Een vlaamsche vorscher was 't, die veel van Vlaanderen's vergeten roem heeft opgedolven. Een echte Vlaming was 't, priester, wel doener, blakende van liefde voor Kerk en Vlaanderland. De Bo, een roem van Vlaanderen Hem moet Vlaanderen eeren, Vlaanderen steeds de zijnen zoo getrouw Zijne gedachtenis moet leven, zijn naam moet herzegd worden aan het nageslacht. Die eere, De Bo. het vlaamsche en katholieke Thielt zal ze u weldra bewijzen. Vlaming zijt gij. eerst van al; maar voor ruim deel ook behoort gij tot de slede Thielt. In Thielt's oud en beroemd Collegie, legdet gij den grondsteen van al uwe wetendheid. Te Thielt weet men nog van dien luimigen en geestigen geest van den student De Bo. De Bo, op Woensdag 30 September naast, zal men te Thielt voor u bidden. Dien dag zal te Thielt uw lof weèrgalmen. Dat heeft de Thieltsche Afdeeling van het Davids fonds tot plicht gerekend en besloten. In Sl-Pieters kerk te Thielt, om 11 ure, zal voor zeer eerw. pastor-deken De Bo een plechtige dienst worden gedaan. Na den dienst, zal bij inschrijving een een voudig maal worden gehouden. Vervolgens zal De Bo's lofrede gezegd worden door heer en meester Guido Gezelle. Anderen zullen er, tot verheerlijking van De Bo, ook een woord bijvoegen. Op, alle Vlamingen, en tegen Woensdag 30 September hier te Thielt Gebeden eerst voor De Bo's zielerust Aanhoord alsdan de lofspraak van De Bo Gazette van Thielt, van Zaterdag 5 Septem ber.) Medeburgers oordeelt I Met zijne gewone trouweloosheid legt de welgekende Scboolpedant, die wekelijks 't Verbond aaneenflanst ons Stedelijk Bestuur, twee daadzaken ten laste in de welke het met de meeste partijdigheid zou gehandeld hebben. Ten einde voor onze Medeburgers andermaal de verregaande trouweloosheid onzer liberalen te doen uitschijnen, en nog meer, om te doen zien, dat het princiep van bunnen helscher. voorvader Voltaire Liegt en blijft liegen er zal toch iets van overblijven altijd bij hen in eere blijft, willen wij beden deze twee feiten behandelen en ze onder hun waar dag licht brengen, opdat elkeen met kennis van zaken er over kunne oordeelen 1« Feit. Sprekende van de nieuwe straat welke komt geo pend te worden Beven de herberg Den Turk Dendermondsche steenweg, in de richting van de Meuleschetlekapel, zegt de Schoolpedanl, dat ons Ste delijk Bestuur het oude bestaande en goedgekeurde plan, volgens 'l welk de gronden van M. Leclercq, zouden bouwgronden worden, gewijzigd heeft der wijze dat deze gronden nu buiten hel plan vallen, en deze van M. C. Vanderhaegen, geneesheer en ge meenteraadslid, er gansch invallen. Dit wil in andere woorden zeggen Ons Stedelijk Bestuur heeft M Vanderhaegengemeenteraadslid bevoordeeligd om M. Leclercq, te benadeeligen Die beschuldiging, ware zij gegrond, zou eenc daad van schreeuwende partijdigheid daarstellen, tegen de welke wij, als tolk der opeubare denkwijze, met krachtdadigheid zouden optreden en ze aan de openbare verontweerdiging aanklagen... Maar wat is nu de waarheid Luistert, geëerde Medebur gers, en wij dagen M U Leclercq en zijn betaalden schrijvelaar uit er een enkel woordje van te kunnen wederleggen Eenige jaren geleden, deed het toenmalige liberaal Bestuur, een algemeen plan opstellen van de straten die, ten gevolge der legging van den ijzerenweg en der oprichting onzer statie, het nieuw kwartier dat aldaar ging oprijzen, zou uitmaken. Eene straat zou onder andere geopend worden van aan de herberg u Den Turk, in de richting van de Meuleschette. Doch de opening van deze straat, even als nog meer andere die aan liberale ■eefjes, kozijntjes en vriend jes voordeel zouden bijbrengen, bleven in den slaat van ontwerpen verkeeren... De voltrekking dezer straten zou honderde duizenden franks hebben ver slonden en Joos zat tot over de ooren in de Stadskas en men zou nieuwe belastingen moetec heffen heb ben INooit wierd de opening dezer straat aan de goed keuring der bevoegde Overheid onderworpen... Nog meer de liberale Regenlie liet zelf haar algemeen plan der straten in 't Statiekwartier varen daar zij de toelating verleende om huizen te bouwen op plaatseu waar verscheidene straten op 't bedoeld plan aangeduid waren Kortom, de liberale Regenlie gaf oorlof om huizen, enz. te bouwen derwijze dat, moest 't algemeen plan uitgevoerd worden, deze huizen juist ten halve van de straten zouden gestaan ei gelegen zijn. 