Burgerlijke pensioenen. Kiesexamen. Landbouwbelangen. Werkmans-Crisis te Aalst. de geestelijkheid veroordeeld en uit al hare krachten tegengewerkt. De wettige Iersche beweging is op het punt te zegepralen en de schande der Iersche gods dienstvervolging van het wereldtooneel weg te vagen. En 't is dit oogenblik dat de walge lijke Etoile kiest om partij te trekken voorde verdrukkers tegen de verdrukten en het Paus dom van aanhitsing tot burgeroorlog te be schuldigen Men ontmoet soms van die aardige karak ters, die nooit te vreden, nooit voldaan zijn, en van dal slag zijn ook onze liberalen, schrijft de Mechelsche Courant. Het katholiek ministerie heeft onlangs eene wet voorgedragen en in voege gebracht,waar door de burgelijke pensioenen verhoogd wor den dal is zeker een maatregel, waar ieder een zou moeten over voldaan zijn, want vele oude bedienden van den Staat trokken tot hiertoe een belachelijk pensioentje. De liberalen zelf hadden meer dan eens be loofd dat zij dien ellendigen toestand zouden verbeteren en de pensioenen verhoogen on gelukkiglijk hebben zij, zoolang zij aan het bestuur geweest zijn, nooit geen geld gevon den om de ware diensten aan het land bewezen te beloonen, zij hadden geen geld dan om nut- telooze scholen te bouwen en om nietsdoende schoolmeesters te vetten. Het katholiek ministerie, is, God dank eenen gansch tegenovergeslelden weg in ge slagen alle nuttelooze geldverkwistingen zijn zooveel mogelijk afgeschaft en alle mogelijke besparingen verwezentlijkt, en deze wijze han deling heeft het ministerie in staat gesteld aan de oude bedienden van het land een pensioen te verzekeren, welk hunnen toestand onge twijfeld merkelijk zal verbeteren. Ieder weldenkend burger keurt dezen maat regel goed en prijst hem als eenen waren vooruitgang het strekt immers het land tot eer aan degenen die hun leven in zijn dienst versleten hebben, in hunne oude dagen een treffelijk bestaan te verschaffen. Doch zoo redeneert de liberale drukpers niet volgens haar is het te veel al wat men doet ten voordeele van oude bedienden van den Staat volgens de liberalen is er slechts eene klas van burgers die medelijden verdie nen en dat zijn de arme schoolmeesters, buitendienst gezet omdat zij geene kinderen in hunne school hadden: aan deze betaalt men twee en soms drij duizend franken wachtgeld en zulks schijnt hun nog te weinig Wij gelooveu dat het noodig en nuttig is, van nu af bekend te maken aan de personen, die nog geen diploma bezitten, dat de eerst volgende kiesexamen zullen plaats grijpen in de maand april aanslaande. Doch er is iets, waarop wij de bijzondere aandacht van de belanghebbenden en vooral van de katholieke kringen roepen. Tusschen de personen, die iu het vervolg zullen gediplomeerd worden iu april of sep tember 1887, zullen alleen degenen die in de toekomende maand april helexaam zullen heb ben afgelegd, kunnen deelnemen aan de ge- meentekiezingen van october 1887. Inderdaad de kiezerslijst, welke alsdan zal moeten dienen, zal tusschen den 1 en den 15 augusti 1886 gesloten worden en in werking treden op mei 1887. Welnu, men vergete dan niet, dat er voor augusti 1886 slechts nog een enkele zittijd overschiet om het exaam te doen en dus geen tijd te verliezen is, voor diegenen welke aan de gemeentekiezingen willen deelnemen. De liberale gemeente van Uccle, zal, vol gens de Chronique des Travaux Publics, eene leening aangaan van 100,000 franken, waar van een gedeelte besterad is om... raadt eens, lezers