Werkmaus-Crisis. de der voortbrengsels ook stijgen. Dit zou het geval zijn in Amerika gelijk in Europa. Van dat oogenblik zou de groote konkurrentie, die Indië ons aandoet, ophouden. Het blad zegt dat M. von Bismark, toen hij het zilvergeld in Duitschland ontmuntte, een der groote oorzaken werd van de weerdever- mindering van het zilver. Het zekerste is dat Duitschland er meê van de eersten door gesla gen werd. Het zullen dus de invoerrechten niet zijn, die den prijs der granen zullen doen klimmen; integendeel. Om wezenlijke maatregels ie vinden, zou men zijnen toevlucht moeten nemen tot een Kongres, waarin men de weer de zou bepalen van de metalen, als geld ge bruikt. Vroeger zijn die pogingen mislukt. Vandaag zou men die pogingen, met vrucht, kunnen herbeginnen. STAD AALST. Wij vernemen dat de heereu Officieren van de Pupillenschool des legers, alhier in bezet ting, op 't oogenblik een luisterrijk Concert inrichten 't welk, met de goed keuring van ons Stedelijk Bestuur, op Zondag 31 Januari, ter Groote Feestzaal van 't Stad huis, ten voordeele der werk lieden zonder werk, zal gegeven worden. Naar men ons verzekert, zal dees Concert een der merkweerdigste wezen welke wij hier ooit hebben kunnen bijwonen. En i '1, reeds zijn de heeren Officiers van lende medewerking verzekerd van Sr Fierens, 4° zangeres tfiinl burg te Brussel. M. Van Loo.^fn'uzie' ter, van liet jagers peer$ en andere kunst liefhebbers. Or jUMzeu. der plaatsen zijn vastgesteld als v <i. beiioudene fr. 3.00; Eerste fr. 2.00; Tweede fr. 1.00. Te rekenen van Zaterdag 9 Januari, van Tl ure tot den middag, zullen kaarten zonder vermeerdering van prijs te verkrijgen zijn ten lokale der Pupillenschool. Wij sporen onze geëerde lezers aan dit edel werk der heeren Officieren bij te treden en te ondersteunen. Onnoodig, denken wij, er ver der op aan te dringenelkeen weet genoeg welke droevige tijd het is voor onze werklie den zonder werk. Op Zondag 16 Februari aan staande, zullen de heeren Leerlingen der Pupillenschool eenMuzikale enTooneelkundige Avondfeest geven ten voordeele van de armen. Het melken der koeien. Eene koe goed melken, zegt Villeroy, is geene zoo gemakkelijke zaak als men zou mee- nen, en vele koeien worden dikwijls bedorven door de onachtzaamheid der dienstmeiden. Men zou, schrijft desaangaande een ameri- kaansch dagblad, vijf en zelfs 10 ten honderd meer melk bekomen, indien bij het melken de volgende punten steeds werden in acht geno men. 1° Nooit de koeien plagen als ze naar de weide geleid worden of als men ze huiswaarts brengt 2° Zooveel mogelijk op gelijke tusschenpoo- zen melken. Vijf uren 's morgens en 6 uren 's avonds, zijn voortreffelijke oogenblikken 3° Onder het melken, zachtjens met de koe omgaan 4® Zoohaast mogelijk na het eten melken, want dan is men zeker al de melk af te halen 5° Nooit lachen noch praten of zich met iets anders bezighouden terwijl men melkt 6° Als men de koe nadert, ze streelen of haar op zoete manier aanspreken 7° Nooit de koeien laten uitgaan of terug brengen door een knaap, die zich vermaak! met op de dieren met sieenen te werpen af ze te slaan, iedermaal dat hij er gelegenheid toe beeft 8° Nooit 's morgens te vroeg en 's avonds te laat melken, alszoo den dag verdeelende in twee deelen, het eene van vijltien, het andere van negen uren 9° De koe niet op den rug slaan met eenig voorwerp in de hand haar zacht toespreken, als ze niet wil opslaan 10° Zacht melken en ophouden zoodra de melk zich niet meer vertoont 11° Zorg dragen het dier niet te verschrik ken terwijl men melkt en het niet slaan als