Zie notarieele annoncen op de 4de bladzijde. maakt berekend op 300 werkdagen en 50,000 man, 9 millioen franks uit. Zietdaar den hoofdzakelijken inhoud der denkbeelden over het vrijwilligersleger welke M. Vermeire met veel logiek heeft ontwikkeld en welke hij aan de overwegingen en oordeel van eenieder onderwerpt. Wat ons betreft wij verkiezen het tweede stelsel omdat aldus den vrijwilliger zou toegelaten worden zich in zijnen stiel te blijven beoefenen en dan, later wanneer hij tol het burgersleven terugkeert, een bekwame werk man te wezen, in staat van zijn brood eerlijk te verdienen. Voor het overige, hebben wij de overtuiging dat men talrijke en moeielijke hinderpalen en tegenstanden zal te overwinnen en dus nog vele jaren te arbeiden hebben, eer men er zal toegeraken onze huidige militaire instellingen al te schallen en ze door den vrijwilliyeu dienst te vervangen HANDEL EN NIJVERHEID. Russische petrool. Uit St-Petersburg wordt geschreven Terwijl de russische gra nen de vlag moeten strijken voor de ameri- kaansche konkurrentie, wint de russische petrool terrein op vele buitenlandsche mark ten waar vroeger uitsluitend nmerikaansche petrool werd aangevoerd. Er zijn weinig tak ken van nijverheid, die zich zoo snel ontwik keld hebben als de russische petrool-nijver- heid.Nogin hel jaar 1875 werd in het geheel slechts 554,291 poed nafta gewonnen, in het jaar 1880 echter werd reeds 25 millioen poed nafta, en bijna 8 millioen poed petrool verkre gen, en in 1885 was de opbrengst 60 millioen poed nalta en 14 millioen poed petrool. Een Komiteil komt'in onze Stad ingericht te worden, gelast met 't inzamelen van gelden tot ondersteuning van gemeente-onderwijzers, alias o/ficieele lui rikken, die zoogezegd door de katholieken zoo schandelijk vervolgd worden dal zij lot armoede en ellende gebracht zijn Bedoeld Komiteil komt eenen omzendbrief rond te sturen, in den welken zij, om het medelijden der liberalen te wekken, het voor beeld aanhaalt van den oflicieelen meester van Vleckom die door 't Gemeentebestnur dezer gemeente bericht werd, dal hij voor 25 Mei jl. de gemeenteschool moest verlaten en dit niette genstaande zijn vrouw, sedert weinige dagen, was bevallen en hij voor zeven minderjarige kinders te zorgen heeft.... Wat verschrikkelijke vervolging De gemeenteschool van Vleckem werd afge schaft omdat zij, sedert de ongelukswet van 1879, geen enkel leerling telde. Zes jaren lang heelt die oflicieele schoolmeester zijne jaar wedde opgestreken zonder dat hij er iets anders voor te verrichten had dan op de ge bruikelijke uur te bellen en verder te wandelen, te lezen, pijpen te doorrooken, te eten, te drinken en te slapen. En omdat er aan die schandige geldverspil ling een einde is gesteld geworden, ja, omdat dit lui en lekker leventje 't welk die officieele meester te Vleckem, zes jaren lang, geleid heelt, nu uit is, wordt hij vervolgd en zoo wreedelijk vervolgd dat de armoede en ellende hem te wachten staan. Het Komiteit verzwijgt dat die zoo wreede lijk vervolgde officieële meester een wachtgeld geniet, 'i welk hem en de zijnen van armoede en ellende zal bevrijden. Wij kennen de jaren dienst niet van den onderwijzer van Vleckem en kunnen dus hel c.jfer van 't wachtgeld 't welk hij jaarlijks geniet, niet juist bepalen, doch wij schatten het ten minste op 1000 franks.... Hoeveel huisgezinnen van Staatsbe dienden telt men niet die met 1000 (ranks 'sjaars en nog min de twee einden moeten aaneenknoopen en welke nogthans in gecne armoede of ellende leven En wat meer is... waarom ziet die meester naar geene andere bediening uit Er staan plaatsen genoeg open... Maar, neen, men mag naar geene andere bediening uitzien en moet