't Is dus onbetwistbaar dat de liberale Regentie zelve van haar algemeen plan had afgezien en dat het bijgevolg niet meer bestond. In 't begin van dees jaar, vroeg den heer Vander haegen aan den Stedelijken Raad de noodige machti ging om op zijnen eigendom, gelegen aan Den Turk, eene straat te mogen openen. Deze machtiging wierd hem met eenparige stemmen toegestaan op voor waarde dat alle de onkosten er uit voort te spruiten te zijnen laste zouden blijven en hij zich naar de bepalingen van 't gemeente-reglement op 't vak zou schikken. M. Vanderhaegen mocht dus eene nieuwe straat openen op voorwaarde dat hij1° den noodi- gen grond aan de stad gratis zou afstaan 2° eene onderaardsche goot op aangewezene grootte te makenen 3° de straat te kasseien. M. Vanderhaegen nam die voorwaarden aan en opende de nieuwe straat Men bemerke vooreerst goed dal het '1 Stedelijk Bestuur niet is, maar wel een inwoner, een bezon- dere persoon die de straat opent. Nu het is zeer natuurlijk dat M. Vanderhaegen welke, zich groote geldopoffenngen heeft moeten getroosten, aan deze nieuwe straat de richting heeft gegeven die hem het meeste voordeel zal opleveren Deze heer heeft, gelijk het overigens zijn recht is, niets anders betracht dan zoo vele bouwgronden te verkrijgen mogelijk, om zich gedeeltelijk schadeloos te stellen voor de veel duizenden franks die de nieuwe straat hem kosten zal En zie dit is iets wat M. Vanderhaegen, volgens M. fl. Leclercq, niet zou mogen gedaan hebben Hij zou aan de nieuwe straat,die hij op zijnen eigendom en te zijnen uitsluitelijken koste opende, eene richting hebben moeten geven derwijze dat den rotten meersch van M. H. Leclercq ook bouwgrond wierd, 't is te zeggen, dat zijn eigendom vijf maal in weerde zou verdubbelen Waarom opent M. Leclercq ook geene nieuwe straal op zijnen eigendom Niet slecht geraazonneerd niet waar, geëerde Medeburgers, voor nen kornel van de garde komiek Ziedaar, hel eerste feit klaar en duidelijk uitge legd. Wij laten nu onze geëerde Medeburgers over de dwaze pretention van M. H. Leclercq oordeelen 1 Feit. De tweede beschuldiging die de betaalde school- pedant tegeo ons katholiek Bestuur uit, is van min der belang. Het water van de Schoolstraat 't welk vroeger over den meersch van M. II Leclercq vloeide is nu afgeleid geworden en vloeit nu over deD meersch van M. G. De Coen, den zwager van den heer Burgemeester. Wat is hier wéér de waarheid De waarheid is dat de atad op den hoek der School- en Gasoraeter- straten eenen ontvanger heeft gemaakt waar de wateren dezer twee straten aamenloopen. Dit werk w»s hoogst noodzakelijk in 't belang van '1 verkeer en der openbare gezondheid. Die ontvanger lost het water niet op den meersch van M. De Coen, maar in den gracht dien er neven loopt en in gemeenschap is met de beek Geone 3ndere afleiding kon aan de waters gegeven worden, daar neven den eigendom van M. Leclercq geen gracht beslaat. Wie er zich wil van overtuigen, maken eene wandeling langs 3Beweert M. II. Leclercq wellicht dal het Stadsbe stuur aldaar eenen pulsometer zou hebben moeten plaatsen om de straatwaleren over zijnen meersch te doen vloeien En zoo wordt de geringste akt van wijs bestuui door de liberale volksbedriegers als eene daad van schreeuwende partijdigheid voorgesteld Don quicholte uit 't Verbond, schrijft dat hij altijd