Zie uolarieele annoncen op de 4de bladzijde. REVALENTA ARABICA toekomende jaar meteene volle lijst zullen optreden. De strijd zal met krachtdadigheid gevoerd worden en van heden al zal men zich erop voorbereiden. Wij twijlelen niet of de katholieken van ge heel het land zullen die beslissing toejuichen. Terwijl de Geutsche kiezers in Juni *886 den lieer Rolin-Zagemyns verlof zullen geven om naar Minderhout sparren te gaan planten, zullen die van Doornik de Kamer verlossen van den heerBara, wiens grove onbeschaamd heid ten alle tijde eene vlek zal blijven op het korps der Staatsministers. wor- van het AMBTELIJKE BESLUITEN. Bij ministeriële besluiten van 29 Mei den de volgende schoolopzieners lager onderwijs verplaatst F. Gillens gaat van het schoolkanton Eecke- ren over naar dat van Beeringen P. Maes gaat van het schoolkanton Beerin gen over naar dat van Rousselare J. Stinissen gaat van het schoolkanton Kortrijk over naar dat van Eeckeren A. Van Haumermeire gaat van het school kanton Aalst over naar dat van Geeraardsber- gen E.-L. Vandeweghe gaat van het schoolkan ton Rousselare over naar dat van Thielt A. Vernieuwe gaat van het schoolkanton Thielt over naar dat van Aalst J. Vrancx gaat van het schoolkanton St- Nikolaas over naar dat van Vilvoorde P. Devos gaat van het schoolkanton Vilvoor de over naar dat van Sl-Nikolaas D. Disclez gaat van het schoolkanton Gem- bloers over naar dat van Paturages. RECHTERLIJKE KRONIJK. Assisenhof van Oost-Vlaanderen. Moord te Denderhautem. Maandag morgend is voor het assisenhof onzer provincie verschenen de genaamde Jan Baeveghems, oud 6t jaar, zonder beroep, wo nende te Pamel. Den woensdag 18 maart, bemerkten de geburen van den herbergier Vanderstokt, te Denderhautem, dat deze zijne vensterluiken niet open deed. Daar men wist dat hij zieke lijk was, had men vrees en men drong in huis. In de voorkamer lag het lijk van Domien Vanderstockt, overdekt met wonden. De onge lukkige was vermoord bij middel van talrijke slagen toegebracht op het hoofd, met een stomp afgerond voorwerp. De vermoedens vielen weldra op eenen kerel van verdacht uitterlijk, die gezien geweest was verscheidene malen achtereen, in de herberg van Vanderstockt. Die kerel werd na drie dagen aangehouden het was een gevaarlijke oud- veroordeelde, den beschuldigde Baeveghems. Baeveghems poogde een alibi uitiedenken, maar dit was blijkbaar valsch. De kiel dien hij in bezit had, was bevlekt met groole bloedplek- ken en ook op zijn hemd, dat onder de dakpan nen verborgen was, zijn groote bloedvlekken bevonden. Baeveghems had aan eenen zijner vingers eene diepe beet, die door het slachtof fer veroorzaakt was, want men heeft bemerkt dat de tanden van het lijk verbrokken waren met geweld. Na de moord was de kofïer van Vanderstokt doorzocht geworden op de trappen die naar boven leidden en hel deksel van het koffer zijn talrijke bloedvlekken gevonden. Diensvolgens is Baeveghems beschuldigd le Van diefte met braak. 2C Van vrijwilligen doodslag. 3e Van deze laatste misdaad begaan te heb ben om de eerste te vergemakkelijken. De beschuldigde heeft reeds talrijke veroor deelingen ondergaan. Te Brussel in 1847, werd hij verwezen tot 7 maanden gevang voor diefstal; het zelfde jaar tot eene maand derzelfde straf voor dergelijke misdaad door het assisenhof van Brabant in 1849 tot 5 jaar opsluiting door hetzelfde assi senhof nogmaals in 1857, tot eeuwigdurenden dwangarbeid in 1875 tot 10 jaar dwangarbeid. Hij had nog maar sedert eene maand het gevang verlaten, toen hij de nieuwe moord