Werkmans-crisis. Berichl aan de gareulwijnders. OPROEP tot de Liefdadigheid. De werklieden welke verlangen naar Duitsch- land le gaan arbeiden in 'l fabriek der Naam- looze Maatschappij Jelie gelegen tot Olterberg, worden verzocht ten spoedigste mogelijk zich te doen inschrijven bij den heer Romain Bonnet, op zijn bureel, oud fabriek Borreinan V. M. en Cie-, op den Tragel, alle dagen van 8 tol 9 ure 's morgens. Het bestuur der maatschappij verzekert aan de werklieden 1° Koslelooze reis van Aalst naar Otlerberg, 2° Kosteloos vervoer hunner meubelen en huisraad van Aalst naar Olterberg. 3° Dezelfde daghuur in Duilschland, als die welke zij hier in Aalst winnen. 4* Onderhoud van eten, drinken, slapen en wasschen aan 1 frank per dag. Wij kunnen onze zonder werk gevallen me deburgers niet genoegzaam aansporen om deze hoogst voordeelige voorwaarden te aanveer- den. Is het niet duizend maal deftiger in den vreemde al werkende het dagelijksche brood te verdienen, dan hier ten laste der openbare liefdadigheid te moeten blijven? Wij herhalen hetmen vertrekt niet zonder hoop van nooit naar 't Vaderland terug te keerenlater wanneer de garennijverheid hier herneemt komt men terug. Onze garentwijnders vergeten niet dat zij geenen anderen stiel kennen en dus 't werk moeten aanveerden 't is gelijk waar het te vinden is. Zes garentwijnders onzer stad komen het besluit te nemen zich naar Duitschland te begeven, dit maakt met deze welke reeds ver trokken zijn, 10 of 11 wij weten het niet iuist. Uit Ninove zijn er reeds een twintigtal naar Duitschland vertrokken en verscheidene Gen tenaren kwamen hen hier deze week aanbie den. Nu dat dezen welke willen werken zoo haast mogelijk hun besluit nemen. De garen twijnders onzer stad zullen bij voorkeur aanveerd worden zoo lang men het noodige getal werklieden niet bereikt heeft.... Doch eens dit getal bereikt wordt niemand meer aanveerd, en dan zal het te laat beklaagd zijn. Even als aan de andere weekbladen onzer stad, wierd verledene week aan 't Verbond, met verzoek van inlassching, den brief mede gedeeld welken de heeren Moufils, Meert- Schuermans en Leo Gheeraerdts aan een der tigtal voorname fabrikanten en nijveraars in de beide partijen gekozen kwamen toe te sturen. Dit eenvoudig verzoek van inlassching heeft 'f>Verbond in eene razende woede doen ont steken. Wij zulle* ons wel wachten, 't Verbonds- artikel 't welk uit het brein van eenen waren bezetene is gedruipt te behandelen; ten andere zottemanspraat is geen antwoord waardig... Een punt nogthans willen wij bespreken, na melijk de beweering dat de uitgever van 7 Verbond zou uitgenoodigd geweest zijn om deel te maken van het Hulp-Comiteit. Zoo min als wij en onze con fraters der druk pers werd hij hiertoe uitgenoodigd... Het hem toegezonden stuk droeg de uitdrukkelijke mel ding: Met verzoek van inlassching. En wat meer is, waarom zou men Vranken nu toch uitnoodigen De heeren van het voor- loopige Comiteit weten immers dat ze beter zouden gedaan hebben den ezel van Ricus Boone uittenoodigen dan den uitgever van 7 Verbond Meester Langoor zou nooit de dommigheden durven uitkramen hebben die zijn confrater uit 't Peperstraatje zich, in zijn nummer van zondag laatstleden, veroor loofd heeft Maar kom, kom laat er oris voor heden eene speeld aanstekenwoorden vullen geen zakken. De tijd zal leeren langs welken kant men de oprechte vrienden onzer in nood verkeerende werklieden zal aantreffen en ook in welke rangen men de gierigaards zal ont moeten die altijd eene rede hebben om hunne geldbeurs gesloten te houden Werkmans-crisis