Kiezing voor de Handelsrechtbank van Donderdag 16 Juli 1885. Donderdag aanstaande 16 Juli, moet an dermaal eene kiezing plaatsgrijpen voor drij leden orizer Handelsrechtbank, Men weet dat, sedert eenige maanden, een verdrag tusschen de politieke partijen is gesloten 't welk tot doel heeft alien strijd op't terrein der Han- delsrechterlijke kiezingen te staken en onze Handelsrechtbank samen te stellen uit heeren door de beide partijen aangewezen. In uitvoering van hooger gezegd verdrag, zijn als kandidaten voor de aanstaande kiezing voorgesteld: Vo^or het ambt van voorzitter M. Leo l~.eii*ens, nijveraar, te Aalst. Voor het ambt van rechterM. "Victor Siron, koopman, te Aalst. Voor het ambt van rechler-plaatsvervanger M. Oust. DeCoen, bankier, te Aalst. Alhoewel er geen strijd is, verzoeken wij nogthans alle de kiezers in 't algemeen en be- zonderlijk onze politieke vrienden aan deze kiezing deel te nemen. Hoe grooter het getal stemmers van weder zijde zal wezen 't welk aan de kiezing deelneemt, hoe meer ook zal het blijken dat het geslotene verdrag de goedkeuring van de overgroote meerderheid geniet. Dus alvvie Donderdag aanstaande, geen wettelijk belet sel kan inroepen, begeve zich ter stembus om aldus aan 't geslotene verdrag zijne goedkeu ring te geven. Wij vernemen dat de heer ftudoll Eeman, ter oorzake zijner benoeming van lid der Besten dige Deputatie onzer provincie, zijn ontslag van gemeenteraadslid onzer stad komt in te zenden. ALLERHANDE NIEUWS. Onze Kermisfeeslen, door een schoon zomerweder begunstigd, zijn deftig en vrolijk afgeloopen. liet Concert, zondag II., door het beroemd Muziekkorps der Gidsen, ter Groote Merkt,gege ven, heeft talrijke vreemdelingen naar onze stad gelokt. De uitvoering van de verschillige stukken van 'tprogramma was meesterlijk inden vollen zin des woords, en heeft een nieuwe schitte rende perel aan de kroon van het ervarene kunstenaarskorps gehecht. De geestdril'tigste toejuichingen lieten zich dan ook hooren na de uitvoering van ieder stuk. Melden wij dat het Concert kosteloos werd gegeven en dat onze stedelijke geldkas geene andere kosten heeft te dragen gehad, dan deze van de ont vangst ten stadhuize. Ondanks onze Foore vrij onbeduidend is, werd zij nogthans wel nadien bezocht en bleef 'l publiek er zich tamelijk laat vermaken. De Feest van Maandag avond door ons Vrijwillig Pompierskorps aangeboden, is goed gelukt geweest. De clectricsche verlichting en fontein met hare veel kleurige wateren werden hoogst bewonderd door het talrijk publiek 't welk de feest bijwoonde en voor 't welk deze zaken eene nieuwigheid waren. Hel kleine vuurwerk 't welk te dezer gelegenheid ook werd afge schoten en de tusschenpoozen vervulde was met veel kunde geregeld. Het Fanfarekorps der Pupillenschool welk zijne medewerking verleende, heeft veel bij gedragen tot de verluistering der feest. Deze schoone feest zijn wij verschildigd aan den heer Leo Gheeraardts, welke er 't eerste gedacht van gaf De Volksfeest in den Casino heeft weêr als gewoonelijk eene ontelbare menigte aldaar doen bijeenstroomen. De verlichting van den hof, liet even als vroegere jaren niets je wenschen over. De l>eide Concerts, woensdag door het Fanfarekorps der Pupillenschool, en Donderdag door onze Koninklijke Harmonie ter Groote Merkt gegeven, werden insgelijks door eene talrijk publiek bijgewoond. Beide muziek korpsen hebbende stukken van hun wederzijds programma op eene overheerlijke wijze uitge voerd. Onze koninklijke Harmonie heeft eens te meer bewezen dat zij hare goede faam waardig