De moderne Staat en zijn stokpaardje. De Bien public %eeft de volgende aanmerkin gen, die eilaas maar al te gegrond zijn. De hedendaagsche Slaat heeft zich onzijdig ver klaard en geeft daartoe voor reden aan, dat het niet anders mogelijk is in eene samenle ving, zooals de onze, die in zoo veel verschil lende gezindheden uiteenloopt. Maar dan, wijl wij het niet eens zijn noch in godsdienst, zedenleer, in wijze van opvoeding noch staatkundig of huishoudkundig terrein, noch _r het gebied van letterkunde, of kunst.... dan zou het ook wel te wenschen zijn dat de Staat in al die vakken, zoo min mogelijk tusschen- kwam, en dat hij zich enkel moet bepalen om rust, orde, veiligheid, vrijheid en welstand naar zijn vermogen, te bezorgen en te hand haven Wat ons betreft, wij vreezen het officieel even als eene woekerplant, altoos gereed om uit te schieten en den oogst te verdrukken. Wij vreesden zulks als het liberalism het be- - wind in handen had, wij vreezen het nog, nu onze vrienden aan het roer zijn.Niet de machi nisten of werktuigvoerders duchten wij, maar hel machine, het werktuig zelve. L)e moleu- steenen der contralisatie, het raderwerk der bureelmacht zijn nooit in gang dan ten koste der ware vrijheid. De school is in onze dagen een stokpaardj geworden waarop de Staatsgod met voorliefde rijdt. Wil men het volk tot spaarzaamheid op wekken, gauw een liviel gemaakt, waarop de kinderen hunne spaarpenningen zullen bren gen wil men het leger begunstigen, gauw in de school lessen van gymnastiek gegeven wil men de kunsten bevoordeeligen, gauw les sen van teekenkundewil men deu landbouw doen bloeien, gauw hooge, middelbare en lagere scholen van den landbouw wil men de nijverheid ter zijde staan, gaan profession- neele scholen, iudustrieele scholen.... Kortom geen vak wordt aangeraakt of de onderwijzer moet eene hand uitsteken. Zoodat weldra een onderwijzer moet zijn letterkundige, staat kundige, soldaat, boer, ambachtsman, nijve raar, koopman enz. Wij herkennen volgcerne dat in de school, vooral in de lagere school, ietswat ten dezen opzichte kan gedaan worden, maar het dunkt ons een ijdel gedacht van daarop gansch zijn steun te vestigen. Spaarzaamheid, gaat dal zeggen aan onze dorpskinderen die nu en dan eenige centen krijgen om wat speel- of lekkergoed te koopen gymnastiek spreekt daarvan aan onze dorps knapen die over heggen en struiken, over ber gen en dalen, doorweêr en onweêr al sprin gende en worstelende op eenen dag meer gymnastieke figuren maken dan men er in eenen ganschen cursus van lichaamsoefening kan verzinnen landbouw, spreekt van kunst matige meststoffen aan onze boeren, die nog geen centen meer hebben om zich een blau wen kiel te koopen kunst, maakt kunste naars van onze jonge boeren. Moet men dan met de armen overeenzitten en laten het ding maar varen. Verre van daar, maar de persoonlijke werking zal nooit voor ons door den Staat kunnen vervangen wor den. En moet de school vooraan gaan, nooit zal men ons wijs maken dat een enkel programma kan dienen voor scholen der stad en van het platteland voor scholen in nijverheidsgewes ten en in landbouwstreken. Naar plaats, tijd en andere omstandigheden moet deze hun werking op een of twee punten kunnen bepalen. Met te veel te eischen, be komt men niets. Meer vrijheid, meer persoonlijke werking, meer persoonlijke inspanning, minder staats bemoeiing. Eerebetooging jegens den heere Karei Woeste. Zooals wij het in ons vorig nummer zegden, zal men, van 's menschen geheugen, nog nooit zulke ontzagwekkende Eerebetooging in onze stad te bestatigen hebben gehad. In den loop