St. Martinuskerk, den Eerw. Pater Servais, bestuurder des Genootschaps en den heer P. Mayart, prefekt, en aan de andere zijde, den Eerw. Pater Van Mullem, algemeene bestuur der der verschillige afdeelingen van het Ge nootschap voor het bisdom van Gent, en den Eerw. Pater Dietens, Rector van het Kollegie alhier. Verders waren aan dezelfde tafel geze ten, de heeren Van Ghijseghem Joseph, Daens- Mayart en Baron Bethune Karei, eereleden. Van den anderen kant inden Kring de Vriend schap, zetelde als voorzitter de heer K. Ver- brugghen, Volksvertegenwoordiger en Sche pen der Stad, hebbende aan de eene zijde de heeren F. Peelers en I. Vlassenbroek, en aan de andere zijde, de heeren F. Filbien, F. Cop- pens en H. Arents, leden des bestuurs. Alle de tafels in beide lokalen waren op meesterlijke wijze versierd en ruimschoots voorzien van uitgelezene, goed gereed gemaak te burgerspijzen, waarover wij dank en lof toezwaaijen aan de inrichters, koks en bazen. Overal, gedurende de maaltijd, heerschte er de volkomenste broederlijkheid, en, schoon er broeders waren van uit de hoogste tot de laagste standen der samenleving, ontwaarde men nergens de minste ongemanierdheid. Of er wel en smakelijk geëeten werd, hoe ven wij hier niet te zeggen. Alle de heildron ken en gelukwenschen in de beide lokalen, bij het drinken van een smakelijk glasje wijn, zoo aan Z. H. den Paus Leo XIII, als aan den Eerw. Heer Deken, den Eerw. Pater be stuurder, andere heeren des bestuurs en den vooruitgang van het Genootschap toegebracht, hier beschrijven ware ons onmogelijk. Intusschen werden, in beide lokalen, de leden des Genootschaps na elk geregt, door zes kundige muziekanten, met eene der schoonste arias uit hun repertorium begroet. Omtrent 7 1/2 ure, verlieten in het lokaal den Casino de hierhooger genoemde heeren hunne eeretafel, ten einde een bezoek te bren gen aan hunne medebroeders ten lokale den Kring de Vriendschap, alwaar hunne intrede bij het spelen van een schoon muziekstuk be groet werd. Doch men gevoelde en het stond op elks gelaat te lezen, dat er bij het eerbied waardig binnengetreden gezelschap iemand ontbrak. Aller oogen bleven naar de ingang deur gericht, en ziet, na een oogenblik ver scheen de persoon die men zoo gretig ver wachte, het was hunnen Eerw. Bestuurder, hunnen geestelijken Vader, den Eerw. Pater Servais, dat het deel der Xaverianen, in dees lokaal vereenigd, een oogenblik te voren te vergeefs zochten; ook liet er zich bij zijne intrede een algemeen geroep hooren van lang leve Pater Servais, onzen duurbaren Be- sluurder4! vergezeld van een donderend hand geklap. Rond acht ure verlieten de Eerw. Heer Deken, de Eerw. Paters en de andere eere-en bestuurleden de zaal. Daarna bleef het grootste getal leden nog een half uurtje met eikanderen spreken, over het blijde feest van den dag, dat in elks ge heugen zal geprint blijven. Allengskens ging men uiteen elkander de hand drukkende en broederlijk groetende. Gedurende de verloopene week, heeft iede re Aalstenaar met den grootsten lof hooren spreken, over die schoor.e Jubelfeest, en wij wenschen dat zij den besten invloed uiloefene op de gemoederen der Aalstenaars, tot meer deren voorspoed des Genootschaps. Een Jubilaris Xaveriaan. Bravo Bij besluit door minister Vandenpeereboom genomen, worden de artikels van 31 januari 1881 en 22 november 1882, waarbij de leerlin gen der athenaeums en gesubsidieerde gemeen- tekollegies in de verschillende besturen der ijzeren wegen toegelaten wierden met eene jaarwedde van 1100 tot 1500 fr. en zonder exaam af te leggen afgeschaft. Elk zal dien nieuwen maatregel van recht- veerdigheid toejuichen. De