Onze Stedelijke Baad Wj Z. M. den Koning. Eerie deputatie van onzen Stedelijken Raad, samengesteld uit de heeren Van Wambeke, Burgemeester, Emiel Borreman en Karei 1 er- brugghen, Schepenen, Baron Paul Bethun e en Frans Moi/ersoen, Raadsleden, en bij de welke M. De Satleleer, onze Vplksvertegenwoordiger, zich aansloot, begaf zich Donderdag jl. ten paleize van Brussel, ten einde Z. M. Leopold II, een adres van gelukwenschingen over den goeden uitslag van de Congo-zaken en ook ter gelegenheid van zijnen 50<n verjaardag aan te bieden. De deputatie werd met de gewoonlijke hof gebruiken bij Z. M. toegelaten. M. fan Wambeke las aan Z. M. het adres voor. Z. M. Leopold li. antwoordde met zijne aangeborene hoffelijkheid en onderhield zich langen tijd met alle de leden. De koning zegde onder anderen, dat Hij, door de invoering der kristene beschaving in 't hart van Afrika, geloofde een uitstekenden dienst aan België te zullen bewijzen, 't welk vreemde markten voor zijnen handel en nijver heid ontbreekt. De inrichting van den onaf- liankelijken Congostaat, voegde Z. M. er bij, heelt niets gekost aan den Belgischen Staat, noch zal hem ooit iets kosten. De heer Burgemeester Van Wambeke legde verder Z. M. den pijnelijken toestand voor oogen waarin op 't oogenblik landbouw en nijverheid verkeeren. Leopold II gaf, gelijk altijd, een blijk der grondige kennissen welke hij in deze materie bezit. Zegt wel aan uwe wakkere landbouwers, bemerkte Hij, dat zij zich moeten beieveren om hunne voortbreng sels ter markt van Londen te brengen. Daar, voegde Hij er bij, zullen zij hunne koopwaren ten voordeeligste kunnen afzetten...Wal uwe nijverheid betieft, geloof ik. ging Hij voort, dat al le onze kraclitinspaningen wellicht vruchteloos zul len wezen om de rechten te doen verwerpen die 't Duitsche Keizerrijk ons wil opleggendoch wees er van verzekerd, onder dit opzicht zal niets ver waarloosd worden. Bij de afscheid, bedankte Z. M. de deputatie herhaaldelijk. Duizend maal dank, Mijne Hee ren, zegde hij, over uwe vriendelijke wen- schen "herhaal aan alle uwe Stadsgenoten dat ik hoogst gevoelig ben aan dezen blijk van vertrouwen en weest verzekerd, dat ik slechts een wensch vorm en een doel beoog: liet geluk en den vooripoed van Belgenland UI. Buis te Bysel. Z. M. de Koning heelt tijdens de leesten het stadhuis bezocht, doch de Courrier meldt ons dat M. Huls niet tegenwoordig was om de vorstelijke personen te ontvangen. Het blad leert ons ook dat de burgemeester verleden zaterdag morgend naar Rysel vertrokken was, waar Br.-. Buis en konsoorten zich met vrij metselaarszaken hadden bezig te houden. Behalve M. Buis, bevonden zich daar zijn schepene M. André; M. Van Meenen, schepene van Sint-Gilles; Vander Kindere, Tempels, auditeur; Vercamer, inspekteur van het lager onderwijs, Sluys, dtrekteur der brusselsche Normaalschool Discailles, Chalon, leeraaraan de Normaalschool van Namen; Boskop, lee- raar te DoornikLefevre, van Antwerpen, twee gedelegueerden uit die stadtwee dag bladschrijvers van Gent en een lid der belgische Ligue te Molenbeek. De Ligue de l'Enseignement, dat komplot in de logie uitgebroeid, en hetwelk zich poogt meester te maken van de ziel van het kind, is het onderwerp geweest van dit zoo zoogezegd kongres. Br.-. Jean Macédie.om zijn ontwerp, in al de logiën als eene soort van godheid wordt vereerd, voerde het woord. Immers, le Monde maconnique zegt, gelukkig te zijn te kunnen vermelden dat in alle logiën het beeld van Voltaire eu het beeld van Macé zal gevon den worden. Voltaire, zegt dat blad, heeft de superstitie afgebroken, en Jean Macé sticht eene nieuwe samenleving, enkel gegrond om de wetenschap en hel onderwijs natuurlijk de wetenschap en het onderwijs zonder God. Jean Macé heeft een gekend program afscheid van Kerk en Slaat, doch dit wil zeggen vervolging van Kerk door den Staatmen moet zich in de woorden der eerlijke Br.