nijverheidsarm des Denders. Op die wijze kan er gestadig zuiver water genomen worden boven het Sas zooveel men begeert. De zwem kom zal in metselwerk gemaakt en de vloer met ceramieke tichels in Portlandschen cimeni gelegd worden. Deze kom zal eene lengte heb ben van 40 meters op 15 meters breedte De middelbare diepte zal zijn 1 m 40 cent. Aan de intrede heeft men 80 centim. diepte en aan 't einde 2 meters. De inhoud zal dusvolgens tot 840 kubieke meters water beloopen. Het diepste gedeelte dei kom zal boven het hoog ste waterpeil dei' vaart blijven, ten einde hei water gansch te kunnen laten afloopen. Het water zal in de kom gebracht worden bij middel van eene pomp (Pulsometer) door den stoom bewogen. Deze Pulsometer zal 1700 liters versch water per minuut in de kom brengen. De afleiding des waters zal gebeuren langs onder door eene goot en langs boven bij overloopen zonder dat het kan bemerkt wor den. Het afgeleide water zal in den nijver heidsarm loopen bij zooverre dat noch de scheepvaart, noch iemand er eenige stremming of schade zal door te lijden hebben, vermits het waterpeil onveranderd zal blijven. Het stoomtuig en pulsometer zullen ongeveer 4000 frank kosten. Ten allen tijde desjaars zal men warme baden kunnen nemen. Daartoe zullen 3 kabienen in gericht worden. Neven de zwemkom zal eene woning ge bouwd worden welke lot herberg zal mogen ingericht worden. Dehuuraarzal gelast zijn met de bewaking der zwemplaats en de uitvoe ring des reglements, 't welk zoohaast de zwem kom zal voltrokken wezen door den Gemeente raad zal gemaakt worden. Dagen en uren zullen bepaald worden wan" neer betalende en kostelooze baden zullen kunnen genomen worden door mannen, vrouwen, kinderen, door de leerlingen der Pupillenschool des legers en andere onderwijs gestichten. Het gansche werk zal volgens den begroo- tingsstaat eene uitgave veroorzaken van fr. 30,600. In tegenwoordigheid der heerschende crisis stelt M. Glieeraerdls voor dat deze werken in regie zouden uitgevoerd worden en dat ze zonder verwijl zullen aangevangen worden. Het voorstel van M. Glieeraerdls wierd naar de bevoegde sektiën verzonden met verzoek van onmiddelijk onderzoek. Verder werd be paald dat de sektiën zich des anderdaags zou den vergaderen en de Raad des donderdags eene zitting zou houden om over het voorstel te beslissen. Donderdag hield de Raad de bepaalde zitting om over de zwemkom te beslissen. M. Emiel Limpens gaf lezing van zijn ver slag, 't welk zegde dat de op te richten nieuwe zwemkom, aan de verlichte initiatief van den lieer Glieeraerdls verschuldigd, aan alle de vereischten van dergelijke instelling beantwoordt. De plaats is goed gekozen, in de kuip der stad, en in 't bereik van allen welke er zich willen van bedienen. Het plan is kundig opgemaakt. De gebouwen welke veel gemak opleveren, zullen tot verfraaiing van dit kwartier dienen. Het water zal in den Dender kunnen genomen en er aan wederge geven worden zonder de scheepvaart te strem men. Uwe sektiën, gaat de heer verslaggever voort, stellen u met eenparigheid voor den voorstel van den heer Glieeraerdls aan te nemen, en, ten einde aan eenige werklieden konnen werk te verschaffen, stellen zij u voor te besluiten dat de werken in regie zullen uit gevoerd worden. Na eenige uitleggingen gegeven door de heeren Van WambekeMon/ils, Limpens en Glieeraerdls worden de besluitselen der sektiën met eenparigheid der aanwezige leden aange nomen. Onmiddelijk zullen de werken van de zwem kom aangevangen worden. De Raöd verleent verder bij dringendheid een gunstig advies op eene vraag tot machti ging door de Kerkfabriek van St. Martinus gedaan, ten einde uit der hand te mogen ver- koopen, mits den prijs van 13,000 frs, aan M. Eugeen en jutter Sophie Van Ilterbeek alhier, een huis