Openbare werken. lierebetooging Woeste, De kiezingen van 1886 zijn zoo zeer niet meer verwijderd, en de goede uitslagen van 1884 hebben ons geleerd, hoe nuttig het is de beweging lang te voren te bereiden en ons programma klaar af te teekenen, indien wij, dezen keer nog, schitterende cn vruchtbare overwinningen willen behalen. Op Zondag 31 Mei, zal hel Vaderlandsch Verbond zijne tweede algemeene vergadering te Leuven houden. Gij zijt genoodigd daar uw gedacht uit te drukken over de verschillende punten waarop wij heden uwe aandacht trekken. Men zal daarenboven in de vergadering ook van eene kwestie spreken, wier groot gewicht en hedendaagsche noodzakelijkheid niemand ontsnappen zal. Paus Leo XIII, door zijn omzendbriefHu- manum genus van 20 April 1884, doet eeneri oproep tot alle katholieke werken ten einde gezamentlijk tegen de vrijmetselarij te velde te trekken. Zoodra zich het pauselijk woord had doen hooren, dachten wij dat het Vaderlandsch Ver bond, inzonderheid gesticht tot het herstellen der ongelijken aan de katholieke zaak door de vrijmetselarij aangedaan, te werken had tot het verwezenlijken van het gedacht van onzen H. Vader. In de zitting van 31 Mei zullen wij u met onze pogingen bekend maken en gezamentlijk overeenkomen over de gepaste middelen om den strijd op vasten en voortdurenden voet interichien. Wij durven verhopen dat gij ons met uwe tegenwoordigheid vereeren en uwe medehulp ons verleenen zult. De Voorzitter, De Schrijvers, L. COLLINET. A. Verhaegen, F. Schollaert. DAGORDE 1° Verslag over de werkzaamheden gedu rende hel voorgaande jaar. 2° Brief aan Z. H. den Paus. 3° De schoolwel. 4° Inrichting van het aalmoesenierschap in het leger. 5° Pensioenen der katholieke onderwijzers. 6® Wet op de kerkhoven. 7° Kieswet. 8° De werking tegen de vrijmetselarij. De algemeene vergadering zal plaats hebben ten tien ure en half juist (10 1/2 u.) in de groote zaal van het gesticht der Broeders van Liefde, Redingenmolenstraat, te Leuven. Het feestmaal zal plaats hebben om twee ure (2u.) in de zalen van den Katholieken Kring. De prijs der inschrijving is vijl franken, niet inbegrepen den wijn. Men wordt verzocht de inschrijving op te zenden vóór 25 Mei aan Franz Schollaert, provincialen raadsheer, St-Antoniusplaats, 9, te Leuven. Zekere lieden klagen dat het arrondissement en de stad Aalst slecht bedeeld zijn onder opzicht der openbare werken. 'tls waarheid. Wij, arrondissement en stad Aalst, werden nooit onder 't getal der gunste lingen van den Staat gerekend. De ijzeren wegen die ons arrondissement doorloopen, de canaliseering van den Dender en twee of drij passerelletjes, zietdaar wat wij, aan openbare werken, in een tijdverloop van 30 jaren, be kwamen. En dat is weinig, ja, te veel weinig, volgens 't gene andere arrondissementen be- zonderlijk in Brabant en in 't Walenland ver kregen; 't is niet in evenredigheid van 't aan deel 't welk wij in de algemeene belastingen te betalen hebben. 't Is buiten kijf, wij hebben een onbetwist baar recht op openbare werken in ons arron dissement uit te voeren. Maar welke werken Dezen welke gedu rig openbare werken voor ons arrondissement eischen, wijzen geen enkel voor 't oogenblik uitvoerbaar werk aan. Zij vergeten, dat aldus handelende, zij den rol van wegwijzer ver vullen deze slaken wijzen ons ook den weg aan maar volgen hem niet.... Men toone dus uitvoerbare openbare werken aan en kome niet vooruit met ontwerpen die, uit hooide van de millioenen en millioenen welke zij zouden verslinden en aan de welke, gezien den bedrukten toestand waarin de Staatskas door de schuld