van Oelegem en Terhaegen tegen die gemeen ten ingespannen. Zooals men weet, waren die onderwijzers door M. Van Humbeeck d'office benoemd, tegen den wil der gemeenten. Zij waren let terlijk aan de gemeenten opgedrongen. Zoodra M. Van Humbeeck viel, hebben de gemeenten hunne rechten doen gelden en ver klaard dat zij de opgedrongen onderwijzers niet erkenden. De onderwijzers spanden een proces in, om de gemeenten te verplichten hunne jaar wedde te blijven voortbetalen. De rechtbank heeft nu verklaard, dat de be noemingen der onderwijzers van Oelegem en Terhaegen onwettig zijn, en bijgevolg Ho eischen der onderwijzers verworpen. Het verhoor der getuigen in deze droevige zaak werd dijnsdag voortgezet. Verscheidene getuigen hebben eene belang rijke verklaring gedaan zoo zijn zij het eens tot in de kleinste bijzonderheden, om te beves tigen dat Baeveghems, den avond van de moord in de herberg van het slachtoffer geweest is. Zij hebben den betichte zelfs zeer wel bekeken juist omdat hij er zoo zonderling uitzag. Een dier aanwezigen, in de herberg, vroeg aan den betichte van waar hij was hij ant woordde dat hij van Ninove kwam. Waarop de persoon hem zegde, dat hij hem dan zeer wel moest kennen, aangezien iedereen te Ninove wist wie de kommandant was. Baeveghems sprak niet meer. Die verpletterende getuigenissen beletten Baeveghems niet zich te verdedigen en zijne volkomene onschuld te houden staan. Hij kan echter het gebruik van zijnen tijd in den avond van de moord niet doen kennen. Hij heeft gedurende het onderzoek, niet min dan negen tegenstrijdige verhalen opgegeven, die allen valsch bevonden zijn. Hij verklaarde dat hij den nacht waarop de moord gepleegd werd, doorgebracht heelt in een koornveld, waar hij geslapen heeft. Hij had, wel is waar, eene woning en bed te Pamel, maar hij verkoos dien avond in het veld te blijven. Daar de heer Voorzitter hem het onwaar schijnlijkheid daarvan deed uitschijnen, zegde hij dezen, dat hij, als hij zoolang had opgeslo ten gezeten, ook wel eens eenen nacht had willen opblijven om den scboonen hemel te bewonderen. Donderdag namiddag is die belangwekkende zaak afgeloopen. Mr Vander Mensbrugge, die met de verdediging van Baeveghems gelast was, heeft zich op tallenlvolle wijze van zijne taak gekweten. Doch de plichtigheid van den verstokten misdadiger heelt aan de jury al te duidelijk ge schenen. Schuldig bevonden aan voorberaam- de moord is Baeveghems tot de doodstraf veroordeeld geworden. Maandag morgend heeft de burgerlijke rechtbank van Antwerpen uitspraak gedaan in de zaak, door de officieele onderwijzers Onlusten te Mechelen. Op den avond van 19 october, toen de Mechelaars den uitslag der kiezingen vierden, kwam eene bende liberalen op de groote-Markt gestormd, en mishandel den M. Roekens, suisse der hoofdkerk, zoo danig dat zij hem voor dood op de kasseien lieten liggen. Het duurde lang eer M. Roekens hersteld was. Intusschen had de rechtbank van Mechelen de zaak behandeld en den bijzondersten aan rander tot o maanden gevangenis en 500 fr. schadevergoeding veroordeeld. De vier ande ren werden vrijgesproken. De burgerlijke partij in beroep gaande, heeft het beroepshof de vrijspraken staande gehouden, maar de straf Van E.... verzwaard lot 6 maanden gevangenis en 1500 fr. schade loosstelling aan de burgerlijke partij. Mr Victor Fris, lid der Kamer van Volksver tegenwoordigers, pleet voor de burgerlijke partij. STERFGEVAL. Woensdag II. is te Vlierzele, in den nog jeugdigen ouderdom van 44 jaren, na eene kortstondige ziekelijkheid, godvruchtig