minister hield zich met den katholieken eere- dienst maar bezig in zoo verre hij hem kwaad kon doen. M. de Volder, de traditien van 1850 eerbie digend, doet den katholieken eeredienst het recht wedervaren dat hern volgens onze Grond wet toekomt. Welke redelijke mensch zal daar iets op tegen hebben Welke rechtschapen burger zou daar dur ven tegen protesteeren Het groote woord Pastoorsgouvernement is een van die geuzen zeepblazen die geenen speldesteek kunnen lijden. De Pastoors zijn pastoors gebleven als vroegerzij hebben niets of niets in het Gou vernement te zien. Maar de Katholieken mo gen met welgenoegen weer zeggen dat als zij iets voor Kerk of Priesters willen doen, dat zij dan niet meer op alle manieren tegen gewerkt worden door Ministers die onze Grondwet en onzen belgischen Katholieken Volksaard miskenden. Onafhankelijke Goed voorbeeld. De Depere Standaard meldt, dat de president Cleveland der Vereenigde-Staten, de bureelerij die kanker zit ook al in de nieuwe wereld met vaste hand korlvleugelt. Ziethier hoe die demokralisch gezinde president te werk gaat Daar men uit Washington meldt, is pre sident Cleveland reeds volop bezig alles in zijne omgeving tot de oude eenvoudigheid van Jefferson terug te brengen. Uit de gouvernemenlsbureelen te Was hington worden aanhoudend klerken wegge zonden, en de blijvers zijn genoodzaakt een fatsoenlijk dagwerk te verrichten. Door de vermindering van het aantal kler ken in het Witte Huis, schijnt president Cle veland zich bij den regel te houden dat de hervorming thuis moet beginnen. Indien hier het ministerie eens deed wat president Cleveland doet, en de hervorming in zijn eigen huis deed beginnen De ministeriên te Brussel, die krielen van nuttelooze broek- verslijters, zouden moeten gezuiverd worden van veel kostbare nietsdoenders. Doch eilaas! wij zijn niet in Amerika en wij hebben geen Cleveland aan het hoofd. HANDEL EN NIJVERHEID. Invoer van vee. Volgens bericht uit Duitschland, is aldaar, ter voorkoming van het mond- en klauwzeer, niet alleen de invoer van schapen, geiten en verkens uit Oosien- rijk-Hongarië en uit Rusland verboden, maar tevens, om te voorkomen dat deze op linksche wijze Duitschland worden binnengevoerd, ook de invoer uit Luxemburg, België en Neder land. Nationaal Verbond voor het herstellen onzer miskende rechten. Op verzoek van den Bond der Katholieke Kringen en Associatien die op 26 April e. k. eene bijeenkomst houdt te Doornik, zal de algemeene vergadering van hel Nationaal Ver bond, eerst vastgesteld op den zeilden dag, uitgesteld worden tot op zondag 31 Mei aan staande. Ziehier het dagorde dal voorloopig vastge steld is I* Inrichting van het bestrijden der vrij metselarij. 2° Schoolwet. 3° Pensioenen der onderwijzers die in 1879 hun ontslag gegeven hebben. 4° Militaire aalmoeseniers. 5* Kerkhofkwestie. Wereldtentoonstelling van Antwerpen. De tentoonstelling vari scheepvaart zal ge plaatst worden in het schippersdok, waarvan zij ongeveer 7500 voet vierkant zal beslaan. Eene brug zal deze tentoonstelling met de hallen verbinden. De visschers-tentoonstelling zal zeer merk- weerdig zijn door het aquarium van 75 meters dat in de nijverheids galerie zal geplaatst wor den. Dit aquarium zal de visschen van onze rivieren en onze kusten bevatten. De lijst der toetredingen voor den wedstrijd van mekanische vervoer zal den 15 dezer ge sloten worden. Den 27 Juni heelt de wedstrijd plaats voor peerden, den 11 Juli