De garenkwestie. Werkmans-Crisis te Aalst. Jonge varkens. Ter oorsake van den over vloed van aardappelen, wordt er dit jaar eene overgroote menigte jonge varkens gekweekt, die al de jaarmarkten van beide Vlaanderen, van Limburg en der Ardennen ruim voorzien. Deze varkens worden veelal door de en- gelsche kooplieden opgekocht hierdoor be houden zij goede prijzen. De verzendingen ge schieden op grooie schaal. Er zijn weken dat er 600, TOO tot 1000 verzonden worden, welke een gewicht hebben van 15 tot 55 kilos ieder. Zij worden eer men ze inscheept te Lichter- velde geslacht, gekuischt en verpakt, zooals zij vrijdags op de Londensche markt moeten verschijnen. Dezelfde engelsche kooplieden hebben sedert de maand mei van dit jaar, in Vlaanderen meer dan 25,000 konijnen opgekocht, welke even eens geslacht, en in kassen van 100 stuks vei'- zonden worden. Een bewijs dat al het gezaag der liberale gazetten over de schoolwet van 1884 komedio was, is dat de serieuze liberalen nu vragen waarom de liberale gazelten tegen de wet uit vallen. La Meuse, van Luik, onder andere schrijft In der waarheid geen enkel liberaal princiep is miskend de gemeente blijft meester van hare schoolde godsdienstleer is vrij voor ieder de vrijheid van geweten der ouder wijzers en leerlingen is gevrijwaard al de godsdiensten zijn op gelijken voet gesteld het wereldlijk onderwijs is van het godsdien stig afgescheiden het blijft vrij van het toe zicht der geestelijkheid wat wil men meer Welnu, ziedaar, wat schoone en echte libe rale wet M. Jacobs aan het land schonk en toch maakten de geuzen en vouyous oproer tegen eene wet, welnu, nu door een hevig doktrinair dagblad zoo goed verdedigd wordt. Meer dan 200 gemeentescholen zegt La Paix, nutteloos erkend, veel geld kostende en slechts voordeel aanbrengende aan liberale onderwijzers worden door het gouverne ment behouden, ondanks den wensch der be volking en den wil der kiezers, ondanks de pogingen aan hooger hand gedaan en ondanks den uitdrukkelijken tekst van de liberaalste onderwijswet die ooit in een land der wereld is gesteld. De wet is klaarblijkend geschonden en door wien, helaas Door het gouvernement, dat ze niet durft toepassen en door de kopstukken en agenten der linkerzij, die aftijd den groot- sten eerbied hebben geëischt voor de wet van 1879, door éénen enkelen kiezer gemaakt, en waarvan de geest en de letter in de uitvoering nog werden overdreven. Dat is eene ongerijmde onrechtveerdigheid, welke alle eerlijke gewetens moet schokken en gij zult toegejuicht worden telkens wan neer gij die aan uw verstandig publiek zult doen kennen. Het is ongetwijfeld de schuld van de valsche verslagen der liberale schoolopzieners, dat zoo talrijke gemeenten hunne vraag tot machtiging om de nuttelooze officieële school af te schaf fen, hebben zien verwerpen. Dat dan de andere gemeenteraden, die nog geen recht bekomen hebben, zich rechtstreeks wenden tot M. Thonisseri. Wij zeggen rechtstreeks, want anders zouden hunne aanvragen grootelijks blootgesteld zijn zich verloren te loopen op de bureelen der administraliën, waar bijna overal liberale amb tenaars en schrijvers de eerste viool spelen ten voordeele van het geuzenonderwijs. De gemeenteraden moeten hunne petitiën aan M. Thonissen adresseeren, aan hem, en mains propres, aan hem zelf af te geven... Zij moeten daarenboven alle inlichtingen aan M. Thonissen inzenden en een nieuw onderzoek vragen, om de