men ophoudt. Zondag 11. deelden wij meê dat men ons, bij het ter pers leggen, het eerste of proefnummer van den Dendergalm kwam te bezorgen. Wij hebben sedertdien bedoeld nummer met aan dacht gelegen, en, waarlijk, wij moeten zeg gen dat het gezeever en de leugens die wij er in aantroffen, in domheid, nog verre onder 't peil blijven tot het welk de Fer&ondssnullen zich ooit verlaagd hebben... Maar hoe kan het anders De redactie van 't nieuw liberaal orgaan is immers 't schuim dat deze van 't Verbond, is ontvlucht, ter oorzake dat er gedurig ruzie in 't huishou den was met meester Rijger En inderdaad moet men niet dommer als dom zijn, om, nu nog op onze dagen, de dood- versletene zaagstoelen der inkwisitie en van de doodehand uit den prondelhoek te durven halen Wie weet heden niet dat de spaan- sche inkwisitie in ons land nooit bestond Wij zullen ons niet verder onledig houden met 't programma van Den Renden/alm, 't welk zienelijk uit de pen van eenen officieelen ren tenier is gevloeid wij willen alleen bestatigen dat men in bedoeld programma niet zegt dat men altijd de waarheid zal eerbiedigen, in andere woorden, dat men nooit liegen zal. Men heeft immers gelijk gehad, want wij treffen op de tweede bladzijde onder andere de volgende eerlooze leugen aan. Luistert dan wat De Dendergalm schrijft en oordeelt Reeds hebben zij (de katholieke stadsbestuur- ders,) de aanvraag aan het klerikaal gouverne- c ment gedaan en de toestemming bekommen om nieuwe opcenten op de belastingschuldigen van Aalst te heffen. Tol nu toe weten wij niet hoe- veel nieuwe opcenten zij zullen vragen om aan de eischen van de klerikale schoolwel te kunnen voldoen. Kan men nu op eene dommere wijze liegen Het Stedelijke Bestuur, schrijf» - - galm, heeft reeds de tocsl^ffiflHtig bekomen om nieuwe opeenter» .op" dë belastingschuldigen te heffen, njaafzie, lüj weet niet tot hoeveel zij zuljefi "beloo pén Wel. jonge, als ernement heeft toege stemd om nieuwe opcenten te heffen, dan is 't koninklijk besluit 't welk hiertoe de machti ging verleent reeds in het Staatsblad afgekon digd geweest en is het bijgevolg geweten hoe veel die nieuwe opcenten bedragen. Wijs ons eens de daten van de beraadslaging des Gemeenteraads en van het koninklijk be sluit aan, als ge durft of kunt Zietdaar, geëerde lezers, onbetwistbaar be wezen dat de leus van De Dendergalm de zelfde is van alle de andere liberale nieuwspapieren, 't is te zeggen, de leus van Voltaire Liegen en blijven liegen er zal toch altijd iets van overblijven Nog een woord Wij willen onzen tijd niet verspillen met het dood armzalig gekribbel, in antwoord op ons artikel Verjaardag van 1789 te bespreken. Overigens't ware ons noglhans niet moeielijk door de aanhaling van zekere feiten, te dien tijde, in onze stad en omstre ken, voorgevallen, te bewijzen dat de plegers van de atschuwelijkste baldadigheden tot het verachtelijke grauw niet toebehoorden, maar wel integendeel, tot voorname revolutiegezin de familiën, welker afstammelingen heden nog tot de liberale of geusche partij behooren en er de grootste voorstaanders van zijn 't ls alles goed En na eenig zwijgen voeg de bij er bij Waarom zou ik 't ook doen ik zou immers maar bang zijn op de bloempjes te trappen Deze woorden waren zou recht uit zijn zacht liefderijk hart gegrepen. Want in waarheid kon men van hem zeggen, wal van zoo weinige kinde ren geldt Hij zou geen vlieg kwaad doen. En toch, hoe wondde hij ons, toen hij dien zelfden avond, nadat hij in zijn hedjo was gelegd, fluisterde Ik geloof dat ik Dooit meer in de kamer zal kunnen