voor vee. Deprogram van wedstrijden is verschenen. Zij bevat niet min 136,000 fr. in talrijke medaliën, uit te deelen aan de exposanten van verschillige soorten van dieren. Het gymnastiek feest zal gevierd worden van 20 tot 25 juni. Uil den vreemde zullen een groot getal gymnasten naar Antwerpen komen, Een postbureel is binnen de tentoonstelling ingericht. Het zal open zijn voor liet publiek van 8 ure 's morgens tot 's middags, en van 2 tot 6 ure. Feesten te Brussel. Betooging der burgerwacht. De officiers der burgerwacht vereenigden zich des avonds, op het stadshuis en begaven zich van daar naar het koninklijke paleis om Leopold II geluk te wenschen en hem het vaandel van den nieuwen Congo-Vrijstaat aan te bieden. De staf was ten volle. Bij de officiers der vier legioenen van Brussel en der voorsteden, hadden zich afgeveerdigden van Gent, Luik, Namen, Kortrijk, St-Nikolaas, Yperen, Aalst, Leuven, Dinant, Dendermonde, Charleroi, Hasselt, Oostende, Verviers, enz., enz., aan gesloten. De ontvangst, eerst bepaald tegen 9 ure, werd een half uur vertraagd. Ten 8 ure drie kwart kondigde trompetgeschal de aankomst aan van den luitenant-generaal Alaréchal, die in de rangen der officiers plaats nam. Een hunner droeg de vlag van Congo, een vaandel van blauwe zijde met eene groote gouden ster in het midden. De stok was versierd met eenen strik van nationale kleuren. Ten 8 ure 55 stelde de kolom zich in bewe ging. De stoel werd geopend door een piket burgerwachten te peerd. Dan volgde de mu ziek der vrijwillige jagers en verder het offi cierskorps. Vrijwillige jagers vormden de haag. De stoet begaf zich langs de Heuvelstraat, Groenselmarkt, de Magdalenastraat, den Berg van 't Hof, de Koninklijke Plaats en de Palei- zenplaats naar het paleis des kouings. Plaats van liet Baleis. De plaats vóór het paleis was reeds ten 8 ure door eene ontelbare menigte volks inge nomen. Het gewoel en het gedrang was er groot. De plaats was door elektrisch licht ver licht. De officiers der burgerwacht werden in de groote zaal der eerste verdieping ontvangen. Alleen de koning en eenige officiers van zijn huis woonden de zitting bij. Generaal Maréchal, het vaandel in de hand houdende, ging tot bij den koning en zegde Sire, de belgische burgerwachten, lier over hunnen koning, bieden u deze vlag aan De koning antwoordde Het is eene zeer aangename verrassing, mijnheeren, ik bedank er u grootelijks voor. Door uw huldebctoog, geef gij mij een nieuw bewijs van uwe vader landslievende gevoelens. Ik dank u ook omdat gij mij ter gelegen heid mijner 50sle verjaring geluk hebt ge- wenscht. Ik dank u eindelijk voor dit prachtig vaan del. Voor de eerste maal zie ik u hier allen te Brussel dit doet mij een zeer groot genoegen. Degenen die den Congo-Vrijstaat hebben ge slicht willen ook dat deze lag eene vlag van beschaving, vrede en vooruitgang zij. Toejui chingent.) Uw huldebetoog zal eene aanmoediging zijn voor hen, die dit nieuwe werk hebben ondernomen. Gij weet wat al aanhoudende pogingen er noodig zijn om een zoo belangrijk werk tot een goed einde te brengen ook kan ik niet genoeg zeggen hoe zeer ik aan die gelukwen- schingen gevoelig ben. Geestdriftige toejuichin gen.) Gij kent de wenschen, die ik voor den bloei der hoofdstad en van gansoh het land vorm. Mijn innigste wensch is België gelukkig te zien, geëerbiedigd en geacht door al de natiën. De koning drukte daarna den wensch uit al de aanwezige officiers