zich, in belang der liberale politiek, laten voorstellen als een ongelukkig slachtoffer der politieke wraak En voor lieden die eene jaarlijksche inkomst hebben van ten minste 1000 franks zonder dat zij er een enkele slag hoeven voor te werken, ja, voor zulke lieden is 't dat onze liberalen geld inzamelen T Ware beter dat zij het ingezamelde geld gebruikten tot het stichten en onderhouden van liberale scholen, gelijk wij, katholieken, hel voor onze scholen doen, en dan ware de schoolkwestie voor goed opgelost Zou Menheer Jefke, de voorzitter van 't Libe raal Verbond, ons T adres niet kunnen aanwij zen van een der opstellers van de overledene Vakkei Wij willen spreken van dien imvcud bouwkundige die de kwestiën van de Bijgan- gen en van 't Openen van nieuwe stralen zoo behandelde. Wij zouden dit adres geerne kennen om rede zekere personen den wensch hebben geuit dien heer eenige mede- deelingen te kunnen toesturen. Allons, M. Jefke, een beetje goeden wil De lndépendance Beige, het orgaan der snullen, gelijk M. Rogier zaliger zegde, is ver wonderd dat wij hebben durven schrijven dat de katholieken,wanneer 't geval zich voordoet, weerwraak zouden kunnen nemen over de schandelijke mishandelingen die zij, op 7 sep tember 1884, te Brussel ondergingen. De vreemde knoeiers der Indépcudance. den ken wellicht met hunne Iransche landgenoten uit het Journal de Gand dat de katholieken slechts goed zijn om afgerost te worden. (Les eatholiques ne sont bons qu'a èlre rossés.) Ehwelonze bemerkingen van Zondag lest, door de Indcpendance opgenomen, hadden slechts tot doel aan de Berardi's, Bertrand's en andore demi-sangs, in vlaamsch half-bloeds, van Biussel en ook van den platten lande te laten weten, dat wij, katholieken, het gedacht van het Journal de Gand geenzins deelen, en dat wij het voortaan met kloppende argumen ten zullen bewijzen telkenmale dat de liberale voyous ons zullen beleedigen of aanranden. De liberale haantjes-vooruitenandergeusche ramenant die op 51 Mei hier te Aalst, de Gent- sche katholieke jongens uitscholden en terg den, weten er reeds van te spreken... Die libe rale' groote jannen hadden op de gewoonlijke verduldigheid en gelatenheid der katholieken gerekend, en zie, in plaats van goedsblokken voor handen te hebben, hadden zij nu af te reke nen met mannen vastberaden om zich nimmer ontègengesproken tc laten beleedigen en mis handelen. Dit besluit werd genomen na de schandelijke hinderlaag van 7 September en mag dus te recht de wederwraak geheeten worden. Binnen vijftig, ja, binnen honderd jaren nog zullen de Vlamingen dit besluit getrouw blijven en dan nog, wij herhalen het, zouden de liberalen op die wedervergelding van 7 September 1884, met de intresten erbij, soms nog mogen rekenen indien zij er lust toe heb- Wij denken dat het orgaan der liberale snul len nu zal te vrede zijn. Volgens de lndépendance waren er op 7 september te Brussel 80 duizend kat holieken vergaderd...En den 8september schreven de liberale nieuwspapieren dat er maar 15 a 20 duizend katholieke manifestanten opgekomen waren... Welke bekentenis En nu ten slotte, de liberalen van Aalst zegt de lndépendance, hebben besloten zich te wa penen wanneer zij in 't openbaar verschijnen. Wat vreeselijke maatregel 't Verwondert ons niet dat wij hier, sedert een tiental dagen, eenige kwibussen zien rondloopen van hoofd tot voet gewapend en die, waren zij op eenen ezel gezeten, wonder wel aan gevaarlijk Don Quichotten zouden gelijken. 