HANDEL EN NIJVERHEID. De landbouw heeft, eindelijk, van minister de Moreau verkregu, wat het liberaal ministe rie weigerde goedkooper tarieven voor het vervoer van kalk, meststoffen en veevoeder. Wij deelen hieronder het ministerieel besluit meé. Art. {.Zendingen kalken kalkasch voor het verbeteren van akkergrond, bij hoeveelheden van 10,000 kilog. of daarvoor betalend, worden tijdens de maanden meert, appril, augusti en september van elk jaar, vervoerd tegen een bijzonder tarief van toepassing voor afstanden van meer dan 12 kilometers en aldus berekend. o. Van 13 tot 200 kilometers tegen 2 centie men per ton-kilomeler, met verhooping van 1 frank vast recht. b. Voor meer dan 200 kilometers wordt de prijs van den 200* kilometer verhoogd met 1 centiem per ton-kilometer. Van 1 december eerstkomende is en blijft dat tarief insgelijks van toepassing op naver- melde stoffen Slib en vuilnis uit de steden, afval van kalk uit de suikerlabrieken, beide bestemd tot het verbeteren van akkergrond. Afval uit stokerijen bestemd voor veevoeder. Asch en slakken, steenen en aarde uit kool mijnen, afval uil groeven, allen bestemd tot het verbeteren van wegen. Art. 2. De toepassing van dat tarief is on derworpen aan navolgende bepalingen 1° Het is uitsluitend van toepassing op zen dingen van voormelde stoffen, bestemd voor het gebruik voor elk harer opgegeven. Gebroken Haver. Eene proef met gebroken haverheeftaangetoond.dat de peerden, van gebroken haver 3 pond minder per dag noodig hebben dan van ongebroken. Zelfs hielden de dieren het bij zwaren arbeid beter uit dan bij voeding met heele haver. Vooral voor oude peerden, welke niet goed meer kauwen, is ge broken haver gezonder en vollediger. Wij hebben met veel aandacht het Verbonds- artikel gelezen, getiteld De Statieen weldra bekwamen wij de overtuiging dat deszelfs sclirijvelaar over hel plan van ver grooting onzer Statie langs den Dendermond- schen steenweg, spreekt gelijk den blinde over kleuren. Nooit, wij wedden duizend tegen een, heeft hij bedoeld plan te bezichtigen of te onderzoeken gekregen want anders zou hij nooit durven beweren, wat hij neêrschrijft. Kende hij het plan dan zou hij welen dat, om de plaats voor 't laden en lossen der koop waren te bereiken, men eerst eene brug over den ijzerenweg met steile helling, aan 't oude kerkhof, zou te beklimmen en dan, om trent de herberg a Den Jagereen nieuwe baan te volgen hebben dus groote hinder palen voor 't verkeer. Voor de overgroote meerderheid onzer kooplieden en nijveraars zou de Statie-Bloudiau verder afgelegen wezen dan deze aan den Brusselschen steenweg. Nog meer andere ernstige grieven zijn tegen de Statie-Bloudiau in te brengen, doch, plaats gebrek laat ons niet toe er heden over uit te weiden. Een der grootste grieven van de tegenstre vers der Statie aan den Brusselschen steen weg, 't is dat men haar niet kan bereiken zonder de eene af andere brug te moeten overgaan,'t geen, zegt de liberale schrijvelaar, veel ongemak als de brug afgedraaid is, zal veroorzaken en ook aanleiding geven tot vele ongelukken voor menschen en beesten.... Maar zeg eens, heerschap, gebeuren er dan toch dagelijks ie Antwerpen en te Gent zoo vele ongelukken In deze beide steden en vooral in de laatste stad moeten menige koop lieden, met hunne geladen wagens, soms een tiental draaiende bruggen overrijden om de la- ding-en lossingplaatsen van de ijzerenwegen te bereiken of om van daar huiswaarts te keeren, en wij zien niet dat er in beide steden hier door meer ongelukken voorvallen dan elders. En hier te Aalst zal men, in alle geval, maar over eene brug moeten rijden. Indien de tegenstrevers van de Statie aan den Brusselschensteenweg geene