voorbij zich te zien defileeren om ze allen te kunnen groeten. Zulks gebeurde. Na deze plechtigheid, hebben verschillige muziekmaatschappijen op de plaats van het Paleis serenades gegeven. Jubelfeest des Kouings. Het Te Deum. Wij ontleenen aan 't Handelsblad. Het is allerslecht weêr. Het regent gewel dig en zonder ophouden. De straten zijn nogthans goed bevlagd en eene ontelbare menigte begeeft zich naar St- Gudulakerk, waar Z. Hw. Mgr. de aartsbis schop van Mechelen het Te Deum zal zingen. Vooreerst komen de troepen aan, die gelast zijn met den eeredienst aan den ingang van St-Gudula en binnen de kerk. Daarna begint de défdé der burgerlijke en millitaire overheden, der hoven en rechtban ken, van het diplomatisch korps, het leger en de ambtenaars. De burgerwacht was slechts vertegenwoordigd door 15 officiers. Onder de leden van den Senaat, in de kerk aanwezig, bemerkte men MM. baron 't Kint de Roodenbeke, baron Pyckede Peteghem, baron de Bethune, Casier, Van Vreckem, graaf de Buisseret, enz. Van de Kamer waren aanwezig MM. Malou, Woeste, Pirmez, Cornesse, Kervyn, Slinge- neyer, d'Hoogvorst, de Mérode, d'Oultremont, De Kepper, de Borchgrave, enz. Al de minis ters met portefeuille waren aanwezig. De minister van oorlog, generaal Pontus, werd vooral opgemerkt. Hij droeg rijleerzen en den sleepsabel, om onmiddellijk na de ker kelijke plechtigheid te peerd te kunnen stijgen voor de revue. Ten 10 ure 5 min. werd de aankomst der koninklijke fatnilie aangekondigd. Mgr. Goossens ontving de koninklijke uitge- noodigden aan het portaal der kerk, en hield eene gelegenheidsaanspraak.. Daarna weêrklonk het trompetgeschal en de geestelijkheid met den koninklijken stoet begaf zich processiegewijs naar het altaar. Voorop ging de kruisdrager, gevolgd door de koorknapen met roode koorkappen. Dan kwamen de geestelijkheid van Sl-Gudulakerk, Mgr. Goossens bijgestaan door den pastoor deken Nuyts, en eindelijk de koningin, prin ses Stephanie, prinses Louisa aartshertog Rudolf, prins Philippe, de graaf en de gravin van Vlaanderen en prins Baudewijn. De prinsen droegen dezelfde uniformen als bij de ontvangst in de statie. Een schitterend gevolg van hofdames, or donnancie-officiers en aides-de-camp verge zelde de koninklijke familie. Mgr Goossens hief het Te Deum aan, dat op meesterlijke wijze door het orkest werd uit gevoerd. De plechtigheid was tien minuten voor II ure geëindigd. St-Gudulakerk. Ter gelegenheid van hel Te Deum was de St-Cudulakerk in grooten feestdosch versierd. Op de koor hangen de prachtige tapijten, de geschiedenis, van het H. Sakrament van Mirakel verbeeldende. Overal bemerkt men trofeën van belgische en oostenrïjksche vlaggen, met de wapens van beide lauden. Boven den troon der koninklijke famulieen en boven dien van den aartsbisschop hangen twee jaarschriften, het eerste met den datum van 1835, en andere met dien van 1835, het andere met dien van 1885. Die chronicums luiden als volgt DILeCto regl sUo VIgILanll appLaUDUnt beLg£e Una gaUDeutes. DoMIne, VotlS prlnCIpIs preCIbUSqUe popULI beLgll LIbenter annUe. Ziehier de vertaling dier jaarschriften De Belgen verheugd, juichen eenparig hun nen geliefden en waakzamen koning toe. God, verhoor genadiglijk de wenschen van den vorst en de gebeden van het belgisch volk. De koningin was gekleed in een toilet van bruin fluweel met blauwe jube prinses Ste-' phauie in een kleed van granaat fluweel, met kant en blonden prinses Louise