dezer week lieten nog verschil- lige vreemde Maatschappijen en Vereenigingen hare bijtreding kennen, in een woord, de Be tooging zal, indien 't weder gunstig is, wel- gelukt en alleszins waardig wezen van onzen achtbaren vertegenwoordiger, welke gansch 't land door als eene koene verdediger onzer katholieke rechten en vrijheden, als den schrik van 't liberalismus bekend slaat. Geene katholieken in Aalst, denken wij, zul len weigeren in de maat hunner krachten mede te werken tot vereerlijking van den zoo ver- dienstrijken heer Karei Woeste. Allen zonder uitzondering, hopen wij, zullen ten minste van des morgends af, het Nationaal Vaandel aan hunne voorgevels doen wapperen. Vorming van den Stoet. De deelnemende Maatschappij worden verzocht te één uur »tipt op haren post te wezen en zich te plaatsen volgens 't aangeduide orde inde Statiestraat en op 'tStatieplein. Ten einde de inbewegingstelling te vergemakkelijken, denkt het ons geraadzaam dat het hoofd van den Stoet plaats neme op 't Esplanadeplein. De Maatschappijen zijn verder verzocht de bevelen van de heeren Commissarissen stren- gelijk te volgen om den harrewar te vermijden die gemeenlijk met de opmarsch van allen stoet gepaard gaat. Vijandelijke tegenbetoogingen schijnen ons niet te vreezen, in alle geval, mochte 't een of 't ander liberaal dwaashoofd zich iels dergelijks veroorloven, men bekommere zich met den sukkelaar met en late er de politie, welke vooral op haren post zal wezen, maar meè betijen. De stoet zal de volgende stralen doortrekken Statiestraat, Leopoldslraat, Groote Merkt, Kerkstraat, Brusselscheslraat, Houtmarkt, Zon- nestraat, Keizerlijkeplaats (links),Nieuwstraat, Hopmerkt, Korte-Nieuwstraal,Keizerlijkeplaats (rechts), Korte-Zoutstraat, Lange-Zoutstraat en Merkt, alwaar het défilé voor den Held der Feest zal plaats hebben. g Muziekfeest.Onmiddellijk na het défilé zalhetJMuziekfeest geopend worden door onze Koninklijke Harmonie Algroeiend Bloeiend'. De vreemde Muziek-maatschappijen zullen beurtelings, volgens 't ordenummer op hare Kartels aangeduid, het vereischte muziekstuk uitvoeren. 21 Muziek- en Fanfarenkorpsen nemen aan het Feest deel. Loting dei* premiën. Na de ceremoniën der aanbieding van de prachtge- schenken zal, ter Zittingszaal van den Gemeen teraad, ten Stadhuize, overgegaan worden, in tegenwoordigheid van de Afgeveerdigden der verschillige maatschappijen lot de verloting der 14 uitgeloofde premiën. Elke maatschappij wordt verzocht twee harer leden af te veerdi- gen om bij de loting tegenwoordig te wezen. Aanbieding der Prachtge- schenken. De plechtigheid der Aan bieding van de Prachtgeschenkeri, zullen na het afloopen van het Défilé aanvangen. Geene andere personen dan de genoodigde Dames, de Inteekenaars voor hel Lunchde Voorzitters der aan den Stoet deelnemende maatschappijen en de heeren Commissarissen zullen ter Groote Feestzaal van 't Stadhuis toegelaten worden. De vertooning der toegangskaart zal slrenge- lijk geëischt worden. X© rekenen van t» ure, zal de hooger bedoelde Feestzaal voor 't publiek toe- gangelijk wezen ten einde aan elkeen toe te laten het zilveren kunstwerk en het Borstbeeld te kunnen bezichtigen. Het is strengelijk verboden, op pene van on- middelijke uitdrijving, de voorwerpen aan te raken. Het Lunch aan het welk meer dan 250 dischgenoten, uit alle streken des lands, zullen deelnemen, zal zooveel mogelijk om 5 ure aanvangen, opdat het zou geëindigd wezen vóór 't vertrek der treinen van 8 ure en 8 ure 30 m. Gedurende het Lunch zal onze Koninklijke Harmonie tot opluistering der Feest, eenige arias uit haar rijk