Om eene som van 23,000 fr. terug te geven welke zij in plaats van eens, tweemaal van den Slaat ontvangen heeft, voor het bouwen van scho len. Ziedaar een der schandalen voor welke het geuze ministerie niet terugdeinsde, 't Is mooi en proper, niet waar In afwachting, betaalt maar burgers en groet Van Humbeeck. De sociale kwestie. Wilt gij eeneschoone beeldtenis hebben van het socialismus Berthold Auerbach geeft die, en ze geeft slof lot nadenken. Een soeiaal- demokraat te Frankfort zegde dreigend tot eenen heer, die langs de winkels wandelde met mijnen broeder Frans! vroeg Adolf vervolgens. Beiden zijn nog in leven, anivvoordde Theresia Frans is nog altijd gedeeltelijk lam, en het is om zijne genezing door de voorspraak van Maria te ver werven, dal ik hier ter bedevaart was gekomen. En het is aan deze bevaart, sprak Adolf, dat ik uwe ontmoeting te danken heb Ik zie hierin de bermherligbeid van God, die zich nog over mij wil ontfermen; ook van heden af beloof ik plechtig dal ik door werkzaamheid en een goed gedrag al het ongenoegen en verdriet zal herstellen, dat ik moeder en u heb veroorzaakt. Maar, broeder, vroeg Trees, hoe kwaamt gij juist hier te Scherpenheuvel, en dit wel in burger- kleeding is uw dienst geëindigd Sedert eene maand ben ik van den militairen stand ontslagen, zeide hij, en heb mijn soldaten pakje tegen deze kleederen verruild. Ik was op weg om naar huis te keeren, toen ik als dooreen onzicht bare baar gedreven werd om bier, aan deze kerk, wat stil te blijven, waar ik zoo gelukkig was u te ontmoeten. O, wat heb ik gedurende de 'ien jaren, dal ik u allen verliet, veel onderstaan Ik spiegelde mij voor, dat ik in den krijgsdienst volop genoegen en vrijheid zou smaken, doch hoe vond ik mij be drogen En wat gebrek, wat moeielijke tochten door hitte en koude, heb ik niet verduurd Hoevele nachten heb ik niet slapeloos doorgebracht, en met heete tranen mijne vrijwillige deelneming be weend! O, wisten vele dwaze jongelingeu zoo als ik, wat het soldatenleven is, nooit zouden zij hunne ouders verlaten, maar liever dag en nacht voor hen werken en zwoegen O, wie had hel toch durven denken, zegde hel meisje, dat ik, die gisteren onze woning in droefheid verliet, met vreugde in het lierte er zou vvederkee- ren, na zoo onverwachts u hier ontmoet te hebben God heeft bet zoo geschikt, lieve zuster dan ken wij Hem over zijne wondervolle engoederlierene leiding. En beiden knielden neder en stuurden eene vurige bede ten booge, die een zaligen troost in hunne herten deed dalen. X. Wacht maar De tijd zal komen dat wij u het wandelen met eenen slok met gouden knop wel zullen afleeren. Ziehier het ant woord van den geduldigen ouden heer Broêrkc, mijn stok getuigt het oude spreekwoord het is niet al goud wat er blinkt, want dal blinkend hondekopke op mijnen stok, is niet van goud, het is maar ver guld. Ik hou sterk aan mijnen stok, want hij is eene gedachtenis van een mijner vrienden, doch indien wij door hem konden komen waar wij zijn moeten, zou ik hem geerne offe ren op het altaar des vaderlands, en ik zou zeggen: Vriend, hier is mijn stok Maar wat zoudt gij er meê doen Opeten kunt gij hem niet opdrinken ook nieter op wonen ook niet er een frak van laten maken ook niet derhalve, gij zoudt hem tot geld moeten ma ken gij zoudt aan Piet of Klaas moeten vra gen, of hij den stok van u wil koopen. Maar die koopt hem niet, als hij er niet meê wandelen mag, en koopt hij hem wel, och, lieve tijd, dan loopt er weêr een