Grootheid en verval. Een brusselsch blad bekent dat het met den roem en den bloei der hoofdstad gedaan is. Het stoffelijk en zedelijk verval is zoo klaar blijkelijk dat er geene lange redeneringen noodig zijn om de oogen van den minst klaar ziende te doen opengaan. Enkel eenige cijfers: In 1879 telde Brussel 177,086 inwoners en in 1884, slechts 169,283. Hel werk der rechtbanken echter vermeer derde naarmate het bevolkingscijfer afnam. Zoo telde men in 1874, 27 echtscheidingen op 171,249 inwoners, terwijl men in 1884 het ontzaggelijke getal van 46 uitsprak. En dan gaven misdaden, kindermoorden,faillieten enz. eene geëvenredigde vermeerdering, zoo dat men wel ziet waar Coeur en Cerveau zal eidi- gen. Dubbel traktement. Wij hebben volgens een gentsch blad aange kondigd dat verscheidene onderwijzers de mildheid van het gouvernement misbruiktheb- ben, om zich twee maal te doen betalen. Gebruik makende van de kredieten of voor schot, door M. Van Humbeeck ten hunnen voordeele gevraagd, hebben zij hunne jaarwed de eerst bij den agent der schatkist, en dan nog eens bij den gemeente-ontvanger gelrok ken. De sommen, alzoo uitgegeven, beloopen tot een millioen Eenige onderwijzers die konsiencie hadden zij zijn zeldzaam hebben terug gegeven hetgeen hun voorgeschoten was, doch nu blijft er nog zoo wat 225,000 frank terug te bren gen. Maar die 225,000 fr. komen uit Zij, die ze trokken, hebben de indélicatesse, ze te bewaren en het gouvernement spottend de woorden van Leonidas toe te roepen Komt ze halen (Courtier de Bruxelles.) HANDEL EN NIJVERHEID. Beiersch bier. Het koninklijk statiestie- ken-bureel van Beieren geeft de volgende cijfers op betrekkelijk de voortbrenging van bier in 1884. Er waren in Beieren.gedurende het verleden jaar, 6967 brouwerijen, waarvan 5379 bruin en 1588 wit bier brouwden. Die brouwerijen gebruikten 5,503,107 hec toliters mout. Er werden 12,603,991 hectoli ters bier gebrouwd, waarvan 12. 347,219 hek- toliters bruin en slechts 256,722 hectoliters wit. In die totale voortbrenging komt de stad Munchen voor 3,183,848 hektoliters waarvan 409,541 hectolt., werden uitgevoerd overi gens de uitvoer voor gansch het koninkrijk Beieren bereikte het cijfer van 1,242,854 hek toliters. Sedert tien jaar neemt de uitvoer van het beiersch bier jaarlijks toe. RECHTERLIJKE KRONIJK. De verwereldlijkte weezenhuizen voor de recht bank. Verzivaring van straf. Het beroepshof van Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak der vrouw Eulalie Hanicq, wed. Moise, gewezen bestuurster van het weezenhuis te Bergen. Het hof heelt hare gevangenisstraf gebracht van 7 1/2 tol 10 maanden en haar verder ver oordeeld tot 9 boeten in plaats van 7, elke van 26 fr. en 2 andere van 80 fr. Een machinist voor de rechtbank. Men weet dat eenige maanden geleden de korrektionneele rechtbank van Arlon den machinist Pécheur tot 8 dagen gevangenis en 26 fr. boete veroordeelde, als hebbende door onoplettendheid eene botsing in de statie van van Marbehan veroorzaakt, waardoor ver scheidene personen min of meer zwaar ge kwetst werden. Tegen dit vonnis werd beroep aangeteekend en het hof van Luik hekrachtig- de hetzelve. Voor de vakatiekamer van het verbrekingshof geroepen, werd de uitspraak andermaal bekrachtigd en de beschuldigde tot de kosten verwezen. Hieruit volgt dat het spoorwegbestuur thans voor eene reeks processen tot schadeloosstel ling zal staan. Geen vijf regels kan men in 't Verbond lezen of men valt op de zelfde en altijd op de zelfde zagerijDe katholieken zouden de lasten ver minderen en ze houden hun woord niet of wel Het