is gebleven en dal het van den goeden wil harer leden alleen afhangt indien zij, in de toekomst, harer roem meer en meer wil ver- grooten. Bestatigen wij eens te meer dat onze paar denmarkt van jaar tot jaar afvalt; blijft het zoo voortduren eer nog eenige jaren verloopen zijn, zal er geen enkel paard meer ter markt verschijnen. De veemarkt integendeel was even als vroeger, goed voorzien. Zou het niet voordeeliger wezen paarden-en veemarkt op de zelfde plaats te houden, gelijk het overal elders gebeurt Men zou aan de neeringdoeners van 't Esplanadeplein de eene of de andere leest in vergoeding kunnen geven. Wij roepen hierop de aandacht onzer Stadsbe stuurders. Ten slotte zeggen wij, dat geene ergerlijke baldadigen ter gelegenheid onzer kermis wer den bestaligd. Een correspondentie uit Oordegem, handelende over gemeentelijke zaken, is ons te laat toegekomen om deze week te kunnen opgenomen worden. Tot binnen 8 dagen dus. Morgen Zondag 12 Juli, tweede zondag onzer Kermis, zullen ter Houtmarkt, talrijke verlustigende luchtbollen opgelaten worden. Wie eens hartelijk lachen wil, ga zien. Wij mogen verzekeren dat men iets nieuws zal te zien krijgen, dat men zich later zal beklagen wiel gezien of bijgewoond te hebben. Donderdag avond, rond 8 ure, was de genoemde Van Ilandenhove Fransbeter ge kend onder den bijnaam van de Witte of de Kromme van den metser, in de St-Annastraat, aan T schilderen van eenen voorgevel, toen op eens de ladder waarop hij zich bevond, in drij stukken brak, met 't ongelukkig gevolg dat hij van eene hoogte van omtrent 8 meters ten gronde nederstorte. Van Ilandenhove be kwam vreeselijke wonden vooral aan hoofd en aangezicht aan de gevolgen der welke hij rond 11 ure des nachts overleed. De ongelukkige is gehuwd en vader van 5 kinders. Heden Zaterdag, rond 12 ure 's middags is er alhier, Geerardsbergschesteenweg, brand ontstaan ter hofstede bewoond door Frans Verbeeck, beter gekend onder den bijnaam van Vos Jannekes. Eene hooimijt en eeuig brand hout is de prooi der 'vlammen geworden. Ons vrijwillig Pompierskorps snelde onmiddelijk ter plaatse en weldra was het vuur uitgedoofd. Verzoening. M. Olin, en ook M. Bara, heeft voorzegd dat de verzoening tusschen alle liberalen, roode en rosse, grijze en grau we, binnen kort zal plaats hebben. Wij den ken echter dat die kleurversmelting nog niet zoo gauw gebeuren zal. Zal men het dan eens worden, hooren wij vragen, over de verschillende vraagpunten, die nu de liberalen verdeeld houden Zullen de rooden toegeven ofwel de rosse Zullen de grauwe zich bukken ofwel de grijze M. Bara is misschien overtuigd tzooals wij), dat er bij de liberalen geen spraak is van prin ciepen hel eenige middel om de éénheid te bewerken, is voor hem het woord van Gam- betta Oorlog aan de papen. Men dien dommen en blinden haat hopen M. Bara en zijne vrienden al de liberalen op te jagen. Het middelje is oud Verhaegen in zijnen tijd speelde jaren lang op die guilaar, en het deuntje gelukte heel dikwijls doch zouden de liberalen nog altijd zoo'n gapers zijn als in zijnen tijd Wij weten het niet maar MM. Bara en Olin gelooven het nog altijd. In de leste zitting van den brusselscheu gemeenteraad hebben de burgers het genoe gen gehad, te vernemen dat de stad bij de verbouwing der O.-L.