rondloopen en spelen. Het kind bad gelijk. Hij verliet ons, voor nog een week verstreken was, en hij nam Rose met zich. -I Was ook niet denkbaar dat zij, die van den hemel gezonden scheen om zijn schutsengel te wezen, bier blijven zou nadat hareroeping vervuld was. Wij hadden den ganschen nacht naast zijn bedje gezeten, maar toen hij tegen den morgen was inge slapen, lieten wij hem met Rose en 't kindermeisje alleen. Deze laatste was een goede ziekenverpleeg ster in gewonen zin, maar Rosos zintuigen waren door de liefde gescherpt. Als haar broertje zich be woog, als hij zuchtte, als hij wal dieper ademhaalde dan gewoonlijk, sprong zij van haar bedje en stond naast hem. Hoe de ziel 't lichaam ontvlood Wij weten hel niet. Misschien fluisterde 't kind den naam zijner zuster, en Rose hoorde hel, en ontwaakte. Wij vonden ze den volgenden morgen in elkaar's armen beide dood. Dit was 't einde van de eenige romantische ge beurtenis, die in ons gezin plaats greep 't Geheim zinnige is nooit opgelost, wie Dodo was, of waar beide lieflijke wezens vandaan kwamen. We heb ben 't Dooit geweten. EINDE. RECHTERLIJKE KRONIJK. Telefoon. Het beroepshof van Uowaai heeft in zake van telefoon, een vonnis uitgebracb, dat voor velen van groot belang kan zijn. Er was kwestie te weten of de telefoonmaat schappijen het recht hebben, hunne gestellen op de huizen ie plaatsen zonder den wil der eigenaars. De rechtbank van Boulogne-sur-Mer waar voor bewuste zaak het eerst opgeroepen werd, besliste dal de maatschappij hare loostellen binnen de 24 uren moest wegnemen, en het genoemd beroepshof heeft dit vonnis puur en simpel bevestigd. Landbouwvoordrachten, gehouden door M. Marlet, van Gent Provincie Oost-Vlaanderen Denderleeuw 3, 17 en 24 october Audenaarde, 4, II, 18 en 25 februari Bottelare, 10, 17, 24 en 51 janu ari Deynze. 5, 10, 17 en 24 februari Eecloo, 4, 11, 18en 25 meert Geeraardsbergen, 8 en 29 meert, 5 en 29 april; De Pinte, 7 en 21 februari, 9 en 23 mei Saffelare, 3 januari, 14 februari, 16 en 28 meiSleydinge, 14, 21 en j 28 november St-Nikolaas, 7, 14, 21 en 28 october; Denderinonde, 12 april, 3, 10 en 17 meiYVetteren, 10, 17, 24 en 31 januari. ALLERHANDE NIEUWS. Ter oorzake van eene omstandigheid onaf hankelijk van onzen wil, hebben wij De j Aalstersche Klapper in den loop dezer week, aan onze geabonneerden van den buiten niet kunnen toesturen. Maandag aanst. zal hij ver zonden worden. Een diefstal met braak werd alhier ge pleegd in den nacht tusschen Maandag en Dijnsdagjl. Sedert eenige lijd, houdt M. ftyl- Van den Branden, bestuurder van het Caf'é- chantant, twee huizen open het eene op de Hoogstraat en het andere op de Varkens- markt. Gewoonelijk brengt de familie Byl den nacht over in liet huis der Varkensmarkt. Maandag nacht was dit weêr 't geval, eu dieven hebben er gebruik van gemaakt om in het huis op de Hoogstraat binnen te breken. Zij roofden twee groote penduuls, twee con- solen, een volledig vrouwenkleedsel en eene partij flesschen wijn en likeuren. Dank aan de ieverige opsporingen van den heer Politie-Commissaris is men er in gelukt niet alleen de hand op de daders te leggen maar zelfs de geroofde voorwerpen te ont dekken. De penduuls waren verborgen in mestlioo- pen, doch als de dieven er naar Gent wilden meé vluchten om ze aldaar te verschacheren, viel de gansche bende in de hinderlaag die haar door 'den heer Commissaris met veel behendigheid werd gespannen. Eender dieven werd reeds Woensdag avond aangehouden en ter beschikking van den heer Procureur des Konings gesteld. Doch, hij werd weêr losgelaten; 't gevang is immers voor de dieven, en dan nog dieven die in be woonde huizen breken, niet gemaakt.... 