repertorium uitvoeren. Deze feest belooft aller vermakelijkst te zul len wezen. Verlicliting. De verlichting derGroote Merkt, belooft ook aller prachtigst te zullen zijn. Bengaalsche vuren van nieuwe en eigenaardige uitvinding zullen afgevuurd wor den te rekenen van 10 ure. Naar men ons verzekert, zal de verlichting de waardige bekrooning wezen van de Fees telijkheden. Wij kunnen onze vrienden niet genoeg aan manen alle tegenbetooging van welken aard ook te verachten die zekere liberale haantjes vooruil, alias kiekenhoofden, zich soms zouden veroorloven. Men late de zake onbemerkt en ?a zijnen weg voort er zich niet verder meê )ekreunende dan met 't eene of 't andere onnoozele ongediertje dat ons voor de voeten zou kruipen Het zilveren kunstvoorwerp. Wij hebben heden de gelegenheid gehad het zilveren Kunstvoorwerp te mogen bewonde ren, welk aan onzen achtbaren Volksverte genwoordiger, M. Karei Woeste, zal aangebo den worden. Verhaasten wij ons te verklaren dat wij zelden iets prachtiger, iets kunstrijker in dezen aard ontmoet hebben. De opvatting van het ontwerp dezes ge- schenks is gevloeid uit onze hedendaagsche politieke woelingen. De justicie verbeeld door de afgodin Themis, in de eene hand eene weegschaal dragende en met de andere het ;linsterende zweerd opgeheven houdende, neemt onder hare bescherming den Godsdienst en de Gemeente-vrijheid, verbeeld door twee figuren. Deze twee laatste figuren, in zittende houding voorgesteld, zijn even als dit der uslicie. vol karakter. Het figuur der justicie ïeeft een zeer verhevene, statige en strenge houding. Het beeld van den Godsdienst is zedig, ingetogen en vol onderwerping, ter- wijldat der Gemeente krachtdadig en trotsch is, bereid om tot "handhaving hare rechten en vrijheden kloekmoedig te strijden. De statige plooien der kleedij van de justicie zijn met de meeste kunst en natuurlijke navol ging gedreven. De Godsdienst, volgens de vereischten bijna gansch in een mantel om huld, houdtjin den linkerarm het kruis en in de •echterhand een wierookvat. De Gemeente heeft haren mantel omgeslagen, haar hair vlot vrij op hare schouders, de armen zijn naakt. De plooien harer kleedij zijn min statig dan degene der Justicie maar integendeel veel zwieriger. Het voetstuk is gansch versierd met de land- bouwvoortbrensels der rijke landstreek van Aalst te midden der welke de wapenschilden der vijf kantons-hoofdplaatsen des arrondisse- ments prijken, namelijk deze van Aalst, Gee- rardsbergen, Niriove, Sottegem en Herzele. Het middenschild, omringd van landbouw-en nijverheidzinnebeelden en prachtige bloemen- kranzen, draagt het opschriftHet Arron dissement Aalst aan Karei Woeste, 1885. Het geheel des Kunstwerks vormt eene soort van pijramide in gedreven zilver (dit is te zeggen, met den hamer geslagen). Niet een enkel stukje is gegoten. De relief oft verhevene werk is 't voortbrengsel van eene bekwame en geoefende hand, in een woord, alle de moeie- lijkheden in deze kunst werden hier overwon nen door den kundigen zilverdrijver, den heere Felix Hye, van Gent. Het prachtig Kunstvoorwerp werd gansch gedreven naar de teekeningen van den heer Gustaaf Miry, leeraar aan onze Akademie van Schoone Kunsten. Het schijnt. Mr Lepoutre, dat gij toch iets of wat Vlaming zijl t en pleitte voort, in deu loop zijner pleidooi doende uitschijnen dat de adyokaatde taal van den kliënt moet spreken, al is het dat Mr Lepoutre het tegendeel scheen te beweeren. RECHTERLIJKE KRONIJK. De volgende heeren uit ons arrondissement zijn door 't lot aangewezen om deel te maken van den Jury voor de tweede reeks van den