onze antwoord verwacht over zijn voorstel van de 120 duizend franks voortskomende van den verkoop dor gebouwen van 't Collegie, aan de werklieden zonder werk uit te deelen Wij zullen ons om den donder wel wachten al dit dwaas gezeever 't welk uit eenen hersenloozen bol is gedruipt te bespreken, 't Ware roezen strooien voor een verken. Zeever maar voort, hersenlooze kwant, de tijd zal aan de bedrukte werklieden wel leeren dat er, onder de liberalen, lieden aangetroffen worden die door hunne handelwijze eens te meerde spreuk waar maken De gieregaard vindt altijd eene rede uit omntels te moeten geven. Nog een woordje Don quicholte wijst verscheidene personen aan welke de eene dit de andere dat zou den moeten afslaan ten einde onze werklieden te redden... Indien wij, op onze beurt, eenige personen in de liberale kliek genomen, wilden aanwijzen dan zouden wij meer dan één liberalojan, kunnen noe men, die hier met geweldige groote gaten in hunne leerzen toekwamen en die, dank aan de exploitatie der Aalstersche centen, door en door rijk zijn gewor den en nu heden, deels uit partijhaat, deels uit vrek heid, allen onderstand aan onze beproefde werklie den weigeren Maar neen, 't is niet noodig, t volk wijst ze reeds met den vinger aan Duinkerken. Gelijk wij het in ons vorige nummer hebben aangekondigd, onder nam onze Koninklijke Harmonie, Zondag 11. eene plezierreis naar Duinkerken. Om 9 ure voormiddag scheepten de leden zich te Oos tende in op den stoomboot De Duinkerke- naarwelke door de Kamer van Koophandel te hunner beschikking was gesteld. Het ont haal op den stoomboot was allerdeftigst en gaf den voorsmaak van het hartelijk onthaal 't welk de Aalstenaars te Duinkerken verwach te. De reis ter zee was alleraangenaamst, en voorspoedigweinige leden werden van de zeekwaal aangedaan. Wij laten hier de vertaling volgen van t artikel van Le Nord maritime 't welk het onthaal en verblijf onzer Stadsgenoten te Duinkerken beschrijft Het muziek van Aalst te Duinker ken. Rond de middag waren onze kaaien reeds bezet door de wandelaars welke met ongeduld de terugkomst van den Duinkerke naar afwachtten, die, gelijk men het weet, de plezierreizigers is gaan afhalen Melden wij vooral een solist-clarinettist welke een air varié van Seghers meesterlijk uitvoerde. Na liet Concert heeft het Muziek van Aalst, zich op de plaats Jan-Bart vereenigd en voor het standbeeld van den held een volksaria uitgevoerd op een thema in onze stad zeer in zwang 1" a thes waer quinze bi ze creuletj. Het verblijj van onze Stadsgenoten le Duin kerken was alleraangenaamst overal ontvin gen zij het gulhartigste onthaal. Onze Koninklijke Harmonie vertrok des maandags om 12 ure des middags aan boord van den Duinkerkenaar naar Oostende. De reis was voorspoedig doch min aangenaam dar. daags te voren uithoofde van den regen. Zeggen wij ten slotte dat deze pleziertocht voor altijd in het geheugen der leden onzer Maatschappij en vooral in dit der inwoners van Duinkerken zal bewaard blijven. RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak der anarchisten te Brussel. Eug. Verporst, die de anarchisten Furet en Montant huisvestte, welke eenige maanden ge leden in de Ons-Heerenstraat aangehouden en verbannen werden, was op 13 juli lestleden voor dit feit lot 4 straffen van 6 fr. boete elk, veroordeeld. De veroordeelde ging tegen dit vonnis in beroep en woensdag 9 september kwam de zaak voor de vakaliekamer derkorrektionneele rechtbank, voorgezeten door M. De Meren. De verdediger, door een brief de kamer ver wittigd hebbende dat hij door onpasselijkheid belet was naar de zitting te komen, riep Ver porst uil dat hij geen verdediger noodig had. Na de uitleggingen van den appelant en de besluitselen van het openbaar ministerie ge hoord te hebben, veroordeelde de rechtbank hem tot de kosten en houdt tevens het vroegere