't Is oprecht aanmoedigend. voorde schelmen... Ondanks de verpletterendste bewijzen blij ven de daders hunne plichtigheid loochenen doch 't zal vruchteloos wezen,zij zullen hunne maar al te wel verdiende straf niet ontgaan De daders en medeplichtigen zijn De Paepe Edmond bijgenaamd Potlerke Ferdinand Jacobs, bijgenaamd Van Cauter De Backer Philip, bijgenaamd Plip Van Laeken Van Geertruyen Josephine vrouw Verleyser,, gewe- zene liedjeszangster, bijgenaamd Doka Sluys, bijzit van Potlerke. Dus eenen goeden uitslag voor onze stede lijke politie vroeger was het iets buitege- woons als de daders van den eenen of anderen diefstal ontdekt werden. Hieruit mag men noglhans niet afleiden dat onze politie goed is ingericht, integendeel, zekere omstandigheden in dezen diefstal be- statigd, en die wij in 't belang van den dienst genoodzaakt zijn tc verzwijgen, toonen aanghoe noodzakelijk het is onze politie ganscli herin - terichten. Wij vernomen dus met genoegen dat de Commissie onlangs aangesteld om den toestand onzer stadspolitie te onderzoe kei', verleden Donderdag met eenparigheid Deelt besloten, eene volledige herinrich ting aan den Gemeenteraad voor te stel len. Wij hopen dal dezen voorstel, in 't belang der openbare veiligheid de aigemeene onder steuning in den Raad zal ontmoeten.... Nog een woord Wij denken dat Len einde eene goede politie te verkrijgen, liet noodzakelijk is, bij elke benoeming, de postulanten een exaam te doen ondergaan en dan den be kwaamste te benoemen. Op die wijze alleen zal men kunnen vermijden dat personen tot den dienst der politie onbekwaam, door zekere invloeden, toch benoemd worden Tombola ten voordeele der werklieden zonder werk ingericht ter estaminct St. Lucas Klapstraat alhier. De openbare loting zal plaatshebben den -10 Januari 1886, om 5 ure namiddag. De loting voor de Nationale Militie zal, in het arrondissement Aalst, plaatsgrij; n p volgeude dagen, uren en plaatsen, Ie welen 25e Canton, i Fmiruari, om ure morg., ten Slad huize van Aelst. 3Jf* Dijnsdag 2 Februari, om 10 ure 's morg., ten Gemeentehuize van Sieenhuyze-Wynhuyze. 32® Woensdag 3 Februari om 1 uur 's namid. ten Gemeentehuize van Sottegem. 50® Donderdag 4 Februari, om 9 1/2 ure s morg.. ten Gemeentehuize van Herzele. 29e Vrijdag 5 Februari om 2 ure 's namid., ten Gemeentehuize van Hueltert. 33" Zaterdag 6 Februari, om 9 1/2 ure 's morg., ten Stadhuize van Gee- raerdsbergen. 35® Maandag 8 Februari om 9 ure 's morg., ten Stadhuize van Ninove. 34® Maandag 8 Februari om 1 uur 's namid., ten Gemeentehuize van Idegem. 36® Dijnsdag 8 Februari om 9 1/2 ure 's morg., ten Gemeentehuize van Meerbeke. 28® Woensdag 10 Februari om 2 uur 's namid., ter herberg: De drjj Koningen, te Oordegem. 27® Donderdag 11 Februari om 9 1/2 ure 's morg., ten Gemeentehuize van Lede. 26® Vrijdag 12 Februari om 9 ure 's morg,, ten Gemeentehuize van Mooxsel. Wilt gij de ongevallen en den last ver mijden. gebruik de saamgepersten mut saard gij zult er zekerheid, spaarzaamheid, zuiverheid en gemak hij vinden voor het aan steken van vuren van allen aard. Talrijke ser- tilicatei). Vraagt prospectus. Entrepot le Ca- pelle-len-Bosch, Aanzienlijken afslag voor den handel. De opgestookte manifestatiën der werk stakers van Gent willen maar niet algemeen worden. Het oproerblad Vopruit gaat echter voort, met pogingen aan te Wenden, om de gemoe deren op le hitsen. Hel blad neemt den schijn aan, alsol 't het volk lot kalmte wilde aanzet ten, maar die hypókrielerij