budjet van onderwijs is met 6 millioen verminderd en toch zijn de belastingen niet ver minderd maar verhoogd. Wij willen de schoolpedanten die 't vuil- bladjeuit 't Peperstraatje aaneenflansen, eens leeren rekenen en cijferen, gelijk men het zegt. Wat de schoolpedanten uit het oog verlle- Laat ons heengaan, edelheeren Meester de duivel gaal spoedig te werk mom pelde een grijze wapendrager. Op dit oogenblik trad de kapellaan uit eene zij kamer, en op eene knop stootende deed hij de veeren springen eener geheime deur. Eene donkere en lange kamer ging open. Vier waskeersen brandden in het verdiep. Treedt binnen, Mijnheeren, zegde plechtig de priester. Allen gehoorzaamden. Op eene steenen tafel was Margreet van Coëtmarker dood uitgestrekt. Een voor een kwamen de edellieden, dan do vas- salen, nemende den wijwaterborstel uit de handen des priesters en hel lijk besproeiende. Terwijl zij langzaam en stil gingen, herhaalde de grijze kapel- laan. Bidt voor deze die veel gezondigd, maar ook veel geleden heeft. En al dal volk, nog straks spottend en kwaad wil lig, volgde den lijkwagen van Margreet ter kerk in een plechtig zwijgen. Velen hadden tranen in de oogen bijna allen, na voor haar gebeden te hebben, waron geneigd haar te aanroepen als eene heilige. 't Is dat zij de reusachtige boetveerdigheid des zondares verstaan en gemeten hadden Op het ge zicht van dien steenklomp, die versleten was, die in zijn midden eene holte had in den vorm van een men8chelijk lichaam, hadden zij de lange marteling van Margreet begrepen. De doodsponde van haren vader was vóórhaar een bed geworden. Terwijl men dacht dat zij donsig lag uitgestrekt op een kostelijk kussen, weende zij, gaf zij bare ziel der wroeging, en haar lichaam aan het lijden over; zijsliep in een haren boetkleed op de steenen tafel, door haar afgemarteld lijf nu uitge sleten. En, op twintig lange jaren bad zij geen ander bed gehad. VRIJ KAAR HET FRANSCH VAR PAUL FEVAL. zen, 'tis dat wanneer bet vermaledijd macon- niek ministerie Frère, Bara en CD,e verledene jaar werd weggevaagd er een tekort van ruim 12 millioen in de Staatskas bestond. Ze vergeten verder nog dat dit zelfde liberaal ministerie, door zijn dwaas bestuur, dc crisis dusdanig verergerde, dat de opbrengsten der belastingen met ruim vier millioen verminderd zijn geworden. Dat maakt goed gerekend en gecijferd te samen 16 millioen die er tekort waren. Nu, om in die 16 millioen te kunnen voor zien zou het afgekookte ministerie voorzeker nieuwe belastingen en rechten hebben moeten heffen... Dat is klaar.... Wat deden de katholieke ministers in tegen woordigheid van dezen bedenkelijken toestand der openbare financiën Dank aan hun voorzichtig en wijs bestuur ge lukten zij er in het evenwicht in de financiën te herstellen en waren dus niet verplicht aan 't volk nieuwe belastingen af te persen om de schulden te betalen die de weggevaagde libe rale, of liever, maconnieke ministers hen hadden nagelaten. En zou het dan het zelfde niet zijn alsof de belastingen met 46 millioen verminderd waren Wij antwoorden ja want waren wij onder de heerschappij van Frère, Bara en Cu". ge bleven voor zeker zou men ons, ten minste 20 millioen nieuwe belastingen op den rug hebben gelegd Wij zeggen ten slotte Al wie redeneeren, en ook rekenen en cijferen kan, moet hierover denken gelijk wij Werknians-crisiH te Aalst. Zondag 18 October aanstaande,in 't lokaal de Casino, Groot Wapenfeest door de maatschap pij van Schermkunst a Jeanne d'Arc van Gent, ten voordeele van ons fabriekvolk zon der werk. Onze Harmonie zal hare welwillen de medehulp leenen. Twee gekende genlsche muziekliefhebbers MM. Van der Syppen en Van Oostende, zullen zich laten hooren de eerste op de viool, de tweede op de saxophoon. Onze gentsche vrien den ontvangen hier eene eerste dankbetuiging voor hunne liefdadigheid jegens ons arm werk volk. Programma in ons blad van zondag aan staande. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 28 September wordt M. baron Léon de Bethune van Aalst tot geattacheerde van legatie benoemd. KERKELIJK NIEUWS. Morgen Zondag 44 October viert het Ge nootschap van den H. Franciscus-Xaverius onzer stad het zilveren Jubelfeest zijner instelling, 1860-4885. Na de Goddelijke Diensten, zal een broe derlijk Eetmaal waaraan alle de leden ten getalle van rond de 500 zullen deelnemen, in de twee grootste zalen der stad, plaatsgrijpen. Wij drukken hier de wensch uit dat de zoo verdieustrijke Vereeniging altijd moge groeien en bloeien tot meerder eere Gods en tot heil onzer Stad PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Zeereerw. Heer F. Dévos, pastoor-emeri- tus van S. Jacobs, is eerekanunniek van Sint Baafs benoemd. De E. H. F. Lemmens, priester in het Semi narie, is onderp. benoemd te Denderbelle. Kaatsspel. Esplanadeplein. op Zondag 41 Oktober, om 40 ure vooi~middag. Groote kampstrijd met den kleinen bal, tus- schen de partijen Brussel (Sablon,) en Lessen (Meunier.) ALLERHANDE NIEUWS. Onbeschofte staatsbedienden. Wij lezen in 't Handelsblad Een nederig werkman wendde zich dezer dagen in de statie, te Aalst, tot eenen trein- overste en vraagde hem zeer beleeld in het vlaamsch waar zich de trein voor Lokeren bevond. De bediende snauwde hem op brutale manier toe in het fransch Ik versta geen vlaamsch. Een persoon, die over dit gedrag veront- weerdigd was, wees den werkman zeer vrien delijk den weg. Wanneer toch zal die verdruk king der Vlamingen ophouden De Vlamingen hebben wel het recht van door de staatsbedienden verstaan te worden en voorzeker de plicht niet van hunne onbe schoftheden te verdragen. Wij hopen dat M. Vandenpeereboom er de hand zal aan houden, opdat zulke feiten niet vernieuwd worden. Sedert weinige dagen zijn de werken begonnen voor de Passerelle aan de S,e Anna- brug. Reeds heeft men een der zijkanten bijna zoo goed als op zijne plaats gesteld. De wer ken gaan slecht vooruit bij gebrek aan de noodige gereedschappen. De brusselsche dagbladen schrijven dat een gazetverkooper, hier in onze statie nog altijd roeptla Flandlibéral'l'Echo du Par- relmentChronique Gazette Vraagt men hem eenen Echo, dan zoekt hij in zijne tesch, en zegt bedaard J' ïïen ai plus m'sieu, en gaat voort met roepen als vroeger. Zou die man soms een orgeltje in zijn lijf hebben dat geen ander liéken kan spelen Eenige bladzijden uit het dag-reisboek eens zendelings. 2C en laatste Vervolg. Die tocht van Alexandriën tot Port-Saïd is zeer kort, maar niet te min hadden wij op gansch deze reis een schrikkelijk tempeest te onderstaan, ook waren wij allen zeer onpasselijk. Wij houden te Port-Saïd twee dagen stil. Deze stad heeft niets opmerkenswaardigs. Des mor gens hoorden wij de mis bij de paters Fran ciscanen, waar wij getuigen waren eener mis Copte. Het is waarlijk zeldzaam. De mis Copte, ter uitzondering der drij voornaamste deelen, verschilt gansch en heel van de latijnsche mis de priester Copte zingt gedurende al den tijd. Wij hadden eenen dag en half noodig om het Suez-kanaal door te komen. Na ons te Suez eenige uren te hebben opgehouden, be geven wij ons op die schrikkelijke roode zee, zoo zeer geroemd voor hare verdokene klippen en koraalbanken, dus