-.'s nooit bedriegen. Verder verplichtend onderwijs, uitsluiting der katho lieken bij de volgende stemmingen, enz., enz., met een woord, de zoetsappige Br.-, wil de katholieken vervolgen en hun het leven bitter maken. Ziedaar de man, zegt la Vraie France, die de kinderen der katholieken wil rooven om hen huilen den godsdienst, neen, tegen den gods dienst op te brengen. Men ziet, dat de school- oorlog op verre na niet geëindigd is integen deel, hij doet zich in al zijne kracht voor, en wij mogen van onzen kant, de wapens niet neerleggen. Wij moeten onze scholen onder houden, als vestingeji, die door den vijand zullen belegerd worden. In alle geval, ons dunkt dat M. Buis wel te Brussel had kunnen blijven en eer bewijzen aan de koninklijke familie. Le Temps van Parijs zegt dat Br.'. Macé te Rysel in het kongres der Ligue eene redevoe ring heelt uitgesproken, in welke hij den oor sprong dezer Ligue heelt opgestoofdhij heeft vervolgens doen zien welke banden de Ligue verbinden aan de fransche liberale partij en aan de vrijmetselarij die een en hetzelfde zijn en die allen één doel najagen, dat is meester te worden van het onderwijs. Ook M. Buis heeft het program der belgische Ligue uitgelegd, van welke hij de opraper is. Des avonds waren er 80 inschrijvers aan het banket, en M. Buis dronk aan den president der republiek. Anarchisten te Brussel. De anarchisten hebben te Brussel zondag eene zitting gehouden in de Navarolama, waar in het vraagpunt van het algemeen stemrecht besproken werd. De citoyens Paul Jauson, De- paepe en anderen waren uitgenoodigd hunne stem in dit debat le laten hooren doch te vergeefs noch deze, noch gene kwam op om het geliefkoosd thema te verdedigen. Toen men de groote peroreerders niet zag verschijnen, vingen de anarchisten zelf de be handeling der kwestie aan. Monier en Weys- mans -denken dat het algemeen stemrecht niets kan bijbrengen lot ontvoogding van den werk man, eu het bewijs hiervan is dat de werkman, daar waar het algemeen stemrecht bestaat, minder gelukkig is dan in de landen waar hel niet bestaat. Wat doen de socialisten-afgeveerdigden in Duitschland en Frankrijk voor den werkman Niets als zij eens op de kussens zitten, doen zij niets anders dan wal er noodig is om er te blijven. Kortom, het algemeen stemrecht is enkel voor zekere heeren, een middel om op de kussens te geraken. Als Monier en Weysmans niet tot calottins geproklameerd worden, verstaan wij er niets van. In alle geval zijn de anarchisten of socialis ten niet ingenomen met meesters Janson en Depaepe. Herhaalde malen werden zij uilge daagd om op de tribuun te komen doch wie niet verscheen waren gemelde citoyens, het geen hun het lieflijke woord laches deed toerichten. Wat kan dan, zal men vragen, volgens de anarchisten, het werkvolk redden Alleen de maatschappelijke revolutie antwoorden zij. In alle geval, men ziet met welke mannen het liberalismus, in den grond aanspant, want het is niet aanneemlijk dat deze alle verantwoor delijkheid met het socialismus van zich kun nen afwerpen. Voorrechten. M. Olin, in den zaligen tijd dal hij in 't mi nisterie van openbare werken was, had een besluit genomen dat de leerlingen, die de atheneums verlaten, geen examen hoefden te doen, om aangenomen te worden als beambten vau den ijzerenweg. Gemakkelijk, niet waar? Ziedaar het voor recht van. liberaal te zijn. Op welken grond was dit voorrecht wel gevestigd? Zijn de leer lingen der atheneums dan