lukt niet de taal die bet voert is in volledige tegenspraak met dien scbijnraad. I>e opsteller van een Brusselsch blad, dat niet naar den zin der werkstakers schrijft, wordt in dal bladje met naam .en toenaam ge noemd en geheeten een kerel die zich drie maal daags zat zuipt. Dezelfde schrijver, die iedereen voor leuge naar uitscheldt, die niet met hem aanspant, heeft de fabriekant beschuldigd, de gendar men drank gegeven te hebben om hen tegen hel volk optehitsen. De brigadier der gendarmen heeft hem eene logenstraffing gezonden en weet gij wat de be schuldiger antwoord Verzekering tegen verzekeiing, het woord is aan den schinker. Met zulke armzalige uitvluchten verbloemt men de beschuldigingen, uitgevonden omhel werkvolk te verbitteren. En dan raadt men datzelfde werkvolk de kalmte aan. Wij vinden nog in Vooruit de bekentenis, dat de werkstaking niet veroorzaakt is door de leste maatregels in deGrasfabriek genomen, maar de losbersting eener langdurige mis noegdheid. Vrijdagmorgend heeft geene belooging meer plaats gehad. Rond en in het lokaal der socia listen was alles kalm. Men verzekert ons, dat onderhandelingen aangeknoopt zijn om spinners van Aalst en Eekloo te doen komen. Eene bende. Ziehier nadere bijzonder heden over de dievenbende welker aanhou ding wij reeds hebben vermeld Sedert eenigen tijd werden in den omtrek van Brussel talrijke diefstallen op de pacht hoeven gepleegd. De verledene week rich tie de policie van Laeken eerie bijzondere nachtronde in, om de dieven te betrappen, Op de grenzen der gemeenten Meysse, Koe- kelberg, Stroombeek en Neder-Over-Hum- beek, kon zij twee kerels aanhouden, die hun ne messen trokken om zich te verdedigen. De politieagenten die in burgerskleêren waren, haalden echter hunne revolvers te voorschijn, en de twee kwaaddoeners lieten zich toen zonder verderen tegenstand aanhou den. Op het politiebureel werd degene die zijn mes getrokken had, herkend voor zekeren Geels, bijgenaamd de Kleine. De andere, die even als zijn gezel een oud-veroordeelde is, vroeg onmiddelijk dat men hem toch niet naar Hoogstraten zou zenden De twee kerels hadden onder hunne kielen ledige lijnwaden zakken lond het lijf, om er den opbrengst hunner dieverijen in te verber gen. Een hunner had een breekijzer bij hem, do andere eene nijptang. Zij waren daarenboven alle twee met messen gewapend. Voorden politie-officier M. Brunetgebracht, weigerde Geets bekentenissen te doen. Van den Bosch was meer gespraakzaam. Men zegde hem dat een zijner gezellen, bijgenaamd Kr enkskenaangehouden was en hem had aan geklaagd. Vandenbosch was daarover erg verbitterd en deed onmiddelijk volledige bekentenissen. Den volgenden dag reeds werd Krenksken, een gewezen grenadier, aangehouden te Brus sel. Te zelfder lijd werd te Sint-Jans-Molenbeek zekere Schellekens aangehouden, die het hoofdkwartier der dievenbende deed kennen. De dieven vergaderden alle dagen in de werkmanseethuizen achter de kazern van hel Kasteeltje. I11 den dag gingen zij op zoek naar de plaat sen die hun geschikt schenen om te stelen zij namen alle noodige inlichtingen, en 's nachts kwamen zij terug. De bende was zeer goed ingericht zij be stond uit 30 a 35 personen, waaronder eene vrouw, de. zuster van Vanden Bosch. De schel men hadden ook hunne afnemers en afneem- siers, waarvan eene, gekend onder den naam van Mie van den Allée Verte, in hare woning te Suit-Joost-ten-Noode is aangehouden. Tot nu toe zijn een twintigtal kiekedievfm aangehouden. Al de andere zijn vo' gekend J ztillen 'zonder niei-.'