Laatste nieuws. loovigheid die hunne vaders zoo kloek- moedig hadden algeworpen. Hier uit blijkt dus zonneklaar dat om goede liberaal te kunnen blijven men van den gods dienst, die slechts eene bijgeloovigheid is, niet mag willen weten en men zonder de hulp en vertroostingen der kerk, gelijk een hond moet sterven en begraven worden. Dat is lang geweten, maar nooit tot hiertoe hebben de liberalen hel zoo onbewimpeld ver klaard Zullen vele lieden die katholiek van religie en liberaal in politiek zijn, dan einde lijk toch de oogen niet openen Men deed ons deze vraag waarom wij, se dert eenigen tijd, ons noch met 't schrijven van 't Verbond, noch met dit van Den Dender - galm bekommeren. De antwoord is zeer eenvoudig. 7 Verbond ligt op zijn sterfbed en 't pas geboren orgaantje van onze zeer 9ie>jii0p liberalen, is zoo hevig van den oüman aangedaan dat alle de liberale traansiroop die men hel opgeeft al boter aan de galg gekletst zullen wezen. Waarom de laatste oogenblikken van de beide ellendelingen nog verbitteren en verer geren Laten ze wij dan maar in vrede, het eene zijne venijnige gal en het andere zijnen logendroes, uitspuwen, en hoe heviger zij te werk gaan destevroeger en destezekerder zul len zij in den kabilauwkelder donderen Concert. Het Concert Zondag 11. ter Groote Feestzaal van 't Stadhuis, den heeren leden onzer Koninklijke Harmonie aangeboden is een der merkweerdigste geweest welke wij hier ooit hebben aan te stippen gehad. Met buitengewoon genoegen werd de merk bare vooruitgang beslatigd dien onze Konink lijke Harmonie heelt gedaan, sedert zij door den hoogst bekwamen orkestmeester, M. Van den Bogaerde, wordt bestierd. De beide stuk ken van 't programma werden met eenen vol maakten samenhang, eene onbetwistbare juist heid, eene stipte nakoming van de toonscha- keering en een uitmuntend gevoel uitgevoerd. M. Segers, professor van klarinet aan onze Muziekschool, en le prijs van't Conservato rium van Brussel, heeft andermaal bewezen dat hij een dezer volmaakte kunstenaars is voor de welke de grootste moeielijkheden kinderspelen zijn. Mejuffer Rica, lc prijs van 'l Conservatorium van Brussel, heden le Zangeresse aan 't Schouwburg van Doornyk.zong met volmaakt heid, de o stukken op 't programma vermeld. Onnoodig bijna hierbij te voegen dat alle deze uitvoeringen met welverdiende toejui chingen werden begroet. RECHTERLIJKE KRONIJK. De Rechtbank van Dendermonde, zetelende in beroep, heelt zich in 't begin dezer week, onledig gehouden met de zaak der overtre dingen aan 't nieuw reglement op de Dans partijen en Cafés-Chantants, in onze stad. De overtreders waren door onze Rechtbank van enkele politie veroordeeld geworden tot eene geldboete van 25 franks en de kosten. M. Jottrand, advokaat, te Brussel, pleet voor de overtreders, en stondl de ongrond wettelijkheid van 't reglement voor. De Rechtbank trad zijne zienwijze niet bij en bekrachtigde het vonnis van den eersten rechter, 't is te zeggen, de overtreders bleven veroordeeld in eene geldboete van 25 franks en de kosten. Hiermee is de zaak nu afgedaan ten ware men zich iri verbreking voorzag 't geen niet te denken valt. Onze Rechtbank van enkele politie zal de aanstaande week over 74 overtredingen le beslissen hebben. STERFGE VAL~ Zondag 11. is te Rollé (Bastenaken)godvruch tig overleden, in den ouderdom van 75 jaar, Dame L.