te Aalst. Geachte Medeburgers, Uit hoofde der hooge invoerrechten onlangs door Duitschland op de naai garens geheven, is ons fabriekvolk in fevaarvolle crisis gedompeld. Een hon- erdtal garentwijnders zijn van alle werk beroofd; ruim twee honderd mogen nog slechts drij dagen ter week arbeiden. Het nederig inkomen van vele werkmanshuisgezinnen is aldus op den helft gekomen, of op niets ge bracht. Armoede en honger bedreigen hen. De toestand is akelig, en waar schijnlijk zal hij kortelings nog groo- telijks verslechten. In die droeve omstandigheid heeft de Gemeenteraad een Hulp-Comiteit ingericht om 'tfabriekvolk zonder werk, met raad en daad bij te staan, zoolang de crisis heerschen zal. Onze arbeiders zijn braaf, deftig en werkzaam. Zij verlangen door hun werk het brood des huisgezins te kun nen verdienen. Daarom zal het Comiteit alle pogingen aanwenden, om hun binnen en buiten de stad werk te ver schaffen, van welken aard het ook zij. Daar waar gebrek en armoede nijpend zijn, zullen tijdelijk levensmiddelen en geldelijke hulp gegeven worden. Om aangeduide kosten te dekken, doen wij heden eenen oproep tot die welgekende liefdadigheid der Aalstersche burgers, welke zich nooit te zoeken liet, wan neer er ongelukken of smarten, zelfs in den vreemde, te heelen waren. Aanstaanden dijnsdag zullen de in- schryvingslijsten ten huize worden aangeboden. Het Comiteit is overtuigd dat de rondhaling allervruchtbaarst zal wezen. Dijnsdag, Donderdag en Zaturdag van elke week om 8 ure 's avonds, zal eene afdaling des Comiteits ten Stad- huize zetelen, om er het werkvolk te aanhooren, dat werk en desnoods hulp zoeken wil. Het huis Jelie en Cie, onzer stad, biedt gunstige voorwaarden aan het werkvolk dat zich in Duitschland, te Otterberg, wil gaan vestigen, om aldaar aan hunne fabriek gehecht te blijven. Die voorwaarden wordén in de gazet ten Van heden bekend gemaakt. Namens het Comiteit De Sekretaris, De Voorzitter, F. CLAUS, F. MONF1LS. Wij hopen dat dezen oproep door onze medeburgers zal gehoord wor den en dat elkeen, zonder onderscheid van politieke denkwijze, in de maat zijner krachten eene milde gift, zal jon nen ten voordeele van onze in nood verkeerende medeburgers. Sluiting van den parlementai ren zittijd. De Moniteur kondigde donderdag 't koninklijk besluit af, waarbij den parlementairen zittijd 1884-85 gesloten wordt verklaard. Het besluit is gedagteekend Brussel 19 aug. 1885. Jacht. Ziet hier nadere bepalingen wegens de ope ning der jacht. De opening der jacht is vastgesteld op 24 Augusti in de provinciën Antwerpen, Brabant, Oostvlaaiidereu, Westvlaanderen, Limburg en de gedeelten der provinciën Hene gouwen, Luik en Namen gelegen op den linker oever der Samber en der Maas, het grondgebied der steden Luik, Hoei en Namen mede inbe grepen. 1 September in de provinciën Luxemburg en de gedeelten der provinciën Henegouwen, Namen en Luik, gelegen tusschen Samber en op den rechteren oever der Maas. De jacht met hazewinden is slechts toegelaten te beginnen van 20 September en de faisauten- jaclit van 1 October. Op de plaatsen waar de sneeuw toelaat het spoor van 't wild te volgen, is de jacht in de vlakte verboden zij blijft toegelaten in de bosschen, alsook op het waterwild langs de oevers der zee, in de moerassen en langbeen de stroomen en rivieren. Na 30 November is de patrijzenjacht verbo den, en alle andere jacht is niet meer toege laten te beginnen van 31 December. Bij afwijking aan vorig artikel, blijven de klopjachten op groot wild, even als de jacht op konijnen in de bosschen, toegelaten tot op 31 Januari 