^-ssff 00 opzoekingen J ifel' $tffrcfrT)nFs nappen. De aangehoudene kwaaddoeners hebben be kend dat zij zich reeds plichtig gemaakt heb- aai- ongeveer 80 diefstallen En waar- schijnlijk zeggen zij hel meeste niet. Zij hebben onlangs bij M. Vergoten, op de Ninovensclien steenweg, een schaap, 31 kie kens en 11 konijnen gestolen. Te Grimbergen hebben zij een honderdtal kilos aardappels en een weegschaal gestolen. Te Ottigriies, waar zij meest per spoorweg naar toe trokken, hebben zij op eene hoeve in de vijftig kiekens geleend. De kiekedieven gingen tot in den omtrek van Antwerpen. Te Haeren hebben zij in het bijgebouw eenei hoeve een bed gestolen gelijk het gong en stond. Tc Haeren hebben zij ook nog gepoogd in een verlaten huis te breken zij hadden reeds eeri der vensterblinden doen springen, toen zij door tiet geblaf van honden op de vlucht ge dreven werden. Bij eenen diefstal le Merchiem werd een der kwaaddoeners gekwetst. Op het oogenblik dat de dieven met hunnen buit vertrokken, kwam de pachter der hoeve buiten en loste een ge weerschot op den hoop. Een der dieven werd aan het been getroffen. Men denkt dat die ke rel nog niet hersteld is. De diefstallen in den laatste» tijd ie Molen beek, te Cortenbergh en te Meysse gepleegd, zijn al van die bende. In laatstgenoemde ge- j meente hebben zij in een wagenhuis, uit eenen t geladen wagen, eene mande met 23 flesschen likeur gestolen. Zijn dronken er eene van uit en gingen de andere verkoopen te Brussel, in eene herberg van den Vlaamschen Steenweg. Op zekeren dag heeft de bende te Laeken zeven diefstallen gepleegd. Al de dieven hadden bijnamen. Het was lirenskske die de aanleider van de bende was. Een zijner luitenanten heet Den Dikken an dere dragen de namen van den Boer, den Va der, den Zoon, enz. In den nacht van zondag lot maandag zijn te Ganshoren nog verscheidene aanhoudingen gedaan. De Monileur beval eenen omzendbrief van M. de minister Thonissen aan de gouverneurs der provinciën, om deze hooge ambtenaars de bijzondere waakzaamheid aan te bevelen over het houden der bevolkingsregisters dei ge meenten. De minister heeft dien brief doen vergezeld gaan van een gedrukt stuk, waarin al de van kracht zijnde schikkingen aangewezen zijn. Uit Lokeren, 4 Januari Wij hebben on langs het feest gemeld dat op Tweeden Kerst dag ter eere der honderdjarige weduwe Ver- meeren heeft plaats gehad. Benevens 11 prach tige bloemtuilen en kronen, ontving de hon derdjarige 1° 4 lepels en 4 vorken in zilver, van 't gemeentebestuur 2° eenen zilveren paternoster, met zwaar gouden kruis3° eenen sclioonen geborduurde» zetel met kus sen 4* een reusachtig hart in chocolade 5° eene snuifdoos 6° eenen grooten peperkoek met opschrift. Verders nog een schoon gebak, eenen koffijmolen en.... een spel kaarten. Dit laatste geschenk zal vrouw Vermeeren mis schien nog aangenaamst van al zijn want 's anderendaags avonds zat zij weêr gelijk naar gewoonte te kaarten, en met helderen geest en blij gemoed de kansen van hel spel te vol gen. Uit Deynze Verleden woensdag had Henri Moerman, oud 16 jaar, bakkersgast te Eecke, brood naai' huis gevoerd. Iu liet lerug- keeren werd hij te lande door twee kerels vastgegrepen. De knaap werd omverre geworpen een mes werd hem op de borst gezet, eu de baan- stroopers vroegen zijn geld. Laat mij los, zegt de jongen, ik zal u mijn geld gaan geven. Moerman gaat in zijnen zak, trekt zijn mes en slaat het met zulk geweld op den kop van eenen der aan vallers, dat de lemmer breekt De getroffene had er genoeg van en nam al bloedend de vlucht zijn makker deed hetzelfde... Omtrent op dezelfde uur werd ook