-A. Faignart.geborenClarissa-Clotildis Boucquéau, schoonmoeder van den heer Van Hoorde, lid der Kamer van Volksvertegen woordigers, en grootmoeder der dame van M. Louis De Sadeleer, Volksvertegenwoordiger van ons arrondissement. Duiven. Het Senaat komt 7 te ver werpen des artikels van't wetsontwerp betrek kelijk 't landelijk wetboek, 't welk voorschrijft dat de duivenhokken gedurende den zaaitijd moeten gesloten blijven, ter uitzondering van deze voor reisduiven bestemd. Het wetsontwerp zal dus naar de Volkskamcr teruggezonden worden. Het is te hopen dat de Vergadering zich bij de meerderheid van het Senaat zal aansluiten, T is te zeggen, op hare beurt't bedoeld 7 zal verwerpen. Meeting te Brussel. Te Brussel werd Donderdag 11. eeno meeting van anarchisten gehouden Wij deelen er een verkort verslag over meê; men zal er zich een gedacht kun nen over vormen hoe men T volk door logentaal en bedrog om den tuin leidt Het is ongelooflijk met wat groote woorden, met welke overdreven uitroepingen de werkmansklas wordt opgewonden. Men mag in geweten zeggen dat de redenaars allemaal den toestand valsch voor stellen. Men jaagt het volk op legen het kapitaal, tegen de burgerij men heeft liet gemunt tegen den koning, tegen den graaf van Vlaanderen, die men voorstelt als een spekulant, beschermd door de bajonnellen des konings; men wil van geene ma- chienen meermen wil meer daghuur en minder werken zonder een oogenblik te denken dat wij zoo niet meer kunnen konkurreeren met den vreem de zonder le denken dat dit de totale dood der nijverheid zijn zou, ten voordeele van den vreem deling En wat soort van brood zal hel algemeen kies recht aan den werkman geven Wij zeggen dat het algemeen kiesrecht aan de leiders fluweelen kus sens kan doen geven, ja maar geen half korst brood aan den werkman. Onrechtveerdig is de beschuldiging dat het gou vernement met de grooten spant, dat de werkman slaaf is. Zoo langde wereld bestaat, zal er verschil van standen heslaan en dit zal eeuwig zoo zijn, en als men morgen weêr de goederen verdeeld, zullen er overmorgen weêr zijn die meer zullen hebben dan anderen er zullen weêr rijken en armen zijn. Neen, neen, de maatschappelijke kwestie kan zoo niet opgelost worden. Zeker er is veel le verbeteren in den toestand en de groote eigenaars van kool- pulten zouden hel oor moeten leenen naar de recht- veerdige reklamen. Het zou heel juist zijn dat men in de tijden dat zij veel wonnen een reservefonds aanlegden, om de werklië te vergoeden als hel oogenblik van knsis kwam. 't Is niet reebtveerdig dat zij in oogenblikken van krisis hel op den werk man verhalen en dezen aftrekken als zij hem niet gedachtig zijn tu de oogenblikken van groote winsten. Oproei* te Luik. De Gazelle de Liége hangt nagenoeg liet vol gende tafereel op van den toestand aldaar De nacht van 24 Maart is geheel kalm ge weest. Drie gekwetsten zijn in bet gasthuis des Anglais in behandeling de eene heelt een sabelhouw aan de bil en een aan het hoofd bekomen alsook een kolfslag. Hij beweert uit een venster te zijn gevallen. De tweede bekwam een kogel in den schou der en geeft voor, getroffen te zijn toen hij zich naar Jemeppe begaf om aankoopen te doen. Dit zegt ook een derde die een kogel in de zijde bekwam. Deze werd door een vierden gekwetste naar het gasthuis gebracht. De leste echter weigerde daar alle hulp en wilde zijnen arm, waarin hij een kogel bekomen had, zelfs niet laten verbinden. Ondanks hunne verklaringen, gelooft men dat zij een ernstig deel aan den opstand heb ben genomen. Woensdag werden de artilleristen der bur gerwacht opgeroepen, om de policie en de gendarmerie gelegenheid te geven eene alge- meene bewaking in voege te houden en de orde te handhaven rondom het paleis van justicie. waar de aanstokers van verleden don derdag te rechtstaan. Het was een indrukwekkende stoet die de oproermakers naar de rechtbank geleidde, en waar rond de groepen nieuwsgierigen elk oogenblik aangroeiden. De werkstakingen schijnen zich ongelukkig meer en meer uit te breiden in de koolmijnen van Luik. Zij woeden in de mijnen Raneux, voorstad