volgende berichten, die wij uit de Depere Stan daard overnemen De aardappeloogst io westelijk New-York is nagenoeg geheel bedorven. Zij verrotten zoo snel, dat er in 'l kort slechts weinig zullen overschieten. Gedurende de eerste negen maanden van het jaar 1885, waren er in de Vereenigde- Staten 8167 handelsfaillieten, waarvan de ge zamenlijke schulden 97,000,500 dollars belie pen. Gedurende hetzelfde tijdstip van het vorige jaar waren er 7856 (aillietten, waarvan de gezamenlijke schulden 181,000,000 dollars bedroegen. De eerste week van October 1885 leverde 221 faillieten op. Zou men 't publiek geene inlichtingen kun nen verschaffen over feiten van mishandelingen door zekere professor onzerMiddelbare School op een zijner leerlingen gepleegd Veel wordt in onze stad over deze zaak gesproken, en als er veel over iets gesproken wordt, wordt er gemeenlijk ook veel overdreven. Wij kunnen het dus moeielijk gelooven wan neer men spreekt van geweldige slagen en hair uit 't hoofd trekken, enz. Men spreekt ook van de tusschenkomst in de zaak van den heer Van Wambeke, burge meester, als voorzitter van de Bestierende Kommissie. Men bemerke het wel, wij beschuldigen niemand, wij vragen slechts inlichtingen. Onzes dunkens zouden er, in het belang van het gesticht, uitleggingen aan 't publiek moeten gegeven of bekend gemaakt worden wat er waarlijk gebeurde. Zoo doende, zou men, van den eenen kant, een einde brengen aan onrechtveerdige of overdrevene beschul digingen, en, van den anderen kant, indien de feilen waarlijk bestaan, den plichtige aan zijne welverdiende straf niet onttrekken. Wanneer wij eenige weken geleden de af schaffing van 't Athenaeum bespraken, hebben de schoolpedanten zich wel gewacht ons schrijven in eenig puntje tegen te spreken. Wij zegden alsdan dat M. Grégoire, leeraar aan ons Athenaeum, jaarlijks de zeer vette jaar wedde van vijf duizend zes honderd vijf-en-vijftig franks opstreek om weke lijks eenige uren les te geven aan wellicht een enkele leerling. In 't frr/io/idsnummer van Zondag jl. bewe ren de schoolpedanten dat onze confrater Het Land van Aalst de waarheid te buiten ging wanneer hij schreef dal een leeraar aan ons Athenaeum eene jaarwedde van 5 duizend franks genoot. Onrechtstreeks wordt, door deze bewering, onze hier hooger aangehaalde bevestifig ook gelogenstraft. Immers indien onze confrater inderdaad aan de waarheid te kort bleef, dan maakte üe Denderbode zich eenvoudig plichlig aan on uitlegbare logentaal, daar hij het beloop der jaarwedde door een der leeraars genoten, dui delijk aanwees. Nu, wij herhalen het de heer Grégoire, leeraar aan 't Athenaeum van Aalst streek jaarlijks op: 1* Eene jaarwedde van 3700 franks 2° Een minervalia van 1955 Te samen de zeer vette som van 5655 franks Overigens wij dagen de schoolpedanten van 't Verbond uit deze cijfers te durven tegen spreken, al riepen zij de hulp en bijstand in van dit tal mannen van kunde en versland, die, door hunne kennissen en wetenschappen, (sic) hunne kringen aantrekkelijk konden maken en i er veel nut stichten. RECHTERLIJKE KRONIJK. Het beroepshof van Gent is donderdag mor- gend in algemeene vergadering bijeengekomen ten einde twee kandidaten aan te duiden voor de plaats van raadsheer, opengevallen door het overlijden van M. Janssens. Zes magistraten staan op den rang M. Baertson van de rechtbank van Gent bekwam 28 stemmen M. Molitor van Kortrijk, 17 slem- men M. Soudan van Gent 6 stemmen MM. Angelet en Van Wambeke, van Dendermonde en Van Egeren van Gent hebben geen stemmen bekomen. Heen- en weérkaarten.De korrektionneele rechtbank van Charleroi heeft over eenige dagen eene zonderlinge kwestie op te lossen gehad, die voor het reizend publiek niet zon der