't Is waarlijk spijtig dat Scherrewerretoren geslecht is geworden, ze zouden er kunnen tegen optrekken. Onze geachte correspondent kwam deze week, npgmaals terug op zijne bemerkingen betrekkelijk het smaadartikel in de gebrand merkte Beiaard en 't Verbond verschenen over de Eerebetooging jegens onzen verdienstrijken vertegenwoordiger, den heere Woeste. Gij vergeet, vriend, dat wanneer de beleedi- gingen en de smaad van zoo laaggevallen jan nen uitgaan, wanneer zij door kerels worden uitgebraakt zoo gemein dat hunne eigene partijgenoten ze zoo diep mogelijk verachten, dan hoeft men er zich niet om te bekomme ren, verzekerd dat men is, dat zij u toch niet bezwalken kunnen. Wij bekennen het, vriend, uwe bemerkin gen zijn raak, maar zegt de wijze man niet Wanneer een boef of gemeine krawat u ter straat scheld- en smaadwoorden achterna roept, men rustig zijn weg moet voortzetten om hem aldus uwe verachting toonen Dus waarom die duizendmaal herhaalde smaadartikels beantwoorden Wij weten het wel, in 't liberale kamp ont breekt geene stof om zekere jannen eens met de zelfde maat te melen, 't is te zeggen, zaken weer onder 't daglicht te brengen welke zij nu schijnen vergelen te hebben, en die zekere ge brilde en andere Verbondsknoeiers geen ge noegen zouden doen... Maar, laat ons liever medelijden hebben met die rampzalige kwan ten omdat zij veroordeeld zijn om, even als zekere vliegen, hun gansche leven in de vui ligheid te wroeten RECHTERLIJKE KRONIJK. Veroordeeling van de Chronique. Men herinnert zich dat de eerw, h. Struyf, onderpastor te Brussel, een proces tot scha devergoeding ingespannen had tegen de Chro nique voorlaster en eerroof, en dat de eischer door de rechtbank van eersten aanleg te Brus sel, van zijnen eisch ontheven verklaard werd. De E. H. Struyf ging in beroep tegen dit zon- derlinge vonnis. Deze zaak nu, werd maandag morgend voor het beroepshof opgeroepen. Het heeft de Chronique veroordeeld, om ten titel van schadevergoeding, eene som van I00U fr. aan den eischer te betalen,alsmede't vonnis in 3 achtereenvolgende nummers op te nemen in de kolommen der eerste bladzijde, onder den titel van Gerechterlijke eerherstelling. De eischer is daarenboven gemachtigd hel vonnis in 5 andere bladen te doen opnemen, ten koste der Chronique, welke kosten echter de 600 Ir. niet mogen te boven gaan. De duur van den lijfsdwang is bepaald op 1 maand. Normaalschool van St-Niklaas. Het ingangsexamen in de aangenomen Nor maalschool voor Jongelingen, te Sint-Niklaas, zal plaats hebben den 1" en den 2" Juli aan staande den 1° zullen de schriftelijke den 2n, de mondelinge proeven ondergaan worden. Die er deel willen aan nemen, zijn verzocht hunne aanvraag te doen aan den Bestierder der Normaalschool, en er de volgende stukken bij te voegen geboorteakte uit den register van den burgerlijken stand getuigschrift van goed gedrag door den Pastoor der parochie afgeleverd bewijs van koepokinenting. Voor verdere inlichtingen zich te wenden tot den Beslierder der Normaalschool. amTtelijke BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van II Juni. werd de heer Hubert Dufour, notaris te Ninove benoemd. Krachtens koninklijke besluiten van 7 dezer in den Moniteur verschenen, mag in de 7 vol gende gemeenten de eenige beslaande ge meenteschool afgeschaft worden Off. school. Vrije school. Gemeenten. leerlingen. leerlingen. Pitthem, prov. West-VI. 0 186 Essche-St-Lieven, Oostv, 0 308 Ronsele, 0 Mullem, 2 100 Pulderbosch, Antwerpen 4 Rijsel-St-Hubert, Limb. 0 106 Milfen, 5 102 Kiezing te Doornik. De Moniteur van dijnsdag bevat het koninklijk besluit, waarbij het kiezerskorps van Doornik tegen donderdag 25 dezer bijeengeroepen wordt om eenen volksvertegenwoordiger te kiezen in vervanging van M. Rogier, overleden PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zün onderpastor benoemd te Zeevergem, de E. H. Cap, priester der laatste