der liberalen ver keert, in geen twintig jaren mag gedacht worden. Hel ontwerp van eene vaart van Audenaarde naar Aalst met doorsnede van Wieze naar Baasrode is grootsch. Kon dit ontwerp ver wezenlijkt worden, voorzeker zou het voor de arrondissementen Audenaarde en Aalst de beste vruchten voortbrengen. Maar, gezond gesproken, is er in vele jaren aan dit ontwerp 't welk millioenen en millioe nen zal vergen, te denken Wat ons betreft, wij antwoorden neen En wat meer is, is dit werk uitvoerbaar Hoe het met de zaken lusschen Audenaarde en Aalst gelegen is, blijft ons onbekend, maar jwat de doorsnede van Wieze naar Baasrode betreft, zou het ontwerp, volgens inlichtingen aan goede bron geput, naar 't oordeel van een deskundige gelast het te studeeren onuit voerbaar zijn, uit hoofde der al te groote on kosten, 3 1/2 raillioen zonder de steerten. En daarbij nog de ongemakken welke men door die doorsnede zou willen vermijden, zouden nog in zekere maat voorkomen. Wat er dan ook van zij, wij zeggen ten slotteWil men waarlijk de belangen van 't arrondissement en der stad Aalst voorstaan, dat men zich onledig boude met de studie van ontwerpen van Buurtijzerenwegen en Stoom tramwegen welke vele onzer schoone gemeen ten eindelijk uit dien slaat van doodelijke ver latenheid zullen verlossen, waarin zij heden verkeeren lot groot nadeel voor 't algemeen welzijn De Koophandel-en Nijverheidkring van Aalst, komt aan de Kamers een vertoog toe te sturen waarbij het verzoekschrift der Garenfabrikan ten van Aalst en Ninove, betrekkelijk de afschaffing der inkomende rechten op de ge sponnen katoenengarens, krachtdadig wordt ondersteund. Het ware te wenschen dat het Gouverne- ment die vraag inwilligde. De verhooging der invoerrechten op de vlassengarens in Duitsch- land, snijdt voor onze fabrieken een hunner voornaamste uitwegen af. De fabrikatie van katoenen naaigaren 't gene, sedert de opkomst der naaimachienen, zoo zeer verbruikt wordt, kan toelaten dat onze fabrikanten hunne werk lieden kunnen blijven behouden. Nu, om tegen de vreemde mededinging te kun nen strijden, 't is te zeggen, om aan de zelfde prijzen te kunnen leveren, vragen onze fabri kanten dat de inkomende rechten geheven op den invoer van gesponnen ruwkatoenen garens, zouden afgeschalt worden.... Die vraag schijnt ons rechtveerdigook hopen wij dat onze achtbare gekozenen ze uit alle hunne krachten zullen ondersteunen.... Volgens de pedanten uit 't Verbond is de vertegenwoordiging der minderheden alleen nuttig voor de kleine steden en gemeenten. Begrepen in bijna alle de mindere steden en gemeenten zijn de katholieken volkomen meester en daar is de vertegenwoordiging der minderheden hoogst noodig.maar in de groote steden, gelijk Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, enz., waar de liberalen meester zijn, is zij in 't geheel niet noodig! Begrepen! Begrepen Ijzerenweg en Hopplanterijen. Een onzer geabonneerden schrijft ons dat het Bestuur der IJzerenwegen, de landbou wers welke hopplanterijen hebben langs de ijzerenvveg gelegen, verwittigd heeft dat zij een deel der planten moeten uitroeien uit vrees dat de slaken op de spoorbaan zouden kunnen vallen. Wij verwittigen de landbouwers wie de zaak aanbelangt dat het hooger bedoeld Be stuur geen hoegenaamd recht heeft te eischen dat zelfs eene enkele hopplant in de nabijheid van den ijzerenweg groeiende, zou uitgeroeid worden. Het art. 1 der wet van 15 April 1845 regelt het oprichten van gebouwen en 't planten van boomen in de onmiddelijke nabijheid van den ijzerenweg. De gebouwen mogen opgericht worden op eenen