valschheid der inlichtingen door de liberale inspecteurs aan het gouverne ment gegeven, te bestatigen. Zoo moeten de gemeenteraden durven en handelen. Flamiganteo Vlaamsche liberale bladen melden dat de vlaamsche Belgen besloten hebben, een ver hoor bij den Koning te vragen, om te. weten of de kroonprins de moedertaal van de groote meer derheid der Belgen verstaat en spreekt. Wij hebben reden om te gelooven dat het antwoord bevredigend zal zijn, maar wij wil den wel dat de Koning er bij voegde Mijn- heeren de flaminganten der linkerzij, waarom hebt gij dezelfde stappen niet aangewend bij mijne gewezen liberale ministers Frère, Bara, Olin, Graux en anderen, die nooit uwe taal hebben willen leeren en die u zoo lang in het fransch-waalsch geregeerd hebben, terwijl ik en mijne familie nauwelijks de moeite geno men hebben de nationale volksspraak te lee ren Gaat klagen bij uwe meesters en vrienden. Wij zijn van gedacht dat die eenige woorden door het land verspreid, den besten indruk in de vlaamsche streken zouden maken. [Paix.) De Schoolpedant uit 't Verbond zegt dat hij nooit geschreven, nooit beweerd heeft dal onze confrater Het Land van Aalstde waar heid te buiten ging wanneer hij aanhaalde dat een leeraar aan 't afgeschafte Atheneum eene jaarwedde van 5000 franks genoot. Kan er nu toch iets met meer onbeschaamd heid geloochend worden Met meer dwaze onbehendigheid kan men nu toch niet handelen om zich pogen uit den slag te trekken En inderdaad, wat lezen wij in 't Verbond van 25 October lest, onder den titel Ons Athenwum? t 1° De jaarwedde der 6 leeraars van het c Athenceum wierden hier ter stede verteerd aan 2500 fr. per hoofd, wat niet te veel is) want volgens bet Land van Aalst c waren er professors die 41 a HOOO fr. trokken.. Wat wil dat anders beduiden dan Het Land van Aalst miskende de waarheid wanneer het schreef dat er professors waren die 4 k 5000 fr. opstreken. Wie is 't die hier liegt gelijk nen tandentrek ker op de foore De Schoolpedant uit 't Verbond.... En wie geeft dien brevet van leugenaar aan den Schoolpedant De Schoolpedant zelve die de 'lessen van zijnen liberalen voorvader, den aartslogenaar en bedrieger Voltaire in't practijk heeft ge steld Liegt en blijft liegen er zal toch altijd iels van overblijven Nieuwe Statie. Eenige onzergeëerde lezersdeden ons opmer ken, dat wij in eene zonderlinge tegenstrij digheid waren gevallen, toen wij, zaterdag II., neêrschreven dat, volgens ons, '1 groote plan het voordeeligste zou wezen voor de uitbrei ding onzer Stad en de belangen barer finan ciën, daar wij het, drij jaren geleden, met onze confrater Het Land van Aalst eens waren om te verklaren.dat dit zelfde plan, 't plan Blondiau, de kemel der kemels is en dat, door „zijne uitvoering, de belangen onzer Stad en deze van onze bevolking in 't algemeen nooit schandelijker zouden kunnen geslachtofferd worden. Onze antwoord zal kortbondig wezen. Hebben wij door ons artikel van zondag jl. 