tweeden Zittijd der Assissen onzer provincie waarvan de opening vastgesteld is op Maandag 15 Juni 1885, om 10 uren voormid dag. MM. V. Siron, koopman, Aalst. V. Monfils, id. id. R. Verdurme. brouwer, id. A. Van Vaerenbergh, koopman, Erembo- degem. Van Espen-Haelterman, opzichter aan Staatsspoorwegen. Ninove. Leop. Jul. Palmers, gewezen policieagenl te Brussel, is door de korrektionneele rechtbank aldaar, veroordeeld tot 5 jaar gevangenis en 5 jaar bewaking voor zedelooze feiten. De veroordeeling had bij verstek plaats, wijl de plichtige op de vlucht was gegaan, de voor- zienigheidskas der policieagenten meênemen- de, welke eene som van 966 fr. bevatte. Voor die leste feit is hij nog tot een jaar gevangenis veroordeeld. Een persoon had bij testament zijne goede ren aan het kerkfabriek van Kessenich (hol- landsch Limburg) vermaakt en had bepaald hoe de opbrengsten benuttigd moesten wor den, namelijk het slichten van eene plaats van onderpastoor, door den pastoor te benoemen, enz. Hel hollandsche gouvernement had die bepalingen goedgekeurd en het kerkfabriek gemachtigd het legaat te aanveerden. De erfgenamen deden door de rechtbank van Tongeren dit testament vernietigen, wijl de benoeming van eenen onderpastoor door partikulieren als onwettig beschouwd werd. Het beroepshof van Luik heeft dit vonnis gewijzigd en het besluit van de rechtbank van Tongeren onwettig verklaard, daar het testa ment in de noodige termen en met de noodige bepalingen gemaakt, en de gift gedaan is ten voordeele der uitoefening van den katholieken godsdienst, welke het kerkfabriek vertegen woordigt. De erfgenamen zijn tot de kosten veroor deeld. De nasleep van 7 September. De 6e kamer der korrektionneele rechtbank van Brussel, onder voorzitterschap van M. du Roy de Blicquy, heelt in zijne zitting van dijns- dag weêr eene reeks veroordeelingen uitge sproken. 1* Van Grasdorf, 40 jaar, kleermaker, 8 dagen gevangenis en 50 fr.boele 2e G. Serwy, beambte, 25 jaar, 50 fr. boete 3° De Robel, plafonneerder, 23 jaar, 50 fr. boete 4° Van Droogenbroeck, verwer, 26 jaar, en 5° J. Clos- set, 47 jaar, elk 8 dagen en 50 fr. boete 6° P. Jacobs, metser, 26 jaar, 50 fr.boele; 7° J. Leuw, schoenmaker, 15 dagen gevangenis en 50 fr. boete. Een manifesteerder omtrent wien verzach tende omstandigheden in acht werden geno men, wijl hij zich enkel tegen de slagen ver dedigd had, werd tot 10 fr. boete veroordeeld. Een andere werd bij verstek tot 8 dagen ge vangenis en 50 fr. boete veroordeeld, om dragers van blauwe bloemekens geslagen te hebben Gedurende het onderzoek dezer zaak heeft een incident plaats gehad, dat de policie met tot eer verstrekt. Een agent had in zijn pro- ces-verbaal geakteerd dat zekere Trioné een stokslag aan een manifestant had toegebracht. In het verhoor verklaarde hij niets anders ge zien te hebben, dan dat de beschuldigde te midden van den troep manifesteerders met den stok zwaaide. Een pompier, eveneens ge tuige ten laste, verklaarde dat de beschuldigde een stamp wilde geven toen hij aangehouden werd. Hij is echter vrijgesproken. zijne bloedverwanten niet meer. Zes of zeven maanden geleden, toen de ziekte hem erg begon te verzwakken, was hem geene andere wandeling meer toegelaten dan die van zijne woning naar de Kamer waar hij dan slechts eenige oogenblikken doorbracht. Weldra echter moest hij ook deze bezoeken staken en kwam hij niet verder meer dan eenige stappen over den Boulevard, waar zijne woning gelegen is. Vier of vijf maanden geleden, toen hij reeds niemand meer herkende, kwam hij, volgens de Chronique vertelt, M. Bara tegen. Hij ging