In de bijzondere briefwisseling uit Brussel aan het Handelsblad, lezen wij het volgende M. Thonissen en de burgerwacht. Het schijnt dat de toegenegenheid van M. Thonissen voor de burgerwacht nog niet ten einde is. De pluimdragers, die hij zoo rijkelijk voor hunnen pronkdienst heelt begiftigd, vragen hem nu dat hij den ouden Tir national van den Leuvenschen steenweg zou vervangen door eene nieuwe schietbaan, geschikt voor de wapens van verre dracht. Zij dringen bovendien aan, opdat de schiet oefeningen verplichtend worden gemaakt. Hopen wij dat de minister van binnenland- sclie zaken aan die eischen zal weerstaan. Ongelukkig, deze zijn zooveel te dringen der daar degenen, die ze hebben vooruitgezet, er een middel in vinden, om hun persoonlijk aanzien te vermeerderen. Het is met de burgerwacht evenals met het leger gelegen hoe meer galons men aan de oversten geeft, hoe meer zij er willen hebben. Wat in den Senaat is gebeurd, is nogtans eene verwittiging, waarvan de minister van binnenlandsche zaken zou moeten rekening houden. Hij heeft kunnen zien dat de rechterzij slechts met tegenzin en spijt de uitgave heeft gestemd om de burgerwacht te peerd met revolvers te wapenen. Het wantrouwen van de Senateuffe is maar al te zeer gewettigdzij hebben gezien hoe die burgerwacht zich te Brussel op 7 September heeft gedragen. Denkelijk kennen zij de misdadige bedrei ging, welke dien dag een der oversten zou hebben laten hooren, toen men hem de moge lijke tusschenkomst van het leger aankondig de Indien het gouvernement de stoutmoedig heid begaat de tusschenkomst van het leger in te roepen, zou de bedoelde officier hebben ge zegd, i zullen wij rechtstreeks naar het stadhuis gaan om er de republiek te pro- klameeren. Als de zoogezegde verdedigers der orde be kwaam zijn zulke verklaringen ie doen, dan zou men hen moeten ontwapenen, in plaats van hen van revolvers te voorzien. Le Temps van Parijs deelde dezer dagen onrustwekkende tijdingen meê aangaande den gezondheidstoestand van Z. H. Leo XIII. Deze tijdingen waren onecht. Onze stadsgenoot, de heer Baron Leo Bethune en zijne dame, welke zich, op dit oogenblik, te Rome, bevinden.had- den de eer en 't geluk van op 2eu Kerstdag door Z. H.Leo XIII in gehoor ontvangen te wor den. De gezondheidstoestand van Z. H. was allerbloeiendst. Leo XIII onderhield zich langen lijd met Mr en Mra* Baron Leo Bethune en drukte vooral op zijne genegenheid en liefde voor België en zijne tevredenheid over de Hoogschool van Leuven. Z. H. Leo XIII gaf, bij 't eindigen des gehoors, zijnen zegen aan -t jeugdige huwelijkspaar, aan hunne familiën en aan hunne geboorteplaats. RECHTERLIJKE KRONIJK. Mer leest in de bijzondere korrespondentie van de Chronique Dr.r.sdag verschenen voor den krijgsraad v Ai twerpen eene reeks onder-officieren en c r beschuldigd van vrijwilligerspre- mï&n, bij middel van valsche boekskens ver kocht te hebben. Uit de debatten is gebleken dat er premiën van 500 fr. voor 40 en 50 fr. gekocht werden. Men weet dat een wetsontwerp, die premiën onvervreemdbaar verklaard heeft. De beschuldigden zijn veroordeeld tot straf fen, verschillende van 5 maanden tot 5 jaar opsluiting. STERFGEVAL. Verleden donderdag 24 december, overleed godvruchtig te Brussel, in den ouderdom van 85 jaar en na eene langdurige ziekte, de heer L. Gachard, algemeen archivaris van het ko ninkrijk. Deze dood is eene gebeurtenis in de geleerde wereld. M. Gachard bewees aan de geschiedenis van Belgie onschatbare diensten; hij was een taaie navorscher, die uit den voor tijd veel schats van wetendheid wist op te delver. hij maakte