andere grie ven in te brengen hebben dat ze dan liever zwijgen uit vrees van zich nog verder belache lijk te maken en te doen veronderstellen dat zij alleen uit eigenbaat handelen RECHTERLIJKE KRONIJK. Beroepshof van Gent. Dijnsdag morgend heeft het beroepshof uit spraak gedaan in de zaak van Velsicque. Men weet dat een groot getal personen zich tijdens de kermis tegen de gendarmen hebben verzet, die eenen deserteur wilden aanhouden. Een krachtig haltklonk. De smokkelaars stonden stilzij konden hunue rijke lading niet zoo dadelijk verlaten een oogenblik was voldoende om hun 't ge ring aantal der tegenpartij te doen raden: zij hieldeo stand en trokken de pistolen uit den gordel. Er knal den schoten. De grensjagers, die gemeend hadden slechts drie smokkelaars te zullen ontmoeten, zagen met schrik de overmacht Die schurkachtige mulder heeft gelogen! riep een hunner, en zij nemen de vlucht nadat eenige schoten gewisseld waren. De jagers hadden slechts weinige schoten gedaan, maar een bad goed getroffen. Op het mos lag Frans, de hand op het hart gedrukt, met bloed overstroomd. Hans knielde bij hem en steunde hem het hoofJ. De gekwetste kon moeilijk meer spreken zijn oog viel op zijn hoed, die naast bem lag haastig ta3te hij daarnaar, en rukte er een bosje verwelkte bloemen van los, die vast lusschen het lint zaten ingestoken. Breng dit aan het meisje, van wie ik u zegde... zeg haar... ik. liet haar groeten Hier volgde eene stuiptrekkende beweging zijne linker hand greep krampachtig in het mos hij strekte zich lang uit, en... was niet meer. De mannen stonden met ontdekte hoofden rond hem en deden iu stilte een gebed, en de maan scheen door de boomen op het bleeke, rustige gezicht. Den volgenden dag begroeven zij hem hoog, boven aan den Kreuzbuhl. den armen gejaagden mensch, die veel geleden, dien de liefde tot zijne moeder tot den eersten misstap aangedreven bad, die op de ge vaarlijke baan voortgegaan was, slap voor stap, en met wien eet bier nu zulk een treurig einde moest nemen Eenigen tijd later vond men den mulder in zijn kamerke vermoord Van den dader is niets bekend geworden Ling Hans is sedert niet weêr in den om trek gezien gew6est. EINDE. Er waren 17 beschuldigden 10 zijn tot ver schillende straffen van 3 jaar lot 3 maanden en boeten van 100 en 50 fr. veroordeeld de anderen zijn vrijgesproken. Krijgsraad van Brabant. De krijgsraad van Brabant beeft een soldaat deserteur te oordee- len gehad, die de brusselsche vigilantskoet- siers meer dan een bij den neus heeft gehad, en ziehier op welke wijze Met een pakske onder den arm hield hij het eerste het beste huurrijtuig stil en liet zich naar de eene of andere straat voeren. Daar gekomen veinsde hij een boodschap te doen, terwijl hij zijn paksken in het rijtuig het liggen, maar kwam na eenige oogenbhkken terug, om aan den koetsier te vragen, een brief- ken van 50 of 100 fr. te wisselen. Kon hij dit niet, wat steeds het geval was, dan vroeg hij eene som van eenige franks ter leen tot hij hem zou betalen. Kreeg hij die som dan lichtte hij de hielen zonder zich nog te la ten zien. Zijn paksken, zorgvuldig in een papier ge wikkeld, was gewoonlijk een leeg cigarenkas- ken. 15 koetsiers zijn alzoo door dien kerel be- droogen geweest. Hij werd veroordeeld tot 15 straffen van 3 maanden gevangenis en 26 fr. boete elk, als ook tot militaire degradatie en 6 maanden ge vangenis voor desertie. Burgerlijke begrafenissen. De rechtbank van Bergen had over eenige maanden een dozijn inwoners van Ghlin tot verschillende straffen veroordeeld, om eene burgerlijke be grafenis uitgejouwd te hebben. Het beroepshof heeft dijnsdag dit vonnis verbroken en de beschuldigden vrijgesproken, zich