Zittijd. Volgens de Impartial zal het ministerie geen enkel belangrijk politiek wetsontwerp voor brengen. Het bureel der Kamer zal, zooals wij reeds aankondigden, blijven bestaan zooals het sa mengesteld was. De zittijd zal nog in de zaal van den Senaat moeten plaats hebben, daar het nieuwe gebouw nog verre van voltooid is. Met zal ten spoedig ste voor den volgende zittijd gereed zijn. HANDEL EN NIJVERHEID. Telegraafdienst. Ziehier de voornaamste beslissingen van het telegraafkongres, te Ber lijn gehouden Telegrammen in geheim schrift of in over eengekomen taal mogen ook gedeelten in ge wone taal bevatten In overeengekomen taal mag een woord niet meer dan tien letters tellen Toegelaten zijn de verkortingen RPD (voor dringend antwoord), PR (voor aangeteekend per post) en EP (estafette betaald) herhaling van een ontvangen telegram, ge heel of gedeeltelijk, kan zoowel door den af zender als door den geadresseerde verlangd worden die berichten zijn aan te duiden door de verkorting ST en genieten den voorrang van dienstberichten terugbetaling der kosten van die berichten of van een gedeelte dier kosten, indien slechts enkele der herhaalde woorden bleken ver minkt te zijn, is alleen verplichtend als de oor spronkelijke telegrammen gecollationrieerd waren in verband waarmede de kosten van collationnement tot op 1/4 van het oorspron kelijk telegram zijn teruggebracht anders is de terugbetaling facultatief de naam van de plaats van het land van be stemming in de adressen der berichten, tellen zoowel in het europeesch als in het extra europeesch verkeer, elk slechts voor een woord namen van straten en schepen tellen voor zopveel woorden als de afzender daarvoor be- zichl de ontvangende administratie heeft de be voegdheid het te min gehevene, wegens ver keerde schatting, van den geadresseerde in te vorderen antwoordkosten worden, indien de geadres seerde van hel antwoordbewijs geen gebruik maakt, in het europeesch verkeer niet terug gegeven Het tarief is voor het europeesch verkeer samengesteld uit twee taksen, de eindtaks en transittaks de eerste bedraagt 10 centiemen, de tweede 8 centiemen voor België, Bosnië, Bulgarië, Denemarken, Griekenland, Luxem burg, Montenegro, Nederland, Portugal, Rume- nië, Servië en Zwitserland bedragen zij echter resp. 6 1/2 en 4 centiemen, terwijl Rusland en Turkije gemachtigd zijn tot hel heffen van een buitengewonen taks. Voor het exlra-europeesch verkeer is ook eene aanzienlijke vermindering op de tot nog toe geheven tarielprijzen toegestaan. De Burgerwacht der stad Dendermonde komt bij koninklijk besluit ontbonden te wor den. Het bedoeld koninklijk besluit beveelt verder dat zij zal heringericht worden. De hoofdoorzaak die tot deze ontbinding aanleiding heeft gegeven, is de miskenning der voorschriften van 't art. 25 der wet van 8 Mei 1848, 't welk onder andere bepaalt dat de kompagniën zooveel mogelijk zullen samenge steld worden uit de burgers de zelfde wijk be wonende. De hevelhebber van Dendermonde had, ten einde de meerderheid aan zijne partijgenoten inde kiezingeu te verzekeren, de kompagniën derwijze samengesteld dat deze in de kuip, gene op 't uiteinde, en een derde in eene an dere wijk der stad woonden. Wij nemen aan dat aldaar eene schandalige miskenning der wettelijke bepalingen gepleegd werd, maar dat die miskenning zoo schandalig is gelijk hier te Aalst, dat is onmogelijk. Het grondgebied onzerstad is immers wellicht3 maal verder uitgestrekt dan dit van Dendermonde... Zou men te Dendermonde wachten kunnen aanwijzen die veralgelegene buitenwijken be wonen en die deelmaken \an eene kompagnie in de kuip der stad Ja, zou men