zoo'11 kleppers dat men zeniet eens hoeft te onderzoeken of zij bekwaam zijn om een postje te bekomen Tot nu toe bewijzen de uitslagen der athe neums dit hoegenaamd niet wel integendeel, en zelfs al ware dit niet, waarom dit recht aan die scholen, bij uilsluiting van andere die zooveel recht hebben als zij volgens de wet, en meer volgens kennis en wetenschap Was het misschien omdat de leerlingen van da atheneums genoemd worden la milice de Vavenirdat zij dikwijls de haantjes vooruit zijn in hel manifesteeren en ruitenbreken, en zij voortreffelijk het ongediert kunnen zingen Andere reden bestaan er niet. M. Vandenpeereboom heeft een bevelschrift uitgegeven, welk dat onrechtveerdig en haat- lijk voorrecht, door den komieken uitvinder voorden dag gebracht, vernietigt en waardoor de leerlingen van de atheneums voorlaan hun exaain moeten doen gelijk een ander. Wij juichen met het Handelsblad die gelijk heid toe wij denken dat het niet genoeg is eenige broeken veredelen te hebben op de banken van een officieel staatsgesticht om een emplooi te verkrijgen, terwijl anderen, die uit veel beter scholen komen, verplicht waren nog een exaam te onderslaan. Eu toeli schreeuwen zij. lederen keer dat er eene gemeente gemach tigd wordt hare oflicieele school af te schaffen en de vrije aan te nemen, gaat erin de liberale drukpers een geschreeuw op, dat ge er uwe zinnen zoudt van verliezen, indien dit ge schreeuw niet telkens door een luid, nationaal bravo verdoofd werd. De liberale bladen verzwijgen moedwillig waarom die oflicieele scholen werden afge schaft, De officieele school van Ottergem telt maar 12 leerlingen in de vrije zijn er 32 De gemeenteschool van Berbroeck heeft slechts 15 leerlingen in de vrije scholen be vinden er zich 85. In de officieele schóól van Exel 10 leerlin gen in de vrije 160 De officieele school van Kinroyis slechts be volkt door de kinderen van den onderwijzer de vrije school telt 50 jongens en 70 meisjes Te Ordinge telt de officieele school 7 leerlin gen en de vrije 52 De gemeènteschool van Klein Brogel heeft geen enkele leerling, terwijl er 68 zijn in de vrije school. En toch durven de liberalen schreeuwen Gelukkig dat de natie in deze zaak zooveel gezond verstand aan den dag legt Volkskamer. De vergadering onderzocht deze week het budje1 des ministeries van Posten en Uzerenwegen. Onze achtbare vertegenwoordiger M. Verbrugghen wees op de dringende noodzakelijk van 'l maken eens afdaks in de statie vau Sollegem Spreker dankte den heer minister over 't werk van den zelfden aard *t welk ter statie van Aalst werd uitgevoerd. De heer Verbrugghen deed verder opmerken, dal de statie van Aalst nog altijd zeer veel gevaar oplevertdaar telt men negen banen op eene ruimte van nauwelijks 40 meters vooral des avonds zijn de reizigers aan groote gevaren blootgesteld. Het beste middel om dien toestand le verhelpen, ware de statie af te zonderen. Daar do tegenwoordige toestand der schatkist niet toelaat deze statie 16 ver plaatsen, zouden wij ons vergenoegen met zekere noodzakelijke verbeteringen Men zou de statie moeten verbreeden door het afbreken van 'l gebouw der machines, dat overigens tot niets dient. Dan zou men behoorlijke voetpaden kunnen maken in plaats van de thans besldande die hoogst gebrekkig zijn. In de statie zijn reeds erge ongelukken gebeurd ik hoop dat er niet zal gewacht worden tot er nieuwe gebeuren, om den toestand te verhelpen waarop ik wijs. Do heer Vandenpeereboom, minister, antwoordde, in zitting van 16 April, 't volgende op de bemerkin gen van den heer Verbrugghen De heer Verbrugghen heeft mij doen opmerken dal hel noodig is te Sollegem een afdak te maken; bel werd hem door