recht op hen» toe groette hem en drukte hem vriendelijk de haud. Dit leste bewijst dal de afwezigheid van het herdenken slechts bij tusschenpoozen plaats had. Eene maand geleden heeft M. Rogier de Troostmiddelen der Kerk ontvangen, en werd sinds dien dikwijls door een priester bezocht. Zoodra het nieuws zijner dood gekend was, werd het huis door bezoekers bestormd. Van de eersten waren de ministers, eenige brusselsche volksvertegenwoordigers MM. Frère, Bara, enz. Honderden visietkaarten en zelfs kronen, (die misschien voor Victor Hugo gemaakt waren) werden naar het sterfhuis gezonden. Rond 5 ure hebben MM. Thonisssen en De Volder een onderhoud gehad met den neef des overledenen, M. Degrelle, en hebben hem met de beslissing der Kamer, opzichtens de begra fenis bekend gemaakt. geldig voor denzelfden tijd als die voor leden van maatschappijen. 3° Ten laatste daags vóór het vertrek, moet de leeraar ouder wiens toezicht de schoolreis geschiedt, op zegel van 50 centiemen en on derteekend dooi de plaatselijke overheid, eene lijst der reizigers, of eene lijst op ongezegeld papier, echt erkent door den kantonalen schoolopziener der betrokkene school, aan den statieoverste ter hand stellen. 6° De rei/.igers moeten minstens 15 minuten voor hel vertrek des treins in de statie zijn. Zij mogen slechts plaats nemen in die rijtuigen aangewezen door den statieoverste of zijnen plaatsvervanger, en deze telt de reizigers 7° De prijs (heen en terug, als dit geval is) moet voor het vertrek worden betaald aan den statieoverste, die aan den toozienderi leeraaer, behalve de kaarten, ook een bewijs der ont- vangene som ter hand stelt. WETTELIJKE RESLLHTEN. Zijn Schepen benoemd Te Erpe, M. Blondeel, te Nieuwerkerken, M. Schinckaertte Santbergen, M. Dauw. De familie heeft het verlangen uitgedrukt de begrafenis met kerkelijke plechtigheid te doen plaats hebben. De overledene woonde in de parochie van Ste-ilaria, doch men wendt po gingen aan om den lijkdienst in Ste-Gudula te doen geschieden. De dag der begrafenis is vastgesteld op maandag aanstaande. De Kamer heeft besloten dat de begravenis ten koste van den Slaat zal gebeuren. De familie heeft echter maatregelen genomen om. in overeenkomst met de minis ters de plechtigheid den groolslen luister bij te zetten. Al de troepen van het garnizoen, alsook waarschijnlijk de burgerwacht, zullen dien dag onder de wapens geroepen worden. De gemeenteraad van St-Joost-ten-Noode heeft eene proklamatie doen aanplakken om de tijding aan de bevolking bekend te maken. Het college zal ten titel van hulde, het rondpunt van het gemeentekerkhof afslaan, om er het lijk te begraven. Verschillige liberale vereenigingen hebben besloten in korps de begrafenis bij te wonen. Charles Rogier zal, naar het schijnt spoedig zijn standbeeld hebben. Tijdens de manifestatiën ter eere van Rogier bij de vijfiigsten verjaardag van zijne intrede in de Kamer, sprak men ervan een beeld ter Groote-Markt op te richten, tegenover het stadhuis, waar hij 't dekreet teekende dat België onafhankelijk verklaarde. Later wilde men het op het Natieplein plaat sen, bij gelegenheid van het jubelfeest der belgische spoorwegen. Sedert eeuigen tijd echter schenen beide ontwerpen in 't water gevallen te zijn. Het Kollegie van St-Joost-ten-Noode heeft aan het gemeentehuis de vlag haftop doen hijschen. Het wit marmeren Horst- beeld beautwoordt ten volle aan de alge- meene verwachting. De beeldhouwer had zich bezonderlijk voorgesteld eene natuurlijke op vatting te bekomen en hierin is hij volkomen gelukt. Aan de vereischten der kunst is vol komen het opzicht