afstand van 8 meters; de hoogstammige boomen mogen geplant worden op eenen afstand van 20 meters en de kop- boomen op eenen afstand van zes meters. Van hopplanten is er geen de minste spraak. Wij begrijpen dus niet hoe 't mogelijk is dat men de hopplanten, in de nabijheid van den ijzerenweg groeiende, meer moet uitroeien dan andere veldvruchten? Misschien aanschou wen zekere liberale bedienden, uit politieke berekeningen, de hopplant als een hoogstam mige boom of wel als een kopboom. Wat er hier dan ook van zij wij zeggen tot de landbouwers welke in 'tgeval verkeeren, weigert uwe hopplanten uit te roeien, want niemand, de Staat zoo min als de geringste man onder alle de Belgen, kan er u toe dwin gen. Wil het bestuur der IJzerwegen dat er in de onmiddelijke nabijheid van de spoorbaan geen hop meer geplant worde, dan moet het den grond onteigenen of wel eene schade loosstelling betalen. Daar kan het niet uit Dus het ordewoord is weigeren, blijven weigeren, zich voor den Rechter laten dagen zich dan doen verdedigen en weldra zal men ondervinden dat het Bestuur der Spoorwegen iets eischl waartoe het geen hoegenaamd recht heeft De Muziekfeest. Negentien vreem de Muziekkorpsen hebben reeds hunne bijtre ding laten kennen. Nog eenige bijtredingen worden verwacht. De Muziekfeest zal dus allerluisterrijkst wezen. De Stoet.Een onzer geachte vrien den van den buiten stelt ons de vraag of andere Maatschappijen dan Harmonie-en Fanfaar- korpsen aan den Stoet mogen deel nemen. De Commissie zal met genoegen de mede werking tot opluisterering van den Stoet ver nemen van alle de Maatschappijen zonder onderscheid in ons arrondissement bestaande. Indien de Maatschappijen of Vereenigingen ander dan de Muziekkorpsen geene uitnoodi- ging ontvingen dan was het omdat de Com missie met het bestaan der verscbillige Maat schappijen onbekend was. Alleen de bekende Maatschappijen der stad Aalst werden uitge- noodigd den Stoet op te luisteren. De Maatschappijen der Stad Aalst, welke geene uitnoodiging ontvingen, en be- geeren aan den Stoet deel te nemen, wor den verzocht zich te wenden tot den heer Ca- miel Eeman, Sekretaris van 't Land van Riem, welke Maatschappij zich welwillend met de inrichting van den Stoet en de regeling van den optocht heeft willen gelasten. In den loop der toekomende week, zal het algemeene orde van den Stoet bekend gemaakt worden. De ]%Iaiiife»tatie. Van 's inwo ners geheugen zal er nooit in onze stad zulken grooten volkstoeloop zijn bestatigd geweest. Uit alle deelen van ons arrondissement en zelfs uit vreemde steden en gemeenten bericht men ons dat men talrijk zal opkomen om hulde te brengen aan onzen zoo \erdienstelijken Volks vertegenwoordiger. De Stad Gent alleen, zal een ontelbare schaar manifestanten leveren. De Mariakring dezer stad heeft besloten alhier des avonds een fakkeltocht in te richten. De Manifestatie zal dus ontzagwekkend wezen en waardig van den Held der Feest Het Lunch. Het Lunch belooft aller prachtigst te wezen.Reeds hebben een zeeraan- zienlijk getal vrienden van binnen en buiten 't arrondissement hunne deelneming laten ken nen. Aan dezen welke altijd lijd genoeg heb ben herinneren wij de spreuk Serö venienti- bus ossa. Die te laat komt krijgt de beenen. Bezondere trein. Een bezon- dere trein naar Sotlegem zal, op Zondag 31 Mei aanst,, in onze Statie gevormd worden. Vertrek om 8 ure 30 min. 