met zijne afhankelijkheden, geslaan en gelegen alhier ter stede, nabij de St. Martinus- kerk en voorlskomende van 't legaat Waulhier. W'erkinans'crisis. Onze achtbare heer Burgemeester ontving deze week een brief van den heer bestierder eener spinnerij en weverij, gevestigd te Dinant, eene stad in de provincie Namen, bij den wel ken hij hem verzoekt onze werklieden zonder werk te berichten dat er aldaar werkvolk ge vraagd wordt. De heer Burgemeester vroeg onmiddelijk in lichtingen over het dagloon en ook over de huisvesting en logementen. Ziehier wat men hem diesaangaande uit Dinant laat weten De daghuren verschillen hier veel. De goede spinners winnen fr. 3,50 a fr. 4 daags en de verbinders van fr. 1.50 tot fr. 2. De goede Iwevers ikunnen er geraken van fr. 3 tot fr. 3,50 te winnen de middelmatige wevers fr. 2,50 de slechte wevers Ir. 1,00 tot fr. 2,00. De vrouwen winnen in de weverij zooveel als de mannen zij worden per stuk betaald. De werkvrouwen der bereidingen die op daghuur werken, winnen fr. 1,20 tot fr. 1,50. Wij gelooven dat de groote familien vooral kans hebben van te gelukken indien zij zich naar hier (te Dinant) begeven de jeugdige meisjes en jongelingen leeren gemakkelijker dan de volwassenen. Wij zouden huisvesting aan 3 of 4 familiën konnen verschaften en zullen er in toestem men verscheidene kinderen als leerjongens- en meisjes te aanveerden. Deze voorwaarden zijn veel voordeeliger dan deze welke men voor Duilschland aanbiedt. En wat meer is, Dinant is in een der schilderach tigste en gezondste streken van Belgie gelegen en men moet dus 't Vaderland niet verlaten, 't Is waar de taal die er gesproken wordt is 't Waalsch, doch op weinigen lijd kan men die volksspraak genoegzaam aanleeren om door de wereld te geraken. Wie verlangt naar Dinant te gaan werken, wende zich voor verdere inlichtingen tol de Commissie van hulp en onderstandwelke alle Maandagen om 8 ure 's avonds zitting houdt ten Stadhuize, zaal van den Gemeenteraad. GIFTEN, tot hulp van de Slachtoffers der NVerkinans- Crisis l'Aalsl 3" Lijst. de vorige Lijsten Fr. 7,798,1 Bedrag var MM. L Van Mol, P. It. Butkons, Van f.aeckenberg, F Van der Heyden, J. Deloo/e Schouppe, Duwcz Judocus, E Van r.leempiilte, Zoutstraatpooi Bened. Podcvyn, He kinderen Van Cleempuwe, Michel Meganck-Roggeman, E V.in Renterghem en Zusters, Frans Peirlinek, Wed Van Vaerenbergb, Kerkstraat. Louis he Nayer, Roggeman, vader, Felix Colinet, Mad. Cautaert-De Pril. Van Thienen, Wed. De Schepper, De Schaepdryver, Judocus Uyttersprot, Petrus I.ippens, Frans Meert, Louis Quintyn, Wed lie Wolf, Kinderen Arents, J. D'HaiseBlommaerl II Deruddere, goudsmid, A. Meganck, F.d. Klinckaert, Ed. Van den Bossche, Oude Graanmarkt E. II. V Roelandts, onderpastoor, E. II. J Onghena, Pastoor Hospitaal, Naamloos, Oude Graanmart. Schelfhout, Schaltin, Brusselschestraat. G. Van de Maele-Verbert, Naamloos, J. B. Torfs, Naamloos. P. J. De Bruyn. Ign. Cammaert, Juf. Anna Cammaert, J. Sehotle, Kieckens-Ridard, l.iebaut-Ballinckx Désiré Franck, Guill en Math. Yerleyscn Wed. Van Durm. Désiré Bonner, Mayarl-Delcroix, Wed. Van der Borght, Emile Vernimmen, Kinderen Deloose, Wed. De Valkeneer, Mod. Demelte, De erven Van den Bossche, Frans Luvekx, Brabantstraat. Wymeerscb, Brusselschestraat. Jacobus L.ebaul, Jan Van der Steen, Wed. Sauvayo, Naamloos, Naamloos, Benoit Clinckaert, E. II Pastoor Beggijnhof, D' Lacomple. E. II Deracdl, Onderpastoor. Roggeman, Beggijnhof. Jun- Dalschaert, Gezusters Uilcbrocck, l' De Taeye, C De Mecter, a Am Steppe, De Troch, u De Scbaepmeester, Naamloos. E H De Ridder, Onderp. Kerkstraat Brabantstraat. Houtmarkt. Brusselschestraat. Sluierslraaije Kerkstraat 10,00 1Mb 2,00 1,00 5,00 5 «'0 1 C,00 10,00 5,0'1 1,00 3,0ii 1,00 2,00 0,20 2.00 5,00 2,00 1,00 0,50 »,0(i 1,00 3.00 1,00 0.50 5.0 2,00 5,00 30,00 1,00 5,00 2,00 10,"O 40,00 25.00 15,00 10,0 10,00 5,00 15,00 2.00 25,00 25,00 5,00 5,00 10,00 3,u0 2.00 5,CO 20,00 10,00 5 00 15,00 5,00 3,00 6,C0 4,00 6,00 5,00 2,00 1,00 1,00 1,00 1," I) 1,00 1,00 3,00 10,0(1 20,''0 25.00 10,( 0 5,(10 2,00 10,0.1 10,00 5, Ou 5,00 10.