Ons ministerie. Welnu het tijdstip van de hernieuwing der Union Latine verschenen zijnde, willen Frank rijk en Italië de gelegenheid waarnemen, om de wederzijdsche metaalweerde der gouden en zilveren munten te wijzigen naarvolgens de werkelijke weerde ervan op de markt der metalen. Te dien gevolge zou het zilverengeld inge roepen worden en vervangen door ander, dal zwaarder is eti wederom als metaalweerde in evenredigheid zou gelijk zijn aan liet gouden geld. Maar het inroepen der tegenwoordige zilve ren munt zou, volgens Frankrijk en Italië, moeten geschieden door de zorgen ~en ten laste der landen wier kenmerk de speciën dragen, zoodat Belgenland in gouden munt zou moeten terugkoopen de honderd miljoen vijffrankstukken alhier voor rekening der Frauschen en Italianen verveerdigd. Dit ware eene schreeuwende onrechtveer digheid indien men gemist heeft in het op stellen der overeenkomst en aldus den weg opengelaten voor de winstzoekers, zouden de vijf landen der Union Latine, en niet ons land alleen de gevolgen van dit gebrek aan voor uitzicht moeten onderstaan. M. Pirmez, die door ons land bij de tegen woordig te Parijs vergaderde gevolmachtigden afgeveerdigd is, heeft vruchteloos getracht al het onbillijke der Fransche en Italiaansche eischen te doen herkennen. Men blijft in het gedacht volherden dat het terugkoopen der zilveren munt is gemaakt geweestdus, vermits al het zilveren geld ten onzent gemaakt wicrd, dal wij het moeten wederkoopen. In bijzijn van deze aanmatiging heeft onze afgeveeriligde verklaard dat Belgenland liever uit de Union Latine zou scheiden, dan de in roeping van hel zilverengeld op zulken voet te aanveerden. Indien Frankrijk en Italië tot geene betere gevoelens komen zal bijgevolg ons land ophou den deel te maken der Union Latine het Fransch, Italiaansch, Grieksch en Zwitserse!) zilver zal in ons land niet meer gangbaar zijn dan in die landen het Belgisch zilver; de open bare fortuin, door geldspeciën vertegenwoor digd zal werkelijk van 50 millioenen in metaal weerde verminderen, en wij zullen als over stroomd worde door een leger van vijffrank stukken. Na veel geschreeuwd te hebben tegen de katholieke schoolverwoesters en tegen het zoogezegd pastorsgouvernement, zijn de liberalen eindelijk gedwongen zelf den lof van ons nationaal ministerie te spreken voor al wat hel doet ten voordeele van het stoffelijk welzijn der burgers. Zoo lazen wij nog dezer dagen in de Etoile Beige Men heeft niet vergeten dat de heer Beer- naert tijdens de beraadslaging over het budjet van financiën, beloofd heelt de verspreide en ingewikkelde wetten over het enregistremeni in een wetboek te verzamelen. Naar er verze kerd wordt, is men reeds aan dit belangrijk werk begonnen. Van ganscher harte juichen wij deze belangrijke onderneming toe sedert twintig jaren deed de noodzakelijkheid ervan zich dringend gevoelen. Ziedaar hoe thans de liberalen over ons ministerie spreken. Onder het liberaal ministerie kloeg men vruchteloos Rolin en consoorten droegen zich dit alles niet aan zij waren slechts be kommerd met hetgene onder de burgers twist en tweedracht zaaien kon. Ons nationaal ministerie integendeel kan al deze nuttige zaken ter studie.leggen en uitvoe ren, omdat het zich met het welzijn van het land en niet met politiek bemoeit. Zondagrust. Geheel het land zal zich nog het lawijd her inneren, dat er gemaakt werd in de liberale gazetten, toen hel gouvernement aan de be dienden van spoorweg, post en telegraaf den zondag eenige uren rust verleende. Het heette; de openbare diensten gaan in wanorde ge bracht worden, handel en nijverheid gaan in belemmering en moeilijkheid zijn, heel de wereld gaat klachten doen enz., enz. Welnu, van dit alles is er niets geweest De openbare dienst gaat nu