over leden den heer Petrus-Livinus Blom, Schepen dezer gemeente en Voorzitter van de Kerkfabriek. De overledene was een der ieve- rigsie en moedigste voorstaanders der katho lieke zaak. ALLERHANDE NIEUWS. On apprend le Piano sans diffmdtè, on s'instruit en s'amusant, on devient en peu de temps, pianiste accompli, habile lecteur et musicien consommé en se servant de la nouvelle méthode de Piano théorique, pratique elrécréativc de A. SCHMOLL (7e edi tion), ouvrage approuvé par les artistes les plus célèbres et adopté par plusieurs Conser vatoires, ainsi que par les principaux profes- seurs et pensionnatsde France et de Belgique. 5 Parties, chacune 3 fr. S'adresser a M. F. de Aynssa (Deliège), Édi- teur de Musique, 92, Rue de la Montague a Bruxclles. (L'exposé des principes sera cnvoyé gratis sur demande.) De koning is woensdag met de koningin en prinses Clementina per bijzonderen trein naar Oostende vertrokken. Z. M. zal erbinnen kort aartshertog Karei Lodewiyk, broeder des keizers van Oostenrijk, den prins van Wallis, aartshertog Rudolf en prinses Stephanie, prins Phillips en prinses Louise ontvangen, welke allen de Wereldtentoonstelling van Antwerpen komen bezoeker.. De zittijd der provinciale raden van ge heel het land, zal op 7 juli .ranstaande geopend worden. Tusschen de statiën van Ninove en Oke- gem is de vrouw van een baanwachter het hoofd afgereden men zegt dat zij, zich willen de haasten om den bareel toe te schuiven, bij verrassing door den trein is meegesleept. Het hoofd was vijf meters ver weggeslagen ook was aan de vrouw een arm afgereden. Beschrijving van personen die verdwenen zijn i. Van Driessche Melania, in hare woonst verdwenen te Syngem, sedert den 25 mei jl. Ouderdom 36 jaar Gestalte 4m56; Haar: blond Wenkbrauwen blond Voorhoofd hoog Oogen blauw Neus puntachtig Mond groot Kin gewoon Gelaatlang werpig. Kleeding zwarte rok zwarte jak bruin en zwarte halsdoek in slechten staat witte rok zwarte muts met blauwe linten voorschoot met blauw gestreeptbruine kousen lederen schoenen zwarte mantel. 2. Mees, Joanna, dienstmeid, geboren te Leuven en woonachtig te St-Joost-ten-Noode, welke den trein voor Hasselt heeft genomen, den 18 mei 1885 en sedert dien niet meer is gezien geweest. Ouderdom 15 jaar Gestalte lm50 Haar: kastaanjebruin Wenkbrauwen kastaanje- bruin Oogen bruin Mond gewoon. Bijzonderkenteekenteedere lichaamsgestalte. Kleeding donker brume rok grijze shal grijze katoenen kousen lederen pantoefels zwarte strooien hoed versierd met zwart flu weel en twee zwarte pluimen. 3. Van Lerberghe, Edmond-Ferdinandus, uit zijne woonst verdwenen te Schaarbeek, sedert den 21 njei 11. Ouderdom 16 jaar Gestalte lm65 Haar: blond Wenkbrauwen blond Oogen blauw Neus gewoon Mond gewoon Kin rond. Bijzonder kenteeken zeer sterk voor zijnen ouderdom. Kleeding grijzen overjas (reeds versleten) zwarte wambuis bruine ondervestgroene broek wit hemd witte kraag ronden hoed bottinnen met snoeren. 4. De Waele, Maria-Charlolla, uit hare woonst verdwenen te Gent, sedert den 9 juniloopende. Ouderdom 17 jaarGestalte l,n53 Ge laat nog al volVoorhoofd rond Oogen groot en zwartNeusbreed en grootMond: gewoon Kin rond Haardonker blond Gewoon gelaatskleur. Bijzonder kenteeken de rug is een weinig Kleeding zwarte rok zwarte jak groot zwart lint aan den hals witte wollen kou sen blokken zonder muts. De Patriote van Donderdag bevat eene zware beschuldiging tegen den heer Cornesse, gewezen minister van justicie, thans Volks vertegenwoordiger van hel arrondissement Maaseyck. De