Vivequies, Lahaye en Gerard Cloes en naar men beweert, ook in la Batlerie. In Bois d'Avroy heelt slechts een gedeelte der werklieden willen neêrdalen. In de mijn Ste-Marguerite ligt het werk stil sedert woensdag morgend, maar de arbeiders wandelen rustig in de voorstad rond. Hel huis dat de bestuurder der Espérance in de rue Enbois bewoont, de gewezene woning van M. den kommissaris Nossent, werd dijns- dag nacht door eene bende van 15 tot 18 kerels aangevallen. Zij wierpen steenen inde vensters en wil den langs het hekken binnendringen, maar de policie kwam bij tijds en kon er 4 aanhouden. Ook heeft men eene vrouw aangehouden, die ten prijze van 4 Ir. revolvers aan de werk lieden te koop bood. In de staalfabrieken van Angleur hebben eenige afgeveerdigden onder bedreiging van werkstaking eene verhooging van dagloon gevraagd. Daar de krisis niet toeliet deze vraag in te willigen, heeft de bestuurder geantwoord dat de maatschappij hen slechts aan het werk hield, om hunne huisgezinnen brood le verschaffen. Men denkt, dat na deze formeele verklaring, de werkstakers niet zeer talrijk zullen zijn. In Gerard Cloes (Corónmeuse) is het gemid delde werkloon fr. 3.70. Het schoone weêr en de veldarbeid maken dat de vrouwen, die dit werk verrichten, niet erg boos kwaad over die werkstakingen zijn, daar zij de mannen gele genheid geeft haar een weinig te helpen. Dooden en gekwesten. Men leest in la Meuse De jongeling die te Tilleur door een kogel in den buik getroffen was, is woensdag in 't gast huisoverleden. Hij was enkel als nieuwsgierige ter plaatse, hetgeen eens te meer bewijst, hoe gevaarlijk het is, zich te dicht nabij de oproermakers te begeven. Hij heet Hvacinthe Dovar, was 18 jaar oud en muzikant bij de fanfaren van Jemeppe. Hij was door een revolverkogel in den buik getroffen en een andere kogel had hem een paar vingers van de rechterhand afgeslagen. Den andere gekwetste, een jongen van 15 jaar, Sody gelieeten. werd nabij eene groep oproermakers getroffen, op het oogenblik dat hij naar zijn werk ging. Deze is eveneens gestorven. Veroordeeling van Wagener. Wagener, de aanleider van verleden donder dag avond te Luik, is veroordeeld tot 6 maan den gevangenis, 200 frank boete en in geval van niet betaling nog tot 2 maanden gevange nis. Deze veroordeeling is het maximum der straf. Voor inbraak bij Manguiu zal hij voor de aanstaande assisen verschijnen. Oorzaak der werkstaking. Ziehier hoe de werkstakers van Seraing de oorzaken van hunne houding uitleggen. Wij werken, zeggen zij, 13 uren per dag en winnen slechts 2.50 fr. tot 5 fr. Veertien maal per quinzaine (2 weken) wor den wij naar de mijnen geroepen en slechts de helft van den tijd laat men ons afdalen, zoo dal onze goede quinzaines niet meer bedragen dan 26 Ir. 50 en daar kunnen wij onze huisge zinnen niet meê onderhouden. Wat meer is, men verlaagt onze werkloonen zonder ons te waarschuwen. Het is slechts op het oogenblik van betalen dat men ons zegt uwe dagen zijn met 10 of 20 centimen vermin derd. Deze bijzonderheden zijn een doktrinair blad van Luik ontleend zegt de Chronujue. Ziehier volgens de Courrier de Bruxelles eenige inlichtingen over de dramatische dood van Jacob. Hij was omtrent 53 jaar, en zijne faam is verre van goed. Op den dag zijner dood kwam eene patrouille van de koolmijn Gollard terug en deze bemerk te hem aan zijn venster, waar hij een observa tie post scheen te houden. Hij nam zelfs eene min of meer dreigende houding aan. Men gebood hem binnen te gaan en het ven ster te sluiten, maar hij weigerde. Op een tweede bevel antwoordde hij met aan de persoon die binnen was, zijn revolver te vragen, om die soldaten eens te arangee- ren. Terwijl hij het toegestokene wapen aan vatte waarschuwde een