ongemeen beter dan voorgaandelijk. De handel en nijverheid ondervinden geene de minste belemmering of moeilijkheid nie mand klaagt integendeel, 20,000 bedienden, menschen zooals wij. juichen, en danken den heer minister Vanden Peereboom voor de ge lukkige verandering, welke hij heeft inge voerd. Nauwelijks zijn enkele maanden sedert dien verloopen, of 't is alsof de dienst nooit anders ware ingericht geweest. Wat beter bewijs kan men hebben, dat de maatregelen van het gouvernement hun doel hebben getroffen en onberispelijk zijn Te Brussel komt een fransch vluchtschrift Ie verschijnen getiteld Anniversatre du 7 Sep- tembre, Verjaardag van den 7 September. Dit schrift is eene aaneenschakeling van walgelijke beleedigingen, snoode versmadingen en vuige lasteringen die met eenen weèrgaloozen over moed naar 't hoofd van de katholieke manifes tanten wordt geworpen. Onzes dunkens zouden de Brusselaars voor zichtiger handelen indienzijslechls betrachtten altijd meer en meer de schandalige aanrandin gen, schelmerijen en moordpogingen welke men tegen ons pleegde onder den sluier der vergetelheid te verbergen. Zou hel te verwonderen wezen moest zich hier en daar wederwraak laten gevoelen Wat er dan ook van zij, die handelwijze is van aard niet om den alkeer te bedaren die vele katholieken, sedert den 7 September 1884 tegenover de Brusselaars gevoelen Congo Nauwelijks is M. Janssens, de nieuwe chief- justicie van den vrijen Congoslaat, naar zijnen post vertrokken, of'men begint reeds te spre ken van een millitair korps te vormen, dat zou gelast zijn met het handhaven der orde in het -nieuwe rijk. Dat was te voorzien. Hoe weinig militarist men ook wil schijnen, moet men zich toch op eene zekere macht weten te steunen. Blijlt te zien of wij niet zullen zien hergebeuren wat er tijdens de lichting voor het mexikaansche legi oen gebeurde. (PatrieJ HANDEL EN NIJVERHEID. De Hop. Verscheidene malen reeds schrijft Het Handelsblad, is er spraak geweest van de pogingen in 1880 door het landbouw- bestuur aangewend, om de hopteelt en de wijze van droogen te verbeteren van die plant, die in den landbouw van Brabant en Vlaande ren eene zoo belangrijke plaats inneemt. De kommissie, met dit doel benoemd, heeft onder andere genomene maatregelen het inrichten van proef\clden aanbevolen, waar men ver schillende hopsoorten, meststoffen, de wijze van de klimmende planten te leiden, enz. be proeft. Het nieuwe stelsel van droogen bekomt sedert drij jaren, in het distrikt Poperinghe veel bijval en doet zelfs onverhoopte uitslagen voorzien. Sedert verleden jaar beslaat er een proef veld met droogplaats te Assche. De jonge plant, bewassen met de vijf best befaamde hopsoorten, wordt aan ijzerdraad opgeleid. De instelling van Assche is merkweerdig door hare netheid en ernstige inrichting. In strijd met de vrees der landbouwers, die meen den dat de onderwelsche hopstaak een onmis bare opleider is, ziet men de jonge plant tot meer dan 8 meters langs den dunnen draad in de hoogte verheffen de planterij is bewassen met eene ruime voorlbrengst van in den wind spelende bellen. Het proefveld trekt alle zondagen eene me nigte bezoekers. De piijskamp van hop, die op zondag 20 september zal plaats hebben, zal het publiek toonen hoezeer de nieuwe stelsels de voorkeur op de oude verdienen. Hier te Aalst bestaat ook eene hopdroogenj, doch nooit hoorden wij er noch goed noch kwaad over spreken. Werkmans-crisis. In den loop dezer week hebben de heeren gelast met hel aanbieden der inschrijvir.gs- lijsten, hunne werkzaamheden aangevangen. Wij laten hier eene eerste lijst van inschrij vingen volgen Firma J.-B. Jelie en Cie. fr. 3000,00 s Borreman en C,c. 1000,00 M. Louis Burriy-Antheuriis. 1000,00 M. Leo Gheeraerdts. 500,00 M. De Wolf-Coevoet. 