's avonds. Stil stand in de tusschenstatiën Erpe-Meire, Burst en Herzele. Niels belet dus dat onze vrienden dezer streken de Feestelijkheden komen bijwonen. Volkskamer. De Kamer heeft de bespreking betrekkelijk het budjet des minis teries van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken voortgezet. Op voorstel van onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger, M. Woeste heeft de vergadering besloten dat er opnieuw een aalmoesenier aan de Veeartsenijschool van Curegem zal gehecht worden. Het liberaal ministerie had sedert eenige jaren, uit politieke wraak geen almoesenier aan deze school wil len benoemen, niet tegenstaande de plaats nooit werd afgeschaft. RECHTERLIJKE KRONIJK. Het verbrekingshof heeft een arrest uilge sproken, dat bij de reizigers geen gunstig ont haal zal vinden. De reizigers, welke zich zonder regelmatige reiskaart op den trein bevinden, zuilen, ook wanneer zij den cveriaks betalen, aan de boete onderworpen zijn, zelfs dan, wanneer zij kun nen bewijzen dat de tijd om eene kaart te nemen, hun ontbroken heeft. Het lijdt geen twijfel of dit besluit, dat eene beslissing der rechtbanken van Audenaarde en Gent wijzigt, zal bij het publiek slecht ont haald worden. WETTELIJKE BESLUITEN. In den Moniteur van zondag laatst zijn de koninklijke besluiten afgekondigd waarbij de volgende gemeenten de toelating bekomen tot het afschaffen hunner officieele school. Zweveseele, (Weslvl.l, met 5100 inwoners, in de officieele school waren er 4 leerlingen, in de vrije school zijn er 125. Emelghem, (Westvl.), met 1900 inwoners, in de officieele school waren er 3 leerlingen, in de vrije school zijn er 95. Berg, (Limb.), met 400 inwoners in de offi cieele school waren er geene leerlingen, in de vrije school zijn er 00. Horpmaal, (Limb met 650 inwoners, in de officieele school waren er geene leerlingen, in de vrije school zijn er 90. Lippelo, (Antw), met 670 inwoners, in de officieele school waren er geene leerlingen, in de vrije school zijn er 120. Neer-Pelt, (Limb met 1670 inwoners, in de officieele school was er 1 leerling, in de vrije school zijn er 125. Volkeghem, (Oostvl.) met 560 inwoners, in de officieele school waren er 5 leerlingen, in de vrije school zijn ei 84. Lanaeken, (Limb met 2540 inwoners, in de officieele school waren er 5 leerlingen, in de vrije school zijn er 286. Houdremont(Namen), met 355 inwoners, in de officieele school waren er 4 leerlingen, in do vrijen school zijn er 28. St-Pieters-Rijsel, (Antw.), met 1130 inwo ners, in de officieele school waren er 5 leer lingen, in de vrije scholen zijn er 110 Framonl, (Luxemb.), met 280 inwoners, in de officieele school waren er 14 leerlingen, knechtjes en meisjes, in de vrije school zijn er 40. Te Horion-Hozémont, in de provincie Luik» heeft de gemeenteraad de officieele meisjes school afgeschalt op hel gehucht Cahottes en aan de onderwijzeres eener vrije school het gebruik der gebouwen gegeven als subsidie. Deze beraadslaging, eerst verbroken door de bestendige deputatie, komt door het gouver nement goedgekeurd te worden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn onderpastoors benoemd le Aalst op Sint Mar tens, de E. H. Dc Raedt, onderp. op Sint Pielers- buiten le Genl in hel Begijnhof le Gent, de E. H. Ackerman, onderp. te Nukerke; op Sl Pieters-buiien te Gent, de E. H. he Swaef, onderp. te Zulle te Nukerke de E. H. Botteldooren, oudprofessor in dc Normaalschool te S Nikolaas le Zulte, de E H De la Croix, onderp. te Zeevergom. ALLERHANDE NIEUWS. De Notarissen-Kamer van het Arrondisse ment Dendermonde, voor hel jaar 1885-1886, is samengesteld als volgt Voorzitter, M. De Pauw, notaris te Aalst. lc Syndic, M. De Wilde, notaris le Laerne. 