ander langs de straat met den schoonen stok en misschien geeft er u dezen nog een pak slaag meé. Bara-Jean Bart. De lezers hebben deze week, in 't Kamerver slag. de brutaliteiten gelezen, die M. Bara heeft uitgekraamd. Wij weten, zegt de Bien public dat men veel moet vergeven aan M. Bara, wiens eerste opvoeding heel veel te wenschen overlaat, zoo het schijnt. Lodewijk XIV liet toe aan Je.iu Bart te Versailles zijne pijp te sraooren en op tapijten te spuwen. Maar dat was Jean Bart M. Bara heeft precies dezelfde diensten niet in te roepen als hij. Wel ter contrarie... Vele personen denken, dat de president, toen hij de onbeschoftheden van den brutalen afgeveerdig- de van Doornik niet intoomde, al te veel lang- moedigheid aan den dag legde. "Vl^aarlieïds(?)pr©êk.erS. De liberale dagbladen gaan voort met leu gens en valschheden te verspreiden vandaag strooit men dit uit, morgen dat vandaag is 't deze belasting, morgen gene kloosterwet;over morgen zal het iets anders zijn. Waarom liegen de oneerlijke bladen toch zoo onbeschaamd Omdat zij niets met reden en waarheid legen het ministerie kunnen inbrengen, en zij het dus willen bevechten met leugens en volksbe drog. Een liberaal, die eergevoel heeft, moet er zelf over walgen. Op Dijdsdag 2 Februari, O.-L. Vrouw- Lichtmis, zal alhier ter stede, ter afspanning In den Meiboom, eene algemeene Ver gadering gehouden worden tot de welke al de personen, zonder onderscheid van denkwijze uilgeuoodigd zijn. Aan 't dagorde staat Beraadelaging over het voorstel van, in het arrondissement Aalst, eene algemeene vereeniging in te richten tot verdediging van de landbouwbelangen, (In voerrechten op vee en granen.) RECHTERLIJKE KHONIJK. Tegenwoordig Deze zaak is eindelijk af- geloopen. Na het pleidooi van den verdediger en het rekwisitonum van het openbaar ministerie, geelt M. de voorzitter lezing van een vonnis, dat M. Matton vrijspreekt van het hem ten laste gelegde feit. Het vonnis is vooral ge steund op de belofte van M. Malton, voortaan in 't fransch te antwoorden indien hem zulks bevolen werd, en de onbevoegdheid van den raad nopens de vraag, of er in het fransch of in het vlaamsch moet beantwoord worden. Die vrijspraak wordt met luidruchtige toe juichingen van het talrijk publiek begroet. De voorzitter doet opmerken, dat de wet de ongehoorzaamheid straf met gevang, verzen ding naar de korrektie, zelfs de dood ingeval het feit voor den vijand geschiedt. De lezing van dit artikel wekt het algemeen gelach der toehoorders op. M. De Voorzitter zal de zaal doen ontruimen indien het publiek nog teekens van goedkeu ring of afkeuring geeft. M. Devigne spreekt verder over het art. 23 der grondwet, dat het gebruik der talen waar borgt. Niemand kan gedwongen zijn een on wettig bevel uit te voeren. Matton heeft er niets tegen in het vervolg présent te antwoorden maar hij zal onmidde- lijk bij den minister van binneulandsche zaken zijne rechten doen gelden. M. Thonissen zal dus moefen beslissen, of men in 't fransch of in 't vlaamsch moet antwoorden. STERFGEVAL. Plaatsgebrek heeft ons tol heden niet toege laten het afsterven te melden van den acht baren heer Jan-Baptist Van Londerseleoud- Schepen van Haeliert, die aldaar godvruchtig in den Heer ontslapen is, op i Januari laatst leden, in den gezegenden ouderdom van tach tigjaren. Eene groote menigte van vrienden en inwo ners woonde, ondanks het slecht weder, de plechtige begrafenis bij die plaalshield op Maandag 4 Januari. De treurige plechtigheid werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van de Fanfaren- maatschappij der gemeente. Onder de aanwezigen bemerkte men de heeren Van Wambeke en De Sadeleer, Volks vertegenwoordigers van ons arrondissement en den heer Burgemeester en de Gemeente raadsleden van Haeltert, enz. Op hel kerkhof, vooraleer afscheiding te nemen van den duurbaren afgestorvene, sprak de heer Volksvertegenwoordiger De Sadeleer eene redevoering uit om een laatste hulde- bewijs te brengen aan de nagedachtenis van den overledene. Hij herinnerde zijne verdienstrijke loopbaan, de diensten die hij, gedurende lange jaren, als gemeenteraadslid en schepen aan de gemeente bewezen heeft zijne liefde voor den armen zijnen onvermoeibaren iever en moedig strij den in de verdediging onzer Catholijke rechten en Vlaamsche overleveringen. R. I. P. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Et-rw. Heer D. Cooreman, pastoor te Appelterre- Eichem is pastoor benoemd te Melselc, in plaats van den E. H. Van Achter die, om voortdurende ziekelijkheid, zijn ontslag heeft gevraagd. Te Appelterre-Eichem is pastoor benoemd de E. H. Peirs- man, pastoor te Parike, die tot opvolger heeft den E. H. Matthys, onderpastoor te Waarschoot. De Volkskamer hield zich deze week voornamelijk onledig met de bespreking van 't budjet des ministeries van justicie. Onze achtbare Vertegenwoordigers, MM. Van Wambeke en De Sadeleer, spraken ten voor deele der vermeerdering van 't getal rechters aan de rechtbank van Audenaarde. Zij bewe zen dat deze rechtbank waar slechts een voor zitter en drij rechters zetelen, jaarlijks meer zaken te vonnissen heeft dan de rechtban ken van Kortrijk en Deudermonde welke bijna het dubbel rechters tellen. Een groot getal veracblerde zaken zijn heden voor deze recht bank hangend, zonder te kunnen bepalen op wat tijdstip zij, bij vonnis, zullen kunnen ge ëindigd worden. l)e heer minister belootde deze vraag te onderzoeken. Giften voor het Fabriekvolk zonder Werk. Opbrengst der vorige lijsten fr. 12,098,53 Alex Liénart-Van den Broeck, Gr. Markt -200,00 Adolf Byl, Kapellestraal, 50,00 Zwarte Zusters, 25,00 Jufv. Noteris, 10,00 Jufv. Fanuy van der Noot, Graanmarkt, 25,00 Jufv. Virginie Van Achter, Molenstraat, 20,00 Netto opbrengst Verlooning Catharinisten, 81,53 Inschrijvingen Werkman, eerste storting, 250,00 Monfils, Nieuwslraat, 100,00 Gu3l. De Coen. 200,00 Ch. Van der Haegen, D' lüö.OO W. De Clippele. 40,00 Mmo van dco Hende, 200,00 Naamloos 1,10 D'Haese, Broeder en Zusters, 25.00 A. Daeseleiro, 5,Ou Naamloos, 2,00 Sergeant, 2,00 Emm. Mayarl, 5,00 1 a Brosse, 1,00 Naamloos, -3,00 Mev. Lefebvre, 25,00 Wed C. Van Langonbove, 25,00 G. Spitaels, 20,00 Vaes, 5,00 L. Renneboog, 20,0" Aug. Renneboog, 10,00 Philippe Raes, 2",00 Naamloos, 1,0» F. Vercammen, 25,09 E b'Hondt, Gentscheslraat, 25,00 Naamloos uit ganscber harte» I00,o0 Camiel Eeman-Callebaut, Vaaristraat, 10,00 Leo De Paepe, Keizerlijke plaats, 10.00 Van de Veegale, 5,0t) Rondgeliaald op een vriendenfeest, 5,05 De Temps van Parijs schrijft aan M. Beer- naert het denbeeld toe. dat hij het monopool op den sterken drank wil invoeren. Berichten uit Brussel melden dat hiervan geen woord waar is. Verwaarloosd geluk. Hoe is het mogelijk dat sommige menschen, die loten bezitten, de trekkingen niet beter nazien De winnende titels, die voor de brusselsche leeningen alleen, nog niet ter uitbetaling zijn aangeboden, zijn ten getalle van 16,111 voor een beloop van fr. 2,609,238. Ziethier bet lijstje Leeningen. 