ziekelijkheid, godvruchtiglijk overleden, den heer Benedict-Constantijn Podevyn, doktor in genees, heel-en vroedkunde, Lid- Sekretaris der plaatselijke geneeskundige Commissie, Geneesheer van 't vrijwillig ge wapend Pompierskorps, Geneesheer van t Weldadigheidsbureel en Lid der besturende Commissie van de middelbare Meisjesschool van den Staat. De plechtige Begravenis heelt vrij dag lest te midden van eenen groeten toeloop van vrienden en kennissen plaats gehad. De militaire eer werd aan den overledene bewe zen door ons Pompierskorps. De Bevelhebber en een luitenant van 't Pompierskorps van Dendermonde en de Bevelhebber van dit van Nederbrakel waren tegenwoordig. De hoeken van 't baarkleed wierden gehouden door MM. Lacompte, geneesheer, Vande Putte, Voor zitter van 't Weldadigheidsbureel, De Paepe, P., Bevelhebber van ons Pompierskorps en H. SturtewagenBevelhebber van 't Pom pierskorps van Nederbrakel. Twee lijkreden werden op 't kerkhot uitge sproken, de eerste door M. J. Bauwens, ge neesheer, de tweede door M. P. De Paepe Woordenrijkdom eener Amaterdamsche vischvrouw. In een politiebureel te Amsterdam stonden onlangs eene buitengewoon dikke vischvrouw en een zeer magere barbier voor den commis saris, om zich te verantwoorden wegens een burengerucht, waarvan zij de oorzaak waren, 't Volgende gesprek vond plaats. Commissaris. Hebt gij dien man uitge scholden Vrouw. God bewaar me ik heb alleen, omdat hij altijd zijn vuil zeepsop op mijne gootplank gooit, gezegd Laat dal staan, magere kribbenbijter. Commissaris.Ei! en verder? De man, invallend Toen heb ik natuurlijk gezegd voor jou, dikke rolpens De vrouw, invallend «Uwé begrijpt, toen hij rolpens zei werd ik nijdig ik ben eene veel te fatsoenlijke vrouw om mij door zoo n Spaansch riet te laten verdeclineeren. Wat denkt zoo'n leelijken droogstok wel De snot- schraper zegt alles, wat voor zijnen mond komt de heele buurt weet, dat hij eene mage re brutale zwiepkanarie is, meneer de commis saris Als u die kale slierspersie beter kende, zou u wel weten dat eene fatsoenlijke vrouw zich door een schuimslikker zooals hij, niet commandeeren laat. Eeuwig en altijd gooit die snoetenschrabber zijn vuil zeepsop op mijne gootplank en als ik bem er wat van zeg, begin hij te schelden.'t Is om razend te worden. Maar ik laat mij niet door zoo'n lat, zoo n baardvilder veraffronteeren. Daar kon ik dag werk van hebben, als ik naar de pijpen van zoo'n uitgeklopt mouwvest zoo'n drogen zeep- ,„o. smeerder wou dansen. Dat nooit, meneer de gestorven Rodenbach. commissaris Eer dat ik me door dien ui/^- Hoe men deze taalbeweging ook moge be- mergeiden scheerriem, dien doorgebroken henget- oordeelen, stellig is het dat zij leeft en een $tok laal Verschandaliseeren, moet er heel wat weldoende invloed zal uitoefenen op dene- j a,lders gebeuren. Zoo'n misselijke stokvtsch met derlandsche taal, vooral op die stijve, ge- 1 Q beenen durft mij rolpens noemen Zou je kunstelde, gewrongen, onnatuurlijke holland- z00'n platgeslagen puitaal, zoo'n haarsnijder met sche boekentaalom tespreken als J. Winkler, g^gst niet in den nek nemen Hé .hé .hé en waarvan het vlaamsche volk niet weten 1 i,om ntpt ppns kunnen vasthouden, daar wil. dienstige grillen van zekere liberale rijke familién te voldoen en om hen verder nog de moeite en vooral den onkost te sparen hunne zonen naar een vreemd coltegie te moeten zen den. Gij begrijpt, geerde Medeburgers, het Athe- nteum behouden dat was profijt voor hunne beurs en wij, belastingbetalers, moesten dit profijt uitboeten Zulk eene'handelwijze strijdt regelrecht tegen de regels der uitdeelende gerechtigheid En dat het Athenaeum zoo schroomelijk veel geld verslond is geenszins te verwonderen wan neer men in aanmerking neemt dat eender pro fessors, M. Grégoire, jaarlijks de zeer vette som van fr. 5635 