is natuurlijk en levendig en de gelijkenis zeer treffend. Dit werk zal ongetwijfeld tot eer eer en roem strekken aan den leeraar van Beeldhouwkunde onzer Aka demie. den heere Karei Van Pottelsberghe. Vlaamseli voor de rechtbank. Een zonderling feit heeft zich in het vrede gerecht van Eisene voorgedaan. Eene onbeduidende zaak moest er behan deld worden tusschen twee buitenlieden er was kwestie van eenige bepalingen van een huurceel. De dagveerdiging was in het zuiverste vlaamsch gebeurd, en de advokaat van den eischer maakte in zijne pleidooi ook van die taal gebruik. Dit beviel echter niet aan den advokaat der tegenpartij, Mr Lepoutre, voorzitter der Asso ciation libérale van Eisene, welke nogtans in tijde van kiezingen meer dan eens den flamin gant heeft uitgehangen. Wijl dezen heer den vlaamsch pleitenden advokaat gedurig in de reden viel, antwoordde deze STERFGEVAL. Verleden vrijdag 22 Mei, rond 5 ure namid dag, stierf te Parijs, in den ouderdom van 83 jaren, de alom gekende dichter Victor Hugo. Zijne eerste jaren waren godsdienstig; zijn leven was veelbewogen de hoogmoed greep hem aan en hij verloochende zijn vroe ger leven; de politiek trok ook den dichter meé, en meer dan eens werd hij verbannen; hij bekleedde veel hooge weerdigheden, ver wierf groote fortuin en sterft senator. Victor Hugo had zeker veel talent; doch 't was gelijk een wild talent, dat nu eens eene hooge vlucht nam, toen weêr leege viel, en met al zijne ongestadigheden, overdrijvingen en veranderingen, zou hij elders als in Frank rijk niet veel kans hebben beleefd. Hugo was nu eens voor eene zaak, daarna er tegen, en in verzen bezong hij soms treffende gebeden, dan ook zware godslasteringen. In zijn leven werd hij bewierookt zonder einde, zoodanig dat hij de wezenlijkheid niet kon zienmaar het nageslacht zal hem streng beoordeelen ja zelfs. Hugo's roem zal niet veel tijds doorleven, 't Moet gezegd worden, benevens het gebruik van een groot talent, verkocht Victor Hugo ook veel bombast en veel onzin. Hij is wel eens te vergelijken aan den fooreman, die op eene blinkende koets allerlei dwaasheden vertelt, maar die toch de manier heeft om veel gapers aan te lokken. Victor Hugo is gestorven zonder priester, en de fransche bladen willen dal men den ouder ling bewaakte, uit vrees dat de godsdienstige gevoelens zijner jeugd mochten herleven. Er wordt verhaald dat hij dikwijls al zuchtende zei Mijn God, oh mijn God Rond Hugo's lijk zal nu veel praal worden gemaakt; zijne begraving zal zoo hoog mogelijk worden opgehemeld; kruipers en vleiers, zullen trachten, al over zijn graf, tot iets te geraken maar daarna, de overledene zal in de vergetenheid vervallen, omdat zijne werken op verre na niet krachtig en schitterend ge noeg zijn om de nevelen van den tijd te door breken. Karei Rogier, een der nog overblij vende patriotten van 1830, overleed woensdag namiddag, versterkt door de H11. Sacramenten. Eenige brusselsche bladen verschenen don derdag morgend, te dezer gelegenheid met rouwband, en brengen ons opzichtens zijne leste dagen, de volgende bijzonderheden aan Sedert lang reeds kende de overledene zelfs Bestuur van Staatsspoorwegen. BERICHT. Sinds eenigen tijd geworden aan het bestuur van Staatsspoorwegen een zeer groot getal onregelmatige vragen om te reizen tegen verminderden prijs. Toen ook komen die vragen dikwijls zeer laat in, zoo dat mees tendeels den tijd ontbreekt om aan het betrok ken personeel de vereischte onderrichtingen te geven. Daarom wordt de belanghebbenden ter ken nis gebracht dat men zich aan de gestelde bepalingen moet houden, ten ware in volstrekt noodzakelijke en als dus bewezene gevallen. Daarenboven moeten de vragen tot verminde ring van prijs, aan het bestuur gedaan worden binnen de navolgende termijnen I. Vervoer van maatschappijen in korps, of van personen aan dezelfde voorwaarden reizende, 1° Reizen in het land, minstens acht dagen op voorhand. 