wijding te Gentbrugge, de E H. Van Geert, onderp. te Mater op deze laatste plaats, de t. H. tles- seins, priester der laatste wijding. ALLERHANDE NIEUWS. De Processie van liet II. Sa crament, heeft zondag jl.. dooreen over- heeilijk weder begunstigd, haren gewoonlij- ken omgang door de Stad gedaan. Altaren waren op de gebruikelijke plaatsen opgericht en allerprachtigst versierd. De Congregatiën en Broederschappen waren talrijk vertegen woordigd. Alle de huizen buiten eenige zeld zame uitzonderingen (bij verstokte geuzen en liberale snullen) waren met de nationale of pau selijke vlag versierd. Overal had men keersen aanstoken ter eere van den Almogende. Wat er in onze processie vooral hoogst treffend is, 't zijn die talrijde groepen maagde kes in wit gewaad en met reine onschuld op 't gelaat,zinnebeelden dragende welke de glorie Gods en van zijne H. Moeder of de groote waarheden van onzen H. Godsdienst verkon den. De Eerw. Dames van Maria welke zich met de vorming der groepen en het verveerdi- gen der zinnebeelden gelasten, verdienen den besten lof. Met verwondering werd bemerkt dat het Fanfarkorps der Pupillenschool van 't leger, de Processie niet opluisterde. Naar men ons verzekert, ontving de heer Bevelhebber der School hiertoe geene uitnoodiging. Programme du concert que don- nera la fanfare de l'école des Pupilles de l'ar- mée, au kiosque de la Grande-Place, le Dimanche 14 Juin 1885, h 11 1/2 li", du matin. 1. Marche solennelle, Vanderlinden. 2. En attendant, polka, Debrandt. 3. Le royal dindon, fantaisie, Bordèze. 4. La belle Hêlène, valse, Offenbach. 5. Emma, Schottisch, Faust. 6. Les étoiles d'or, galop, Streabog. Een handelaar, zekere L bood zich woensdag bij een zijner klanten, in de Viclo- ria-lei, te Brussel, aan om eene rekening van 17 fr. 50 te ontvangen. Een twist ontstond, welke zoo hoog liep, dat de klant een revolver nam en op zijnen schuldeischer een schot loste. Het parket heeft zich met de zaak be moeid, en zal dien vriendelijken klant wel wijs maken dat die amerikaansche wijze van reke ningen te betalen, niet in onze gebruiken valt. Verleden maandag heeft in het paleis van Laken een groot diner plaats gehad, ter eere van Mgr Ferrata, nuncius van Z. H. den Paus, en M. Militeo, gezant van Rumenië. Behalve een paar ministers, en andere hooggeplaatste personen, waren er aanwezig, de scheepslui- tenant Bouvier en doktor Ballay, leden van de nieuwe fransche zending in den congo. de kolonel Strauch, MM. Van Neuss en van Eetveld bestuurders van den nieuwen Congo-Staat. Men zegt dat kapitein Cambier zich eveneens tusschen de genoodigden bevond. Daags na de straatschandalen hield de gemeenteraad in zitting, waarin M. Buis de zoo merkweerdige verklaring aflegde, dat alles rustig was afgeloopen. Te dier gelegenheid moet hij zich ook het plezier gegund hebben, eenige woorden aan het adres van M. de Burlet advokaat te St-Gilles, tusschen te lasschen, welke deze, als kwetsend aanzag, en den bur gemeester dus zijne vrienden MM. Jacobs en Snoy zond om uitleggingen te vragen. Na ver schillende en lange besprekingen is echter de zaak in der minne geschikt. Naar het schijnt moet M. Buis gezinspeeld hebben op de getui genis, door M. de Burlet voor de rechtbank op 17 november lestleden afgelegd, getuigenis welke niet overeenkwam met die van eenen policieagent, opzichtens de feilen van 7 sep tember. Het proces-verbaal, de minnelijke schikking bevattende, is geteekend door MM. Jacobs en Snoy, voor M. de Burlet, endoor M. Emile De Mot en Graux, voor M. Buis. Zekere Leonie V..., 15 jaar oud, wonende bij hare ouders te St Gilles, heeft zich Dijns dag morgend door vergiftiging van het leven beroofd. Eenige uren te