De brusselsche vuilpoel. Wanneer zullen de liberalen toch eens be grijpen dat zij, in zake van zedenbederf en van schandalen, voorzichtig zouden handelen met stillekens te zwijgen Ze liggen daar gedurig te schreeuwen en te zagen over de zedeloosheid der katholieken, omdat te Brugge eenige deugnieten het lokaal eener congregatie onteerd hebben maar, als men zich de moeite wil geven het groot lokaal der Liberale Congregatie, te weten, de stad Brussel, van dicht bij te beschouwen, dan moet men achteruitdeinzen voor den stank van zedenbederf en smeerlapperij die er uit opwalmt. Brussel is een middenpunt van liberalismus en vrijdenkerij, zeggen de geuzen. Welnu dat kan waar zijn, maar het is ook waar dat Brussel een oprecht middenpunt van zedeloosheid geworden is, dank aan de libe rale gedachten die er bloeien en overheer- schen. Op Zaterdag 28 Meert lestleden is hel gan- sche verhoor der rechtbank van Brussel inge nomen geweest door zaken betrekkelijk de zeden. Meer dan twee honderd personen werden ver oordeeld voor zedelooze feiten. En gelief op te merken dal zulks geene uit zondering is alle vijf voet is de rol van de brusselsche rechtbanken overlast door over tredingen van denzelfden aard. De liberale gazelten zelf bekennen dat de zedeloosheid in hel liberale Brussel van dag tot dag toeneemt en onbeschaamder wordt. Het leger der ontucht, schrijft onlangs de Chionique, is verdubbeld door een oprecht leger van souteneurs (makkers en verdedigers der ontuchtige vrouwen.) Alle dagen of liever alle nachten, worden sommige hoeken der stad door die bandieten van de alkoof en van het mes letterlijk belegerd. Alle nachten zijn er twisten, botsingen en balailjes waarin de vreedzame en eerlijke bevolking meestal on derligt. Het bloed stroomt dikwijls. Ziedaar een stichtend tafereeltje van de brusselsche zeden. En die zelfde liberalen die te Brussel in de smeerlapperij leven gelijk de visschen in 't water, durven spreken van de zedeloosheid der katholieken Waarlijk, zulke schaamteloosheid gaat alle palen te buiten. Beziet u eigen, liberalen, krapt eerst het slijk en de vuiligheid af dat aan al de deelen van uw geuzenlijf kleeft en spreekt dan van o klerikale schandalen (Mechelsche Courant.) O De Flandre libérale schreef onlangs Het Gemeentebestuur van Sint-Denys-Wes- trem heeft de sluiting der gemeenteschool be volen. De onderwijzer die de klassen op nieuw wilde beginnen wierd belet dat te doen. Belet Maar zegt eens, zeer gestrenge liberale heereri, was 't soms niet omdat die officieele meester toekomende week voor 't gerecht moet verschijnen onder de beschuldi ging van aanslag tegen de zeden?... Een woordje antwoord, heeren, wij wach ten Wereldtentoonstelling van Antwerpen. Onze lezers weten dat er van wege het ge meentebestuur een Komiteit van Logementen is tot stand gebracht, bestemd om in geval van ontoereikendheidlogementen te bezorgen gedurende de tentoonstelling. Het Komiteit heeft eerst eenen oproep ge daan tot al de inwoners die beschikbare ka mers hebben, daarna werden die kamers, reeds meer dar. 1200, bezocht door experten en gerangschikt volgens hare min of meer ge makkelijke inrichting; eindelijk werd er een tarief en een uitgebreid reglement opgemaakt. De reiziger zal dus aanstonds na zijne aan komst, door zich tot de bureelen van het Ko miteit te richten, een logement naar beliefte kunnen vinden. Er zijn logementen voor alle beurzen van 15, 10, 8, 6, 4 franks, zelfs van fr. 2.50 en Ir. 1.50 per dag, dienst, lichten ontbijt inbegrepen. De eenvoudigste dezer logemeuten zullen zuiver zijn en goed onder houden. Het Komiteit deed nog meer, en richtte het lokaal van het oud atheneum tot Volkshotel in. Dit uitgestrekt gebouw werd derwijze ingericht, dat