soldaat hem en schoot. Hij werd nabij het oor getroffen. De kogel doorboorde het hoofd. De zonen van Jacop zijn wanhopig over dit voorval en hitsen de vrienden en kennissen, die hen en het lijk kwamen bezoeken, tot wraak op. De miliiaire overheid heeft een streng on derzoek ingespannen, nopens deze zaak, die zeer treurig is maar een onvermijdelijk gevolg van opstand tegen de wetten. De begrafenis van den handelsagent Jacob Woensdag in de grootste kalmte plaats gehad. Slechts dertig personen volgde de baar. Ernstige maan egels zijn zoo wel door militaire als door de burgerlijke overheden, ter bewa ring der rust, genomen. Het is voor het oogenblik stil te Seraing, Flémalle, Jemeppe, Tilleur en Ougrée. In eeni ge mijnen is te werk nog geheel of gedeelte lijk opgeschorst. De poging tot plundering door de werksta kers van Jemeppe begonnen, heeft zich niet meer vernieuwd, dank aan de krachtdadige houding der gendarmerie en aan het groot ge tal aanhoudingen door deze gedaan. Eene groote opgewondenheid heerscht tus- schen de werkstakers, daar zij beweeren, dat het alleen de officieren van het leger zijn die op het volk schieten, zij zeggen dat de wonden der gekwesten alleen van revolverschoten voortkomen en dat de soldaten, volgens de gegeven bevelen in de lucht schieten. De werklieden spreken van zich te wreken. Men vreest wanorders voor dezen avond. Te Flemalle heeft men zeven aauhoudingen gedaan. Te Seraing dertig. De opgewondenheid wordt te Ans steeds grooter. Men verzekert dat de beweging te Verviers en te Hoei een meer kenmerkend karakter krijgt. Te Luik zijn de militaire studenten opge- ëischt om de wacht op te trekken. Een groot getal werklieden zijn dezen mor gend vertrokken naar de begrafenis van den werkstaker, die gedood werd op het oogenblik dat hij ondanks het verbod, de brug van Jemeppe wilde overgaan. Men vreest voor de terugkomst dier werk lieden. Een werkman, die in den oploop van woens dag avond een bajonnetsteek bekwam, is stervende. Groepen werkstakers doorloopen bedelend Lonein, Awans, Hognoul en Alleur, alsook de hoogten van Ans. Wanneer zij niets krijgen, dreigen zij in grooter getal terug te komen. Vele werkstakers werden dronken in het veld gevonden. Het eerste legioen der burgerwacht bezet het stadhuis. In de mijn Espérance te Luik, alsook in de mijnen Aumonier, Baneux, Bonne fin en Pa tience te Herstal duurt de werkstaking voort. Zij is volledig te Val-Benoit. Sedert dezen morgend heeft de gendarmerie verscheidene aangehouden werkstakers aan gebracht. Gedurende den nacht heeft er eene botsing plaats gehad tusschen de werkstakers en de troepen, daar de eersten de woning van den burgemeester aanvielen. Er loopt een gerucht dat er te Ougrée, in de nabijheid der verwijderde hoevenen woningen, wanordelijkhed u hebben plaats gehad. In de nabijheid van Luik loopen talrijke groepen bedelend rond. Aan hel kasteel Brial- mont, bij Tilff eischten honderd frank. De briefdragei ten gevolge van eenen aanslag op de briefdragers van Monte- gnée, door de troepen op hunne ronde ver gezeld. De troepen zijn ver®1.t t door de garnizoenen van Hasselt eu Beverloo. De bestuurders der mijnen Aumonier en Ste- Margéurite, weigeren .lakai de eischen der werkstakers in te willigen. Aan) o udin gen huik, 26 Meert. Dezen middag gingen de gendarmeo altijd voort met bedelende werkstakers aan te houden. Dezen zijn meest allen gewapend en leggen eene groote stoutmoedigheid aan den dag In al de gemeenten is de plaatselijke burgerwacht onder de wapens geroepen, om patrouilles in te rich ten en de inwoners te beschermen. De lanciers die Seraing bezetten, zijn naar alle rich tingen vertrokken om de inwoners tegen de aanvallen der bedelaars te beschermen. 