Welnu, hooger gemeld blad biedt aan liet te-kort in de kas der Brusselsche liberale Asso ciatie te betalen indien men op eene ontegen sprekelijke wijze kan aantoonen dat Pius IX zich heelt vereenigd met de belachelijke en tevens boosaardige kluchtspelers van de Vrij metselarij. Wellicht, moest het Journal de Bruxelles weten dat 't Verbond van Aalst door 't Gerecht, zoo streng komt genepen te worden, zou bet voorzeker 't rommelzoo van gebaarde en on- gebaarde schoolpedanten die dit vuilblad aan- eenflansen, ook aanbieden de sommen die meester Slinger moet betalen, te zullen bezor gen indien zij kunnen bewijzen dat Z. 11. Pius IX tot de vrijmetselarij toebehoorde. Allons, jongens, een briefje aan het Journal de Bruxelles, 't kan lukken..... en dan voor geleerde bollen gelijk gij zijt, is 't onmogelijk dat het Journal niet gedwongen zij af te dui men Uit Congo. De Kölnische Zeitung ontvangt van haren bij zonderen korrespondeut uit West-Afrika, eenen belangrijken brief over den toestand in Congo. De brief is gedagleekend van Vivi (aan den Congo) 6 april 1885. De korrespondent zegt dat de aankomst van de definitieve besluiten der berlijnsche konferencie, in de Congostreken met eene licht begrijpelijke spanning verwacht werd. Er moest beslist worden of aan de Loango- kust en, ten zuiden van den Congostroom, Franschen, Portugeezen of wel de Internatio nale Afrikaansche Vereeniging zou heerschen. De kooplieden in de Congostreken zijn niet zeer bevriend met deAfrikaansche Vereeniging doch zij verwachten, in alle geval, dat zij min hooge rechten zal heffen dan de Franschen of de Portugeezen zouden doen. Op 29 meert bracht de portugeesche post de Officieele berichten derCougo-konferencie aan. De portugeezen hielden zich alsof zij teleur gesteld en ontevreden waren, alhoewel zij meer dan voldaan mogen zijn over den afloop der konferencie, welke hun den zuidelijken oever van den Congostroom, van Nokki tot Ambriz, en op de noordelijke kust de streek tusschen Yabe en den Tschiloangostroom toekent. Vooral voor de Internationale Afrikaansche Vereeniging, waren de besluiten der konferen cie van groot belang. Hare beambten moesten de 14 statiën van de Kulurivier, met 21 blanke en ongeveer 200 zwarte bedienden, aan Frank rijk overgeven, en daarentegen bezit nemen van den noordelijken oever van den Neder- Congo, en voornamelijk van Banana en Boma. Zal nu, vraagt de korrespondent, de inrich ting van den nieuwen Congostaat gelukken. Onder gunstige voorwaarden, luidt zijn antwoord, aanzie ik dit niet als onmogelijk, doch hier schijnen mij ongelukkig de voor waarden niet zoo gunstig te zijn, als men in Europa wel denkt. .Hen mag niet vergeten dal eenige west- afrikaansche handelsfirma's, zooals bij voor beeld het groot hollandsch huis, over een even grooten staf van blanke en zwarte bedienden beschikken als de Afrikaansche Vereeniging. Heeft de Congo en het Congogebied zulke groote weerde als men in Europa denkt In lebruari en meert van dees jaar is een diploma tiek agent der Vereenigde-Staten, Al. Thistle, tot Stanleypool gereisd, en heeft over de hulp middelen van dat land een tamelijk ongunstig oordeel uitgebracht. Ik heb nog met niemand gesproken, die den toestand in Congo kent, hij zij koopman of iets anders die niet glimlacht over de voor drachten. door Stanley in Europa gehouden, en verklaart dat zij zoo min ernstig moeten opgenomen worden als alle andere reklamen, Er bestaat in alle geval, zooals ik meteigen oogen gezien heb, eene groote tegenstrijdigheid tusschen de overdreven schilderingen van den amerikaanschcn reiziger en het uitzicht