droeg een geel toilet. De twee jeugdige prinsessen verwekten de algemeene bewondering. Incident. Een zonderling incident heeft plaats gehad terwijl de koninklijke stoet zich van het Paleis naar de Sl-Gudulakerk begaf. Aan den hoek der I'aleizenplaats en van de Koninklijkestraat, sprong een jongeling op het rijtuig toe, waarin de koningin zich bevond met hare twee dochters, prinsessen Stephanie en Louise Die kerel sloeg eene der glasruiten van het rijtuig in stukken. Hij werd naar het naburig policie-bureel ge bracht, waar hij onmiddellijk ondervraagd werd. De kwaaddoener is een jongeling van 20 jaar men heeft bevonden dat hij niet wel bij zijn verstand was. (Eene latere depeche der agencie Havas, zegt dat het ongeval plaats heeft gehad aan het rijtuig, waarin zich de graaf en de gravin van Vlaanderen en prins Rudolf bevonden, en niet aan dat der koningin De Bevue. Tijdens het Te Deum stelden het leger en de burgerwacht zich in gelid voor de revue. Men zegde dat het défilé zou legenbevolen worden, uit hoofde van het slecht weêr. Omtrent den middag is de lucht echter op geklaard. Ten 12 1/4 ure verlieten de koning en de prinsen, vergezeld van eenen schitterenden staf, hel Paleis en begonnen de revue. Wij deelen hooger de voornaamste bijzon derheden meê over het Te Deum eu liet inci dent aan het rijtuig van de Koningin. Zeggen wij dan een woord over de wapen schouwing. De regimenten van Brussel voegden zich ten 11 ure bij de troepen uit het binnenland. M. Godefroy, majoor-kommandant der bur gerwacht, onlangs tot officier der Leopolds orde benoemd, werd door zijne divisie geest driftig toegejuicht. Ten half twaalf ure verlieten al de troepen hunne eerste standplaats om zich naar het aangewezen punt der wapenschouwing te begeven. De militaire school bezette den Boulevard du Régent. Niettegenstaande het slechte weêr was de menigte nieuwsgierigen overgroot. Al de vensters en balkons waren opgekropt van toeschouwers. Aan het paleis des konings bevonden zich de uitgenoodigden in het balkon van den rechter vleugel. Men bemerkte er het diplomatiek korps en de ministers MM. Beernaert, Tho- nissen, de Moreau, de Volder en Vandenpee- reboom. Ten 12 ure verliet de koning het paleis, Hij de uniform van opper-getieraal van het leger aari zijne zijden hadden aartshertog Rudolt en prins Philippe plaatsgenomen. De graaf van Vlaanderen droeg de uniform van opper-bevelhebber der rukerij. De staf, die de prinsen volgde was schitte rend. Een der lakeien werd op dit oogenblik van zijn peerd geworpen en aan den schouder ge kwetst. Hij werd terug naar het paleis gedra gen, waar hij de eerste zorgen ontving van den doktor Van Damme, der jagers-verken ners. De koning reed eerst voorbij het front der korpsen van de burgerwacht. Eene vrouw bood hem een smeekschrift aan. Op de hoogte der Schaarbeeksche poort, floot een student, den koning uit. Dit fluiten bleef aanhouden op gansch den boulevard Bischoffsheim tot aan de Noordstraat. Eenige personen maakten zich aldaar van den kerel meester en leverden hem in de handen der policie. Hel is de genaamde L. Franck, leerling-apotheker van Braine- l'Alleud. Z. M. deed de wapenschouwing der troepen vergezeld van generaal Vandersmissen. Onder de toeschouwers, die altijd aangroei den, sprak men druk over het ongeluk van M. Ernst, prokureur-generaal bij het hof van be roep van Luik overkomen. Deze was door eene geraaktheid getroffen en werd naar het Hotel de