men er 50o personen ineens zal kunnen logeeren. Twee geneesheeren zullen er dage lijks de gezondheidsvoorwaarden nagaan. De prijs voor deze volkslogementen zal onveran derlijk eenen frank zijn. Vervoer van groenten. De Moniteur van verleden vrijdag bevat eenen omzendbrief van het ministerie van landbouw, nijverheid en openbare werken, waaruit wij hel volgende opnemen a Op mijn aandringen, heeft het departement van spoorwegen in onderhandeling willen treden met de betrokken besturen, om gena diger tarieven van groote snelheid te maken tot het vervoer van vroege groenten uit Belgie naar de markten van Londen. Een eerste uitslag is bekomen voor den weg van Antwerpen naar Londen, langs Har wich. In overeenkomst met de maatschappij van den Great-Eastern Bailway, heeft de Belgi sche Staatsspoorweg eenen bijzonderen tarief algekondigd, die van kracht geworden is met 1 April, en toepasselijk op de verzendingen van nieuwe tomaten, aspergiën, artisjokken, erwten, aardappelen, wortels, en in het alge meen, op al de moeskruiden die als vroege groenten bschouwd worden. De prijzen van dien bijzonderen tarief zijn degene van groote snelheid van den anglo- belgischen tarief, via Antwerpen-Harwich, van 1 Mei 1881, verminderd van fr. 20.50 per 1000 kilos. Het vervoer geschiedt, zoowel in Belgie als van Harwich uaar Londen, per lehigers- trein. a De paketbooten van den Great-Eastern Bailway, vertrekken van de Zuiderkaai te Ant werpen, alle dagen, behalve des zondags, rond 4 ure namiddeg. De beste verkoopdagen te Londen, name lijk op de markt van Covent-Garden, zijn de maandag, woensdag en vrijdag van elke week. Ik denk dat .de gemeentebesturen, in deze omstandigheiü ccuc doelmatige medehulp zou den kunnen verleenen, door aan de belang hebbenden, bij middel van plakbrieven, de voordeelen der prijzen en der snelheid bekend te maken die door voormelde maatregelen zijn toegestaan. Hf gr Ferrata. Men schrijft uit Rome dat de bisschoppen van Doornik en Namen aldaar gelukkig zijn aangekomen. Hunne Hoogw. waren zondag tegenwoordig bij de wijding van den nieuwen nuncius, Mgr Ferrata, en welke door den kar dinaal Jacobini, sekretaris van Staat Zijner Heiligheid, gedaan werd. Wanneer men aankondigde dat de twee bisschoppen, die als getuigen bij die wijding zouden optreden, Mgr Mocenni en Mgr Schiffino waren, wist men nog niet dat de twee belgi- sche bisschoppen op den dag der wijding te Rome zouden zijn. Huldebetoog aan den heere Karei Woeste. Ter oorzake van de kermis van Ninove, is het Huldebetoog aan den heere Karei Woeste, welk op den 2""D Sinxendag was bepaald, vej- schoven en definitievelijk vasgesteld op 51 Mei aanstaande. Eerlang zal het programma der feestelijkheden verschijnen. Kwijtschelding van straffen. Bij koninklijk besluit van 9 april 1885 wor den al de boeten en gevangenisstraffen kwijt gescholden, welke door de tuchtraden der bur- wacht vóór 9 april 1885 uitgesproken werden. Worden insgelijks kwijtgescholden al de straffen door die zelfde tuchtraden toegepast en die vóór gemelden datum door een genade- besluit verminderd of veranderd werden. Kiesk.ronijk. In de vergadering van hel katholiek kanto naal komiteit, welke zondag te Nederbrakel plaats had, werd M. Albert Solvyns, advokaat te Gent, als kandidaat uitgeroepen voor de provinciale kiezing der maand mei, in vervan ging van M. Dujardin, lot substituut te Kortrijk benoemd. Men denkt dat er geen strijd zal zijn. KONINKLIJKE BESLUITEN. Onderwijs. Bij koninklijke besluiten van 14 april 1885, worden de volgende gemeenten gemachtigd de officieele school af te schaffen en de vrije aan te nemen Bure (Namen); Hamont (Limburg)Vleckem (Oost-Vlaanderen); Achêne (Namen) en Wommelghem (Antwerpen) De officieele school