1886. De jacht op konijnen met stroppen en fretten, is lier getieetfe jaar toegelaten. De jacht op het waterwild op de oevers der zee, stroomen, rivieren en moerassen, blijft in alle provinciën toegelaten tot 15 april inbegre pen. De jacht te peerd, met brakken en zonder vuurwapens, is toegelaten tot 15 April in de provinciën Brabant, Oost- en Westvlaanderen, Henegouwen en Namen, uitgezonderd het kanton Gedinne, en tot 30 April in de kantons Arendonck, Brecht, Moll, Turnhout en Sant hoven der provincie Antwerpen, en Beeringen Bilsen, Bree, Hasselt, Mechelen en Peer, in Limburg in de provincie Luik, op den rechter Maasoever in de provincie Luxemburg en in het kanton Gedinne. RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak Jeanne Lorette. Het proces van Jeanne Lorette, die den japanschen gezant- sciiapsekretaris Sakurada vermoord heeft, zal voor het gerechtshof van 's Gravenhage opge roepen worden op 7 september aanstaande. PRIESTERLUKE BENOEMINGEN. De E. H Vercauteren. onderpastoor te Mariakerke, is Directeur benoemd der Broeders in het gesticht der Doofstommen te Gent. ALLERHANDE NIEUWS. De Eerw. Pater G. Steyaert, Rector van St. Jozefs-Coliegie alhier komt tot andere bedienin gen geroepen te worden. Pater Steyaert had de achting en het vertrouwen der ouders en leerlingen weten te verwerven elkeen die hem kende betreurt zijn vertrek. De opvolger van Pater Steyaert is de Eerw. Pater Dietens, studieprefekt aan het O. L. V. Collegie te Antwerpen. Het Handelsblad zegt dat Pater Dietens, aldaar ook de achting en 't vertrouwen der ouders en leerlingen had we ten te verwerven. Wij mogen dus verzekerd wezen dat het vertrek van Pater Steyaert in ruime maat zal vergoed wezen. Moord te Lledekerke In den nachtvan Zater dag tot Zondag heeft te Liedekerke eene vreeselijke vechtpartij plaats gehad die de dood van een der strijders tot gevolg had. Een twist was ontstaan tusschen die drie gebroe ders De Braeckeleer en de twee gebroeders Rollier, in de herberg van J Asselman. De messen wierden van wederzijde getrokken en weldra werd het men- schenbloed weêr vergoten. J. Rollier bracht een der gebroeders De Braeckeleer een geweldige messteek toe aan de gevolgen van den welken hij vijf kwartuurs daarna overleed, De Braekeleer was voor de tweede maal gehuwd en is vader van 7 kinderen. Hel parket van Brussel kwam 's anderdaags ter plaatse en stelde een onderzoek in. De moordenaar liet zich zonder den minsten legen stand te bieden door de gendar merie aanhouden. Op de lijst der prijsboeken bestemd voor de leerlingen der lagere gemeentelijke meisjesschool van eene onzer naburige gemeonten trof men aan L'art culinaire pour Caudelier, prijs 5 fr. Een fransche boek van dien aard als prijs geschon ken aan een meisje dat waarschijnlijk te nauwer- nood zijne moedertaal lezen kan, dit is wal al te sterk Ook heeft de Gemeente-overlieid dat fransche ding uit de lijst geschrabt. Wel gedaan West-Bengalië. In zijne brieven van 17 Februari en 15 Maart lest, geeft onze jonge missionnaris eene bijzondere beschrij ving over de inboorlingen van Bengalië. Voor aleer, zegt hij, nog meer blijken hunner zeden en gewoonteris aan te halen, is het noodig van nader bij te kennen, die volkeren, aan dewelke vele onzer vrome felgische zendelingen, op meer dan 3000 uren an hun duurbaar vader land den waren goddienst verkondigen. De inboorlingen lier landstreek, bestaan, zegt hij, uit tsvee eer verschillende soorten van zwarten, zoo vrschillend als de Belgen het van de Russen zn. De eerste soort zijn de eigenlijk gezegde Bngalen en de tweede