Raalte, heeft men verleden jaar eene aanzien lijke hoeveelheid groen voeder ingekeuld en dat met den besten uitslag. Het vee houdt er zich uitmuntend bij, eet dit min of meer zure voedsel geern, geeft er vetter melk van dan van eerste soort hooi en kan het allerbest verteeren. De beweering als zou de boter, van zulke melk gekeernd, niet zoo goed van hoedanigheid zijn en zuur smaken, is geheel bezijden de waarheid de ondervinding heeft juist het tegendeel geleerd. Op eenige uitzonderingen na, kan men alle voedergewassen inkuilen spurrie is er echter bij uitnemendheid voorgeschikt ook de maïs is boven andere gewassen te verkiezen, en deze wordt hier veel ingekuild, om er voeding van te hebben over winter. Gemetselde bakken zijn voor het inkuilen best doch men kan dit ook doen op eene min kostbare en veel eenvoudiger wijze. Men maakt dan ondiepe en smalle greppels, zorgt er voor dat het ingekuilde luchtdicht worde afgesloten, stijf worde toegestampt, dat het last hebbe van grondwater en het regenwater zonder stoornis kan afgevoerd worden. De landbouwers zullen ongetwijfeld van langs om meer tol het inkuilen van hun voeder overgaan, vooral nu dat de proefnemingen van hunne meer ontwikkelde en naar vooruitgang strevende collegas zoo goed zijn geslaagd, en het winnen vau hooi, vooral bij regenachtig weder, groote moeite en kosten veroorzaakt. Alzoo uit de provincie Overijsel. Hollanders zijn knappe landbouwers en zoe ken gedurig in het nieuwste naar het beste. 't Is dan ook reeds geruimen tijd dat zij groente inkuilen en er zich allerbest mee be vinden. Men moet hel maken der kuilen of inlegput- ten eventwel niet te licht opnemen 't is voor zeker grootendeels aan den welgemaakten kuil dat het weibewaren der ingelegde groente gelegen is. HANDEL EN NIJVERHEID Uit de Polderstreek. Het weêr is lot hier toe gunstig geweest aan de polders de harde vruchten, tarwe, rogge en garst, zien er goed uit maar de late vorst, die de afgeloopen week ingevallen is, heeft het vlas nog al wat beschadigd. Dit is jammer doordien er dit jaar zooveel vlas in de polders is gezaaid en dat het dank den goeden zaaitijd, zoo dicht en zoo regelmatig was opgekomen. Voortdurend bestaat er groot gebrek aan veevoeder in de polderstreek, 't Is er of de meertsche vorst de grazingen tot in den wor tel had doodgevrozen.zoo traag gaat het schie ten vooruit. De schaarschheid aan voeder en aan grazing houdt het vee goedkoop, en niette min is er zelden zoo weinig vraag geweest als tegenwoordig, zoowel naar vet als naar mager vee. Voortijds, van februari tot half mei, was er bijzonder veel vraag naar kalfkoeien in de polderslreek, wat nu voor eene zeldzaamheid aanzien wordt. RECHTERLIJKE KRONIJK. Een landbouwer van Maxenzele, die tijdens de aanhouding van Buys, den veronderstelden pleger van den vijfdubbele» moord, de gendar men beleedigde en hel publiek tot verzet aan hitste, is voor dit feit tot eene maand gevan genis veroordeeld. Het onderzoek der zaken Van der Smissen en Degand gaat vlug vooruit. Men denkt dat beiden in de 2e reeks der assisen van Brabant, dus in de maand Mei zullen opgeroepen wor den. Ook Defuisseaux, de schrijver van den Volks catechismus zal in dien zittijd voor de assisen verschijnen. Kiezing te Brussel. De Moniteur kondigt het koninklijk besluit af, waarbij de kiezers van het arrondissement Brussel bijeengeroepen zijn tot hel kiezen van een Kamerlid, in vervanging van M. Renson, overleden. De kiezing is bepaald op 11 Mei en de ballotteering, indien er reden toe bestaat, op den 18 Mei. Een omzendbrief van M. den minister van binnenlandsche zaken aan de gouverneurs der provinciën, doet opmerken dat in de vorige kiezingen de