gebeurde gedurende de nacht. Ten 3 ure 's morgens werd men in de gevan genis de verdwijning van De Muynck gewaar en de gendarmerie begon hem onmiddelijk op te zoeken. Eerst ten 41 ure ontdekte de wachtmeester Cassiers den vluchteling in de duinen van Adinkerke. op vijl minuten afstand der grenzen waar hij zich, uitgeput van krachten, had neer gezet. Een uur later bevond De Muynck zich op nieuw in zijne cel hij zwoer niet meer te herbeginnen. Een groot ongeluk is maandag in het hou ten wachthuisje der koolmijn te Wandre bij Luik gebeurd. Toussaint Mornard van Herstal en Gaspar Demouliu, waren bezig met een tien tal kardoezen dynamiet te droogen, die in eenen ketel lagen, dicht bij de kachel. Eens klaps deed zich eene verschrikkelijke ontplof fing hooren. Mornard bleef op den slag dood. Demoulin werd doodelijk gewond. Het wacht- huiske is gansch vernield. Vele mijnwerkers van Charleroi en de omstreken verlaten hun werk in de koolmijnen om te gaan arbeiden in de steenbakkerijen van Frankrijk, Spanje en vooral van Duitsch- land, dat een overgrooten voorraad van bouw- steenen opdoet voor hel maken van nieuwe forten. Het verbruik van peerdenvleesch neemt meer en meer toe. Men telt te Luik reeds zeven zulke beenliouwerijën. Dat hoenders eensklaps blind worden, ziet men dikwijls gebeuren. Zij worden dan doorgaans geslacht. Maar men heeft volgens een duitsch blad. een middel gevonden om die blindheid ie genezen. Bij nauwkeurig onder zoek bleek, dat een blind geworden kieken, een gezwollen en ontstoken kam en een blaar op de long bad.De blaar werd doorgepikt;men stak bet dier een stukje boter in den snavel en sloot haar alleen op in een rustig hok. Later gaf men haar graankorrels. Na verloop van vijf dagen begon liet kiekon weêr te zien en nog drij dagen later was zij weêr zoo ge zond als te voren. HOLLAND. Brand. Vijf slachtoffers Opliet Wiüenbur- gerdijkje te Amsterdam woedde dezer dagen een hevige brand in een huis, In woond door acht huisgezinnen. Vier kinderen van den scheeps timmerman Schippers en de 70jarige vrouw Van de Wall zijn in de vlammen omgekomen. De brand is ontstaan door het omvallen eener petroollamp. Omtrent deze ramp, vernemen wij nader: De brand ontstond bij een kaasboer, doordien de vrouw, die pas ontwaakt was, eene brandende petroollamp, welke zij in dc band had, liet vallen. Eene groote vlam sloeg in het rond en deelde zich aan den omringenden huisraad meê. De vrouw had juist den lijd om man en kinderen te roepen en met hen de straat op te vluchten. Weldra was de stoomspuit aanwezig. Eenige huisgezinnen waren middelerwijl gered uitgenomen dat van den scheepstimmerman» Schippers, op de tweede verdieping, een huisge zin met vijf kinderen, dat naar het scheen geen uitweg meer wist, en waarvan de kinderen wel dra bed weid waren. De moeder, meer dood dan levend van schrik, had de macht niet ter hulp le snellen, maar de vader wist een zijner kinderen nog ie redden, een kreupel jongentje, dat hij door het vensier aan de buren over gaf. Eene tweede kind wilde hij op dezellde wijze redden doch dedroogslokken. waarop hij steunde braken en de kleine viel dood opdestraatsteenen. Met veel moeite gelukte het aan de pompiers nog vier personen over de aanpalende huizen te redden, maar op de derde verdieping, waar een oude man en vrouw, de familie Van de Wall, met zoon en dochter woonden, was de rook even dik, zoodal de 70jarige vrouw Van de Wall door verslikking om het leven kwam. De vijl'lijken werden overgebracht naar de tegenoverliggende werf van M. Broers". Zij zijn geheel ongeschonden. Omtrent 6 1/4 ure waren de pompiers