de Kolen. Heden zullen wi ons bepalen met over de eerste te spreken. Deze zijn de gewone be woners van het 'oord-Oosten van India, (Calcutta en omstrken). Hun godsdienst is het Brahmanism, Ier der Brahmanes of pries ters van Brahma bijle Indiaansche godenleer aanzien als de Scbpper der Wereld. Deze priesters onderscheien zich door een bijzon der kleedsel, en mei beweert dat zij niets eten van al wat leven -ntvangen heeft, dat hun voedsel enkelijk betaat uit groensels, rijst en melk, dat in hunnt begoocheling, om de be looning van hei toelomende leven te genieten, de meeste onder het zich overleveren aan de hardste strenghede en zich zeiven veroor- deelen hun leven lag roerloos te blijven in de lastigste houding. De leer strekt zich uit over gansch den Hindousan of Indiën, kortom, het is een godsdienst ii welken alle soorten van algoden te vinden zijn. zoo als zonderlinge beelden, bergen, bomen, rivieren, enz. Al degenen die aan deen godsdienst behooren, zijn in verschillige lasten of klassen verdeeld. De eerste kast zijn e Brohminen of priesters die door hunne bedreigingen en bedriegerijen geld aan hunne arne geloovigen afperssen. Vervolgens zijn er alle soorten van kasten, zoo van schoenmalers, kleermakers, veldar- beiders, wasschers.inz., onder deze zijn hooge en mindere kasten. Niemand mag ooit iets doen dat door de rejelen zijner kast verboden is zoo als bij voorlèeld zijne kinderen aan de Europeanen toeverliouwen om ze te onder wijzen, katholiek vorden, europeaansche brood eten, enz. Voor alle zulke dingen wor den de arme Indianen uit hunnen kast ver jaagd en dan krijgei zij noch werk noch voedsel meer en zijn gedwongen te gaan be delen of van honger ti sterven. Die kasten zijn waarlijk een groot #ngeluk en dwarsboomen grootelijks al de bekommeringen waarmede de vrome missionnarissen bezield zijn om die arme heidenen tot ha waar geloof te brengen. Voor de Bengalen is liegen, bedriegen en stelen geen kwaad. O/eral waar ze iels kunnen binnenpalmen, zullen zij nooit de gelegenheid laten voorbijgaan. Overigens zijn zij nog al goed van aard en ook werkzaam, doch daar hun godsdienst hun belet hunnen geest te ontwikkelen, zijn zij zoo als wij vroeger zegden hoogst dom en eenvoudig, zij begrijpen niets van de Europeaansche zaken. De geringste zaken van Europa zijn wonderstukken in hunne oogen, als bewijs daarvan zij het volgende Zekeren «lag, dat onze jonge zendeling, na in eene rivier een bad te hebben genomen, zich aan het aankleeden was, kwamen een 15tal zwarten zich rond hem scharen om zijne klee ding van naald tot draad te beschouwen. Voor menschen, die noch knoppen, noch haken, noch oogen kennen was gansch die kleedij een wonder, ook deden zij door ge baren hunne verwondering uitschijnen. Een broeder of hulpzendeling, had eenen kruiwagen vervaardigd, ten einde aan hunne lieve zwarten die aJles in manden, op hel hoofd dragen, die moeite te sparen, maar zij verstonden zich geenzins aan dat alem. De broeder hun hebbende doen verstaan van het te gebruiken tol het vervoeren van aarde, gingen onze zwarten den bak met aarde vullen en vervolpens de eene de anderen helpende, zetteden zij gansch den aldus geladen kruiwagen op het hoofd van eenen onder hen die natuur lijk onder dien last nederzeeg. Aldus onder vindende dat het veel te zwaar was om dra gen, gaan zij den broeder vinden en zeggen hem dat die houten mande veel te zwaar is om er aarde in te dragen en smeeken hem er het wiel te willen uitnemen, dan misschien zou zij gemakkelijker te behandelen zijndoch de broeder hun hebbende doen zien op welke