hoedanigheid van den inkt niet al de vereischte voorwaarden had en roept de aandacht der gemeentebesturen hierop in. KIESKRONIJK. M. Frère laat zich andermaal te Luik voor dragen. De doktrinaire opperpriester, zooals M. Janson hem noemt, hoopt nog minister te worden, en als minister te sterven.... Enfin, dat is eene hoop, die niemand hem beletten zal te koesteren en te voeden. Te Waremme heeft de Konservalieve Veree- niging eene zitting gehouden en MM. Cartuy- vels en Ancion lot kandidaten voor de Kamer geproklameerd. Deze hebben hun program uitgelegd en hulde gebracht aan het gouver nement dat zboveel deed voor den landbouw, door de proefvelden, konferenciën, buurtwe gen en vermindering van vervoerkosten. M. Ancion herinnerde de woorden van M. Beer- naertLaat ons meer dan ooit de vrijheden van anderen eerbiedigen. Laat ons besturen en geene dwingelanden zijn zooals de liberalen waren, had hij er kunnen bijvoegen. De liberale Associatie van Brussel,die thans in de macht der radikalen is gevallen heelt M. Janson tot kandidaat uitgeroepen voor de kiezing van 11 Mei aanst., iu vervanging van M. Renson, overleden. De Ligue libérale, de doctrinairen, hebben M. Buis, Burgemeester van Brussel, kandikaat gemaakt. Deonafhankelijken die vast besloten hebben in 't strijdperk te treden hebben lot hiertoe hunnen kandidaat niet laten kennen. Men spreekt van eene voorname en hooggeplaatste personagie. De strijd zal dus allerhevigst wezen. STERFGEVALLEN. Dijnsdag jl. heeft alhier de Begravenis plaats gehad van den heer Florent Vau Nuffel, Voor zitter der Vereeniging van de oud-Pauselijke Zouaven. De overleden heeft deelgemaakt van 't Pauselijk Zouavenkorps van 1865 tot 1868. Hij woonde de veldslagen bij van Valentano, Bagnorea en Menlana en wierd vereerd met de medaille gegund aan al dezen die dezen laat- sten Veldslag bijwoonden. Van Nuffel was verder nog een ieverige lid van ons Vrijwillig Pompierskorps, vereerd met de medaille van moed en zelfopoffering. De militaire eer werd door het gansche korps in groot uniform bewezen. Eene lijkrede werd door M. P. De Paepe, kapitein-bevelhebber aan 't graf uitgesproken. Dood van Mevr. "Van der Smissen. De ongelukkige is in de beste voorwaarden gestorven. Zij hield niet op, zegt de Courrier de schandalen waartoe zij aanleiding had ge geven, te betreuren en onophoudelijk bad zij met den priester, die haar dagelijks bezocht. Hoe meer de dood naderde, hoe vaster de kristene gevoelens werden, waarin zij ook tot het einde toe heeft volhard. Het parket heeft de lijkschouwing bevolen. Ziehier eenige bijzonderheden over het af sterven, door de Indépendence meêgedeeld. 's Morgends ten 6 ure, bevond hare vriendin Mev. Poot, zich alleen aan haar bed, om haar de voorgeschreven geneesmiddelen toe te dienen. Mev. Van der Smissen was zeer bleek. Marie, zegde zij tot de vriendin, mij dunkt dat ik niet goed uitgeslapen ben 't is als hing er een sluier voor mijne oogen. Gij ziet er inderdaad minder goed uit dan gewoonlijk, was het antwoord ik zal den doktor Lambotte roepen. O, neen, verlaat mij niet zegde zij, en hield Mev. Poot bij de twee handen vast. Maar het gerucht dezer samenspraak had den dokter,dieinde naastliggende kamersliep, gewekt en deze kwam onmiddelijk bij de zieke. Hij ook merkte op dat de toestand der lijde- res veel erger was, en vooral vond hij haar veel verzwakt. Ten einde hare krachten op te wekken deed hij nog eenige spuilingen onder den arm. Doch zij verzwakte meer en meer. Zij werd bleeker en bleeker en de doktor zegde stil tot Mev. Poot Dit is het einde. Hij deed teeken aan haren broeder, die meê binnengekomen was, r.og eenen anderen dok ter te halen en terzelfder tijd