opstreektZegge, vijf dui zend ze» honderd vi|f-en-vijf tig franks, om wekelijks cemge uren les te geven aan wellicht een enkele leerling .'t Wij vragen aan alle redelijke lieden zou het geen oprecht schandaal, geene schreeu wende geldverspilling geweest hebben onder die voorwaarden hier het Athenaeum waarvan overigens de Aalstenaren in overgroote meer derheid niet willen hooren, te blijven behou den?... HANDEL EN NIJVERHEID. Schapen. Dat de toestand der landbou wers in Luxemburg niet heel benijdensweer- dig is, bewijzen de inlichtingen door een hun ner over de leste jaarmarkt van Bastogne meegedeeld. nt De lammeren, die het vorige jaar -4 fr. öol- den, vinden numoeielijk koopers aan 12 tot 14 fr. De schapen zijn van 42 tot 22 fr. gedaald. Van de 1667 schapen die ter markt kwamen, werden er slechts 115 verkocht. Zonderling hoewel de hoornbeesten en andere van 30 tot 50 0/0 in weerde verminderd zijn, blijft het vleesch onveranderd zijnen prijs behouden. Hulde aan De Do. De plechtigheid, welke den 50 dezer maand door het Davidsfonds, te Thielt, ingericht wordt, zal indrukwekkend zijn. De west- vlaamsche dichter en taalgeleerde L. De Bo, is hier al te weinig gekend. Hij werd geboren te Beverloo-aan-de-Lei, trad later als profes sor in verschillende kollegiën van het brug- sche bisdom, en stierf op 25 Augusti lestle- den, als pastoor-deken van Poperinge. Uitstekend dichter, was hij vooral beroemd door zijn West- Vlaamsch Idioticon, een schat van taalkennis, in Noor-en Zuid-Nederland alom gewaardeerd. Hij ieverde vooral om de levendige, frische vormen van den Westvlaam- schen tongval en de schrijftaal terug in te voeren. Hij was de leider van die wakkere Westvlaamsche school, welke zich reeds kan beroemen op dichters als Guido Gezelle, Karet De Gheldere, Hugo Verriest en den te vroeg angsi mei m ueu no» ucmu» ---- je zou hem niet eens kunnen vasthouden, daar I is die akelige zeepmug veel te mager voor. Uwé kan doen wat u wil, meneer de commis- YVij doen dan een oproep aan alle Vlamin uwe Kail uue„ u --- gen vooral aan de leden van het Davidsfonds j sariSi de agent heeft me meegenomen omdat wij'hopen dat ze talrijk zullen vergaderen in hi: zei, dat ik schandaal en rumoer maakte, tuj.i. maar als uwé een eerlijk mensch is, zal uwé begrijpen dat ik er de vrouw niet naar ben om J - I-1 ),Al.,nn Haai' 7AA II het lieve stadje Thielt. Niet alleen zullen zij de nagedachtenis ver oegnjpeu uai m uo eeren van een uitstekend letterkundige, maar me ze|f j„ perijkel te helpen door zoo n nog het genoegen hebben twee onzer welspre- schriel mirakel van een slappen scheerbeek uit te kendste dichters te hooren M. Guido Gezelle schelden. Die rolpens van hem laat ik niet op en pastoor Claeys. mp.-7.ittftn ik zal 't van voor den koning weg- vermaak van ten hoogste een 25tal liefhebbers van schijfschieten 't Ware te dwaas Vrijdag zijn de noodige ijzeren materia len voor de Passerelle aan de Stc Annabrug alhier, met schip aangekomen. Naar men ons verzekert zullen de werken met den mees ten spoed voortgezet worden. Donderdag lest trok het muziek der Witte kliek van Moorsel door onze straten onder het spelen van Weg met dat papenras. Dat men nu nog kome beweren dat ze geene liberalen zijn. Aan den zang, kent men meestal de vogels. Wij raden aan alle dezen aan welke het geluk niet hebben de uitmuntende voordeelen te kennen, welke de geperste mutsaards opleveren, het prospectus te vragen aan t algemeen Depot te Capelle-ten-Bosch. Groote korting aan den koophandel. Men schrijft ont uit Smetlede Maandag voormiddag, omtrent 11 ure, ge beurde alhier een smartelijk ongeluk. Drie personen Ilenri Melckebeek, Frans Roelandt en Karei DeTaeye waren bezig eenen boom te vellen. Weinig was er aan den boom gewerkt en niemand dacht dat hij zou kunnen vallen. Nu op eens de boom viel en wel juist op 't