1853 1856 1862 1867 1872 1874 1879 Uitgek. titels. 1,078 771 5,182 2,625 2,847 3,051 2,577 fr. Bedrag. 153,700 90,400 341,593 406,270 465,050 586,525 565,600 Total fr. 13,153,21 Koormaalschappij St. Cecilia. GROOT LIEFDADIGHEIDS-CONCERT, ter groote zaal van het Stadhuis, op Maandag 8 Februari 1886, om 6 1/2 ure's avonds. Voor het einde, opvoering van verscheidene deelen uil het opera Jerusalem. De Voorzitter, De Sekrelaris, W. DE CLIPPELE. Ed. SCHEEKLINCKX. ALLERHANDE NIEUWS. Moord te Idegem.—- Zondag 11. werd te Idegem eeneijselijke moord gepleegd. Eene schoeiie dezer gemeente, zekere Pieler De Ruyver, beter gekend onder den toenaam van Witte Brand, een kerel die altijd zat loopt of onderwege, bad dien dag de gemeente op en af geloopen in gezelschap van een slecht wijf en vele berbergen en kroegen bezocht. Witte Brand was dan ook zatter dan naar gewoonte; hij was,om zoo te zeggen,razend zat.Menigwerf hoorde men hem onder een helsch gevloek uit roepen Vandaag zal er bloed vergoten wor den Op den weg naar den Dries ontmoete Witte Brand den landbouwer Prosper De Cremer, en viel hem als een razend dier aan. De Cremer bekwam een messteek achter de oor en een ader werd doorsneden. Het slachtoffer viel ten gronde en de moordenaar verwijderde zich. Die weg is zeer eenzaam en 't was slechts eene uur later dat De Cremer door een voorbijgan ger ontdekt wierd. Het ongelukkige slachtoffer leefde nog, doch 't was hem onmogelijk nog eenig woord te spreken of teeken te geven. Des anderdaags rond 6 ure des avonds over leed De Cremer. Het slachtoffer was een kloeke man van 30 jaren, vader van 6 kinderen welke algemeen geacht werd. Het parket van Audenaarde begaf zich maan dag naar Idegem en beval de onmiddelijke aanhouding van Witte Brand. De bevolking was zeer opgewonden tegen den moordenaar, die zonder de bescherming der gendarmen onvermijdelijk zou gesteenigd zijn geworden. De Begrafenis van den ongeiukkigen De Cremer heeft-woensdag 11. te midden der alge meenedroefheid plaats gehad. M. De Bruyn, volksvertegenwoordiger van Dendermonde, is na een verblijf in het zuiden van Europa, in Belgie teruggekeerd. De achtbare vertegenwoordiger is volkomen ge nezen en heeft zijn werk hernomen in het bestuur der Maatschappij van Landelijke Stoomtrams. Dit is ook 't geval met den heer de Burlet, die zijn ambt van direkteur dier maatschappij insgelijks heeft hervat. Betreffende de moord te Lebbeke, door den genaamden Callaert op liet meisje Marie Mertens gepleegd, vernemen wij bijzonderhe den, waaruit blijkt dat de misdaad met eene echt barbaarsche wreedheid is vol bracht. Zoo als wij gezegd hebben, was hij, wettende dat het meisje alleen was, bij haar binnen gedrongen. Om met haar eene koei, die hij zegde losgebroken te zijn, in den stal vast te maken. Na de misdaad heeft hij het lijk van zijn slachtoffer maar zijne eigene wo ning gesleept, de kelderval opgelicht en het in de diepte geworpen. Toen beeft hij zijn mes gehaald en gepoogd zichzelven de keel af te snijden.'t Is bij het terugkeeren dat bij door een der gebuurvrouwen gezien werd, die zich alsdan haastte den kommissaris te gaan ver- i wittigen. M. De Volder minister van justitie is ge neigd de wijzigingen in te voeren, welke de i drukpers vraagt, betrekkelijk de uitgave van den Moniteur. Afschaffing van het officieel ge- deelte toevoeging eener vlaamsche vertaling van de oflicieele akten afschaffing van het Zondagsnummer ziedaar de grondslagen der veranderingen, welke in princiep werden aan genomen. Het zou kunnen gebeuren, dat die wijzigin- gen enkel zullen worden ingevoerd, wanneer M. Bourson, de tegenwoordige bestuurder, die oud begint te worden, zijn pensioen zal hebben bekomen. Totaal 16,111 fr. 2,609,238 Ziethier eenige der belangrijkste prijzen 1855 N* 69,503, fr. 10.000. 