belang is. Over eenigen tijd nam een persoon te Beau mont eene heen- en weerkaart, le klas, voor Sivry, doch daar hij zich in de onmogelijkheid bevond, denzelfden dag terug te keeren, ver kocht hij hel nog geldig gedeelte zijner reis kaart aan een werkman, die zich dan op de kussens der eerste klas neêrzette. De treinoverste vond hem daar en deze, na hem ondervraagd te hebben, oordeelde dat de werkman het recht niet had met deze kaart le reizen, daar ze niet van eerst af voor hem genomen was geweest. Het spoorwegbestuur was van hetzelfde gedacht en beweerde dat de reiskaart door niemand mag gebruikt worden, dan door dengene voor wien zij genomen wordt. Van daar een proces maar de rechtbank van Beaumont onthief het bestuur van zijnen eisch en sprak den werkman vrij. Het open- baar ministerie ging in beroep en de korrek tionneele rechtbank van Charleroi veroordeelde den werkman tot 22 fr. boete. Eene dergelijke zaak was kort geleden ook voor eene duitsche rechtbank hangende, doch deze loste de kwestie geheel in tegenoverge- stelden zin op. Haar besluit was dat de reis kaart het karakter heeft van een titel aan dra ger en dat er geen onderscheid mag gemaakt worden tusschen den perso&n die haar koopt en een andere die er zich van bedient. Het gebruik door derde personen van de terug- kaart kan aan het spoorwegbestuur geene schade veroorzaken en dit bestaan is dus wettig verplicht aan wie het ook zij, den be taalden overtocht af te leveren. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 27 Oktober is de heer Germanus De Vos, Provinciaalraadslid en Burgemeester van Erpe, ridder van 't Leopoldsorde benoemd. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Zeereerw. Heer L. De Uroole, pastor-deken van Nevele, is benoemd tot pastor-deken van Lokeren. en wordt te Nevele vervangen door den Zeereerw. Heer De Corte, S T. B. pastor le Eine, aldaar opge volgd door den E H. Bogaert, vroeger professor van wijsbegeerte, in hel klein seminarie le St. Nikolaas. Ee Zeereerw. Heer C De Smet, pastoor le S. Maria-Oudenhove, is Pastoor-Deken benoemd van Geeraerdsbergen, en wordt te S. Maria Oudenhovo vervangen door den E H Van Eycke, pastoor te Den derbelle, aldaar vervangen door den E H. De Breuck, pastoor van de Pinte De E. II Tack onderpastoor te Baarle is piiester-habiluanl benoemd ie Middelbrug en wordt te Baarle vervangen door den E. H. Dc Saedeleer vroeger coadjutor te Nedereename. ALLERHANDE NIEUWS. In den nacht van dijnsdag tot woensdag dezer week, zijn er dieven binnen gedrongen in de vrije aangenomene school, in de Gaso- meterstraat alhier, bestierd door juffer Emma Van Geertruye. De dader sloeg eene ruit in der deur op den koer uitgevende en sloop langsdaar binnen. In de klassen werden de lessenaars der juffers onderwijzeressen met geweld opengebroken. Eene som van ongeveer twintig franks, de spaarpenningen der kinders, zich bevindende in den lessenaar van juffer Van Geertruyen werden geroofd. In een der lessenaars van de twee verdere klassen roofde de schelm twee paar kinderkousjes. De dader is onbekend. Onze politie doet ieverige opzoe kingen ten einde hem te ontdekken. Wij roepen de aandacht onzer lezers op de aankondiging van den gebranden koffie Zuntz. Hel is de beste koffie tot heden toe be kent. Die er eens van gedronken heeft wil er geen ander meer. Prijzen van het vleesch. De Gazette van Kortrijk verhaalt dat de beenhouwers dier stad beginnen met naar het voorbeeld van vele hollar.dsche stielgenoten, elkander zware konkurrentie aan te doen. Bijna al de been houwers stellen hun vleesch voor de vensters uit, met sterk verminderde prijzen. Hel is echter niet de prijs van het vee dat de oorzaak dier daling is, maar een gansch andere