heer Cornesse zou, namelijk, zijnen in vloed hebben gebruikt om in het kanton Hol- logne-aux-Pierres. waar al de ambtenaars van het gouvernement liberaal zijn, eenen notaris te doen benoemen, die niet naar de kerk gaat, ingeschreven is op de lijst der leden van de liberale associatie van Luik en vrijmetselaar sedert 1882. Deze kandidaat zou benoemd zijn tegen over eenen mededinger die ondersteund werd door al de katholieken van het kanton en door de Union Catholique van Luik. Het kanton Hollogne moet toekomende jaar 5 provinciale raadsleden kiezen en deelnemen aan de wetgevende kiezing te Waremme. Welnu, volgens de beweering van den brief schrijver aan den Patriote, zouden de beste werkers der katholieke associatie hun ontslag hebben gegeven en voornemens zijn zich bui ten de politiek te houden, zoolang de heer Cornesse Volksvertegenwoordiger zal zijn. Het spreekt van zelfs dat wij voor de echt heid van het bovenstaande niet verantwoorden en hopen het te zien logenstraffen, zooniet zouden wij de katholieken van het kanton Hollogne moeten gelijk geven in hunne krach tige houding. Fondsenblad Een verschrikkelijk ongeluk is in de Noor derstatie te Brussel gebeurd. M. Oscar Sellinet was, op de baan staande in gesprek met eenen vriend, op bet oogenblik dat de trein uit Ant werpen aankwam. De jongeling de signalen van den machinist niet hoorende, werd door de lokomotief omgeworpen en armen en bee- nen werden schrikkelijk verminkt. De doktor Thiriar, overste van den genees kundigen dienst, diende hem de eerste zorgen toe en een priester welke van den trein kwam, hoorde zijne biecht. M. Sellinet gaf blijken van bewonderens- weerdigen moed. Na de eerste verzorging heeft men den gekwetste naaf het St-Jans- gasthuis overgebracht, waar hij door zijnen ontroostbaren vader bezocht werd. Zoo hij sterkte genoeg bezeten had zou men heden tot de afzetting overgegaan zijn, doch, de toestand verergerde elk oogenblik. Rond 4 1/2 ure heeft de arme jongeling den geest ge geven. Hij was slechts 20 jaren oud. De dagbladeren vertellen een aardig too- neel dat verleden zondag op een der kiesbu- reelen plaatshad. M. de kolonel Allard, van de burgerwacht en gemeenteraadslid, neemt plechtstatig zijn stembriefje,stapt er mede naar het gangske, maar komt een oogenblik nadien haastig terug en vraagtM. de voorzitter, waar moet ik het kruiske zetten Algemeen gelag. De man wist niet dat het kruiske door den stempel vervangen was. Dijnsdag avond hebben eenige schoelies een armen man, die gebrekkelijk is, en dus niet vluchten kon, aangevallen en zoodanig mishandeld dat hij met wonden overdekt, op de straat is blijven liggen. Hij is naar.het St- Jans-gasthuis overgebracht. En de policie Er gaat bijna geen dag om, dat wijle Brussel niet een of meer zelfmoorden aan te teekenen hebben. Woensdag was het eene oude dame en een hoog ambtenaar van het spoorwegbestuur donderdag was het een ren tenier, die zich bij een zijner vrienden gaat door den kop schieten, uit dankbaarheid om dat de vrouw des huizes hem drie jaar geleden belet had eene zellmoord te plegen. Een brief je in een der zakken gevonden, maakte hier melding van. Schoone dankbaarheid De vesting der Middellandschezee. Op de foor te Elsene stond een lutteur, met zijne grove armen en zware vuisten zwaaiende, uit te roepen dat nog nooit iemand de vesting der Middellandschezee, zoo heet hij, overwonnen had. Hij daagde iedereen uit er de proef van le nemen. Eensklaps kwam een toeschouwer vooruit en de lutteur die enkel gewoon was met man nen van zijne