oogenblik dat de kinderen van H. Melc kebeek ter plaatse aankwamen met eene zaag die men hen doen halen had. Een der kinders, een vijfjarig jongetje werd door den boom verpletterd en op den slag gedood. Frans Roelandt poogde het kind te redden doch moest zich wederhouden uit vrees van zelf verpletterd te worden. De ouders zijn onver troostbaar. Eenige bladzijden uit het dag-reisboek eens zendelings. Den 9 Oktober 1884, dus daags na die liefdevolle doch te korte bijeenkomst, wellicht de laatste op deze aarde, welke ik met mijne goede ouders, broeder, zusters en twee bijzondere vrienden genoten had, ben ik om 8 ure van den morgend vertrokken van R. naar Keulen, waar ik om drie ure van den namid dag aankwam. Ik begaf mij, zonder een oogenblik te ver toeven, naar het hotel mij door mijne oversten aangeduid,vroeg er eene kamer, liet er mijnen reiszak in bewaring, nam er eenige verver- sching en snelde weder staliewaarts, om er volgens afspraak, mijne reisgezellen uit Brus sel komende, aftehalen. Nauwelijks waren eenige minuten verloopen of ik zag mijne medebroeders den verwachten trein afstap pen, ging hen te gemoet en na elkander bij eenen warmen handdruk tc hebben gegroet, sloegen wij samen den weg in naar ons hotel, waar zij insgelijks hunne kamers kozen en zich van hunne reispakken ontdeden. Intusschen was de maaltijd,die wij hadden doen bereiden, gereeddeze was kort, niet uitgezocht maar smaakvol, want elk van ons had goede eet lust. Om vijf ure begaven wij ons naar de hoofd kerk om er het Lof bij te wonen en er onze dankzegging te verrichten. Bij het verlaten van dezen schoonen tempel, begon de avond reeds te vallen en daar wij reeds vermoeid waren, oordeelden wij het raadzaam naar ons hotel terug te keeren ten einde er ons vroegtijdig ter rust te kunnen begeven. Des anderendaags 's morgens, na de H. mis bijgewoond en liet ontbijt te Lebben genomen, bezochten wij de hoofdstad van Rijn-Prnissen, ji i..1.AmiA- ,-nHac tïiifi HiA wii de H mis bii, in dewelke wij Communi- 1 klacht ingediend ten lasle van zekeren V..., een i -_-i.....n An U C»a- min Hio Int Hnn Ina alc PPn itpftiffp viiftiper tP 11 UC II. Ill IO U1J, uv ,,v...w j ceerden, in de kamer zelve waar de H. Sta nislas de H. Communie uit des Engelen hand ontving en waar ook de H. Maagd, met het kind Jesus op hare armen aan dien jongeling verscheen. In mijne hoedanigheid van Novice, de H. Stanislas de groote patroon der Novicen zijnde, had ik het voorrecht in dat gezegende heiligdom de mis te mogen dienen. Het overige van den dag werdt besteed aan het bezichtigen van Weenen. Welke overheerlijke stad! Parijs alleen overtreft haar in schoonheid. Het is veruit de schoonste stad die ik ooit gezien heb. De hoofdkerk van den H. Stephanus, met haar dak gansch en geheel in mozaïk en hare schooue torenspits, wordt aanzien als eene der schoonste kerken van Europa. Het keizer lijk palcis, de voortreffelijke muzeums, het paleis der hoogschool, waar de lessen door meer dan 6000 studenten worden bijgewoond, zijn waarlijk overheerlijke gebouwen. De groote wandeldreven, debolwerken.de waranden en openbare tuinen wedijveren met al wat er schoonst is in dat slag te Parijs. Wij hebben ook omstandig bezocht, hel groot wapenhuis van Weenen, waarin vervaardigd worden, al de vuurwapens en oorlogstuigen voor het Oostenrijksche leger. Dat wapenhuis is buitenmate groot; 4000 werklieden worden er gebruikt tot het vervaardigen van geweeren, kanonnen, bommen, enz. Wanneer men een plan of teekening der stad Weenen onder zoekt, ziet men, dat het wapenhuis er omtrent het vijfde deel der stad beslaat, alhoewel Weenen meer dan 600 duizend inwoners telt. In dat wapenhuis is er ook een schoon muzeum van oude wapens. Des anderendaags te 7 ure 's morgens, namen wij den sneltrein naar Triest. Nog al eens 15 uren in den trein over te