van het kale, niet zeer bevolkte land. Kameroen en vooral het Kameroen-gebergte is in vergelijking een echt paradijs van vrucht baarheid en overvloed. Niettegenstaande mijne groote achting voor het werk, waarvan het waarlijk grootsch en verheven grondgedacht uitgegaan is van den Koning der Belgen, kan ik toch niet ontkennen dat de uitzichten voor de toekomst mij eenig- zins duister toeschijnen, ondanks de konferen cie en hare beslissingen. De korrespondent besluit met een bericht aan het duitsch gouvernementdat de duitsche handelsbelangen tot nu toeaan den Congo niet vertegenwoordigd zijn. Eene depeche uit Berlijn aan den Times ver zekert dat koning Leopold, sir Francis de Winton, bestuurder van de bezetting der Afri kaansche Vereeniging benoemd heeft tot gou verneur-generaal van den nieuwen Congostaat. De oogen gaan open. Eindelijk, de liberale leugens over de nieu we schoolwet beginnen in duigen te vallen. De geuzen gazetten hebben zoo lang en zoo hardnekkig tegen de zoogezegde schoolver- woesting geschreeuwd en gezaagd, dat het dan ook niet te verwonderen is, indien som mige personen zich hebben laten bedriegen. Maar de oogen gaan open..Olie drijft boven, zegt het spreekwoord, en zoo gebeurt het thans dat de nieuwe schoolwet langzamerhand grondiger beoordeeld en algemeen goedge keurd wordt. Het is nog maar eenige dagen geleden dat een der ernstigste liberale dagbladen uit Duitschland, de algemeene deutsche Zeitung, openlijk bekende dat men haar in dwaling gebracht had, met haar wijs te maken dal het katholiek ministerie in België de vernietiging van het onderwijs bewerkte, dat men integen deel in de scholen van den Staat een VER MEERDERING. VAN 50 DUIZEND KINDEREN bestadigd had,hetgeen zekergansch liet tegen overgestelde van eene schoolverwoesting is. Zijn cr hier en daar gemeentescholen afge schaft, zegt nog gemeld liberaal blad. dan is het slechts in die gemeenten waar de school maar door een onbeduidend getal leerlingen bijgewoond wordt. Wij twijfelen niet of het belgisch gouvernement zal eenieders rechten wel welen te eerbiedi gen. Zoo spreekt het duitsch dagblad en gelief op te merken dat het liberalen zijn, protestan ten die zulks schrijven. Welke les voor onze geuzen die niets doen dan tegen de schoolwet schreeuwen en tem peesten, uit loutere politieke comedie In ons land zijn reeds sedert lang de oogen van het volk opengegaan, en gelooft men niets meer van al 't gejammer der geuzen over de schoolverwoesting en over de uithongering der schoolmeesters. Integendeel, men begint de nieuwe school wet te zegenen, omdat men er dagelijks de zalige gevolgen van onder de oogen heeft. Dank aan die wet keert de vrede eendracht terug in hel land. Wacht nog eenige maanden, en de liberalen zelf zullen over hunne belache lijke slachloflers-comedie beschaamd worden. (Mechelsche Courant.) De Scholen van Brussel. Er is eene tweede uitgave uitgekomen van een leesboek ten dienste van de hoogere klas sen der lagere scholen Lectures varices a I'usage des classes supérieures.... par Edouard Deses. Onder Piet Van Humbeeck was dat lees boek geweigerd geweest, maar het gemeen te bestuur van Brussel dat beter verlicht is en wijzer dan de ex-minister, heeft dat boek aan genomen voor de scholen van Brussel, zegt een Brusselsch blad. Wilt gij nu weten wat men aan de kinderen zoo al leert in de officieele scholen van Brus sel Ziet hier een uiltreksel van de eerste lezing uit dat boek Vorming der aarde, a Men neemt algemeen aan dat op een zeer van ons verwijderd tijdstip de stof op eene zelfde manier overal verspreid was. Maar hier en daar waren er