2' M. De Maesschalck, notaris te Basel. Verslaggever, M. Goossens, notaris te Calloo. Schatbewaarder, M. Geerts, notaris te St. Ni- kolaas. Sekretaris, M. De Cleene, notaris te Zele. M. De Kepper, notaris te Hamme. Leden, M. Raemdonck, notaris te St. Gilles. M. Blanckaert, notaris te Lokeren. Kieshervorming. De dagbladen deelen het volgende mede, overgenomen uit den Impartial de Gand, over eene nieuwe wet van kieshervorming, door het ministerie ontwor pen Wij gelooven te weten, dat het wetsont werp, hetwelk eenige bepalingen van onze kieswetten verandert, zal welhaast neêrgelegd worden op het bureel der Kamer. Naar het schijnt bevat dit ontwerp geens zins eene herziening het raakt aan geene der grondslagen van ons kiesrecht; het heeft geen ander dóel en zal geen ander gevolg hebben dan het schrikkelijk groot getal poli tieke betwistingen intekrimpen, waardoor de regelmatige gang der rechtbanken belemmerd wordt. Het stelt vaste regelen voor een zeker gelal gevallen, die thans aanleiding geven tot een willekeurig en veranderlijk oordeel der rech ters. Het beteugelt eenige goed vastgestelde misbruiken en schaft vreemdsoortige dingen in zake van belastingen af, die niet te recht- veerdigen zijn. Cnudde, de man die op 9 April 11. eene spiegelruit van een der hofrijtuigen verbrij zelde, is van het St-Jansgasthuis naar het zinneloosgeslicht van Ukkel overgebracht. Een farceur heeft op eene der poorten van het paleis te Laeken geschreven 2 maal bellen voor den Congo. Hel gerecht onderzoekt. Toen de brusselsche policiemannen hun nen nieuwen tenue kregen en op den hoop toe eenen helm, deed men hun opmerken, dat deze leste moest dienen om in geval van oploop, legen eenen stokslag gevrijwaard te zijn. Dat is goed en wel, maar de meeste op- loopen hebben des avonds of des nachts plaats, en nogtans moeten de policiemannen, zoodra de nacht aankomt, de policiemuts of kepi weêr opzetten. Zij klagen ook dat de nieuwe helmen zoo verschrikkelijk zwaar en warm zijn. Daarom houdt men ze waarschijnlijk ook voor overdag. Op den eersten dag der toepassing van het nieuwe stelsel, de reiskaarljes afhalen bij het uitgaan der statie, waren er te Brussel, aan de Noorderstatie, een vijftigtal reizigers wiens kaarten niet in orde waren. Tegen twee hunner werd voor poging tot bedrog proces verbaal opgemaakt. De geheele som welke al die reizigers te betalen hadden, bedroeg dijns- dag 93 frank Wij laten hier de namen volgen der vier schoolopzieners, die tot het pensioen toegela ten worden, even als de namen van dezen die in de plaats benoemd zijn Mogen hunne rechten op pensioen doen gelden D. Sleeck, hoofd-inspecteur van het ressort LeuvenJ.-B. Henckels, hoofd inspecteur van het ressort Arlon K. Mat- thijs, cantonale opziener te Geerardsbeigen P. J. Cantiuieaux, cantonale opziener te Palurages. Komen in de plaats als hoofd-inspecteurs J Emond, oud leeraar der normale school van HoeiF. Robyns, oudcautonale schoolop ziener. Komen in de plaats als cantonale schoolopzieners J. Godfrin, oudcantonale schoolopzienerE. De Blaere, hoofd-onder wijzer te Kortrijk. Naar alle streken des lands zijn depechen gezonden om zekeren Napoleon Van Peteghem, welke uit het krankzinnigengesticht van Gent ontsnapt is, aan te houden. Deze ongelukkige heeft het voornemen te kennen gegeven, den koning te vermoorden. Eene beestachtige wedding is te Siut- AmanJsberg bij Gent begaan. Een zekere dronkaard en herbergier D. V., had met eenen anderen dronkaard gewed dat hij twee pinten en half genever zou gedronken hebben, en dat hij dan van aan zijn huis tot aan eene herberg zou gegaan zijn, zoo wat 301) slappen verre. Hij heeft zijne wedding gewonnen, maar ze melde dood