voren had zij hare moeder ontmoet, terwijl zij aan den arm ging van eenen 30jarigen wagenmaker, waarover zij eene strenge berisping verwachtte. Een der liberale gazetten die over de schandalen van 1 juni niet meer durven kik ken of mikken, verhaalt het volgende geval om te bewijzen hoe rustig men in de capitals over de straat kan gaan. Twee vrouwen, waarvan de eene nog zeer jong, staan te praten in de rue d'Allemagne. Twee kerels komen er voorbij en roepen die vrouwen eenige dier galanteriën toe, waarvan het brusselschestraatschuim een bijzonderlijk woordenboek bezit. Een der vrouwen hen verzoekende hunnen weg door te gaan, ontving op het oogenblik zulken ge weldigen stokslag dat zij in onmacht viel. De twee lafaards namen de vlucht. Wel werden zij door een voorbijkomend persoon eenigen tijd vervolgd, maar zij wisten toch te ontko men. Een policieman in burgerskleeren te Brussel, heeft dijnsdag morgend vroeg, een.... Zusterken der Armen aangehouden en naar de permanencie gebracht, terwijl zij bij de hove niers en pachters der markt hare gewone ronde deed, om den dagelijkschen kost voor de ouderlingen uit het gesticht van haar orde, op te halen. Zij werd echter eenige oogenblik- ken later losgelaten. Dit belette echter niet, dat de lieden der markt hunne verontweerdi- ging luidop uitdrukten. Kronijkder kindermoorden. Over eenige dagen vond men in de omstreken van Dender- monde een kinderlijkje in een bosch. Eene vrouw welker naam men openlijk noemde, werd verdacht, maar scheen op de vlucht of verste ken te zijn. Op zonderlinge wijze liep deze echter in de val. Eene pachteres, welke op weg naar Den- dermonde was, werd door eene vrouw naar den weg van die stad gevraagd. Al klappende volgden zij samen de baan, en hadden reeds met een half woord over de kindermoord ge sproken, toen de pachteres, misschien met inzicht, den naam harer gezellin vroeg. Deze gaf dien naam, en de andere vrouw, hem herkennende voor dien welke in betrek king met de misdaad scheen te staan, heeft de vrouw aan de gendarmerie van Assche aange wezen, welke haar aanhield. Door vragen gedrongen, heeft zij weldra alles bekend. Een burger van Antwerpen ondervond zaterdag, dat goed niet altijd met goed geloond wordt. Hij zag een man, die zich na eene twist met zijne vrouw, wilde verdrinken. De burger in kwestie verhinderde hem zulks en ontving tot belooning.... eene rammeling. Woensdag nacht heeft men in St-Jozef- kerk te Antwerpen gestolen. De dief of de dieven hebben twee offerblokken gelicht, die echter niet veel kunnen hebben opgebracht. Het kruis van den rozenkrans, aan het beeld van O.-L.-V. vau Lourdes, is afgerukt en aan het tabernakel, achter den autaar heeft men plekken van was gezien, een bewijs dat men daar inspectie heeft gehouden. Rondom den offerblok heeft men een stuk verbrand hout gevonden, dat van buiten moet aangebracht zijn. Ook vond men daar ter plaatse bloed- plekken, een bewijs dat de dief of de dieven zich aan de hand hebben gewond. Ook een zakdoek van een der onderpastors, die op den biechtstoel moet gehangen hebben, was bebloed. Is men binnen gekomen meteen val- schen sleutel of haak Men weet dit niet. In alle geval, men zal wel doen de waakzaamheid en de voorzorgen in al de kerken te verdub belen. liet onweder van zondag en maandag. Zon dag avond en maandag morgen, hebben vrees lijke onweders gewoed, die op talrijke plaatsen in 't land ongelukken en sehaè hebben veroor zaakt. In zekere streken is de vernieling groot, en de landman ziet zijne gehavende velden weemoedig aan. Ziethier eenige tijdingen over de gevolgen dier onweders, meest over de vernieling welke de hagel heeft aange richt. Uit Pitthem, 9 Juni Gisteren morgen, rond 6 1/2 ure, is hier een vreeslijk onweder losgeborsten. 