5 werkstakers, dieeisleren aangekomen zijn, had den meer dan tu» fr. in hun bezit. Men meldt eene werkstaking te Nessonvaux en Pepinster. Men beweert dat het kasteel van een wapenfabrie- kant, nabij de statie van Trooz, verwoest is. Te Chenée zijn al de magazijnen gesloten. De koolmijnen van Bois d'Avroy en Batterie hebben hel werk hervat, doch in talrijke anlere mijnen duurt de werkstaking voort. Er zijn drie onder officiers en drie soldaten aan gehouden voor iDsubordonatie. V oor de rechtbank. De korrektioneele rechtbank gaat voort met in alle strengheid tegenover de rustsloerders le handelen. Er zijn vandaag talrijke veroordeelingen tot 10 maanden gevangenis uitgesproken. Vele gekwesieh, die in de gasthuizen verzorgd worden, verklaren gehandeld le hebben onder den invloed der dronkenschap. Plunderingen en brandstichtingen In de om streken van Charleroi. Charleroi, 26 Maart, 6 ure 's avonds. De nationale glasblazerij (Sadin) te Jumet, is totaal verwoest. De schade beloopt tol 100 duizend franks. Charleroi, S25 's avonds. De glasblazerij en hel kastnel van Deaudoux le Jumet, zijo totaal afge brand na vooreerst geplunderd le zijn geweest. Deze schelmstukken werdeu bij klaren dag en niet des avonds gelijk te Luik gepleegd. Men siddert bij de gedachte van 'l geeu hier des nachts zou kunnen ge beuren. De andere kasteelen van de omstreek zijn bedreigd. De werkstakers hebben al het geld gestolen dat in 't gesticht le vinden was Zij omringen de gebouwen terwijl zij door de vlammen verleerd worden, en denken de totale vernieling door dynamiet te voltrek ken. De menigte woont van verre verschrikt deze schelmerijen bij. De glasblazerijen van Charleroi. Lodolinsart, Dam- premy, Ransart en Jumet, werden bijna allen ge plunderd en verwoest. Benden bedreigen het gesticht La Providence, te Marchiennes au pont. Charleroi, 26 Maart, 8 1 li ure 's avonds. De toestand wordt meer eu meer gevaarlijk 20 duizend werklieden hebben het werk gestaaktzij werden c-r door de anarchisten die nogthans in min derheid zijn toegedwongen. De glasblazerij van Beaudoux is een der grootste glasblazerijen der omstreken van Charleroi dees geschicht is veel heter ingericht dan de andere ge stichten, en dank aan deze goede inrichting winnen de werklieden er zulke groote daghuren niet meer ilan vroeger. De laatste berichten van Borgen zeggen dat de toestand aldaar zeer gespannen is.... Er worden vele valsuhe berichten uitgestrooid over werkstakingen en wanorders die le Gent, to Antwerpen dezer dagun zullen ontslaan. ALLERHANDE NIEUWS. Zie notarieel© annoncen 4(" bladzijde. Door het afsterven van zijnen vader, houdt de heer minister van buitenlandsche zaken op zich prins de Careman te noemen en wordt prins van Chimay en hoofd der familie. De jonge prins Jozef wordt prins van Caraman. Vrijmetselarij. Men werkt te Brussel aan eene uitgave die veel goed zal te wege brengen, vooral indien zij voor de kiezingen verschijnt. Deze uitgaaf zal de alphabelische lijst bevat ten van de belgische vrijmetselaars, zij zal voor eiken moorlelbroêr den dag zijner inlij ving opgeven, de graden die hij in de logie heeft en een kort overzicht van zijn leven. Men zal niet vergeten er op aan te teekenen de rijk betaalde plaatsen, de vette en gemakke lijke postjes, de onderscheidingen eneereti- tels welke aan de moortelbroêrs.in den krie- ketijd, van den kriekelaar zijn toegevallen. In die uitgave zal men het geheim vinden van een groot getal benoemingen, bevorderingen, gunsten en voorrechten van alle soort. De geuzen bladen hebben er plezier iri dat het zoo schrikkelijk vastenavond geweest is dit jaar. Zij lachten bijzonder met den vol- geuden volzin van een katholiek blad van Brussel Nooit werden er zooveel kapitalen geknot in