wijze zij er zich moesten van bedienen lieten zij uitroepingen van verwondering hooren bij het zien van dat rijtuig met één wiel. Een geweer of een revolver is voor hun eene onbegrijpelijke zaak, zij gelooven dat het de kwade geest of duivel is die daar zich in bevind en die het wild doodt door gerucht te maken. Koeldrank of Limonade noemen zij Europiaansche water, want zij meenen dat hel gewoon water is, uit Europa in flesschen medegebracht. Eens had een pater mission naris aan eenen zijner zwarten eene oude vest gegeven, de zwarte dit kleedsel voor eene broek aanziende, stak een been in elke mauw der vest, maakte ze langs achter vast, maar keert welhaast bij den pater terug om hem te zeggen dat de opening voor de beenen veel te nauw is en daarbij gansch het stelsel le onge makkelijk. (Te vervolgen.) Het schijnt dat M. Vandenpeereboom dezer dagen andermaal heeft doen zien dat hij niet alleen een man van geest en kennis, maar daarenboven een man is van katholieke prin ciepen. Aan een banket in 't Walenland, de ingenieurs aangeboden op eenen vrijdag, had men.... niets dan vette schotels opgediend. Zonder opmerking te maken, liet de minister alles voorbijgaan, toen eindelijk de gastheer bemerkte wat stootende onbeleefdheid er be gaan was. De les is klinkend geweest en wij hopen dat deze nog aan anderen zal worden gegeven, die ons onze plichten, onze gevoe lens willen doen vergeten, in de hoop daarmeé later te spotten en te lachen. (Handelsblad.) De stoet van Brussel. De brusselsche bladen staan opgevuld met uitvoerige beschrij vingen over de feestelijkheden die daar ter gelegenheid van het spoorwegfeest gehouden zijn. Er was, zeggen zij, veel volk aanwezig en de straten schenen uit den doodslaap, waarin zij sedert eenige weken lagen, opgewekt. De historische stoet heeft op het gestelde uur zijn vertrekpunt verlaten en in goede orde tusschen eene groote volksmenigte, de stad doorkruist. Een blad zegt dat het schou vspel echter niet geschikt is om indruk op de massa te maken. Wel is de stoet kunstig, wetenschap pelijk, maar niet aangrijpend, n et grootsch. Te midden der Koninklijkestraat heeft een voorval aan hel gespan van den g: aoten triomf wagen den gang van heleinde dus stoets ge durende een half uur vertraagd. Van uit het Park gezien leverdi de Konink lijkestraat een overschoon gezicht op en de toeschouwers waren zoo talrijk dat, zooals de Palr\ole zich uitdrukt, men.geei n appel zou kunnen werpen, zonder een hooi 1 te rakeu. De groepen welke stilaan naderen, hebben veel bijvaldie van het nervische tijdvak wor- den flink toegejuicht. Die der Hanze eveneens, vooral om hun muziek, dat zelfs gebisseerd wordt. De ruiters derl7een 18e eeuwen doen de dames toejuichen, welke de kleedsels bijna zoo schoon vinden als in de komedie. Het meeste bijval bekomen de voertuigen uit het begin onzer eeuw. De ouden van dagen herkennen met eenen blik van voldoening nog hunne oude dilligentiën en pataches, terwijl de jongen die meteen soort van misprijzen schou derophalend zien voorbij trekken. Ook de groote lokomolief van den Grand-Central- Beige werd luid toegejuicht. La Paix verhaalt dat de herbouwings- werken aan het Paleis der Natie te Brussel, het aanslaande jaar nog niet voltooid zullen zijn, wijl zij thans nog niet ten halve zijn, maar ongelukkig, van nu af aan reeds veel meer dan de schatting kosten. In plaats van een millioen zullen zij er twee en half te beta len hebben, zonderde versieringen. De kosten beloopen nu reeds 1,250,000 fr.; waaraan er 57,000 als honorarium aan den bouwmeester en 6,000 fr. aan den