't Werd al met eens zoo donker dat men moest licht ontsteken, de donder rommelde gevaarlijk, bliksems doorkloven de lucht, langs twee drie gewesten kwamen vlagen op en botsten draaiend en ruischend op malkaar. Geweldige regens en zware hagelsteenen stortten neder. Dat duurde zoo wat tien minuten iedereen vloog angstig naar buiten, men vreesde eene vernieling gelijk in hel jaar 1885, gelukkiglijk het was nog zoo algemeen niet. Over geheel het grondgebied van Pitthem waren regenvlagen, gemengd met hagel, neer gestort, terwijl over een gedeelte, langs Rijsel- einde, de Posterij, naar Eeghem toe, een breede hagelstroom, krinkelend in de meest verschil- lige bochten, door de lucht was komen aange- bruischt en zijn bed had geledigd. Rond den noen lagen de grachten nog vol hagelsteenen van marbelen groot. Langs daar beschouwt men met treurig oog de vernielde vruchten vlas en aardappelen hebben veel geleden, veel vlasgaarden worden afgemaaid en omgeploegd. De heer burgemeester, aan liet hoofd van eene commissie, samengesteld uit leden van den gemeenteraad, is reeds rond gegaan om de geleden schade te schatten, met het gedacht de welwillendheid van het staatsbestuur in te roepen, om van dien kant eenige schadever goeding te bekomen. Zondag 7 dezer, ten 4 ure 's morgens, is de donder op de dondernaalde van de kerk van Ruysselede gevallen, zonder eenige schade te veroorzaken. Maandag 8 dezer, ten 6 1/2 ure 's morgens, wierd het hier al met eens zoo donker, dat men verplicht was licht te ontsteken. Ten 7 ure was het reeds opgeklaard, doordien de zware wolken verdwenen. Uit Wijngene, 8 Juni Nadat de donder geheel den nacht van zon dag op maandag in de verte gerommeld had, kwam de lucht rond 6 ure zoo zwart in"westen en noorden, dat het half donker werd. De wolken trokken samen en de lucht kreeg ver volgens eene grijsachtige kleur. De wind kwam uit op het noorden, waar door men meende dat alles ging weg trekken langs het zuiden, toen het al met eens gewel dig begon te waaien uit het zuid-westen en de wolken werden terug gedreven. Het begon dan met geweld te regenen, en welhaast was de regen vermengeld met hagel steenen, die in groot getal en met fel gedruisch neêrvielen. Bijna geheel het grondgebied der gemeente werd door den hagel geteisterd. De hagelstee nen waren de grootte van marbelsmaar doordien zij rond van vorm waren en geene scherpe kanten hadden, gelijk zulks 's zomers dikwijls gebeurt, hebben tarwe en rogge nog maar weinig geleden, tenzij daar waar de hagel ergst is geweest. Daar ook zijn aardap pels, peerdeboonen, geerst, haver, beeten en groensels zeer beschadigd. Doch het is de kostelijkste vrucht van den akker, het vlas, dat zoo schoone stond en meest vernield is. Veel stengels zijn den top af en gekraakt. Ook hebben verscheidene landbouwers van van daag af reeds peerd en ploeg genomen om hunne gisteren nog zoo veel belovende vlas- gaards uit le rijden. De streken die meest geleden zijn de Rate- lingshoekRoozendaal, het Raakske, de Veld- spnet en het Blauwhuis. De kanten van Eeghem en Pitthem, naast Wijngene, hebben hetzelfde lol ondergaan. Te Cortemarck heeft de hagel ook zeer veel schade aangericht. Uit Brugge Een vreeselijk onweder is zon dag morgend over onze stad en omstreken losgeborsten. Terwijl de donder de stad deed daveren, vielen er hagelsteenen ter grootte van raus- scheneiers en het stortregende met groot ge weld. Volgens wij vernemen, is de donder op eene hofstede te Uitkerke gevallen, toebehoo- rende aan M. Fr. de Thibault de Boesinghe en heeft er twee koeibeesten gedood. Uit Rolleghem-Capelle schrijft men, dat het daar en in 't