deel van een merkelijk getai geleerde genootscft«ppi i in het binnen- en buitenlandhij was daarbij een man van groote nederigheid. De dood 1 eene beroemdheid weggenomen, en zijn af sterven wordt in de geleerde wereld zeer be treurd. Zijne uitvaart heeft verleden zaterdag met groote plechtigheid plaats gehad in de kerk van O. L. Vr. ter Zavel te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. Gevonden. Op tweeden Kerstdag heeft men, in een estaminet onzer stad, eene borze gevonden, inhoudende eene som gelds De verliezer mag zich wenden ten bureele van Den Denderbode, alwaar hem de noodige inlichtingen zullen gegeven worden. D© Gemeenteraad onzer Stad heeft, in zijne zitting van maandag jl.een Commissie benoemd gelast metde herinrichting der politie. De Commissie zal te onderzoe ken hebben 1° of onze politie dient heringe richt te worden2° of het niet noodzakelijk is de nachtwakers afteschaffen en ze te vervan gen door politieagenten3° of het bureel van politie, de wachtzaal en het arrest- of door- tochlhuis degelijk zijn ingericht en aan de noodwendigheden van den dienst beantwoor den. Deze Commissie is samengesteld uit de heeren Van Wambeke, Monfils, Verbrugghen, Gheeraerdts en Limpens. Wij juichen dezen maatregel toe; sedert lang vereischt onze stedelijke politie eene grondige herinrichting. De Aalstersche klapper, Almanak voor 't jaar O. H. J. G. 1886, zal in den loop der toekomende week aan alle onze geachte geabonneerden van den buiten franco toege zonden worden. Tombola ten voordeele der werk lieden zonder werk ingericht ter estaminet St. Lucas Klapstraat alhier. De openbare loting zal plaatshebben den iO Januari 1886. Wilt gij de ongevallen en den last ver mijden. gebruik de saamgepersten mut saard gij zult er zekerheid, spaarzaamheid, zuiverheid en gemak bij vinden voor het aan steken van vuren van allen aard. Talrijke ser- tificaten. Vraagt prospectus. Entrepot te Ca- pelle-ten-Bosch, Aanzienlijken afslag voor den handel. Slechts bij het ter pers leggen bezorgt men ons het eerste nummer van het liberaal of geusche blad De Dendergalm. Wij bemer ken dat de zoo eerlijke en treffelijke stichters van dit blad, de liberalen zijn-immers de eerlijkste en treffelijkste lieden der. wereld, nu juist voor den titel de zelfde letters hebben genomen dan den Denderbode. Hoe eerlijk hoe deftig niet waar, Medeburgers, dat de liberalen in hunne handelwijze zijn Wij zien verder dat de schrijvelaars zich met een artikel van den Denderbode over den verjaardag van 1789 onledig houden 't spijt ons dat De Dendergalm ons zoo laat wierd bezorgd.... In alle geval men zal er toch niets bij verliezen. Men schrijft uit Meire Schoon feest, donderdag avond 31 Decem ber,in deze oude gemeente.Immers men vierde er den achtbaren Burgemeester Coppens, ter gelegenheid der burgerlijke dekoratie van le klas welke hij ontvangen heeft. Rond 5 ure 's avonds vergaderde de Gemeenteraad in openbare en plechtige zitting, en, na eenige welgepaste woorden van gelukwerischen door M. Vlegels, Schepen, uitgesproken, werd den heer Burgemeester Coppens onder de toejui chingen der aanwezigen zijn prachtig portret aangeboden. M. Coppens het geschenk met aandoening ontvangende, drukte aan allen zijne warmste bedankingen en zijne beste gevoelens van ver kleefdheid uit. Daarna veranderde de zitting welhaast in eene ware feest welke in alle broederlijkheid en vreuge tot diep in den avond voortduurde. Die blijde dag zal lang in het geheugen blij ven van allen die er aan tegenwoordig geweest zijn. Aanhoudingen te Brussel. Dijnsdag nacht zijn er dieven in den kelder van