punten waarop zij bijeen kwam. Door den invloed der aantrekkings kracht, kwam er beweging in de stof op vaste punten en rond die punten kwam de slof te zamen. Zoo kwamen er nevelsterren en de stol dikker en dikker wordende, vormde ster ren of zonnen die op zich zelve draaiden. De aarde was eene dier zonnen. Op zich zelve ronddraaiende kreeg zij den vorm van eenen bol het was dus in het begin een groote, gloeiende en lichtende bol. Een gedeelte der gasen werd de lucht een ander werd het water. De geuzen gazet voegt er bij Dat is wat anders als de Bijbel. 't Is waar't Is wat anders, want iets zoo dom en zoo stom als daar in dat leesboek de Vorming der aarde uitgelegd is heeft uooit iemand gelezen. En dat leert men aan de kinderen in de officieële scholen van Brussel En dat moet wetenschap heeten, zulke domme stommigheden Want wat zoude meester antwoorden indien hem een kind nu eens vroeg Maar, meester, waarvan kwam die eerste stof Ziet gij dien geleerden magister daar staan met 'nen mond vol tanden Is het dan te verwonderen dat Brussel zoo vol slecht volk zit, als men eens nagaat dat in de officieele scholen de kinderen zelfs niet meer leeren dat «God aarde en hemel schiep? Als alles van stof komt, moet de mensch ook van slof komen; waar blijft de ziel dan? En als er geene ziel is, waar is het zedelijk leven dan? Waar goed en kwaad Dus is de mensch een beest, volgens die leering. i En eenen keer als men zoo veris dan kunnen die Brusselsche beesten alleenlijk uit stof bestaande, heel ver gaan. Is het niet droevig dat er te Brussel ouders zijn die nog durven volhouden dat de scholen der hoofdstad goed ingericht zijn, wetenschap pelijk ingericht Omdat men hunne kinderen wat beestig heden verkoopt onder den naam van weten schap meenen zij dat die kinderen groote bollen zullen worden Bollen van ronddraaiende stof ja, maar redelijke schepsels Gods nooit Lasten op het kweeken van Tabak. Onderrichtingen in den volgenden zin han gen tegenwoordig overal uitgeplakt over de belasting op den tabak-kweek ledereen is verplicht vóór 15 Juli, de aan gifte van zijne tabakplanling te doen, met aan duiding van het getal gezette planten. In ons arrondissement bedraagt de belasting 2 i/2 en 5 cent. per labakplant. Men mag nog- thans tot 125 planten zetten zonder belasting er voor te betalen, op voorwaarde 1° dat de aangifte gedaan zij voor 15 Juli, en 2° dat het gezamentlijk getal gezette planten niet. ga boven de 2000. Dus, of stelde men maar 10 planten, men moet eene verklaring doen. Stelt men er 2000 of een minder getal, voor 125 ervan moet men geene rechten betalen. Stelt men meer dan 2000 planten, men moet voor het volle getal betalen. Indien het getal planten de 125 niet te boven gaat, mag de verklaring gedaan worden aan den ontvanger der accijnsen, aan den hoofd kommies der sectie of aan het opperhoofd der brigade van douanen heeft men meer dan 125 planten gezet, dan is het uitsluitelijk bij den ontvanger der accijnsen dat de verklaring moet afgelegd worden. Op straf van nietigheid der aangifte, moet de belasting voldaan worden op den oogenblik der aangifte zelve. Nogthans, als de belasting meer dan 10 frank bedraagt, kan men uitstel van betaling bekomen. De belasting wordt geheel of ten deele terug gegeven of niet geëischt, als de planten geheel of ten deele verwoest worden door onweder, overstrooming, enz., of iedien de aangever zijne planting vernielt vóór 15 Augusti. In het eerste geval moet de ontvanger der accijnsen verwittigd worden binnen de 10 dagen na de vernieling, en in het tweede geval moet hij ten ten minste 5 dagen te voren