't plan Bloudiau goedgekeurd en bijgetreden Geenzins, niets laat overigens toe het te beweren. Door onze verklaring dat het plan Blondiau, volgens ons, 't voordeeligste is voor de uitbreiding onzer Stad en de belangen harer financiën, beweren wij alleenlijk dat die wijk der Stad voordeeliger gelegen is voor 't openen van nieuwe straten, in andere woor den, voor de oprijzing van een gansch nieuw kwartier, dan deze waar de koopwaren-statie, volgens de beslissing van den heer minister, gaat opgericht worden. Dit hebben wij van 't begin af beweerd en beweren wij heden nog. En wij voegen er bij Heden even als over drij jaren, denken wij nog en hebben wij de overtuiging dat het groote plan of plan-Blondiau, de kemel der kemels is dat zijne uitvoering onder vele opzichten de allergrootste moeielijkheden en ongemakken voor 't verkeer zou baren en daarbij beletten dat het volkrijke Mijlbeke eens, langs den Zwarten hoek, aan't Statie kwartier zou kunnen verbonden worden. Zietdaar, klaar en duidelijk gesproken Wij waren voornemens heden de kwestie der nieuwe statie onder verscheidene oog punten te behandelen, doch alles wel ingezien, is het verkiezelijker te wachten tot dal de tegenstrevers van 't aangenomene plan alle hunne grieven zullen hebben openbaar ge maakt. Ziehier hoe, volgens den Moniteur de ge mengde kommissie is samengesteld welke gelast is de kwestie der beschermende rech ten op garen en weefsels te onderzoeken. VoorzitterM. Tack, ondervoorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Leden MM. Bracq, Senateur; Simonis, id.; Janssens, lid der Kamer van Volksvertegen woordigers Willequet, id. Cumont-Faider, fabrikant in garen, Aalst Dansaert, voorzit ter der syndikale vereeniging, Brussel de Brouckère-Tant, fabrikant in weefsels, Gent J. de Heraptinne, katoenspinner, Gent, F. Desmet-De Naeyer, id., id.; C. De Stoop, fa brikant in weefsels, Kortrijk H. Dubiez. id., Moeskroen Üuckerts, sekretaris der koop handelskamer, Verviers F. Dujardin, fabri kant, Leuze Guisset-Lefebvre, fabrikant in weefsels, Ronsse H. Hooreman, katoenspin ner, Gent A. Legrande, fabrikant in weefsels, Brussel N. Michel, wolspinner, Doornik Monckamie, fabrikant in weefsels, Gent C. Parmentier, katoenspinner, Brussel L. Van Hame, fabrikant, Braine-l'Alleud A. Verbeke, nijveraar, GentVermeire-Magis, fabrikant, St-Nikolaas J. Voortman, administrateur der naamlooze maatschappij Texas, Gent Borre- mans-Van Melkebeke, Aalst Defacqz, eerste algemeen inspekteur bij het ministerie van financiën Biebuyck, bestuurder bij hel mini sterie van builenlandsche zaken Rombaut, inspekteur voor de nijverheid bij het ministe rie van Landbouw, nijverheid en openbare werken Vander Smissen, katoenspinner te Aalst. Sekretaris M. Kepers, bestuurder bij het ministerie van financiën. Wetgevende Kamers. De wetgevende zittijd van 1885-86 werd Dijnsdag jl. zonder troonrede geopend. Senaat. De Hooge Vergadering na mededeeling te hebben ontvanggn van eenen brief des heeren Baron d'Anelhan, waarbij deze laatste zijne collegas bekend maakt, dat hij, uit hoofde van ziekelijkheid, den Voorzitters zetel niet meer bekleeden kan, ging over tot de samenstelling van haar bureel. Werden aangewezen als Voorzitter, M. de graaf de Merode-Westerloo; als Ondervoorzitters, MM, baron t'Kint de Roodenbeke en burggraaf de Namur d'Elzée; als Sekretanssen, MM. baron Paul Bethune en Tercelin als plaatsvervan gende Sekrelarissen, MM graat de Ribaucourt en baron d'Huart als Kwestors, MM. baron Pycke de Peteghem en Willems. Volkskamer. Dijnsdag hield de Volks kamer des morgens eene korte vergadering. De heer Vandersmissen gat lezing van een reklaam tegen de geldigheid der kiezing van Virton. Eene kommissie van 7 leden werd door 't lot aangewezen welke de kieswerk- zaamheden te Virton zal onderzoeken. Eene redetwist had plaats over het vast stellen der dagorde en eindelijk werd beslist dat des