M. Van B... wijnkoopman, gedrongen en stolen er 75 flesschen fijne wijnsoorten en een karabijn- Flobert. Daar de inbraak bij middel van een breekij zer gepleegd was, had de policie niets eenvou diger te doen dan te zoeken of er nergens een dergelijk werktuig gestolen was, want dieven werken gewoonlijk met gestolen gereedschap. Eindelijk vond men een .smid bij wien een kerel een groot breekijzer had laten slijpen, zeggende dat hij te Antwerpen aan de afbraak der tentoonstelling ging werken. Verder zoekende, ontdekte men den aange duide» persoon, zekeren Debecker, dronken in eene herberg. Bij onderzoek vond men in zijnen zak een sierlijken kurketrekker, die aan M. Van B. toebehoorde. Men wist nu genoeg om op verdere aandui dingen ook nog zekere Trappeniers aan te houden, die in eene andere herberg eene keers had gevraagd, waarvan men het overschot in den wijnkelker had terug gevonden. Eene juffer van den Waverscheristeenweg heeft iu de twee aangehouden kerels, dezelfde schurken herkend, die ook bij middel van een breekijzer in hare woning hebben willen drin gen. Beide zijn zeer gevaarlijke schurken, die reeds eene goede vracht veroordeelingeu tel len. Trappeniers was liet hoofd der bende, die verleden jaar het gemeentehuis van Etterbeek met steenen aanviel. Ook heelt de policie nog een kerel gevat, die van de bende kiekendieven deelmaakte, even als de genen die er een bijzonder stieltje van maakten stootwagens te stelen. Het schijnt dat ter oorzake van al die aan houdingen de policiekorpsen van Brussel en. Laeken allebei de eer voor zich willen houden en er zelfs ernstig ruzie over maken. Men schrijft uit Brussel aan de Patrie, dat M. Malou de leste hand legt aan twee groote boekdeelen, getiteld Cinqaunte ans au service de la Patrie, (50 jaren in den dienst des vaderlands). De liberale Eloile Beige meldt dat er zich zooveel mannen aanbieden als vrijwilligers met premie, sedert dat generaal Pontus be paald heeft dat zij voortaan enkel maan den onder dienst moeten zijn, in plaats van 36 zoo als eertijds. Ehwel, zooveel te beter, zeggen wij't Is toch al zooveel min voor den dwangdienst, en ons legerza! toch, voor een zeker deel, samen gesteld zijn uit vrijwilligers. Zes koffers. De Journal de Liége heeft den in de archieven •an Brt .s;d zes ijzeren koffers vol geheime papieren van de paters Jesuieten Hoe zijn ze daar gekomen, op het einde der verleden eeuw Dat weet niemand, maar ze zijn er Zoolang M. Gachard (een Jesuiet archivist was, kon er niemand aan raken... Dal belache lijk uitvindsel verbergt weêr een truc, wij zijn er zeker van. Laat ons zien wat er uit die zes ijzeren koffers voor den dag zal springen... Nieuwe postzegels. Te rekenen van 1 Januari zullen er nieuwe postzegels in omloop gebracht worden, te weten van 20 centie men (kleur reseda,) van 50 centiemen (geel bruin) en van 2 fr. (violet.) Moniteur Dieven hebben het kapelleken van Sint- Guido, op den Etterbeekschensteenweg, hijna geheel afgebroken en leeggeplunderd. Het beeld van den beschermheilige, de kandelaars en al de draagbare voorwerpen heeft men in een naburig veld teruggevonden. Alleen de offerblok, die met een zwaren steen verze kerd was, hebben zij onaangeraakt moeten laten. Deze bevatte rond de 50 fr., welke later door den eervv. h. pastoor van Anderlecht gelicht zijn. De policie zoekt de plichtigen op. 'Eindelijk dood... Het schijnt dat men in het liberaal kamp niet straffeloos aan de vrienden der drie puntjes raken mag. Wij heb ben gezien in het proces Peltzer hoe zekere logie-mannen in de weer waren om te zwijgeu en boe zij de justicieop het dwaalspoor brach ten, om Br.