Üi» 4,00 25,00 PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Berlaere is onderpastoor benoemd do E. H. Maes, on derpastoor te Welden, aldaar vervaagen door deu E. H. Uit- tersport, vroeger coadjutor te Deuile. Zijn voor de collegien benoemd Te Sint Nikolaas, als surveillant in het klein Seminarie, de E. H. Hombaut, tot heden professor in Sint Martinusgeslicht te Aalst, waar hij vervangen wordt door den Heer De Keyser, diaken in het Seminarie In Sint Jozef, de E. H. Saelens, als surveillant in de plaats van den E. II. indevogcl, die professor wordt in Sinte Barba ra te Gent. Te Eecloo wordt de E. H. Regibo professor van de 4d« La- tijnsche klas, en de Heeren Fischer priester en Puissant, diaken in het Seminarie, worden professors van Fransch en andere talen. Te Deinzc wordt surveillant deE. H. de Pillecyn Te Ronze wordt de E. H. Bauwens surveillant in vervan ging van den E. H. Sehiffer, die professor benoemd is in Sint Gregoriusgesticht tc Ledeberg. CORRESPONDENTIE. Ontv. E. H. H. te S. fr. 6.00 over 1885. van den Opbrengst Fr. 8371,58 rechterlijke kronijk. De groote kwestie, die de eer van de gent- sche aarde comiek. liet beslaan van 'l vaderland in gevaar bracht, is eindelijk opgelost. De tuchtraad beell in tegenwoordigheid van een talrijk publiek,'dal liet bijwijlen uitproest» van lachten, eene beslissing genomen. liet openbaar ministerie wel op alle moge lijke wijzen den beschuldigde lol twee boelen van 30 tr doen veroordeelen I" voor onge hoorzaamheid en 2" voor eeu onbetamelijk antwoord gegeven te hebl en. Dc verdediger houdt staande dal, wijl het gebruik der talen vrij is, Matton vrij was te antwoorden in de taal die hij verkoos. Vele chasieurz-éclaireurs antwoorden in 'l vlaamsch bij de naamairoeping en in Antwerpen is dit teil zêll vrij algemeen en tot nu toe heelt men nog niet gehoord dat dit liet minste gevaar aan hel vaderland bracht. Men spreekt van ongehoorzaamheid, zegde de advokjat, Mr Devigne, maar er zijn dingen waarop men de gehoorzaamheid niet ver schuldigd is. Zoo tijdens eene revue mijn kapi tein mij bevool in 't midden der Vrijdagmarkt met mijn beenen in de hoogte, op mijn hoofd te gaan staan, denkt gij dan dat ik zou gehoor zamen en later reklameeren 't ls om te lachen 1 Zoo als te verwachten was, is de beschul digde met klank vrijgesproken. Op deze vrijspraak is het publiek, dat zich gedurende de pleidooien zeer luidruchtig ge toond had, in luid gejuich losgebarsten. Men lieelt Matton in trioml de zaal uilgedragen. De franskiljonspers van Brussel biskeert, die hoort liever het fransch den hals breken dan bet vlaamsch behoorlijk spreken. Als naspel wordt verzekerd dat kapitein Hemelsoet, alias Spoor, zijn ontslag gegeven heelt. Wij gelooven er niets van. BOEKBEOOfttHvELING. \„vol"iiis diw Allerheilig»!* Maagd Merle, op do wijze der navolging van Ckrislus uit hel Fransch vertaald - Gem, II. Vander Scholden. - 1 bockd. van HS0 bladz. in-IS - Prijs tr. 0.15; mot do post verzonden 0.85. bil work mag als een der schoonste en bijzonder ste doorgaan die over «aria handelen. Evenals de Navoloinfi ran Christus is hel in vier boeken verdeeld. In de dril eerste volgt de schrijver de weergalooze Maagd ir> de verscheidene omstandigheden van Haar leven van Hare Onbevlekte Ontvangenis lot Hare zegepralende Hemelvaart. Hij overweegt er Haar gedrag, Hare gevoelens, de wijze van Hare voor beelden na te volgen. In het vierde boek spreekt hij van Maria's