uitermate gevaarlijk voor de scheepvaart, ook hebben wij er een staaltje van gezien wij zijn nabij een schip gevaren, gestrand op eene koraalbank, van de welke meu het niet meer kan vlot maken. Na drij dagen varens-op de roode zee, komen wij te Djeddag, een zeehaven van Mecca, te mid den der kust van Arabie. Wij zijn gedwongen er eenen dag en halt stil te blijven uit oorzaak der menigvuldige koopwaren die er moeten ontladen worden. Verders stoomen wij nog drij dagen op die zelfde roode zee, waarna wij Aden bereiken, juist den vóóravond van Aller heiligen omtrent zes uren van den avond. Men werpt er het anker, maar alleenlijk voor acht uren, want rond den tweeën van den nacht vertrekken wij voor Bombay. Die weg is nog al lang, acht dagen op den Indieschen Oceaan. De drij eerste dagen heb ben wij den vermaarden kalm der zeeën van den keerkring. Dat is iets waarvan men zich geen gedacht maken kan op de Europeaansche zeeën. De Oceaan is zoo stil en zoo effen als de dender te Aalst bij het stilste weder. Geen het minste windje doet zich gevoelen men bespeurt zelfs geene rimpels op hel water en de lucht is drukkend heet. Den vierden dag hebben wij gansch het tegenstrijdige een hevig tempeest is ontstaan. De baren werpen zich met schrikkelijk geweld over het schip, dat soms heel en gansch onder echte bergen water verdwijnt, men zou zeggen dat alles gaal verzwolgen worden. Onnoodig hierbij te voegen dat wij in die omstandigheid, door de zeekwaal aangedaan zijn. De vier laatste dagen hebben wij wederom schoon weder met een weinig wind kortom wij zijn te Bombay, dus op den Indiaanschen grond. Wij blijven er stil gedurende vier dagen. De paters jesuieten van het kollegie van den II. Franciscus Xaverius ontvangen ons met eene goedheid zonder weerga en doen zelfs het onmogelijke om ons verblijf te Bombay zoo aangenaam mogelijk te maken. Bombay, stad van Eogelsch India, in een klein eiland van den zelfden naam, is zoo als alle de steden van India samengesteld uit twee wel onderscheidene deelen. De Europe aansche stad met hare paleizen, kerken, hotels, lusthoven, bolwerken, enz., en de stad der inlanders met hare ellendige en vuile hut ten, smalle straten, enz. Wij konnen alles op ons gemak nazien. De zeehaven van Bombay is eene der schoonste natuurlijke haven der gansche wereld en het beste van heel de wes telijke kust van India, zij kan 1000 schepen bevatten. De stad bijna gansch van water omringd zijnde,is Bombay de eenige haven van Engelsch Indiajwaar de zee genoegzaam op en afloopt om gedwongen geweest te zijn erbin nen haven of dokken daar te stellen. Bombay is de algemeene stapelplaats der koopwaren van India, Malaisië en Abyssinië. De Parsis, de Armeniërs en de Guèbres verrichten er hunnen voornaamsten handel. De uitvoer dezer haven bestaat voornamelijk in katoen, opium, peper, santelhout, verschillige gommen van Arabië, gezouten visch en vlimmen van haeien. Wij bezochten ook twee voorname plaatsen in de omstreken van Bombay de eene het eiland Elephanta en het andere het schiereiland Bon- dora. Hot eiland Elephanta is zeer berg en rotsachtig en is gelegen in de baei van Bom bay op omtrent twee uren afstand van de stad. In dees eiland is eene zeer vermaarde grot. Deze bestaat in eenen uitgestrekten tempel, in de rots gehouwen door gewezen Indiaan- sche inwoners, welke men vei onderstelt de Guèbres geweest te zijn deze aanbaden de zon als het voortreffelijkste zinnebeeld van het goddelijk gezag, als afbeeldsel van het vuur, zij bewezen ook grooten eerbied aan de maan en de sterren en zeggen hunne