-. Armand niet in de klem te bren gen. Geen wonder, de Br.-, 's mogen elkander niet verraden al zijn het nog zoo groote vlug gen, en zij die het doen moeten dit duur be- koopen. Zoo vertellen de dagbladen dat zekere Ste vens, nu in een zinnelooshuis gestorven is, na jaren lang door eene geheimzinnige macht vervolgd te zijn. Stevens was beambte in de Bank Union et Credit en het was hij die de eerlijke daden ont dekte van Br.-. Emnierique en konsoorten. Men weel dat die eerlijke Br.-., eerlijk op een ander veld gelijk Br.-. Armand, veroor deeld werd, en sedert dien was hij door alTer- ande naamlooze beleedigingen en bedreigingen vervolgd. De arme kerel, die niet anders deed dan zijn plicht, daoht dat die vervolgingen zouden op houden, als hij zijn ontslag gaf en hij gaf het docli daarom werd de vervolging niet gestaakt en zij bracht hem zóó ver dat hij eene poging deed om zich het leven te benemen, tot dat hij eindelijk in een zinnelooshuis terecht kwam en daar stierf. Uit Cuerne Verleden woensdag was Theophiel Paret, voerman bij de heeren Devos en Vandevenne, blocmpelders te Kortrijk, ten drie ure van den achternoen vertrokken met eene» wagen, geladen met blomme voor Ingel- munster. Gekomen aan de herberg Den Arend, te Cuerne, langs den Drugschen steenweg, werd hij floor Gustaaf Vansteenkiste, stalknecht, nu zonder dienst, in gezeide herberg binnen ge roepen om een glas bier te drinken, waarop Paret den genaamden Delannoy, die hem ver gezelde om den wagen te helpen lossen, deed voortrijden, binst dal hij in de herberg eens naar ging. Terwijl zij hun glas ledigden, werd er van een en 't ander gesproken, tot zoó verre da1 Vansteenkiste tegen Paret zei Gij maakt 'ne put voor een ander en gij zult er zelf inval len, waarop Parel antwoordde Hoor, hoor, ik leve geern en laat geern leven. Daarop ging hij voort, zijne zweep over zijnen hals leggende. Hun geschil was ontslaan om dat Vansteenkiste, eenige dagen te voren, geene 20 centiemen drinkgeld gekregen had, voor de peerden van Paret drinken te geven. Eenige boomen verre gekomen, ging Van steenkiste, achter Paret, trok hem verradelijk ten gronde en gaf hem stampen, die hem van zijn zeiven deden vallen. Paret spande al zijne krachten in om op te staan hij gerecht al suk kelen nog eenige bootnen verder, waar hij ten gronde, zakte. Van Steenkiste liet zijn slachtoffer liggen en keerde terug iu de herberg Den Arend, zeggen de dat hij in zijnen vinger gebeten was. en hij verzocht de bazin een slunsken er aan te doen. Deze lachte hem uit en zei dat hij ievers geern eene klucht had gespeeld. Eindelijk voldeed zij aan zijn verzoek. Terwijl dat zij daarmee bezig was, kwam het dochterke des huizes binnen geloopen, roepen de Moeder Paret is dood en den kerel ziende, zegde liet kind tot hem «En gij, wree daard, gij zult betalen hetgene gij gedaan hebt Daarop is Vansteenkiste gaan kijken. Bij het lijk herhaalde hij verscheidene keeren: Is hij dood, hij is wel dood 't Volk was verontweerdigd. Hij is dan gegaan langs den steenweg van Harelbeke. 