waargenomen, welke dreigt, langszamerhand erger te zullen worden. Het stuk drukt daarenboven den wensch uit den teelt van inlandschen tabak van alle lasten ontheven te zien, wijl dit produkt, voor de fa bricatie van sigaren teenemaal opgeschikt zijn de, uitsluitelijk zijn behoud moet vinden in het binnenlandsche verbruik. Men ziet dat gedane herzining der tabaks rechten, slechts een begin kan zijn van meer doorslaande maatregelen lol het bevorderen van den handel en de nijverheid, en het is te verwachten dat het ministerie dat langzaam maar zeker vooruit stap, zulke doorslaande stukken niet in de scheurmand zal werpen. Men weet dat de brusselsche geuzen zoo geerne schermen met den eeretitel van liberaal of hoe men dat ding ook noemen wil, en dat is waarschijnlijk omdat hun oog, de liberaal alleen geleerd, deftig, verstandig, en al wat men wil, kan zijn. En dat de zedelijkheid met dezelfde maat kan gemeten worden, leert ons de officieele statie- stiek van 1884, ons verleden zaterdag door den Moniteur aangebracht. Gemeenten Inwoners Geboort. Echtsch* wettig. onwet. Brussel (stad) 169,283 3947 1557 47 Molenbeek 44,801 1378 257 7 Elsene 39,758 870 156 10 Laeken 21,477 684 125 6 St-Gilles 38,117 936 193 7 St-Joost-ten-Noode 28,613 577 112 11 Schaarbeek 46,810 1110 165 11 Anderlecht 26,406 933 151 5 Dus geven Brussel en zijne voorsteden al leen 104 echtscheidingen op een enkel jaar, en op 13351 geboorten 2716 onwettige, dus meer dan 21 ten honderd, of om nog eenvoudiger te zeggen, ruim EEN OP DE VIJF. Of de liberale verfranschte centrums ook reden hebben cceur et cerveau te spreken Brussel heeft op 169,285 inwoners 47 echt scheidingen. Antwerpen op 191,124 inwon., 17 echtschei dingen. Gent op 140,026 inwoners, 14 echtscheidin gen. Brugge op 45,559 inwoners 0 echtscheidin gen, (slechts ééne echtscheiding in geheel de provincie.) Bergen op 24,816 inwoners 1 echtscheiding in de provincie Henegauw zijn er 24 echtschei dingen, waarvan 15 voor het arrondissement Charleroi. Luik op 133,044 inwoners, 26 echtscheidin gen. De andere provincienhoofdplaatsen bieden in de zelfde verhouding het verschil aan dat het liberalismus in zedelijkheid doet uitschitte ren. Opmerkelijk is hel dat het vlaamsche Land waar de bevolking in den grond katholiek bleef, drij vierden minder echtscheidingen op geeft, dan het Walenland. Werkmans-Crisis. Onze Stedelijke Raad heeft, in zijne zitting van maandag II., het noodlottige gedacht van eene nieuwe belasting te heffen, laten varen en den voorstel van den heer Leo Gheeraerdts aangenomen. n«««m-nBwn uus ue ireeren Monfils, sche pen, Meert-Schuermans en Leo Gheeraerdts ge last een hulpcomiteit te vormen, ten voordeele van de zonder werk zijnde fabriekwerkers. Te dien einde komen deze Raadsleden een zeker getal welwillende burgers van beide politieke gezindheden den hierna volgenden oproep toe te sturen Aalst, Augusti 1885. mïjnlieer, Ter oor zake van de hooge invoor- rechten die, door (Duitschlandop de naaigarens, onlangs komen geheven te worden, zijn de werklieden van ver scheidene onzer fabrieken met onder gang bedreigd. Ongeveer 300 arbeiders zijn reeds uit dien hoofde hun werk ontzegd gewor den. Zooveel huisgezinnen zijn dus bij na van alle bestaanmiddels beroofd en zullen kortelings door honger en ellende worden aangetast. Een aantal dezer ongelukkigen heb ben, in zitting des Gemeenteraads van 2 Augusti II., een verzoekschrift aange bodenom van 't