gebeden,neder- geknield voor hunnen haard of voor de zon. Al de oude godheden des heidendoms zijn in gezegden tempel vertegenwoordigd. Al die beelden, insgelijks uit de rots gehouwen, zijn van 45 tot 20 elleboogmateu hoog. Op het einde dezer grot bestaat een put van welke men tot nog toe de diepte niet heeft kun nen peilen. Bandora is een liefelijk schierei land op 4 mijlen afstand van Bombay aldaar is een weeshuis, bestuurd door belgische kloosterzusters. Na 4 dagen rust te Bombay schepen wij weder in. Wij varen gedurende 4 dagen langs heen de kusten van Indiën, zonder dezelve eens uit het oog te verliezen en landen aan te Colombo, hoofdstad van het eiland Ceylon. Het eiland Ceylon wordt met recht het Aards- paradijs en den lusthof der Indiën geheeten. Daar vindt men inderdaad den schoonsten wasdom van den ganschen aarbodem. Welk liefelijk eiland De schoonste bloemen en planten van Europa zijn nietige gewassen in vergelijking met dees prachtvolle plantenrijk. Men zou zeggen dat het gansche eiland een uitgestrekt bosch is van bloemen en fruitboo- men, kokosnotenboomen, dadelboomen, ba- naanboomen, mangosstanboomen, enz. bela den met sierlijke en smakelijke vruchten be dekken er den grond, en de liefelijke geur der bloemen vervult er de lucht, dewijl er een eeuwigen zomer heerschtkortom men vindt er de evenaarsplanten, zoo als de kaneel, de muskaat of kruidnoot, de kardamom of para- dijskruiö en in gesteenten de diamant, de robijn, de saphir, enz. Doch zoo als alles hier op aarde, heeft dat eiland ook zijne onaangenaamheden, want men ontmoet er den buffel, den olifant, den tijger, de hijëen, de eland, enz., apen en gevaarlijke serpenten in groot getal. Wij bleven eenen dagen half stil tot Colombo waar wij onzen intrek namen bij Monseigneur Bonjean, de ievervolle bisschop dier stad en die ons de grootste minzaamheid bewees. Daar de verdoken klippen, het bevaren der zeëngte die Ceylon van den Indoustan afscheid, onmogelijk maken, zijn wij bij het voortzetten onzer reis, verplicht rond het eiland te varen, en aldus kunnen wij te beter en gansch op ons gemak al de schoon- en liefelijkheden van dat eiland zien en bewonderen. Hier moeten wij nog eens de wondere schikkingen en groote goedheden van den Schepper, nopens zijne redelijke schepsels aanmerken waarom heeft Hij die zeëngte met zulkdanige klippen bezaaid dat het onmogelijk is dezelve te bevaren Is het niet omzijn schepsel te dwingen eenen weg te volgen, die het, om zoo te spreken, verplicht zijne wonderbare schepping van nabij te aanschouwen en den mensch aldus uit te noodigen om zijne almacht te erkennen en Hem er tevens over te loven en te danken Na God dank nog vijf dagen op zee en eenen dag op den stroom Hooglij en wij zijn te Calcutta, o ja te Calcutta, waar wij aanko men, na eene reis op zee van 40 dagen, van den 45 Oktober tot den 25 November God lofzonder bijzondere ongevallen of moeie- lijkheden. Nauwelijks ontscheept, begeven wij ons rechtstreeks bij Monseigneur Goelhals, onzen goeden en uitmuntenden aartsbisschop die ons met opene armen ontvangt. Ja wij zijn te huis, in onze zoo lang betrachte lieve missie van Westelijk Bengalië. Ik mag mij gedurende 40 dagen uitrusten in het aartsbisschoppelijk paleis en gedurende al dien tijd, ben ik, onder de maaltijden en uilspanningen, in het aange naam gezelschap van Monseigneur. Na die 40 dagen vertrok ik naar Assensol waar ik heden nog ben. G. Z. J. C. De liberale gazetten zeggen geen woorde- ke van de hongerlijdende schoolmeesters, die in den loop van 't jaar tweemaal hun traktement hebben getrokken. Eens als