grootheden, en van de menigvuldige gevoelens die ons allen jegens die uilmuniendo Moeder moeten bezielen. Om de aandacht nog vuri ger op te wekken, spreekt hij op vefschillige wijzen; soms alleen, soms tot God, tot den lezer cf lot de christenen in 't algemeen; soms nog hoort men de allesvermogende Voorspreekster b3re dienaars toe spreken. Kortom, volgens de getuigenis van god geleerde mannen, i; de Savolijing der Allerheiligste Maaqd een schal van 100 grqndjge als zielroerende onderwijzingen, waarin hel licht dtrwelmschap met de zalving der godsvrucht vereenigd is. De vertaler heeft zooveel mogelijk den oorspron- kelijken zin behouden,en al de teksten der II.Schrift nauwkeurig nagezien; daarbij heeft bij, voor het gemak des lezers, olie uitgezochte qf hoogdravende woorden vermeden, liever hebbende, zegt hij bj recht mei den II. Auguslinus, dat eenige taalzifters hem beknibbelen, d?n d?t bij van het volk niet ver slaan worde. ALLERHANDE NIEUWS. Tombola. Wij Hebben in een vorig nummer gesproken over de Tombola welke, ten voonlecle onzer beproefde werklieden, ter estaminel St»Lucns, klapstraal alhier, komt ingericht te worden. Deze liefdadige in richting is sedertdien met verschei Jeue prijzen ven ijkt geworden. Wij bevelen andermaal deze Tombola ten vurigste aan. Wij zeggen tot alle onze liefdadige lezers koopt loten ze kosten maar 0,25 e. en ge zult eeu goed werk onder steund hebben, iets wat voorzeker de Hemel- sche zegeningen over u zal doen nederdalen ï»est te In het werk van den heer P.-J. De Smet, in leven advokaat alhier, getiteld Beschrijving der stad en van 'l graaf schap Aalst, lezen wij dat eene oude ^ge schrevene kronijk meldt dat ten jare 1485 de pest alhier zoo hevig woede dat, in een zeer kort tijdverloop, meer dan 1200 burgers er het slachtoffer van wierden De besmetting was zoo geweldig dat de edellieden, de magistra ten en de voornaamste burgers hunne hard- sleden ontvluchtten om zich in de naburige steden en katons te beveiligen. 't Is dus dees jaar de 500c verjaring sedert dien peslgeesel onze stad kwam beproeven. Donderdag lest, omtrent 2ure des namid dags is er brand uitgebersten in eene schuur gestaan Moorselsohebaan alhier, op ongeveer 200 meiers atstand van 't grondgebied van Moorsel, en toehoorende aan den genaamden Rosselt K. L landbouwer aldaar. Deze schuur diende tot bergplaats aan 8 dagwanden onge- dorschen oogst tarwe, masteluin, enz. Het vuur was geweldig en weldra werd het kleemen huisje bewoond door Jan llendrickx, brouwers gast en vvedr met 6 kinderen, toehoorende aan M. Breckpot, notaris alhier, door 't vuur aange tast. Al de moed en zeltsopoffering d ;e de toe gesnelde geburen aan den dag legden om het verslindend element tebesli ijderi, waren vruch teloos. Op eenige oogenblikken waren de twee gebouwen in eenen vuurgloed veranderd, zoo danig dat niets kon gered worden. Ons Vrij willig Pompierskorps, gezien den grooten afstand, verscheen zeer tijdig op 'tramplooneel doch het moest zich bepalen bij het blusschen des vuurs en de bevrijding der aanpalende ge bouwen. Het woonhuis van Rosselt aan den ovoikant der straal, had reeds vuur gevat, doch het werd onmiddelijk uitgedoofd. De heer Policie-co.nmisMi iis heel teen enk west geopend. De oorzaak is onbekend. Dc schade wordt be rekend voor Rosselt op 550U fr. voor Jan Hendriekxop 35tl tr. voor Al. Breckpot op ongeveer 50U fr. Alles was tegen brandgevaar verzekerd. Op 27 Juni lest omtrent 6 ure des namid dags, keerde de genoemde Alfons Ledegen oud 17 jaren van zijn landwerk huiswaarts, toen hij op eenigen afstand der ouderlijke wo ning, gestaan aan 't Verbrandhof op eens ten gronde geworpen wierd. Later vond men hem bijna levenloos en badend in zijn bloed. De heer Bauwens geneesheer, werd met aller haast geroepen en