betaald. Woensdag is hij gestor ven, na verscheidene uren zonder kennis ge legen te hebben. De dagbladen kondigen aan dat M. Van Brabandl, afgeveerdigde van Audenaarde, zijn ontslag geeft en zal vervangen worden door M. De Volder, minister van justicie. M. Van Brabandt geeft zijn ontslag niet om plaats te maken voor den minister van justicie, maar omdat het lidmaatschap der Kamer hem moeielijk wordt, ten gevolge van een aan groeiend lichamelijk gebrek. De plaats openvallende, zal men den minis ter van justicie dc kandidatuur aanbieden. De negers van den Congo te Antwerpen. De antwerpsche bladen deelen verscheidene bijzonderheden meê over de negers van den Congo, die nu in de Scheldestad zijn toegeko men. De Cottgoneezen zijn ten getnlle van twaalf, die per schepe over Rotterdam, te Antwerpen zijn aangekomen, om gedurende de tentoon stelling aldaar te verblijven. De genaamde Fernando Taté, een zwarte die de negertale kent en ook Engelsch, heeft hun geleider geweest en dient hun nu als taalman. De voornaamste personage van dezen troep is Massala, een stam-opperhoofd, eene soort van koning uit de omstreken van Vivi, die aan de belgische expeditie in Midden-Afrika groote diensten heeft bewezen. Verder bestaat de troep uit twee groote mannen, Tchinkela en Siouka uitvier vrou wen, Zoumba, Zala, Loubendo en Mabote, en uit drij jongens, Mengo, Louamba en N'Zimib. Een neger uit de streek Maniema is er ook bij en hij noemt zich Kassoukou. 't Is luitenant Valcke die de negers uit Africa naar Europa heeft overgevoerd, en 't is te Rotterdam dat deze zwarte manschenkinderen ontscheept zijn. Luitenant Haneuze is de negers te Rotter dam gaan afhalen, en Massala, de koning, was zeer verheugd als hij den luitenant ver kende, dien hij tijdens zijn verblijf in Afrika had ontmoet. Bij de aankomst te Antwerpen, vond Massa la alwéér eene kennis, te weten luitenant- kolonel Vanden Bogaert, die insgelijks in het zwarte werelddeel verbleven heeft. De negers vroegen wanneer zij Boula Matari, dal is Stan ley zouden zien, van wiens aankomst men hun gesproken had. De neger Taté is zoo wat op zijn europe- aansch aangedaan, en hij tracht dan ook eene beschaafde houding aan te nemen. Al de negers zijn gaaf en gezond en hebben van de verandering van luchtgesteldheid pn hel kou der klimaat weinig of niet geleden. Zijne MajesteitMassala is een kloek ge spierde neger, en onder de vodden waarmeê hij bekleed was, heeft hij waarlijk eene zekere weerdigheid op tamelijk beschaafde wijze, reikte hij de hand aan den voorzitter van het Aardrijkskundig Genootschap. Toen Kassoukou, die zich te minsten voor eene soort van prins houdt, schijnt liever niet bij de andere negers te zijn, die hij zeker voor te onbeschaafd rekentDeze neger is reeds van jaren en begint grijs te worden. Al de anderen hebben een nog al aange naam voorkomen en zijn zacht en goedig van aard. Zij herhalen de woorden welke zij hoo ren uitspreken en waarvan zij de klanken hebben gevat. Zij zien er bijna al verstandig uit. Natuurlijk dat men deze zwarten met de uiterste zorg omringtvooreerst, zij hebben het noodig door ons kouder klimaattoen, zij wekken iedereens belangstelling op. Zij zijn dan ook geestig en schijnen dankbaar over hetgene men voor hen doet. Het zicht eerst van Rotterdam, en toen dat vau Antwerpen heeft hun met verbazing ge slegen. Zoo'n verbazende opeenhoop van hui zen, zoo'n nooitgeweten getal menschen, al zulke ongekende dingen Te Rotterdam werden zij, van het schip dat ze uit Afrika had overgevoerd, op den stoom boot Telegraaf gedaan, waarmeê zij naar Ant werpen stoomden. Die