voorschot van den Staat, en eens definitief van de gemeente. En toch schreeuwt men dat die brave men- schen dees jaar honger hebben geleden. In alle geval moet hel voorschot terugkomen het gouvernement kan zich zoo onbeschaamd niet in de doeken laten liggen. We zien reeds het taktiek van de liberale pers. Als men die heeren hongerlijders zal dwingen hun voorgeschoten centen terug te geven, zal men het deuntje van vervolging, martelie en in- kwisitie beginnen te zingen Het schijnt dat men in de bureelen van het ministerie van financiën het wetsontwerp op de verhooging der burgerlijke pensioenen gereed maakt, dat tijdens den aanstaanden zittijd zal voorgebracht worden. Baron, deserteur en aftruggelaarDe aanhouding van den jongen baron van L..., welke wij over eenige dagen meldden, heeft eene zonderlinge ontknoopiug gehad, en bevat eene geheele geschiedenis. De jongeling heeft een inkomen van 40,000 fr. 's jaars, maar hij kent zoo weinig de weer de van het geld, dat hij elk oogenblik 's mor gens niet weet waar hij des avonds dineeren zal. Na een verteer van fr. 4,50 gemaakt te heb ben in het hotel la Grande Gnlle, te Laeken, bekende hij geen geld te hebben en een ieve- rig bediende liep naar de policie- Deze hield hem vijf dagen in den amigo an St-Joost-len- Noode opgesloten, gedurende welke de noodi ge inlichtingen over zijnen persoon genomen werden. De prokureur des konings, het slechte inzicht van den nietdeuger ter zijde stellende, staakte de vervolging voor aftruggelarij. Nu echter legde er het militaire gerecht de hand op. Van L... was op 15jarigen ouderdom uit het 5C regiment jagers gedeserteerd, waarin hij als vrijwilliger diende. Hij wacht thans in het arresthuis van Brugge het oogenblik af, om voor den krijgsraad te verschijnen. Ziedaar eene prachtige toekomst geheel be dorven. Woensdag kwam de genaamde G..., van Mechelen, op het policiebureel en ver klaarde zonder de minste aandoening, dat hij eene vrouw een paar beitelsteken in den hals had toegebracht. Men dacht eerst met eenen zinnelooze te doen te hebben, doch bij onder zoek bleek de zaak maar al te waar te zijn. Hel slachtoffer had twee steken bekomen en de zoon, die haar hulp bracht, was verplicht zelf hel verschrikkelijk wapen uit de wonde te trekken. De toestand van het slachtoffer is zeer gevaarlijk. De moordenaar is aangehou den. Vooruitgang- In 4840 dronken de Belgen gemiddeld acht liters acohol per hoofd en zij leverden aan het gevang 269 lie den per iedere breuk van 100,000 personen. Thans drinken zij er elf en op 400,000 personan hebben zij 648 man in de gevangenis. Diefstallen. Woensdag avond, omtrent 44 ure kwam een welgekleed persoon in de Concordeop de Meir te Antwerpen. Hij ging naar de kleèrkamer, trok een der frakken aan, welke daar hingen en ging er meê op de ulucht. De knecht, die van dienst was aan de kleèr kamer, snelde den dief achterna, doch aan de Twaalf-Maandenstraat verloor hij den kerel uit het oog. Toen hij in de Concorde terug keerde, bevond hij dat tijdens zijne afwezig heid nog vier andere frakken gestolen waren, zonder twijlel door een meêplichtige van den eersten kerel. Woensdag nacht is een diefstal met braak en beklimming gepleegd in de woning van M. Tieman, konsul van Duitschland, St- Vincentiusstraat te Antwerpen. De dieven heb ben de volgende voorwerpen gestolen 8 zil veren koffielepels, geteekend A. V. H.; 4 thee lepels 4 koperen balans met vergulden voet een wekker zes vrouwenhemden, een lake- nen mantel met fluweelen kraag een paar leerzen twee paar bottienen een regen scherm eene bruin lakenen broek, een