landmeter betaald zijn. De Etoile meldt dat de vier leste overle venden van de gekwetsten van september zich bij M. Thonissen begeven hebben om hem het kruis der Leopoldsorde te vragen. De mi- nisier heeft beloofd hunne vraag te ondersteu nen. De Moniteur bevat de volgende waar schuwing Volgens eene meêdeeling van de metro- politane policie van Londen aan den bestuur der der openbare veiligheid, is er in de engel- sche hoofdstad eene bende aftroggelaars, die er op uit is, door aankondigingen in dagbladen, jongelingen derwaarts te lokken, onder voorwendsel hun plaatsen van proffessor klerk, rentmeester, enz. te bezorgen zij eisch- en hel storten eener waarborg, en eens dat de schurken dezelve in hunne macht hebben, wordt er van geene plaats meer gesproken, het publiek is dus gewaarschuwd. Volgens de Bien publie meldt, heeft de gemeenteraad van Audenaarde beslist, dit jaar de prijsuitdeeling der gemeenteschool niet bij te wonen, om te protesteeren tegen het gedrag van den kantonnalen schoolopziener, die op tamelijk zonderlinge wijze met zijne overheden omspringt. Toen onlangs de diplomas aankwamen, door drie leerlingen der gemeenteschool van Auden aarde in den prijskamp van 't lager onderwijs, voor 1884 behaald.heeft die heer niets eenvou diger gevonden, dan ze den hoofdonderwijzer ter hand te stellen en met dezen een soort van geuzenfeestje in te richten, de ouders en de kinderen in een herberglokaal uit te noodigen en met medehulp van een geuzenmuziekkorps, zoo den gemeenteraad... eene pert te bakken. De raad, gewoon deze diplomas in plechtige zitting aan de leerlingen te overhandigen, zoo als dit overal het gebruik is, heeft zich te recht in zijne weerdigheid gekrenkt gevoeld en dus hoogergenoemde beslissing genomen. Er is daarenboven een verslag der zitting, waarin dit besluit genomen werd naar den gouverneur der provincie gezonden. De gentsche bladen brengen ons de uit voerige bescnnjving van eene schoone plech tigheid, die in de St-Lukasschool heeft plaats gehad, bij gelegenheid van den zegepraal door Broeder Marès, in de tentoonstelling van Lon den behaald. Het feest, zegt het Fondsenblad, heeft aller verwachting overtroffen. Uit Antwerpen. - 't Is 300 jaar geleden, dat de publieke ceremoniën van den godsdienst te Antwerpen hersteld werden, en dat vierde de Scheldestad in dezer dagen. Zaterdag ging er eene jubiléprocessie uit, in pracht nooit geweten, terwijl bet overgroote versiering was in de kerken en in de stad. Onze hoofdkerk, dat heerlijk gedenkteeken van de godvruchtigheid onzer vaderen is in feestgewaad. Tusschen vier onmetelijke banieren die van uit den hoogen koepel neerhangen, verheft zich onder eenen prachtigen troonhemel hel Maria beeld. Het schittert van gouden en zilveren juweelen en is omgeven door gas- en waslich ten, Standaarden prijken aan alle de pilaren, ge schilderde en vergulde vaandels versieren hel gewelf. Antwerpen is ingenomen. Uit Frankrijk, Holland, Duitschland zijn de vreemdelingen bij stroomen toegekomen. En toendat eindeloos getal landgenooten. De straten kunnen het volk niet slikken. In de herbergen kan men noch in noch uit. Nu een woord van dien wereldberoemden stoet. Honderd twintig rijke bannieren, een ontelbaar getal prachtige beelden en verbeel dingen, broederschappen, congregatiën, kerk en kapelmeesters, muziekgenootschappen, zangmaatschappijen, kloosterlingen, priesters, kanonikken, abten en bisschoppen, andere geloovigen van onder het volk, de burgerij en adel, vormden eenen stoet, die drie kwaart uurs noodig had om voorbij te trekken. Op de Groote Markt