wachten kunnen aanwijzen die op eenen afstand van eene kleine uur of dikke drij kwaart uurs van 't centrum hunner kompagnie wonen Wij gelooven het niet... In alle geval, de verdeeling is hier op zulke onrechtveerdige en schandalige wijze gedaan geweest als te Dendermonde en dit met het eenig doel, de meerderheid aan de liberalen te verzekeren, en aldus aan onze Burgerwacht eenjrommelzoo van officieren op te dringen die ze nog belachelijker maken dan deze dwaze nationale instelling wezenlijk is... Wij vragen ons af of men hier te Aalst ook geen voetstappen zal aanwenden om de ont binding onzer Burgerwacht en hare herinrich ting op den voet van een bataljon te verkrij gen Dit zou eene gespaarzaamheid van ten min ste 1200 franks jaarlijks te weegbrengen en deze 1200 fr. zijn, op onze dagen, niet te ver- stooten RECHTERLIJKE KRONIJK. Een kassier. Zekere X..., kassier bij een koopman der Huidevettersstraat, te Brussel, bekleedde eenen graad in de burgerwacht en leefde op tamelijk breeden voet. Zijn meester had in hem het volste vertrouwen en liet hem ontvangsten en uitgaven doen, het werkvolk betalen en op het einde van elke week zag hij enkel de uitkomsten der opstellingen na, zon der er aan te denken dat in de opstelling zelf wel vergissingen konden zijn. Maandag echter bekroop hem de lust de be rekeningen van den kassier eens na te zien en vond een abuus van 500 fr. De rekeningen der vorige weken werden ook nagezien en overal vond hij verschillen van 200 lol 500 fr. per week, altijd ten zijne nadeele. Die verschillen klommen op tot over vier jaren en bedroegen, alles bijeen, de som van omtrent 20,000 fr. De koopman heeft een klacht neergelegd, maar de kassier, heeft goed gevonden de plaat te poetsen. De geburen van den kassier, die zooals wij hooger meldden, gedurende vier jaren zijnen meester bestolen had, hebbendes avonds eene samenscholing voor zijne woning verwekt, terwijl zij een liedje zongen waarin herinnerd werd, hoe hij op 7 september de katholieken uitfloot, terwijl nu het volk den dief met de zelfde munt betaalde. Wat de zaak nog pikanter maakt is, dat de kerel luitenant bij de burgerwacht was en wel dra kapitein moest passeeren Leve de parli des honnêtes gens. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. DeE. H. De Schryver, tot heden onderpas toor van hel hospitaal te S. Nikolaas, is aldaar pastoor benoemd, in vervanging van den E. H. Huyke die, om zijne hooge jaren en ziekelijk heid, pastoor-emeritus is benoemd. STERFGEVAL. Dijnsdag avond, 15 dezer, is aan eene lang durige ziekelijkheid bezweken de Zeereerw. Heer D'Hooge, geboren te Sint Nikolaas den 9 Mei 1802, Pastoor-Deken van Geeraardsbergen seder 12 Maart 1849, en vroeger, gedurende ruim 12 jaren, Pastoor van Grembergen bij Dendermonde. De eerbiedweerde grijsaard was een ware volksvriend, en een vader der armen. Hij be- hertigde gestadig hun lichamelijken onderstand door liet uildeelen van milde almoezen, en hun geestelijjt welzijn door zijne aanhoudende on derrichtingen. Tothet laatste oogenblik behield de vrome priester al zijne geesteskrachten, en met volle kennis ontsliep hij zachtjes en zeer godvruchtig in den Heer. Uitslag der kiezing van Virton. LAATSTE NIEUWS, M. Aleriiiei* ltatliolielte kan didaat is gekozen met 2 stem men meerderheid. allerIundeIïïëuws. Wij vernemen dat de firma Achilles Eeman en C'° onzer stad, door het Gouvernement aan gesteld is om de Scheikundige Meststoffen te leveren, geschikt voor de proeftuinen onlangs door het ministerie van Landbouw ingericht. De vertrekuren van den ijzeren weg zijn met de meeste zorg veranderd. - Wij lezen in het Fondsenblad van