-Vrouw-ter-Sneeuwwijk zestien millioen verloren heeft, en hiervan draagt het verstandige bestuur van M. Buis de verantwoordelijkheid voor vijf millioen. Massa la te Brussel. De brusselaars wa ren woensdag niet weinig fier, het bezoek te ontvangen van eenen koning, die hier onder ons verblijft, en welk verblijf zij aan Antwer pen al zoo lang benijden. Hij heeft hun bezocht en is met het noodige ceremonieel naar het paleis van Laken ge bracht, waarbij door IIII. MM. de koning en de koningin ontvangen werd. Tegen de middag had de statieoverste te Antwerpen bevel gekregen de noodige rijtui gen aan den exprestrein van 12 ure te voegen, om de zwarte koninklijke familie over te voe ren. Weldra verscheen deze onder eenen over- grooten toeloop van volk welke meer de veel kleurige en zonderlinge kleedsels dan de men- schen zelf bewonderde. De Congolanen waren vergezeld van kolonel Wouwermans, luitenant Valcke en M. Bolle- kens, algemeen bestuurder der spoorwegen. Op hunne bestemming aangekomen, werden zij aan de statie ontvangen door M. Reisse, intendent van hel hof, en werden in vier opene rijtuigen naar het kasteel van Laken gebracht, onder het geleide van eene eerewacht van duizenden straatjongens en gapers. Bij de ontvangst waren de kolonel Strauch de beambten en bestuurders van den Congo- staat, alsook het personeel der Afrikaansche Vereening, tegenwoordig. Volgens een brusselsch blad was het gehee- le garnizoen van het koninklijk verblijf in, groote tenue onder de wapens de bedienden waren in gala livrei, en stonden op eene rei tot aan den ingang der orangerie. Koning Leopold ontving zijnen zwarten broeder onder eenen palmboom en na de ont vangst werd er een dejeuner opgediend. Rond 5 ure 50 is Massala en zijn gevolg naar Antwerpen teruggekeerd. Gedurende de maand juni zijn er 8123 brieven, ten gevolge van onvolledige adressen achtergebleven. 5962 zijn na opening te recht gebracht. 2161 gingen in de scheurmand. Ge durende denzelfden tijd werden er 905 telle- grammen ter zijde gelegd. 597 zijn met mede hulp der postbedienden terecht gebracht. De overigen werden in de scheurmand geworpen. Anarchistisch komplol te Brussel. Wij ontleenen aan de Indêpen.dance, de volgende bijzonderheden over de ontdekking van eene anarchistische samenzweering in onze hoofd stad Dinsdag namidnag heeft de policie een be zoek gebracht in de wijk der Hoogstraat, waar eene groep belgische, fransche en russische anarchisten in.'l grootste geheim vereenigd was om eene samenzweering tegenwij weten niet welk land, te smeden. Talrijke agenten der gerechlerlijke policie, vergezeld vaneen aantal policie-officieren,|heb- ben de beraadslaging der heeren onderbroken. Er zijn 15 aanhoudingen gedaan en een aan tal papieren in beslag genomen. Een onderzoek is begonnen. (Nieuwe inlichtingen.) Het huis waar de samenzweerders verga derd waren, draagt het nummer 35 in de Hee renstraat, en is bewoond op de le verdieping door zekeren V... leurder, waar zij alle avon den bijeen kwamen. Daar ontvingen zij hunne dagbladen, maakten hunne briefwisselingen en bereiden hunne openbare vergaderingen. Men vond er eene aanzienlijke bibliotheek en een volledig arsenaal van revolvers, pisto len, ponjaards, dynamielkardoezen, enz- M. Dielman, policiekommissaris, heeft een aantal belangrijke papieren aangeslagen, onder andere de lijst der abonnenlen op het blad Ni Dieu ni Maitre (Noch God noch Meester). Het onderzoek heeft even als den inval der policie in het grootste geheim plaats. Het blad in kwestie zegt onder alle voorbehoud dat er kwestie was van eeuen aanslag tegen het leven van den Czaar. De misdaad van Molenbeek. De verledene week is eene moordpoging gepleegd door zekeren Orm, op zijne 75jarige schoonzuster en nicht. Het slachtoffer kan, dank aan haar sterk gestel, nog eenige dagen leven, doch