den heer Olin beloofd. Ofschoon dat werk door mij niet op de begrooting voor D<85 is gebracht, mag ik de belofte van mijnen achtbaren voorganger niet laten protesleerenhel afdak zal dus dit jaar gemaakt worden. Voor de statie van Aalst kan ik mij moeilijk ver binden. De voetpaden of trottoirs werden er merke lijk verbeterd en men beeft er een afdak geplaatst Niettemin erkeD ik dal de inrichtingen ontoereikend zijn en verbeterd moeten worden. Hultlenl>etoog aan den heer Woeste. Verscheidene dagbladen hebben ons artikel van verleden zondag overgenomen. Wij kunnen onmogelijk begrijpeu boe zekeren onzer con fraters, onder anderen. Le Bien Public en De Gazette van Gent uit ons schrijven heb ben kunnen afleiden dat het kunstwerk in de werkhuizen van den Gentschen zilver-en ko perdrijver, M. Bourdon zou vervaardigd worden, daar wij hierover geen enkel woord spraken. Getrouw aan onze leus Cuique Suum is 't onze plicht, de waarheid hier omtrent te moe ten verklaren. Neen, de vervaardiging van 't Kunstwerk werd aan den heer Bourdon niet toevertrouwd.'t Is de heer Hye, zilver-en koperdrijver, wonende Van Caneg/iemstraat te Gent, welke er meê gelast is. Wij zullen er verder bijvoegen dat het kunstwerk gedreven wordt naar de teckening van den heerGu®t. Miry, schilder wonende Bleekerijstraat, n° 23 te Gent. Het kunstwerk stelt voor de Justi tie beschermende de godsdienstvrijheid en de ge meentevrijheid. Wij hebben eenige dagen gele den het werkhuis van den lieer Hye bezocht en wij mogen verzekeren dat indien de nog af- teweiken deelen aan de reeds vervaardigde gelijken, hel kunstwerk aan dezen laatsten en ook aan den heer Miry tot groote eer zal ver strekken. Nijverheid, Koophandel-en Landbouw er ing. Heden Zaterdag vergaderden zich de leden ten einde overtegaan tot de samenstelling van 't bestierend Comilé. De volgande heeren zijn met eenparige stemmen benoemd geworden MM. Charles Cumont; Louis Van Langenhove Ferdinand Lefebvre; Piosper Van der Smissen Leo Leirens; Leo GheeraerdtsDe Wolf Albert en Moens Eugène. RECHTERLIJKE KRON1JK. Het openbaar ministerie beeft deze week zijn advies gegeven in 't geding door den heer Monfilsschepen, tegen 't Verbond en «De Beiaard, wegens laster en eerdieverij, inge spannen. De heeren advokaten en verder pu bliek welke tegenwoordig waren, zijn bel eens om te zeggen dat de heer Prokureur-generaal niet zijn advies gaf maar wel een hoogst streng rekwisitorium uitsprak. Verdere bijzonderhe den ontbreken ons. Het Hof zal op 6 Mei eersik. uitspraak doen. Zaak Bockstael. De uitspraak in de zaak ten laste van M. Bockstael, Volksvertegen- woordigen van Bergen, en van zijne medebe- tiehten voor de fransche justicie, zal plaats hebben in de zitting van 28 april aanstaande. KONINKLIJKE BESLUITEN. Onderwijs. Bij koninklijk besluit van 4 april wordt de gemeente Ottergem gemachtigd de bestaande vrije school aan te nemen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer C Verbruggen. Licentiaat in Godgeleerdheid, onderpastoor te Lokeren, is Direc- tuer benoemd van hel Groot Seminarie. UITSLAG KAMPSTRIJD van Raadsels en grappige vragen. 2e Ronde. Raadsels Oplossingen: I. Weekmarkt; 2. De maan 3. Het geld. MM. Frans Sterck, Aspelare Vital Schoc- kaert, Smetlede Vander Heyden te Antwerpen en Juffer Delphina Van Varenbergb, ie Erem- bodegem, hebben de drij raadsels opgelost. Bij loting zijn de prijzen toegekend D prijs, Juffer Delphina Van Vaerenbergh 2e prijs, M. Frans Sterck 3e prijs, M. Vander Heyden. Vragen. Antwoorden 1. Witte 2. Onder den vrijen hemel3. De tong van een evenaar, van eene balans. M. Vital Schockaert, Smetlede beantwoordde twee vragen, hem wordt dus den 2® prijs toe