brui nen frak, en ander kleêrgoed. Men meldt uit Kortrijk dat de eerw. h. Emile Callewaert, missionnaris, geboren te Marcke, bij Kortrijk, verleden Woensdag 30 September, te Liverpool met 7 andere missi- onnarissen is scheep gegaan naar Gongoland. De eerw. h. Callewaert is leerling der apos tolische school van Turnhout, waar hem den geest en den moed der missionnarissen inge plant werd. Door een dagblad vernomen hebbende wat de koning te Oostende aan Mgr De Haerne gezegd had, opzichtens de katholieke missiën in Congo, aarzelde de moedige priester niet, zich met den achtbaren volksvertegenwoordi ger in betrekking te stellen om bij middel diens tusschenkomst door de bestuurders van het Congogouvernement, tot de eerste missie toe gelaten te worden. Een brief, thans door den eerw. h. Calle waert, uit Liverpool naar Mgr De Haerne ge zonden, meldt dat er naar het zeggen van een zijner medemissionnarissen, in Afrika veel doofstommen zijn, eene omstandigheid, die aan zijne liefdadigheid een eindeloos terrein oplevert. Door tusschenkomst der dames Salazare, van Brussel, welke het zware werk op zich genomen hebben, in de behoeften van al de arme kerken der wereld te voorzien, is er aan de missie een draagbaar altaar bezorgd, met al de benoodigdheden tot het uitoefenen der godsdienstoefeningen, welke zoo zeergeschikt zijn om indruk op de harten en geesten dier half wilde volkeren te maken. Het werk, door deze missie ondernomen, zal, geholpen door het afrikaansche seminarie, dat te Leuven opgericht wordt, weldra de beste vruchten dragen en het beschavings werk een machtigen steun leveren. Ook de succursaal van het algeriaansche college van Woluwe bij Brussel, zal haar con tingent apostelen naar den hoogeren Congo zenden. Aan eenen prijskamp van het balspel, te Carriières, namen tien mededingers deel, die allen een houten been hadden. Een hunner heeft onder het spelen zijn been gebroken, de genezing ervan heeft niet langer dan 40 minu ten geduurd. Gedurende den nacht van woensdag zijn er in de kerk van Oud-Genappe dieven, bij middel eener geslolene leer, binnengedrongen en hebben er alles gestolen wat eenige weerde had. De H. Hostiën lagen over het kerkhof ge strooid. Men heeft vermoedens op eenige ba rakspelers van de loor van Genappe, die spoorloos verdwenen zijn. Moederlijke les. Dus, Nolleke, onthoud het wel, nooit tot morgen uitstellen wat gij vandaag kunt doen. Nolleke met glinsterende oogen Zoo dan, mama, laat ons dan van daag die halve vlaai maar openen, die gij voor morgen wildet bewaren. De Zomer van 4885. De afgeloopen Zomer was een der merkwaardigste die in België voorkwamen gedurende de laatste halve eeuw. Ziehier wat wij daarover aantreffen in Ciel et Terre Van 1 Juli tot 34 Augusti is er slechts het zesde deel water gevallen van hetgeen gewoon lijk in dit tijdverloop neerstort. Nog nooit van af 4853, toen de regelmatige weerkundige waarnemingen begonnen te Brussel, is er in het observatorium eene zoo geringe hoeveel heid water vastgesteld in twee op elkander volgende maanden. In Juli hadden wij de grootste droogte, echter mag de maand Augustus 4885 gerangschikt onder de droogste voor het tijkvak 4833-85. In 4834 viel er van 14 September tot 44 Oc tober, dus gedurende 30 dagen geen druppel water. In 4885 van den 7 Juli tot den 29 Au gusti, dus gedurende 54 opvolgende dagen, hadden wij er slechts twee regenachtige. Als mindere droogten die geruimeren tijd duurden, word vooral melding gemaakt van de jaren 4854, 4857-58 en 4864. Evenals in Juli laatst was het in de lagere deelen des lands dat de droogte gevoeld