vonnis slaande. Verporst wilde de zitting verlaten onder den uitroep dat dit onrechtveerdig en walgelijk was, doch aan de deur werd hij bij de kraag gevat en opnieuw voor de rechtbank gebraciit, waar hij op staanden voet lot eene maand ge vangenig en 100 fr. boeten werd veroordeeld voor beleedigingen jegens de rechtbank. Ditmaal trok hij er van door zonder nog iets te roepen. "koninklijke besluiten. De Moniteur van 4 September, kondigt ko ninklijke besluiten af die de volgende gemeen ten ontslaan van het behoud hunner oflicieeie school Desselqhem. In de officieele school waren geene kinders in de vrije knechtjesschool zijn er 112. Marckeghem. Geene leerlingen in de ge meenteschool in de vrije school zijn er J0. Zerkegem. Geene leeslingen in de ge meenteschool in de vrije school 98. In de officieele Morckhoven (Antwerpen.) - Het gemeentelijke Muziekkorps, net Jonge Waren er zes leerlingen; inde vrije l iïst,'„/i an Ha l< \nfiprp)t j i Frankrijk, de Koorvereeniging, en de Kinderen van Jan-Bart, deze laatste met hunnen stand aard en hunne talrijke medaillen, scharen zich op den West-Kaai. Eene afveerdiging van de municipaliteit en der redders van het noorden komen later aan. Om 1 ure 40 vertoont de Duinkerkenaar zich aan 't einde der havenhoofden. De verschillige maatschappijen stellen zich in orde, liet kanon dondert en tien minu ten later komt de stoomboot zich tegen de kaai aanleggen. a Het gemeentelijk Muziekkorps begroet zijne confraters van Aalst met de Brabangonne en onze vrienden de Belgen,op het achtergedeelte van den boot geplaatst, antwoorden met de Marseillaise. a Een oprechte regen van bloemtuilen stort op de muzikanten neder.Eene passerelle wordt tusschen den kaai en den stoomboot gelegd M. Dumont treedt vooruit, biedt de hand aan M. Van Wambeke, voorzitter van 't muziek van Aalst,en omhelst hem onder het uitspreken der woorden Sedert negen jaar Eene menigte welke men zonder overdrij ving op 300(1 personen mag schatten, bleef aan de haven stilhouden en bracht hen, zoo haast de muzikanten van Aalst gezien werden, eene oprechte ovatie. De stoet richt zich alsdan naar de Meierij in de volgende orde 1. Het gemeentelijk muziekkorps; 2. Koor- vereeniging3. de Kinderen van Jan-Bart; 4. het Jonge Frankrijk 5. Afveerdiging der redders6. Afveerdiging van den municipalen Raad; 7. Koninklijke Harmonie van Aalst; 8. Eereleden dezer maatschappij. Op de Meierij wierden onze bezoekers door M. den Meier ontvangen. In eene warme toespraak herinnerde onze eerste magistraat het bezoek van 't muziek van Aalst, in 1876. Even als heden, was zijne te genwoordigheid verschuldigd aan een liefda dig werk. M. de Meier somt alsdan de diensten op door de Maatschappij van hulp aan de schip breukeling bewezen en eindigt met op de ge zondheid van 't Aalstersche muziek te drinken. a M. Van Wambeke, Burgemeester van Aalst en Ondervoorzitter der Belgische Volkskamer, dankt den heer Meier over de goede woorden welke hij komt uit te spreken. q Zooals gij het zegde, voegde hij er bij, kennen wij reeds de geestdriftige ovatien wel ke ons van wége de Duinkerkenaren zoo over vloedig te beurt vallen, maar wij zouden u, op onze beurt, de zelfde eer willen bewijzen en wij noodigen u uit aan onze stad een bezoek te willen brengen. Belgie en Frankrijk zijn broederlanden. Beiden hebben zij de zelfde taal, beiden heb ben zij de zeilden zeden en de zelfde vrijheid. M. Van Wambeke eindigt met aan Duinker ken en aan Frankrijk te drinken. De eenparige kreten van Leve Belgiebers ten overal los. De stoet hervormt zich dan, en zich naar 't Hotel «In den Boeden Hoedbegevende, voert de Koninklijke Harmonie van Aalst Les vo lontaires de Metra uit.