bijzonderheid. Ziehier De baskuul voor hel wegen van vellen was vroeger geplaatst in de herberg den Abattoir, hetgeen maakte dat de eigenaar van dat lokaal op de marktdagen goede zaken deed. Doch eensklaps besloten de beenhouwers hunne baskuul naar het slachthuis te verplaatsen. De herbergier werd woedend en besloot zich te wreken hij vond gezellen die in zijn gedacht deelden en op zekeren morgend stel de hij het schoonste vleesch te koop aan fr. 1,40 a 1,60 in plaats van 2 fr. De beenhouwers waren, natuurlijk, nu ook verplicht hunne prijzen te verlagen en zoo komt het dat de kortrijksche burgers nu goed koop vleesch eten. De schoonste stukken ossen-, kalf- en schapenvleesch worden er aan fr. 1,50 verkocht. In vele sleden zijn de prijzen van het rund- vleesch merkelijk verminderd geworden te Brussel, te Gent, te Antwerpen wordt ossen- vleesch ie klas verkocht tegen fr. 1,60 de kilogr. 2e en 5e klas aan mindere prijzen te St. Nicolaas, te Geerardsbergen in bijna alle de steden des lauds zoowel in het vlaamsche dan in het waalsche gedeelte, verkoopt men tegen fr. 1,50, 1,60 en 1,70 de kilogr.; ossen, hamel- en kalfvlecsch alles tegen denzelfden prijs. Valschen Zegel. Men schrijft uit Assche aan een blad van Brussel, dat de ontvanger der gemeente sedert eenige dagen in al de herbergen de plakkaarten deed wegnemen en dat dijnsdag het parket en de gendarmen zich aldaar vertoonden en zich rechtstreeks naar de drukkerij van Van Geertrnyen begaven. De rechters vroegen of de drukker niet een nagemaakte stempel in huis had, die volgens de wet op de plakkaarten moet staan. Op het onkennend antwoord van den zoon des druk kers, begon men eene huiszoeking en weldra werd de stempel ontdekt. De zoon werd onmiddelijk aangehouden. De vader, die voor boodschappen naar Dender monde was, werd aan de statie door een gen darm afgewacht en des avonds eveneens in hechtenis genomen. De drukker stempelde zelf de plakkaarten en had alzoo den Staat reeds sedert 15 jaar bestolen. Het schijnt dat hij door een zijner werklie den verraden is. Circulair-Moreau. M. de minister van nijverheid en openbare werken heeft eene cir- kulair gezonden aan den gouverneur van Henegauw, waarin hij de cirkulair uitlegt, die over eenige dagen zoo scherp besproken werd. M. Moreau beveelt de bewaking aan over het onderhoud der kunstvoorwerpen in de kerken, enz. daargelaten, zegt hij, alle vraag punt van eigendom, waarover het departe ment niet te beslissen heeft. Ook betreft de cirkulair enkel de kunstvoor werpen, niet de meubeleering, die niet onder deze benaming kan gerangschikt worden. Deze leste cirkulair is verschenen in den Moniteur. Nultelooze scholen. Men verzekert dat de Moniteur dezer dagen het koninklijk besluit zal bevatten,, waarbij 53 gemeenten zullen ont slagen worden van het houden eener gemeen teschool. Die scholen stonden sedert lang geheel of grootendeels leeg. Voortaan zullen er volgens het Journal de Bruxelles, geene bestuiten in dien aard meer genomen wordentenzij in den vakantietijd, ten ware een uitzonderlijk geval de hoogdringendheid eischte. De reizigerstrein die ten 5 ure 35 m. na middag uit Brussel vertrekt, is maandag avond te Deerlijk, bij Kortrijk, ontriggeld. De loko- motief kwam tegen een ijzeren voetbrug te recht, waardoor de ketel sprong en de stoker op den slag gedood werd. Het is de genaamde Matheus, echtgenoot en vader van verscheide ne kinderen. Een bewijs dat de onderwijzers in Hene gouw wezenlijk van honger sterven, is. dat elf onderwijzers uit deze provincie een port- d'armes gevraagd hebben. Bij gebrek aan brood, zullen zij dan hazen en patrijzen eten. Sedert eenigen tijd rijden op sommige onzer spoorlijnen rijtuigen met beslag in nickel en met schuiframen, die