Delle-Vue overgebracht. Eenige minuten na 2 ure plaatste men in het middenbalkon van het paleis eene roode dra- perij met gouden franjeri. De koningin met hare drie dochters, de prinsessen Louisa, Stephanie en Clémentiria, namen er plaats. Kort nadien kwam ook de gravin van Vlaan deren met hare kinderen, de prinsessen Hen- rielte en Josephine en de prins Albert. Vier oud-strijders van september 1850, met de uniform en het vaandel van dien tijd, wacht ten naar het oogenblik om zich bij de leger korpsen aan te sluiten. Het waren degenaam- den Rulacrt, Gollais, Maillard en Himmers. Bet défilé. Ten 2 ure namen de koning, prins Rudolf, prins Philippe en hun gevolg rechtover het paleis, langsheen het park, plaats. Zij begroetten de koningin, de gravin van Vlaanderen en de prinsessen, welke zich in het balkon bevonden. Dan begon de défilé der troepen, die inder daad prachtig en onberispelijk was. De hou ding der troepen was uitmuntend. Wanneer de militaire school voorbijging, boog de koning het hoofd en de prinsessen neigden over hel balkon om prins Boudewijn te zien en te groeten, die, met het geweer op den schouder, nevens zijne makkers in de rangen ging. De school der soldatenkinderen vooral deed zich geestdriftig toejuichen. Na liet défilé verschenen de koningen de prinsen in het balkon van het paleis. De algemeene verlichting, welke 's avonds moest plaats hebben, werd uil hoofde van het slecht weêr legenbevolen. Alleen de openbare gebouwen werden verlicht. De souvereinen kwamen ten 91/2 ure in ge sloten rijtuigen, groot gala, in den Muntschouw burg aan, waar zij de gala-vertooning zouden bijwonen. Zij werden er door M. Buis, het Schepen-kollege en de overheden ontvangen. De Muntschouwburg leverde een prachtigen aanblik op. Geheel de hooge, officieele wereld was er om zoo te zeggen vereeriigd. De ontvangst, welke de koninklijke familie en de vreemde prinsen te beurt viel, was uiter mate geestdriftig. De prinsessen Stephanie en Louisa moesten zich letterlijk op een troon van bloemen neêr- zetten. Aanspraak van den Aartsbisschop. Bij de ontvangst der koningin eu der prinsen welke zicli donderdag in Sl-Gudulakerk naar het Te Deum begaven, geeft Mgr Goossens, aartsbisschop van Mechelen, de volgenee aan spraak gedaan a Eene gelukkige gebeurtenis brengt heden Uwe Majesteit aan den voel der Altaren. Het is onder den indruk eener nationale ontroe ring dat de geestelijkheid zich hij uwe gebeden aansluit. Wij bedanken God omdat hij over de dagen des konings gewaakt heelt en hem tot hiertoe lang leven heeft bezorgd. Uwe Majesteiten zijn van hunne kinderen omringd, die de schilierer.de kroon uitmaken welke God hun kan verleenen. n Wij zijn gelukkig Hare Majesteit door de liefde van gansch een volk omringd te zien en verrijkt door de gaven van God. Uwe godsvrucht heelt veel tot die zegenin gen bijgedragen en het is daarom dat wij de vurigste wenschen vormen voorliet geluk des Konings en van Uwe Majesteit. De Koningen heeft, zeer ontroerd, eenige woorden van dank tot den aartsbisschop ge stuurd. Kwijtschelding. De Moniteur bevatte donderdag een koninklijk besluit, Z. M. voorgelegd door generaal Pon tus. dal kwijtschelding verleent aan alle militairen, veroordeeld voor eerste desertie, verkoop of niet-teruggaaf van kledingstuk ken, ekwipeeringsvoorwerpen of wapens, in dien zij geene andere overtredingen hebben begaan. Verder, kwijtschelding aan alle militairen, veroordeeld door de krijgsraden