Stadsbestuur werk of hulpmiddelen af te smeeken. (De Gemeenteraad heeft het zich tot eene plicht aangerekend, in deze nood- barende omstandigheden, de arbeiders zonder werk met raad en daad ter hulpe te komen. (Daarom heeft hij besloten een hulpcomiteit ten voordeele van het werkeloos fabriekvolk van Aalst in te stellen. (Dit Comiteit zal gelast zijn, gedu rende de noodlottige crisis, op allerlei wijzen, de zonder werk zijnde fabriek werkers bij te staan, en met dit doel wit i° Werk of hulp in geld en levens- middelen te verschaffen aan de arbei ders wien alle werk in de fabrieken is ontzegd geworden. 20 Op de zelfde wijze het werkvolk helpen dat nog slechts eenige dagen ter week werkzaam is. (De Gemeenteraad rekent diesaan- gaande op de liefdadige gevoelens der Aalstersche (Bevolking. Een oproep zal daartoe tot alle menschlievende bur gers gericht worden. Uwe ieverige medewerking in dit broederwerk zal ons kostbaar wezen wij verweken u dus van hooger gezegd voorloopig Comiteit te willen deelma- ken. Eene eerste vergadering zal plaats hebben, ten Stadhuize, Zittingzaal des Ge meenteraads, den Vrijdag 14 Augusti 1885, om 7 ure 's avonds. Gij wordt verzocht u aldaar te bege ven. (De wijze van werking des Comiteits zal u omstandig worden bekend ge maakt. AanveerdMijnheer, de verzekering onzer hoogachting. F. Monfils. Meert-Schuermans. M.-L .Gheeraerdts. RECHTERLIJKE KRONIJK. Woensdag morgend heeft het beroepshof van Cent, uitspraak gedaan in de zaak van M. Ker- vyn de Volkaersbeke, burgemeester van Naza reth. M. Kervyn werd tot 8 dagen gevangenis ver oordeeld, om eenen zelfsmoordenaar op den ongewijden grond van het kerkhof te hebben doen begraven. M. Kervyn heeft zich in verbreking voorzien. ■Wereldtentoonstelling;. De kommissie, door het gouvernement ge last met den aankoop der loten, bestemd voor de loterij der Wereldtentoonstelling van Ant werpen, heeft hare werkzaamheden geëindigd. De loten der 1' reeks bevatten Een lot van 100,000 frank Twee loten van 25,000 frank Vijf loten van 10,0110 frank Tien loten van 5000 frank Verschillende loten van eene gezamenlijke weerde van 250,000 fr., 't zij in 't geheel voor 500,000 lr. loten. De trekking zal binnen kort plaats hebben en aangekondigd worden door de dagbladen. Men kan zich biljetten aanschaffen in alle postbureelen de briefdragers zijn er insge lijks van voorzien. Kunst, Letteren, Wetenschap. Eenige dagen geleden heeft men te Gent tusschen de sluismuren der Watermolenbrug, een zerk gevonden, welke naar allen schijn zeer oud moest zijn bij nader onderzoek, echter, heeft men bevonden dat het een echt kunststuk uit de middeneeuwen is. De steen verbeeldt een gebouw in het on derdeel is eene spitsbogige poort te zien het verdiep heeft drij vensters in gelijken trant en daarboven verrijst het dak. Aan de hoeken van het smallere verdiep bemerkt men rechts eenen kruisboogschutter met het wapen op den schouder en links eenen hoornblazer, met een zwaard gewapend, beiden in maliënkolder gehuld. Hunne kleeding is dezelfde als die der leden van de Sl-Jorisgilde, door de muurschilderin gen der Lengemeele bekend gemaakt. Waar schijnlijk zal de zerk tot aandenken van eenen overste der gilde zijn gemaakt geweest. Iets zonderlings is, dat het snijwerk in den arduin is opgevuld met eene roode stof, aan lak gelijkende, welker kleur, in weerwil der eeuwen, nog al haren glans heeft behouden Die roode slof vervult hier de rol van het ko