bij middel van ressorts in plaats van leeren riemen vastgezet worden. Ook zijn er verbeteringen gebracht in de wagons van 2fc en 3e klas. De eene heb ben kussens in duitsch fluweel en de andere, kapstokken gekregen. Een reiziger, M. X..., zoon van eenen belgischen garenkoopman, had Dijnsdag te Parijs ten 8 ure op den trein naar Brussel plaats genomen in eenen waggon van eerste klas. Nauwelijks neêrgezeten, traden vier mannen binnen, die, zoohaast de trein in gang was, be gonnen te kaarten voor groot geld. Een hunner noodigde M. X... uil om meè te spelen. Hij weigerde. Hij trok zijn uurwerk uit den zak om te zien hoe ver hij nog wel van zijne bestem ming was. Op hetzelfde oogenblik sprong een der spelers op hem toe en poogde het hem te ontnemen. Eene hevige worsteling ontstond alsdan tusschen M. X... en de vier kwaaddoe ners. M. X... was op het punt te bezwijken, toen gelukkiglijk een wachter de deur opende. Op dit gezicht [sprong een dier bandieten uit den trein. De andere drie werden in de vol gende statie in handen der gendarmen gele verd. Zondag vierde men op wijk Boschkant, te Weiteren, feest ter gelegenheid van het huwe lijk van Cesar Braeckman met Marie Van Hecke. Te dier gelegenheid wilde men ook al eens schieten. De jongeling Sleeuwaart zat met een geweer in de hand om een schot te lossen doch door een onvoorzien toeval sprong hel wapen aan stukken en werden de brokken de herberg door verspreidt. Zijne hand werd ver brijzeld en zijn duim en een vinger werden ge heel afgerukt. Men vreest dal zijne hand zal moeten afgezet worden. Gangbaar geld. Er is in Belgie veel vreemd geld iu omloop de minister van financiën merkt op dal in de openbare kassen en aan de Nationale Bank enkel geldig zijn belgische, fransche, grieksche, zwitsersche stuk- ked, en die van het koninkrijk Italië. Geen andere stukken gaan hier, en zij die ze aannemen tegen de volle weerde, siellen zich bloot aan een verlies van 20 per honderd. Présent. Tegenwoordig. Men weet dal de burgerwacht Matton, die het vlaamsch woord gebruikte om zijne aan wezigheid te bewijzen, door den genlschen tuchtraad vrijgesproken werd. Nu is de zaak in cassatie. Ziethier wat wij daarover lezen in eene korrespondencie Het rapport werd door den raadsheer Giron voorgelezen; M. Van den Peereboom niet te verwarren met onzen spoorwegminister fungeerde als voorzitteronder de raadsliee- ren in functie bevond zich M. Demeur. M. Mélot, advokaat-generaal, nam de konklusiën. In hoofdzaak betoogde deze, dat Matton zich door het roepen van tegenwoordig» in plaats van het overal in Belgie gebruikelijke en voor geschreven présent, aan ongehoorzaamheid jegens zijne meerderen had schuldig gemaakt, en dat geenerlei taalkwestie hierbij te pas kwam. Had hij aanmerkingen daarop te maken, dan behoorden die na dedienstoefeningen gemaakt te worden. Als militair was hij eene blinde gehoorzaamheid schuldig aan de bevelen en de voorschriften die hem gegeven worden, en zou hij, evengoed als dit het geval diende te zijn ten opzichte van het woord présent, tegen woordig hebben moeten roepen, indien men dit nederlandsch woord van hem gevorderd had, als adsum, indien men bij voorbeeld een latijnsch antwoord voorgeschreven had. Met hetzelfde recht, vervolgde hij, mag men van den militair verlangen, dat hij zijne tegen woordigheid aanduid»-, hetzij door eene een voudige beweging, of door een gewoon geluid, dat in hoegenaamd geene taal eene beteekenis heeft. Na het vertoog van M. Mélot, trok het hof zich terug om hierover te beraadslagen een kwartier later, nadat de debatten naar het geluid der dooreen klappende stemmen te oordeelen zeer levendige debatten afgeloo- pen waren, verklaarde de voorzitter, dal de uitspraak