1867: N* 39,103 en 104.326 met fr. 25,000 ieder; N* 105,163, 166,854 en 225,911 met fr. 12,500. 1872: 4 nummers met fr.25,000: N#,21,016, 93 158. 104,326 en 272,126; 1 met fr. 15,000: N° 345,936. 1874 1 met fr. 100,000 N* 620,401 2 met 30,000 fr.N" 71,989 en 219,183. 1879 2 met fr. 100,000 Nor 486,800 en 625.161; 3 met fr. 25,000 Nor 506,138, 562,810 en 654,060. M.Ferdinand da Hemplinne, van Gent, schikt in zijne jacht op Eecloo, Adeghem en Oostwinkel de konijnen uit te roeien. Deze soort van wild is sedert het bestaan van de nieuwe jachtwet zoo vermenigvuldigd, dat het eene ware plaag geworden is voor de landbouwers. Al de vruchten worden door de konijnen en door de hazen afgeknaagd. Met de konijnen zoo verre mogelijk uit te roeien, bewijst de heer de llemptinne eènen grooten dienst aan den landbouw hier ter streek. Een wreed ongeluk is verleden vrijdag gebeurd te Zillebeke. Twee kinderen, de ge broeders Pattyn, waren in het terugkeeren van de school gaan slieren op eenen vijver. Al met eens brak het ijs onder hunne voe ten. Aimé Verhelst en Camiel DeSmyttere, die op zoo wat 300 meters van den vijver waren, hoorden noodkreten en snelden ter hulp. Camiel De Smyttere begon stoutmoedig de redding en geraakte zelf tot bij den hals in het water. Na een kwartier uurs gewerkt te heb ben, na zelfs tot driemaal de kinders verre tot op het ijs getrokken te hebben, dat telkens Onbeschrijfelijke en buitensporige tooneelen grepen plaats. Te midden der straat was een groot vuur aangesteken, om de opstandelingen te verwar men. Door de troepen werd een doortocht ge baand voor den gevangene, en in lichte gele deren waren zij rondom hem geschaard. Brandende stukken hout en kolen werden op do troepen en op den jachtwaker gewor pen. f, Was een tooneel van woedende woest heid en dolle dronkenschap. Aan het uiteinde van 't dorp moesten nog de grootste wanorders plaats grijpen. De woestaards achtervolgden troepen en gendarmen nog altijd, om zich meester te maken van Noël. Zij wierpen met ijsbrokken en houtschieren, wel niet om de soldaten en gendarmen te treffen, maar om Noël van het leven te helpen. Er werd zoo ongenadig op de troepen ge worpen, dat de commandant order gaf in de lucht te schieten, zegt men. Een meisje van 19 jaar oud werd getroffen en viel in onmachteen kogel had haar in het been geraakt. De voorgevel van een huis op het einde der straat draagt veel teekens van kogels de deuren en vensters zijn doorboord. Veel sol dalen moeten bijgevolg wel niet geheel vlak in de lucht geschoten hebben Van later wordt over die zaak nog gemeld De bloedige wanorders van Nismes maken veel opschudding, tot zelts onder de leden der Kamer. De opstand was nog erger dan de gazetten tot hiertoe het wel geschreven hebben. De afdeeling voetvolk der regimentschool bestond uit 60 man. Veertien man, waaronder een officier, hebben hunne kleedij gansch bedorven, door de bestorming die zij onderstaan hebben. De shakos der soldaten zijn aan brokken en stukken de k9poten zijn gescheurd of er zijn hollen in gebrand Als de mannen weêr in de kazern kwamen J waren ze bijna gelijk na eenen veldslag Er zijn twee gekwetsten, een gendarm en een soldaat. De gendarmen en de soldaten waren met hunnen gevangene juist in eene diepe holle straat, toen zij hevigst van al aangevallen werden. Van boven werd er geworpen met steenen, brandende schieren en ijsbrokken. 