grondende op het feit, dat de beleediging aan de dooden door het strafwetboek met voorzien zijn. Hel tramway-ongeluk te Elsene. De rechtbank van Brussel heeft den bestuur der der tramway-maatschappij veroordeeld tot 3 maanden gevangenis en 300 fr. boete. Voor den machinist en den ontvanger werden ver zachtende omstandigheden in acht genomen. Deze zijn slechts tot 15 en 8 dagen gevange nis veroordeeld. De 3 betichten moeten verder te samen 3000 fr. schadeloosstelling aan de burgerlijke partij betalen. De maatschappij wordt voor deze leste veroordeeling verantwoordelijk ge steld. De kamer van inbeschuldigingstelling heeft 13 personen voor hel verspreiden van zede- looze boeken of drukwerken, ter korrektion- neele rechtbank van Brussel verzonden. Het schijnt dat er meer dan honderd werken zijn, die als gevaarlijk voor de goede zeden worden aangeduid, en door die personen verspreid zijn. Dijnsdag zijn door de rechtbank van enkele policie te Brugge, achl-en-twintig personen dezer stad, waaronder tien beenhouwers, ver oordeeld tot verschillende boelen (20, 15 en 10 fr.,) omdat zij in hunnen winkel gebruik hadden gemaakt van valsche of afgekeurde ge wichten. Er waren gewichten in van vijf kilos, die vijt honderd grammen en gewichten van twee kilos, die drij honderd grammen te licht wogen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Zeereerw. Heer Kanunnik B. Van den Steene, is Groot-Cantor benoemd. De Zeereerw Heer Kanun nik Verschuereu wordt Kanunnik-Titularis. Zijn Onderpastoor benoemd te Gent in O. L. v. op S. Pieters, de E. H De Steur, onderp te Dender- windeke te S. Nikolaas in de groote kerk, de E. H. Mariens, onderp te Maldegera te Denderwindeke, de E H. De Vis, oud-surveillant te Geeraardsbergen; te Maldegera, de E. H. Van llaeken, onderp. op Sint- Jozef te Gent, die aldaar vervangen yvordt door den E. H. Thienpont, priester in bet Seminarie. D© Volkskamer heeft in hare zit ting van Donderdag eindelijk de kiezing van Virion goedgekeurd. Verder hield de verga dering zich bij voortduring onledig met de bespreking van 't wetsontwerp op den kunst en lettereigendom. ALLERHANDE NIEUWS. Morgen Zondag 29 November, viert onze Koninklijke Harmonie «Al Groeiend Bloeiend de feestdag der H. Cecilia. Te dezer gelegen heid, zal het Muziekkorps, in de Sint-Martinus- kerk, na de Mis van 11 ure, de twee volgende stukkeu uitvoeren 1° Openingstuk, Euterpe, door F. Vauden Bogaarde. 2* Spandjilj», Fantaisie originale, Het jaarlijksch Banket zal om 5 1/2 ure 's avonds, opgediend worden. Op Maandag aanst. 30 November, zullen de heeren Meesters der Zondagschool van St.-Martinus, ter gelegenheid der Pnjsdeehng eene Luisterrijke Avondfeest geven, ten lokale van den Kring De Vriendschap Korte- Zoutstraat. .Het oorspronkelijk drama Roma- nus of de ontaarde Vondeling, in drij bedrijven, een kluchtspelDe Dansziekte, eene alleen spraak 'k Ben getrouwd, en 2 kluchtliederen zullen opgevoerd en gezongen worden. Ingangprijs 25 centiemen ten voordeele der Zondagschool. Woensdag 11. is ten kasteele van Gri- monster nabij Ferière. (Luik,) het huwelijk ingezegend van den heer Baron Leo Bethune onzer stad, met Mejuffer Anna David Fischbach- Malacord van Leuven. Dijnsdag omtrent 41/2 ure des morgends is een geweldige brand uitgeborsten, ten hoeve van Alfons Coppens, te Nieuwerkerken, Dorp. Eenige personen die zich naar onze stad begaven, bemerkten dal de schuur in vlam stond, en verwittigden onmiddelijk de bewo ners. Het vuur had zich in eenigeoogenblikken met zulk helsch geweld voortgezet dat er aan geene redding van meubels en runddieren te denken viel. De gansche hofstede was weldra tot puin gebracht. Een groot getal koeien en andere beesten, men