per, waarmee men meermaals de teekeningen verduidelijkte. Deze zerk, die van vóór 1200 moet zijn, zal in hooge mate de aandacht der oudheidkenners opwekken. Volkskamer. De Vergadering heeft, in hare zitting van Woensdag, eindelijk het wetsontwerp, 't welk eenige wijzigingen toe brengt aan onze kieswetten, aangenomen met 73 stemmen tegen 41 en 6 onthoudingen. In den loop der toekomende week zal 't Senaat er, op zijne beurt, uitspraak over doen. Later zullen wij de gestemde wijzigingen met eenige uitleggingen meêdeelen. PRIJSDEELIMGEM. der Vrije Catholieke Scholen te Aalst. Vrijdag 21 Augusti, ten 9 ure voormiddag, ter Schouwburgzaal, voor de leerlingen der Broeders van de Christelijke Scholen. Zelfden dag, 's namiddags om 3 ure, voor de Bewaarscholen van St-Job, Poperode en Langesiraat, (Mijlbeke) in de respective loka len. Dijnsdag 25 Augusti, ten 3 ure namiddag, ter Schouwburgzaal, voor de School van den H. Jozef. Woensdag 26 Augusti, om 3 ure namiddag, voor de Meisjesschool op de Moorselsche- baan, ten lokale aldaar. Donderdag 27 Augusti, ten 3 ure namiddag, voor de Jongensschool der Moorselschebaan, insgelijks ten lokale aldaar. ALLERHANDE NIEUWS. Westelijk Bengalie. Wij gelooven onze lezers aangenaam te zijn met hun een verhaal onder de oogen te brengen, ons door eenen vriend medegedeeld aan wie hetzelve verhaald is door eenen jongen kloosterling, uil ons Arrondissement, missionnaris in Wes telijk Bengalië, Engelsche Indiën. Dees en nog volgende verhalen, zullen hun welde gebruiken en zeden der aldaar wonende zwarte wilde volkslammen leeren kennen. Eenige dagen na zijne aankomst in die ver wilderde landstreek, zoo schreef die jonge Missionnaris den - 15 December lest, had hij het genoegen het volgende feest bij te wonen De Zeer Eerw. Pater C., een kloekmoedige zendeling, kwam aldaar een gansch Dorp te stichten, voor de Indianen die hij het geluk gehad had, van het heidendom, tot het waar geloof te bekeeren. Den dag der Onbevlekte Ontvangenis der Moeder Gods, had plaats de plechtige zegening der hutten van het nieuwe Dorp. Rond 4 ure van den namiddag, kwam gansch het Dorp in feestgewaad, het is te zeggen, omhuld van een eenvoudig lang hemd min of meer wit, de paters aan hunne woning afhalen. Het muziek ging voor aan. Dat muziek bestond uit zes tam-tams te weten zes man nen met de beide handen slaande op eene soort van klein tonneken of vaatje, eene fluit, een slach van viool, 4 bellen en een tiental zangers. Vóór de woonst gekomen voerden zij een luisterlijk concerto uit. De tam-tams maak ten een gedruis men kan niet meer, de bellers bewogen met forschen arm hunne bellen, de fluiter blies op de fluit dat het zweet hem langs alle kanten uitbarste en de zangers schreeuwden zich te barsten, dit alles ging vergezeld van eenen indiaanschen dans. Onze jonge zendeling, aan al dat wild rumoer nog niet gewoon, moest zich de ooren stoppen, om ze niet gansch verscheurd te hebben, zulk een gedruis maakten de muzikanten, nochtans kon hij zich niet wederhouden, onophoudelijk luidkeels te lachen bij het zien van dien eigen- aardigen dans. Ondertusschen waren al de Indianen, ron dom de muzikanten gezeten, opgetogen van verwondering. De blanken zegden zij, over- treften ons in vele zaken, maar voor wat het muziek aangaat, zijn de blanken verre beneden de zwarten. Volgens deze laatsten. hoe meer gedruis men maakt, hoe schooner het muziek is. Zij juichen dezen toe, die het hevigst roept of