verwittigd wor den. Wordt gestraft met eene boete van tienmaal de geslokene rechten, de tabakplanter die ver zuimt de aangifte te doen, of die het getal plan ten aan belasting onderworpen onnauwkeurig opgeeft. De boete zal niet min dan 200 frank bedragen, indien de planting derwijze gedaan is, dat afsluitingen, oogsten of andere beletsels dezelve onzichtbaar maken van op den open baren weg. Het ware nu te wenschen dat wij zoo gauw mogelijk mochten verlost zijn van deze belas ting, die het gevallen ministerie ons heeft op gelegd om zijne schoolzotternijen te bekosti gen. En in alle geval, men moest, van te naas te jaar af. de kwellende kanten dier belasting doen verdwijnen. Op straat. De liberale gazetten heb ben ons dikwijls aangetoond boe zeer het lot van een op straat gesmeten schoolmeester hun ter harte ging en welke deernis zij gevoe len met zulk beklagenswaardig slachtoffer «der klerikale dwingelandij wij roepen hunne aandacht in op het volgende feit. Zonder twij: fel zullen zij verontwaardigd zijnen zich bij ons aansluiten om eene rechlsherstelling te eischen In zijne laatste zitting, heeft de Senaat zich bezig gehouden met een verzoekschrift hetwelk den willekeur en de wreedheid eens te meer bewijst waarmeê het ministerie van openbaar onderwijs van onzalige gedachtenis, de onder wijzers en onderwijzeressen welke den moed hadden aan hunne overtuiging getrouw te blij ven, behandelde. Mejufvrouw Rosalie Van Neste, gewezen onderwijzeres teRolleghem-Capelle, heeft eene petitie naar den Senaat gezonden, waardoor zij zijne bemiddeling bij den Minister van biu- nenlandsehe zaken en openbaar onderwijs vraagt om tot het pensioen toegelaten te wor den. Daarenboven vroeg zij de betaling van haar pensioen der voorgaande jaren. Uit de inlichtingen welke M, Van Outryve d'Ydewalle, senateur van Rousselaere, nopens deze zaak gegeven heeft, blijkt dat de eische- res 78 jaren oud is. Van af 1842 lot 1879, heeft deze onderwijzeres haar ambt uitgeoefend sedert 1842, heeft zij aan de pensioenkas bij gedragen zij had dus alle reder.en om te ge- iooven dat zij recht had op haar pensioen toen zij in 1879 haar ontslag indiende. En nogtans heeft Piel Van Humbeeck gewei gerd haar pensioen uit te betalen. Doch dit is niet alles jufv. Van Neste moest daarenboven nog uit het huis gezet worden, hetwelk zij bewoonde en dat om zoo te zeggen haar vaders- huis was. Deze eigendom was eenige jaren ge leden, door haar vader aan de gemeente Rol- leghem Capelle geschonken geworden, om het katholiek onderwijs te begunstigen. In 18M, moest zij voor den gemeente-onderwijzer de plaats ruimen. Alzoo werd zij niet alleen beroofd van het pensioen waarop zij recht had, maar tevens van het verblijf dat met recht de vaderlijke woning mag genoemd worden. iilerikaat schandaal De Patrie van Brugge deelt ons eenige be- zonderheden meêover de handelingen van ze keren broeder Bruno, die de liberalen van Brugge zoo fijnekens bij den bok heeft weten te zetten. Zekere kerel was kok geweest bij de Broe ders van liefdadigheidde overste des gestichts was over hem niet te vrede en wees hem 't gat van den timmerman uit. Broeder Bruno ver liet het geslicht, richtte dicht bij Brugge een kosthuis in en bleef het geestelijk kleed dragen. De geestelijke Overheid, zelfs Z. H. Mgr. de Bisschop, sommeerden Bruno van het broe derskleed af te leggen, dat hij 't recht niet had le dragen, doch hij bekreunde er zich niet meé en bleel de toog dragen en zijne neering voortzetten. Dit wekte de aandacht der Brugsche libe ralen, immers broeder Bruno leefde gelijk de liberalen de paters in hunne