Gent Tegenwoordig zijn er in het gentsche post- bureel bedienden die de stad Aalst niet weten liggen Een pak gazetten uit onze bureelen met ge drukt adres naar Aalst verzonden, is in han den van zoo eenen bedienden gevallen, die het woord Aalst heeft doorgeschrapt, en op den band de ongehoorde melding heeft geschre ven Zie Gelderland. De hollandsche post heeft het pak terug ge zonden met de melding Zie Belgie. Alsdan heeft een slimme bediende ontdekt dat het pak voor Aalst bestemd was, en er in 't fransch Alost op geschreven. Alzoo is het pak, maandag verzonden, dijns dag te Aalst aangekomen, alwaar de bestem meling het voor te late aankomst heeft gewei gerd. Woensdag is hel in onze handen terug ge keerd met den band vol slempels en handtee- kens, welke wij in ons bureel bewaren ter inzage der liefhebbers. De Kamerzitting zal zonder troonrede geopend worden. Komaan, heeren liberalen, begint alle mogelijke onderstellingen uit te denken, waarom dit niet plaats heeftDe gekste beweeringen zulleu het meeste bijval hebben. De minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen brengt ter kennis der belang hebbenden, dat in den loop der maand Novem ber eerstkomende, een kampstrijd wordt uit- geschreven voor het begeven van 50 plaatsen van hulpkierk of surnumeraris-hulpklerk in vlaamsche provinciën. De voorwaarden van den kampstrijd worden in den Moniteur van woensdag 7 oktober opgegeven. De liberale pers maakt een groot lawaai omdat de lijkdienst van haren vriend Rogier 8,500 fr. heeft gekost; zij beweert dat dit alles l door de geestelijkheid is opgestreken. Ieder eerlijk man zal aannemen dat in de begrafenis sen, de geestelijkheid het kleine deel heeft. Te Brussel, zegt hel Journal de liruxelles heeft ieder geestelijke, die de uitvaart bijwoonde, 10 fr. gehad. Het overige werd besteed aan muziek, versiering, parade, enz., enz. In alle geval 8,500 fr. zijn nog geen 50,000 fr., 't geen men betalen moet voor het tepronkstellen van i Rogier's lijk op het stadhuis, eene dwaasheid I die nog op wanorders uilliep. Brave Menschen. De liberalen zijn in derdaad brave menschen. Zij hebben het den 7 September te Brussel getoond, en in hunne gazetten storten zij nu en dan eens de goed heid van hun hert uit. Een geïllustreerd liberaal blad, la Patrouille, meldt aan zijne lezers dat de Annamieten 20,000 kristenen hebben vermoord, en.... dat zij wél gedaan hebben. a Die kristenen, zegt het brusselsch blad, moeiden zich met zaken welke hun niet aan- gingen, en de Annamieten, andere jannen dan de brusselsche stokslagers van 7 Sep- a tember, hebben er spoedig een einde aan gesteld door, in min dan éene maand tijd, er 20.000 den kop af te slaan. En het deftig blad voegt er ten slotte bij Het spreekt van zelf dat de europeesche a zendelingen altemaal vermoord zijn. 't Is wel besteed Hadden zij te huis gebleven En dat noemt zich, gedurig weg, de partij van vrijheid, licht en beschaving Het Journal de Bruxelles daagt de Réforme uit de tijding te bewijzen, welke dit leste blad zegt uit goede bron ontvangen te hebben dat het belgisch gouvernement door een geatta cheerde van het belgisch gezantschap te Parijs, den graaf van Parijs heelt doen geluk wen schen over den uitslag der fransche kiezingen. De Réforme beweert dat zij het bewijs van dat feit heeft Het Journal de Bruxelles stelt voor twee scheidsrechters te benoemen, en indien de Réforme het bewijs kon leveren, belooft hel Journal 50.000 franks te storten ten voordeele van een liberaal werk, door zijnen tegenstrever aan te wijzen. De uitdaging is voorzeker verlokkend, doch wij denken dat de Réforme ze niet zal durven aannemen. En