400,00 E. H. De Blieck, Pastor-deken. 200,00 M. Liénart-Leirens. 200,00 EE. PP. Jesuïeten. 200,00 M. Ch. Verbrugghen. 100,00 M. Emiel Borreman. 100,00 M. Meert-Schuermans. 100,00 Mmc W® Verdurme, (Statiestraat.) 100,00 M.JosseBoyë. 50,00 M. Borreman-Van Melckebeke. 50,00 M. Emm. De Coen. 100,00 M. J. Vande Putte-Eliaert. 50,00 M. Eug. Van Itterbeek. 50,00 Mme W® De Herdl-Vande Putte. 50,00 Te samen franks. 7250,00 Tombola. Eene Tombola ten voor deele van onze zonder werk gevallen werklie den komt, na behoorlijke machtigingter esta- minetSINT-LUCAS, Klapstraat alhier inge richt te worden. Verscheidene prijzen van weerde zijn reeds aan deze liefdadige inrich ting gegund en nog andere zijn toegezegd. De loten zijn bepaald op 25 centiemen en zijn verkrijgbaar ter bovengemeld estaminet. Wij bevelen deze Tombola ten vurigste aan en wij hopen dat zij, door de medewerking van alle liefdadige zielen, goede vruchten voor onze werklieden zal voortbrengen Alle de bijdragen hoe gering ook zullen met dankbaarheid aanveerd worden. priesterlTjre benoemingen. Dc E. H. Van Laere, onderp. te Zele, is pastoor benoemd te Bcurne. Dc E. H. Ponnet, surveillant te Sint Nikolaas, volgt hem op. De E. H. Fischer professor in het college van hekloo is professor benoemd van poésis te Ronsse. Hij wordt vervangen door den E. H. Schneiders reeds prof. te Eekloo. De E. H. Verbruggcn, prof. der vier latijnsche klas te Eekloo vertrekt naar het bisdom van Liverpool als zendeling. De E. H. Ketels, surveillant is S. Henricusgestichl te Deinze vertrekt ook als zendeling naar het Noörden der Yereenigde Stalen van Noord-Amerika, het bisdom van Nathez, waar Mgr Janssens hem verwacht. STERFGEVAL. Eender uitmuntendste leden van de gent- sche balie, de heer advokaat Paul Van Bier vliet, is maandag te Montzen overleden, na er daags te voren de H. Sakramenten der ster venden te hebben ontvangen. De heer Van Biervliet was niet alleen een schitterend advokaat, maar tevens een over tuigde en rechtzinnige katholiek. Zijn rond borstig en open karakter won hem de gene genheid van allen. Hij was sedert eenigett tijd ziekelijk doch niets deed een zoo spoedig einde voorzien. ALLERHANDÈ~NIEUWS. Morgen Zondag C September, gaat onze Koninklijke Harmonie AlgroeiendBloeiend' eene plezierreis ondernemen naar Duinkerken. Onze Maatschappij vertrekt naar Oostende met den plezier- trein van 7 ure 18 minuten, alwaar zich een stoom boot der stad Duinkerken zal bevinden om haar tot bestemming te brengen. Om 3 ure stipt namiddag zal onze Harmonie een Volksconcert geven,in het Park van het zeewezen, ten voordeele der Midden-Maatschappij van redding der schipbreukelingen. haar men ons verzekert, verwacht onze Harmonie aldaar 't gulhartigste onthaal dat men bedenken kan Wij wenschen onze vrienden goede reis en zoetvol vermaak Zondag H werden alhier de eerste afkondiging gedaan van de huwelijksbelofte welke bestaal tus- schen den heer Baron Leo-Maria- Joseph us Sidoine- Cornelius Belhune, zoon van den heer Baron Paul- Valerius Belhune Eliaerl, Senateur, woonachtig te Aalst, en Mejuffer Anua-Joanna-Maria JosephinaDavid, dochter van den heer David- Vangrobbelschroy, woon achtig te Ferrières, provincie Luik Een verschrikkelijke moordpoging werd Zondag avond lest te Lede gepleegd en ziehier in welke om standigheden Zekere Biebaut, herbergier en peerdenprosser te Lede, verkeerde in staat van dronkenschap. Rond 9 ure, onstond er tusschen hem en zijne vrouw en dochters een huiskrakeel, biebaut schoot in gram schap en bedreigde haar met slagen. De genaamde Durieux, Felix, werkman te Lede, en nog andere personen waren op dit oogenblik in de herberg van Biebaut tegenwoordig. Durieux kwam er tusschen om de slagen te beletten, doch de wocstaard keerde zich