anderendaags lot de samenstelling van 't Bureel zou overgegaan worden. Werden aangewezen als Voorzitter, M. De Lantsheere; als eerste Ondervoorzitter, M. Tack; als tweede. Ondervoorzitter, M. Van Wam- beke als Sekretarissen, MM. d'Andrimont, de Burlet, De Sadeleer en Vandersmissen. M. Beernaerl deed gewichtige verklaringen over den toestand der Staatsfinanciën. De Kamer juichte toe en 't land zal er zich over verheugen. Het evenwicht der budjetten is verzekerd ten gevolge van nieuwe gespaarzaamheden. De burgerlijke gepensionneerden zullen vol doening krijgen. Het dienstjaar 1885 zal met een gering tekort, indien er een tekort is, ge sloten worden. Het gewijzigd budjet van 1886 zal een overschot van 3 millioen opleveren. Van den anderen kant, is het Gemeentefonds met 1,800,000 franks vermeerderd lot groot voordeel der gemeenten. Giften voor het Fabriekvolk zonder Werk. Opbrengst der vorige lijsten fr. 9,821,85 MM. Van Wambeku. Burgem. Keiz. Plaats 200,00 Liir.pens Emiel, advokaat 50,00 De Gheest Victor, notaris 50,00 Fred. Brisard 100,0C Jufv. Pauwclaert 200,00 A. De Clippele 150,00 Mad. Th. de Craecker-Dommcr 50,00 Ph. De Wolf-Van der Noot 200,00 A. De Wolf-De Coen 50,00 Felix De Schacpdryver 5'»,00 Thybaert zusters 5,og J. Quinlyn 10,00 De Pauw, notaris 100,00 Camille De Scbaepdryver 50,00 Van Damme, agent der Bank 25,00 Van Peteghem tO.OO A. De Windt, Notaris 10,00 R De Gheesl 10,00 Calewaert, advokaat 20,00 J. Van Bogairl, koopman 25,06 Mej Cath Possemiers Vaartslraat, 20,00 Naamloos 1.00 Jufv. Heyvaerl Keizerlijke Plaats, 2,no Naamloos 10,00 Hipp. Mcganck 5»°® Naamloos 3,00 WAPEN FEEST (Jeanne d'Arc van Gent,) 368,00 Eenen uitleg aan tafel 22,45 Josse Duez St Job, 5,00 Charles Collin 15,00 Doctor Claus 3 „!l Tombola St. Lucas 200,00 Baron Paul Bethune 250,0'» Onbekend 0,50 Doctor Bourdeau Graanmarkt 3,00 C. Van de Pulte-Goossens Lange Zoutslr. 25,00 Total fr. 12,148,80 STERFGEVAL. Dijnsdag is alhier na eene langdurige zieke lijkheid in den Heer ontslapen den Eerw. Heer August-lluberlus-Maria Cools, oud-Deken van Lokeren. De eerzame overledene was geboren te Ninove den 17 Februari 1821. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. L)e E. H. Raemdonck, onderpastoor van Sint-Baafs, is pastoor benoemd te Russignies. op Zondag 15 November, om 10 i/a ure voormiddag, kampstrijd lusschen de partijen Brussel tegen Aalst. Om 1 1/2 ure namiddag, Groote beslissing, de winnende partij tegen Lessen. ALLERHANDE NIEUWS. Onze Jaarmarkt van St.-Martensdag was even als vroegere jaren onbeduidend. Weinige peerden maar integendeel nog al veel hoornvee waren te koop gesteld. Zoolang men onze Jaarmarkt op geen Zaterdag zal houden, zal zij van jaar tot jaar, meer en meer verkwij nen. Wilt gij de ongevallen en den last ver mijden, gebruik de saamgepersten mut saard gij zult er zekerheid, spaarzaamheid, zuiverheid en gemak bij vinden \oor het aan steken van \uren van allen aard. Talrijke cer tificaten. Vraagt prospectus. Entrepot te Ca- pelle-ten-Boscii. Aanzienlijken afslag voor den handel. Wij vernemen dat de leening van 1,500.000 franks, door de stad Oostende aan gegaan, door aanbesteding is toegewezen aan de sociëteit Maurice Bernard en Cie van Brus sel, geassocieerd korrespondent van het wis selkantoor, Bernard, Rainbeaux en C,e onzer stad. De oud-vrijmetselaar, Leo Taxil, stelt vast in zijn wetensweerdig werk over les Frè- res trois points, de broeders drij punten, dat