gekke uitgaven als dezen winter nooit kwamen er meer dorpsbewoners naar Brussel, nooit heeft men er meer gedanst en feest ge houden. Het is allemaal heel wel van te kermissen en te brassen.... als er geld voor is, en als de tijden goed zijn kan het niemand kwalijk ne men dat men zich een eerlijk vermaak gunne om den geest te ontspannen. Maar is er geld?... Gaat maar eens zien bij eigenaars, winke liers, leveranciers er is geld met den hoop... in schulden Vraagt het maar aan Jan en alleman, en bij zonder aan de boeren de tijden zijn goed... om armoê te lijden Maar de vrije moraal, de morale en Vair, die der Geuzerij, leert dat de mensch zich moet vermaken, en den br3s geven van schulden en van kwaden tijd Dansen en feesten is plesant. Zet alle zorgen en droefheid van kant: Gaat naar den speelman eu vlucht den [pastoor Zoo dansen wij lustig ons leventje door Heel goed, jongens, danst maar op Maar wij hebben er zooveel gekend die zoo lang dansten dat zij de beentjes braken voor altijd. Hebt gij er zoo geen gekend, lezer Zaak Degand. De dagbladen melden reeds sedert een paar dagen de terugkomst van M. Willemaers, prokureur des konings, die le Parijs opzoekingen had gedaan naar zekeren Pedro, den beschermer (7) van Mej. J. Alba. Deze heer schijnt thans, volgens de Gazette, niemand anders te zijn dan zekeren P. Van den S., zoo als de omslagen der brieven aan J. Alba, bij Mej. Oandelin in beslag genomen, deden vermoeden. Het schijnt dat de getuigenis van dezen Van den S., van het grootste belang is. Vreeselijke zelfmoord. Een werkman van het gasfabriek le Brussel, die in dronken toestand thuis kwam en geen geld meer van zijne moeder kon krijgen, heeft zich gezelf- moord, door een stoop petrool over zijn lijf te gieten en zichzelven vervolgens in brand le steken. Zijn lichaam vertoont slechts eene schrikke lijke wonde, die hij zeker niet zal overleven. Een brusselsch blad doet opmerken dat op de petitie door de inwoners van Ukkel naar den koning gezonden ter wederinvoering van de doodstraf, Chantrain, de echtgenoot der vermoorde vrouw van St-Job-Verrewinkel, het eerst van al zijn handteeken gezet heeft. Kloosters. Als de geuzen tegen de kloosters bulderen, willen zij gewoonlijk doen gelooven dat de kloosters te veel eigendom heb ben en er op den duur voor de andere burgers geen grond meer zal overschieten Welnu, al de kloosters van Belgenland bezitten te sa men 805 hectaren grond t' is te zeggen nog zooveel niet als veel senatoren en andere rijken alleen. De godshuizen integendeel bezitten 36.850 hectaren, de bureelen van weldadig heid 40.080, de gemeentebesturen 200,296 en het staatsbestuur 39,289 hectaren. Het zijn dus de kloosters niet waar men bang moet van wezen,maar wel de gemeenten, de Staat, de bureelen van weldadigheid en de godshuizen. Er heeft te Ronse eene nieuwe aanhou ding plaats gehad die in betrek staat met de wanordelijkheden die hier ter gelegenheid van de zaak Gravitz plaats hadden. De rechtbank van Audenaarde heelt eenige der aangehoude nen tot twee maanden gevangenis en bijgaande straffen veroordeeld. Een hunner bekwam eene straf van 7 maanden. Het avisoschip Ville d'Auvers, heeft dïjns- dag bevel gekregen om woensdag 24 meert ten 3 ure te Oostende in zee te steken. De reis zal 6 weken duren. Het vaartuig zal Granlon (Schotland) alsook eene noorweegsche en eene frarische haven aandoen. Er zijn belangrijke verbeteringen in de ballastlading gebracht, waardoor liet schip beter zee zal houden. Bij het aan boord nemen van den ballast heeft een matroos zijn been gebroken. Te Gorhez heeft zekere D... een ander persoon met een ijzeren staaf doodgeslagen. Dit is, zegt de Courrier de Bruxelles de een-en- veertigste misdaad sedert nieuwjaar. Drama