tegen hem, greep ziju peerdenprossersmes, en plofte het hem in den buik De wonde was verschrik kelijk grootde ingewanden van het slachtoffer hingen uit den buik. Naar 'l schijnt, zal de ongeluk kige zijne vvoDde niet kunnen overleven. De misdadiger wicrd door de gendarmerie onzer slad aangehouden eu ter beschikking van den heer Prokureur des Konings gestold. Het Parket heeft een onderzoek geopend. Dijnsdag morgend is de genaamde Os. Janssens, oud «9 jaren, een jongeling welke eenigzins aan zinsverbijstering leed, door den expresstrein uit Brussel naar Gent, lusschen do statiën van Aalst en Lede overreden. Dc dood was oogenblikkelijk. West-Bengalië. ö11® vermilg. Voor de Europcaansche katholieken is liet itt dees deel van India omtrent liet zelfde als in Europa; deze wonen in steden of groote dorpen waar ze hunne kerk hebben met eenen pater die er hel ambt van pastor uitoefent maar voor de zwarten is liet er gansch anders gesteld. Deze leven in kleine dorpen in hunne bosschen, en daar hebben zij éénen missionnaris voor ver- schillige dorpen. In ons leste verhaal, zegden wij, dat West-Bengalië bewoond is door 15 millioeri 985 duizend ongeloovigen ol afgoden dienaars nu, voor zoovele ongelukkigen, zijn er slechts veertien missionarissen die buiten Calcutta, aan de bekeering dier heidenen wer ken. Gij ziet de akker is groot maar de werk lieden weinig in getal. De groote reden dat het getal werklieden aldaar klein is, komt hieruit dal, de missie doodarm is eu bijgevolg over zeer weinige hulpmiddelen beschikken kan. De missionnaris moet er met zijne eigene middelen van bestaan, zich eene kerk ol kapel en eene school bouwen, den ouderwijzer betalen, de scholieren verzorgen, de armen en gebrekkigeu helpen, enz., enz. Gij verstaat wel dat er voor al die zaken veel geld noodig is en ziedaar de groote zwarigheid van den missionnaris. Ha wat kunnen de rijke men schen, en er zijn er zoo vele in de wereld, toch goed doen als ze maar willen. Met eenige duizenden franken kunnen ze honderden en honderden bekeerii:gen onderdie zwarte wilde volkstammen teweeg brengen ware er maar geld de werklieden zouden in dien uilgestrek- ten wijngaard niet ontbreken. Daarom, lieve vrienden, zegde onze jonge pater nog, in eenen zijner brieven alles wat men ons hier van Belgie zal zenden, zal met den grootslen dank en innigste erkentenis ontvangen worden, omdat het ons helpt om de bekeering van die arme afgodendienaars te vervorderen en te verhaasten. Alles is goed, kandelaars, beelden, schilderijen, beeldekens, groote en kleine, statiën van den H. Kruisweg, aalmoezen in gelde, enz., enz. Alles wordt met de grootste liefde aanvaard. Ach zegde hem onlangs een missionnaris die niet verre van Assensole eene nieuwe Missie begonnen heeft en in min dan een jaar al meer dan 50 kriste nen telt, ach, zegde die goede pater, had ik maar eenige kandelaars, ol beelden of schil derijen ter versiering mijner nieuwe kapel, wat zouden mijne arme zwarten te vreden zijn, hoe zouden zij voor die weldoeners bidden. De missionnaris moet bij die wilden niet alleenlijk onderwijzen, prediken en doopen, maar hij moet er nog hel ambacht van metser, timmerman, schrijnwerker, smid, verwer, enz., enz. uitoefenen. Waarlijk gij kunt u in Belgie geen waar gedacht maken, zegt onze Eerw. vriend, wat het missionnarisleven is. Het zal den lezer niet onaangenaam zijn dat wij hem nog eenige woorden zeggen over de verschillige soorten van dieren, welke zelfs omtrent het tegenwoordige verblijf van onzen jongen zendeling gevonden worden. Daar over sprekende in eenen brief aan zijne familie, zegt hij, van dies aangaande, zich met hun niet veel te bekommeren, want de tygers, de leeuwen, de beeren en meer andere wreede beesten, loopen er loch zoo talrijk niet