geschriften en teekeningen voorstellen zingend, klingend en drinkend en legen hunne gewezene Oversten in scheldwoorden uitvarende. Bruno bad dus grooten bijval bij de libera len. En geen wonder, zij hoopten veelklerikale schandalen uit hem te kunnen trekken. Zelfs zekere lioerale dames, die zoo als men zegt erg van m... zijn, gingen de vertooningen van Bruno bijwonen. Aan geld ontbrak het hem nietde liberalen van allen deessem gaven hem krediet. Het was, zegt een liberaal blad, eene ware razernij, van wege zekere lichtge- loovige liberalen, om zich door dien vriend in de doeken te laten doen. Op zekeren dag ging Bruno, de hartvriend der Brugsche liberalen,met een zijner kamera den een reisje naar Amerika doen, zijne libe rale vrienden naar hunne duiten latende schuifelen. Of er nu met die Brugsche liberalen ge lachen wordtDie liberale heeren hadden in dees geval gehoopt het geestelijk kleed be spottelijk te maken en het eens voor goed door 't modder te slijpen. De waarheid is dat de liberalen hier niemand bespottelijk hebben gemaakt dan zichzelf, en daarbij getoond heb ben dat de liberale partij samengesteld is uit lieden dje door den godsdiensthaat zoodanig verdwaald zijn dat zij zichzelve niet meer eer biedigen kunnen HANDEL EN NIJVERHEID. Kunstboter in Holland. Gedurende de maand October van het vorige jaar zijn erlangs den spoorweg Venlo-Esschen 171,924 kilogr. kunstboter naar Frankrijk en België uitge voerd. De statie Helmond alleen droeg hiertoe voor 191,507 kilos bij. Om dezen tak van nijverheid met de grootste snelheid te gerieven, heeft de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen besloten tusschen de statiën Venloo en Esschen een koerswagen te doen loopen, uitsluitend be stemd voor 't vervoer van boter.Die wagen zal stilhouden aan al de statiën waar kunstboter- fabrieken gevonden worden en niets anders dan boterzendingen opnemen, welke den vol genden morgend vroeg aan de belgische lijnen zullen overgegeven worden. Alilicie. Bericht. Een koninklijk besluit van 12 mei stelt de dagen vast op welke de milicianen, die de vereischte 200 fr. niet gestort hebben, en voor den dienst aangeduid zijn, zich bij de militaire overheden moeten aanbieden, als volgt Antwerpen 22, 25, 24, 25 en 26 juni Bra bant 19, 20, 22, 25, 24, 25. 26 en 27 juni Oost-Vlaarideren 8, 9, 10, 11, 12 en 15 juni Wesl-Vlaanderen 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22 en 25juni Henegauw 9, 10, 11, 12, 15, 15, 16, 17 en 18 juniLuik 11, 12, 15, 15, 16, 17 en 18 juni Limburg 22, 25 en 24 juni Luxemburg 15, 16, en 17, juniNamen 15, 16, 17 en 18 juni. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Pastoors benoemd te Welden, de E. H. De Schepper, onderp. in 't begijnhof te Gentte Vlierzele, de E. H. Simons, onderp. op Sint Martens te Aalst, in vervanging van den E. H. Anseau, ontslaggever, die direkteur wordt van het klooster van Moerzeke, als op volger van den E. H. Roels onlangs overleden. De Heer A. Van Herreweghe, diaken in het Seminarie, is professor benoemd te Ronse. Eerebetooging jegens den heere Woeste. Ter gelegenheid der Feestelijkheden van 51 Mei, zal dien dag een bezondere trein ingericht worden, vertrekkende des avonds uit Aalst naar Sottegem. Het vertrek uur zal later bekend gemaakt worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze trein onze Statie verlaten omtrent 9 ure. Onze vrienden uit de kantons Sottegem en Herzele zullen dus de Feestelijkheden tot het einde toe kunnen bijwonen. 