soort in strijd te gaan, zag met verachting naar den man. die het dorst wagen, zijne kracht tegen die vesting te beproeven. Het gevecht begon en de liefhebber had geene moeite om den kerel op den grond te krijgen, maar wat erger is, de vesting der Mid- dellandsche zee is met gebroken arm naar het St-Jansgasthuis gebracht. Maandag, rond 9 3/4 ure 's avonds, hoorde de nachtwaker Van Herreweghe, wonende Hoveniersberg te Gent, eenen plof in het water der schelde, en onraiddelijk daarna geroep en gekerm. Hij sprong geheel gekleed in het water en gelukte erin eenen drenkeling te redden. Het was Victor De Vilder, soldaat-plaatsver vanger van het 4C linie, die zich had willen versmooren. Naar de kazern gebracht, heeft hij aan zijnen kapitein verklaard dat hij eenen afkeer van den soldatendienst had gekregen Zelfmoord of ongeluk. Geheel Gent is onder den indruk van eene zoo zonderlinge als verschrikkelijke gebeurtenis. M.Timmermans, rechter bij de rechtbank van eersten aanleg was vrijdag morgend de stad uitgewandeld langs de spoorbaan Gent- Brugge. Rond tien ure aan de herberg Het Snepken komende, ging hij daar binnen en bestelde eene verversching. De vrouw meende op te merken dat hij er eenigzins gejaagd en bekommerd uitzag hij ging een oogenblik later weer uit, zonder iets van zijnen drank gebruikt te hebben. Op dit oogenblik kwam de trein aangestoomd die om 10 u. 22 m. Gent verlaat, en toen deze voorbij was, lag M. Timmermans met verbrij- zeld rechterbeen en eene zware wonde aan het hoofd, naarst de riggels. De statieoverste van Drongen, vergezeld van den geneesheer Beernaert waren dadelijk ter plaatse en de leste, naar de wonden doorzocht te hebben, deed den ongelukkigen dadelijk naar hel gasthuis der Byloke overbrengen. Zondag morgend was zijn toestand eenig zins beter. De afzetting van het been heeft in goede voorwaarden plaats gehad. M. Timmermans hehoort tot de sterkst ge kleurde liberale partij, doch legde steeds in zijn rechtersambt eene rechtschapenheid aan den dag, die hem door iedereen deed achten. M. Van Rijselberghe, van Gent, de uitvinder der telefonische gemeenschap langs de telegraafdraden, heeft van het fransche gou vernement een brevet bekomen, om zijne uit vinding op al de telelegraaflijnenvan Frankrijk toe te passen. Te Kortrijk. De profecy van de Flandre libérale is verwezenlijkt. Zoo koud en onver schillig als de' ontvangst van M. Heyvaert, als gouverneur, was, zoo luisterrijk en hartelijk was de intrede van M. ridder de Ruzelte, te Kortrijk. De spoorwegstatie was volgens de omstan digheden versierd, en verschillende eerewach- ten hadden binnen de statie plaats genomen. M. de gouverneur werd ontvangen door M. Reynaert, burgemeester en volksvertegen woordiger M. Tack, Ghesquiére; daarbij voeg de zich Mgr de Haerne en baron de Bethune. 23 maatschappijen bieden den gouverneur hunne hulde aan. Sommige deputatiën schen ken hem prachtige overgroote bloemtuilen. Daarna trekt je stoet naar het stadhuis. De straten zijn versierd eu bevlagd, hoeden en zakdoeken bewegen zich, van uit de balkons en wanneer het rijtuig van den gouverneur op de Groote Markt, verschijnt stijgt tusschen de tonen der Brabanconnc een luide juichkreet op. In de oude schepenzaal heeft de ontvangst plaats, en deze ontvangst steekt wonderlijk af bij die welke M. Heyvaert er hield tijdens zijn eerste.... en leste bezoek te Kortrijk. Gedurende het banket dat ten 3 ure plaats had, doorkruisten de verschillende muziek maatschappijen de stad en overal heerscht den meesten geestdrift. De verlichting