brengen maar die tocht van Weenen naar Triest is ze kerlijk veruit het schoonste gedeelte onzer reis. Van 7 tot 9 ure des voormiddags, door- loopen wij een schoon plein van buitenge wone vruchtbaarheid. Rond 9 ure komen wij aan den voet eener onmeetbare bergketting, de Oostenrijksche Alpen, wier toppen met sneeuw bedekt zijn. Het is nochtans dien schrikkelijken hinderpaal dat wij moeten te boven komen. (Wordt voortgezet.) Uittreksel uit eene redevoering van M. Van Humbeek,gewezen minister van openbaar onderwijs en kolonel van de brusselsche gard civique, bij de prijsuitdeeling der schijfschie- tiugJa mijnheeren, met den vooruitgang der nationale schijfschieting te verzekeren, bevestigt men de vaderlandsliefde in het hart zijner kinderen en men trekt de achting en de welwillendheid der andere natiën over het vaderland En avanl, la grosse caisse. Dijnsdag heeft op het kerkhof van Laeken de begrafenis van M. Bouvier plaats gehad. Het lijk werd in de Statie van Luxemburg ontvan gen door eenige leden der kamer, met M. De Lantsheere, voorzitter, aan het hoofd. De wachtzaal van klas was met rouwversier- sels behangen. M. De Lantsheere heeft eene redevoering uitgesproken, waarin hij deed op merken dat M. Bouvier op al de bladzijden van de Annates Parlementaires de teekens van zijne tegenwoordigheid in de Kamer gelaten heeft. De tocht naar de begraafplaats had verder zon- incidenten plaats. De genaamde V...., zaakwaarnemer te u»Jf,w.wElsene, is dezer dagen aangehouden, om de bezochten wij de hoofdstad van Rijn-Prmssen, zaken van anderen te hebben waargenomen gebouwd op den luiken oever van den Rijn die de volgende slimme wijze Hij bood geld »'-«""i '"n°" ter leen aan al de personen, die zulks per Werkmans-crisis. GIFTEN, lot hulp van de Slachtoffers der Werkmans- Crisis t'Aalst 4e Lijst. Bedrag van de vorige Lijsten Fr. 8,372,08 MM. Valery Van Assche-Gheeraerdts, Vaart 10,00 10,00 Molendries. 20,00 St-Annasiraat. 5,00 Vaart. 5,00 15,00 Vaartplein. 5,00 Molendries. 10,öo 10,00 10,00 10,00 10,00 5,00 3,00 2,50 10,00 5,00 5,00 5,00 3,00 10,00 5,00 De erven Seps, Mattb. Seps, Eeman Achille, Collin Charles, Dom. Van Geert, Onbekend, Gebroeders Schoonjans, Wed. Matthys-Pilate, De Gezusters Possemiers, Wed Fr. Eeman, J. B. Ganseman, M Frans V3n de Maele, Van Langenhove Jeannelte, Paul Lebacq, w Fr. Van Droogenbroeck, Fr. Bogaerts, apotheker, Eiland Elba. Rumbaut, Vaartplein. Bernard Van der Biest, Molendries. C. Van Geem, Hovenierstraat. Wed. Van Geem, J. De Bruyn, De kinderen Steppe, R. Eeman-Delaroyère, Leopoldstraat. 50, 0 Van Ghyseghem-De Kegel. Sl-Josefsplem. 5«>,00 Wed. Gits-Hubau, Leopoldstraat. 20,00 E H. Thiebaut, priester, 50,00 H. Arys-De Paepe, J0,00 Onbekend, Gasgeslicht, !ÜU'UJ Rauberg, voorz. van den Besluurr. van t Gasgeslicht. «,00 Somzée, lid. g»®0 A.'1Teurrèkens, koster, Vrijheidstraat. 10,00 Wilmet, ontvanger, r JJ'JJ E. H.Steyaert, Bustuurd. van St-Martinus. 20,00 E. H. Willems, Pastoor van Sl-Josefskerk. 50,00 E. H. Paquay, Onderpastoor 25,00 Nathalie Van Bastelaere, diensmeid. i.oo Onbekend, Esplanadeplein5,00 E H. Van den Abeele, onderp. Si -Jozef. Ferd. Roggeman, Leopoldstraat. L. De Pauw, Supr van 't Gest. der Broed' Dom. Slandaert, Leopoldstraat D' L. Wauthier, w 25,i'0 10,00 50,00 5,00 20,00 Opbrengst Fr. 9112,58 RECHTERLIJKE KRONIJK. Doodstraf. Verwerping in cassatie. Het hof van cassatie heeft in zijne zitting van 18 dezer, de voorziening verworpen van D. Coppens, van Meire, op 25 Juni lestleden ter dood veroordeeld voor manslag, met het inzicht de dood toe te brengen aan den schrijnwerker Callebaut aldaar, daar het be wezen was dat hij gepleegd was om eenen dief stal te vergemakkelijken. STERFGEVALLEN. Zondag 20 dezer is te Oultre godvruchtiglijk overleden, in den ouderdom van 76 jaren, den heer Jan-Baptist Van Sinay, Burgemeester dezer