20 Huisvader». M. Thonissen komt een omzendbrief aan de gouverneurs der provinciën toetesturen, om deze te onderrichten dat de twintig huisvaders, welke wijziging aan 't lager onderwijs in hunne gemeente vragen, Belg geboren of genaturali seerd moeten wezen. ALLERHANDE NIEUWS. In zijne zitting van Zaterdag 11. heeft onze Stedelijke Raad den heer Camiel Claes be noemd tot brigadier van policie in vervanging van den heer Karei De Ghendt, overleden. Vier inspecteurs van het onderwijs op de 96, zijn op pensioen gezet vier andere zijn genoemd, "t Is een begin maar een mager begin. Men zal wel doen die 96 nog meerder te ziften. Er is veel kaf onder dat koorn. Ze zijn toch zoo eerlijk die... liberalen. Groot gedruisch maken zij van de veroor deeling van vier schoelies, die zich te Brugge aan walgelijke daden overleverden. De telegraaf heeft dat nieuws overal rond gestuurd; maar van de veroordeeling van den direkteur van een gemeentelijk kindergesticht te Hamburg, die de monsterachtigste feiten begaan heeft van 1878 af.... O, daarvan gezwegen liever bersten dan daarvan te spreken Maar ook die monster achtige liefhebber was een van hunne vrien den. En wal dient er meer gezeid.... Knagers. 't Is tamelijk wonderlijk, schrijft 't 'Handelsblad, de brusselsche liberale pers na te gaan en te zien hoe zij aan de schoenzolen knaagt der tegenwoordige minis ters, hoe zij alles naar beneden trekt waar die ministers, in deze leste hoedanigheid, ver schijnen. De tentoonstelling van bloemen en die van nijverheid te Antwerpen, vinden zelfs daarom geen genade in de oogen van die knagers MM. de Moreau en Beernaert durfden in de bloemtentoonstelling verschijnen bah die tentoonstelling is van dat oogenblik niets meer weerd. Zij is, op verre na zoo schoon niet als de brusselsche bloemtentoonstellingen de prij zen zijn niet rechtveerdig toegewezen de Antwerpenaars hadden gehoopt den Koning en de Koningin te hebben en ze kregen niets dan dien ridder de Moreau, met zijn belache lijk gezicht en gonflè de son importance De stoet, die M. de Moreau in de expositie ver gezelde was minder schoon dan die van den vetten os.,., enz. Precies geen kompliment aan de vrienden van die blaadjes en hunne dames, die zooge zegd den stoet daarstelden, minder schoon dan dien van den vetten os.... O, indien meester Frère, of meester Rolin, of meester Olin daar geweest waren, de expo sitie zou in-eens wonderschoon zijn gewor den alles ware om ter beste geweest men hadde Koning en Koningen kunnen missen kortom dan, dan had de liberale zon door heel onze tentoonstelling geschenen En zoo wandelen die menschen rond met hunnen eeuwig knagenden haat. met hunnen dommen nijdmet den mond vol beleediging en de zakken vol slijk. Laat ze wandelen en knagen... De aankoop van hel Hotel Continental door de stad Brussel schijnt eene heel nadee- lige zaak le zijn de huur brengt maar 45 a 50,000 fr. op. M. Walravens zegt dat die na- deelige zaak op den hals geschoven is aan de stad, door het bestuur-Anspach. En wij die altijd dachten dat dit bestuur een model was voor alle besturen De zoon van doktor G.., oefende zich óp het exercitieplein in het schieten met de kara bijn Flobert. Eenige kinderen wilden hem van nabij beschouwen toen, door eene onbehen dige beweging een schot afging en een der- zelveu in de linkerzijde trof. Het kind werd naar het Sint-Jansgasthuis gebracht. Gelukkig is de wonde niet gevaarlijk. Tegen M. G., is proces-verbaal opgemaakt. Vlaamsch offransch. De 25 mei komt te Gent voor den tuchtraad der burgerwacht eene zaak, die degenen welke ze vervolgen, van nu af, door en door belachelijk maakt. Een burgerwacht wiens naam opgeroepen werd, antwoordde; tegenwoordig, in plaats xaupré- sent. Hij beweert