nogtans, zij riskeert er niets bijin geval zij verliest, zal zij er geen duit bij inschieten. Onze meesters. De liberale pers is niet tevreden over hel ministerie, in 't geheel niet tevreden het ministerie zou alles moeten laten bestaan wat de liberalen hebben daarge- steld en vooral niemand bevoordeelen dan liberalen. Dan zou het misschien goed gaan. Zoo weinig grondwettelijk is die partij dat ze zelfs niet kan aannemen, dat de kiezingen van 1884 de liberale politiek veroordeelde en eene gansch andere politiek eischt. Vooral in alles wat de maatregels betrekke lijk het vlaamsch betreft, zijn die heeren on verbiddelijk, omdat de herkenning van het vlaamsch met hunne franschgeziendheid niet overeenkomt. Van nu af spoken zij reeds tegen het uitvoe ren van het vlaamsch in het leger, dat nogtans eene eerste noodwendigheid is, wil men in zeker oogenblikkeu het leger nuttig zien wer ken. Verder tegen de vlaamsche opschriften voor bankbiljetten en geldstukken, 't geen eene rechtveerdigheid en eene niet minder nood wendigheid is. Niets mag er gebeuren volgens die heeren wij liggen onder den fransch liberalen dwang en wij moeten daaronder bukken en slaafs knielen. De franschkiljons verklaren zich onbeschoft onze meesters... En wal meesters, zeggen wij De dagbladen verzekeren dat M. Carbon, Volksvertegenwoordiger van Oostende, gevaar lijk ziek en van de laatste Sacramenten bediend is. Latere berichten melden dat alte gevaar verdwenen is. Men meldt dat M. Vandenpeereboom aan drie groote maatschappijen bestellingen heelt gedaan van waggons voor omnibustreinen, welke zouden rijden op spoorlijnen van minder belang. Deze waggons zouden gemaakt worden in den vorm van tramrijtuigen, met de banken langs de zijwanden, zoodat er eenen midden gang door den geheelen trein loopt. De liberale pers maakt veel gedruis van het familiefeest, den 12 te Eu, te vieren, na_ melijk het huwelijk van eene prinses va" Orleans, met prins Waldemar. Die pers beweert dat dit familiefeest eene orleanistische konspiratie is tegen de repu bliek en ze is er niet ver af de leden der bel- gische koninklijke familie te sommeeren er niet naar toe te gaan. De samenzweering bestaat enkel en alleen in de verbeelding der eerlijke pers wij vinden die uitvinding eene daad van kwade trouw tegen den Koning en zijne familie. Zoo tiranniek wil de liberale pers den Koning onder den dwang hebben, dat hij zelfs niet meer vrij is een familiefeest te gaan bijwonen Belangrijke aanhouding. Dijnsdag zijn te Brussel, bij het afstappen van den trein in de Noorderstatie, twee kerels aangehouden, die verdacht werden, te Antwerpen belangrijke diefstallen te hebben gepleegd. De policie van St-Joost-ten-Noode was ver wittigd dat op de Plantijnkaai n.9, een diefstal van gelden juweelen gepleegd was, ten nadeele van M. S. Jochems, rentenier. Een policie-ofiicier M. Van Rollegem begaf zich naar de Noorderstatie en ontdekte in een kompartiment van 5e klas twee kerels wier uitzicht overeen kwam met het signalement dat men hem gezonden had. Het waren twee schoenmakers die hetzelfde huis, inde Egmont- straat, te Brussel, bewonen. M. Van Rollegem verzocht beiden, hem te volgen. Ondanks hunne proteslatiën werden zij in eene der wachtkamers en van daar naar een policiebureel geleid. Toen zij onderzocht werden, vond men bij Van S. zeven briefkens van 100 fr. in zijn onderbroek verborgen. Bij den anderen, Van den B. geheeten, vond men niets. De gepleegde diefstal bedroeg 800 fr. in pa pier, eene gouden ketting van 400 fr. weerde, eene speld en knoppen met juweelen, ter weerde van 750 Ir. en eene doos, verschillen de voorwerpen van weerde