er bestaat geene mogelijkheid om haar te redden. De beweegreden der misdaad schijnt een twistte zijn over intrestkwestiën. Het is voor eerst nog moeilijk te gissen, waarin dit verschil kan bestaanbeiden zijn eigenaars van ver scheidene huizen, doch zoo als het meer gaat, had de een de andere al eens geholpen, en hieruit was naar het schijnt eene zekere ver warring en ee* verschil van intrestberekening ontstaan. Ziethier thans nog eenige inlichtingen over de moord zelf Orm had reeds sedert lang de weduwe Mo leman willen dooden, omdat zij zijne kombi- natiën niet wilde bijtreden. Na herhaalde pogingen bood hij zich verle den donderdag op nieuw, doch nogmaals vruchteloos bij haar aan. Op eene nieuwe wei gering der weduwe Moleman loste hij een revolverschot op haar, bij middel van een wapen dat hij des morgens gekocht had. Op dit oogenblik stond de vrouw met den rug naar hem gekeerd, terwijl zij eene kom koffie inschonk. Zij liep naar het balkon, riep om hulp, doch Orm hield haar tegen en wierp haar op den grond. Toen kwam M. Ledoux, kruidenier, op het gerucht toegeloopen. De moordenaar zat op eenen stoel en zegde dat eene fusée van een cent, welke hij op de foor gewonnen had, ontploft was en de vrouw had doen verschieten en vallen. Toen ging Orm naar huis, alsof er niets ge beurd ware. De vrouw Moleman gaf den naam, voornaam en woonplaats van haren aanvaller op.en verklaarde dal hij op haar had gescholen. Het parket heeft hem onmiddelijk doen aan houden. Orm is een man van 55jaren oud en gehuwd, doch heeft geene kinderen. Hij voedt een weesje op dat thans 5 jaar oud is. Diefstal.Zondag nacht is te Antwerpen eene stoutmoedige poging tot diefstal gepleegd in het schoenmagazijn van M. Fonteyn, Korte Gasthuisstraat. Dit magazijn is gelegen juist tegenover de Everdystraat, waar een policiebureel gevestigd is. De dieven hebben het onderpanneel der straatdeur ingestooten en zijn langs daar bin- nengeraakt. Vervolgens hebben zij de ruit van de glazen binnendeur gebroken en die deur geopend. Uit voorzorg hadden zij de straatdeur gebarrikadeerd, bij middel van den paraplubak en eene bank. In het magazijn hebben zij al de kassen geopend, doch niets meègenomen dan een halven frank, die in de tooglade was blijven liggen. In een salon, achter het magazijn, en waar verscheidene kunststukken verzameld zijn, hebben zij ook alle kassen opengedaan, doch geene schade aangericht. Het geldkoffer hebben zij onaangeroerd gelaten. De dieven zijn uitgegaan langs den afzon derlijken ingang. Omtrent 2 ure 's nachts hebben de geburen een doffen slag gehoord. Men denkt dal het op dit uur is, dal de inbraak gepleegd werd. Zondag nacht is in het huis van M. Francq, te Antwerpen, Keiserlei, een diefstal gepleegd. De dieven hebben de deur ingestoo ten. Er is uil een sekretaire eene som van 1200 fr. gestolen (en niet van 10,000 fr., zooals een brusselsch blad gemeld had.) Onlusten te Manage. Zondag 5 dezer, betaaldag van de werklieden, welke aan de nieuwe vergrootirigswerken van het vertak kingskanaal Brussel-Charleroi werken, hebben er alhier erge onlusten plaats gehad. De werklieden hebben de bureelen overrom peld, de deuren en vensters verbrijzeld, de meubelen in stukken gekapt, buiten geworpen eri verbrand, en tenslotte boeken, plans en belangrijke dokumenten in 't vuur geworpen. Niets werd gespaard. Daar er op dit oogenblik slechts vier gen darmen te voet aanwezig waren, was het hun onmogelijk de orde te herstellen. Zij moes ten, even als het dienstpersoneel, de vlucht nemen. Ten 11 ure kwam er