uitgesteld was tot 2 november. Naar ik verneem, is er ernstige sprake van, in de Antwcrpsche garde civique het voorbeeld van Matton te volgen, en de bevelen iu de nederlandsche taal te eischen. Generaal David, commandat der burgerwacht, zou hiervan niet afkeerig zijn. Op eene jachtpartij, gehouden bij M. den baron van Galoen, gewezen senateur, is M. E. Solvyns, provinciaalraadslid en zoon van wijlen den senateur van Roeselare door een schot in het aangezicht getroffen, Waarschijn lijk zal het rechteroog verloren zijn. Sluiting der wereld-tentoonstelling. In trekking der bijzondere bepalinqen voor kaarten heen en weer op Antwerpen Van 2 November aanslaande, moeten de reizigers met kaarten heen en weêr voor Antwerpen (Zuid), bij de terugreis den trein nemen ter zelfde statie, en deze met plaatsbewijzen voor Antwerpen (Oost,) moeten insgelijks terug reizen uit Antwerpen (Oost.) Gedurende de tentoonstelling mocht de rei ziger, bij de terugrijs, met eene kaart op Zuid, ook Oost nemen, als hem dit best paste, en met eene kaart op Oost ook Znid. Zoo als men zooeven gezien heeft, in deze bepaling nu in getrokken. Wereldtentoonstelling. Loterij. Wij hebben onlangs de lijst der bijzonderste prij zen meêgedeeld van de loterij, door het gou vernement, ter gelegenheid der Wereldten toonstelling ingericht. Wij vernemen dat de kataloog van die prij zen verscheen is en binnen weinige dagen zal te koop gesteld worden in de tentoonstel ling, alsook in al de postbureelen des lands. Bij het lezen van dien kataloog die 2000 nummers telt, zal men zich overtuigen dat de kommissie bij hare aankoopen, uiterst geluk kig in haren keus geweest is, en deze keus was des te moeilijker, daar men, behalve het aankoopen van betamelijke prijzen, ook zoo veel mogelijk de tentoonstellers moest tevre den stellen. Wij zijn overtuigd, dat het doorloopen van dien kataloog onze lezers zal aanzetten om hunne kansen van winst te vergrooten, door het aankoopen der leste overblijvende num mers. Schrikkelijke moord te Meenen. Wij ver nemen het verhaal van eene ijsselijke moord, welke in de stad heeft plaats gehad en die voor eene nietigheid gepleegd is. De genaamde Bern. Malfait was, daar het kermis was, in de herberg het Oud Kanon gaan helpen dienen en te één uur 's nachts, toen het volk vertrokken was en hij naar huis wilde gaan, gaf de herbergier hem den raad, daar te blijven slapen, daar zijne woning nog al ver afgelegen was. Malfait, vreezende dat zijne vrouw zou on gerust worden, sloeg dit aanzoek af en ging naar zijn huis, omtrent 20 minuten van daar gelegen. In de herberg St-Sebastiaan trad Malfait nog binnen, omdat hij er de stem van zijnen schoon broeder Nuytten hoorde, die aan 't strijden en twisten was en met welken hij wilde vertrek ken. Er waren nog wel een twintigtal menschen in de herberg, meest allen geburen van Malfait, die de hevige twistpartij wist te bemiddelen en te doen bedaren wij zijn allen vrienden, zegde hij, laat ons van weêrskanteu zwijgen en voort gaan. De twist was ontslaan doordien een dron kaard beweerde beter fransch te kunnen zingen en spreken dan een ander. Kort na 2 ure verlieten zij St-Sebasliaan. On derweg begon de twist opnieuw en heviger dan te voren. Malfait, en schoonbroeder von den zich gedwongen de hofstede van Pype in te loopen, om zich aan de bedreigingen, slagen en vervolgingen van vier of vijf woeste kerels te onttrekken. De bewoners der hofstee, het verschrikkelijk gerucht hoorende, durfden niet buiten komen voor dat alles wéér stil was, doch daar vonden zij toen den armen Malfait bebloed en stervend liggen. Men diende hem aanstonds de noodige zorgen toe, doktor Soete, een geestelijke kwa men toegesneld, doch men heeft geen woord meer van