in eene kerk. Mijnsdag nacht waren er dieven gebroken in de kerk van Geluwe, bij Meenen. Twee muziekanten, die van een feestkomende licht in de kerk zagen, bemerkten dat de sakri- slijdeur openstond en traden binnen. In den gang tusschen de sakristij eu de koor stond eene lanteern. Een der muziekanten welke zich in dengang waagde, werd eensklaps omvergeworpen ter wijl hij op het zeilde oogenblik met een snij dend werktuig eene wonde aan hel aangezicht hekwam. De dieven namen de vlucht, in hunne haast al het gereedschap waarmee zij deuren pan- neelen en offerblokken hadden opengebroken, achterlatende, alsook eene flesch jenever. Deze was gestolen in de nabij gelegen her berg de Star. Daar ook hadden zij verscheidene kamers en kassen opengebroken maar niets gevonden. De wonde van den muzikant schijnt niet gevaarlijk te zijn. Winteren Zomer. t' Is nu lang winter geweest, en in Duitschland en Engeland is het nog niet uit. En toch kunnen de dingen gauw veranderen en goed komen. Hoort liever de gedichten uit de Cronyk van het jaar 1435 Toen men 1400 en nog vijf-en-dertig jaren Geschreven heeft wal er toen is wedervaren, Naar d'oude schrijvers, die het schreven in de Cro- Hoe koud hel toen ook was, schier deze eeuw gelijk'. Half in Sprokkelmaand, zoo heeft hel toen begonnen, Dat men zag overdag geen schijn van zonnen, Zoo kon men weêr den Hemel merken Aan 'l schijnen van do maan en sterren. De wind was Oost en koud daar viel op allo wegen In Maart, April en Mei geen vocht, geen dauw, geen [regen Geen wij ngaard kreeg een spruit, nog ook hel boom- [gewas Het veld was als verdord en zonder bloem of gras. Op Meitijd twee maal zes. naar d'onden stijl gerekend. Heeft hel gevrozen. zoo die schrijver heeftgeteekend, Zoo dik, dat daar heel wel een kraai kon overgaan En daarop met gemak en zonder hinder staan Op Sint-Jansdag was het zoo koud, dat de vrouwen Hel zonder vuurin de kerk niet konden houwen. Daar was geen koren, nog geen spruiten op het land, Nog wasdom van hetgeen te voren was geplant, 'l wanhopig volk, dal dacht geen vruchten te beko- [men, Ploegde een en andermaalzijn land en akkers ommen. Na Picter en Paulusdag kwam er verandering Tot vruchtbaarheid, alsof de Hemel openging. De koude die was weg, geheel en al verdwenen, De zou heeft over iag heel warm en heel geschenen, En s' nachts heeft T met een heele zwoele lucht Geregend, heel bekwaam, op alle oogst en vrucht, Zoo dat in korten tijd hel gras en koren groeiden, En, als in Kanaan zelf, van melk en honig vloeiden. Zij Kregen viervoud meer van koren en van graan. Als ieder in zijn schuur te voren had gcslaên. Men kon bemerken 't wonderwerk des Heeren, Hoe haastig dat hel kan in korten tijd verkeeren. 't Was alles heel goedkoop, van eetbaar spijs en [brood Men kon een schepel larw wel koopen voor acht [Groot, De rogge wel om zes, uit wagens en uit schuiten, De gerst wel om vier Crool.de haver om vier duiten. De appelen, die men noemt Gijsjannetjes kocht [men goed Om anderhalve Groot, zeer smakelijk en zoet. De peren van 'sgelijk, die men ter merkt toen bragl: Hel was de overvloed in boomgaard, tuin en velden Een koehooi mogt niet meer dan achttien stuivers [gelden. Men kocht het vetste zwijn wat op de markt toen lag, Om een tweo guldens, zoo men daar dien lijd zag Een vet en deftig rund, of koebeest dat men vond, Wiens smeer gewogen heeft wel honderd twintig [pond,- Daarbij ook dik van vleesoh, en rondom even vet, Werd op acht guldens en twee stuivers maar gezet. Zoo een veranderidg kwam toen in korte dagen, Zoo wij maar leven naar des Heeren welbehagen. Gazette van Thielt,) HOLLAND. Uit Znandam, in Nederland Op 23 en 24 Maarte, is te Zaandam verkocht de inboedel van K. Zwakker, landbouwer al