van Bure telt geen enkelen leerling; in de vrije school zijn 65 kinderen de officieele school van Hamont wordt bijge woond door 4 leerlingen112 kinderen be volken de vrije schooler zijn slechts 4 kin deren in de officieele school van Vleckem en 40 in de vrije te Achêne gaan 8 kinderen naar de officieele school, aide andere kinderen van de gemeente bevinden zich in de vrije school; inde officieele school van Wommel ghem bevinden zich maar 13 leerlingen, ter wijl de vrije school voor jongens er 114 en die der meisjes 141 telt. "priesterlijke BENOEMINGEN. De E. H. Van Wassenhove, priester in het Seminarie, is professor benoemd in Sint Hen- ricusgeslicht teDeinze. Zijn onderpastoors benoemd te Lokeren, de E. II. Suprè onderp. te Moerbeke (Waas) te Vracene, de E. II. Michiels, onderp. te Mel- sele te Oosteekloo, de E. H. Mangelaere, priester in het Seminarie te Moerbeke (Waas), de E. H. Weymeis, onderp. te Ruiën te Mel- sele, de E. li. Baert, priester in het Semina rie te Ruiën, de E. H. Standaert, priester in het Seminarie. Deze week overleed alhier zekere De Vlae- mynck, houder van een huis van ontucht. Het stoffelijk overblijfsels van dien vent werd bur gerlijk begraven. Naar eisch van de liberale rechtsleer die op 'l oogenblik in zake van begravenis om zoo te zeggen wet maakt, is hel lijk van dezen ongelukkige, in gewijde aarde, neven het lest begravene lijk bijgezet geworden. Deze omstandigheid bracht ons bedenkingen te binnen, die wij hier zoo kortbondig moge lijk willen behandelen De houders van dergelijke huizen worden als het uitschot onzer maatschappij beschouwd. En inderdaad, alle de akten van het burgerlijk en polietiek leven zijn hen door bezondere wets bepalingen ontzegd. Zij kunnen niet optreden, noch als lid van den familieraad,noch als voogd, noch als kiezer. Zij zijn verbannen uit 't leger, uit de burgerwacht, uit alle eere-en staats ambten. Indien men hen, in sommige gevallen, als getuige voor het gerecht aanhoort, dan worden hunne verklaringen meestendeels als niet te vertrouwen gehouden.... Een deftig en eerbaar mensch, 't is gelijk tot welke denk- wijke hij toebehoort, vlucht het gezelschap van zulk een kerel, omdat hij zich door zijne tegenwoordigheid als onteerd beschouwd.... Wij herhalen het, de houders van ontucht- huizen worden in hun leven behandeld, als verworpelingen, als de gemeenste wezens die onze samenleving bevat, doch na hunne dood echter houdt die vernederende toestand op. Dank aan de liberale rechtsleer worden zij aan alle de andere burgers gelijk gesteld daar zij neven den lest begravene, een deftig en eer lijken burger, een overtuigde katholiek worden ter aarde besteld. Wij vragen het is dal geen wraakroepend schandaal, die gemeene kerels, die echte ver worpelingen onzer samenleving, die elkeen in hun leven veralschuwt wanneer de dood aan hunne baldadige en slechte levenswijze in de welke zij bleven volherden, een einde heelt gebracht, neven de andere deftige en eerlijke burgers te bevragen, en dan nog in eenen grond, door de gebeden der kerk geze gend en met recht aan de katholieken alleen voorbehouden Waarom verzet de liberale rechtsleer zich tegen de begravenis van die ongelukkige ver worpelingen in ongewijden grond Alleen lijk om de katholieken te vervolgen en te folteren in hunne godsdienstige gevoelens... Hoevele groote liberale familiën zouden uit alle hunne krachten niet protesteeren moest een barer overledene leden, op 't kerkhof, een hbaas tot gebuur hebben Hoe hard zou den zij schandaal roepen Maar wat is 't?.. die groote liberale heeren hebben grafkelders, en 't is dus alleen aan de deftige geringe bur gers en brave werklieden dat het te gebeuren staat.... Zij boeven zich hiermeê dus niet te bekommeren