op zijn vaatje het geweldigst slaagt. Vervolgens begaf men zich processiegewijs, het zonderlinge muziek altijd vooruit, naar het Dorp, waar de Zeer Eerw. Pater Overste de inzegening deed van alle de hutten, de eene na de andere. In het voorbijgaan gezegd, de bouwing van elke dezer hutten kost 20 franks en beslaan uit een vertrek, zonder venster en zonder schouw, de rook des vuurs gaat langs de deur uit. De zegening der hutten geëindigd, gingen alle de missionnarissen nederzitten op stoelen in de opene lucht geplaatst, terwijl al de In dianen, in eenen kring geschaard, op hunnen hurk gezeten waren; toen begon de groote vertooning. Deze had voor inleiding eenige gezangen, begeleid van den tam-tam en van de bellen, gevolgd door eene uildeeling van lek kernij aan de kleine zwarten. Daarop volgde een indiaansche opera, wel kers onderwerp was Een visscher, die na een afwezen van dertig jaren, in zijn dorp teruggekeerd zijnde, zijne lotgevallen verhaald. Alles eindigde met een nieuw concerto, bij het welk men zoodanig lawijt maakte, dat onze jonge zendeling gedwongen was zich aan het feest, voor eenige oogenblikken te ontrekken, uit vrees van bij hetzelve zijn gehoor te ver liezen. Uit alles wat voreugaat is te bemerken, zegt de schrijver van bovengemelden brief, hoe eenvoudig de bewoners dier landstreek zijn. Waarlijk, voegt hij er bij, het zijn allen groote kinderen met eenen niet vermaken zij zich. Men ziet soms op de straat, mannen van 30 k 40 jaren oud, aan een stukje lekkernij zuigen en met kindergoed spelen. Hun groot gebrek is dat, volgens hen, stelen eene deugd isook stelen zij al wat ze maar kunnen en wanneer men ze betraapt, stellen zij zich aan 't lachen. (Te vervolgen). Broeder Mémoire, overste van het ge slicht van Malonne heeft eene nieuwe en schit terende onderscheiding bekomen. De bestuur der van het gesticht te Londen, welke te Malonne de prijsuitdeeling bijwoonde, was door den internationalen jury der schooltentoon- stelling van Engeland, gelast aan broeder Mémoire eene gouden medalie te overhandigen. Het gesticht van Malonne. Het uitmun tend onderwijsgesticht van Malonne, een der beste van ons land, heeft zich andermaal on derscheiden bij de aannemingsexamen voor de school van de genie te Leuven. Ziehier den uilslag door de leerlingen van Malonne behaald MM. August Absoloune, van Givet, 1c Eugeen Halewijck, van Oostende, 3C Karei Thérase, van Bioulx, 4r Firmin Talman, van Virion, 5C Jules Vercraeije, van Caprycke. 6e Felix Grèvecceur, van Lalhuy, 8C Maurice Delvigne, van Spy, 9*. Behalve de 2e en de 7®, hebben de leerlingen van Malonne de 9 eerste plaatsen bekomen. Het is een schitterende uitslag voor het reeds zoo vermaard geslicht van Malonne in het bijzonder, en voor het katholiek onderwijs in hel algemeen. De Courtier de Bruxelles beweert dat de opening der jacht zou vastgesteld zijn op 22 augusti voor de provinciën Antwerpen, Bra bant, Oost- en West-Vlaanderen, Henegauw, en Limburg en de gedeelten van Luik en Namen op den linkeroever der Maas gelegen, het grondgebied der steden Luik, Hoei, Namen en Dinant inbegrepen. Op 29 Augusti in de provincie Luxemburg en de gedeelten van Namen en Luik op den rech teroever der Maas gelegen. Wanneer advokaat aan 't pleiten zijn, zou men dikwijls denken Wacht maar als zij straks builen komen, verscheuren zij elkander, maar ja wel, na de zitting ziet men ze, als de beste vriendjes, gearmd door het justitiepaleis