gemeente. De overledene was een over tuigde voorstaander der katholieke zaken. Dijnsdag is alhier in den nog jeugdigen ou derdom van 36 jaren, na eene kortstondige sciieiuen. uic im/Aim - i me-zitten ik zal 't van voor den koning weg- halen als 't noodig is, maar die schuim-over- den-duim zal de kast in zoo waar ik eene 1 knappe vrouw ben... De commissaris verwonderde zich (en doet het nog.) dat er voor eenen barbier zooveel scheldnamen te vinden zijn in zoo weinig tijd ALLERHANDE NIEUWS. M. Victor Van Wambeke, Burgemees ter onzer stad, komt bij besluit van Z. M. Karei I, Koning van Roumanie, in date 617 Augusti jl.benoemd te worden tot Comman deur der Koninklijke Kroon van Roumanie. Onze Koninklijke Harmonie heeft hem, te dezer gelegenheid, maandag lest, met eene Serenade vereerd. Bij besluit van het College van Burge meester en Schepenen onzer stad, is de Schietbaan der Burgerwacht gesloten. Een streng onderzoek is bevolen. Het is te hopen dat deze Schietbaan voor goed zal gesloten blijven, in andere woorden, dat men ons Stedelijk Bestuur andermaal niet zal dwingen eene nieuwe Schietbaan op te richten of aan de bestaande veranderingen of herstellings werken toe te brengen die eene ongehoorde geldverkwisting zouden daarstellen. De Schietbaan bevindt zich op eene hoogst gevaarlijke plaats, bezonderlijk voor onze medeburgers van Mijlbeke, Verbrandhof, Hof- ten- Hammestraat, oude Dendermondsche Steen weg, enz. Sedert de Burgerwacht met de nieuwe ge weren schiet, staat men voor 't onbekende onder opzicht van 't geen een kogel kan ver richten.De kleinste onvoorzichtigheid van een schieter kan iemands dood veroorzaken. Men denke aan de verantwordelijkheid die zulk een geval zou na zich slepen. Er is heden een slachtoffer, de jonge Alfons Ledegen, 't geval waarover wij in ons laatste nummer spraken en 't is reeds een te veel 't Is dus, in 't belang der openbare veilig heid, hoogst wenschelijk dat de Schietbaan voor goed gesloten blijve en geslecht worde. Wat ons betreft, wij betwisten de noodza kelijkheid eener Schietbaan voor de Burger wacht. Slechts een maal 's jaars en soms eens alle twee jaren, worden de Burgerwachten in het schieten geoefend, 't geen bewijst dat men hun onderwijs in dit vak op geenen al te hoogen prijs stelt. Eenige wachten welke zich in maatschappij hebben vereemgd, en die zilveren servies-jagers geheeten worden, maken wekelijks Iwee of drijmaal gebruik van de Schietbaan. Waarom als die heeren nu ver maak vinden in hel schijfschieten, ja, waarom richten zij met hunne eigene penningen dan geene Schietbaan op 1 Waarom moeten die heeren meer voordeelen genieten dan andere burgers Ja, waarom zou de stad, die alle burgers vertegenwoordigd, nu weêr eenige duizenden franks moeten uitgeven, zeggen wij beter, verkwisten, om eene andere Schietbaan op te richten of de bestaande derwijze te ver- gcuuuuu vp UI^II vu.«.J zoo als gij weet een groote stroom is en zijnen oorsprong neemt in Zwitserland. Deze stroom heeft eene lengte van 1300 kilometers waarvan 900 bevaarbaar zijn. Men ontmoet in Keulen verscheide fabrieken van dat fijn riekende water, gezegd Keulsch Water (eau de Cologne). Wat wij in deze stad het meest bewonder den, waren de buitengewone schoone katho lieke kerken, want in het voorbijgaan gezegd, Keulen is eene zeer katholijke stad. Men be merkt er eerst en vooral de alom vermaarde domkerk, het schoonste en het volmaakste gothisch gebouw der gansche wereld. Welke schoone hoofdkerkmet hare twee fraaie torenspitsen, veel hooger dan die van O. L. Vrouwe kerk van Antwerpen. Het verwondert mij niet dat bouwkundigen en liefhebbers verrukt zijn bij het aanschouwen van dat gebouw. Keulen bezit nog verscheide andere schoone kerken en eene bewonderenswaar dige brug over den Rijn. Na een kort noen maal te hebben genomen, namen wij ten 4 ure