dan de honden en katten in Belgie. Over eenigen tijd nochtans, heelt een en- gelschman, bediende in de statie te Assensole, in eenen naastgelegen bosch eenen tyger dooreen geweerschot gedood en omtrent het zelfde tijdstip is er daar ook dicht bij een man opgeëten geweest door eenen Leopaard. Maar dat gebeurt zelden omtrent de woning der paters. Jakhalzen, vossen, wilde honden en apen zijn er in overvloed, maar deze zijn zoo gevaarlijk niet, nooit randen zij menschen aan, en vluchten zelfs indien men ze achterna zet. Serpenten zijn er met duizenden, deze vertoo- nen zich bijzonderlijk in het regenseizoen, want het water ze dan verplicht, hunne holen te verlaten. Op dat tijdstip kan men geene wandeling doen, zonder in het geval te zijn er eenige te moeten dooden, soms zeer groote, van twee meters en nog langer, en dikwijls hoogst gevaarlijke, zoo als de Karaït bij voor beeld. Indien een Karaït u bijl. de dood is zeker en volgt op min dan eene uur lijds. Nog onlangs hebben de paters er eene gedood in den binnengang van hun huis; moest een hunner bedienden, die altijd blootvoets zijn, bij onoplettendheid er den voet hebben opgezet bet ware met hem gedaan geweest. In het drooge jaargetijde houden de serpenten zich meestendeels in hunne onderaardsche holen verscholen. Daar de Indianen weinig of geene kleederen dragen zijn de serpenten zeer ge vaarlijk voor hun; in Calcutta zelf,in het win terseizoen, loopen de Indianen blootvoets, broeken of vesten worden er bijna niet gedra gen ten zij bij de Europeanen. Het gewone kleedsel van den zwarten aldaar is, een klein broeksken van omtrent de 15 centimeters lengte, derwijze dat het geheel de beenen naakt laat, sommige hebben nog een hemd aan boven hun broekskeri, vele kinderen zijn gansch naakt. Nu, indien een serpent u in de beenen of in den voet bijt, het is genoeg om er van te ster ven. Voor de Europeanen is er veel min gevaar aangezien deze gansch gekleed zijn, kousen en schoenen dragen in de meeste gevallen noch tans, is de beet van een Karaït of Cobra door de kous ol door de broek zelve gedaan insge lijks doodelijk. De serpenten sluipen bijna overal binnen; gedurende het regenseizoen, vindt men ze in de kapel, in de eetzaal, in de kamers, overal. Maar zij zijn gemakkelijk om dooden. Iedereen heeft eenen slok, en eenen kleinen slag met den stok, op het grootste serpent gegeven, doet het aan uwe voeten liggen zonder dat het nog kan bewegen, want met eenen slag het ruggebeen gebroken is, dan nog eenen slag op het hoofd en het is dood. Wordt voortgezet.) Wat moraal heerscht er toch in ons leger Een onderofficier van een regiment, te Brussel in garnizoen, moest aangehouden worden voor eenen schandelijken aanslag, waarvan een kind van 6 jaar het slachtoffer ge weest was. Toen de gendarmen zich aanboden om de aanhouding te doen, brachten zijne kameraden hem een geweer, opdat hij zich door den kop zou schieten De beschuldigde heeft echter de gendarmen gevolgd. De moord te Ledeberg. De Gazette van Gent deelt in de volgende bevvoor- j dingen, de leste belangrijke lijdingen mee Bekentenis van Druez, zoon. i Wij vernemen dat Druez, zoon, bekend heeft j den moord op Madame Lapierre gepleegd te j hebben. Hij heeft den moord alleen bedreven. Hij is naar den zolder van zijn huis gegaan, die zonder dakvenster is. Hij heeft er eenige pannen uitgenomen, is doorliet aldus gemaakt gat langs hel dak voortgekropen tot aan het dakvenster van het huis van Lapierre en heeft dit geopend om langs daar binnen te dringen. Op het eerste verdiep gegaan, heeft hij eene bedffuwijit genomen en er drie gaten in gesne den, twee om er door te kunnen zien, het der de om er door te kunnen ademen. Hij heeft de fluwijn over zijn hoofd getrokken en aldus ver momd, de terugkomst