^ Een talrijk publiek* woonde om 3 ure het Concert bij, gegeven in het Park van 't Zee wezen en wanneer deze dappere muzikale hierschaar, onder het spelen van een aantrek kelijk pas reroublé, het Park binnentrad, werd zij door de geestdriftigste toejuichingen be groet. Overbodig de verschillige uitgevoerde mu ziekstukken een voor een te ontleden, zeggen wij dat de uitmuntende kunstenaren ter hoogte van hunnen oudeu roem zijn gebleven en dat de warmste vivatgeroepen zich na het einde van ieder stuk lieten hooren 1 school zijn er 100 op den kop Austruweel (Antwerpen). In de officieele school waren er 11 leerlingen in de vrije school zijn er 141. Werkmaos-crisis. GIFTEN, tol hulp van de Slachtoffers der Werkmans- Crisis l'Aalst 2* Lijst Bedrag van den vorigen Lijst Fr. L2SI'- MM Van der Taelcn Pr negoc Korte Zoulstrrt 0,50 Meulande, Van der Gucht, Bostcels-De Smet. Fabrikant. E. H. Sterk, Onderpastoor E. H Verheyden, Daens, negoc. 1,00 10,00 10,00 25,00 20,00 2,00 Hoogstraat 1,00 5.00 Korte Zoutstraat Zonneslraat B. Peirreboom Van deD Hauwe, Parewyck, n L Walerinckx, neg. M Roggeman, De Pape, Hoogstraat D'Herde-Janssen Lange-Zoulstraal Arents Van Vaerenbergh neg. Schallin, neg. Van den Bossche, rentenier Weduwe Cammaert, negoc Weduwe Van Braiiteghem.neg.» De Vylder, vleeschoswer, Locus, negoc. Pollyn, Wed.Verleysen-De Meeter, neg Weduwe Schelfhout, neg. Ringoir, deurwaaarder Lange-Zoutstraat Weduwe Snel, neg. Scheerlinck^Ducaju, neg Borreman-Mally, fabricant. Van Gyseghem, neg Willem», neg. n J. Van Branteghem, neg. Van der Meeische, neg. w Van der Brempt, fabricant, Ch. Van llterbeeck, neg. Vliebergh, negociant Coppen3, meester schoenm. J, De Saedeleer, marmerbouw. Maanstraal 1,00 Wed De Coninck-De Smedt, ol Korte-Zout. 30,00 Van Droogenbroeck, neg. Korle-Zoutslraat 4,00 V. Boxstaai, neg. Renoit Schouppe, neg. C. Debbot, neg. Straatmans, neg. M Behaegel, apotheker De Vidts, fabrikant, Temmerman, likeurverkooper,» J De Meeter, bijzondereu. Zonnestraal Parrez, neg. Korte-Zoulstraat De Witte, neg. Alpb. Van de Putte, fabr, Petr. Van de Putte, o L. Buekens, negoc. V. Meirschaut, apotheker, Victor Borreman, negoc. Van den Berghc, neg. Frans Callebaul, neg. u Van Cauter, neg. Leo Van den Hende, neg. Zonnestraal Pol. Minnaert, fabrikant, Korte-Zoutstraat 20,00 Opbrengst Fr. 7798,88 5,00 5,0C 1,00 2,00 I ,U0 1,50 10,00 3,00 0,50 5,00 1,00 2,00 1,00 1,00 5,o0 20,00 2,00 5,00 2,00 2,00 40,00 lil,00 5,00 5,00 4,00 10,00 5,00 0,08 1,00 5,00 1,00 0,60 5,00 5,00 2,00 10,00 0,50 5,00 5,00 10,00 5,00 5,00 3,00 5,00 15,00 1,00 25,00 Kaatsspel. Esplanadepleiii. 3* RONDE Zondag 13 September, om 3 ure namiddag. Brussel (Planchon) tegen Aalst (Van Gbijseghem Zitplaatsen op het spel Eerste plaats fr. C.25; Tweede plaats fr. 0.10. ALLERHANDE NIEUWS. de lezer zich een algemeen gedacht kunne vormen over die landstreek, zullen wij heden over hare luchtgesteltenis, weders, grond en wasdom spreken, tevens verklarende dat het onmogelijk is, eene bijzondere beschrijving te geven over hel wonder gevogelte dat zich aldaar in de uitgestrekte wouden en bosschen ophoudt. Het zij genoeg diesaangaande te zeggen, dat die wouden kriolen van gevogelte, klein en groot, welks pluimen en gevederte met de rijkste kleuren, die men zich inbeelden kan, versierd zijn. Er zijn er die maar zoo groot zijn dan de grootste onzer bijen, terwijl er roofvogels gevonden worden die in weinig tijd eenen hond kunnen opeten. De geringste pepels of zomervogels (papillons), overtreffen in schitterende schoonheid verre de schoonste die men in Europa aantreft. Verders zegt onze zendeling in zijnen brief van 27 Januari lest, tot zijne familie gericht, dat men hem, in al de brieven die hij uit Belgie ontvangt, van aanhoudende regens spreekt. Hier in India, zegt hij, gaat hel zoo niet. Sedert Oktober 1884, heb ik nog geenen druppel regen zien vallenik heb bijna al vergelen wat regenen, hagelen, sneeuwen of vriezen is, nochtans is het hier tegenwoordig ook winter. Maar ziehier wat winter in India is