hem kunnen vernemen, 't Maandags, ten ff ure 's morgens, is hij gestorven. Volgens de getuigenissen waren Bern. Mal fait en zijn schoonbroeder, om aan de slagen te ontsnappen, langs Pype's dreve gevlucht. De vier laffe daders hebben hun slachtoffer neêrgeslagen en afgemaakt zij waren gewa pend met drietanden, aalslokken en bessem- stokken, allen wapens, die zij op de hofstee hadden vinden liggen. Gansch het lichaam was met doodelijke sla gen en wonden doorploegd de schedel was verpletterd door den kop van den drietand aan welken stukken vel en haar waren blijven kle ven. Een der aalstokken gansch bebloed, is door geweld van slagen gebroken. Hendrik Nuytten, de schoonbroeder van het slachtoffer, na insgelijks veel slagen gekregen te hebben, heeft kunnen vluchten en is zoo van eene zekere dood bevrijd geweest. De daders waren ten getalle van vier. Drie zijn aanstonds aangehouden. De vierde is verleden donderdag gevat door fransche gendarmen, op eene hoeve te Bondue en na aan de belgische gendarmerie overgele verd te zijn, gevankelijk binnen Kortrijk ge voerd. De pastoor van Couillet heeft aan M. Francaux, horlogiemaker, eene doos met 9 horlogiën van groote weerde overhandigd, welke een persoon die te biechte geweest was, hem verzocht had aan den eigenaar terug te geven. M. Waroqué, de eigenaar van het bosch waarde moord op den boschwachter-Drug- wand plaats had, looft eene premie van 3000 fr. uit. voor het vinden der plichtigen. Volgens de Indépendance beloopt die premie 100,000 fr. HOLLAND. Moord te Zuidtcoldc. G. Oosterveen en zijn broeder M. Oosterveen, van Zuidwol, brachten zaterdag avond, een geweer naar H. ten Oever, landbouwer, wonende nabij het Druchtener jachtveld, om zondag morgend niet verplicht te zijn met het geweer te loopen. Den volgenden zondag morgend begaven zij zich op weg naar hunne ouders, onderweg slroo- pende. Op eens stond De Weerd, onbezoldigd rijks veldwachter, le Veeningen, voor hen. G. Oosterveen loste een schot op de Weerd, hetwelk maar al te goed raakte De Weerd sprong drie treden vooruit, uitroepende Ger- rit, Gerrit, Gerrit, maar het schot had hem in de borst getroffen en spoedig zakte hij ineen. G. Oosterveen frok vervolgens het mes en sneed hem het hoofd bijna geheel van den romp. De twee broêrs legden het lijk daarna koel bloedig achter een hoop turf, gingen door naar hunne ouders, vertoefden daar eenige oogenblik- ken en keerden vervolgeus naar hunne huizen terug. Den gehtelen dag was Gerrit zeer kalm en 'savonds ging hij nog naar een meisje waartegen hij zegde Wat heb ik vandaag een dikken haas geschoten dit meisje, dienende bij G. Labberink, molenaar op de Bloemberg, (gemeen te Zuidwolle) antwoordde O! Gerrit, pas toch op dat De Weerd u niet krijgt. O! neen zegde Gerrit daarop, die bliksem krijgt mij niet weer. 's Avonds was G. Oosterveen zeer opgewon den, zwaaide met blanke messen in het rond en tergde eenieder ten strijde. 's Maandags moest hij zich voor het kanton gerecht te 11 oogeveen verantwoordde wegens jachtwetovertreding, waar hij, door zijne brutale antwoorden, de aandacht trok van den kanton rechter, die zware vermoedens op hem kreeg. Den zelfden avond werd hij door twee veld wachters uit Hoogeveen aangehouden en sedert in bewaring gehouden. Het lijk is in tegenwoordigheid van G. en M. Ooslerveen gerechtelijk geschouwd. Daarbij verklaarde Manus Ooslerveen, dal zijn broeder Gerrit de daad had bedreven. Eindelijk verklaarde ook Gerrit, dat hij den moord had begaan. Hij vertelde met de meeste koelbloedigheid hoe hij De Weerd had vermoord. De roomsch-katholieke kerk in de Park straat te 's Gravenhage is dezer dagen aan een groot gevaar ontkomen. Bij het korte onweèr, dat omstreeks 8 ure met eene