de Groot-Oosten van België, die, in 1864, 60 logies onder zijn gebied had, er nu maar 14 meer heeft, welke nauwelijks nog een dui zendtal metselaars tellen. De Hoogere-Raad bestuurt slechts nog 8 logies in plaats van 13, en zijne kudde bevat maar 600 aanklevers meer. De vrijmetselarij gaat achteruil zij ook, zij vervalt. Welnu, de vrijmetselarij is de ziel van het liberalismus. M. Vandenpeereboom die aan de op stellers van de Nation een zóó geestig ant woord heeft gegeven met hun toe te laten onder dezelfde voorwaarden als de kapucienen te reizen zet zijne studie voort, om het zondagswerk te verminderen dat aan de be dienden van den ijzerenweg wordt opgelegd. Er zou spraak zijn een bijgevoegd personeel aan te stellen voor het vervoer, dat 's zondags moet geschieden. Dit nieuw personeel zou natuurlijk eene vermeerdering van uitgaven voor den Staat opleveren. Daarom zoo ook de Staat een hoogeren prijs eischen, indien de verzenders verlangen dat hunne koopwaren des zondags verzonden worden, en alzoo vergoeding vinden voor de buitengewoone uitgaven van dit toegevoegd personeel. Dit zou voorzeker een rechtveerdige maat regel zijn, die het publiek eindelijk zou doen besluiten bij voorkeur de werkdagen voor zijne verzendingen te kiezen. M. Buis. burgemeester van Brussel, heeft in de begraving geweest van den zeer eerw. heer deken van Ste-Gudula, en zelfs een der hoeken van den pelder gedragen. Ja maar, de liberale drukpers der hoofdstad heeft daar geweldig tegen uitgevallen 't is schande voor Buis, schrijft zij, alzoo met de klerikalen te gaan meêdoen. M. Buis is daarover beroerd geworden en heeft in den gemeenteraad uitleggingen over zijn gedrag gegeven. Ziet ge, zegt hij, dat was alleenlijk verdraagzaamheid en beleefd heid. De liberale schrijvers nemen de redens van M. Buis niet aan, en M. Janson, die ook in den brusselschen gemeenteraad is, vindt ook dat de burgemeester dat niet mocht gedaan heb ben. Wat, voor eenen liberalen burgemeester, naar de begraving van eenen deken gaan Bewijs de liberalen moeten op hunne poo len staan zoo niet. de mannen der loge tikken ze op de vingers' Wij katholieken, hangen af van onze overtuiging, en willen het geweten hebben; zij liberalen, moeten dansen gelijk de loge schuifelt, en willen het niet geweten hebben. Wij vernemen dat M. Niemants, gemeen teraadslid te Mechelen, die in eenen adminis- tratieven maatregel met de partij der bezuini ging, met de katholieken, gestemd had, zijn ontslag als lid der liberale lassociatie heeft moeten zenden, zoodanig heeft men hem het vuur aan de teerien gelegd. Te Leuven had de vlaamsche burgerij een verzoekschrift gezonden naar den raad, om daar het gebruik van de volkstaal in te voeren. De inzenders hadden, en heel te recht, gezegd dat het fransch in onze gewesten, eene vreemde taal was. M. Vital Decoster, liberaal schepene van het onderwijs der stad Leuven, heeft in zijn verslag daarentegen verklaard dat het fransch eene nationale taal van Belgie was. Of de burgers van Leuven ze verstaan ofte niet De Chronique houdt dien M. Decoster voor eenen waren, voor een echten Vlaming, en de anderen, die vragen dat liet publiek ten minste zou weten wat er op het stadhuis gezegd en gedaan wordt 0, dat zijn des fanatiques, die zich overgeven aan des sottes extravagances. Dus, als men tegen het gebruik van de volks taal is, in ouze vlaamsche provinciën, is men, in het liberaal kamp, een... goede