Van Ok tober tol Maart, dus gedurende vijf of zes maanden is het alle dagen eerste klas van schoon weder, schooner dan het schoonste weder welk men ooit in Belgie heeft. Indien het gedurende die vijf of zes maanden ééns re gende, dan zou iedereen hier roepen dat er een mirakel gebeurt. Het is alle dagen schoon helder zonneschijn, geen wolkje vertoont zich iu de lucht. De hitte der zon is drukkend, zij overtreft verre de hevigste hitte van den zomer in Belgie, indien men gedurende twee minuten zonder hoed in het zonneschijn staan moest, hel ware genoeg om door de zon geslagen te zijn. In de schaduw nochtans, is het zeet koel en de nachten zijn zelfs koud. Gedurende die vijf of zes maanden zweet men niet ten zij men veel werkt, of in de zon loopt. Ziedaar wat winter in India is, kortom hij is een bijzon- deren sclioonen zomer in Belgie. Maar dan komt de zomer, van lente spreekt men hier niet. (Brief van 15 April lest). De zomer begint in April, dan is het nog wat anders, dan zweet men geheel den dag door, zonder te werken zelfs, want dan is het zoo heet dat men niet weet waar heen zich te draaien ol te wenden. Golukkiglijk dat duurt maar vijf of zes weken, dus tot einde Mei. Dees seizoentje noemt men den tijd der lieete win den, daarover kan men zich in Europa geen denkbeeld vormen. Alle dagen tot omtrent zes ure van den morgend is het nog al koel, maar ten acht ure kan men zonder hoed of parasol buiten'in de zon niet meer gaan; ten tien ure beginnen de heete winden te blazen tot om trent half vijf ure van den namiddag. Dien wind komt van 't noord-westen en wordt over de groote pleinen van India gedreven. Het is een zeer geweldige wind, zoodanig, dat hij dikwijls boomen ontworteld. Hij maakt soms een waar tempeest uit, maar mei dees verschil, dat hij brandend heet is, en het is onmogelijk, in eene opene plaats of vlakte eene halve uur aan dien wind blootgesteld te zijn, zonder van hoofdpijn aangedaan of ziek te wezen. Deze wind maakt alles heet, zelfs ijzer, steen, enz., de muren van het huis worden zoo heet dat ze ten tien ure 's avonds en zelfs in den nacht nog fel warm zijn. In de koelste plaats des huizes is liet nog zoo warm dat de Warmtemeter (Thermometer) van 98 tot 103 of 104 graden Fahrenheit teekent, dat maakt van 37 tot 40°, centigrade, terwijl hij in het heetste van den zomer, in Belgie, nooit meer dan drie of vier endertig graden centigrade teekent. De hitte zou in India waarlijk onverdragelijk zijn, indien de huizen er gebouwd waren gelijk in Belgie, en indien men tegen de warmte geene middelen had welke men in Belgie niet gebruikt. In India, zijn de huizen der Europea nen, in zulker voege gebouwd, dat liet er altijd zoo koel mogelijk is. Het huis is omringd van eene op pilaren rustende galerij, gedekt met riet of linnen, zoo dat de zon op den muur van het buis niet schijnen kan. In plaats van de gewone vensters welke men in Belgie heeft, zijn er hier aan elke kamer, zooveel mogelijk groote dobbele deuren die men desnoods gansch open zet. Zoo bij voorbeeld, aan het vertrek, waarin ik aan 't schrijven ben, staan er acht groote dobbele deuren wijd open, anders zou het zweet mij langs alle zijden des lichaams afloopen. Wijders kan men, zoo dik wijls als men begeert, een bad nemen, ook hebben wij ijs om het water koel te maken, en en in elk huis heeft men een machien om de kamers te verfriesschen. Niettegenstaande al die voorzorgen, is het hier nog veel lieeter en zweet men veel meer dan in België maar God dank. tot hiertoe heb ik van de hitte nog niet geleden, noch het minste ziek geweest. Bij brief van 29 Mei lest spreekt hij nog over dezelve stof als volgt Ik durf u zeggen dat hel tegenwoordig in India niet koud is. Ge woonlijk wanneer de heete winden ophouden, neemt ook het heete weder een einde. Daarna heeft men Meert, alle dagen eenen donder of