zware hagelbui boven de stad woedde, sloeg de bliksem in den toren en langs een elek- trischen draad, die de torenklok met een uur werk, in de sakristij aanwezig, verbindt. Den draad volgende, die langs de bovenge- welven van het gebouw loopt, en dus de geheele kerk doorgaande, kwam de bliksem ten leste in de horlogie van de sakristij. Een priester, die zich gereed maakte om de mis te gaan bedienen, was daar aanwezig en stond dicht bij het uurwerk waarop hij wilde zien hoe laat het was, toen hij op de wijzerplaat plotseling een vuurgloed ontwaarde. Verschrikt, doch gelukkig zonder eenig leslel te hebben bekomen, verliet de geestelijke de sakristij. Toen men daarop een onderzoek instelde, bleek dat de porseleinen wijzerplaat aan scherven was geslagen, terwijl vele raaeren van het uur werk waren verwrongen en verschroeid. Noch het glas voor de wijzerplaat, noch de houten klokkenkas zijn beschadigd en ook het uurwerk van den toren heeft geen schade geleden. Hoe de bliksem een uitweg heeft gevonden is tot nog toe onbekend gebleven. Hel gebouw is van twee bliksemafleiders voor zien, die ook niet beschadigd zijn geweest. Huismiddelen. Hoe voorzichtig men zijn moet men de aanwending van huismiddelen, blijkt uit het navolgende voorval. Een jong meisje te Oirschot verwondde en barer vingers met een zoogenaamd hakselmes. Zij trachtte de wond te genezen door een spinnewebbe er op te leggen. Die webbe schijnt vergiftig te zijn geweest, Dit althans is zeker, dat de lijderes spoedig daarop zeer zwaar ziek, zelfs krankzinnig werd en korte dagen daarna is gestorven. Dijnsdag nacht is een hevige brand uitge- bersten in eenen manufaktuurwinkel der War- nioesstraat te Amsterdam. Toen het vuur door sloom-en bandspuiten was gebluscht en de brand tot hel nagenoeg geheel uitgebrande huis was beperkt, toen leverde een onderzoek het treurigste resultaat. Op den trap naar den zol der vond men de verkoolde lijken van de vrouw en drie kinderen, die in hunne poging om naar boven te vluchten eene verschikkelijke dood vonden. De verongelukten zijn Geertruida Lo uisa Cornet, oud 41 jaar, echtgenoote van Hen drik van Breemen en drie knaapjes van 10 jaar, 8 jaar en 6 maanden. Geen kermissen meer. Aan den raad van Utrecht is door 761 vrouwen van verschillenden rang aldaar een adres gezonden, waarin ernstig verzocht wordt om de kermis af te schaffen. Als echtgenooten, moeders en zusters is het haar telken jare een ergernis en eene droefheid, van de uitspattingen, waartoe de kermis aanlei ding geeft, getuigen te zijn, en den nasleep gade te slaan, welke deze verlagende genoegens voor menig leven met zich voeren. Deze dames hebben tot de indiening van dit adres besloten op uilnoodiging van de afdeeliog Utrecht van den nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk leven. FRANKRIJK Verscheidene drinkhuizen werden te Parijs geopend en andere zullen weldra geopend wor den, waar de personen, die het publiek bedienen met kostumen van allerhande soort verkleed zijn. De aandacht van den minister van binnenlansche zaken werd daarop ingeroepen en deze handelde er gisteren over met den president der repu bliek. Zulke drinkhuizen kunnen wettelijk niet worden belet, doch de minister heeft vast besloten bet gebruik van het geestelijk kostuum te verbieden. De stad Reims zal weldra door den tele- phoon met Parijs verbonden worden. De afstand bedraagt 160 kilometers. Men heeft hiertoe het systeem Van Rijsselbergh aangenomen. Zou men niet even goed Brussel met Parijs kunnen ver binden DUITSCHLAND. Moeder en Dochter. In 1877 stierf te Frank fort a/M. een welgesteld man, die eene weduwe en eene dochter naliet. Onlangs stierf de weduwe en maakte voor hare dood hare dochter tot eenig