van den namiddag den bijzonderen trein naar Mayence waar wij om 10 ure van den avond aankwamen en het overige van den nacht in een hotel doorbrachten, 's Anderendaags na ier icen aan ai - annonce in de dagbladen vroegen, maar deed hen eerst eene waarborg storten, die gewoon lijk meer dan 100 fr. beliep. V.... die zelf geen roode duit bezat, had zoo reeds eenige waar borgen opgestreken, toen een zijner klienten, geen geld ziende afkomen, de zaak aan de policie bekend maakte. Deze heeft den slim- men zaakwaarnemer achter de traliën geste ken. Dijnsdag hebben de strijders van 't jaar 30 hunnen gewonen pelgrimstocht naar het monument der Martelaarsplaats gedaan, daar eene kroon neergelegd en eene redevoering uitgesproken. Er waren nog al veel nieuws gierigen. De zeer eerw. h. Hoofs pastoor-deken van Braine-l'Alleud, heeft de Nationaal Beige voor de rechtbank gedaagd voor laster. Heel goed De mannen die gedurig met slijk naar het priesterkleed smijten, kan men niet beter vast krijgen dan met in hunnen portemonnaie te zitten. Volgens de Palriote meldt, zou een ont vanger uit den omtrek van Gent, zijn bureel .-•! -,-r.rsn hal mimclPfiP een hotel doorbrachten, 's Anderendaags na vanger uit den otniren va.. »om, *.j de H. mis in de hoofdkerk, die ook wonder met hatelijke spotprinten tegen hel.mimslene, schoon is, bijgewoond en in het hotel ontbe- den godsdienst, de vrije scholen verS'eren 0 ta hohhon aaunaiHpn wii nns fffuiftied. zoo i F.n dat duurt reeds sedert jaren. z.eito zou in ontvanger ont schoon is, bijgewoond en in het notei oniDe- oen goasuieuai, uc viyo ten te hebben, gevoelden wij ons geneigd, zoo En dal duurt reeds sedert jaren, veel mogelijk ook deze stad in oogenschouw dezelfde gemeente een andere7;:: te nemen, in afwachting van den trein voor i slagen zijn geweest, omdat hij een klem kruis aa «ovoni'n hooft nni oon fmai uitzicht, hooltip. ut zun bureel had staan. £ou net gou ie nemen, ui aiv*«uaiuni£, *au uo». Weenen. Mayence heeft ook een fraai uitzicht, drijft grooten handel in wijnen, hespen en andere mondbehoeften. Deze stad is voordee- lig gelegen op de boorden van den Rijn en langs alle kanten omringd van schoone heu velen. met rijke wijngaarden beplant. Hare hoofdkerk is ook zeer fraai. Mayence bezit een merkwaardig muzeum van romeinsche oudheden en eene schoone brug over den Rijnstroom. Ten 4 ure van den avond bevonden wij ons nog eens met pak en zak aan de statie en namen er den buitengewonen sneltrein naar Weenen, een reisje dat 48 uren duurt, dus gansch den nacht in groote snelheid te reizen, doch dat belette ons niet, geheel op ons gemak een goed uiltje te vangen, derwijze dat wij, bijna zonder het te weten, des anderdaags morgens ontwaakten op de boorden van den Donau, na de Volga, de grootste en snelste der stroomen van Europa. De Donau neemt zijnen oorsprong in de bergen van Souabe» in het groot hertogdom van Baden en werpt zich langs verscheidene mondingen in de de Zwarte Zee, na, bij eenen loop van 272 mijriameters, Oostenrijk, Hongarië en Turkije te hebben bespoeld. Wij reisden langshenen de vallei van dien stroom gedurende zes uren. Die vallei is waarlijk prachtig, iD,gesloten als zij is tusschen twee kettingen van. schoone boomrijke heu velen in welker mi dden die heerlijke stroom zijne wateren stati g heen rolt. Wij kwamen te Weenen aan den Zondag om 10 ure van den voormiddag, eene halve uur later waren wij te huis, ik zeg te liuis, om dat wij onzen intrek genomen hadden 111 het verblijf van den Eerw. pater provintiaal van Oostenrijk. Deze goede pater ontving ons met eene ware vaderlijke goedheid. Wij namen spoedig de gelegenheid te baat om eene gele- zene mis te gaan hooren. In den namiddag maakten wij eene kleine wandeling in de stad. biaseu *.11» v...