of thans in de korrektie-afdeeling, van alle straffen die vóór I october aanstaande verloopen zijn. Er wordt verleend aan de korrektionnairs van de klasse der belooningen, wier straf slechts eindigt na den lu october, eene ver mindering van de helft hunner straf, nog te volbrengen aan de korrektiormaiis der be proevingsklas wordt eene vermindering van een vierde toegestaan. Alle deel van maand telt in de vermindering voor eene heele maand. Worden gelijk gesteld aan de milicianen, onder opzicht van verloven, de refractairen die voor 8 jaar zijn ingelijfd, alsmede de ach terblijvers ter beschikking gesteld van het departement van oorlog, ter uitzondering van die, welke schuldig zijn aan desertie, na hunne indienststelling. Leopoldsorde. Dij koninklijke besluiten van 12 April wor den ter gelegenheid van den vijftigsten verjaar dag des Konings talrijke bevorderingen en be noemingen in de Leopoldsorde gedaan. Onder de personen onzes arrondissements welke deze onderscheiding te beurt viel, treffen wij aan M. A. De Cooman, Provinciaalraadslid en Burgemeester te Ninove. M. II. Leclercq, Luitenant-Colonel der Bur gerwacht te Aalst. Huldebetoog aan den heere Woeste. Zonder tegenslag zal, naar alle waarschijn lijkheid, het Huldebetoog aan onzen verdienst- rijkeu afgeveerdigde, den heere Karei Woeste, op 2eu Sinxendag aanstaande plaatsgrijpen. Het marmeren borstbeeld is reeds voor de 2/5 afgebeiteld. Het zilveren kunstvoorwerp blijft alleen wat achteruit. De zilverdrijver heeft nogthans de verzekerde hoop zijn werk voor hooger gemelden datum te kunnen leveren. De gesteendrukte portretten zuilen eerlang aar. de inschrijvers van ten minste vijf franks kunnen toegezonden worden. Wij herinneren de heeren inschrij vers voor min dan vijf franks.dat mits de beta ling van 't verschil tot 5 Ir. zij het bedoelde portret zullen ontvangen. Dus wie bij voor beeld voor 5 franks heeft ingeschreven, be taalt nog 2 franks en hij zal 't gesteendrukt portret ontvangen. Kiesexanien. De dagen van t' kiesexamen voor de maand April, zijn de 24, 25 en 26. Wie dus een kies examen wil afleggen, bereide zich. ALLERHANDE NIEUWS. Nationale militie. Het getal manschappen te leveren door de Stad, voor de lichting van 1885, beloopt tot 52, dus 4 manschappen meer als zekere militianen be rekend hadden. Het eskadron van 't eerste jagers te peerde met den staf, welk in onze Stad, na de wapenschouw van Donderdag lest moest ver nachten, kwam alhier aan om 10 ure 'savonds. Mannen eu peerden zagen er ten uiterste afge mat uit. Des anderenda^s, Vrijdag, om 9 ure voormiddag v«rliet hel eskadron onze stad. Wij vernemen dat Jnfv. Rosalie Van de Weghe, gewezen winkeldochter van M. A. De Saedeleer, destijds iu den winkel van M. Levionnois, alsnu eenen Laken- en Ellegoed- winkel heeft geopend in de Lange-Zoutslraat, N. 6, te Aalst. Men bevestigt daarbij dat zij, na ruim 12 jaren in die afhuren werkzaam geweest te heb ben, met het vak grondig bekend is, en aan iedereen eene goede en uitleest billijke bedie ning verzekert. Zoo dat dezen nieuwen winkel zeer aantebe- velen is. Maandag namiddag werd alhier ter her berg De gouden Laars bij Frans Woulfl, in tegenwoordigheid van verscheidene personen een solo-slim gespeeld en gewonnen dooi den heer Tlieuphiel Gossart, terwijl zijne speel makkers Jan De Schrijver eene abondance, Gust. Boeikens eene miserie en Woulfl Josse eene miserie op tafel iu handen hadden. Proficiat! Een officier