daar de ongelukkige niet spreken kon, veronderstelde men dat hij ten gevolge eener hoolddraaing was gevallen en de gaffel welke hij droeg, hem hierdoor achter bet oor in hoofd was gedrongen. De heer Bauwens aan- veerde deze veronderstelling als mogelijk. De wonde bleef aan de krachtdadigste behandeling wederstaan en nu gisteren vrijdag ten gevolge eener geringe operatie beeft men er een kogel uitgehaald. Deskundigen bevestigen dal het de kogel is van de nieuwe geweren der garde civiek. Geen twijfel of deze kogel komt voort uit de schietbaan der garde cjviek. De geweren worden er immers in de richting naar 't Ver- brandhof afgevuurd. Een enkwest is geopend. Plaatsgebrek noopt ons, ons bij deze korte regelen te bepalen later komen wij er op te rug. West-Bengalië. 5de vervolg. Nog drie weken, zegde onze zendeling in zijnen brief van 29 Mei lest, en wij zeggen vaarwel aan d.e lievige hitte. Dan begint liet regen jaargetijde. Gedurende meer dan drie maanden, regent liet alle dagen. Sedert 8 Qktober lest had hij het nog maar tweemaal zien regenen, eens voor omtrent tien minuten en een ander maal voor eene halve uur. Nochtans gedurende do drie maanden van het regenseizoen valt er veel meer regen in India dan gedurende geheel het jaar in Belgie. In zijnen brief van 11 Juli lest, lezen wij dat de onweders ontstaan zijn en dat met deze het regenseizoen aangebroken is. Die ver- schiliige seizoenen komen op en gaan af met eene regelmatigheid in Europa onbekend. Eene maand vóór dat het natte jaargetijde begonst, kondigden de nieuwsbladen reeds aan, dat de regens te Asansole zouden beginnen den 16 of 17 Juni, en jnderdaqd zij zijn den 16 be gonnen. Die regens ontstaan eerst >n het zuiden der Indien, vervolgens zakken zij ge stadig al naar het noorden, De wind blaast uit het zuiden, het is te zeggen van den kant der zee. Gedurende dat seizoen gaan er weinige dagen voorbij dat bet niet vei scheide malen regent, dat wil zeggen dat bet niet onophou delijk regent. Dikwijls na eene halve uur regen heeft men vier of vijf uren schoon weder dat ons toelaat eene fraaie wandeling te doen. Het zijn altijd oprechte stortregens. De geweldigste regen in Belgie is niet te vergelijken bij eenen gewonen regen in India, de ger/ngste regen in die streek is gelijk aan eene wolkbreuk in Belgie. Soms een regen die vijf minuten duurt is vergenoegend om alles onder water te zeften. Die regens doen eeue zulkdanige ver- lrissching omslaan, dat liet geen wonder zou zijn met de eersiè dag'ép v.4P Augusts, in het arrondissement Aalst eene wanïtie té hebben daaromtrent gelijk met die van Assensole; waqi, in plaats van 411 of 41° centigrade, heeft men ei" öp öa,l tijdstip, in India maar 30 of soms maar 25% èri in de indien, niettegen staande al de voorzorgen dat men er neemt tegen de hitte, 50° graden warmte in de scha duw, is gelijk aan 22 of 23 graden in Belgie. In hel seizoen dat ons bezighoudt, is de zon meest altijd achter de wolken verdoken, zulks is eene gioole weldaad, want ingezien zij op dat tijdstip hare stralen lijnregt op de aarde rigt, en het gebeurt dat zij een oogenblik van de wolken ontdaan is, doet zij aanstonds ge voelen dat men onder de brandende lijn ver keert, en men groot gevaar loopt in de onaan genaamheden, welke aan die lijn eigen zijn, te deelen. Zekeren dag dat onze zendeling, om half tien ure van den - morgend, eene wande ling was gaan maken, vertoonde de zon zich voor eenige minuten door de van elkander gescbeideue wolkenhij had het hoofd beschut door eenen dubbelen zonnescherm en daarbij eenen hoed op met breeden boord, maar hij had vergelen zijne handen te dekken en ziet, te huis komende ondervond hij dat juffer de zon hem de beide handen verbrand had. Wan neer men het vel aldus verzengd heelt, moet men