gewezen. De prijzen zijn ter beschikking van de over- winnaers. Indien zij het verlangen zullen wij hen de prijsboeken franco toesturen. Kerk van den H. Jozef. LEENING VAN 60,000 fr. Trekking April 1885. De uitgelotte obligati- ën Nor 1,11, 16, 19, 37, 40, 73, 107, zijn be taalbaar met den 1 Juli 1885, bij den schatbe waarder der Kerk, M. Van Severen, als ook bij de M. M. RainbeauxenC'°.Albert-Liénarsiraat. Beschrijvingen van personen die ver dwenen zijn. 1. De Bruyn, Muria-Therisia, dochter van Victor en van Katharina Ronsyn, te Dender- windeke. uit het vaderlijk huis verdwenen in den nacht van 18 november II. Ouderdom 19 jaar Gestalte gewoon Haar bleek blond Oogen bruin Gelaat Zij heeft al hare kleederen medegenomen en schijnt over eenige weken le Welle geweest te zijn. 2. Eene onbekende, wier lijk uit de Lei te Meenen is getrokken geweest, den 28 februari 11. Ouderdom ongeveer 60 jaar Gestalte middelmatig Haar zwartNeus puntach- tig Kin rond Gelaatrond. Kleeding Zwarte jak zwarte rok onder rok in molton grijze tijlrok grijze kousen schoenen met drij vetergeten wit katoenen hemd katoenen halsdoek met ruitjeszwarte tullen muts. 3. Alleman, Frans, uit zijne woonst verdwe nen, te Gent, St-Pieiersnieuwstraat, 58, sedert den 15 der verledene maand maart. Ouderdom 66 jaar Gestalte: lm55 Haar blond Wenkbrauwen blond Voorhoofd gewoon Oogen blauw Neus klein en dik Mond middelmatig Kin rond en dik Ge laat dik. Kleeding muts vest en blokken. 4. Ledent, Victor-Jakob-Jozef, handelsreizi ger, te Luik, verdwenen sedert den 6 februari 11. Ouderdom 27 jaarGestalte gewoon Haar kastaanjebruin Baard kastaanje- bruin Neus breed en plat Gelaatrond. Kleedingdonker bruine overjasbruin wambuis met kleine ruitjesbleek grijze ge streepte broek bruine bolvormigen hoek botlinnen met elastieken. Hij was drager van een zilveren zakuurwerk met ketting in nickel. 5. De ProostAugust, geboren te Berchem, verdwenen sedert den 18 October 11. Ouderdom 23 jaar; Gestalte ID>o9 Haar zwart Wenkbrauwen zwart Voorhoofd gewoon Oogen bruin Neus gewoon Mond gewoon Kin gewoon Gelaat rond. De Proost heeft de gemeente Nanteuil (Frankrijk) verlaten den 18 October 1884, zich begevende naar Maubeuge. Hij is, bij mis greep, afgestapt in de statie van Ourscamps (Frankrijk,) en is gezien geweest, denzellden dag, op den weg van Noyen (Frankrijk.) Den 20 October is hij te Ribecourt (Frank rijk) aangekomen en heeft hij den weg van Saint-Quentin (Frankrijk) genomen, zich be gevende naar België. Sedert dien is hij niet meer gezien geweest. Al de opzoekingen gedaan door de heeren Prefekteh van de Departementen van het Noorden, Aisne, Oise jen Somme zjjn vruchte loos gebleven. ALLERHANDE NIEUWS. Jufv. Rosalie Van de Weghe, ge wezen winkeldochter van M. A. De Saedeleer, destijds in den winkel van M. Levionnois, heeft eenen laken- en ellegoedwinkel geopend in de Lauge-Zoutstraat, n° 6, te Aalst. Na ruim 12 jaren werkzaamheid in die aflairen is zij met hei vak grondig bekend en ten dienste van iedereen zal zij zorgen voor eene goede en uitterste billijke bediening, zoo dat dezen nieuwen winkel zeer aantebevelen is. Men meldt uit Brussel dat de koning ge vraagd heelt dat de burgerwachten, die de revue van 9 april niet hebben bijgewoond, niet zouden vervolgd worden. De burgerwachten van St-Gilles, die in massa geweigerd hebben naar de revue te komen, hadden reeds hunnen advokaat gekozen, Mr Paul Janson. Deze moest pleiten dat de wet hen enkel verplicht uit hunne gemeente te komen, in geval van oor log. Dat zouden voorzeker belangrijke debatten geweest zijn. Jacht op dekoraties. De Gazelle de Louvain verhaalt liet volgende vermakelijk geval uit de koningsfeesten, ter