versterking van La Louviére en ten half twaalf kwamen er 10 gendarmen te voet uit Bergen. Eindelijk werd eene sterke afdeeling gendarmen te peerd, ter hulp gezonden Dit alles scheen nog niet voldoende te zijn en rond half twee kwam het parket met nieuwe hulptroepen aan. De oproermakers zetleden bun verwoes- tingswerk voort. Reeds vielen zij de machien der werken aan. (Nadere bijzonderheden.) De bureelen der aannemers, in wier dienst de werklieden waren, zijn gelegen in de nabij heid der spoorwegstalie. Daar werden, vol gens gewoonte, de maandgelden betaald, en het schijnt dat velen, 't zij legen het loon, 'tzij tegen de wijze van betalen iets in te brengen hadden. Daar hunne reklamen niet aanhoord werden, sloegen zij lot geweld over, doch be paalden zich bij hel breken van eenige ruiten. Dit gebeurde des zaterdags, doch, des zon dags. bij het voortzetten der betaling, werden ook de baldadigheden voortgezet. Van half negen 's morgends werden de bureelen aan eenen regolmatigen stormloop overgeleverd, en terwijl de betaling tusschen duizend moeie- lijkheden voortgezet werd, verbrijzelde men deuren en vensters. Terwijl men naar alle zijden om hulp tele grafeerde, werden de bureelen letterlijk ver nield. Geen stuk bleef op zijne plaats, en de gendarmen, welke r.och slechts 3 of 4 in getal waren, konden onmogelijk deze bende van bijna 4000 man beteugelen. Weldra stegen dan ook, te midden de'r straat, de vlammen op van de meubelen, boeken en rekeningen, wel ke men aangestoken had. Gelukkig had dó boekhouder een deel der weerde in veiligheid kunnen brengen, doch eene kas, 12,000 fr. inhoudende, is in de handen der oproermakers gevallen. Zij verdeelden het geld en verscheur den de papieren. Intusschen waren er detachementen gen darmen van Binche, La Louviére en Bergen gekomen, en eenige aanhoudingen werden gedaan. Toen het parket ter plaatse kwam, werden de aangehoudenen ondervraagd. 7 werden er naar de celgevangenis van Bergen overge voerd. Eindelijk gelukte men er in de kalmte te herstellen. Gedurende het overige van den dag bleven een zeventigtal gendarmen, van de brigaden van Bergen, La Louviére, Roeulx, Gosselies, Fleurus, Jumet, Binche en Morlan- welz onder hel bevel van luitenant Nankin, ter plaatse. Deze verdienen, even als de beide schepe nen welke in afwezigheid des burgemeesters handelden, eene loffelijke melding voor den takt en de voorzichtigheid, waarmede zij de onlusten beteugelden. Daarenboven heeft de statieoverste nog een paar belhamels aangehouden, die door de tal rijke kneuzingen welke zij droegen, toonden een werkzaam deel aan den oproer genomen te hebben. Wij ontvangen over deze onlusten, welke, naar het schijnt, een veel ernstiger karakter gehad hebben, dan men aanvankelijk dacht, nog de volgende inlichtingen De werken aan het kanaal zijn onlangs be gonnen en worden bestuurd door M. Dufaux, welke 12 tot 1500 man onder zijne bevelen heeft. Deze zijn meestal Italianen en Vlamin gen. Het huis waarin de bureelen zijn, wordt bewoond door M. Rass, boekhouder, met zijne vrouw en kinderen. De betaling moest eerst des zondags gehou den worden, doch de werklieden moeten zich toch reeds van zaterdag aan eene verandering verwacht hebben, want toen reeds hadden zij teekens van ontevredenheid gegeven, ja er werden reeds eenige ruiten verbrijzeld. Op het oogenblik dat de betaling ging aan vangen, des zondags's morgends ten 6 ure, stonden al de werklieden tegenover het huis op de straat. 