gevoelige pijn uitstaan het vel wordt zwartachtig en valt 11a eenige dagen iu kleine stukjes weg. Men zal nu gemakkelijk beseffen welke weldaad en voorzienigheid Gods het is, op hel heete tijdstip in die landstreek, de brandende zon achter zware en diehtgeslotene wolken verborgen te zijn. Want, moest die zon gedurende Juni, Juli en Augusti dier voege niet verhindert zijn in hare uitwerksels, en de regens den grond niet verkoelen, het zou zoo heet zij" dat men zich onder de aarde zou moeten verbergen om niet te verbranden. In antwoord op eene vraag, hem door eenen vriend gedaan, zegt onze zendeling Voor wat de landbouw betreft is dees deel van India weinig geschikt om er eene volkplanting van landbouwers interichien. Vooreerst de grond is er niet vruchtbaar, daar hij in vele plaatsen reeds uitgeput is door de menigvuldige oogsten rijst die hij opgebracht heeft, want het is algemeen gekend, dat de rijst het eenige voed sel der inboorlingen is. Ten tweede liet vee heeft er geene waarde; voor 40 franken koopt men er eene koe, men betaalt er twee franken 50 centimeu voor honderd eieren, vele andere zaken staan op den zelfden voet, Er kudden weiden en vetten, om ze vervolgens naar Europa te zenden, zou hoogst moeilijk zijn, het vervoer zou veel meer kosten dan bet beest waard is. En inderdaad, om u een ge dacht te geven der kosten van vervoer, dient men enkelijk te weten dat elk schip, het kanaal van Suez moeiende doorvaren, genoodzaakt is den doortogi te betalen in evenredigheid zijner grootte en zijner lading, en die doorvaarlprijs is juist geene kleinigheid. Om dearvan over tuigd te zijn is het genoeg te veruemen dat de kapitein van het stoomschip Orion, die onze zendeling van Trieste naar Calcutta over bracht, niet minder drn 15 duizend franken betaalde voor zijn doorvaartkaartje op gezegde kanaal. De fruiten die de Indien opleveren zijn zeer goed. De Mangou wordt er met recht de koning der Iruiten geheelen, want hij veel lekkerder is dan het beste fruit van Europa. De Banaan isiond, langwerpig, heeft de dikte van eenett kommermer. De Bananen groeien in trossen die tot 30 kilos wegen. Deze vrucht is vettig, gesuikerd, bloemachtig en zeer voedzaam. De plant die deze vrucht geeft is zeer gemeen in de Indiën, zij groeit in vetachtigen grond, op de boorden der beken en rivieren, in de va- leiën waar er weinig wind is. Die plant is een dik sponsachtig riet, groeiende ter hoogte van 3 tot 4 meters; hare bladeren hebben eene lengte van 1 lot 2 meiers op eene breedte van 5 tot 6 decimeters en schieten uit aan het toppunt van den stam ten getalle van 8 tot 12; groen dienen die bladeren voor tafelkleed en servet, droog maakt men er. matrassen van. Wanneer de Bananen rijp zijn kapt men den stam aan den grond af, want hij draagt maar eenmaal vruchten en leeft maar een jaar; hij zet zich voort uit scheuten die uit den wortel ontstaan. Wijders de appelen van den pijn boom, de Ananas, enz., zijn uitmuntend. Onze appelen en peeren zijn in de Indiën onbekend. Bij ontvangst van latere brieven zullen wij deze verhalen voortzetten. Men herinnert zich, dat M. Vandenpeere- boom tijdens het spoorwegenkongres beloofd heeft uit al zijne macht de nationale nijverheid te ondersteunen. Welnu, de minister houdt woord. Er was eene aanbesteding uitgeschreven voor het bouwen van twee postsloomboolen voor den dienst van Oostende naar Dover. De mededingers waren drie engelsche scheeps bouwers en de maatschappij Pockerill. De prijs dezer laatste was 4,800 fr. hooger dan bet laagste bod der Engelschea (2,065.000 fr.) maar de schepen Cockerill hebben machie- nen welke 200 peerdenkracht meer leveren, De minister, heeft dan ook aan de belgische maat» schappij de bestellingen gedaan. Bravo, Vandenpeereboom Verkooping van den Historischen Sloet. Wij ontleenen aan l'Etoile de volgende schets dezer verkooping, die ju [jet Palais du Midi heeft plaats gehad De verkooping gaat lustig toe. Een der helpers van den verkooper kondigt de samenstelling der kostumen aan Wij verkoopen den ouden man van den nervtschen wagen grooten rooden mantel, blauwe vest en schoenen.... 