werd in Augustus. Er is eene belangrijke waarneming gedaan over den regen in Hechtel, in Limburg, op 23 Augustus. Gedurende eene vlaag ving den re genmeter in minderdanSminuten 10,6 milime- ters. Nog nooit was tot dan toe in Belgie zulke hevige regen waargenomen. Den 44 en 15 Augustus had een voorval zon der voorgaande plaats voor dat tijdstip van het jaar, over geheel Belgie. Onder eenen zuiveren hemel en met eene zëer drooge lucht, verkreeg de nachtelijke schemering eene zeer scherpe kracht en het verlies der warmte van den grond was zoo groot dat over de geheele op pervlakte van den bodem zware rijmnachten ontstonden. Vooral was dit het geval in de Anlwerpsche Kempen, omdat die streek bij uitstek zavel- en zandachtig is. Te Westmalle in het midden der provincie, daalde de thermometer tot 0°5, te Turnhout in het noorden tot 0°8. In die stad werd eene schaal ijs aangetroffen op een zinken dak van 4 tot 6 centimeters lang ook was het water in de Paterstraat bedekt met eene lichte schaal ijs. In het zuiden nabij Aarschot vrozen aardap pelen en boekweit tot tegen den grond af.Heel den oogst lag, zoodra de zon eenige minuten boven den boschkanl stond, zwart op den grond de boonen waren op sommige plaatsen geheel weg. Wasgoed dat buiten was blijven liggen, werd opgenomen stijf als planken. Diezelfde rijmvorst kwam drie nachten ach ter elkander voor in de Ardennen, den 14, 15 en 16 Augustus. Natuurlijk deed hij daar ook veel kwaad aan meerdere plantsoorten, zooals aardappelen, boekweit, maïs, komkommers, enz. FRANKRIJK V er schikkelijke ontploffing te Arras. 40 slachtoffers. Men meldt ons uit Arras, 7 Octo ber Dinsdag avond, omtrent half zes ure, deed eene verschrikkelijke ontploffing zich door gansch de stad hooren. De bevolking sloeg er niet veel acht op, omdaf zij wist dat de genie op dit oogenblik proefnemingen deed in den poly goon. Men had overigens te voren reeds kleine re ontploffingen gehoord. 1 ijdens de leste was er noglans een verschrik kelijk ongeluk gebeurd. De soldaten, die inden polygoon waren,deden hunne krijgsoefeningen alsot een vijand hunne versterkiug wilde innemen. Eenigen van hen werden gelast aan den inge- beelden aanval te weérstaan. (Belegeraars en belegerden waren soldaten van het 5e regiment der genie). De verdedigers bevonden zich op 8 meters onder de oppervlakte. Op het oogenblik van den aanval hoorde men onverwachts een helsch gerucht. Er had eene onlploffing onder den grond plaats gehad in de in de richting der plek, waar zich den vijand bevond. De onlploffing had ongelukkig niet alleen ge rucht maar ook slachtoffers gemaakt. Wanneer het droef nieuws in de stad gekend was, was de verslagenheid algemeen. Elk liep naar het tooneel der ramp, De officiers van den genie richtten onmiddeiijk reddingswerken in. Men bracht de stadsberriën aan om de onge- lukkigen weg te dragen. Het eerste slachtoffer dat men ophaalde, was dood. Het is zekere Jos. Cossiau, sapeur bij de 2® kompagnie. Zijn aangezicht was onkennelijk. Het was een miliciaan der klas vau 1884. Het lijk werd naar het militaire hospitaal ge dragen. De andere slachtoffers zijn min of meer erg gewond. Luitenant Magnol, die den aanval der citadel bestuurde, werd opgenomen met gebroken been. De soldaat Vion heeft den ruggengraat gebro ken. Zijn toeslaud is wanhopig. Kaporaal Ray-Batelet werd gekwetst aan den bil Guio, le sapeur aan het been. Bockstael, soldaat, Legris, sergeant, aan lie hoofd, t Susant, kaporaal, werd op eene hoogte van acht meters geslingerp en bekwam iuwendige verwonderingen.

De Denderbode | 1885 | | pagina 2