3 gendarmen bevinden zich bij eiken betaaldag bestendig in de bureelen, en zij waren nu verplicht, alleen de wanorders welke er broeiden, te beteugelen. Te midden van geschreeuw en gejouw werd de betaling voortgezet, doch eensklaps werd rond 8 3/4 ure het teeken van den aanval ge geven door een paar vuurschoten en het in smijten van eenige ruiten. Vele onruststokers drongen door de verbrij- zele ramen naar binnen, en veroorzaakten zich hierdoor ernstige kneuzingen. De gendarmen, met den revolver in de vuist, poogden de belegeraars te weerhouden, maar zij werden onder den voet geworpen. De boekhouder kon met zijne familie langs den hof ontsnappen en rond de 30,000 fr. redden van de ruim 40,000 fr., welke zich in de kas bevonden. Hetgeen thans gebeurde is onbeschrijfelijk. Als razenden vielen de werklieden op alles wat hun onder de hand kwam. Houweelen en schuppen vernielden meubelen, deuren en ramen, zilverwerk werd door de vensters ge worpen, eene horlogie werd voor twee lrank te koop aangeboden. In de kas bevonden zich nog 10 a 12,000 fr. in papier en 2ilver. Het papier werd ver scheurd en uit de vensters geworpen de boeken, plans, kaarten enz. werden in de straat verbrand op de stukken der verbrijzelde meubelen flesschen likeur werden geledigd, even als twee tonnen bier. Toen daar niets meer te verbrijzelen was» richten zij zich naar de werkhuizen en braken eene houten brug, welke voor den dienst ge legd, was, geheel afeene lokomotief werd gansch vernield, en toen poogden zij een depot van kruiwagens in brand te steken, doch zij werden hierin verhinderd door de aankomst der gendarmen, welke op de tele grafische tijdingen, die men alom rondgezon den had, kwamen toegesneld. Dank aan de krachtdadige houding van den luitenant Nenquin (anderen schrijven Nankin) werden de wandaden niet verder gedreven. De oproermakers vluchtten door de velden en bosschen weg. Er werden een aantal aanhoudingen ge daan, onder anderen die van den vermoede- lijken aanleider, zekeren Dubois, naar men meent een afgestelden gendarm. Deze bood bij zijne aanhouding eenen hevi- gen weêrstand en dreigde al wie hem naderde, met het gewicht van eene store, het hoofd in te slaan. Hij poogde zelfs de gendarmen hunne sabels te ontrukken. De statieoverste Bertrant heeft, zooals wij hooger zeggen, insgelijks twee oproepma- kers aangehouden. Het parket van Charleroi heeft een streng onderzoek ingesteld. Eene afdeeling van 50 gendarmen is ter plaatse en verblijft in het huis door de woeste lingen gedeeltelijk vernield. Men heeft in het Hotel d'Angleterre twee kerels van Morlanwelz aangehouden, welke het werkvolk ophitsten en geld uitdeelden. Nadat er tegen hun procesverbaal opge maakt is, zijn zij losgelaten. Eenige werklieden, welke den arbeid wilden hernemen, zijn door de werkstakers bedreigd en hebben de plaats moeten verlaten. Een blad deelt mede dat de verschillende afdeelingen der socialisten des lands legen zondag eene groote belooging in den Borinage inrichten. (Later.) Dank aan de krachtdadige en moedige hou ding der gendarmen, heerscht er eene betrek kelijke kalmte. Een aantal werklieden hebben den arbeid hernomen. De gendarmen welke de ronde door de ge meente maken, vinden in de droge grachten, langsheen den weg, eene menigte werklieden smoordronken liggen slapen. Volgens een blad waren vele werklieden, welke zich zonder voorwaarden hadden doen inschrijven niet te vreden, toen zij vernamen aan welken prijs zij gingen betaald worden. Het huis dat door de ruststoorders ver woest is, levert eenen pijnlijken aanblik op. Al wat M. Rass, de boekhouder, bezat, is vernield zijne kleeren, even als die