spreekt van 15,— eene groote hoeveelheid ongedorscben oogst en hooi, al het akkeralem, het grootste deel der meu bels en kleedingslukken zijn in den brand ge bleven. De schade wordt op verscheidene duizenden franks berekend. Alles was tegen brandgevaar verzekerd. Woensdag morgend had te Haaltert de begrafenis plaats van de genaamde Theresia Gysels, wed. De Schutter, aldaar overleden in den ge/.egenden ouderdom van 99 jaren, dus in haar honderste jaar. De liefhebbers van lang leven zullen misschien benieuwd zijn te ver nemen welke levenswijze Theresia gevolgd heeft om dien hoogen ouderdom te bereiken. Zij luisteren dus Zij heeft veel gewerkt70 kinders gekweekt of helpen kweeken meer koorn als tarwe gebruikl weinig sterke dran ken maar veel water en koffij gedronken, enz, enz,. Advies aan de minnaars van den snaps, fine Champagne, Pain a la grecque enz. enz. Wilt gij de ongevallen en den last ver mijden, gebruik de saamgepersten mut saard gij zult er zekerheid, spaarzaamheid, zuiverheid en gemak bij vinden voor het aan steken van vuren van allen aard. Talrijke cer tificaten. Vraagt prospectus. Entrepot te Ca- pelle-ten-Bosch. Aanzienlijken afslag voor den handel. Wij vernemen met spijt dal de gezond heid van Mgr de Battice, bisschop van Pella, coadjutor van Mgr den bisschop van Gent, opnieuw eenige onrust inboezemt. De verbe tering, die sedert eenige maanden in zijnen toestaud gekomen was, is niet voortgegaan. De dienst van posterijen heeft voor het oogenblik, een voldoend aantal kandidaten, zoo vlaamsche als waalsche voor de betrek kingen van hulpklerk en klerk, om gedurende langen tijd zijn personeel aan te vullen. Tot nadere kennisgeving, die in het Staats blad zal worden geplaatst, worden de nieuwe aanvragen, ter betrekking van hulpklerk of klerk der posterijen, als niet-ingekomen aan zien. Moniteur. Men bestudeert op dit oogenblik in het ministerie van spoorwegen een ontwerp om de vrije reiskaarten en toelatingen, ten voor deele der Staatsambtenaars en werklieden, vooral van het bestuur der spoorwegen, af te schaffen. Deze vrijkaarten zouden vervangen worden door jaarlijksche abonnementen van 30, 15 en 7,50 fr, volgens den rang des amb tenaars. Die maatregel zou de staatkas een jaarlijksch voordeel opleveren van omtrent 400,000. Patriote Het ontwerp van minister Beernaert, betreffende de verhooging van burgerlijke pensioenen, is door Z. M. met de vleiendste betuiging van goedkeuring onthaald. In zijn antwoord bekent de koning aan zijnen weer den minister de wel in al hare deelen goed te keuren, daar zij eene recluveerdige daad daarstelt, die reeds lang door de getrouwe Staatsbedienden verwacht werd. Slecht nieuws voor de kruiskenjagers de regeering is van zin slechts één kruis der Leopoldsorde uit te deelen op vier, die be schikbaar worden bij sterfgeval of verhooging. Velen lieden zullen wellicht niet weten dat de kruiskensuitdeeling nog al eenige duizenden kost aan 't land. Rolin gaf er, in een jaar tijds, 57,000 frank voor uit. Het liberaal ministerie betaalde ruim dat weet men. M. Hymans trok voor het koit verslag 22,000 frank, en dit voor de goede helft vari hel jaar en zonder de steertjes te rekenen. Hel tegenwoordig ministerie heeft gedaeht dat 750 fr. per maand en dit alleen gedurende de maanden dat er moet gewerkt worden, zeer goed betaald is. Men heeft op heel die liefheb berij eenige duizenden uitgespaard en men deed wel Het beeld van Leopold I. door Jos. Geefs. dat sterk beschadigd werd in den brand, die de Kamer vernielde, wordt vervangen door een nieuw beeld van Fraikiri. Dit leste schijnt zeer wel gelukt te zijn. Dezer dagen hebben drie soldaten door eene kuip met kalk of mortel op de rails