2° Reizen buiten het land, minstens vijftien dagen op voorhand. 3° Reizen ter gelegenheid van congressen, roei- wedstrijden, turnfeesten, enz., en in 't alge meen al dergelijke vergaderingen of feesten, minstens twintig dagen op voorhand. II. Schoolreizen. In het land, minstens acht dagen, builen hel land, minstens vijftien dagen op voorhand. Hier volgen de bijzonderste voorwaarden wegens het reizen aan verminderden prijs. I. Maatschappijen in korps, of personen aan dezelfde voorwaarden reizende. Om de vermin dering van 50 ten honderd op de gewone prij zen te bekomen, moet men 1° Ten getalle van twintig zijn, zoo bij heen als terugreis, of voor dit getal betalen 23 Eene reis doen van minstens 50 kilome ters (terugreis niet inbegrepen,) of voor die reis betalen 5® Enkel met de gewone treinen reizen 4° Daags vóór het vertrek, op zegel van 50 centiemen en onderteekend door de plaatse lijke overheid, eene lijst der reizende leden aan den statieoverste bestellen. De plaatskaarten voor heen en terug voor de leden der maatschappijen kunnen, op aan vraag der belanghebben, geldig gemaakt wor den 1° voor 2 dagen, in het algemeen; 2° voor 3 dagen, als zij op eenen zaterdag of daags vóór eenen erkenden feestdag worden afgeleverd; 3° voor 4 dagen, als de dag na eenen erkenden feestdag een zondag, of de maandag een erkendde feestdag is, N. B. De vermindering vyordt insgelijks toe gestaan aan de maatschappijen die slechts eene enkele reis onder bovenstaande voorwaarden doen, of wier terugreis geschiedt langs andere lijnen of met andere vervoermiddels. II. Schoolreizen. i° Wanneer zij minstens 10 in getal zijn, wordt eene vermindering van 50 t. h. toegestaan aan de leerlingen van openbare onderwijs-gestichten, alsook aan de leeraars die hen op hunne schoolreizen verge zellen. 2° Deze vermindering geldt enkel voor de gewone treinen 3° Als zij ten getalle van 200 zijn, kan een bezondere trein ingericht worden. 4° De plaatskaarten voor heen en terug, z^jn meisje, dat als cigarettenmaakster in zijnen ALLERHANDE NIEUWS. H. Sakramentsdag. Het departement van oorlog heeft bevelen rondgestuurd, om in al de garnezoensteden de militaire eer te doen bewijzen aan de processiën van II. Sakra mentsdag, zooals dat gebeurde vóór de komst aan het bewind van het liberaal ministerie. Allons, ze hebben gewonnen. Lees l'Echo du Pailement (anders gezegd volgens M. Rogier, l'Echo des imbeciles)lees I'Opinion, en ge zult zeggen dat na de kiezing voor een liberaal provincieaal raadslid, wij niet anders kunnen doen als weg te gaan. Te Namen hebben zij een lid gewonnen, om dat de katholieken niet voldoende waren op gekomen. Te Brugge en te Mechelen durfden zij zelfs niet opkomen maar toch ze hebben gewon nen, gewonnen Eeuwige kluchtspelers Te Brussel is een radikaal blad versche nen Ni Dieu, ni mailre. Dat monsterding heeft voor opschrift Eenen afgeveerdigde, eenen patroon of eenen magistraal kapot maken is meer weerd dan honderdduizend redevoe- ringen. Geen God, geen meester meerdus geen policie, geen wetten, geen reglementen meer - hetgeen gelijk staat met vrij stelen, vrij plunderen, vrij branden, vrij moorden leven, vrijer zelfs dan... honden. Dat zal een lief wereldjè zijn M. Demeur zal de kandidaat zijn der Association libérale, te