van mad. Lapierre afge wacht, die uit haar huis gelokt was door een briefje. Wanneer Mad. Lapierre thuis kwam, is zij naar boven gegaan en heeft op de achterkamer haren waterproef afgelegd op de voorkamer komende, heeft Druez, zoon, haar vastgegre pen en op den grond geworpen hij heeft de ongelukkige vrouw eene prop in den mond geduwd, haar verwurgd en een matras op haar geworpen. Hij is naar den coffre-fort gegaan, die hij gepoogd heeft met den sleutel te openen hij stak den sleutel te diep, die in het sleutelgat verwarde hij heeft dan eene schaar genomen, om den sleutel er uit te krijgen, doch dit ging niet en toen draaide hij het oog van den sleu tel af. In deti coffre-fort niet kunnende geraken, heeft hij zich meester gemaakt van het geld, juweelen, enz., waarop hij de hand kon leg gen. Hij heeft bekend de horlogie van Mad. La pierre, die nog niet gevonden was, ook in den Berg van Bermherligheid verpand te hebben hij heeft er eenen commissionaris mede heen gezonden, doch hel was de zelfde niet, welke er den medaillon had naartoe gedragen. M. Lapierre heeft zich woensdag namiddag met hef gerecht naar den Berg van Bermher ligheid begeven, om onderzoek naar gemelde horlogie te gaan doen. Men zal ook den kom- missionaris opzoeken, die ze er heelt naartoe gedragen. De ouders Druez blijven aangehouden het gerecht heelt nog te onderzoeken in hoe verre zij aan medeplichtigheid kunnen schuldig zijn. Naar wij vernemen heeft Druez zijne mis daad met de grootste onbeschaamdheid be kend. Langer loochenen was hem overigens onmogelijk. Daags na de misdaad is hij met eenen vriend uil gegaan. Op de Goudenleeuwplaats ontmoette hij eenen kommissionaris. Hij verzocht dezen het goudwerk, dat hij bij zich had naar den berg te dragen. Mijne ouders, zegde hij, moeten eenen wissel betalen en liever dan de schande van een protest te ondergaan, willen yvij ons goudwerk verpanden. De kommissionnaris aanveerdde de bood schap en begaf zich naar den berg van berm herligheid, gevolgd door Druez, die hem in eene herberg der Abrahamstraat ging afwach ten. De boodschapdoener bracht hem daar eene som van 120 fr. en werd vergast op eeni ge borrels, sigaren en ontving 1,50 fr. voor zijne moeite. Later heeft Diuez eenen anderen kommis sionnaris naar den berg gezonden met de hor logie. welke woensdag door Lapierre erkend is. Ook deze kommissionnaris werd getrak teerd en ontving 2 fr. voor zijne boodschap. Druez, eens het geld in den zak, dacht aan niets anders meer dan aan het vermaak. Met zijnen kameraad ging hij naar eert huis van ontucht, bestelde er tien flesschen rooden wijn en eene fiesch champagne, trakteerde de vrouwen en betaalde gansch het gelag. Ongetwijfeld begon de wroeging reeds te werken en zocht hij zich door den drank te bedwelmen. Wat er ook van zij, hij werd door zijnen gezel dronken naar huis gebracht. Heelt zijne moeder dan ontdekt dat hij geld bezat, heeft zij hem over den oorsprong van dit geld ondervraagd, heeft zij hem geholpen het te verbergen, dit zij punten van belang, welke het gerecht zal weten op te klaren. Woensdag is Druez.,vader in vrijheid ge steld. Hij vertelde in de Bellevueslraat dat zijne vrouw ook heden in vrijheid zou worden gesteld. 