--j --- beeltje iu zijn bureel had staan. Zou het gou vernement niet goed doen daar een ouder- zoek naar in te stellen beteren dat ér voor geene ongelukken meer maakten wij eene kleine wanaeiing m ue fe vreezen bhjfL. en dit, voor 't uitsluiteUjk 's Morgens van den volgenden dag woonden Antwerpen mag zich niet te veel beroe men op zijne menigvuldige kongressen. Oos tende heeft ook het zijne gehad, en wel een dat voor rechters, advokaten, professors, enz. van overgroot belang is, namelijk het verplaat sen van het tijdstip der vakantie. De vergade ring heeft in princiep het vraagstuk aangeno men. Zooals alle fatsoenlijke kongressen ein digde dit ook met een banket. Een zeer smartelijk ongeluk heelt zondag avond te Boom op het gehucht Noeveren plaats gehad. De peerden von M. Charles Verbeeck, steenbakker, die gansch den dag reeds op stal stonden, waren tegen den avond aan t vechten geraakt. De voerman Frans Brits, die in de nabijheid woont, het gerucht hoorende. ging onmiddelijk in den slalom de peerden te stillen. Ongelukkiglijk kreeg hij zulkengeweldigen slag op het been en den onderbuik, dat hij plotse lings neerstortte. Het peerd, als woedend, wierp zich op hem en beet hem letterlijk de rechteroor door. Een der schouders was ïns- celiiks verbrijzeld. Zondag avond nog heeft men den ongelukkige inallerhaast de leste HH. Sakramenten toegediend. Brits is vader van verscheidene kinderen, en kan als een voor beeld van deftigheid, oppassendheid en vlijt aan alle werklieden worden gesteld. Naar men zegt, zal hoogstwaarschijnlijk het been moeten afgezet worden. Verledene week hebben de werklieken van M Jozef Van Steenlandt, fruitkoopman en herbergier te St-Nikolaus, een buitengewonen notenboom geplukt, die 1013 kilos noleti droeg. Die vruchtbare boom hoort toe aan M. J. Van Gaver, te Moerbeke in de Kruisstraat. De gemeente Waver is het tooneel ge weest van een ijselijk dubbel drama. Een meisje had eenige dagen geleden eene zware ftldvuk ItlgCUlGIIU ten IdOtG Vdii tGPICIGII v,..,vou man, die tot dan toe als een deftige vijftiger te boek had gestaan. De aangeklaagde verhing zich aan zijne bedsponde. Verleden vrijdag was het meisje op zijne begravenis, doch tegen den avond van den zelfden dag, vond men haar lijk in de Dijle, nabij Gasluche. Zij had zich gezelf- moord. De overhandiging van het borstbeeld aan Mgr Belin, bisschop van Namen, door zijne ge- wezene parochianen, heelt verleden zondag met veel plechtigheid plaats gehad en een aan tal parochiën en maatschappijen hadden zich bij die van Chatelel aangesloten om den weer- digen prelaat hulde te brengen. M. H. Pirmez heeft het woord gevoerd. Het is een inwoner van Charleroi, die den prijs van 600,000 fr. der turksche leening gewonnen heeft, met een lot van 46 fr. Deze som is den 16 september aan de Ottomaanscbe Bank van Parijs uitbetaald. Moord te Hamont. In de gemeente Hamont, in 't noorden van Limburg had op het einde van meert dezes jaars een verschnkke- lijken moord plaats, gepleegd door eenen vader en zijne dochter op den zoon des huizes. En het is slechts verleden zaterdag, dus na 6 maanden, dat het gerecht over deze zaak inge licht wordt. Het parket van Hasselt heeft zich onmiddelijk ter plaatse begeven en de volgen de ijsselijke bijzonderheden vernomen Den 29 meert kwam de genaamde Theo- door Bergs in staat van dronkenschap thuis. Bij zijn binnentreden werd hij door zijnen vader en zijne zuster bij de keel gegrepen en aan de deur geworpen. Toen vielen zij hem met knuppels aan en vervolgden hem, steeds slaande, tot tegen den gevel van een naburig huis, waar zij hem doodsloegen. Toen haalden de moordenaars twee schup- pen, maakten naast den gracht van eenen eigendom eenen put en begroeven er het lijk. Daarna gingen zij gerust huiswaarts alsof er niets gebeurd was. De ontgraving van het lijk heeft dijnsdag in tegenwoordigheid der moordenaars plaats gehad. Beiden geven de gevraagde inlichtingen met de grootste onverschilligheid, zoodat zij de verontweerdiging van de omstaande dorpe lingen opwekten. IJsselijke bijzonderheid de korrespondencie waaraan wij die tijding ont- leenen, zegt dat de jongeling, volgens een ge rucht, nog leefde toen hij begraven werd. Men vraagt zich af, hoe zulk gruwelijk mis drijf gedurende 6 maanden heeft kunnen ver borgen blijven. Uit Meenen De dieven en deugnieten worden van langs om stouter. 