wandelen. Doch dit is niet altijd het geval. Twee advokaten van Brussel, die elkander de liefelijke woorden van mauvais confrère, pollis- sonneries, erg hadden toegesnauwd, hebben het er niet bijgelaten, maar elkander in de wandelgangen duchtig met den stok op het lijf gezeten. Stichtend De kassier van een Notaris te Brussel heeft de vlucht genomen met 50,000 fr. uit de kas van zijnen meester. Twee heeren welke met den trein van 6 ure 34 min. van Luik te Brussel aankwamen knoopten in hun rijtuig een gesprek aan met een paar andere personen. Een dezer leste stelde vóór, om den tijd te korten een partijtje te spelen, doch op minder dan een half uur hadden de beide heeren 150 fr. verloren. De twee vreemden speelden valsch als Turken. Een der reisgezelen wist te Leuven den statie overste te verwittigen en deze tellegrafeerde vooruit naar Brussel. In de Statie van Schaar beek werd een der schurken aangehouden. Drie andere werden te Brussel geknipt. In het policiebureel herkende men in hen wel afge richte pick-pockets, die in de Antwerpsche Tentoonstelling reeds hunnen proeftijd gedaan hadden. Doktor Allard, welke najaren afwezig heid, uit den Congo is weergekeerd verhaalt dat alle staten aldaar in hoogst bloeienden toestand verkeeren. Met de grootste vreugd hebben zij de proklamatie van den grooten koning M'Poutou (Leopold II) vernomen. M. Allard heeft zelfs belangrijke geschenken van de negervorsten voor den Souverein uit het Witte Land meêgebracht. Deze geschenken bestaan uit een paar ne- gerkens van 10 en 14 jaar, welke alreeds door Stanley en Dr. Allard in het fram ch onderwe zen zijn. M. Allard loochent alles wat e; ten nadeele van het klimaat aldaar gezegd vurd een be wijs daarvan is de bloeiende "zondheid in welke de reiziger zelf terug kom' zelfs ande ren wier gezondheid zwak was, zijn er beter geworden. De sterfte is er niet grooter da:i elders. Dat het klimaat voor de verscl; ontscheepte reizigers noodlottig kan zijn, ontkent de dok tor niet, maar hoeveel zulke streken zijn er ook niet in Europa M. Allard is overtuigd dal het land, met in achtneming van de noodige voorwaarden, dit is zich in zijne levenswijze naar den aard en het klimaat schikkende, voorden Europeaan zeer goed bewoonbaar is. Een aanial Europe anen die er stierven hadden dit te wijten aan hunne eigene onvoorzichtigheid. Daarenboven is de geneeskundige dienst op den besten voet ingericht. Deze meêdeelingen zijn ontleend aan een onderhoud, dat een der redakteurs van Vindé pendance met Dr Allard heeft gehad. Slecht nieuws uit Congo. Eene depeche aan de Indépendance, meldt de dood van twee agenten van den vrijen staat Congo, MM. de markies Buonfanti en M. Casman. M. Buonfanti, van italiaanschen oorsprong, doch amerikaansch burger genaturaliseerd, had over eenige jaren eene ontdekkingsreis gedaan voor rekening van New-York Sun. In Europa teruggekeerd, ging hij in dienst van de Afrikaansche Vereeniging en werd naar Congo gezonden. M. Casman moet vroeger in Belgie in dienst van den Gtand Central beige geweest zijn en had bij de Afrikaansche Vereeniging den luite nant Coquilhat vervangen. De depeche zegt niet wat de dood van deze twee moedige reizigers veroorzaakt heeft. Een ander nieuws, door dezelfde depeche meegedeeld, is dit van hel vergaan der stoom boot, Villed' Anvers nabij Vivi gestrand. Deze stoomboot deeld den dienst tusschen Vivi en Boma. Het was net vaartuig van 71 voel lang en 12 voet