zijner vrouw en kinderen, zijne horlogie, de juwee- len zijner vrouw, zijne meubelen, alles ligt in stukken op den grond of is verdwenen. De aannemers bezitten geen enkel boek of register meer t.ol zelfs hunne wissels in por tefeuille, hun carnet de chèques en alle hunne plans en teekeningen zijn verloren. Dijnsdag in den namiddag zijn de werken hernomen. Alles is weêr kalm. (Latere berichten.) Men heeft voorloopig de bereelen der wer ken in een naburig hotel ingericht, en de be taling wordt thans zonder incidenten voortge zet onder de bescherming der gendarmerie. Het nieuws dat er 12 duizend fr. zouden ge stolen zijn, wordt betwist. In elk geval zal het gerecht deze zaak ophelderen. Volgens den National zullen, wanneer de dagloonen niet verhoogd worden, de onlusten binnen kort herbeginnen. Misdaad te Duffef. (Bijzondere kor- respondentie van het Handelsblad. Duffel, 8 Juli, 7 1/2 ure 's morgens. Mijnheer de Opsteller, Op uw verzoek heb ik mij vandaag naar Duf fel begeven, om er inlichtingen in te winnen over de verschrikkelijke moord, die hier nog altijd het voorwerp aller gesprekken is, Uit den mond van doktor Temmerman zelf, die mij als reporter van het Handelsblad met de meeste welwillendheid ontving, vernam ik dat de toestand van het overlevende kind nog altoos gevaarlijk is. Ziedaar reeds den tiende dag, dat het onge lukkige slachtoffer buiten kennis ligt. De ge voelloosheid schijnt nogthans iets of wat te verminderen, en er komt eene lichte beternis in den toestand van de zieke. De hoop op genezing vermeerdert dus stil aan. Over de zelfmoord van zekere V..., landbou wer alhier, vertelde men mij het het volgende Maandag morgend begaf die V... zich naar het veld om klaver te snijden. Hij keerde echter niet weêr. Zijne vrouw ging zien waar hij bleef. Zij vond het lijk van haren man in een hutteke rechtover hare woning, en dat meestal dieut om er eene kleine kar of kruiwagen in te plaat sen. Daar had V... zich opgehangen. De beenen van het lijk waren gebogen, zoodal de zelf moord, om zoo te zeggen, in zittende houding werd gepleegd. Doktor Temmerman, in allerhaast ontboden, kon bij zijne aankomst slechts de dood besta tigen. Het lijk was reeds koud. Eene tallooze volksmenigte stroomde spoedig voor het hutteke samen en de policie had de grootste moeite om de verontweerdiging van het volk te bedwingen men wilde het lijk van V.. aan stukken scheuren. De openbare denkwijze aanziet, en aanzag van eerst af, den zelfmoordenaar als den dader van de verschrikkelijke misdaad, die zulke groote opschudding heeft veroorzaakt. Moet men de geruchten, die hier van mond tot mond herhaald worden, gelooven, dan zou men V... zelfs erg verdacht houden, den dief stal te hebben begaan, vroeger in het huis van Van den Broeck opgemerkt meer dan dat, er zouden van wege zekere personen bekentenis seri zijn gedaan. Dit alles deelen wij meê onder voorbehou ding. Het lijk van V... werd in een kelder onder het gemeentehuis neérgelegd, en indien er geen tegenbevel van het parket komt, zal het in den loop van den dag begraven worden. liet zieke 'kind wordt voortdurend door twee mannen en twee vrouwen bewaakt. Zondag nacht, terwijl de mannen in een nabijgelegen kamerke gegaan waren om hunne pijp eens aan te steken, hoorden de vrouwen gerucht aan de voordeur. Zij werden bang. De mannen dachten dat het enkel inbeelding was. Later hoorden de vrouwen het zelfde gerucht, doch de rookers stelden haar gerust en beves tigden dat er niets omging. Het kind had dien nacht eenigen tijd het bewijstzijn terug