schoone stoomboot, zijne snelle vaart, de kusten, de lichten, al hetgene zij toen langs de Schelde zagen, dat ontlokte hun geroepen van verbazing Bij hunne aankomst te Antwerpen, heeft men die zwarten in eenen omnibus naar de terreinen der tentoonstelling gevoerd, alwaar een verwarmd lokaal voor hen was bereid. Later zijn zij, ook in goed verwarmde plaatsen, van hunne vermoeienis gaan uitrusten. De Congoneezen zijn nu op hun gemak, en zij gebruiken hunnen lijd om eene congonee- sche woonst op te slaan, eenen chimbello, waarvan de gedeelten samen met hun zijn ingescheept, 't Is eventwel spijtig dat het weder zoo slecht blijft, en ons klimaat nu, is voor deze lieden uit het Congoland erger als voor ons de strengste winter. Gelukkig dat zij mogen op beternis rekenen, en ondertusschen worden zij wel bezorgd en goed warm gehou den. Uit Berlijn wordt het volgende gemeld Het bericht dat de koning der Belgen hier ten Hove een bezoek zal doen, heeft eenig opzien verwekt. Volgens het bericht, zal hij den 21 hier aan komen en den 24 te Postdam deelnemen aan een familie-diner bij den kroonpriits hij zou de Sinksendagen hier doorbrengen. Koning Leopold is reeds sedert veel jaren niet te Berlijn meer geweest. Nu zal hij als souverein van den Congo-staat aan 't Hof ver schijnen als zoodanig den keizer en den kroon prins begroeten, en ongetwijfeld beiden zijnen dank beluigen voor hetgeen Duilschland in de conferencie ter bevordering der belangen van den nieuwen afrikaanschen Staat heeft gedaan. In de brusselsche briefwisseling aan Het Handelsblad van Antwerpen, wordt over die reis gezegd als volgt De reis van den koning naar Berlijn, zal belangrijke ftuancieele en politieke gevolgen voor den nieuwen Congo-staat hebben. 't Is enkel te rekenen van die reis, dat het bestuur van Congoland wezenlijk zal ingericht worden. Er blijven nog eenige bijzonderheden te regelen. De tusschenkomst van M. von Bis marck zal die laatste moeilijkheden terzij stel len, zoo als hij met de eerste gedaan heeft. De duitsche rijkskanselier zal misschien eens zijn standbeeld hebben in Congoland. Volgens de Kreuz-zeitung, zou een bel- gisch huis aan den Leegeren Congo veel grond hebben gekochtmen zou daar koper-erts hebben gevonden dat lot eene voordeelige exploitatie zou geschikt zijn. Het bericht van eene leening door den Con- go-Vrijstaat aangegaan, is volgens zelfde blad nog niet bevestigd. De Toss Zeitung zegt dat de sterfte onder de blanke bevolking iu Afrika overgroot is het grootste deel van die bevolking sterf ieder jaar weg. Het blad stelt voor twee hospitaal- stoombooten op de westkust te plaatsen. Een dezer booten zou in volle zee stationneereu de andere zou de zieken overbrengen in volle zee is men spoedigst genezen van de zoo ge vaarlijke africaansche koortsen. In Congoland. Veel wordt er gespro ken over het klimaat in Congo. De hevige voorstaanders zeggen dat het eene allerge zondste streek is doch zij gaan er zelf liefst niet naartoe. Doktor Durieux heeft dit vraag punt heel anders ongelost. Doktor Durieux, die lang in Afrika verbleef, heeft zijne geneeskundige waarnemingen door den druk bekend gemaakt. Welnu, deze dok tor zegt dat hel blanke ras daar niet voortdu rend leven kan, zelfs niet in Egijpten, zonder gedurig nieuwen aanvoer uit Europa te beko men. Er is geen voorbeeld, zegt hij, dat eene europeesche familie drij geslachten in Egijpten voortleeft. Zelfs in Algeriën, zegt hij, is dat voortleven voor den Europeaan zeer moeielijk, zoo niet onmogelijk. Wat moet het dan zijn in 't hert van Afrika Daar, zegt doktor Durieux, houdt men het