dat hij recht heeft te ant woorden in het vlaamsch gelijk in hel fransch. Wie zou hem dat recht kunnen betwisten We hoper. wel dat de gentsche bladen die komieke zitting, van den tuchtraad wijd en breed zullen meêdeelen. Geheimzinnige moord te Gent. De ver moedens van het gerecht in de geheimzinnige zaak van de moord op Leentje Van Hyfte zijn nog niet gevestigd. Het arm meisje verkeerde in belangwekken- den toestand den avond voor hare dood had zij eene vrouw harer familie ontmoet, die haar zegde, dat hare dochter eerlang ging in het huwelijk treden. Ik ook, zegde Leentje, zal binnen kort trouwen. Rond 8 ure werd zij voor de leste maal ge zien in de veldstraatzij was alleen. Hoe zijn haar korf en kerkboek op het Slui- zeken, dichtbij het water gekomen, waar zij door eenige schippers van Wetteren opge raapt zijn Men meent dat het meisje langs daar met haren minnaar zal gewandeld heb ben. De lijkschouwing schijnt vastgesteld te heb ben dat Helena Van Hyfte eerst eenen slag op het hoofd bekomen heeft, die haar duizelig ge maakt heeft daarna eenen steek, vormende eene diepe wonde in den nek, die haar veel bloed doen verliezen heeft. Zij moet schier al haar bloed verloren heb ben, vooraleer in 't water geworpen te zijn. Geen bloedplas is echter ergens bespeurd. De verdenkingen van het parket zijn op ver scheidene personen gevallen. Thans schijnen zij te berusten op eenen bediende uit een huis der Veldstraat, die destijds met 't meisje ver keerd heeft. Na de verdwijning van Helena Van Hyfte was hij in de Ohebeurs al soms eens het voor werp van onvriendelijke bemerkingen, van wege andere gewone bezoekers daarom is hij weggebleven. Hij is reeds voor den onderzoeksrechter moeten verschijnen en ook zijne medebedien den zijn moeten gaan getuigen dit heeft den jongeling met zulken schrik vervuld, dat hij thans erg ziek ligt. Een kattensmulderMen schrijft uit IJperen, dat er donderdag laatst aldaar een persoon veroordeeld is geworden tot 15 dagen gevang, voor drij katten gedood en opgeëten te hebben In die twee omstandigheden is er eene bui» tengewone en eene gewone zaak. De buiten gewone, 't is veroordeeld te worden voor een katje binnen te peuzelen de gewone, 't is katjes leeten, wat voorzeker niet zelden ge beurt. Oost-Eecloo is eene gemeente van 2000 inwoners, gelegen in 't Meetjesland. In min dan vier jaar tijds, heeft men er vijf maal de geboorte gevierd van eenen zevenden zoon, te weten 1° van August Dessein, 2° van Lieven Van Lancker, 5° van Eduard Gaelens, 4° van Petrus De Kesel, en 5° nu laatst van Bernard Saey. Z. M. de koning heeft het peterschap van het zevende Saeyice aanveerd en aan de ouders 150 franken voor zijn belangwekkend petekind geschonken. Het onderzoek nopens de misdaad van Anvaing wordt ieverig voortgezet, en men doei nog altijd opzoekingen naar den moorde naar van M. Wacrenier. Zaterdag is het par ket nog ter plaatse der misdaad geweest. De Economie van Doornik vreest echter dat alle opzoekingen vruchteloos zullen blijven en de misdaad met hel diepste geheim zal omsluierd blijven. Werkstaking der Steenbakkers. In ver scheidene gemeenten langs de oevers der Schelde is er eene werkstaking uitgebersten, onder de steenbakkers-werklieden. De oor sprong dezer werkstaking was dat een steen bakker van eene gemeente dichtbij Audenaar- de, liet loon zijner werklieden van fr. 2,50 op 2 fr. had verminderd. De werklieden van dezen steenbakker heb ben onmiddellijk het werk laten staan en zijn afgezakt naar Gaver, Heusden, Meirelbeke, enz., alwaar zij overal de werklieden der steenbakkers gedwongen hebben het werk te laten