zandstorm en die maakt alles koel. Een an dermaal zal ik u spreken over de onweders in India, want dat nog eene zaak is over dewelke men zich in Europa geen gedacht kan maken. Dees jaar is het iets bijzonders geweest. Gedurende de laatste 14 dagen heeft er hier geen enkele storm gewoed, en dat is ook de groote oorzaak der zoo hevige hitte. In de schaduw teekent de warmtemeter HO graden Fahrenheit dat is 44° centigrade, of omtrent de grootste hitte welke er in de wereld bestaat. De brandende zon zend hare stralen lijnrecht op ons hoofd. In het zonneschijn teekent de Thermometer 158 graden Fahrenheit, dat is omtrent 70* centigrade of 70 honderdste Fahrenheit, doet er nog een weinig bij en dan kunt gij uw vleesch in het zonneschijn braden. De zon reist op ten half zes ure 's morgens en ten half zeven ure is het reeds zoo heet, dat indien men zonder hoed of zonnescherm de zonnestralen wilde trotseren, men groot gevaar loopen zou er eenen slag van te krijgen. Nochtans onze zwarte Indianen, in het midden van den dag, zonder iets op het hoofd en zonder kleederen aan het lijf, werken in die brandende zon, zonder er iets van te gevoe len ik gelool dat hun vel zoo hard is als zoolleder. (Wordt voortgezet.) De Moniteur brengt ons ter kennis dat de medaille komt toe te kennen aan a LOmnibus trpknrpn aan i IUmlridil is eene weL verdiende ouder trekuren aan._ vervolg. - Bij I sclieiding. aan dewelke alle de abonnen en i', ip.Blmn iiraal/hlon 711 pn tember. Onze tabel duidt de veranderde ver ren aan. West-Bengalië vorige veriSen iiebben wij gesprok en van verdienstrijk Wei» week blad zullen le verschillige volkeren, hunnen aard, toejuichen welk m ts onze zeden^en gewoo'nten ÏSJIdS SS" '^ijnele^s acht paginas tekst en die dees deel van India bewonen. Opdataltijd belangwekkende gravuren leve t Zondag lest, 5 september, had men te Geerardsbergen, den voorgevel der middel bare school voor meisjes, aldaar door de libe ralen gesticht, geschilderd en er in groote letters het opschrift Institution de demoiselles. Ecole moyenne, opgezet. 's Nachts heeft een beminnelijke voyou den gevel beklad, bevuild en het opschrift gedeel telijk uitgevaagd. Men denkt algemeen dat die boosaardige daad het werk is van den eenen of anderen geestigen liberaal die alzoo eene reden zal meenen gevonden te hebben, om de katholie ken van die nachtelijke kladschildering te be schuldigen. Pauselijke Zouaven. Zondag acht dagen vierden de Zouaven, dat heldhaftig overschot van het moedigste leger dat er in onze tijden bestond, hun verjaarfeest. De Chronique, liet brusselsche trottoirblad, scheldt de Zouaven uit voor lafaards, die voor de Garibaldianen op liet slagveld gingen loo pen. Het blad vervalscht ook hier wéér de waarheid want juist het tegenovergestelde was waar, en al wie het hart op de rechte plaats heeft, brengt hulde aan den moed der Zouaven. Dat ze moed hadden, bewezen zij niet alleen in Italië, dal bewezen zij in den oorlog van 1870-71, toen zij de bewondering der frarische officiers opwekten, terwijl men de Garibaldi anen, voor wie de Chroniqne op de knieën zit, voor une bande de pillards uitschold. Baron Kervyn, die de verdediging zijner wapenmakers opneemt, doet opmerken hoe leeg in Belgie de liberale pers gevallen is, die niets meer eerbiedigt. In Frankrijk waren al de dagbladen, repu- bliekaansche en andere, het eens om over het loffelijk aandenken van den Zouaaf te spre ken hier in Belgie eerbiedigt zekere liberale pers niets meereerbied vraagt nog eene zekere verhevenheid van ziel, en daarvan is bij haar geen schijn meer te vinden. Dat is overigens door ieder eerlijk man in Belgie gekend. Het doktrinaire blad VEcho du Parle ment, dat door M. Rogier TEcho des embécilles en door het publiek VEcho qui parleet ment ge noemd werd, gaat verdwijnen chute des feuil- les. Nadat M. Hymans de redaktie van dit