erfgenaam. Bij de opening van het testament bleek, dat de beide overledenen slechts de pleegouders van van het jonge meisje waren geweest. Het meisje was nieuwsgierig te weten wie eigenlijk hare ouders waren en doorsnuffelde alle brieven en papieren, die in de nalatenschap gevonden worden. Op een papier, dat het jaartal 1861 droeg, stond te lezen, dal baron C. en barones R. aan het overleden echtpaar, 15000 francs betaald hadden voor de opvoeding van hun kind, dat te Hamburg was geboren. Het meisje maakte alles te gelde, wat ver koopbaar was, en begaf zich met haar vermogen 47,000 mark, naar Lyon, waar volgens het ge vonden papier hare eigenlijke ouders, in 1861, woonden. Te Lyon vernam het meisje, dat zij, die door haar gezocht werden, in 1870 naar Parijs ver trokken waren, waarop ook hel meisje Daar Parijs ging. Na veelvuldig vragen aan de bureeleu van den burgerlijken stand, vernam het meisje dat haar vader, in 1871,in een gevecht met de Duit- scher gesneuveld was hare moeder leefde nog en woonde in een der voornaamste straten van Parijs. Het meisje zocht nu de dame op, en werd door deze, nadat bevonden werd dat zij hare dochter was, op de hartelijkste wijze ontvangen. Sedert veertien dagen ziet men het meisje steeds als Mej. C...., in de nabijheid barer moe der. Aan de arme bloedverwanten der voormalige pleegouders zond de moeder van het meisje eenige duizende franks ten geschenke. ROEMRIJKE EERZUCHT. —Zeiden eens de Schythische afgezanten lot Alexan der: Ware uwe persoon zoo groot alsuvve eerzucht, dan zoude de wereld u niet kunnen bevatten! wij hebben nu in ons midden een veroveraar, wiens eer zucht even grenzeloos is als die van Alexander. Wij hebben het oog op Professor Holloway, wiens be geerte om den menscb wel te doen, onverzadigd door de lallooze genezingen, welke zijne medecijnen ten gevolge hebben gehad, nu bezig is, om aan de behandeling der ziekten in dit land eeDe andere wen ding tegeven. Hij stelt zich ten doel om de verschil lende kwalen, waarmede de mensch te worstelen heeft, te overwiunen le onderdrukken! Overal kun nen de zegeleekens van zijne bekwaamheid gevonden worden, want zijne middelen vermogen alles, en waar zij door drongen, zijn alle kwalen verdwenen voor hunnen invloed op de gezondheid. Hoogst waarschijnlijk bestaan er geen zestal nieuws bladen, welke niet vrijwillig getuigenis af gelegd hebben van de wonderlijke heilzaamheid van de Pillen en Zalf van Holloway. Tot nu toe is de bijna algemeene klagt, zelfs tegen de meest populaire ge neesmiddelen geweest, die misschien tijdelijk de pijn verdrijven, maar die nimmer de bestanddeolen der ongesteldheden in het bloed materies morbi bereikon. De pillen van Holloway daarentegen wer ken in 't bijzonder op de voornaamste aanleiding lot de ziekten, en de vochten van het lichaam waaruit zij voortkomen, bij uitwendige kwalen wordt de Zalf aan de Pillen toegevoegd, en de heilzame uit werkselen daarvan zijn zeker niet minder te bewon deren. Wij geven deze verzekeringen hoe stout zij ook schijnen op zeer vaste gronden. Wij hebben de waarborgen er van in de toelating der faculteit, - in de berichten van de beste geneeskundige tijd schriften aan weerszijden van den Allanlischen Oceaan, in de openbaar gemaakte verklaringen van duizende dankbare herstelden, en eindelijk, (uaar onze inzigten voorzeker niet de geringste,) in onze eigene ondervinding en opmerkingen. Aan hem door wiens grondig onderzoek, en prac- tische bekwaamheid op hel gebied der genees- heelkundige wetenschappen zulke onvergelijkelijke geneesmiddelen zijn voortgebracht, en door wiens bemoeiing, doortasting en onderneming zij in elke bewoonde streek tusschen den Evenaar en de polen

De Denderbode | 1885 | | pagina 2