van den spoorweg te werpen, gepoogd eenen trein te doen onlriggelen. Het leit gebeurde te Elsene in de nabijheid der bouwerken van het nieuwe krijgshospitaal. De baanwachter Moreau, die hunne misdadige poging had opgemerkt, haast te zich het voorwerp van de rails te werpen en de soldaten te achtervolgen, die in allerlij de vlucht hadden genomen Hij gelukte er in. een hunner, een artillerist aan te houden. Naar de gevangenis gebracht, heeft hij geweigerd de beweegreden der misdaad en de namen zijner medeplichtigen op te geven. Wat geheim zit daar achter Een priester verongeluktWij vernemen uit Weerde de treurige dood van den eerw. h. Kemps, pastoor der gemeente Sempsl, tus- schen Vilvoorde en Mechelen. Deze weerdige en alom beminde grijzaard was naar Weerde gegaan, waar hij eenen assistent was gaan zoeken voor eenen dienst, die gisteren, vrijdag moest plaats hebben. Toen hij, zijnen brevier lezende, den weg over de spoorbaan bereikt bad, kwam plot seling de exprestrein van Antwerpen aange steld. De ongelukkige pastoor, die een weinig doof was, hoorde de waarschuwing van den machinist niet, de trein trof hem en wierp hem tegen het latwerk bezijden den weg en toen men hem ter hulp kwam, vond men slechts een lijk. De dood was oogenblikkelijk geweest. Het hoofd van den eerw. h. Kemps, was aan de eene zijde verschrikkelijk gepletterd en hel bloed stroomde overvloedig uit de wonden. De wandelstok van den verongelukte werd 25 stappen verder opgeraapt en van den brevier vond men niets meer dan losse, verscheurde bladen. In minder dan een half uur was de geheele bevolking zijner parochie op de plaats der ramp te samen gestroomd, want elkeen beminde den twee-en-zestigjarigeu grijzaard, die als een vader de parochie bestuurde. De eerw. h. Kemps was geboren te Vorst, op 29 November 1823. Hij tradt in het semina rie 5 den October 1844, en werd op 18 Meert 1848 tot priester gewijd. Op 12 Augusti 1848 werd hij tot onderpastoor te Campenhout be noemd, welke plaats hij bediende tol in Dec ember 1873, om die van pas toor te Sempst te bekleeden. Brrrr 't zal er gaan stormen De liberale associatie van Dinant heeft in hare zitting van zondag, den wensch uitgedrukt dat 1* de liberale Bond een liberaal kongres zou inrichten, om de verbrokene eenheid te lapzal ven 2° dat diezelfde Bond van af den strijd zou inrichten in al de arondissementen waar moet gekozen worden 3° dat art. 47 der grondwet zou worden her zien, Gare la bombe Moordpoging te Nijvel Een brutaal moordtooneel heeft de stad Nijvel verleden zon dag iu opschudding gebracht. Een soldaat der karabiniers, met name G... had eene maand verlof doorgebracht bij zijne tante. Dit verlof eindigde verleden zondag. Ter oorzake van een geldkwestie ontstond er twist tusschen de tante en den neef, De vrouw, door G... bedreigd, riep om hulp en deze, om haar te doen zwijgen, bracht haar een messteek toe, die gelukkig niet gevaarlijk is. Eeri gebuur die toegesneld was, bekwam een ergen steek in den arm en een gendarm werd eveneens door den woesten kerel getrof fen. Volgens andere inlichtingen was G... op het oogenblik dat de tante in de buurt water was gaan halen, in huis gedrongen en meende de kas open te breken. Zich verrast ziende, is hij op haar toegesprongen en heeft haar verschei dene steken in het aangezicht toegebracht. Op haar hulpgeroep wilde de moordenaar ontvluchten, doch eer hij hierin gelukte zag hij zich reeds van alle kanten ingesloten, daar een der moedigste geburen een vensterruit verbrij zelde, langs daar binnen drong en zoo voor de andere toesnellende helpers de deur kon ope nen. Het heeft veel moeite gekost om den moor denaar tegen de woedende volksmenigte te be schermen. Het