breed. Waarschijnlijk zal de dienst door dit verlies niet te lijden hebben daar nog een paar andere booten Espérance en La Belgique, van grootere afmetingen, mede den dienst op de lagere Con go verichten. Bij de aankomst van den trein van 7 ure uit Oostende, te Gent hoorde men een geroep van Houdt hem diefdiefDe roepers haal den een kerel in, die blootshoofd uit eenen waggon kwam gevlucht en overlaadden hem met vuist- en stokslagen. De statie- en trein- overslen kwamen er tusschen en vernamen weldra dat de vervolgde een dier zoogenaam de bonneleurs was, die er op uit zijn de reizi gers tot een of ander spel over te halen en hem dan met valsche kaarten belangrijke sommen af te winnen. Deze had zich alzoo omtrent 200 fr. weten toe te eigenen. Ongeluk. De Ommegang van Ant- werpen heeft dees jaar, even als verleden jaar weer aanleiding gegeven tot een jammerlijk ongeluk. De Rubenswagen, de leste van den stoet, was op de Stadswaag in gereedheid gebracht, De wagen was bespannen met acht peerden, gerangschikt in twee reien van vier. Tusschen elk koppel der vier voorste peerden bevond zich een voerman, om die dieren bij den toom te leiden. De peerden, toebehoorende aan den dienst der mestpacht, waren met paradegetuig behan gen en droegen veêrbossen op de koppen. Die ongemeene versierselen maakten de peerden dol, en deze konden dan ook slechts met moei te 111 bedwang gehouden worden. Omtrent 3 ure werd de Rubenswagen in be weging gesteld. Hij was pas de Hoornstraat ingereden, toen hij moest ingehouden worden. Die plotseling beweging had voor gevolg dat een der achterste peerden tusschen een der voorste koppelen geraakte en den voerman, die datleide, eenen stamp gaf. De voerman viel op den grond en de peerden en de wagen rijden over zijn lichaam heen. De ongelukkige werd er verminkt opgeno men en in een naburig huis gedragen, waar hij de eerste zorgen ontving van Dr Fremi, die toevallig zich ter plaatse bevond. Alle hulp was echter overbodig eenige oo genblikken later was de voermau reeds dood. Het slachtoffer heet Joseph De Groof, oud 36 jaar, voerman bij de mestpacht, wonende in de Predikheerenstraal. Hij was getrouwd, doch had geen kinderen. Het kiescollege van het arrondissement Hasselt is bijeengeroepen tegen Dijnsdag 25 Augusti 1885, te 9 ure's morgens, ten einde een Senator te kiezen in vervanging van wijlen M. Van Willigen. Een dezer leste nachten zijn er dieven ge dongen in het huis van M. Aug. Peltzer, volks vertegenwoordiger te Verviers. De koetsier welke ver van het woonhuis slaapt, heeft niets gehoord en de vrouwelijke dienstboden die alleen te huis waren, hoorden de dieven het gansche huis doorloopen en deuren open breken, maar dierven zich niet verroeren. Men weet nog niet wat zij meêgenomen hebben. In de gemeente Ransart, heeft men bij de afbraak van een huis eenen schat gevon den, bestaande uit muntstukken, kronen, schellingen en plakketten van 1485 en 1500. De algemeene vergadering der katholieke kringen van Henegauw, te Charleroi veree- nigd, onder voorzitterschap van M. Woeste, heeft besloten in de kiezingen van 1886 de liberale partij eenen hevigen strijd aan te doen. Ook vernemen wij uit Brussel, dat te Schaarbeek eene ernstige katholieke vereeni ging gaat gevormd worden. Gedurende een dezer leste nachten heeft men in de rivier de Salm, ter plaatse gezegd Bertrand-Cheneux, te Spa, eene groote hoe veelheid kalk geworpen, wat voor gevolg heeft gehad dat al de