gelegenheid van den ver jaardag van Leopold II. Het was tijdens de revue der burgerwacht. De koning had een vriendelijk woord over voor al de officiers. Eensklaps kwam een kapitein vooruit, een kapitein van de burgerwacht van Leuven. Hij deed den militairen groet, en voor aleer de koning hem had aangesproken, begon hij, natuurlijk in 't fransch Ik ben uwer Majesteit's zeer onderdanige dienaar. Ik heb in bet leger gediend, ik ben sedert jaren kapitein der burgerwacht en, alhoewel ik een der oudste officiers van dat korps ben, ben ik nog niet gedekoreerd. Niettegenstaande mijne uitstekende en bewezen diensten, zijn anderen, die minder recht hebben dan ik, vóór mij gegaan. De koning verbaasd, beziet den kerel van hel hoofd tol de voeten en zegt hem met een fijnen grimlach Gij zijl zoo oud, zegt gij, maar gij ziet er nog jong uiten alhoewel gij reeds zooveel diensten bewezen hebt, hebt gij den tijd er nog veel grooter te bewijzen. Een den koning keerde den officier der leu- vensche garde-civiek den rug toe. De luitenant-kolonel-bevelhebber der bur gerwacht van Leuven heeft den eerzuchtigen officier drie dagen arrest opgelegd. Dood van Armand Peltzer. Eene tijding meldt dat Armand Peltzer, vrijdag 10 dezer, in de gevangenis van Leuven'over leden is. De ziekte was in de laatste dagen veel ver ergerd zijne moeder en zijn broeder James hebben hem donderdag in de ziekenkamer be zocht. De veroordeelde begreep zijnen toestand nietaan degenen die hem bezochten, zegde, hij dat het schoon weder hem zou herstellen. De nacht tusschen donderdag en vrijdag is zeer kalm geweest. Sedert donderdag had hij de spraak gansch verloren. Ten 11 ure, vrijdag voormiddag, bemerkte de wachter dat de ziekte grooten voortgang deed. Peltzer lag toen in eenen leunstoel. De direkteur der gevangenis heeft getele grafeerd aan Mmc Peltzer en aan het dochterke van Armand. Hij heeft Leo toegelaten zijnen broeder te bezoeken. De doodstrijd van Armand Peltzer was kort, hij heeft maar één uur geduurd. Kwaart na één ure van den namiddag verdween hij onder het getal der levenden. M,ne Peltzer en het dochterke hebben Armand niet meer in leven gezien zij kwa men ten hall 3 aan. De lamilie zal het lijk eischen. Aangezien Armand zijn sterluur niet voelde naderen, heeft hij geene meèdeelingen meer gedaan. Armand Peltzer is van het wereldtooneel verdwenen, waar hij eene zoo droevige rol heeft vervuld Met hem zullen zonder twijfel veel gehei men, welke men gehoopt had eens te kennen, voor eeuwig begraven blijven. Indien er mede plichtigen geweest zijn in de moord-Beraays, dan zal dit afsterven eene groote verlichting voor hen zijn, te minsten wat aangaat de vreeze voorliet gerecht der mensclien. Zaterdag werd het lijk van Armand Peltzer in een doodslaken gewikkeld en op eene ber rie naar het lijkhuis gebracht. Leo vroeg om bij het lijk van zijnen broeder te mogen waken, doch dit werd hem geweigerd. Men had vergeten de oogen van den doode toe te sluiten, zoo dat deze met de oogen open ligt. Het lijk is zaterdag achternoen in de kist gelegd, in tegenwoordigheid van den direk teur, van James Peltzer en van den adjudant Romero. Het is twee jaar geleden dat Armand Peltzer naar Leuven werd gedaan. Zijne dochter is nu 16 jaar oud. De Clironique weet ons te zeggen dat Mariette eenen tuil viooltjes in de handen van het lijk heelt doen steken Leo van zijnen kant heeft eenen laatsten groet aan het lijk ge bracht hij wierp er zich op neêr en weende geweldig. Men verzekert dat Peltzer mager en uitge teerd was zonder weêrga in den laatsten tijd was hij anders niet meer als een levend ge raamte. Begrafenis van Armand Peltzer. Men heelt Armand Peltzer