de ge meente-onderwijzer van Eecke aangepakt door twee andere baanstroopers. Op het noodge schrei van den onderwijzer, kwam er volk toegesneld, dat de schurken op de vlucht dreef. Een nieuwe Vander Bilt. Men schrijft uit Brussel aan de Patrie Een onzer-landgenooten die over een goed dertigtal jaren uit een klein waalsch dorpken naar Spaanje vertrok, thans aannemer, ver scheidene millioenen rijk en zeer goed gekend in het zuiden van Frankrijk, heelt zich met M. Ferdinand de Lesseps verstaan voor de voltooiing der doorgraving van het Panama kanaal. Het bedrag der onderneming beloopt tot zeven honderd millioen. Onze landgenoot zal eerlang naar Panama inschepen aan liet hoofd van een leger werklieden en machienen van allen aard. Ruim 50 jaren oud, begaaft met eene onver moeibare werkzaamheid denkt hij in weinige jaren tijds het verbindingskanaal voltooid te hebben, tusschen twee Oceanen die Amerika begrenzen. Deze merkweerdige man, die op eene eerlijke wijze, met behulp van een groot verstand, ja van een wezenlijk genie, eene ontzaggelijke fortuin heeft vergaard, kan noch lezen noch schrijven. In België zou hij bij gevolg geen be- kwaamheidsltiezer kunnen zijn. Dat belet hem niet, eenen verkleefden sekretaris aan zijne zijde te hebben aan wie bij brieven dikteert die, door hunne juistheid en duidelijkheid, niet onweerdig zouden zijn van de behendig ste avokaten. Verleden jaar vierde hij de schitterende in huldiging van het prachtig kasteel dat hij in zijn geboortedorp heeft doen bouwen. Aide inwoners, rijken en armen, die thans bewee- rert zijne neven te zijn, namen er deel aan. De hul waarin deze navolger van den Ame rikaan Vanderbilt werd geboren is ingesloten in bet park van het kasteel, dat alzoo het be gin en de bekroning bevat van die waarlijk buitengewone loopbaan. Men schrijft uit Oostende, 2 Januari Het leste slecht weder is erg geweest voor onze visschers. De sloep 773 is met de boot der Jeune Louisa, van Duinkerks, binnenge komen, well .ij op 20 mijlen noordwaarts der West Uijad opgeviseht. Na tf/^eiing van verscli' i'iëgrammen, vernam men - •"hipbreukeiirigeii der Jeune Wuo aangebracht, waar hij ëi'u ':.l Jat hunne sloep in zee gezonken was. Het jaar 1885 is treurig geëindigd. Vrijdag heeft men eene ledige sloep vinden drijven, welker bemanning in een sneeuwstorm omge komen is. De zee is onstuimig eri men vreest dat er nog meer ongelukken 2ullen gebeurd zijn. Vervalschle bloem. Wij lezen in een pharmaceutisch blad, dat aan de beurs te Brussel min of meer openlijk een mengsel wordt aangeboden, bestaande voor de helft uit boonerimeel, en hetwelk dient om de bloem witter te maken en het brood bij het bakken beter le doen rijzen. In Amerika gebruiken de bakkers, een poeder, bekend onder den naam van baking powders, dat bestaat uit houtasch, wijnsteen en stijfsel. Het is bewezen, dat het gebruik van brood, bereid uit bloem met zulk poeder vermengd, min of meer ernstige nadeden oplevert voor de spijsvertoering. De Baking powders zijn nog niet tot ons doorgedrongen,maar op het nieuw mengsel, dat men te Brussel tracht aan den man te brengen, vestigen wij de aandacht ernstig waarschuwen wij legen het gebruik er van. Het komt ook niet zelden voor, dat bloem met beenderenmeel, gips, kalk, enz., ver mengd wordt. Om dergelijke bedriegerijen te ontdekken, kan men het volgende middel toe passen Men nijpe eene handvol bloem vast te zameii, en plaatse den klomp op de tafel. Blijft deze samengepakt, en de indruk van de hand erin, dan is de bloem onvervalscht. Valt de klomp daarentegen uit elkander, zoo is zij