Brussel voor den pro vincialen raad. M. Janson heeft in die vergadering uitge roepen Men hoopt in het doktrinair kamp dat onze princiepen zouden om zeep gaan, om- dat wij geen centen meer hebben. Achteruit, met die kleingeestige berekeningen Neen, i we hebben geen geldmaar we hebben geest- drift, iever en wil, en met die drie stokken zullen wij de doktrinairs neérslaan. Er op kloppen dus Ha, M. Buis, berg uwen rug, want M. Janson belooft aan u en aan uwe vrienden, den weerklank van 7 september Dezer dagen is het oude kasteel der graven van Vlaanderen te koop gesteld. Zou 't gouvernement of de stad Gent niet wei doen een stuk dat, al heeft het geene kunstweerde, toch eenige historische herinneringen opwekt, aan te schaffen en er eene beslemming aan te geven, die herinnering weerdig Te Brussel heeft men eene tentoonstel ling van honden gehouden. Er waren daar bassers van alle slach, van het minste schoot hondje tot den zwaarsten dog. Engelschen en Duilschers hadden stalen van hunne honden rassen gezonden. Van Frankrijk waren er eventwel niet veelde liefhebberij voor hon den schijnt bij de Franschen min groot te wezen. Met het ongeweerte van de laatste dagen, vlogen verscheidene tenten omver waarin de honden gehuisd waren, en men heeft de dieren elders moeten stallen. Kindermoord der Belliardstraat. Mathil- de Buts, de moordenares welke thans volle dige bekentenissen doet, verklaart haar kind omtrent het begin van juli 1882 in het huis der Belliardstraat vermoord te hebben, op eenen zondag terwijl hare meesters naar de koersen waren gaan zien. Gedurende den dag had zij eene vrouw D. gevraagd zich met het kind te willen gelasten, doch wijl deze niet aannam, verklaarde zij naar Antwerpen te zullen gaan om het arme wicht aan hare ouders toe te vertrouwen, voorgevende dal zij voor de terugkomst harer meesters wel weêrgekeerd zou zijn. In plaats echter van naar Antwerpen te ver trekken, ging zij terug in het huis, worgde haar kind en verborg het lijkje. Nog een geheel jaar heeft dit monster in de nabijheid van haar slachtoffer geleefd, zonder dat men heeft kunnen bemerken dat zij eene zoo schrikkelijke misdaad op het geweten had. Drama te St-Gilles.Eene treurige ge beurtenis heeft de bevolking van St-Gilles in verslagenheid gebracht. Rond half acfil des avonds kwam een be jaard man, welke men den geheelen dag in de Fortstraat had zien dwalen, eensklaps met verwarde kleêren en bebloed uit het huis n. 52 dier straat geloopen, zich recht naar het gemeentebestuur begevende, waar hij op den dorpel neerzakte. Naar het policiebureel ge bracht, bezweek hij, als door eene onzichtbare oorzaak neêrgebliksemd. Deze man, Thienborn, Duitscher, zocht met een jong meisje kennis te maken, dat voor hem werkte en met hare ouders in gezegd huis woonde. Het meisje, hem aanhoudend afwijzende, was hij op wraak bedacht, en kwam hij op gezegde uur op hare kamer, bracht haar drie doodelijke messteken toe en vluchtte, den inhoud van een fleschje zwaar vergif uitdrin kende, waarop onmiddellijk de dood volgde. Het volk was over dien laffen aanslag zoo zeer verbitterd, dat de policie zelfs moeite heeft gehad om het lijk van den twee-en- zestigjarigen moordenaar te beschermen. (Nadere Bijzonderheden.) Het meisje Antoinette Ghaequrez, dat dijns- dag door haren vervolger Thienborn op zulke wreede wijze vermoord is, woonde, zooals wij meldden, in de Fortstraat met hare ouders. Haar vader was een eerlijk beeldhouwer, die tengevolge van eene verwonding aan de hand niet werken kan. Sedert lang reeds had de ouderling aan het

De Denderbode | 1885 | | pagina 2