30 frank klinkt de eentoonige stem van den roeper. Men bijt niet jn dien inzet en de prijs daalt tot 12 fr. Toegewezen aan dé akademie van Schoone Kunsten te Brussel De verkoop gaat voort. Wjj verkoopen dp nervische ruiters Heel sphoppe kostuums mijnheeren, daar zijn helmen bij. ^35 frank 50?... 25?... 15?... Niemand spreekt. Geluk, eindelijk voor de akademie vap Schoone Kunsten, voor 8 fr. De akademie koopt alzoo een specimen der kostumen van elke groep. Het opbieden gaat niet vlug en de koopers zijn weinigialrijk. Eenige kunstenaars tusschen de groepen, twee of drie kostuumverhuurders uit het land en de rest, de gewone bezoekers van koopdageq. De kostumen van verschillende muziekanten gingen lot 26 a 28 Ir. Men komt tot het tijdvak der kruisvaarten. De kostumen der ruiters met lancen en ge pluimde helmen gaan 55, 42 en 38 fr. Verder Kuiters uit het tijdvak der gemeen ten, 40 en 38 fr. karteldragers der XVe eeuw 20 fr. princes van Basel, 40 fr. edelvrodw, 11 fr. lanskenets, 32, 50 en 28 fr. pages en minnezangers, 16 a 17 fr. Hanzeruiters, 75 fr. rnuziekanteu van den Hauzewagen, 38, 34 en 30 fr. Ten vier ure begint men aan den verkoop der wagens. Dijnsdag morgend heeft men voor omtrent 4700 fr. verkocht. Dc kostumen hebben om trent hel vijfde hunner weerde opgebracht. De Indépendance geeft verder de prijzen welke de wagens opbrachten. Nervische wagen 100 fr. dus 1/10 van zijne weerde het rijluig der edelvrouw, 200 fr. de schoone barge der Hanze, 200 Ir. ;de wagen der hanzealische muziek 600 fr. De draagkoets der XVIe eeuw 420 fr. In de 't Kintstraat te Brussel heeft eene zonderlinge moordpoging plaats gehad. Eene werkvrouw helde aan het huis. bewoond door M. D. D., koopman. Terwijl de gouvernante die voor haar opende, naar boven ging om eene boodschap, welke de werkvrouw ge bracht had, uit te voeren, liet deze leste een notarisklerk binnen en ging zelf henen. Toen de gouvernante beneden kwam vroeg de klerk naar M. I).... Deze was niet te huis en het meisje werd verzocht hem van wege den notaris een brielje te overhandigen dat de klerk met de gauwte zou schrijven. Op het oogenblik dat zij de hand uitstak om het be doelde briefje aan te vatten sprong de klerk eensklaps toe en greep haar bij de keel om haar te verwurgen. Op haar hulpgeroep en door het omvallen van een stoel verschrikt, nam de aanvaller de vlucht. De klerk en de werkvrouw zijn aangehouden. Zij hebben ver klaard door zekere Alberline B. omgekocht te zijn geweest om de gouvernante te dooden, in welke de eerste een voorwerp van jaloezie had meenen te zien. Eene gevangenkar reed verleden zaterdag vreedzaam, door twee gendarmen vergezeld, over den Baulevard du Midi, ie Brussel, toen plotseling een der assen van het rijtnig brak en dit leste naar eene zijde overhelde. Men kan denken wat schrik de gevangenen die zich daar binnen bevonden, uitgestaan hebben; zij riepen en klopten tegen de wanden als beze tenen en de gendarmen durfden zich niet van rond de kar verwijderen, uit vrees dat er een der gevangenen tusschen het toegestroomde volk zou ontsnappen. Een piket gendarmen, dat daar geheel bij toeval voorbijkwam, bood hulp en weldra konden de gevangenen in een ander rijluig overstappen. —Een officieele japaansche delegatie bevindt zich op dit oogenblik te Brussel om zich van daar naar Antwerpen te begeven, waar zij bet internationaal kongres van handelsrecht zal bijwonen, dat den 27 dezer aldaar geopend