dc g,roote zaak is immers van ten einde hunnen godsdiensthaat te kunnen botvieren, de katholieken zooveel japgelijk te vervolgen en te folteren zelfs tot na hunne dood. STERFGEVAL. Luitenant-generaal Brialmonl. die verleden woensdag 15 April te Antwerpen overleed, was een der oudste opper officieren van T leger; hij was op zijn 97>10 jaar en een der laatste overblijfsels van het groot leger van Napolen. Geboren te Luik iu 1789, nam hij op zijn I6rte jaar dienst als soldaat bij de infanterie. Hij streed in den veldtocht meê in Spanje, van 1808 lot 1811. In 1812 was hij tweede luite nant en nam deel aan den tocht in Rusland. In deze veldtochten, even als te Bautzen, werd hij gekwetst. In 1814 was hij kapitein in Indië. Door het hollandsch gouvernement op pensioen gesteld als kapitein, keerde hij in 1830 in dienst terug, werd kommandant te Venloo en in 1836 te Antwerpen. In 1849 werd Brialmont stafofficier des konings, en in 1850 minister van oorlog. In 1851 werd hij gepen- sionneerd. Leopold II benoemde hem tot grootlint zijner orde. Generaal Brialmont was als een aartsvader in zijne familie drie ge slachten stonden rondom hem. ALLERHANDE NIEUWS. Stedelijke Raad. Maandag jl. vergaderde onze Stedelijke Raad zich in ge heime zitting, ten einde de kwestie te behan delen van den verkoop der gebouwen en gron den, eigendom der Stad, thans dienende tol Collegie bestierd door de EE. PP. Jesuïeten. Naar wij uit goede bron vernemen, werd een aanbod van 120 duizend franks gedaan, 't geen volgens deskundigen de wezenlijke waarde van dezen eigendom merkelijk overtreft. Wij willen voor 't oogenblik ons metgeene verdere bedenkingen inlaten later komen wij er op terug. Maandag lest vierde M. De Wilde, onder- commissarisvan policie alhier, zijn jubilé van 25 jaren bediening. Een eeresabel werd hem door de agenten van politie ten geschenke gegeven. Maandag aanstaande 27 April, te 9 1/2 ure des avonds zal ons Vrijwillig Pom pierskorps openbare oefeningen ver richten op de Keizerlijkeplaats. Eene weduwe van Aalst-Schaarbeke, St- Apolonie, en haar medegenoot, wenschen aan de liefhebbers voor peerd en wagen, proficiat over den zoo voordeeligen koop dien zij, heden 25 Maart, op de groote merkt, te Aalst, gedaan hebben. Volkskamer. De Kamer hield zich bij voortduring onledig met het onderzoek des budjets van Posten en IJzerenwegen. De vischvangst is voor twee maanden, tot den 16 juni. gesloten. De Internationale Vereeniging richt eene nieuwe expeditie voor den Congo-Vrijstaat in. Zij zal bestaan uit MM. E. Franqui en P. Del- lieneere, onderluitenants bij het 2° linieregi ment Van Hulst, onderluitenant der grena diers, en Liénard, onderluitenant bij het 5* regiment artillerie. Die heeren zulleu zich bin nen zes weken naar Zanzibar inschepen. De zinneloosheid van den genaamde Cnudde, die tijdens het leste Te Deum des konings eene 1 uit aan een der rijtuigen van het hof verbrijzelde, wordt van dag tot dag erger. Sedert eenige dagen weigert hij zijne geneesmiddelen in te nemen, eet niet meer en zoekt de eenzaamheid. De policie van Hal heelt verscheidene belangrijde aanhoudingen gedaan vooreerst de genaamde Leonie V., die met een zoogezeg den bouwmeester-aannemer op zeer groolen voet leefde en niet kon weêrstaan aan de be koring om eene horlogie te stelen. Men bevond bij hare aanhouding dat men de hand had ge legd op eene gevaarlijke oud-veroordeelde, sedert lang door de policie wegens dielslaf, aftruggelarij en dragen van valschen naam opgezocht. Drij andere vrouwen, bij wie men geheele stukken laken en stof, chocolade en schoenen, van diefstallen voortkomende vond, werden insgelijks geknipt en ter beschikking van het parket van Brussel gesteld. Een hevige brand is dijtisdag