inhoudende. Nadat zij eenen nacht opgesloten hadden gezeten, besloot Van S.... bekentenissen te doen. Hieruit bleek dat hij inderdaad de ple ger van den hewusten diefstal was, en dat hij er in gelukt was, op het oogenblik zijner aan houding, eenige der juweelen in de stoof en den kolenbak van de wachtzaal der statie te verbergen, waar zij des avonds te voren eeni ge oogenblikkeu opgesloten hadden gezeten. Dit bleek waarheid te zijn men vond inder daad de juweelen terug. Te Antwerpen was de policie der 4e wijk er tevens in gelukt een persoon aan te houden die verdacht wordt, medeplichtig aan den diefstal te zijn. Van S. is ter beschikking van hel parket ge steld. Zijn reisgezel thans voor landlooperij opgesloten, zal waarschijnlijk ook als mede plichtige vervolgd worden. De diefstal bij M. Borniche. De brussel sche bladen van woensdag brengen ons de vol gende tijding Een duitsche vrouw, zich noemende Elisa Schultz, bood dijnsdag in den berg van barm hartigheid, te Brussel, 7 zilveren koeverten aan, die geteekend waren E. B., alsook eene zilveren tas. De beambte herinnerde zich dat die naam letters dezelfde waren, als die op de voorwer pen, in den nacht van 11 tot 12 october bij M. Borniche te Antwerpen gestolen, en verwittig de de policie over de ontdekking welke hij daar deed. De policie verscheen oogenblikkelijk. De vrouw, ondervraagd wordende, ant woordde dat zij door haren minnaar gelast was die weerden te komen verpanden, doch zij niet wist waar zij vandaan kwamen. Bij nader onderzoek bleek het dal hare kabas nog 11 groote en 6 kleine zilveren vor ketien, 11 dito lepels, 1 notenkraker en een aantal andere zilveren voorwerpen bevatte. Dat alles moest ongetwijfeld van diefstal voortkomen. De vrouw werd zonder uitstel aangehouden en weldra bekende zij, dat die minnaar niemand anders was dan zekeren Willem Berghmans, die inderdaad de pleger van den bewusten diefstal geweest is. Op dit oogenblik zal hij waarschijnlijk ook reeds aangehouden zijn. Te Molenbeek is het vetfabriek van M. d'Hageleer maandagnacht afgebrand. De schade beloopt 150,000 fr. De eigenaar bevond zich op dat oogenblik te Parijs, waar men hem de tijding der ramp per telegraaf heelt doen toe komen. Maandag, heeft een Italiaan, die in ban- breuk was en dien ten gevolge dooreen policie- agent aangehouden werd, de rue du Midi in opschudding gebracht. De kerel, die zich met kracht tegen de aanhouding verzette, trok een dolk en bracht den agent verscheidene steken toe zoodat hij, door bloedverlies uitgeput, ver plicht was zijne prooi te laten ontsnappen. De Italiaan werd eenige stappen verder door an dere agenten aangehouden, tegen welke hij zich als een razende verdedigde, doch weldra overmand, zich moest ten onder geven. Deze schurk, Ercole geheeten is in de gevangenis van St-Gillis opgesloten. Tonnoir, de agent wordt in St-Pietersgasthuis verzorgd. (Nadere bijzonderheden.) Wij ontvangen nog eenige inlichtingen over de moordpoging door den Italiaan Eicole, op den policie-agent Tonnoir gepleegd. Op het policie-bureel ondervraagd, verklaarde hij spijt te hebben, de agent niet gedood te hebben en opnieuw te zullen beginnen zoodra hij in vrij heid zou gesteld worden. De agent Tonnoir is door zijne overheden in het gasthuis bezocht. Zijn toestand is betrekkelijk goed. Zoo als men meldt was Ercole bij koninklijk besluit van 27 meert 1885 uit het land gebannen. In het land terruggekeerd werd hij den 11 october van het zelfde jaar tot 5 maanden gevangenis veroordeeld voor bankbreuk, tot 2 jaren voor diefstal en 1 maand voor tegenstand aan de policie. Men ziet het, de schurk is niet aan zijn proefstuk. Woensdag