Vlaming. De policie van Gent draagt sedert zondag een nieuw hoofddeksel, veel gelijkende aan den helm der brusselsche agenten, maar bij lange zoo zwaar en moeielijk niet. Zondag morgend had een hovenier van buiten de Kortrijksche poort te Gent, die met groensels naar de markt gekomen was, zijne ezelskar op de Ajuinlei laten staan, terwijl hij mis ging Iiooren. Toen hij terugkeerde, waren kar en ezel verdwenen. Plaatsvervangers. Naar liet Fondsen blad meldt, zal. met het doel een einde te stellen .van de hatelijke spekulatiën van zekere nijverheidsridders die tegen lagen prijs, de vergelding koopen aan de vrijwilligers met premie verschuldigd, de minister van oorlog iu de Kamer een wetsontwerp neêrleggen, bepalende dat de premiën niet kunnen ver kocht of in beslag genomen worden. Men zal zich een denkbeeld kunnen vormen van het misbruik waarvan wij spreken, wanneer men zal weten dat een van die weinig eerlijke nij- verrars, een Gentenaar erin gelukt is aldus, op zijn klein handelszaaksken, de som van 150,000 fr. te winnen, ten nadeele der arme soldaten. Gered. Woensdag namiddag, lusschen 5 en 6 ure, was te Antwerpen de barreel op de hoogte der Provinciestraat gesloten, voor het voorbijrijden van een trein. Verscheidene personen stonden voor den barreel. De mist was zoo dik, dat men slechts op korten af stond kon zien. Een meisje van 9 tot 10 jaar, was onder den barreel voortgeloopen, juist toen de trein na derde. Nauwelijks was het kind op het spoor gekomen, of het werd een tiental meters ver geslingerd. Toen de trein voorbij was, snelden de ver schrikte toeschouwers naar het kind, dat men meende verpletterd te zijn. Men vond het be wusteloos nevens het spoor liggen. Het werd naar de apotheek tegenover den barreel ge bracht, waar het de noodige zorgen ontving. Het kind had slechts eenige kneuzingen be komen en kon weldra naar de ouderlijke wo ning, op Zurenberg, gebracht worden. Het was niet getroffen geweest door de lokomo- tief, en enkel door de luchtverplaatsing, te weeggebracht door den rijdenden trein, meé- gesleept. Donderdag namiddag verkeerde het in goeden staat van gezondheid. De Gazette meldt dat twee broeders te Lier, die sedert lang in twist leefden over eene duit. eindigden met elkander eenen doo- delijken haat toe te dragen. Een hunner, die maandag avond zijn tegenstrever afwachtte, sprong hem onverwachts op het lijf en bracht hem verscheidene dolksteken toe. De gekwet ste is naar huis gevoerd. Het parket van Mec helen is onmiddelijk verwittigd. In het arrondissement Brugge heeft zich een landbouwverbond gevormd, geroepen om aan den lijdenden landbouw hulp toe te bren gen dit verbond zou gesticht worden in den aard der Bauervereine, die sedert lang in Duitschland bestaan. Die maatschappijen hebben voor doel 1* Onderlinge aankoop van goed zaaisel en goed mest 2° Onderling gebruik van landbouwwerk tuigen en machienen 5° Werking om bij de verzekeringsmaat schappijen eene zoo groot mogelijke vermin dering der premiën te bekomen 4° Gemakkelijke inrichting van het land bouwkrediet 5° Vertegenwoordiging en verdediging der landbouwbelangen. Van eene dergelijke vereeniging zouden wij in ons land veel goed verwachten; zij zou eene nauwere aansluiting zijn lusschen pachter en heer en den boerenstand zedelijk en stoffelijk opbeuren. Dat punt hopen wij weldra breedvoerig te bespreken. HOLLAND. Volgens dat de Nieuive Botterdamsche Cou rant verneemt, is het