slachtoffer is in doodsgevaar. Moordpoging te Charleroi. Jean Jacques N.... leefde sedert langen lijd op slechten voet met zijne buren, de echtgenoten C.... De bei de mannen waren schilders. Zondag wasN..., min of meer dronken naar huis gekomen, doch eer hij binnen trad, ging hij nog in eene herberg. Daar zocht hij twist met de herbergiester, en kwam slecht gezind naar buiten. Toen keerde hij zijne kwade luim tegen de vrouw van zijnen buurman C... Intusschen was de echtgenoot dezer leste naar huis gekomen en vernam wat er gebeurd was. C... werd woedend en ging den twist zoeker vinden, om hem rekening over zijn ge drag te vragen. N... deed door zijn zoontje een degenstok halen en bracht C... die thans wilde vluchten, met dit wapen een steek toe, zoodat het lemmer in drie stukken brak en de punt 10 centimeters lang, in de wonde bleef steken. C. vlnchtte naar zijne woning en viel in be zwijming. Een doktor verzorgde den gekwetste en trok het stuk staal uit de wonde. Het wapen was tusschen het hart en den lever doordrongen en heeft dus het leven van C. niet in gevaar gebracht, zoo er namelijk-geene ontsteking plaats heeft. N. is aangehouden. Hij beweert dat het staal, door met den stok te willen slaan, van zelf uit de schede gevlogen is en hij den steek dus onvoorziens heeft toegebracht, doch de oog getuigen loochenen dit gezegde. In de mijn van Oostende is er de verle- dene week voor fr. 94,982.65 c. visch ver kocht. De sloepen van Oostende leverden er voor fr. 68,504.05 c.; de fransche sloepen fr. 18,188.90 c.; de engelsche fr. 8,289.60 c. De tram Oostende-Nieuwport is ten volle hersteld. Dinsdag lest werd hij door de inge nieurs nagezien zoodra hij, volgens hun ver slag, goedgekeurd wordt, zal de dienst herne men. Mag men de postzegels die op de post kaarten voorkomen, afsnijden en er eenen brief meê frankeeren Een persoon mell aan de Gazette de Liége dat hij het zegel van eene eeuigzins beschadigde postkaart op eenen brief plakte, en de bestemmeling werd door de Post gedwongen dubbel vracht voor den brief te betalen, voor onvoldoende frankee ring. Bij weigering zou hij misschien een pro ces uitgelokt hebben, dat zoo ernstig had kun nen worden als dat welk onlangs door de rechtbank van Charleroi, betreffende de re- toer-kaarten van den spoorweg moest opge lost worden. Een nieuwe heiligschennende diefstal heeft in de kerk van Viesville, bij Gosselies, plaats gehad. De dieven hebben al wat eenige weerde had. meégenomen, HOLLAND. Jeanne Lorette. In de «haagsche kroniek» van de Nieuwe Groninger Courant wordt ge sproken van de geheiranisvolle manier waarop Jeanne Lorette uit Den Haag per rijtuig naar de statie en, onder geleide vud een veldwachter in burgrrskleéren en een gevangenbewaarder per 2e klas naar Arnhem, in plaats van naar 's-Bosch, is vervoerd, terwijl zij ook hier per rijgtuig werd afgehaald. Dit kan, volgens den schrijver, niet nalaten een allervreemdsten in druk te maken. Men verzekert dat de prokureur-generaal aan de statie was, om de gevangene te zien vertrek ken men zegt dal de minister van juslicie last had gegeven om de plaats, waarheen de jeugdi ge schoone zou worden vervoerd, zorgvuldii- gebeim te houden. Men beweert dat aan de veroordeelde gele genheid zal worden gegeven, zich te Arnhem met pianospel en de beoefening der kompositie- leer bezig te houden. Is dat alles waar, dan verwacht schrijver, dal wij na 3 jaren in onze salons een album van pia no-stukjes zullen zien verschijnen, als blijk van dankbaarheid aan de nederlandsche magistra tuur opgedragen, FRANKRIJK Op voorstel van den prefekt van Ariége zul len vijf-en-dertig geestelijken, te rekenen van 4 december aanstaande, van hunne jaarwedde