vjsschen, waaraan dit water zeer rijk is, na eenige uren dood bovendre ven. Dezen werden later te Spa verkocht. Het ware te wenschen dat er streng onderzoek ingesteld werd. Een hartverscheurend ongeluk is dezer dagen te Tongeren voorgevallen, in het huis der W* Schermbacher, Maastrichterstraat, tegenover het gasthuis. In het gedeelte van het huis, dat dient tot magazijn van jachtartikels, is men weet juist niet hoe, eene ontploffing ontslaan, die een kleine brand veroorzaakte, welke spoedig door de pompiers werd uitgedoofd. De vitrie- nen der geburen werden door den schok ge broken. Doch, het droevigste is, dat Mej. Scherm bacher, oud ongeveer 21 jaren, en die op het ooogenblik van 't ongeluk de kalanten bedien de, zoo zeer gewond werd, dat zij ten gevolge hiervan overleden is. Mej. Schermbacher was algemeen geacht en bemind en iedereen be treurt haar onverwacht en al te vroegtijdig overriden. Ontploffing te Tongeren. Wij lezen in den Limburger van Tongeren Een verschrikkelijk ongeluk, welk geheel onze stad in verslagenheid gebracht heeft, is maandag morgend in het magazijn van buskruit en jachtartikels van M, wed. Schermbacher, Maastrichterstraat, voorgevallen. Terwijl Mej. Josephine Schermbacher, de oudste der twee dochters, zich bezig hield met het verveerdigen van kardoezen, deed zich eens klaps, als een donderslag, eene verschrikkelij ke ontploffing hooren, waarbij een groot getal ruiten der huizen naast de Varkensmarkt gele gen, alsook eenige uit de vensters van het hospitaal er tegenover, verbrijzeld werden. Toen de geburen het huis binnendrongen, vonden zij er Mej, Josephine Schermbacher, erg verbrand aan het hoofd, aan de borst en op bijna gansch het lichaam hare moederenhare zuster hadden insgelijks brandwonden bekomen aan de armen. Alle drie werden onmiddelijk in eene naastgelegen woning opgenomen en met de meeste zorgen verpleegd doch men wan hoopt tot nu toe de oudste dochter te kunnen redden. Intusschen was in het magazijn alle gevaar van brand voorgekomen. De ontploffing heeft plaats gehad zonder ont vlamming alleen een dikke rook vervulde de eerste verdieping, waar alle winkelwaren door de davering opeengestapeld lagen. De oorzaak schrijft men toe aan eene vonk. die gesprongen is uit een mes, hetwelk Mej. Jos Schermbacher bezig was op eenen steen te slijpen. Vrijdag 31 der verloopene maand, bood zich bij Eustachius Peelers, gemeenteraadslid en winkelier legen over de kerk te Horpmael, een kerel aan, dronk er een glas genever, en kocht er een paar kaarsen, voorgevende dat hij een bedevaart deed ter eere van St-Gerla- chius. M. Peelers had argwaan tegen den man op gevat immers 17 dagen te voren was hij nog in de kerk geweest, en daarna vermiste men 2 gouden kruisen. Hij zond hem zijne meid achterna. Toen deze in de kerk kwam, klauterde de aardige bedevaarder van het O. L. V. Altaar af. M. Peeters deed dadelijk onderzoek doen in de kerk, en men vermiste al het goud dat aan het beeld van O. L. V. van Lourdes hing. M. Peeters met een paar geburen, draafden den dief achterna, haalden hem in, 20 minuten van daar, tusschen Brouckom en Horpmael, namen hem de gestolene voorwerpen af, en brachten hem in het dorp terug, tot bij den heer burgemeester. Deze zond alras den veldwachter naar Loon, om de gendarmen te halen, die hem in den namiddag, geboeid, de gemeente uitbrachten. De kerel, wiens aanhouding men aan de wakkerheid van M. Peeters E. schuldig is, is een zekere Jan