niet als gewone gevangene begraven en waarom niet Een doodswagen van tweede klas wachtte op het binnenplein, en nu de kist daarin geplaatst was, reed men door de hoofdpoort uit, terwijl een andere gevangene door het guichet uitge dragen wordt. Ten 3 ure 34 m. was de wagen, waarin het lijk was neergelegd, aan de statie Verviers-wesl, om van daar naar Verviers-oost te worden gebracht, welke standplaats dicht bij het kerkhof ligt. Acht man droegen de kist in eenen doodswagen van tweede klas. Op de kist lagen vijf... kronen. Waren aanwezig MM. James Peltzer, Karl Boeking, schoonbroér van Peltzer, de advo kaat Schoenfeld, Ernest Grandjean van Ver- viers en eenige andere personen. Eene talrijke volksmenigte, volgens de Gazette, was aanwe zig zij was recueillie dat is, ingetoogen en inderdaad, het leven en het einde van hem dien men begraafde, is wel geschikt om na te denken. Alvorens de kist in het graf te laten, werd er een lujl van.... oranjebloepien op gelegd. Geen enkel zinnebeeld was op de kist aange bracht, zegt het blad doch wij zouden wel eens willen weten welke zinnebeelden men er had op kunnen schrijven 1 De broeders zijn bij het graf gebleven tot dat de steen het lijk be- denkte. M. James Peltzer was diepaangedaan. Het is den 30 september 1870 dat de ge meenteraad van Verviers aan Armand Peltzer eene plaats afstond om er zijne overleden vrouw te begraven. Op die plaats is eene een voudige graftombe opgericht. Op hel marmer leest men hier rust Maria Peltzer, overleden te Verviers den 28 meert 1870, in haar 23 jaar. Die tombe werd onderhouden door den kerkholbe- diende en ieder jaar zond Armand eene kroon van bloemen. Na zijne veroordeeling droeg hij dien last op aan zijnen broeder. Dat alles is heel treffend en dichterlijk het kan de liberale pers zelfs doen traanoogen maar ons laten die uiterlijke teekens koud, en wij denken altijd aan een ander graf, aan dat van den ongelukkigen Bernays, waarvan in de liberale dagbladen zelfs de naam niet meer genoemd wordt. Brand te Vraeene. Men schrijft uit Vraceue aan het Handelsblad Maandag avond ror.d 10 ure is er een lievige brand uitgebersten op de hofsteê, bewoond door zekeren Van der Veken op het gehucht de Vos, te Vraeene. De schuur en stallingen zijn geheel en gansch door de vlammen vernield. Twee peerden en acht koeien zijn in den brand omgekomen. De zoon Van der Veken wilde een peerduitde vlammen redden, loen het dak van de stalling instortte. De ongelukkige heeft erge brandwonden aan het hoofd en aan de rechterarm bekomen. De wonden schijnen nogtans niet gevaarlijk te zijn. Op den buiten. Reiziger. Zoudt gij mij den korsten weg naar het gemeentehuis kun nen wijzen Meisje. Zeker, mijnheer, gij snijdt dien weg door, slaat daar ginds dien boom om, laat den burgemeester links liggen, dan loopt ge met den neus op liet gemeentehuis. - Verledene week was het in 't Ardoije-veld en in de Mculenbcek-bosschen, groote klopjacht. De jagers waren de commissaris van Ardoije met eenen veldwachter de commissaris van Meulebcke, ook met eenen veldwachter vier gendarmen vier boschwachters en eenige dienstwillige boschkanters. De jacht gebeurde achter zekeren Schoke- lez, die sedert drij maanden van den troep weggeloopen is, rond de bosschen doolt en leeft mei bedelen en stelen, en zekere Lan- duyt, ook een weggeloopene soldaat, die sedert eenige dagen zijnen maat was komen gezelschap houden. Landnyt is gevangen en Schokelez loopt nog. De vangeling heeft verteld dat zij eene soort van onderaardsche puipe hadden, waar zij gehuisvest waren. Men heelt deze woonste gezocht en gevonden in de bosschen. Het was een diep hol, geleid met droog gers en loo- vers er lagen