beroofd worden. De zoogezegde bemoeiingen dier priesters in den lesten kiesstrijd dienen tot voorwendsel aan dien batelijken maatregel. Oplichting van een kind. Over een tien tal dagen hoorden de bedienden van de Batteau Express, te Boulogne, wanhopige kiuderkreten uil den stroom opgaan, waar juist hunne booten vastgelegd worden. Zij vaarden met een bootje in de richting van waar het gerucht scheen te komen en redden een kind van 7 jaren, dat op het punt was te verdrinken. Het kind vertelde hun later dat hel daags te voren werd opgelicht door een barakspeler, die zich met een aMuseum van wassen beelden» op de foor van den boulevard de Mènilmontant bevond. Deze kerel had bevonden dat het kind tot zijnen dienst niet geschikt was, vermist het een misvormden arm had en daarom wierp de ellen deling het in de Seine. Het kind kon de woonplaats ziiner ouders aanduiden en de vader legde onmiddellijk eene klacht bij het parket néér. De barakspeler werd maandag aangehouden. Daar hij natuurlijk dacht het kind verdronken was, loochende hij zijne dubbele misdaad met hardnekkigheid. Toen hij evenwel met het knaapje gekonfron- teerd werd, beefde hij in alle zijne lidmaten en werd doodsbleek. Het kind riep met overtuiging Ja 'lis hij hij heeft mij in 't water ge worpen. Een streng onderzoek is geopend, Bedrogen. Over eenige dagen las in d« parijzer dagbladen de volgende afkondiging M. V. H. biedt eene winstgevende bediening aan eiken persoon die een borg vier duizend frank zal kunnen storten. Te schrijven V. H..., poste-restante. De koetsier Hée, door de vleiende beloften aangezet, schreef naar geroeid adres. Hij werd onmiddelijk verzocht zich met de noodige fond sen te begeven naar het huis Van Happen koopman in diamanten, te Rotterdam. De koetsier voldeed aan dit verzoek. Terwijl de zoogezegde koopman de weerden onderzocht, klonk eensklaps een bel, en M. Van Huppen altijd met de titels in de hand, ging eens even tjes zien wat er was. Men begrijpt al dat M. Van Happen met den schal van dei) misleiden koetsier was gaan vlie- gen. Deze vernam van den portier dat hij zich in een prachtige zaal bevond, die slechts voor acht dagen gehuurd werd en waarvan de huur juist dien dag verviel. M. Lalmand, kommissaris van policie, heeft den aftruggelaar aangehouden op hel oogenbjik dat deze de titels van den koetsier deed uilwis selen. (Temps.) Licht en beschaving. In bet cceur-et- cerveau van Frankrijk, in hel verlichte Parijs is men bijgeloovig tot het belachelijke toe. Men neemt er nu nog algemeen aan, dat het rampen te weeg brengt, wanneer men zich den 13 der maand opreis begeeft, wel te verstaan, indien die 13° een vrijdag is. Om zich voor te stellen hoe zeer dit bijgeloof in de hooge fransche wereld is ingeworteld, zij het voldoende te welen dat de ontvangst gedu rende die dagen in de omnibussen met 10,000 frank vermindert op den ijzeren weg van het noorden met 10,000 fr. op de linie van het zuiden met 15,000 fr. in de waggons-beddea met 12,000 fr. enz. Op vrijdag 13 meert lestleden, bedroeg de ontvangst in den schouwburg van Parijs 14,000 fr. minder dan den vorigen dag. En diezelve beschaafde en verstandige parijzer bollen, die alzoo voor eene vod den schrik op hel lijf hebbeu, durven den spot drij ven met den fanatieke die in God, zijnen Schepper, gelooft ENGELAND. Vele personen schepen er vermaak in eene verzameling te maken van inseckten, die zij met eene speld tegen den muur of of kartonnen bladen vaslechtEn. M. Davy Habron, handels klerk, te Londen, had met eene zeldzame zorg vuldigheid dergelijke verzameling bijeengebracht Hij deed dezelve verledene week in het open baar verkoopen. De verzameling werd voor de verbazende som van 