en fakkeltocht zijn uitmuri tend geweest en M. de Ruzetle zal van zijn bezoek in deze stad eene betere herinnering meegedragen hebben dan zijnen voorganger. Landbouwers. De optelling der land bouwbevolking had sedert 1846 niet meer plaats gehad. Zij bevat de leden der familiën die bij de landbouwwerken gebruikt worden, de huurknechten eu de bestendige werklieden. Indien men bij het cijfer der landbouwers de werklieken rekent die gebruik worden bij den hofbouw en de boomkweekerij, alsmede de inwoners die, zonder zich met landelijke wer ken bezig te houden, toch door hun beroep aan het werk van den landbouw verbonden zijn, zooals landbouwkundigen, hofbouwkun digen en boomkweekers, dan zouden er volgens de optelling van 1880 in België 1,879,500 per sonen zijn, het derde der bevolking, die bij de veldwerken belang hebben. In dit geval is Oost-Vlaanderen begrepen voor 244,700. M. Thoron, arbeider der maatschappij Vielle Montague woonachtig le Angleur, de gelukkige winner van het lot van honderd dui zend frank bij de trekking der leening van Antwerpen, op 9 Mei 11. heeft aan het gemeen tebestuur, toen hij het bedrag van zijn lot is komen ontvangen, eene som van 50 frank overhandigd, om in twee verdeeld en inge- scheven te worden in de spaarboekjes der twee weesjongens, die het Schepen-college bijgestaan hebben voor de trekkingen. Massala en zijne Congolanders zijn don derdag druk aan 't werken geweest aan hunne hutten, in de Wereldtentoonstelling. Koning Massala zelf werkte ferm meè, met eenen voorschoot aan. Verwaarlooting van kinderen. In een huis uit den omtrek van het Justicie-paleis te Antwerpen woonde sedert eenigen tijd eene familie bestaande uit vader, moeder en vijf kinderen. Hel schijnt dat de moeder totaal het huisgezin verwaarloosde, zoodat, nu acht we ken geleden, de man het niet meer kon volhou den en op eigen hand ging leven. Hij gaf nog wekelijks een gedeelte van zijn werkloon aan de vrouw hij had geerne de kinderen bij hem gehad, doch de moeder wilde ze niet afstaan. De kinderen kwamen nooit op straat. De policie werd eindelijk van dien toestand ver wittigd en dezen morgend werd eene huiszoe king gedaan. De 5 kinderen, van 8 maanden tot 11 jaar oud, lagen half naakt op stukken vuil matrassen Hunne kleeren hingen in stukken zij waren afzichtelijk van vuiligheid en geheel met puis ten bedekteen onuitstaanbare stank heersch- te op de kamer. Drie der kinderen, een knaapje van 5 jaar en twee meisjes van 3 en van 8 jaar oud, verkeer den in zulken deernisweerdigen toestand, dat men hen onmiddellijk naar het gasthuis heeft doen brengen om hen te verzorgen. Een douanier welke naar Antwerpen moest vertrekken, bemerkte te Schaarbeek dat hij op den verkeerden trein zat. Hij sproug er uit en is met gebroken schouder en wonden aan het hoofd opgenomen. Zonderlinge indringers. Te Achel, een dorpke in hel noorden van Limburg, op de hollandsehe greps is het volgende geval ge beurd. Een landbouwerszoon werd des nachts door een vreemd gerucht uit zijnen slaap ge wekt. Hij stond op, zocht rond, maar vond niets. Hij wekte zijne huisgenoten; dezen kwamen met licht, een riek, stokken, en eindelijk de jongeling zelfs met een geladen geweer. Men zocht in hoeken en kanten maar men ontdekte niets. Eindelijk waagde het de moe digste van allen, onder het bed te gaan zien. Hij bukte zich, en ja, daar was nu den oor sprong van het vreemde gerucht. Een bieënzwerm had zich onder het bed vastgezet en had den jongeling door zijn gebrom uit den slaap gewekt. De diertjes moeten gedurende