heeft de heropening der leer gangen van de Universiteit van Leuven plaats gehad. Het professorskorps en het grootste getal leerlingen woonden deze indrukwekkende plechtigheid bij. Na de plechtige mis van den H. Geest heeft Mgr Pieraerts, rector, eene prachtige redevoering uitgesproken. De Impartial zegt dat de kapitein-bevel hebber der onderrichtingskompagnie van de burgerwacht te Gent het uitsluitelijk gebruiken der fransche taal in de kompagnie bevolen heeft. Na twee uitdrukkelijke vonnissen van den tuchtraad, zegt gemeld blad, na twee beslis singen die het vrij gebruik der talen aanne men, zou hel voorzichtiger geweest zijn, zich te onthouden zulk verbitterend onderwerp aan te roeren. Uit hetgeen verder de Impartial schrijft, moeten wij verstaan dat zekere onderofficieren- onderrichters zich veroorloveu aan de burger wachten die geen fransch verstaan, onbeleefd te zeggen dat zij hun wel fransch zullen doen begrijpen. Waar halen de bedoelde onderofficieren- onderrichters het gezag om aldus te spreken? Al die beleedigingen jegens de Vlamingen moeten een einde nemen. Zij gaan te ver. Moordpoging. Dijnsdag namiddag, om trent i uur, kwam in de herberg het Nieuw SchuttershofJerusalemstraat, bij M. Fr. Roec- kaert, te Antwerpen, een onbekende kerel, tamelijk slruisch van opzicht, van middelbare lengte. Hij droeg een rosachtigen knevel. Hij- was gekleed meteen bruin-rosachtigen frak en had een hoed van dezelfde kleur op. Die kerel vroeg in het franch aan den baas of deze hem nog herkende. Op het ontkennend antwoord van M. Roekaert, zegde de kerel dat hij vier maanden geleden nog in de herberg geweest was, in gezelschap van twee soldaten. Mij beweerde dat hij sedert dan in Mexico was geweest hij had vroeger te New-York gewoond, waar zijne ivrouw en kinderen zou den overleden zijn. De zoogezegde reiziger dronk verscheidene glazen bier, welke hij betaalde. Hij bleef tot in den vooravond in de herberg. Omtrent 6 ure, toen M.Roeckaert de lampen aanstak en daarvoor op eenen stoel was ge klommen, stond de kerel op, doch er kwam juist iemand binnen, eu de kerel ging weêr zitten. Eenige oogenblikken later vertrok hij, tot den baas zeggende A tantót. Omtrent 9 ure kwam hij terug, en bleef in de herberg zitten, tot de laatste klant vertrok ken was. De onbekende was nog alleen in de zaal, toen M. Roeckaert de lampen uitdraaide. Op hel oogenblik dat de baas van de stoel, waarop hij geklommen was, stapte, kwam den kwaad doener op hem aan, en bracht hem op het hootd vijl slagen toe, bij middel van eenen ijze ren hamer,die hij uit zijnen binnenzak tevoor schijn had gehaald. M. Roeckaert viel, en op zijne noodkreten snelden de bewoners van het huis toe* De moordenaar nam de lucht. Het slachtoffer lag badend in zijn bloed. Een geneesheer, onmiddelijk bij geroepen, diende den gekwetste de eerste zorgen toe. In zijn vlucht heeft den kwaaddoener het werktuig van den aanslag, den hamer, achter gelaten. Het is een nieuwe hamer, waarop de prijs van aankoop, 1 fr. 90, nog gemerkt is. De toestand van het slachtoffer, die maandag nacht nog al bedenkelijk scheen, was dijnsdag morgend beter. De policie doet ieverige opzoe kingen om den dader van dien laffen aanval op te sporen. Te Brugge heeft een vlaamsch liberaal kongres plaats gehad. Een donderenden oproep werd er uitgezon den Vlaanderen, zegde men, ligt onder de klauwen der werktuigen van Rome wij, wij alleen kunnen de verlossing bewerken Heel het land, zal men denken, stond op, en comme Malborough, s'en va-t-en guerre. De Patrie zegt dat de stroom van vreemde lingen, naar Brugge gesneld, bestond uit.... acht man. Er was een banket dat wel