omliggende ook fel gehageld heeft. Hel vlas, dat zoo schoone stond, heeft vooral veel geleden. Koolzaad en fruitboomen zijn ook merkelijk beschadigd. De soliaê te velde is overgroot, en veel landbouwers, die een goed jaar verhoopten, zien de toekomst weer met treurnis te gemoet. Uit GeeraardsbergenZondag morgend woedde er boven onze stad een verschrikke lijk onweder. Duizenden ruiten werden door hagel in stukken geslegen. Er zijn hagelstee nen gevallen zoo groot als een ei. Al de plaat sen welke met glas overdekt waren, staan nu in de opene luchtMen heeft per telegraaf verscheidene glazenmakers gevraagd.... Uit HoeiEen schrikkelijk onweer is zon dag avond boven deze stad losgeborsten. Hagelsteenen van buitengewone grootte zijn gevallen en hebben onberekenbare schade ver oorzaakt. De verslagenheid is algemeen. De hoven, landen en wijngaarden zijn vermeld Maandag morgend tusschen 5 en 6 ure, is een vreeselijk onweer boven de gemeente Rolleghem-Capelle losgebersten. Het hagelde dat men het van menschengeheugeri nog nooit zoo gezien had. De vlasvelden zijn totaal ver woest, het koolzaad heeft veel geleden, even als de aardappelen, en de fruitboomen zijn let terlijk kaal geschoren. Gelukkig staat de tarwe nog niet in de aren, zoodat dit gewas minder zal te lijden gehad hebben. Vele landbouwers die zich gisteren, met het oog op den schoonen oogst, nog welstellende lieden geloofden, zijn gansch geruineerd. De kleinste hagelbollen hadden de grootte van duiveneieren, en zoo hevig was de hagelbui, dat op min dan 5 mi nuten eene laag van 5 centimeters dikte den grond bedekte. Een liberaal blad van Gent jubileert om dat het bevonden heeft dat van de vijf soldaten er maar een is die naar de kerk gaal en zijnen Paaschen houdtde vier anderen worden.... vrijdenkers. Dat noemt men... dégourdir les miliciens, de milicianen wakker maken, ze beschaven eigenlijk wil dat zeggen... ze bederven. Wij hebben sedert lang gezegd dat dit leste het doel van het liberalismus was doch men wilde dit nooit erkennen. De kinderen van de school zooveel mogelijk van alle godsdienstige praclijk aftrekken, en zelfs den priester in minachting brengen later die eerste wilde opvoeding in en buiten de kazerne gaan volledigen, en van daar den jon gen miliciaan dikwijls totaal bedorven in de samenleving terugbrengen, dat is het doel. Als men eens de jonkheid tot in 't merg zal bedorven hebben, hoopt men het liberalismus te zien triomfeeren. Wie is nu hier de achteruitkruiper? De liberale minister Olin heeft in vele statiën de gaz afgeschaftomdat de staatskas de kos ten niet meer betalen kon, kwam hij terug tot de olielamp. De katholieke minister Vandenpeereboom, heeft dit eene slechte spaarzaamheid gevonden; hij heeft andere bezuinigingen gezocht, en wil integendeel het elektrisch licht in de statiën brengen. M. Olin voorstander van de olie M. Van denpeereboom -voorstander van het elektriek licht wie is hier nu de achteruitkruiper? Ten einde de aandacht des publieks van de peperdure rekening der rouwversiering van het stadhuis en de Groote Merkt at te trekken, (45,000 fr. als 't u belieft) vertelde de Chronique twee dagen na de begravenis van M. Rogier, dat M. de minister Thonissen verstomd had gestaan, toen de geestelijkheid hare rekening voon den lijkdienst bracht. Zou men niet zeggen dat de pastoor-deken eene kopie van de rekening naar de Chonique ezonden heeft En zulke ezelarijen vinden tusschen de brusselsche verstanden geloof - Eene moordpoging is gepleegd door den statie-overste van Langerbrugge. Deze had twist met zijne vrouw, en een statiebediende die in de nabijheid werkte, denkende dat er slagen gingen vallen, kwam tusschen beiden om hen te