maakt in een brusselsch blad f eene opmerking over het groot getal generaals i dat wij in Belgie hebben. Wij hebben 12 luite nant-generaals en van de meesten hoort men nooit sprekenzij bezetten inderdaad nutte looze, maar vetbetaalde plaatsen. M. de baron Chazal zelfs, die sedert 1875 l gepensionneerd is, wordt op papier in dienst behouden en verteert zijne duizenden in Frankrijk. De graaf van Vlaanderen is nooit aan bet hoofd der troepen gezien. Anderen doen niets en leven in rust en vrede van 's lands gelden. Van al de generaals is er niemand beschik baar dan baron Vander Smissen, Libert, Courtin eu de Maeter, zelfs M. Gratry, sedert hij geen minister meer is, houdt er geene be zigheid meer op na. Men spreekt gedurig van besparingen te doen. waarom vangt men niet aan met derge- gelijke functiën, in plaats van gedurig beneden te zoekenWij zijn zeker dat er duizenden en duizenden franken zouden kunnen gevonden worden, aan welke men eene nuttige bestem ming zou kunnen geven. Zaterdag nacht, zegt de Palriote, is een wisselagent en liberale dagbladschrijver ver trokken, de borgsom van \ijl zijner bedienden en l eloopende 10,OM) fr. meénemende.' Hij beeft brieven laten liggen, waarin bij bet in zicht te kennen geeft, zich te zelfmoorden. Eenige jaren geleden reeds had die wisselagent ongelukken gehad op de Beurs en hij handelde niet meer iu zijnen naam. Maandag morgend, ten 5 ure. heeft weêr een brand den entrepot op den Dok te Gent grool gevaar doen loopen. De bek van een der anteerns, tot de verlichting van den nieuwen hangar dienende, ib gesprongen. Eene groote hoeveelheid vlammende ga/, ontsnapte aan stonds aan de buis en dreigde het vuur meê te deelen aan balen afval, die in de nabijheid lagen. Gelukkig werd de sergeant der pom peis spoedig verwittigd, die de buis met een bijlslag doorsneed. Vrijdag morgend zijn de inwoners, nabij de statie van Ledeberg, in opschudding ge bracht. Eene woedende koei, aan de handen van haren geleider ontsnapt, is op den loop gegaan door den hof van Mevr. de weduwe Vervaene, vervolgens over den spoorweg en over eene heg springende, is zij in liet park van het kasteel van Mevr. Eggermont gedron gen. M. Eug. Stevens, statie overste, viel de koei met revolverschoten aan, maar kon ze niet neervellen, eu het dier, hem met hare harens ten gronde vellende, scheurde een deel zijner kleêren. M. De Rouck, policiekommis- saris der gemeente heeft eindelijk de koei met geweerschoten afgemaakt. Maandag morgend, om 5 u. 35 m. is een brand uitgebersten in eene der afhankelijk heden van de stallingen des tramwegs te Ledeberg. Het voedermagazijn werd geheel vernietigd en het is maar dank aan het uit muntend pompierskorps en vooral aan de maatregelen door zijnen bevelhebber genomen, dat de andere gebouwen konden bevrijd wor den. Ongelukkiglijk is M. Welsch eens te meer het slachtoffer zijner zelfopoffering geworden en ditmaal zeer ernstig. Op eene ladder ge klommen zijnde om zich rekenschap te geven hoe het gesteld stond in het binnenste van het brandend gebouw, gleed hij uit en viel van de ladder op een zijner officierenluitenant Achtergael. Deze bekwam hierdoor eenige kneuzingen, doch het linker sleutelbeen van kapitein Welsch is gebroken en de linkervoet verstuikt. Hij was maar nauwelijks van eene ziekte genezen, veroorzaakt door den val, dien h.j kort geleden heelt gedaan, bij het rijden naar eenen brand. De schade, door den brand veroorzaakt, is