verdringt zich eene ein- delooze menschenmassa om de plechtigheid der benedictie vóór de hoofdwacht bij te wonen Op de Meir stroomt het volk ook bijeen alle vensters zijn open en allen zijn bezet door groepen damen en heeren. Aan alle huizen beneden branden waskeersen en prijken bloemtuilen. De zon staat in vollen gloed aan den hemel schooner weder zouden wij niet kunnen wen- schen. Het hoofd der processie verschijnt hoe zal men door die gepakte menigte kunnen dringen? Geen nood de policie doet haar best, het volk gaat achteruit. Van langs om meer ver schijnt de stoet en hij vormt, van boven gezien eenen stroom van blinkend goud en zilver. Effenaan opnoemen wat voorbij trekt, kan ik niet, dat ware te lang. Ik zal de relikwiekas noemen der 36 heiligen uit St-Andrieskerk, glinsterende in het zonnelicht als eene Ark des Verbonds. Dan verschijnt het O. L. V. beeld in een gewaad dat slijt staat van edelgesteenten met eene kroon op waarin de zon duizende heldere sterren doet schitteren. Er ligt iels majestueus in dat beeld de Koningin der hemelen doet eenen triomftocht door de straten der stad. Gansch het jaar door bezoekt men haar in haar paleis, in den prachtigen tempel, thans doet zij zelf haar bezoek aan de straten der stad die haar voor beschermster heeft gekozen. Zondag te voren reed het heidendom, de reus der legende, rond in de stad heden is 't he christendom. Allengs verschijnt de hoofdgroep der pro* cessie de groep der gemijterde pretalen en bisschoppen, gevolgd door het Allerheiligste Sacrament. De wierookwalmen stijgen ten hemel. Met lichten en flambeeuwen maken bijzonderen eene eerewacht. Het plechtig oogenblik van den zegen met het Allerheiligste is aangeno men. Een prachtig gothiek altaar staat hier te dien einde opgetimmerd. Het tantum ergo vangt aan, het kanongeschot dondert de klokken brommen, de benedictie wordt gegeven. Over gansch de Meir heerscht in eens eene volledige stilte, de knieëh zijn geplooid, de hoofden ge bogen. 't Is treffende, 't is aangrijpende Het geloof doet de herten trillen. De stoet zet statig zijnen tocht voort, het volk toont den grootsten eerbied". De gemijterde abten, in de processie tegen woordig, waren deze van Westmalle, Aver- bode, Park, Grimbergen en Mondaye, en de bisschoppen deze van Luik, Lausanne en Ge neven, Doornijk, Namen, Luxemburg, Pella, en de aartsbisschop van Mechelen. Diep is de indruk welke de plechtigheid heeft gemaakt verscheidene vreemdelingen, zelfs van deze die tot onzen godsdienst niet behooren hebben het betuigd, Zij is in alle geval, zegt Het Handeleblad, de uitdrukking van een volk dat trouw blijft aan zijne overleveringen, en dat zelfde volk toont zich te gelijkertijd machtig in alle vakken in kunst, in handel, in nijverheid 's Avonds was er algeraeene verlichting. Eene heele schoone verlichting, schoon om hare algemeenheid en hare verscheidenheid. Vele voorgevels stonden prachtig in gazlicht meer andere waren smakelijk behangen met lampions en ballons, nog andere stonden in glazekens en sterren. Meest overal schitterde de naam Maria in 't licht, en overal stonden de Mariabeelden op de hoekeu der straten met den meest mogelij ken luister versierd. Vooral zekere volkstraten muntten hierin uit. Heil aan het katholiek Antwerpen dat de koningin des Hemels u hierover hare mildste zegeningen schenke. Wij hebben melding gemaakt van een schandaal dat de openbare verontweerdiging had opgewekt, namelijk het gedrag der sol daten van het 4e linieregiment tijdens hun ver blijf te Temsche, waar zij de plechtigheid der ontvangst van de koninklijke