't Is toen dat de soldaten vuur gegeven en de aanranders op de vlucht gedreven hebben. Het meisje dat aan het been gewond werd j js overleden. Op het ijs. De twee zonen van Ev. De- coene, bakker en herbergier aan de Barakken onder hunna voeten weêr brak, gelukte hij er te Meenet), waren gaan schaverdijnen op de in het oudste van 13 jaar te redden De moedige redder zelf die maar 17 jaar oud is, moest met koorden uit den put geholpen worden. Hel wierd tijd ook, want het ware genoeg geweest voor hem, nog korte stonden in het water te moeten blijven, om slachtoffer te worden van zijne zelfopoffering. De jongste der twee gebroeders Pattyn, deze van 12 jaar, was nog slechts eeu lijk toen men hem uit den vijver kon balen. Een oproer. Wij hebben reeds het drama verhaald dal te Roly, een klein dorpke uit bet Namensche, plaats bad op 12 dezer. Valentin Noël, schepen van dit dorpken en jachtwaker, ontdekte binst dat hij de jacht nazag, twee 'wildstroopers. Deze vluchtten niet, maar kwamen den jachtwaker op. Noël schoot den eenen ten gronde en kwetste den anderen gevaarlijk. Groote wanorders hebben nu ten gevolge van dit bloedig nachtelijk tooneel plaats gehad. Verleden donderdag trok het parket van Dinant naar Nismes, van waar de twee wild stroopers zijn. 't Was rond den noen. De jachtwaker Noël werd ook naar Nismes gebracht, in een rijtuig met twee gendarmen in. Hij moest er iu tegen woordigheid gesteld worden van den gekwets ten wildstrooper die nog leeft. Met de snelheid van den bliksem verspreidde zich te Nismes het gerucht dat Noël daar aan gebracht was. Geheel de bevolking, mannen, vrouwen en kinderen kwam thoope geloopen. Nismes is eene gemeente van l,4u0 inwoners. Al dat volk verdrumde zich woelig voor het huis van den gekwetsten wildstrooper en wilde dezen wre ken. Hel parket, de dader en vier gendarmen van Dinant waren binnen huize. Noël werd maar aangebracht als het parket reeds eene uur bij het slachtoffer geweest was. De gendarmen hadden de meeste moeite van de wereld om hunnen gevangene aan de woede van het volk te onttrekken toe zij hem binnen leidden. Het volk kwam meer en meer toe; er waren meer dan 500 menschen. De prokureur des konings zag dat de opge wondenheid groot werd en de bedreigingen ernstig, en hij telegrafeerde om versterking naar de gendarmerie van Couvin. Aanstonds kwamen de brigadier en vier gendarmen aangereden, wat te samen reeds negen gendarmen maakte. 't Was rond 21/2 ure en het ouderzoek liep ten einde. De gendarmen poogden den gevangene van uit het huis in het rijtuig te doen stappen doch hij was er nog niet in. toen het rijtuig j onderste boven geworpen werd i Het rijtuig in stukken slaan en onder de voeten vertrappen, was het werk van slechts eenige minuten Niet zonder moeite werd de gevangene door de gendarmen weêr binnen huize gedrumd. Het volk eischte den gevangene het riep van rabraken. brokke-van-een trekken en steenigen j De prokureur des konings zag dat negen gendarmen onvoldoende waren om de woede dier menigte tegen te houden, en per telegraaf vroeg hij de troepen der regimentschool van Mariembourg. 