nederlandseh gouverne ment van zin invoerrechten op de granen en op den petrool voor te stellen. De daartoe strek kende wetsontwerpen moeten bij het departe ment van financiën gereed zijn. Wij lezen in De Maasbode,van Rotterdam Verleden zaterdag avond bood zich op het kantnor van den Tilburgsche Courant een jong mensch aan als lettersetter. Op de vraag bij wien hij gevrocht had, antwoordde hij bij eenen huis schilder meermaal letters gezet te hebben, en meende dat dit hetzelfde was als bel letterzetten op de drukkerij FRANKRIJK De Kerk van het H. Hert. De werken aan de kerk van het H. Hert. op den Montmartre te Parijs, worden met veel spoed voortgezet, dank aan de liefdadigheid der katholieken. De giften voor September beliepen tot 92,527 frank. _A 0 De algemeene ontvangst bedroeg op 30 Sep tember reeds 16,191,459 frank de uitgaven op zelfden date klommen tot 15,346,033 frank. Er bleef dus in de kas 846,426 frank. Gedurende de maand September kwamen 15.000 personen de werken der overgroote basiliek nazien. Gevaarlijk speelgoed. De doktors van Parijs en de omstreken, hebben de aandacht van de bevoegde overheid geroepen op bet getal kinderen die aan pijnen in de ingewanden lijden. De prefekt van policie heeft aan dc toezie ners van het scheikundig laboratorium bevel gezonden zich naar de speelgoedwinkels en marktkramen te begeven en er een nauwkeurig onderzoek le doen. Eene aanzienlijke hoeveelheid speelgoed,voor al fluitjes, die met vergiftigde stoffen geschil derd waren, werd in beslag genomen, alsook lekkernij die in vergiftigd gekleurd papier ge wikkeld was. Verschrikkelijke ramp, De Patriote des Pyrenèes-Orientales verhaalt een verschrikkelijk drama, dat op 4 november, te Argelis-sur-Mer in een pachthof voorviel. Dit pachthof werd bewoond door eene vrouw met hare vier kinderen. Grootmoeder maakte ook deel van het buisgezin. Op gemelden dag ontstond er des avonds brand in die hoeve. Een buurman, M. Arnaud, gelukte er in door de vlammen te snellen en de grootmoeder, die lam was, behouden buiten te brengen. Niels dan zijnen moed raadplegende, wilde hij ook de moeder met hare vier kleine kinde ren redden, doch het was hem letterlijk onmo gelijk zich eene tweede maal in dien vuurpoel te wagen. Aan blusschen viel niet le denken, des te meer daar de darmen van de oude brandspuit der gemeente op verscheidene plaatsen geber- sten maren en _men de spuit dus niet kon in werking brengen, Toen men de brandspuit eenigzins hersteld bad, was het le laat en mën kon nog slechts de verkoolde lijken van de moeder met hare vier kinderen van lusschen de puinen halen. DUITSCHLAND. Een razende hond. De hond van een be- wone.- van Uusseldorf toonde den 3 nevember leekenen van razernij. Den knecht, die hem eten kwam brengen, beet hij tweemaal in de handen. De veearts, die toen den hond onderzocht, bevestigde de razernij en vijf dagen later over leed bel dier. De knecht had zich onmiddellijk naar het ziekenhuis begeven om zijne wonde te laten verbinden. De eigenaur van den hond, wien alles er aan gelegen was, zijn knecht voor de verschrikkelijke gevolgen van den beet te vrijwaren, had zich inlusschen met professor Pasteur te Parijs in korrespondentie gesteld, en d«ze antwoordde hem per telegraaf, dat zijn knecht onmiddellijk naar Parijs moest komen. Dientengevolge vertrok de man met zijn meesier zondag per sneltrein naar Parijs. De uitslag van deze poging wordt met spanning te