geraamten van wilde konijns in, die ze moeten rauw binnen geslegen heb ben. Die gaslen zijn zeker van 't gedacht: Niemand gedwongen soldaat. Waarom wordt er niet eens zooveel moeite ingespannen om de konijnendieven te betrap pen, die te lande, jaar uit jaar in, hun oneer lijk bedrijf uitvoeren (Gazette van Kortrijk.) HOLLAND. Moorden te Maastricht. Omtrent de moorden te Maastricht schrijft men van daar het volgende, dato 9 april In onze stad heerscht algemeene verslagen heid tengevolge van een dubbelen moord, die vandaag omtrent half twee plaats vond, terwijl een derde slachtoffer in hoogst bedenkelijken toostand verkeert. Zekere Timmermans uit de gemeente Heerle kwam op bovengemeld uur ten kantore van M. Van Oppen, advokaat en prokureur alhierdeze was niet op 'l kantoor, doch de zoon, pas tot doktor in de rechten verheven, ontving bovenge- noemden Timmermans toen deze een dolkmes te voorschijn haalde en den jongen Van Oppen eene wood in den buik toebracht er ontstond eene worsteling en op het hulpgeroep snelde de vader met zijne dochter toe om den zoon te ontzetten. Onmiddelijk liet Timmermans den zoon los, haalde een revolver voor den dag en loste een schot op M. Van Oppen, die zijne woning ont vluchtte, doch vervolgd wordende, 4 5 5 steken met bovengezegd mes ontving, neêrzeeg en wei nige oogenblikken later overleed. De woesteling had de dochter, die bij het verschrikkelijk drama ter hulp wilde komen, eene noodlottige wonde aan den arm toegebracht, zoodat zij een uur later tengevolge van bloedverlies, bezweek. De zoon is zeer ernstig gekwetst en men vreest voor zijn leven. Zoo verliest dan de arme weduwe haar man in de kracht zijns levens, hare 18jarige dochter, juist uit de kostschool gekomen, en verkeert tusschen hoop en vrees over het behoud van een veelbelovenden zoon. En de aanleiding tot die gruwzame moorden Wraak, wraak, omdat Timmermans door zijn eigen schuld in moeilijke omstandigheden geko men, vervolgd weid en hij meende dat M. Van Oppen van alles de oorzaak was. Vóór hij het vreeselijk voornemen volvoerde, heeft de moordenaar gezegd men zal van mij hooren en na de daad had hij wel berouw dat de kinderen leed geschied was, doch hij was blij dat hij zich gewroken had. De moordenaar heeft zelf eene wonde aan den hals bekomen men vermoedt dat hij d'e zich- zelven met den dolk heelt toegebracht, doch zijn toestand boezemt geen gevaar in. Een ander blad meldt dal de oorzaak van het feit moet gezocht worden in een proces, waarin M. Van Oppen tegen Timmermans pleitte en dat den ondergang van deze voor gevolg had. Reeds vroeger werd gezegd dat de moordenaar, aan gaande dit proces, reeds twee brochures geschre ven had, waarin hij zegde dat zijn toestand on houdbaar geworden was, en eindigde met de veel beteekenende woorden dat dan ook de gevolgen der vertwijfeling komen over hem, die deze veroorzaakt heeft. De Limburger Courier geefft een verhaal van den moord op M. Van Oppen le Maastricht en zijne dochter, waaraan wij de volgende bijzon derheden ontleenen De moordenaar was uit hetkantoor der klerken in dat van MM. Van Oppen doorgedrongen. Waar hij M. Van Oppen, zoon, aantrof, aan wien hij vroeg den vader te spreken. Op diens afwij zend antwoord zegde Timmermans zoo, is papa niet te spreken nu dan, met u kau ik ook de zaak vereffenen. Hij loste te gelijk een re volverschot, waarvan de Kogel in den arm van M. Van Oppen drong. Deze nam daarop door de duer van den gang de vlucht, waarop T. nog maals schoot, doch niet raakte. De jongen advokaat, hoewel gewond, had de tegenwoordigheid van geest, de duer le sluiten en liep onder den uitroep ylucht, daar isïim-

De Denderbode | 1885 | | pagina 2