't Moest wel passen, M. Vandevenne, een dei- bazen van Paret kwam naar Kortrijk gereden en toen hij te Ingelmunster was vernam hij het ongelukkig nieuws van zijnen knecht. Hij ver wittigde den veldwachter van Ceurne, die vier mannen opeische. en deze gelukten erin den woesteling te vinden, aan te houden en naar Harelbeke te doen, Te Harelbeke woont de broeder van het slachtoffer. Het volk van daar was zoo opgewonden, dat de gendarmen veel moeite hadden om het te bedwiugen. Paret werd in Den Arend, gedregen, in af wachting dat hel gerecht van Kortrijk het lijk kwam schouwen. Roud elf ure's avonds werd Vansteenkiste bij zijn slachtoffer gebracht, alwaar hij zei eene beet in zijn vinger gekregen te hebben. De wetsdoktor die'tgerecht vergezelde onderzocht den vinger en bevond al den eenen kant eene schribbeling dit kwïlm van geene bete voort, want de vinger hadde moeten al twee kanten geteekend zijn. Daarop is Vansteenkiste aan 't schreeuwen gevallen. Het lijk van Paret werd donderdag morgend naar Kortrijk overgevoerd, alwaar de lijk schouwing heeft plaats gehad. Zaterdag had de begraving in Sinl-Eloijskerke plaats. Paret was een goede dienstknecht hij was 42 jaar oud en laat eene vrouw met twee kinderen achter. 't Kint. Na 9 jaren en eenige maan den heeft de millioen-man de grendels der gevangenis voor zich zien wegschuiven en is hij, zooals wij reeds zegden, naar het arrest huis overgebracht, waar hij op 6 maanden tijd, nog 45,000 fr. moet effen maken.... De nietige gevangenisrups is verdwenen en als een schoone brusselsche vlinder, in klee- ren naar de leste mode, is hij naar zijn nieuw verblijf vertrokken. De kleermaker, die in den tijd zijner glorie voor hem werkte, heeft hem een volledig kostuum bezorgd. 't Kint is, zooals alle gevangenen bij zijne intreê en bij zijnen uitgang in de gevangenis gewogen. Hij is 3 kilo verzwaard. Toen heeft men hem de juweelen terugge geven, die hij op 't oogenblik zijner aanhou ding droeg, Den ring zijner moedor, welke er bij was, bracht hij koortsachtig aan zijne lippen; Hij heeft het personeel der gevangenis be- dankt voor de zorgen ten zijnen opzichte. Hij van zijnen kant, heeft ook nooit reden tot klagen gegeven. In de greffie bemerkte hij de portretten van de aartshertogen Rodolf en Stefanie. Geestig willende zijn, vroeg hij of dat de portretten van 't Kint en Lolo waren. Hij vroeg om in zijn nieuw verblijf op pis tool te mogen zitten. Dit werd hem geweigerd. Echter heeft men hem toegelaten zijne eetma len van buiten de gevangenis te doen komen. Zijne overbrengst van de eene gevangenis naar de andere beeft eenen tamelijk grooten oploop teweeg gebracht en nog spreekt men aanhoudend van hem. In de maand Juni van het afgeloopen jaar werd een persoon van Geldenaeken voor erge feiten, tot 18 maandeu gevangenis ver oordeeld. Hij ging in beroep; maar eer de zaak afgeloopen was, ontving het gerecht een telegram, meldende dat de man overleden was. Niemand werd bij het lijk toegelaten. De begrafenis had plaats en de doktor die de dood bestatigde, stierf ook na eenige weken. Sedert dien tijd waren eenige maanden verloopen, toen personen van den omtrek uit Amerika terugkwamen en vertelden, den ver oordeelde daar gezien te hebbenhij zou hun zelfs tot aan de stoomboot uitgelei hebben gedaan. De zaak maakt natuurlijk veel gerucht, Op dit oogenblik verwacht men het parket, om de ontgraving van de lijkkist te doen. Belonging.Een paar honderd personen met eene roode vlag aan hel hoofd, waarbij drie of vier geuzenvlaggen, hebben maandag avond eene hetooging gedaan voor het stad huis te Antwerpen, om den priester uit de school te houden. Die groote patriotten zon gen de... Marseillaise. Dit zegt alles (Handelsblad.) Een matroos te Antwerpen hield zich aan boord van zijn schip met eenig schilder werk bezig. Hij maakte hierbij eenige verf- plekken op zijne kleêren, welke hij vervolgens met terpentijn poogde uit te wasschen. Toen hij later bij bet vuur ging staan om zijne kleê ren te droogen, vatten dezen vuur. In een oogenblik stond de man van boven tot onder in brand. Men trok onmiddelijk de kieêren van zijn lichaam. De