't Is dat zij onplichtig zijn aan de misdaad van hunnen zoon. Fondsenblad Als de heer Lapierre, maandag 24 augusti, van Doornik naar Gent kwam, wist hij niet wat er gebeurd was. Een persoon van Gent ontmoette hem in de statie van Doornik en zegde Dag mijnheer Lapierre. Lapierre scheen hem niet te her kennen. De persoon die hem had aangespro ken, maakte ziclt bekend als een gebuur van hem zijnde. M. Lapierre vroeg hem om de complimenten te doen aan zijne vrouw en haar te zeggen dat hij naar Gent was gekomen. Uwe vrouw zegde de gebuur, weet gij dan niet mijnheer Lapierre, dat uwe vrouw vermoord is Men kan denken welken slag de ongelukkige ontving. Een slaapwandelaar.De kommissaris van policiete Cruyshaulem, hoorde, terwijl hij verleden zondag avond rond 10 ure zijne ge wone ronde deed, eensklaps hel geroep Oscar Oscar uit een naburig huis weêrgal- men. Verwonderd zag hij op en bemerkte boven bet dak van een huis een man die op de schouw lag, terwijl hij aan eene zijde zijne beenen en aan de andere zijn hoold en armen liet neer hangen. Begrijpende met een slaapwandelaar te doen te hebben, moesten er onmiadelijk, in alle voorzichtigheid, maatregelen tot zijne redding genomen worden. De kommissaris beklom het dak, greep den man om het lijf en moest al zijne kracht in spannen om niet met hem van eene hoogte van 25 meters naar beneden te rollen, daar hij, zich in zijnen slaap voelende storen, zich krachtig verweerde. De kommissaris verdient allen lof voor dit feil. Volgens den Patriate werd gemeld dat M. de le Kethulle weldra tot arrondisse- mentskommissaris te St-Nikolaas zou benoemd worden. Dat nieuws was onjuist. M. de le Kethulle heelt nooit het gedacht gehad dien post aan te vragen, maar wel eene der eerste plaatsen van rechter, die er bij de gentsche rechtbank zou openvallen. Het is de Palriote zelf welke deze terechtwijzing doet. Ongeluk te Oostende. Een groot onge luk heelt onze stad in verslagengeid gedom peld. M. R. K...,55jaar oud, bediende bij het ministerie van spoorwegen te Brussel, ver maakte zich met zijn zoontje met visschen, in de vesting van het zoogenaamde Bots-de-Bou- logne. Ten gevolge van eenen misstap viel het kind in 't water en de vader, hoewel hij niet zwem men kon, sprong het na, doch verdween mede in de diepte. Vruchteloos stelde men alle middelen tot redding in, men mocht slechts twee lijken op trekken. Schande Onder dezen titel lezen wij in de liberale Kleine gazelle van Antwerpen Bij briel van 20sle der verledene maand schrijd het stadsbestuur der stad Leuven aan het stadsbestuur van Antwerpen a II nous serait agréable. Messieurs, si vous vouliez, dorénavant correspondre en fran- pais avec notre administration. Geteekend Le Collége, enz. Fonson. Is 't niet om om te vallen Wij lezen in 't Handelsblad van Antwer pen liet Zouavenfeest. Na al de feesten en bijeenkomsten, welke wij dit jaar reeds binnen onze muren gezien hebben, mocht een zoua venfeest niet ontbreken. Die helden moesten zich mede in de gast vrije stad verzamelen, op het oogenblik dat zij de vijf en twintigste verjaring van dat keurre giment herdachten. In de koor der hoofdkerk vereenigden zich die dappere geloofstrijders, om eene plechtige Mis, door Mgr Saoré gezongen, bij te wonen. Hun wit-geel vaandel prijkte naast het altaar, en de officieren van het korps plaatsten ziclt in het koorgestoelte. Na de mis verzamelden de vrienden zich aan een banket in den Katholieken Kring. M. de generaal Charette, opzettelijk uit Frankrijk gekomen om dit feest bij te wonen, werd met luide en welgemeene toejuichingen onthaald. De feestzaal is prachtig en doelmatig ver siet d. Elke deelnemer vindt op zijn telloor eene welgelukte teekening van een zouaaf, M. Emile Van Deurme, een gezicht op Rome voorstellende. De heildronken werden gedaan door Mgr Sacré, M. de Resimont, generaal Charette, den eerw. h. Paaps, M. P. Herring, MgrFeyt en M. Willems, van Nederland. De leste, de sluitrede van M. Charette, was een warmen oproep aan de voortdurende een dracht der leden van het korps. Toen het uur van scheiden sloeg, drong elkeen zich om den beminden overste om hem nog eens de hand te drukken. De generaal ver trok, zichtbaar bewogen en er is geen twijfel of dit prachtige feest zal lang in het geheugen der feestelingen blijven. Zonder shako. Donderdag morgend, zegt