scheiden. De overste, in woede ont steken, greep eenen revolver en loste er twee schoten meè op den bediende. Het eerste schot trof niet, doch met het tweede werd de bedien de erg aan den arm en de hand gewond. De statie-overste is aangehouden en naar Gent gebracht. Hij is dijnsdag morgend voor den onderzoeksrechter verschenen Het is thans beslist dat het standbeeld van Lieven Bauwens, de Gentenaar die het eerste stoomtuig voor de linnenweverij voor zijne vaderstad invoerde, op 15 juli zal inge huldigd worden. De kantate zal door 1200 zangers en instrumentisten worden uitgevoerd. De gendarmerie van Thielt heeft een kerel aangehouden, welke bij middel van stokjes of baleintjes met lijm bestreken, de offerblokken der kerken leegstool. Het is de klokluider van Schuifierkappelle die den dief in zijne kerk ontdekte, waar deze zich had laten insluiten. Hij beweerde daar gekomen te zijn om te bid den, maar de lijmstokjes welke hij bij zich droeg, hadden hem weldra verraden. De misdaad vanSwevezeele. Den 5 dezer maand vond men in genoemde gemeente, in West-Vlaanderen gelegen, het lijk van den genaamde Karei Van de Meulebroecke op den openbaren weg liggen. Naast het lijk lag een mes en een' steen, waaraan de haren van hel lijk kleefden. Aan den schedel bemerkte men eene wonde van 6 centimeters, alsook eene aan de kin. Den dag te voren had Van de Meulebroecke eenen doop gaan bijwonen, en had in het naar huis komen eene woordenwisseling met eenen gebuur gehad, welke hem waarschijnlijk afge wacht en hem alzoo den moorddadigen slag heeft toegebracht. De vermoedelijke moordenaar is aangehou den. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Te Aulnois bij Bergen, heeft zich een feit van ongehoorde brutaliteit voorgedaan. Bij het uitgaan der processie wierpen zich een zestal kerels, welke op het kerkhof wachtten, te midden derzelve, ontrukten het vaandel der Kindschheid aan de handen der dragers, en na het in stukken gescheurd te hebben, trokken zij er mede eene herberg binnen. Ook hadden zij den drager de kleeren van het lijk ge scheurd. Ofschoon er sedert acht dagen spraak was dat er een feit van dien aard zou plaats hebben, was er niet de minste voorzorg geno men. De ourgemeester en de veldwachter wa ren zelfs afwezig. Eendracht maakt macht. In een der tuinen van de vrouwenafdeeling in het zinne- loozengesticht te Dordrecht, bevond zich sedert korten tijd in eene afgesloten ruimte een schoone pauw. Vroeger, toen die ruimte onbevolkt was, wierpen de verpleegden er van tijd tot tijd ge deelten van haar voedsel, dat gretig door kraaien en andere vogels werd opgepikt. De pauw had echter geen hulp noodig om het hem toegeworpenc op te eten en verdreef voortdurend de kraaien, die zich in zijne nabij heid waagden. Het eendracht maakt macht zou ook hier toegepast worden, aldus besloot het kraaien- heir. Op een morgend in de vorige week kwam een troep van 20 a 30 kraaien daartoe op het hun betwist terrein en wierpen zich allen te gelijk op hunne vijand. Toen de bedienden van het gesticht be speurden wat er plaats had, was het reeds te laat wel vlogen de kraaien verschrikt weg, doch'de pauw was een oog uitgepikt en het andere ernstig gewond, terwijl het geheele lichaam met wonden overdekt was, aan de gevolgen waarvan de schoone vogel Dijnsdag bezweek. Hollo way's Pillen. Gal-aandoeningen. - In de lente en tegen het einde vau het jaar is niets meer algemeen, en zijn weinig kwalen meer bedroevend dan die soort van ziekten, welke van eene van streek geraakte lever afhangen Misselijkheid, hoofdpijn, lusteloosheid, slechte eellusl, worden dadelijk er kend teekenen van leveraandoening te zijn, welke

De Denderbode | 1885 | | pagina 2