't Was reeds zes en half van den avond als de troepen met den commandant aan 't hoofd toekwamen. De talrijke vrienden van het slachtoffer waren nog niet tol bedaren gekomen. Zij waren intusschen nog aangehitst door den drank, en wilden kost wal kost ziGh meester maken van den jachtwaker. Halewijnsche meerschen. De oudste was 11 jaar en de jongste 9 jaar oud. Toen zij er eenige stonden op wareti, hoorde de kleine zijnen broeder eenen schreeuw geven en zag hem onder het ijs verdwijnen. Het was juist op eene plek waar een groote gracht den meersch scheidt. Aanstonds wilde de kleine zijnen broeder terhulpe loopen; maar ongelukkiglijk brak u" ijs, en het kloekmoedig kind ging nu ook ti2ar onder.... Lenige pe -onendieop den heenweg ,1 zagen wat er gebeurde er, snelden naartoe Pieler Vancraeynest liep naar het gat waar da kleine was ingevallen en kon er hem nog levend uittrokken. Wat later werd de oudste broeder ook gevonden, maar hij was een lijk. Sedert eenigen lijd bestaat te Eecloo eene erge ziekte onder de katten, 't Is de krauwagie en dus zeer beemettelijk, zoowel voor men schen als voor dieren. Twee personen werden er reeds, naar men verzekert, meê besmet. Men heeft ook dezelfde ziekte bevonden bij honden en konijnen. I11 vele huizen neemt men voorzorgen, met de poezen uit te zetten. Waartoe de biecht dient. De Plana cato- lica Van Casiellon (Spanje) kondigt aan dat een biechtvader, namens een biechteling, eeue som van 200,000 frank heeft teruggeven. Wij hebben gemeldt dat er klopjachten ingericht werden om de wolven op te sporen die men in de provincie Luik meende gezien te hebben. Een wachter van den ridder de Donéa te Hannois, heeft het geluk gehad twee dezer gevaarlijke gasten te dooden. Op de fransche grenzen. Er is gemeld dat er iri den Borinage, op het grondgebied der gemeente Mapaquet, een gevecht tusschen fransche douaniers en smokkelaars heet plaats gehad. Ziehier nadere bijzonderheden over die fei ten Een dezer dagen werd de aandacht gaande gemaakt door het vertrek van een aantal per sonen die zich langs verschilleade wegen naar België begaven. De douanenposten werden verdubbeld en rond 1 uur 's nachts zagen een twaalftal dou aniers een legertje van omtrent 150 smokke laars terug komen. Zij marcheerden in gesloten gelederen en schenen aan een regelmatig bevelhebberschap te gehoorzamen. Blijft slaan klonk bet bevel der doua niers, maar niemand gehoorzaamde. Zij waren allen met rieken of ander gereedschap gewa pend en een gevecht moest onvermijdelijk volgen. De douaniers zouden weldra overrompeld zijn; maar gelukkig werd hun getal met 6 man van een naburigen post versterkt en de smok kelaars moesten het veld ruimen. Een douanier heeft een steek in den borst bekomen;een andere is aan het hoofd gewond en de vinger van eenen derde is afgebeten. De smokkelaars hebben 12 hunner mannen verloren, die in de gevangenis van Avesnes opgesloten zijn. Zoo als wij reeds zegden, heeft men 170 kilos koffie, alsook eene zekere hoeveelheid tabak en andere koopwaar, als stekskens, enz., gevonden, allen artikelen waarop iu Frankrijk zware inkomrechten drukken. ITALIË. De liberale bladen van Italië zijn volstrekt niet tevreden over den beleefden brief van von Bismarck aan den Paus, en nog veel min over den titel van Sire, waarmede de rijkskanselier Zijne Heiligheid heeft aangesproken. De liberale Diritto is te zeerste ongerust over dit woord, en eischt op hoogen toon dat de rijkskanselier aan liet gouvernement van koning Humbert uit leg zal geven over het gebruik van dezen titel... Bismarck zal zijnen loop halen.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2