wordt. De inhuldiging van het standbeeld van Agneessens, dat den 19 september moest plaats hebben, is tot het aanstaande jaar verschoven. Het besluit van die oprichting werd plechtig genomen over omtrent vijftien jaar. En nog moeten uitstellen maar 'tis waar ook 'twas een vlaamsch, een katholiek volksheld.... Twee meisjes, een van 20 en een van 10 jaren, zijn door de brusselsche policie aange- houden voor opwekking tot ontucht van min- I derjarigen en openbare schennis der zeden. I L'Impartial meldt dat men de oude spin nerij van M. Baartsoen, Korte Violeltestraat, I (Zottepoort) te Gent inricht om tot lokaal te I dienen aan de vrijmetselaarsloge Septentrion. i Wat zotternijen zal men daar nu aaneen gaap spintten Een persoon der Kerkstraat te Gent was naar het schijnt, eenig geld schuldig aan eenen winkelier derzelfde straat. Zondag avond zaten zij beiden in eene heiberg. De schuldenaar was aan 't blageeren, dat hij voor geene hon derd frank uit zijn huis moest gaan en anderen flausven praat van die soort. De winkelier ant woordde hem Als't zoo is, betaal mij dan wat gij mij schuldig zijl.Dat zal ik doen zegde de grootspreker, als gij met mij naar mijn huis wilt gaan. De winkelier stond op, bereid om hem te vergezellen en beiden verlieten de her berg. Zij waren geen minuut buiten, toep (je andere personen, die in huis waren een snij denden kreet hoorden weêrgalmen de winke lier lag ten gronde, badend in zijn bloed hij had een diepen steek in de rechterborst ge kregen. De geneesheer De Moerlooze, in der haast gehaald heeft den gekwetste verzorgd. Proces-verbaal is tegen den brutalen schulde naar opgemaakt. Woensdag namiddag, rond half een uur is een brand uitgeborsten in de huidevetterij vap M. Hip. Hesnault, Stalhofstraat, te pent. Dp pompiers waren reeds om kwaart voor een uur ter plaats. Soldaten van het4Clinie hielpep blusschen en de orde handhaven. De vuurma ker heeft dadelijk den stoom van den ketel af gelaten. Het vuur is ontstaan men weel niet hoe, in de machienkamer, op het oogenblik dat al de werklieden de labriek verlaten hadden. Gelukltiglijk zijn de pompiers met den meesten spoed aangekomen, alsook de soldaten van de kazerne van op St-Pieiersplein en zijn er in gelukt verdere uitbreiding van den brand te beletten. De machiénklamer is geheelen a) ai- gebrand. Van het dak en de gebouwen bovep de machièn geplaatst bleef niets meer overi De brand heeft ziph met snelheid voortgezet aan de aanpalende werkhuizen en magazijnen, en men zegt dal eene groote hoeveelheid koopwaren de prooi der vlammen geworden zijn. De schade is onbekend. Zondag namiddag kwamen 200 jongelin gen eener zondagschool, twee en twee in rang over de firoote Markf, te Antwerpen. 7,ij haq- den in Q.-L.-Vróuwekerk het klein lof bijge woond en gingen van daar in de grootste orde paar liet Iqkaaj hpnner zondagsschool. £pnp sociëteit met gepzenvlag aqn het hpofd ep eep 13tal leden kwamen pit de Maalderijstraat op de Groote Markt. Nauwelijks hadden zij den priester bemerkt, die de jonge troep geléidde, of zij bersten uit in straadlawijd, d bas Malou en weg met het papenras. Gansch hun deftig repertorium moest er uit. Eene beweging van opgewondenheid doorliep de rangen der katho lieke jongelingen en eene enkele ware genoeg geweest om die beleedigingen te straffen doqli (je geestelijke trok meelijdend de schou ders en dank aan zijne kalmte gingen de leer lingen rustig voort. De policié daaromtrent verroerde zich niet en de aanwezige toeschou wers spraken schande over de geuzerij. Gij zult zien, volgens de liberale pers, zullen de katholieken weer de uitdagers zijn. Maandag had te Antwerpen de plechtige uitreiking der belooningen plaats toegekend aan de exposanten der tentoonstelling. Wij

De Denderbode | 1885 | | pagina 2