nacht in een huis der lluishoudenstraat te Brussel uitge borsten. Een ouderling van 78 jaar werd bij het instorten van de zoldering eener mansardo meêgesleept. Men vond later het verkoold lichaam van den ongelukkige terug. Schrikkelijk! Orider dien titel schrijft de Standaerd van Vlaanderen van zaterdag Den 25 maart zijnde Goeden Vrijdag, lieten zich de genaamden Joris Octaaf, bediende in het provinciaal gouvernement, en Kessels Herman bediende in hetzelfde bestuur, bij de Brugsche vrijmelselaarslogie la Flandre inlijven. Zij moesten seffens een testament onderteekenen waarbij zij zich verplichten na hunne dood zon der God noch Kerk, noch Kruis te doen begra ven. Een afschrift van dit afgrijselijk testament werd aan twee vrijmetselaars overgeleverd die er de uitvoering van moesten verzekeren. Den 20 januari van het volgende jaar vond men den ongelukkigen Kessels DOOD IN ZIJN BEDHij werd door de vrijmetselaars begraven. Dijnsdag laatst krijgt Octaaf Joris eenebloed spuwing. Men loopt om eenen priester. Toen deze erbij komt is de ongelukkige EEN LIJK Vrijdag is hij als vrijdenker begraven. Is dit schielijk einde van die twee jonkheden in den bloei der jaren uit het leven gerukt, niet treffend; bevat het geene les Schrikkelijk Sedert eenige dagen zijn al de briefdra gers voorzien van biljetten der loterij van de Wereldtentoonstelling van Antwerpen. Zij hebben last gekregen dezelve te verkoopen aan 1 frank per lot. Twee maatregelen van het tegenwoor dig katholiek ministerie hebben de bewoners van het Land van Waas met vreugde en dank baarheid vervuld. Er zal te St-Nikolaas eene rechtbank van eersten aanleg gesticht worden. Gemelde stad zal alzoo de hoofdplaats worden van een nieuw rechterlijk arrondissement. Men zal ten tweede kortelings de bouwing in aanbesteding leggen van een nieuw postbureel op de Groote-Markt. Het bestaande bureel, buiten het centrum gelegen, was veel te klein, 't Is wat anders dan het geld van het land verkwisten aan scholen zonder kinderen, zoo als het voorgaande liberaal ministerie deed Een voerman bemerkte dijnsdag morgend te Brugge dat een wel gekleede juffer, na een pak in hel water te hebben geworpen, geheel ontsteld de vlucht nam Hij vischte het pak spoedig op en vond er het lijkje in van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht. De voetjes van het kindje waren verbrand. De policie, die onmiddelijk verwittigd werd, ge lukte er in de plichtige aan te houden. Deze behoort tot de gegoede burgersklas. De afgestelde arrondissementskommis- saris van Audenaarde, M. Van Butsele, zal aldaar, zoo 't schijnt, vervangen worden door M. De Prez, arrondissementskommissaris te Veurnc-Dixmude. Woensdag voormiddag was men te Ant werpen bezig ijzer te laden in het duitsche schip Mexico, bij middel van de groote kraan. Eensklaps brak de keting en een zwaar stuk ijzer viel op twee matrozen. Een hunner, de genaamde Ernest Mobergh, 20 jaar oud, gebo ren te Nordkjoping. werd hel hoofd afgeslagen De andere bekwam erge wonden aan het hoofd, den rug, de ribben, enz. Het lijk, als ook de gekwetste werden naar het gasthuis van Stuyvenberg overgebracht. Woensdag avond ten 7 ure, vermaakten zich eenige kinderen iu het Dokstraatje, te Antwerpen, met in de schaal eener balans te toutercu. Door het heen en weêr slingeren, geraakte de balans los en viel op hel hoofd vaneen 8jarigen knaap, Ed. Boeckx genaamd, wonende aldaar N° 4. Hel kind werd doodelijk gekwelst opgenomen, en na de eerste zorgen ontvangen te hebben, naar het gasthuis gedra gen. Een verschrikkelijke brand heeft maandag te Bevingen twee pachthoeven in asch gelegd. De eene hoorde toe aan den eerw. heer Benats, oud-pastoor te Tongeren en was door zijnen broeder Pieter bewoond, de