vervalsclit. Bestaat de bijmenging uit beende renmeel of gips, dan valt den klomp oogen- blikkelijk uit elkander. Is er daarentegen kalk in, dan blijft de klomp iets langer geheel. Wrijft men een weinig bloem tusschen de vochtig gemaakte vingers, en ondervindt men daarbij eenigen tegenstand, zoo zijn er kalk- deelen iu de bloem. Het beste middel is dan nog van een hands vol meel op eerie heete plaat te laten verbran den de bloem zal eene zwarte asc-n geven ter wijl gips, kalk enz., niet verbrandbaar ;i, Doktersplezier. Hoe dikwijls \vn dl niet gespookt en gegromd op de wei nge moei te en het gemak waarmeê advocaten, nol ert sen, dokters en andere, handenvol geld ver dienen, eu hoe weinig denkt het publiek na, dat die lieden, om zoo ver le komen, handenvol geld moeten uilgeven, ja dal hunne opvoeding soms de fortuin van de ouders kost Het is vooral op de dokters dat men het 't meest gemunt heeft, omdat het dezen zijn, met welke het publiek het meest, maar ook met de grootste tegengoesling, in betrekking komt. Niet alleen zit men hen op de kap, wanneer het hunne praktijk of hunne rekeningen betreft maar zelfs hunnen dagelijkschen handel, waar meê eigenlijk niemand iets te stellen heeft, wordt onophoudelijk over den hekel gehaald. Eenige voorbeelden Bezoekt hij zijne kliënten terwijl zij gezond zijn, dan is het. zegt men, om le dineeren ge vraagd te worden doet hij het niet, dan toont hij er zich niet veel van aan te trekken. Gaat hij niet naar de kerk, dan is hij een goddelooze gaat hij er wel, dan heeft hij niets le doen. Spreekt hij van geen godsdienst dan is hij materialist doet hij het wel, en met zekeren eerbied, dan is hij een huichelaar. Is hij schoon gekleed, dan noemt men hem hooveerdïg is hij zulks niet, dan is dit bij ge brek aan eigenheide. Legt zijne vrouw geene bezoeken af dan zegt men dat zij een iiuisrat of asschepoetster is doet zij het wel, dan zoekt zij klienten voor ha ren man. Houdt hij er een schoon rijtuig op na, dan noemt men hem verkwister stelt hij zich met een eenvoudig sjeesken te vreden dan is hij een vrek. Als hij veel geneesmiddelen voorschrijft, dan maakt hij zijn zieken nog zieker, schrijft hij er weinig, dan verwaarloost hij die. Is zijn peerd dik. dan heelt liet niets te doen is het mager, dan krijgt hel geen eten. Reist hij haastig, dan is het om le doen ge- looven dut hij veel werk heeft reist hij lang zaam, dan vergeet hij zijne patiënten. Als de zieke onder zijue behandeling sterft dan heeft de doktor hem vermoord geneest hij, dan is dit aan de goede zorgen zijner familie te wijten. Spreekt hij veel, dan is '1 Hij babbelt te veel ol ik wil geen doktor die alles vertelt wat hij weet spreekt hij weinig dan is hij niet familjair genoeg. Spreekt hij over politiek, dan zegt men dat hij beter zou doen zich met zijn vak bezig te houden bemoeit hij er zich niet meê, dan ziet men liever een man, die zijne kleur durft toonen. Zoo hij niet haastig komt, wanneer men hem laat roepen, dan doet hij geen moete om zijne kliënten te believen doet hij het wel, dan zoekt hij door mouwvegerij zijne vakgenooten concurentie aan te doen. Zendt hij zijne rekening, dan heeft hij geld noodig zendt hij ze niet dan is het dat hij denkt geen geld te zullen krijgen en aanziet de kliënten voor slechte betaalders. Bezoekt hij zijne zieken alle dagen, dan is het om de rekening te verboogen doet hij het niet, dan verwaarloost hij die. Schrijft hij hetzelfde geneesmiddel voor, dan is 't dat liet niet helptverandert hij, dan kent hij de ziekte niet.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2