't Was maandag 44 dezer, rond middernacht op de hofstede bewoond door de weduwe De- poortere. met haren zoon en hare dochter en gelegen langs de Moorseelsche kassei. De zoon, een sterke jongeling van in de twintig jaar kwam rond 44 ure thuis, daar hij eens uit geweest was. Zonder achterdenken komt hij op het hof langs een hekken, toen hij al meteens bemerkt dat de achterdeur openstaat, alsook een ven sterke dat nevens de deur in den achtermuur 21 Op dat zien wordt de jongeling achterdoch tig. Hij kijkt en tast, en wordt gewaar dat er eene ruit uit het vensterke met zeep bestreken en gebroken is. Gen twijfel meer, een of meer dieven zijn binnen. De jongeling kijkt rond, doch gespeurt nie mand. Hij roept naar zijne moeder, om eens met licht te komen. De moeder komt, en zij zien gauw dat er waarlijk inbraak is gebeurd toch is er niets te zien en niets te hooren. Ik was tusschen slaap en vaak, zegt de moeder, maar over een poos heb ik toch iets gehoord. Dat is aardig,zegt de zoon, en hij zoekt het voort al af. overal, onder en achter. Hij gaat op de voute waar hij slaapt en die eene kleine plaats is en leeg van steke er komt daar ook een uitsprong van den kelder in. Op die voute staat de geldkoffer. Hola. moeder, zegt de zoon, en hij ziet onder het scheel van den koffer een zware bijl zitten Zelfs was de koffer waar een kloek slot aan was een einde ver open gewrongen Daarna bemerkt de zoon in de kelderkeel eene dikke massa, die in eene sargie gewron gen is De jongeling is als verschrikt hij ueemt d« bijl uit den koffer, springt naar de massa toe en slaat er op... Een gil, een sprong !...'tls de dief. Hij werd verrast, deed eene sargie over hem en dook zich in de kelderkeel. De slag van den boere- zoon beeft hem juist op den schouder getroffen; de schelm brult van pijn. raast van woede. Eene worsteling ontstaat nu tusschen dief en huisbewonerdocli de schelm is tamelijk gauw neêrgeveld. Oudertusschen zijn zij van de hofsteê naar de geburen om hulpe geloopen deze komen toe, men maakt dat de dief moetkoes zijn, en 's morgends vroeg was hij reeds in de han den der policie. De aangehoudene is een slecht befaamde kerel van zoo wat 28 jaar oud en geboortig van Passchendale. FRANKRIJK Zondagrust. Den zondag 34 Augustus laatst, viel een schrikkelijk ongeluk voor in de parochie van O.-L.-Vrouw van Charzais, in het gewest Vendeeën. Een landbouwerdeed zijn graan dorschen met de machien. Hij vond dat zeer profijtig. Trou wens in dit land, waar de zondagrust zeer goed onderhouden wordt, doet men veel pogingen om dit zalig gebruik uit te roeien, onder andere met de roachiene aan mindere prijzen des zon dags te leveren dan op werkedagen.... Het is eene helsche belooning, geschonken voor l over treden van eene wel welke niet alleenlijk eene godsdienstige wet is, maar ook noodig voor het behoud der samenleving. De landbouwer van Charzais ging bti onder vinding leeren dat het raenschelijk mikken soms slecht afloopt, als het tegen de geboden van God stoot. Hij was nogthans vermaand gewordenwerk des zondags niet, lieve man, had zijne vrouw, gezegd, wij zouden kunnen ongelukkig varen.» Men was nauwelijks sedert eene halve uur aan het dorschen, toen de dochter des pachters, die vijftien jaar oud was en de koornshoven voort- gaf, uitsliberdde, in de machien draide eu werd dood geplellerd 1

De Denderbode | 1885 | | pagina 2