andere was de eigendom van M. Guslaaf Ghysens, van ge melde gemeente. Men heelt het vee kunnen redden. Een aanpalend huis werd insgelijks door de vlammen vernield. De schade is zeer aanzienlijk. Alles was verzekerd. Men heeft te Parijs eenen kerel van Hor- nu aangehouden, Victor Dominicus Folie, dien men denkt de dader te zijn van de moord, te Elouges, op M. Norbertus Duquesne ge pleegd. Men vertelt dat die persoon te Audrignies en in de omstreken gezien werd eenige dagen vóór de moord. Hij zelf verklaart nogtans dal hij Hornu niet, heelt verlaten en enkel naar Frankrijk is ge vlucht om te ontsnappen aan eene gevangenis straf van 8 dagen, waartoe hij door de recht bank van Bergen veroordeeld werd. De boschwachter van Wyngene, Con stant Verhegge, ontmoette zaterdag ter plaats de Vorte Vijverste midden van een sparren bosch, di ij wildstroopers, waarvan de eene met een geweer en de andere met stokken ge- wapen waren. Hij bevool hun zich te verwij deren. Onverwachts werd Verhegge door de schelmen aangevallen en op den grond ge worpen. Twee van hen hielden hem vast. De derde sneed een stuk van zijne doren en bracht hem eene wonde van 3 centimeters diepte toe in den rechterarm. Dan namen zij de vlucht. Verhegge viel in bezwijming en kon eerst den volgenden dag tot aan eene na burige hoeve kruipen, waar hij de eerste zor gen ontving. De toestand van den zieke is vol doende. Zijne wonden leveren geen gevaar op. De daders van dien laffen aanval zijn onbe kend. In Vlaanderen Vlaamsch, - De liberale Vlamingen van Brussel hebben een plakkaat in de hoofdstad aangeplakt,waarin zij de grieven der Vlaamsche bevolking op eene eigenaardige wijze doen uitschijnen. Het bovenste deel van het plakkaart is ver sierd met een portret van Rubens, geplaatst tusschen twee paardenkoppen, met het op schrift In Vlaanderen Vlaamsch. De uitleg van die plaat is te vinden in de twee volgende uittreksels uit de Fransquillons- bladen der hoofdstad, waaraan langs weerszij den wordt herrinnerd, te weten Chronique, van 11 oktober 1883. «De Vla mingen zijn beesten. Gazette, van 12 maart 1885. a De Vlamin gen hebben paardenkoppen. HOLLAND. De moord te Maastricht. Over dit zoo vreeslijk drama deelen wij nog eenige bijzonder heden meê, namelijk over het afsterven en de begratrnis van het derde slachtoffer, den jongen heer Van Oppen. Waarlijk vreeslijker kan het niet, al veroorzaakt door éénen persoon, in wiens hert haat en woede woekerden. Uit Maastricht, 17 April Gisteren morgen ten 11 ure, heeft indeSl- Servaliuskerk alhier, in tegenwoordigheid van eene (alrijke menigte, de lijkdienst van den heer Van Oppen zoon plaals gehad. De mis van requiem werd gelezen door Mgr Rutten, pastor deken, terwijl de absolutie werd gegeven door den eerw. heer Nicolas, pastor van Margraten. Het stoffelijk overschot werd vervolgens naar Amby vervoerd, om in het familiegraf te worden bijgezet. De toestand der weduwe en moeder is uiterst deernisweerd. Of zij van dezen wreeden slag zal opstaan De begrafenis van den jeugdigen advokaat Eug. Van Oppen was treffend. Bij het gapende graf stond eene eindelooze menigte, en verschei dene lijkreden werden uitgesproken. Te laatslen nam het woord de heer Eug. Van Oppen, rector van het gymnasium van Maastricht en broeder van den vermoorden procureur Van Oppen. Namens de familie, dankte hij de aanwezigen om hunne bewijzen van deelneming, de sprekers om de treffende woorden welke zij hadden gezegd; hij verklaarde dal hij nu voor de over levende familie van zijnen broeder zou zijn de vader en de steun, en hij eindigde met deze zoo treffende, verhevene en waarlijk christene woor den n Ten slotte nog een woord. Bij al 't leed, bij al de tranen, bij al desme'ten denken wij