deu brand geheel meester. FRANKRIJK. Een geducht politiek onweder is al met eens over Frankrijk uitgeborsten donderslag op donderslag komt het vreeslijk treffen; de blik semschichten komen uit Tongkin; verder ziet de politieke gezichteinder dreigend en slaat geheel le vtire. Nog verleden zaterdag, verklaarde de minis ter-president Ferry in de fransche Kamer, dat het goed stond in Tongkin, dat er geene ver- sterking meer noodig was, dat de fransche wapens overwinniug en roem zouden behalen. Oh bittere spotternij!... Terwijl Ferry zoo sprak, seinde generaal Brière de l'Isle, op dezelfde uur wellicht, eenen alarmkreet en een hulpgeschrei naar Frankrijk. De generaal meldt uit Hanoi, date 28 Maart Met smerle bericht ik u, dal onze troepen onder generaal Négrier, Longson hebben moe- teu ontruimen. De dappere veldheer zelf is zwaar gekwetst. De botsing gebeurde te Kiluu, eene voorplaats van Longson. De Cliineezcn kwamen in massas langs drij kanten te gelijk op en randden met de uiterste woede aan. Kolonel Herbinger meldt dat de schiet voorraad uitgeput eu het terug trekken op Than- Haï onvermijdelijk was. lk trek al mijne strijdkracht samen aan de mondingen van de Chu. De vijand wordt ge durig talrijker. Ik verhoop nog de Delta le kunnen verde digen De regeering zende mij met allen spoed versterking Eene vreeslijke tijding, een akelige nieuws Langson, de sleutel der chineesche grens, verloren! Langson. waarvoor men zooveel geld eu bloed verspeelde, moeten verlatenLangson, die kapitale vesting, in de handen der Cliinee- zen Na zoo eene tijding, wat mag men in Frank rijk niet al veronderstellen?... Al de tijdingen uit Tongkin, waren tronwens met roozensop gekleurd. Men tcon altijd, doch men zond ge- duoig versterking Wat moet er gebeurd zijn, jIs de regeering openlijk bekent dal de Fran- schen verslegen zijn, verdreven, gevlucht Geen schiet-voorraad meer, meldt generaal Brière. En zonder schielgerief, moeien vluchten voor woedende benden Cliineezen, die gelijk uit den grond komen gekropen En zonder raiddel vau tegenweer, naar Dong-Song moeten, vijf dag- marchen verre, over bergen en tusschen smalle bergpassen! 't Is waarlijk de vraag, waterde vluchtende Fransclien al is overgekomen Ik hoop nog de delta te kunnen verdedigen, zegt generaal Brière de l'Isle insgelijks. Dal is een ware kreet van wanhoop, en zonder nog al de bijzonderheden te weten, moet de gene raal hoogst waarschijnlijk veronderstellen dat er de troepen vari Négrier eene groote ramp is overgekomen. Hij hoopt het nog, en dal is zijne eerste tijding Wat is er achter Bij de treurmaren uit Tongkin, ontstond er le Parijs eene onzeggelijke ontroering. Alle politieke mannen vergaderden; in de bureelen der dagbladen hield men samenkomsten; op de boulevards was de gejaagdheid grootde ver bittering legen het ministerie klom gedurig en werd dreigende; de republikeinsche garde werd onder de wapens geroepen. Ook het ministère vergaderde, nu verleden maandag, onder voorzitterschap van den pre sident der republiek, Jules Grévy. Alle minis ters waren als verpletterd. Vele werd er beslo ten men zou aan de Kamers 200 milljoen vragen, 100 millioen voor 'i leger, 100 mililoen voor de vlot; men zou 50,000man versterking zenden aan generaal Brière en aan admiraal Courbet; men zou op Pekin trekken Met de twee eerste beslissingen verscheen de ministerpresident Jules Ferry in de Kamer. Hij was inderdaad nog begoest om aan te blijven!.. De man legde dan de zaken nog ten besten uit; zei de orders die gegeven, de versterkingen welke reeds gauw gezouden warenkwam met

De Denderbode | 1885 | | pagina 2