blad verlaten had, ging ook de ziel van hetzelve verloren, en het zakte gedurig en zóó lang tot dat het den kwijndood onderging. M. Hymans had aan den Echo een eigenaar dig karakter gegeven, dat geen een opvolger heeft kunnen staande houden. Het heeft den 7 september te Brussel niet ontbroken aan uitdagingen van den kant der liberalen, evenmin als le Antwerpen het straatliberalismus zou toch zoo geerne weêr stokpolitiek maken. Noch ginder, noch hier is die poging gelukt. Te Brussel voelt men meer en meer dat de politiek van den 7 september niets anders was dan een steen, door het liberalismus opge worpen, en die verpletterend op zijn eigen kop moest terugvallen. Iedereen klaagt nu over het nadeel, aan de burgerij toegebracht door die infamie de pro vinciën werden afgerost, ja maar de provin ciën gaan nu Brussel ook stelselmatig voorbij. Wel verdiend De Chronique des Travaux publics, een liberaal blad, zegt dat voor de werken der wegenis, die Brussel moet uitvoeren in 1884, ten beloope van 5,225,000 fr., slechts 832,502 fr. 21 c. zijn uitgegeven. Van de 700,000 fr. voor het herbouwen van het volkskwartier gestemd door de stad, wer den slechts 61,058 fr. 65 c. besteed. Van de 100,000 fr. bestemd voor het ma- nceuvreplein, werden slechts 51,329 fr. ge bruikt. Ziedaar een klein bewijs van den iever, die de liberale sladhuisheeren aan den dag leggen voor de werkende klas. Het derde van liet gestemde geld voor open bare werken is slechts besleed geworden, zegt de Patriote. De Gazette zelve moet bekennen dat de brusselsche voyoucratie door de vernielzucht aangedaan, alles breekt waar zij aankomt. Er is geen uitstek of versiersel van een mo nument of gebouw, die niet wordt geschonden of afgeslagen men vernielt enkel uit plezier om te vernielen. Aan wie de schuld Aan degenen die met politiek inzicht, de leege driften van het volk altijd hebben gevleid en gestreeld. In alle geval, 't geelt een schoon gedacht van Bruxelles coeur et cerveau. De Chronique maakt melding van een feit dat, indien hel waar is, wel een woordje op heldering verdient. Een officier van het linie regiment dat op dit oogenblik in het kamp is, heeft zijn ontslag gegeven om een burgerlijk ambt te gaan bekleeden zijn ontslag wordt aangenomen, bij koninklijk besluit dat op 4 september in den Mouileur verscheen. Niette genstaande dit, wordt de officier in kwestie nog steeds, door den kolonel, op de kaders van het regiment behouden en wat erger is, er worden hem straffen opgelegd om verleden zondag uit liet kamp afwezig te zijn geweest, hoewel zijn ontslag sedert eenige dagen aangenomen is: M. DeBruyn, burgemeester van Dender- monde en Volksvertegenwoordiger, is voor de rechtbank van zijne stad gedaagd, voor schen ding der wet op de kerkhoven. In de maand mei lestleden deed hij M. Moriau buiten het gewijde gedeelte begraven, daar deze buiten de kerk geleefd had en ge storven was. De rechtbank heeft nog geen uit spraak gedaan. Wij zullen zien of M. De Brnyn weêr zal gestraft worden om de wet gevolgd en den wil van den overledene geëerbiedigd te hebben. Ten gevolge van slechte of onduidelijke adressen zijn er in de maaud augusti 8919 brieven en 1164 telegrammen achtergebleven. Na opening zijn er nog 6510 brieven en 507 telegrammen aan de bestemmelingen toege- stuurs of aan de verzenders teruggebracht. 2409 brieven en 657 telegrammen zijn dus in de scheurmand gegaan. Op zijne plaats gezet. Zekere van Meenen, liberaal gedelegeerde op het onderwijzerskongres te Havre, meende in 't kongres lauweren te plukken met te zeg gen dat men in Belgie de schoolmeesters aan de deur zet, en dat men ze in Frankrijk deko- reert enz., enz. Die vriend der waarheid vertelde leugens in Belgie dekoreert men meer dan elders schoolmeesters en als men ze afstelt, krijgen zij wachtgeld om niets te doen.

De Denderbode | 1885 | | pagina 2