bekomen. Een der vrouwen zegde toen luidop Het kind komt tot zich- zelven, morgen zal het kunnen spreken en den moordenaar doen kennen. Men denkt hier algemeen, dat het gerucht dien nacht door de vrouwen gehoord, werd teweeg gebracht door V... die aan de deur zou hebben staan luisteren, en dat de woorden die hij hoorde morgen zal het kind kunnen spre ken en den moordenaar doen kennen, hem aan gezet hebben zich te zelfmoorden, eer die morgen aanbrak. Eene leste bijzonderheid Tengevolge van den zelfmoord van V..., en de opschudding welke die rampzalige gebeur tenis in zijne woning teweeg bracht, bleven zijne beesten gansh den dag, zonder eten of oppas, op stal staan. T Is Van den Broeck zelf, die het vee van V.... is gaan verzorgen, die hetzelve klaver te eten heeft gebracht. Die arme beesten kunnen er toch niet aan doen, zegde hij, en de arme vader had gelijk. De opgehangene laat eene weduwe en drie kinderen achter. Aanveerd, Mijnheer de Opsteller, mijne har telijke groeten. X. Nadere bijzonderheden. De vrederechter van Duffel, vergezeld door de gendarmerie, heelt woensdag bij Veene huiszoeking gedaan en daar gevonden, een en een kiel, die met bloed bevlekt zijn verder eene broek, een hemd en holleblokken. Zaterdag avond moet er eene vrouw van Borgerhout bij Vgekomen zijn en gezegd hebben, dat hel meisje Braekmans aan de beterhand was. Op kalmen toon vroeg V....of die vrouw met hem wilde gaan om het kind te bezoeken. De vrouw gaf hem ten antwoord dat zij weêr moest vertrekken, waarop V.... dat bezoek in het huis aflegde, zondags 's morgends ten 5 ure. Zondags 's avonds kwam hij terug en ver nam van vrouw Braeckmans dat de beterschap voortging twee harer vriendinnen hadden opgemerkt dat het meisje de oogen opende en haar herkende maar dat de geneesheer last gegeven had niemand tot het bed toe te laten. Zijn holleblokken uitgedaan hebbende, na derde V.... het bed en ging weldra henen. Den volgendenden dag had hij een einde aan zijn leven gesteld, zooals wij reeds hebben ge meld. De misdaad van Elouges. Ch. Bataille is opnieuw voor den onderzoeksrechter ver schenen en ditmaal was er voor den eersten keer een gendarm bij de ondervraging aan wezig." M. Levy berispte Bataille, omdat hij een brochuur had doen verschijnen, waarin aan tijgingen voorkomen, welke strijdig met de waarheid zijn, en vraagt hem hierover inlich tingen. Het is vooral het gedeelte der Brochuur waar de zaak bij de zaak Bernays vergeleken wordt, dat de prokureur des konings hekelt, en hij vraagt juiste uitleggingen. Bataille antwoordde geen onderzoeksrech ter te zijn en ook verklaarde hij, dat het oogen blik om die uitleggingen te geven, nog niet gekomen is. Misschien, zegt hij, zal hij die uitleggingen geven op den dag dat hij vrijge laten wordt, maar hij wil den schijn niet heb ben, te beschuldigen om zichzelven wit te wasschen. Het geheele verhoor liep over de brochuur. Op verschillige vragen weigert Bataille te antwoorden. De ondervraging heeft bijna anderhalf uur geduurd, en in den namiddag heeft de vader van Bataille, vergezeld van M. E. Boulard, den beschuldigde bezocht. Bij hun vertrek namen zij een groot pak brochuren meê. Men zegt dat Ch. Bataile weldra eene nieuwe brochuur zal uitgeven. Het gouvernement der pastoors. M. Daudry d'Asson heeft in de fransche Kamer de vol gende statistiek meégedeeld Gemiddeld traktement der katholieke geestelijk heid fr. 922 Id. id. der muznlmanscbe muftis 1,600 Id. id. der protcstanlsche herders J» 2,111 Id. id. der joodsche rabbijns 2,322

De Denderbode | 1885 | | pagina 2