Dusseldorf te gemoet gezien. Elektrische verlichting. Het elektrisch licht wordt in Duitschland meer en meer ge bruikt. Te Berlijn heeft men tegenwoordig reeds 41 verlichtingen met zoogenaamd book- en 31 met gloeilichtop 26 plaatsen wordt dit door gaz- machienen, op 46 met stoommacliienen voortge bracht. Er zijn reeds 5000 elektrische lampen in gebruik, en zoodra de hoofdstatie van Edi son's licht zal voorzien zijn zal dit gelal tot 20,000 zijn geklommen. In Munchen heeft men 54 inrichtingen voor elektrisch licht1480 lampen branden daar. Hanover heeft reeds twee elektrisch verlichte straten. Verder zijn in de fabrieksteden veef elektri sche verlichtingen, vooiai te Crefeld. In 't geheel heeft men in Duitschland nu 400 inrichtingen voor het nieuwe licht, met 1500 boog- en 20,000 gloeilampen. Verschrikkelijke misdaad. Twee boos wichten hebben in de nabijheid van het prui- sisch stadje Marsberg een vreeselijk en beestach tig bloedbad aangericht. Die schurken hadden zich langs dien weg van Marsberg naar Bredelar in de struiken verhor- gen, en zij vielen iedereen aan die daar voorbij kwam. De eene was gewapend niet een kneukelijzer, de andere met eene ploegschaar, en alwie van de markt te Marsberg huiswaarts keerde, werd langs achter aangevallen en met die wapens zoolang mishandeld tot dal hij ter aarde neér- zonk... Vrouwen noch kinderen werden gespaard; kon men zich niet door de vlucht redden, men werd neêrgehouwen, en de booswichten lieten de dooden en gewonden liggen, zonder zich verder om hen te bekommeren en zonder er zelfs aan te denken ze uit le plunderen F.indelijk werden de moordenaars gevangen genomen, maar niel nadat zij zich als wanhopi- gen verdedigd hadden. Vijftien zwaar gewonden moesten mei wagen» naar hunne woning vervoerd worden zeventien werden te Bredelar in een hotel opgenomen verscheidene andere personen zijn, hoewel met moeite, nog alleen naar hun huis kunnen sukke len. ALBUM MUSICAL MADONE DE RUBENS Valse pour piano par Jules HLEI1 Paris. Coi.OMBiER, éditeur, 6, rue Vivieone. Nous sommes heureux d'avoir h signaler la publi cation d'une oeuvre nouvelle du compositeur Jules Klein, notre compatriote. Celte page d'album est une valse trés expressive, intitulée Madone de Rubens. Nous avons écrit, litre d'aoalyse, une poésie inspirée par les mélodies ravissantes de cette valse mélodies traduisant, dans un langage idéal, l'oeuvre admirable du grand peinlre flaraand Rubens. A. Jules KLEIN Auteur de la valse MADONE DE RUBENS Madone de Rubens, au regard doux et pur, L'ineffablc innocence est la lueur divine Que reflètent les yeux, ce beau ciel dont l'azur Transparent laisse voir l'aslre qui l'illumine. Et c'est vers l'Eternel, célesle region, Aux suaves accords d'une chaste harmonie, Que s'élève ton üme en sa religion Elle plane sans cr3inte en la sphère bénie. L'artiste s'inspirant de tcs charmes divins, Ecoute, dans son cceur, les harpes d'or des anges Mélanlleur douxmurmureaux chants desséraphins Ensemble radieux célébranl tes louanges. Pour traduirc,ces chants aux élus des merlels, Ouvrir a leur esprit l'inflni du sublime, Sa lyre a su trouver des accents solennels Comme les chants sacrés de 1' antique Solyme, Et la creation du grand maltre flamand Semble alors s'animer. Révélanl tout un monde, Son regard virginal, nyon du firmament. En dit la poésie et la beauté profonde. Emile CHOLLOT. Union de la Hauti-Marnk.

De Denderbode | 1885 | | pagina 2