niet aan dien rampzaligen zondaar, die daar ginder te Maastricht binnen de nauwe muren zijr.er cel zit te staren, met bloed bespat, de vijand van God en de menschen, huiveringwekkend koud en onverschillig, ja trolsch op zijne moorden Wiens lol is beklagensweerdiger dan het zijne?... Wie zou niet liever al de zielesnierten der treurende weduwe willen verduren, dan de gewetenswroegingen, de fur'én, die vroeg of laat den ongelukkige zullen vervolgen «Welnu! Een woord van.... vergiffenis, hoe hard het ook vallen moge! Het onrecht de maatschappij aangedaan, dient gewroken te worden, en wij hebben noch de macht noch het recht dit te vergeven. Doch al het overige zij u vergeven, Cesar Timmermans, ter wille van den God, die zijne beulen vergiffenis schonk Het bloed van mijnen broedtr kome niet over u en uwe kinderen. In naam der geheele familie reik ik u, oh ongelukkige, oh verblinde, over deze drie kostbare lijken mijne hand ter verzoening, God smeekend dat Hij uw steenen hert roere, dal Hij u vroeg of laat berouw over uwe misda den Schenken moge, dat wij in den Hemel, het feest der verzoening vieren mogen. Men schrijft uitSittard, dal hel volstrekt Diet, waar is, dal de zoon van den moordenaar Tim mermans zijnen vader nog meer wilde wreken op de familie Van Oppen. Dat dit plan bij den zoon zou beslaan, spreek ik stellig legen. Voor eerst is de zoon alleen naar Heerlen gegaan om zijne ongelukkige moeder te troosten. Te dien einde begaf hij zich zondag avond met den post bode ten lü ure op weg, en keerde des ander daags nog vóór den middag hier inde stad terug. Van zelf volgt hieruit, dal hij niet op weg was naar Maastricht. Ook is hij niet te Amby ge weest, waar, zoo als men te Maastricht vertelde, hem eenen dolk en eenen revolver ontnomen waren, liet tegendeel is waar; de zoon, die bitter zijns vaders misdaad betreurt, verwekt hier algemeen medelijden, en bij niemand komt zelfs de gedachte op, hem lol dergelijke snoode daad in staat te achten FRANKRIJK. ISrnnd (e Bfioubaix. Eene dcpeche van 22 dezer uit Roubaix luid'. Een hevig brand is in eene spinnerij uitgeborsten. De brandende gensters, door een bevigen wester- wind gedreven, hebben hel vuur meegedeeld aan de barakken en kramen der foor. Er wordt gozegd dat de wilde dieren der menageiièn de vlucht genomen hebben. De schrik is groot in de stad. Later. De brand ontstond rond den middag op de derde verdieping der spinnerij van M. Toulemonde-Destora- bes, in de rue Bernard èn den Boulevard Gambetla ge legen. liet vuur zette zich met ongelooflijke snelheid voort. In min dan een uur was de ruesachtige fabriek, die in beide straten 100 meters lengte heeft, in eenen gloeiende vuurpoel herschapen Verscheidene huizeu vlogen door de overgroolc hitte in biand en werden eene gemakkelijke prooi der vlammen. Inlusschen had op den boulevard Gambetla waar de foor slaat, een verschrikkelijk schouwspel plaats, In een oogenblik stond hier alles in brand. Er werd van alles gered, toen eensklaps zich het gerucht ver spreidde. dal de wilde dieren in de menagerie Salva, hunne hokken ontvlucht waren. Er was gelukkig niets van, maar men hoorde hun vreeslijk gebrul tot verre in den omtrek. Drie leeuwen noglans. een panter en e6n beer wa ren in hunne hokken verbrand, toen men er in geluk te de andere wagens weg te voeren. Hiermeê was alle onmiddellijk groot gevaar van dien kant verdwe nen. De brand ontstond door het droogloopen van eene as. Wanneer de werklieden de vlammen ontwaar den, poogden zij die te blusschen, maar het was hun onmogelijk Men vreesde alsdan nog dat er on gelukken zouden geburen 6('0 werklieden moesten naar beneden. Dit geschiede gelukkig met omzichtig heid, zoodat ook hier, men denkt hel te minste, nie mand