ongelukkige werd echter met erge brandwonden naar het gasthuis gedragen. Een weesjongen van Brugge, omtrent 19 jaar oud heeft het lot van 25,000 fr. der brus selsche leening gewonnen. Men ziet, 't geluk is nog niet uit de wereld. Papieren pianos. Als men hiervan hoort spreken, zalmen licht begrijpen dat er alleen kwestie kan zijn van pianokassen. Er zouden eventwel nog enkel twee zulke pianos verveer- digd zijn. De kassen bestaan uit eene sterk geperste papiermassa, waaraan men eene harde en fin gepolierde oppervlakte heeft ge- gegeven. Het kort en afgebroken geluid, dat tot nu toe aan de pianos eigen was, is vervan gen door eenen weeken, vollen, aanhouden den toon, die meer met dien van orgelpijpen overeenkomt. Een dezer pianos bevindt zich te Parijs; de andere is in hel bezit van den hertog van Devonshire. Zwarte bende. In de omstreken van Charleroi gaat er schier geen nacht om, zon der dal men over diefstallen met inbraak te klagen heeft. Zondag nacht drongen zwartgemaakte kerels in de woning van M. Gabriel Brogneaux, glas blazer te Jumet, welke op dit oogenblik op zijn werk was. De inbrekers rukten de vrouw uit haar bed, na haar eerst gebonden en liet schreeuwen onmogelijk gemaakt te hebben, en droegen haar naar de keuken. Toen deden zij haar de sleutels geven en be gonnen alles te doorzoeken. Zij maakten zich meester van ongeveer 400 fr., verschillende akties, eene gouden horlogie, 7 paar bedde- lakens, enz. het alles voor eene weerde van ruim 1200 fr. Toen verlieten zij het huis, de arme vrouw meer dood dan levend aan haar lot overlatende. Eiers. Om te weten of een ei versch is, is st veel de mode het voor het licht te be kijken. Daardoor kan men inderdaad weten of een ei geheel versch of reeds oud is. Maar wilt gij om zoo te zeggen eene weegschaal over de verschheid der eieren, neemt ruim een vierendeel zout (120 grammen,) doet het smelten in eene kanue (1 liter) water, en als hel gesmolten is, noemt dan de verdachte eiers en laat ze er in zinken. Indien er ver sche eiers onder zijn, ze zullen zinken zijn ze niet meer dan eenen dag oud, tot den gron de toe zijn ze twee dagen oud, omtrent tot den grond zijn ze niet geheel versch meer, ze zullen zwemmen in 't water, op zekere hoogte, en zijn ze bedorven, ze zullen boven zwemmen. Alzoo komt een ei van meer dan 5 dagen oud boven, en liet zwemt met een des te grooter deel boven 't water, naarmate het ouder is. (Uit le Patriate lllustré.) HOLLAND. Uil Ter Apel (Nederland) wordt aan de N. IJselbode het volgende geschreven 't Is weêr voor de boeren en pachters in de veenkoloniën betaaltijd geweest van huur- en pachtpenningen, van termijnen, van meetspeciën en wat niet al. Een boer kan in niet in falliet gaan, maar wel zijn boeltje verkoopen, als hij het niet lan ger kroppen kan. En nu. met den besten wil ter wereld, kan de boerderij niet opbrengen wat aan huur, pacht, kapitaalsren.e en belasting betaald moet worden. Veel groote boeren, die vroeger veel knechten hielden en hunne zoons als jongeheeren lieten rondloopen en rondrijdeu, zijn verplicht alle overtollige weelde af le schaffen en hunne kinde ren, die den arbeid ontwend zijn, krachtig toe te roepen Schoenmaker, houd je bij je leest Door de noodzakelijke opvolging dezer ver maning, ziet men dan ook in de vanouds welva rende boerenstreeken veel min gerij en geros dan vroeger de straten en wegen zijn veel stil ler en de herbergen veel eenzamer dan voor heen. Er zijn boeren in vette kleistreken van Gro ningerland, die alleen nog maar door de genade van hunnen geldschieter boer blijven. Stelt u voor dat over 7 k 9 jaar zich