den dag door eene spleet in den muur, van twee centime ters breed binnengedrongen zijn. In het Walenland begint men zich erg te bekommeren over den veelvuldigen invoer van duitsche steenkolen, die al heel gauw, zegt men, bij ons bel burgerrecht zullen bekomen en ons eigen produkt van de markt verdrin- gen. Het algemeene komiteit der Belgische Kool- niiverheid heeft over dit punt aan den Senaat geschreven M. Andrimont heeft lezing van dien brief gegeven, en het komiteit vraagt, om om de konkurrentie tegen de Rührkolen te kunnen staanhouden, vermindering op de ver- voerrechten. De toestand schijnt heel dringend te zijn de Hainaut beweert dat de duitsche koolindu- strieelen openlijk zeggen dat zij de belgische markt zullen innemen, ten gevolge der hooge tarieven in ons land het blad voegt er bij dat door de overrompeling, vooral der duitsche kolen, de belgische nijverheid zal ten onder gaan- Een groot getal huisvaders van Luik, hadden een verzoekschrift naar den gemeente raad gezonden, om de toepassing der school wet te vragen. De raad dezer dagen hierover moeten beslissen, heeft heel eenvoudig he verzoekschrift naar de maan geblazen. De katholieken buiten de wet De beruchte zaak van den professor van Chimay is nog niet ten einde. De minist er heeft zicli aide stukken, welke hem over het vroegere en latere leven van den betichte kunnen inlichten,doen overhandigen. Goed zoo. FRANKRIJK. Een verschrikkelijk ongeval heeft dezer dagen de fransche stad Thiers in verslagenheid en rouw gedompeld. Men was op de correklionneele rechtbank met de zaak Mercier bezig, die beticht, wordt van manslag door onvoorzichtigheid. Eene overgroote menigte vervulde de verhoor- zaal. Rond 2 ure storte de groote steenen trap die naar de tweede verdieping leidt plotselings in, een groot getal personen meêslepende. liet tooneel was verschikkelijken de opschud ding in de stad onbeschrijflijk. Men sprak van honderd en vijftig slachtof fers. Onmiddelijk waren er eenige doktors ter plaats en de redding begon. Ten 9 ure had men reeds twintig lijken en zestig gekwetsten van onder de puinen gehaald. De droevige tooneelen die er ontstonden,iede re maal dat een doode of gekweste werd aange bracht, zijn onbeschrijflijk. Volgens de laatste berichten,zijn er -24docden en 164 gekwetsten, waarvan 14 zeer erg. De profekt heeft hulp doen uildeelen aan de familiën die door deze ramp getroffen werden. Het ongeduld van de menigte, die op den trap stond te stampen, in afwachting dat de deur der verhoorzaal geopend werd, is de oor zaak van het verschrikkelijk ongeval geweest. PAUSELIJKE STATEN. Pauselijke Staten. Het is reeds genoeg zaam bekend, wat Leo XIII gedaan heeft voor de wetenschap. Thans schrijft men aan Zijne Heiligheid ook het voornemen toe om een soort van pauselijke school voor hoogere studiën op te richten, waar voorloopig de letterkundige, later ook de theologische wetenschappen zouden on derwezen worden. Indien dal groolsch plan tot uitvoering komt, dan zal hel romeinsch semenarie, dat zeer be krompen in het paleis van het vikariaat is inge richt, niet meer voldoende zijn, vooral ook,daar er geen vreemde studenten zouden kunnen toe- gelalen worden. Men moet dus een lokaal vinden, dat passend gelegen is in de nabijheid der groote godsdien stige kollegies, en dat uitgebreide lokalen zou kunnen openen, voor eenen leergang van hooger onderwijs. De H. Vader heeft zijn oog laten vallen op het groole fransche kollegie van den H. Lodewijk, en men zou dus verlof vragen om de cursussen daarin te openen, zonder