het leven verloor. Er schoot onmiddelijk van alle kanten hulp toe, doch men kon slechts met groote moeite de brand spuiten in werking brengen. Ook do pompiers van Tourcoing waren aanstonds ter plaatse. Al. Bouflet. sekretaris generaal, hot parket van Rijsel en gene raal Comte, per telefoon verwittigd, snelden insge lijks onmiddelijk naar het looneel der ramp. Niels dan de rookende puinen blijven van de katoen- en wolspinnerij over Alles werd door de vlammen verslonden. De schade beloopt verscheide ne millioenen. Drie pompiers van Rouhaix bekwamen kwetsuren; een bediende van het theater Cretuer op de foor, werd aan het aangezicht en de borst erg verbrand. leder drama heeft gewoonlijk zijne komiekezijde. Het volk wierp zich op de overblijfsels der verbrande dieren van de menagerie en al er van alsof het de lekkerste beefsleakken waren. Op 41 Maart laatstleden, drongen drie kerels, ten 9 ure 's avonds,in de magazijnen van juweelen van M. Four, le Parijs. M. Four school op een der dieven deze gaf weldra den laatslen snik en kon nog slechts den naam van Galopin uitspreken. De twee an deren konden vluchten, alhoewel ook een van beiden door eene revolverschot werd getroffen. I»e overledene droeg in de dievenwereld den naam van Mitaine. Een vrouwspersoon met wie hij betrekkingen onderhield, werd aangehouden, alsook zekere Briant een medeplichtige. Briant loochende eerst, doch bij M. Four, die hem herkende, gebracht, deed hij weldra volle dige bekentenissen. Hij noemde den derde plichtige, Charles, bijgenaamd Galopin, die door eeD der kogels van den juwelier in den rug getroffen werd. Vruchteloos werd Galopin le Parijs opgezocht. Nu verleden zondag kwam M. Jaume, agent der purijsche veiligheidspolicie te Brussel aan om opzoekingen le doen. Welhaast vermoedde hij waar Galopin moest woonachtig zijn hij loonde het portret van Galopin aan den eignaar van het huis waar deze, die hij zocht, intrek genomen had, en vroeg kent gij dezen persoon? Deze antwoordde bevestigend. Het is Adrien riep hij uit, Adrien, gar^on in een koffiehuis te Elsene, werd korte uren daarna geknipt en in de Kleine Karmelieten opgesloten. Adrien en Golopin zijn twee valsche namen van denzelfden schurk. Hij poogt te vergeefs le loochenende wonde op zijnen rug en eene ondervest die het spoor draagt van den kogel, welke dezelve doorboorde, zijn verpletterende bewijzen, die tegen hem getuigen. Den 3 januari 1884 had eene jonge moe der le Argenleuil, een barer buurvrouwen, vrouw Esselin genaamd, gelast haar kindje bij' een voedster op de» builen te bestellen. Zij ging elke maand 40 fr. bij de moeder halen en bracht die, zegde zij bij de voedster. Onlangs wilde de moeder volstrekt haar kind zien, maar vrouw Esselin verklaarde dat zij het le vinden gelegd had. De moeder begaf zich alsdan naar hel policiebureel en er werd bevonden dat vrouw Esseiin niet alleen bovengenoemd, maar ook haar eigen kind, in October lest geboren, heelt doen verdwijnen. AMERIKA. Cirk verbrand. Verleden vrijdag brak in den cirk-Kloseherg, te Richmond, brand uil tijdens eene voorstelling. Al de aanwezigen snelden naar de uitgangen, waar een verschrikkelijk gedrang ontstond. On geveer 400 personen werden verpletterd. Geheel de cirk, die uit hout was opgetimmerd, werd vernield. 50 peerden en veel andere die ren, waaronder 5 leeuwen, kwamen in den brand om. De cirk was verzekerd de schade wordt be rekend op ongeveer 600,000 dollars (3 milli- oen), Holloway's Zalf. Geen genot zonder gezond heid. Hoe droevig is het den rijke naar de wereld wegens kwalen neder te zien liggen, onbekwaam om zijne uitgestrekte bezittingen te doorreizen. Eene zweer aan het been, ecnversluiktc enkel, een jichtige

De Denderbode | 1885 | | pagina 2