daar een landbou wer vestigde inel bij voorbeeld 50,000 gulden kapitaal, en dat hij voor 100,000 gulden land kocht, dus even zooveel leende als hij er zelf kon in steken. Niemund zal zeggen dat zulks èene roekelooze onderneming was, en toch zijn de landprijzen daar zoo zeer gedaald, dat deze boer nu meer dan arm is a Wanneer men dan ook de couranten leest die in dit deel des lands uitkomen, is men ver wonderd en bedroefd over het verbazend getal verkoopingen van boerderijen, veestapels, in boedels en wal daarbij behoort, die dag aan dag aangekondigd worden. De veckoopingen wor den dikwijls wel is waar ten verzoeke van den eigenaar gehouden maar meestendeels is hij door den hijpotheekbouder gedwongen. Dikwijls gebeurde het dat de eigenaar niets overheid en boereknecht moest worden, of.... in de nieuwe wereld een nieuw leven aanvangen FRANKRIJK. Eene verschrikkelijke ramp had zondag, al heel vroeg, in de haven van Rouaan plaats. De Furet, klein stoomschip toebehoorende aan de maatschappij Bertin en varende van Boïeldieu naar Bouille, nam een veertigtal werklieden aan boord, die door M. Bazire. aannemer van ontschepingen, naar Croisset werden gestuurd, Eenige andere reizigers in bestemming van la Bouilli hadden insgelijks plaats op de Furet genomen. Er heerschle een dikke mist op de Seine en de Furet had hare lichten aangesto- keu. De stoomboot vaarde den stroom zeer traag af. Bijna terzelfdertijd stak eene andere stoom boot toebehoorende aan de maatschappij Fives-Lille uit de haven langs den linkeroever van wal, op de hoogte van Mont-Riboudet. Deze stoomboot Jeanne, diende tot hel over brengen van de noodige materialen van de nieuwe brug, Het kleine vaartuig werd door geen enkelen lanteern verlicht. Het wilde de Seine overste ken en verscheen tot voor de bureelen van den kapitein der haven. Het is onverstaanbaar hoe de stuurman van dit vaartuig de Furet niet heeft bemerkt. Er had onverwacht eene aanzeiling plaats. De botsing was versshrikkelijkDe Furet werd aan het liukergedeelie van haren voor steven gansch verbrijzeld en het water stroom de in het schip. De Jeanne werd min beschadigd. Er ontstond eene onbeschrijfelijke verwar ring aan boord der Furet. Het wanhopig ker men der passagiers werd op grooten afstand gehoord. De werklieden van het huis Bazire kwamen op de ongelukkige gedachte de reddingsbooten in het water te laten. Twee mannen van het scheepsvolk wilden dit beletten, doch zij werden metgeweld omver geworpen. Eenige pereonen, door eene ware paniek bevangen, sprongen over boord om heil in de bootjes te zoeken. Eilaas door hunne al te groote haast en onvoorzichtigheid kantelden de bootjes om en al degenen die er in zaten verdwenen in den afgrond. Niets werd nagelaten om hen te redden, doch vruchteloos. Zes mannen en twee vrouwen werden nog niet terug gevonden. Verwereldlijking van het Gasthuis Cochin te Parijs. Het gasthuis Cochin werd dezer dagen verwereldlijkt. De zusters die zich iu dat gesticht opoffer den aan de verzorging van zieken, gebrekke- lijken en kleine kinderen, werden weggezon den en door wereldlijke oppassters vervangen; De goede zusters zijn, bij liet vernemen dier tijding, naar hare kamers gegaan, om daar tranen te storten. 