staan en zich bij hen aan te sluiten. Zij liepen in benden, rnet stokken gewapend, en voorafgegaan van eene nationale en eene witte vlag, onder het zingen van Veel lie ver 6 jaren in 't kot, dan te vormen voor 2 fr. in 't zak. Te Meirelbeke en elders waren er verschei dene werklieden die wilden voortwerken, maar zij werden door de werkstakers van hun werk gelrokken. Het schijnt echter dat slechts een deel dei werkstakers te Meirelbeke zijn gesveest en dat hun getal te Gaver en omstre ken verscheidene honderden bedraagt. Naar men verzekert, zouden de steenbakkers einde lijk toegestemd hebben lr. 2,50 ie betalen. De trein van Meenen naar Kortrijk, heeft verleden week nabij de hofstede van M. C. Verbrugghe, een dronken jongeling die op 15 centimeters afstand van de spoorbaan, met de beenen in den gracht hangend,ingeslapen was, daar de machinist bij tijds stoppen kon, eenen stoot van de loopplank gekregen, welke hem een paar meters deed voortrollen. Men heeft hem bedwelmd in den trein opgenomen en naar Wevelghem, waar hij woonde, ge voerd. De mijnwerker B..., te Roeulx, onder® vond maandag eenen vreemden smaak en pijn in de keel terwijl hij den boterham op at, welken zijne vrouw hem had bereid. Terzelf der tijd zag hij op denzelve eenen lichtgeven- den schijn, iets wat gewoonlijk aan boterham men niet gevonden wordt. Zonder zich verder te verontrusten legde hij hem ter zijde. Des anderdaags was zijne vrouw verdwenen. De man zocht onmiddellijk het overgeblevene stuk boterham op en bracht het naar den dok tor, welke bevond dat het met fosfoor be smeerd was. Eene klacht werd neêrgelegd, en de vrouw opgezocht en aangehouden, doch zij loochent de misdaad welke men haar ten laste legt. Een jongsken van 8 jaar, dat dijnsdag nabij Jumet, onder den bareel van de spoor baan doorgekropen was, is door den trein van Charleroi verpletterd. Op het gefluit der loko- motief was de treinoverste ten gronde gespron gen om hulp te brengen, maar het was te laat. Men heeft slechts een lijk kunnen opnemen. De nieuwe kolonie van krankzinnigen is te Lierneux gesticht. Een ministerieel besluit heeft het komiteit van toezicht en waakzaam heid volledigd. Veertig zinneloozen van Gheel hebben er zich reeds gevestigd. Lierneux heeft eene uitgestrektheid van meer dan 6000 hect aren en beslaat uit twintig gehuchten, die allen door overschoone wandelingen aan elkander verbonden zijn. Eenvoudig geneesmiddel tegen de vijt. Wie kent de onverdraaglijke pijnen niet welke de vijt veroorzaakt, pijnen die soms weken lang beletten een oog te sluiten, en gevolgd worden door verminking van den vinger des lijders Welnu, die zoo gevreesde vijt wordt met den besten uitslag bestreden in twee uren tijds op de volgende manier Blaêren van labboonen (ook platteboonen of boereteenen genoemd) in eenen pot zetten, kokend water er op gieten, en er den zieken vinger in dompelen zoohaast men de warmte kan verdragen. Men houde het water gedurende twee uren warm op de stoof, en late den vinger er zoolang in. Na die twee uren is de pijn gemeenlijk heel verdwenen ofwel grootelijks gestild om weldra op te houden. Is de kwaal nog in den aanvang,dan zal eene dompeling van twee uren ook alle verdere ge volgen van de vijt voorkomen. Nu het oogenblik nadert om de labboonblaê- ren te plukken, goed te droogen en zorgvuldig te bewaren, heb ik gedacht aan dc vijtlijders in 't bijzonder en aan iedereen in 't algemeen, eenen dienst te bewijzen, door hen met het bovenstaande bekend te maken. Vele personen zijn verwonderd dat wij iu de maand Mei zoo natte en koude dagen

De Denderbode | 1885 | | pagina 2