61,000 franken toegewezen. SPANJE. Wood van Alfonso All, koning van Spanje- Sedert langen tijd reeds was de gezondheids toestand van koning Alfonso wankelend, doch men verwachtte zich niet aan zulken spoedigen afloop der ziekte, als het geval geweest is. Ko ning Alfonso is overleden zijne dood is eeu echte ramp voor Spanje, dat waarschijnlijk weer aan allerhande rustverslooringen zal over geleverd worden. Te Baltimore is overleden Zuster Agnes Gubert die naar hen gevoelen van Rubinstein, de schoonste stem bezat, welke men gedurende deze eeuw heeft gehoord. Rubinstein hoorde die zuster ziugen in eene kerk. Nooit stemde zij er in toe zich door het publiek te latfln hooren. Strak- osch bood haar 250,000 fr. aan voor eene reeks koncerlen van zes weken. Zuster Agnes wijdde zich op 20 jarigen leeftijd aan den godsdienst joe en trad toen in het klooster van Georetown. Eindelijk de rechte of vooruit gang op het gebied der geneeskunde. Met niet weinig trots en zelfvoldoening hadden wij onlangs de eer voorgesteld te worden aan een der uitstekendste mannen dezer eeuw, namelijk aan Professor Thomas Holloway, een mar,, die meer voor den vooruitgang op het gebiod der heelkunde ge- daaB heeft dan ieder ander, die verdient genoemd te worden, wie hij ook zijn moge, zelfs de beroem de Abercrombie, Rush, Clark of Majendie niet uit gesloten. Wel is waar is zijn naam aan ons publiek overbekend, maar eensdeels wegens de zware be lastingen op den invoer vao medicijnen, anderdeels wegens de onwilligheid van goneesheeren en dro gisten om de belangen te bevorderen van een colle ga, door wiens meerdere kennis en bekwaamheid, "hunne eigen aanspraken dreigden overschaduwd te worden, staat het debiel alhoewel reeds aanzienlijk op verre na nog niet gelijk met de veelvuldige aan vragen in 't geheel Europa, Australië, Oost Indie, en de meeste gedeelten der beschaafde wereld. Door trapsgewijze op uilsluitend wetenschappelijke gronden voort te gaan kwam de Professor rced3 in den aanvang van zijne loopbaan tot eeDeoDtdekking. welke hem verre hoven alle medidinging verhief. Hij bemerkte hoe kwakzalveracblig dc zoo zeer ge roomde geneeskundige wetenschap uit den tegen- woordigen tijd was. en hoe weinig men werkelijk bekend was met de wetten der menschelijke phijsi- ologie. Terwijl hij zijn onderzoek voortzette, werd hem, als hel ware, eene gelukkige gedachte inge geven, en hij plaatste den oorsprong van welken aard ook, in het bloed. Hetbloed bevat levenskrach ten het bloed is zelf leven het wordt zelfs in de Heiige Schrift,het leven der menschen "genoemd Indien die stroom des bestaans onzuiver is, boe zoo de mensch anders dan zwak, uitgeput, vermagerd, en door verschillende soorten van kwalen gekweld kunnen zijn. Het bloed zuiveren, en het bloed zuiver houden, is krachtdadig alle ziekte verbannen. Daar- alleen bestaat dus hoop voor den lijder. De arme invaliede, die alle hoop op herstel reeds opgegeven heeft,kan weder als een vernieuwd en sterk man optreden. De behandeling van Prof. Holloway roeit alleongosteldheden uilof zij voortspruiten uit de maag, de lever, de nieren, de longen, hel hart of de huid, hij schrijft hun, oorsprong aan het bloed toe, en brengt het aangetaste orgaan weder tot zijn, vo rigen volkomen welstand terug Dit wetende, zoowel door eigen ondervinding als door die van onze vrien den, vervullen wij slechts een, cbristelijken plicht jegens het publiek door het ten sterkste aan te be velen. De pillen en Zalf van Holloway, de eer3te wegens inwendige ongesteldheden, de tweede voor uitwen dig gebruik bij wonden en zweren, welke elk ander zoogenaamd middel hebben weerstand geboden. New York Atlas. i

De Denderbode | 1885 | | pagina 2