liet Handelsblad, droeg een soldaat, en nog wel een zonder shako, in eene straat bij het paleis van justicie te Antwerpen, liet vuil water van zijnen huisheer uit. In eene^pro- cessie mag de soldaat niet verschijnen zonder shakomaar wel als hij het werk van schom melmeid oPkindermeid doet. Het eerste strijdt met de militaire eer, het tweede niet. Proficiat Ramp te Boom. Mert schrijft uit Boom aan liet Handelsblad Den 1 september heeft te Boom, omtrent de gendarmerie, een smar telijk ongeluk plaats gehad. M. Bdie aldaar aan't jagen was, heeft door zijn schot eene vrouw aan de zijde en den arm getroffen. Doktor Mertens heeft de ongelukkige de eerste zorgen toegediend en menigvuldige hagelkor rels uit de zijde gehaald. De toestand van het slachtoffer was vrijdag tamelijk goed. Onnoo- dig te zeggen dat de jager Bten zeerste wat aangedaan door dit droevig ongeval. Ongeval. Men schrijft uit Zwijndrecht aan het 'Handelsblad Dijnsdag namiddag was vrouw Trilsman, moeder van een talrijk huis gezin, waterkers gaan plukken, in het water gezegd Burghtschen Weel, alhier gelegen in het Borgerweerlpolaer, toen eensklaps eene koei die daarnevens in de weide lag op haar toekwam en haar aanrandde. Het dier scheurde hare kleeren, nam haar op hare hoorns en wierp haar tol driemaal toe in de hoogte. De vrouw riep en schreeuwde, maar zij was alleen in den wijden polder. De vierde maal wierp de koei haar verscheidene stappen weg en de vrouw nam deze gelegenheid te baat om uit de weide le vluchten. Vrouw Tntsman leed ijsse- lijke pijnen in den onderbuik; het bloed stroomde overvloedig uit eene overgroote ga pende wonde door welke de ingewanden uit hingen. In de verte zag zij eene boerenkar in ■de richting van Zwijndrecht rijden. Zij kroop voort tot aan de baan, hare ingewanden met de band tegenhoudende. In dien deernisvollen toestand werd zij opgeladen en in hare woning gebracht. M. de doktor Deckers heeft haar de eerste zorgen toegediend en wanhoopt niet haar le kunnen redden. Gisteren was de vrouw merkelijk beter. Al de bladen des lands houden zich met de zaak van Philippeville bezig. De Bien public mankt eene vergelijking tusschen het gedrag van de gendarmen te Philippeville en die te .lleule, en merkt op dat de geuzengazetten geene woorden van lof genoeg hadden, toen zij het bloed deden stroomen. Nu dat zij dit belet hebben, roepen zij racca De Brusselaar steil voor, den burgemeester van Philippeville algauw een wassen borstbeeld en een eere sjerp te schenken. Als een staaltje van den kwijnenden toe stand van den landbouw, kan worden mede gedeeld dat in het begin dezer week te Heerlen, in Hollandsch Limburg, eenige verkoopingen en verpachtingen moesten gehouden worden, waarbij alleen de notaris en de oproeper, maar geen enkel liefhebber verscheen Tegenwoordig. —Tegenwoordig zegt de GrondwetIn België is 't gebruik der talen vrij. Van 't vlaamsch gelijk van 't fransch Buiten de zothuizen, zou men misschien ja ge zegd hebben in den ouden tijd. Maar tegen woordig Tegenwoordig beteekent zulks 't gebruik der taal van chez-nous alleen te genwoordig loopt alles verkeerd in sommige beschaafde bollentegenwoordig is tegen woordig zelf een schelmstuk van gekwetste gar-de*ci-vi-que-majesteit. Men vrage het liever te Gent. Op zekeren mistigen morgend dan als de opklarende zonnestraalkens nog niet in alle bovenkamers waren gedrongen, stonden te Gent, in de onberispelijke orde der kraanvo gels, reien van die garde civiques die den pomponachtigsten roem van ons Belgeland uitmaken. De vlaamsche tn'sieu 1'officier was juist bezig met de slachting der onnoozele vvaclnersnamen te doen. Wat de aanwezigen lot alsdan geantwoord hadden, was «présent» of iets daaromtrent. Eensklaps klonk het

De Denderbode | 1885 | | pagina 2