's Namiddags ten 2 ure, hebben zij ten ge- talle van 25 het gasthuis verlaten, waar vele van haar gedurende dertig jaar aan de bed sponde der lijdenden en stervenden hadden gezeten. De beroemdste geneesheeren van Parijs, hebben zich zoo lang mogelijk tegen het ver wereldlijken van 'l gasthuis verzet. Verschrikkelijk drama. Een verschrik kelijk drama had dijnsdag in het llötel de Nan tes. te Limoges, plaats. Ziehier in welke omstandigheden M. Ballefin, adjudant bij het 63* linlerege- ment en schoonzoon der eigenares van het hotel, bevond zich op de eerste verdieping en speelde aldaar met zijne lieve Martha, een allerbevalligst dochterke van twee jaren oud. M. Ballefin nam weldra een klein geweer van den muur en zegde lachend tot het kind Martha, wij zullen ons nu vermaken met pan te doen. Hij zette een capsule op de zundstift van het geweer en mikte op het kind, dat op den schoot van Mev. Ballefin was gezeten. De ongelukkige vader deed inderdaad pan... Rampzalige riep wanhopig de moeder, gij hebt ons dochterke gedood De kleine Martha werd door het schot aan den half getroffen en viel gansch bebloed tegen den grond. Aan Mevr. Balletin werd een vinger afgeschoten. Het geweer was sedert iang geladen, zonde1, dat M. Ballefin het wist. De onvrijwillige moordenaar wierpzlch kermend in de arr i zene wijl de schoonmo dat zich in de kamer bevond, de stervende Martha in een bed legden. Toen de doktors Thouveuet en Périgord aankwamen, gaf het arme kind den geest, na verschrikkelijke pijnen te hebben geleden. DUITSCHLAND. De kruidenier F. Müekelmann, te Hamm, in Westfalen, beeft lestleden woensdag zijne vrouw en vijf kinderen den hals afgesneden, Des morgens is hij dit aan eenen buurman gaan vertellen, onder verzekering dat hij het opzettelijk en in koelen bloede had gedaan. De buurman gaf hiervan bericht aan de policie, die den moordenaar terstond gevangen nam. Uit zijne antwoorden bij het voorloopig verhoor bleek, dat zijne zaken sinds eenigen tijd achteruit waren gegaan, tengevolge waar van het bij hem een vast gedacht was gewor den, dat hij zijne vrouw en kinderen moest ombrengen, om ze tegen armoede te bevei ligen. Op de vraag, of hij er niet aan had gedacht, ook ziclizelven van kanfte maken, antwoordde hij, dat hij reeds voeral had besloten dit niet te doen, omdat hij meende zich niet aan de aardsche straf zijner daad te mogen onttrek ken. Voorzeker hebben wij hier niet met eenen misdadiger, maar wel met eene zinnelooze te doen. Levend verbrand. Gedurende de eer sten Kersdag had er te Berlijn eene jammer lijke gebeurtenis plaats, die vooral in de too- neelwereld een hoogst pijnlijken indruk heeft gemaakt. In het Belle Alliance Théatie had namelijk de repetitie plaats van Lucinde am Toeater. Een meisje, aan het tooneel verbonden, kwam, terwijl zij zicli kleedde, te dicht bij een gazbek, zoodat hare kleeren vuur vatten en in een omzien in vlam stonden. Waanzinnig van angst vloog zij in de kleed kamer van de jeugdige talentvolle tooneel- speelster jufvr. Boebm. De kleêren van deze vatten daardoor ook vuur. Nu vluchtten de twee meisjes, in vlam men, de trappen af. Daar ontmoetten zij den regisseur, die hen op den grond wierp en het vuur uitdoofde door zijn rok over de beide meisjes te werpen en haar daarin te wikkelen doch het was te laat. Maandag overleed jufvr. Boehm aan hare vreeselijke brandwonden, en het andere meis je verkeert op dit oogenblik nog in levensge vaar. PAUSELIJKE STATEN. De Paus heeft in zijn antwoord aan het H. Collegie, wiens leden hem ter gelegeuheid van Kerstdag gingen geluk wenschen, ouder andere gesproken over de uitbreiding van hat geloof in de verschillige missiën en de gelukkige op lossing zijner bemiddeling ia hel geschil dat lusschen uuitSchland en Spanje was opgerezen. Ook handelde de H. Vader over de moei elijk- heaen welke hij tegenkoml, vooral in Italië, waar men wetten stemt die strijdig zijn met de wetten der Kerk.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2