daar. Onder de voorwerpen welke daarbij zijn geveild geworden bevond zich een zilveren be ker, indertijd door Czar Peter-den-Groote ge schonken aan Klaas Janssens Tromp, groot scheepmaker te Westzaan. De geschiedenis zegt wegens deze oudheid het volgende Op herhuale verzoek van Czar Peter, trok Klaas Janssens Tromp in 1711 naar Rus land en werd daar eerste baas op de werf te Kasan. Voortdurend ontving hij daar bewijzen van de gunst van Czar Peter, onder andere het geschenk van eenige zilveren bekers, waarop aan de eene zijde eene roos of zonnebloem en aan de andere het woord Kasan gegraveerd slaat. Tot lieden bleef de beker in de familie van Tromp bewaard, ofschoon de naain zelf door het sterven der mannelijke en bet huwelijk der vrouwelijke erfgenamen verloren is gegaan. FRANKRIJK De parijsche geleerde doktor en professor Pasteur, rekent de beet van eenen dollen wolf nog veel gevaarlijker dan die van eenen dollen hond. Hij ent ziju russische patiënten dan ook tweemaal daags, in plaats van een maal in. Hij twijfelt echter niet aan hunne genezing, en deel de deze overtuiging aan den russischen gezant mede, die zijne landgenooten kwam bezoeken. DUITSCHLAND. De verjaardag van keizer Wilhelm. De offi- cieuse pers zwaailden grijzen keizer den uitbun- digsten lof toe ter gelegenheid van zijnen 90" verjaardag. De hülnische Zeitung, hel blad van Prins von Bismark, drukt zich uit als volgt En zoo staat de verheven monark als een wonder voor ons. 1» de droevige dagen die het vaderland te beleven had, was hij de dapperste der dapperen, en de schitterendste overwinningen, mochten zijn eenvoudig, bescheiden en vooruitziende ka rakter niet veranderen; melde zelfde gewetens plicht als in de schoonste zijner jaren, vervult hij nog lieden de menigvuldige en moeielijke plichten zijns keizersambls, dag na dag, en niets in hel groote vaderland ontsnapt zijn aandacht. Wanneer ooit een heerscher de zilveren kroon der grijsheid eu de liefde zijns volks heelt ver diend, dan is hel keizer Wilhelm, op wiens grijze hoofd de overvloed van alle zegeninp n rust, welke de Hemel een sterveling kan veriee- nen. In alle deelen van het duitsche rijk, in al de grootste steden van het buitenland waar Dut schers verblijven, is dan ook deze nation;.»^ feestdag plechtig gevierd geworden, en uil de vijf werelddeeleti zijn keizer Wilhelm telegram men van gelukwensching toegekomen. Het was in de hoofdstad wel geen keizere weêr, doch over 't algemeen mag niet geklaagd worden en de verlichting was dan Ook in alle deelen overheerlijk het was redelijk warm, en er was ook eene menigte op de been, wien» geestdriften uilgelalene vreugde slechts te ver gelijken was aan degene welke heerschte tijdens de roemrijke dagen der overwinningen op de Franschen. Het feest dat op politiek oogpunt, de groot se beleekenis heelt, is hel diner dat de leden van den Rijksdag in het Keizershof heeft veree- nigd' De Polen, de Elzas Lotharingers en de sociaal-demokraten waren afwezig de andere partijen, Centrum eu liberalen, katholieken en protestanten zaten broederlijk rond dezelfde tafel, en juichten rechtstaande de heildrond aan den keizer toe. De bevolking van Pruisen. Het prui- sisch stalistiekbureel heeft thans de cijfers der volksoplelling van I december 1885 vastgesteld. Ingevolge dezer bedroeg de bevolking van den pruissischen Staal op dit tijdstip 28,313,833 personen, waarvan 49,07 per honoerd tot het mannelijk, 50,93 per honderd tot. het vrouwelijk geslacht behooren. Op 5 jaren tijds heeft de bevolking zich met 1,031,722 zielen vermeerderd. De stad Berlijn telt op dezen dag 1,315.927 inwoners, dat is 192,967 meer dan tijdens de leste volksoptelling over 5 jaar.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2