familie waren gaan opluisteren. Nu vinden wij een uittreksel uit het dagorde van dat regiment in de Patrie van Brugge Ik straf den feD sergeant G... met 8 dagen kamerarrest, om op het zwart bord eener gemeenteschool (te Temsche), waar hij eene tijdelijke gastvrijheid genoot, eenen priester geteekend te hebben, gevolgd van eenen hond, die eenen paternoster in de muil droeg. Ik straf den sergeant V... met 8 dagen der zelfde straf, om geschreven le hebben Zou er wel maar een God zijn Er zijn er vijf-en a twinting op het zwarte bord van eene gemeenteschool (Temsche), waar hij eene tij delijke gastvrijheid genoot. De luit.-kolonel komandant ad interum. (Get.) E. Duchateau. Bravo Dat is ten minsten wel gestraft, en zelfs niet streng genoeg. Ondertusschen kan men zien welke droeve geest er in onze kazer nen heerscht de vrijmetselarij doet er haar afbrekend werk in ruime schaal. Over eenige dagen was Alois Steenlandt, molenaar te Zweveghem, bezig met de wielen te vetten, toen hij door de tanden gegrepen en meêgesleept werd. De ongelukkige werd het hoofd verpletterd. Hij was een jongeling van 28 jaar, die bij zijne ouders woonde. Te Houtvalte is onlangs eene zeer stoute poging tot diefstal gepleegd. Ter gelegenheid van eene feest aldaar, waren houtvatteraars lang in de herbergen verbleven. Twee menschen huiswaarts gaande, ontmoe ten nabij de kasseide eenen troep vette koei- beesten, die de kalsseide opgejogen werden. De drijvers dier beesten waren dieven Deze kerels, zich betrapt ziende, namen de vlucht en lieten hunne prooi achter. Des anderendags, in den vroegen morgen, vernam men dat gemelde beesten toebehoor den aan de weduwe De Cloedt, landbouwster te Vlisseghem, en gegraasd hadden inden Lan gen Blik te Houttave, gebruikt door gemelde weduwe. De gendarmerie van Houttave is op zoek ge gaan naar de daders van dezen zoo stouten diefstal. Het is niet alleen in de provincie Lim burg en in Holland dat men den vorst heeft waargenomen ook op verschillende plaatsen der provincie Henegauw heeft het gedurende de nachten van 15 en 16 augusti gevrozen. Men zegt dat de blaêren der tabaksplanten eenigzins geleden hebben. De misdaad van Lolh. De meest ver schillende geruchten loopen nog altijd rond over die geheimvolle zaak. Het is thans zeker dat het vermoordde meisje van kleêren ver wisseld is, want men heeft in die welke het lijk aan had, geene sporen gevonden van de messteken, die haar in het hart getroffen heb ben. Ook werd zij niet vermoord op de plaats waar men haar gevonden heeft. Men spreekt veel over de zelfmoord van een persoon, die tijdens de gevangneming van Vander Smissen een einde aan zijn leven stelde. De onmacht van het parket om in deze zaak licht te doen schijnen, houdt de openbare denkwijze ernstig bezig. Twee kinderen verbrand. De twee kin deren van M. Bender, toezichter der water werken bij Evreux, speelden in eene schuur van M. Victor Lefrangois, van Doornik. Waarschijnlijk hebben de kinderen zich ver maakt met vuur te ontsteken, want eensklaps begonnen zij uit alle macht te roepen Moe der moeder hulp Mevr. Bender spoedde zich naar de schuur en de deur openwerpende, zag zij de kleinen in het midden der vlammen en den rook. Ver schrikt riep zij om hulp en water om het vuur uit te dooven, maar toen men er bracht, waren de kinderen niet meer te naderen. Men heeft hunne verkoolde lijkjes tusschen de puinen gevonden. De vader, die op het oogenblik afwezig was, is zinneloos van wanhoop. M. de graaf F. Visart de Bury van Door nik heeft, niettegenstaande zyne acht-en-ne-

De Denderbode | 1885 | | pagina 2