aan dat kollegie zijn vroegere beslemming te ontnemen. Herinneringsmedalie.Z. H. Paus Leo XIII, heeft de herinnerings-medalie van het 8* jaar van zijn pausdom doen slagen. Zulks ge beurt altijd ter gelegeuheid der plechtigheid van den II. Petrus. Deze medalies worden aan de kardinaals, de afgezanten en de personen die van het hof deel- maken, uitgedeeld. Sommigen zijn van gond, anderen van zilver ol van brons, volgens den rang der personen,die ze zullen ontvangen. De medalie van dit jaar draagt van den eenen kant het borstbeeld van den Paus en langs de keerzijde drie zinnebeeldige figuren, die de aan moediging herinneren welke de H. Vader aan de geschiedkundige studiën gegeven heeft. SPANJE. Doktor Ferran en de Cholara. Professor Pasteur heeft eenen brief van doktor Ferran over de inenting legen de cholera openbaar ge maakt. In dien brief verzekert dr. Ferran dat de reeds verkregen uitkomsten eiken dag sterker pleiten voor het heil zijner ontdekking. De proefneming le Alcira is in talrijke andere steden met denzelfdan goeden uitslag herhaald. Menschen van alle standen zijn ingeënt, en ofschoon het meerendeel der ingeënten tot den minderen stand behoorde, heeft dit aan de goede uitkomsten volstrekt geene afbreuk gedaan. Alhoewel dr. Ferran de meening toegedaan is dat ééne inenting voldoende is, beveelt bij toch herhaliug er van aan, om de veiligheid legen de gevreesde ziekte zoo groot mogelijk te maken. Wal betreft het officieel verbod van inenting (dat later ingetrokken is, wegens verzet der openbare meening er tegen), zoo deelt Ferran mede, dat dit was uitgevaardigd omdat twee personen, leden van een reeds door de cholera aangetast huisgezin, den dag ua de inenting stierven. Dergelijke ongelukken schrijft hij toe aan het gebruik van onreine inentingslofvan de 16,000 gevallen, dat hij zelf de stof had onderzocht, heeft geen enkel kwaad gevolg gehad. Het is daarom nog niet uitgemaakt dat deze inenting volkomen tegen de cholera beschermd, maar het is zeker dat zij den aanval der ziekte, als deze ons overvalt, zeer zal temperen. De nenting zelf kan, volgens doktor Ferran, nooit oorzaak er van zijn. Als wij er door aangetast worden binnen vijt dagen nadat de inenting geschied is, hadden wij de cholera reeds onder de leden. Dr. Ferran schijnt zijne ontdekking toe aan het in palrijk brengen van Pasteur's leerstelsels. Holloway's Zalf en Pillen, Vrouwelijke kwag len. —Elk klimaat heeft zijn gebreken elk jaargetijd zijne ongesteldheden, maar vrouwen zijn in elk kli maat van eiken ouderdom, en in elk jaargetijde, on derhevig aan bijzondere kwalen, die in de meeste ge vallen voortkomen uit onachtzaamheid, slechte be handelingen of zwakheid van gestel. Voor elke kwaal aan dat geslacht eigen verzekeren Holloway s Midde len dadelijk verlichting en toekomstige bevrijding, terwijl zij de natuurlijke werking van elk orgaanber- stelleD. In hunnen verbeterenden loop bespeurt men spoedig de grootste beterschap—het gestel ontwik keld zich en de geest Iverheft zich weder. In deze preparaten komt nooit, zalfs niet het minste kwikzil ver of onder schadelijke be3tanddoelen voor van daar dat ander voogd en patient vooruit met behoe ven te raadplegen alvorens tot deze middelen over te gaan. GEZONDHEID AAN ALLEN wedergegeven zonder medecijnen, zonder buikzui vering en zonder kosten door de smakelijke gezond- heidsbloem Du Barry van Londen, genaamd Vijf en dertig jaren onveranderlijke goede uilslag, genezende moeielijken eetlust, slechte spijsvertee-

De Denderbode | 1885 | | pagina 2