slechts eenige jaren vol, toen nog als men de hoogten bewoont, als men dikwijls naarEuro- pa.terugkeert om nieuwe kiacht te scheppen, en als men eenen stipten levensregel volgt. Overigens, de talrijke dooden die wij in korte jaren aan te teekenen hadden, geven het bewijs dat de doktor, over het algemeen ge nomen, de waarheid zegt. Wij zijn nooit tegenkanters geweest van het beschavingswerk in Afrika, wel integendeel maar men mag de menschen niet misleiden en de afrikaansche streken als een paradijs af schilderen, om de waaghalzen aan te lokken. Men moet integendeel de waarheid zeggen, opdat niemand bedrogen worde. Over den dief, Camiel De Waele, van Aaltre, die de verledene week policie- commissaris speelde te Caneghem, schrijft men nog het volgende Die kerel was vluchtende hij had reeds verscheidene veroordeelingen ondergaan voor diefte, aftroggelarij en schriftvervalsching. Sedert eenigen lijd verbleef hij in Frankrijk. Om aan geld te geraken, trachtte hij te weten welke jonkheden er al kwamen ingelijfd te worden in het leger. Zoohaast hij dit wist, schreef hij naar hunne ouders, in naam van den zoon hij vertelde dat de zoon met zijn kopke gespeeld had, niet had willen gehoor zamen en gevlucht was. Hij verzocht hun on- middelijk geld te zenden om in het land terug te keeren. Natuurlijk, dit nieuws ontstelde en bevrees de de ouders zij verhaassten zich te voldoen aan de vraag. Aan den deugniet is alzoo zes a zeven maal geld toegezonden geworden. Als hij, niet ver van het St-Pieters-Veld, aangehouden werd, had hij nog 295 frank bij zich dus nog meer dan de som die hij bij B. Vandekerckhove mede genomen had. Een zeldzaam geval wordt het genoemd, als een echtpaar zijnen gouden jubilé viert. Veel zeldzamer is dus hel geval dat, te Oost- Eecloo, drij broeders sedert twee, drie jaar, hunnen gouden huwelijksjubilé hebben kun nen vieren 1° de echtgenoten Jacob De Vleesschauwer, 2° de echtgenoten Augustien De Vleesschauwer, 3® de echtgenoten Petrus De Vleesschauwer (nu le Caprijcke wonende.) Daarenboven ook de echtgenoten Bruno Ha- merlynck zijn hier meer dan 53 jaren in huwe lijk, en de heer Bruno Hamerlynck is een eigen broeder der vrouw van voornoemden heer Jacob De Vleesschauwer. Een garde-civiek in de klem - 't Was feest geweest bij de jagers-verkenuers van Charleroi. Een hunner, die beter dan al de anderen met den wapenhandel moet bekend geweest zijn, kwam uitgeput en waggelend van ver moeidheid naar huis. 't Was reeds laat, want hij had moeite om in de duisternis zijn huis tusschen de anderen te herkennen. Eindelijk staat hij er, zonder het zelf te weten, vlak voor. Doch een ongeluk komt nooit alleen daar heelt hij zijnen sleutel vergeten Klopt hij nu, dan zal moeder de vrouw weten om wat uur hij te huis kwam. en er staat hem een duchtig bedsermoon te wachten. Daar krijgt hij het keldergat in 't oog, hij meet hoe wijd de tra liën van een zijn en denkt ja 't zal gaan Une, deux, en met moed zakken de voeten tusschen de ijzeren staven door, de kniën, dat gaat ook nog, maar hooger wordt hij dikker, of de afstand tusschen de traliën kleiner, kortom hij zakte niet verder meer. Aan terugkruipen is ook niet te deqken, er) hoe meer hij spartelt, hoe vaster hij in de kien) geraakt. Gelukkig heeft hij nog adem genoeg om hulp te roepen, maar de geburen meenende met kelderdieven te doen te hebben, durven hem niet naderen. Eindelijk herkent men zijne stem, hij wordt verlost en aan zijne teedere vrouw^terug ge schonken. Of er te Charleroi met dit avontuur gelachen is, behoeft niet gezegd te worden,

De Denderbode | 1885 | | pagina 2