Lodewijk Coemans, 60 jaar oud, kleermaker van beroep, en te Hasselt ge boren. Algemeen Belangf) Eindelijk, na ongehoorde pogingen, is men er in gelukt het lijk van den ongelukkige te ontdekken, die verleden week te Limal onder eene aardinstorting bedolven werd. Vol gens de bestatigingen van dokter Devos, moet de dood oogenblikkelijk geweest zijn. Elkeen spreekt met den grootsten lof over de iever- volle pogingen der soldaten, welke onder de leiding van kapitein Bastin en adjudant Wau- ters, gedurende vijf dagen onophoudelijk werkten en zichzelven in levensgevaar stelden om den gewenschten uitslag te bekomen. Het gevaar voor nieuwe instortingen heeft de werkers doen alzien van hel ontgraven van het lijk. Een persoon die zaterdag per spoor van Hasselt naar Maeseyck reisde, bemerkte dat er op dat oogenblik een groote boschbrand te Mechelen a/M plaats had. Er zijn meer dan 60 hectaren dennen vernield. Te Lanaeken brand de op hetzelfde oogenblik een bosch af ter plaatse Bessemer genaamd. M, X..., een Hollander, had zich te Duin- kerke meester gemaakt van een rijtuig en een peerd, dat hij, nabij de grenzen tegen een ander verwisselde. Te Oostende aangekomen wilde hij het gespan verkoopen, doch dit lukte niet. Daarenboven verloor hij op de koersen al het geld dat hij nog bij zich had, omtrent 100 fr., en nu, niet meer wetende van wat hout pijlen te maken, schoot hij zich twee revolverschoten door den buik. Hij wordt iu het gasthuis verpleegd, tot dat de policie ver der met hem zal afrekenen. Dinsdag avond zijn de rijzigers die zich op den trein van Hasselt naar Aken bevonden, aan een groot gevaar ontsnapt en hebben allen een zeer angstig oogenblik doorgebracht. De trein bevond zich in de noodzakelijkheid te moeten stil houden vóór de brug op de Maas, bij de slatie te Maastricht, toen men op eens in de verte den express-trein van Antwerpen naar Keulen hoorde aanstoomen. Zeer gelukkig kon de machienist den trein weêr in beweging brengen en het gevaar ontwijken een oogen blik later hadde er eene schrikkelijke botsing ontstaan en de twee treinen zouden voorzeker in den stroom neêrgestort zijn. Ondanks de ieverigste pogingen is men er nog niet in geluk de lijken der werklieden uit de overstroomde mijn van Agrappe op te halen. Men heeft het getal vermisten in 't be gin veel overdreven er zijn slechts acht slachtoffers. Een landbouwer van Amermont, bij Sta- velot, heeft een wild zwijn gedood dal de velden in den omtrek verwoestte. Het dier woog 160 kilo. Het geheim van Gozée. De geheimzinni ge dood van Louis Sebeau is op zooveel ver schillende manieren verteld, dat men niet meer weet wat men van de zaak gelooven mag. Thans bevat de Etoile een korrespondencie uit Gozée, welke zegt juist te melden hoe de zaak zich toegedragen heeft. Brogueiz bewoont Anderlues, ter plaatse ge zegd la Planche de Chéne. Hij heeft Louis Sebeau met eenen riek ver scheidene slagen toegebracht, welke hem ach tereenvolgens den pols, een schouder, bethoofd enz. verbrijzelden. Daar beweert Brognies dat zijne rol ophield. Maar het lijk werd van de plaats van den moord weggedragen naar eenen andere, die 9 kilometers van daar, ligt en daar aan eenen boom opgehangen. Er kon geen spraak zijn van zelfmoord, want de slag op het hooft moet de dood veroozaakt hebben, en daarenboven was er aan de koord, waarmeê het lijk aan den boomtak gebonden was geen bloed te bespueren, ofschoon do

De Denderbode | 1885 | | pagina 2