zeven-en-dertig inschrijvers telde, en een groot bal. O gi, komedieflaminganten Men meldt uit Braquegnies dat een ouder ling van 80 jaren, een landbouwer, dezer dagen ijsselijk vermoord op eenen mesthoop gevonden werd. Zijn hoofd was met een houweel letter lijk verbrijzeld. Geheel het huis was overhoop gezet en alle meubelen opengebroken. De dief stal moet dus de drijfveer van de misdaad ge weest zijn. Het parket is ter plaatse geweest. De brand in de koolmijn St-Patrin (en niet St-Patrice, zoo als er geschreven is) is eerst dinsdag kunnen uitgedoofd worden. Zoo als ergemeld is zijn er 10 dooden. Hunne lijken zijn woensdag bovengehaald. Elkeen spreekt met lof over het gedrag van den Porion Jean Gaudier, die zijn leven opgeofferd heeft, om dat zijner kameraden te redden. Ongelukkiglijk heeft hij die moedige poging met de dood be taald. FRANKRIJK Dat de fransche gazellen en de fransche men schen nog voort met den uitslag der fransche kiezingen bezig zijn, hoe anders! Zij hebben bovendien dubbel te doen, melde vele herslem mingen, nu op 18 dezer. De republikanen van alle kleur spannen te samen de communard geeft de hand aan den republikeinschen kas teelheer. en zoo gaan zij (de conservatieven bevechten. Alle krachten ineen, alle zeilen bij, om in te gaan tegen het.... opkomend koning dom, dat is nu het republikeinsch wacht woord. Maar ook de conservatieven werken goed en zijn vol moed. De uilslag dier kiezingen, hij is eene groote gebeurtenis, die wonderlijk mag heeten 't Moet zijn dat er in Frankrijk nog veel meer, oneindig meer goê menschen zijn, als wij het soms door 't lezen van de gazetten wel zouden meenen. Hoe, met 'talgemeen stemrecht, bijna de republiek keuren, die rondom haar een eindeloos leger van hooge en leege bedienden, van groote en kleine kaasknagers staan heeft Maar, als men hierover een weinig redeneert, 't is schier ongelooflijk En hadde men overal aan denzelfden streng getrokken Vaderland en Godsdienst, de republiek ware gekeerd Wat nu de gevolgen zullen zijn, dat zijn vra gen.. Zullen de conservatieven verzwakken en maar half werk doen Zal de republiek geweld, bedrog en zuererij gebruiken en haar alzoo nog wat op hare scheeve pikkels houden 9 Zullen de herstemmingen haar nog eene plaaster leg gen ?Of zal deze conservatieve en ja katholieke beweging voortgaan, en zal een der Orleans welhaast tol president der republiek worden gekozen, om later tot koning van Frankrijk te worden uitgeroepen AMERIKA. De Belqen in Mexico.Wij hebben een nieu wen brief ontvangen van onzen korrespondent in Mexico, M. Ivo Verplancken, gedagleekend uit San Francisco de Conchos, 16 september 1885. Die brief bevat maar slecht nieuws, aangaande de Belgische kolonie in de mexikaansche repu bliek. De helft der Belgen hebben reeds het mexikaansche grondgebied verlaten de meesten zijn naar de Vereenigde-Slaten gelrokken, om aldaar een beter bestaan te gaan zoeken. De landerijen, hun door bet mexikaansche gouvernement toegekend, waren te woest, te onvruchtbaar om er den kost te kunnen verdie nen de geldelijke ondersteuning vau het gou vernement loopt ten einde. In dien toestand denkt ook M. Ivo Verplancken er van door te trekken. Van verscheidene rijke grondeigenaars, ook uit de Vereeuigde-Staten, heeft hij reeds voordeelige voorstellen ontvangen. Demoedis hem niet ontzonken en hij ziet de toekomst met geruslen blik in. Hij zal wel een goed bestaan weten te vinden. Amerika is oneindig groot en de goede gelegenheden om er zich m neêr te zetten, ontbreken niet. Het is jammer, zegt M. Ivo Verplancken dat de Mexicanen zoo onbekwaam zijn om hun land

De Denderbode | 1885 | | pagina 2