nog al aanzienlijk. Men heeft echter al de peerden der maatschappij kunnen redden. Vleesclielcrs. De gansche wereld door, overal waar er katholieken zijn en er zijn overal katholieken wordt op den Góeden- Vrijdag, de herinneridg aan het lijden en de dood des Zaligmakers, geheiligd door eenen strengen vasten voor de eenen, en ten min sten onthouding van vleescli en zuivel voor hen die niet vasten. Alleen zieke of weekelijke personen en kleine kinderen zijn daarvan ont slagen. De geuzerij die soms beweert dat men te gelijk goede liberaal en goede katholiek kan zijn lacht met die versterving, en acht het gebruik van vleesch op Góeden-Vrijdag zoowel toegelaten als op alle andere dagen van het jaar. De verdraagzaamheid wil dat zij die zoo denken vrij zijn ook zoo te handelen, maar daarmede vergenoegen zich de vrijmetselaars en vrijdenkers niet. Zij moeten kunnen bespot ten en versmaden. Sedert jaren heeft de Ligue anti-cléricale (de anti-klerikale bond) van Parijs op Goeden- Vrijdag openbare vleeschmaaltijden ingericht, om op te komen, zeggen liberale dagbladen van ons land, tegen het bijgeloof, dat van dien dag eeneu dag van droefheid maakt. Die godtergende spotternij nog niet sterk genoeg vindende, hebben zij voor dit jaar op gemelden dag een anti-klerikaal bal ingericht, waarop niet alleen gedanst, maar, evenals op de feestmalen der vorige jaren, ook vleesch geëlen wierd. Eene andere spotternij wierd er bij gevoegd quadrillen werden op geestelijke gezangen uit gevoerd, en zeggen zij, de polka van het H. Hert wierd voorafgegaan door.... een echt mirakel L'impiété est canaille, zegteen Fransche schrijver. Wij meenen temogen zeggen, na het bovenstaande gelezen te hebben, dat de goddeloosheid niet alleen canaille is, maar tevens den geest verstompt en een beestig ge noegen schept in den dwazen spot met de heiligste gevoelens der menschen. En dat wordt door onze liberale dagbladen niet .alleen goedgekeurd, maar zelfs voorge steld als liet natuurlijkste dat men vaneenen liberaalkan verwachten. Ziedaar een doorslaand antwoord aan som mige flauwhartig mannen, die nog aan hun nen godsdienst houden, maar zoo onnoozel zijn van te vragen wat kwaad er in steekt libe raal te zijn. (Fondsenblad.) Een belangrijke festival wordt te Meche len ingericht tegen den 2den zondag van Juli aanstaande. Er zullen hooge premiën verlot worden onder de deelnemende maatschappijen, welke ieder eene prachtige medalie zullen ontvangen als aandenken van hunnen uitstap. Hetgeen ongetwijleid tot den goeden uitslag van dit muzikaal leest zal bijdragen is de nabij heid van Mechelen met Antwerpen, dewijl dezelve aan de bezoekers alle gemak geeft om des anderendaags de tentoonstelling te gaan bezichtigen. Een zwarte doode.Twee stokers van de engelsche stoomboot Adirondick, liggende aan de Orteliuskaai, hadden vrijdag zonder toelating hun werk verlaten om feestte vieren in de stad. De kapitein had twee werklieden aaugenomen, om de vuren te onderhouden. 's Avonds rond 7 uren, toen de stokers dronken aan boord kwamen, vielen zij hunne plaatsvervangers aan en mishandelden hen op brutale wijze. Een der werklieden gelukte erin te ontsnappen en ging de policie verwittigen, zeggende dat men zijn kameraad had dood ge slagen. De policie begaf zich naar de Adirondick doch daar zocht men te vergeefs naar den anderen werkman. Men dacht zeker dat de stokers hem in het water of het vuur gewor-

De Denderbode | 1885 | | pagina 2