werd ook de priester verwittigd. Toen sloeg het 7 ure op de penduul. Mev. Van der Smissen opende nog de oogen vestigde ze op de wijzerplaat, en maakte met eiken slag van het uurwerk eene kloppende be weging met haren vinger. Dit was hare leste beweging. Eenige oogenblikken later sloot zij de oogen en bleef onbeweeglijk liggen. Zij had den lesten adem uitgeblazen. De priester en de doktor die in alle haast geroepen werden, zegt de Chronique, kwamen te laat. Oogenblikkelijk werd het treurige nieuws aan haren broeder kapitein Renaud, in 't kamp, bericht. De doode ligt thans met gevouwen handen en een zilveren kruis op de borst, Tusschen hare vingeren steekt den palmtak dien M. Van der Smissen haar verleden Zondag gezonden heeft. Een groot getal rouwkronen zijn naar het sterfhuis gezonden. Tusschen deze is er eene zegt de Patnote waarvan men het beste doet met de herkomst te verzwijgen. Toen M. Van der Smissen in hel kabinet van den instrutierechter de truerige tijding vernam bleef hij onbeweeglijk, doch nauwelijks was hij alleen, of hij berstte in luid geween uit. Toen hij naar de gevangenis terugkeerde was hij zeer bleek en ter neêr geslagen. Voor het huis der Groenstraat staat onop houdelijk eene groote menigte volks, vooral vrouwen. Men had gezegd dat er eene konfretalie zou plaats hebben, doch het parket heeft er van afgezien. Wij vernemen dat de begrafenis van Mev. Van der Smissen heden zaterdag zal plaats hebben. De famillie Renaud heeft besloten geene doodsbrieven te zenden. M. Van der. Smissen heeft last gegeven, kroonen voor zijn dochterke te koopen. De tijding der dood kwam ten 8 1/2 ure in de gevangenis van St-Gilles aan en werd onmide- lijk door den opper-gevangenbewaarder aan M. Van der Smissen meêgedeeld. Hij ontving ze met de grootste aandoening. Rond half tien werd hij naar het paleis van justicie gebracht, waar M. de onderzoeksrech ter hem de droeve tijding meêdeelde. De slag heeft hem, zwaar getroffen. De belichte brengt zijnen tijd in de gevange nis door met lezen, rooken eu het voorberei den van zijne verdediging: Hij schrijft veel en brengt de uren van uitspanning op het binnen plein of met zijne advokalen over. M. Vander Smissen heeft aan de gebroeders Renaud doen weten dat hij de begrafeniskosten voor zijne rekening neemt. M. Leborne heeft van wege M. Vander Smissen eene bloemenkroon aan het sterfhuis gebracht. ALLERHANDE NIEUWS. Het plan der nieuwe Koop waren statie op te richten, in de Ber- gemeerschen komt, door den heer Minister van IJzerenwegen aan 't advies van onzen Stedelijken Raad onderworpen te worden. De Raad zal tot dit einde Dijnsdag aanst., eene bezondere zitting houden. Wij hebben bedoeld plan onder oogen gehad en bemerkt dat be langrijke openbare werken door ons Stedelijk Bestuur zullen moeten uitgevoerd worden om 't verkeer te vergemakkelijken en om uit de nieuwe koopwarenstatie het meeste voordeel en profijt voor Stadsfinanciën en onze handel drijvende burgerij te trekken. Aan de kiesexamens welke alhier Zater dag en Zondag jl. plaatsgrepen namen 56 ka tholieken en 9 liberalen onzer Stad deel. De heeren die het exaam in de fransche taal ondergingen, bekwamen allen het bekwaam heidsdiploma het zijn allen katholieke •uojjuuuuiiuop Tot hiertoe is niets gekend aangaande den uitslag van het exaam in de Vlaamsche taal. Dijnsdag lest, om 5 ure des namiddags heeft men alhier uit den Nijverheidsarm van den Dender, achter het fabriek der firma Eliaert-Cools, het lijk opgevischt van den genoemden Ruyssinck Karei, landbouwwerk- man, oud 32 jaren» woonachtig te Erpe. Ruyssinck was sedert 4 April spoorloos ver dwenen. Dien dag was hij in onze Stad ont moet geweest in gevorderden staat van dronkenschap. In een der zakken van den ongelukkige heeft men een geldbeugel gevon den, bevattende 1 frank 56 centiemen. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft er alhier in de Korte St-Jorisstraai eenen kerel op 't aankomen der nachtwakers eene mande inhoudende vier konijnen en drij kiekens waarvan er twee dood waren op eens neergezet en de vlucht genomen langs de Veemarkt. l)e duisternis heeft belet hem te herkennen. De mande is van den eenen kant gemerkt melden naam VAUBRIN en aan de andere de nummers 82319 en dit alles komt onver mijdelijk voorts van diefstal De eigenaar is onbekend. Geerardsbergen.Eene werk staking is onder de werklieden der fabrieken van phosphorestekskens uitgeborsten. Men meldt ons dat de werklieden van drie stekskensfabrieken van Geerardsbergen den arbeid gestaakt hebben, onder voorwendsel dat zij per week willen betaald worden. De meesters zouden hierin toegestemd heb ben, op voorwaarde dat zij het loon eenigzins verminderen. Uit vrees van geweldadigheden heeft het Stadsbestuur de hulp der troepen ingeroepen. Vrijdag is een bataljon van 't 3' linie, 600 man sterk, uit Gent naar Geerardsbergen vertrok ken. Verder nieuws ontbreekt. De Chronique en konsoorten omge keerde vrienden van rust en vrede in hel land randen het gouvernement aan, omdat het hunne vreemde vrienden, oproermakers aan de grenzen zet. Weet ge, welk de reden zijn van die uitzet tingen We zullen er eenige aanhalen, tot stichting van de eerlijke liê 12 voor aanslag op de zeden 1 voor poging tot moord 2 voor bedrieglijk bankroet 1 voor het namaken van zegels 10 voor het debauchee)en van minderjarige kinderen 29 voor aftruggelarij 1 voor valschen eed 112 voor diefstal verscheiden werden uitgedre ven omdat ze hier revolutie stookten en den Koning beleedigden anderen omdat ze leefden op de kap van toerloopsters, enz. De liberale pers trekt inderdaad partij voor charmante vrienden. Het Journal de Bruxelles meldt een geheim zinnig feit dat onlangs te Brussel voorgevallen is. Een 13 jarig meisje, leerlinge der school van de Twaalf Apostelenstraat, was verleden donderdag uil hare woning verdwenen en er maandag in teruggekeerd. Daar zij weigert te zeggen waar zij den tijd doorgebracht heeft, hebben de ouders haar ter beschikking der policie gesteld. Een jongeling van Etterbeek, H. geheelen die zijn afscheid van eene achttienjarige schoone had gekregen, bekwam nog een leste onder houd met haar. Juist gelijk in de romans en op de komedie, had dit onderhoud plaats, op eene donkere, eenzame plaats en ten ltl 's avonds. Ook bracht H. gelijk in de romans een revol ver te voorschijn, doch het meisje dat zoo romanesk niet is als hij, sloeg hem dien uit de hand en ging op den loop. H., nu nog alleen zijnde om het drama voort te spelen, raapte het wapen terug op en schoot zich door de hersens. M. Frère verzet zich tegen het afschaffen van het wachtgeld van 1000 a 4000 fr., die zeker officieel onderwijzers nog genieten. Maar hij wil, van den anderen kant, aan de familie der milicianen de 10 fr. per maand afnemen, die haar als vergoeding worden ge geven. Kan men iets haatlijker vinden Die onderwijzers doen hoegenaamd niets dan uit den gevulden haverbak des gouverne- ments eten de familie der milicianen integen deel vinden in die 10fr. eene kleine vergoeding voor de handen, die men hun ontneemt. Anarchistische beweging. Men weel dat toekomenden Zondag en Maandag te Gent een socialistisch kongres gehouden wordt. De ci- toyens Volders, Defuisseaux en Fluse zullen er het woord voeren. De zittingen zullen met geslotene deuren plaats hebben. Des morgends zal er voor de ontvangst der vreemde delegatiën een grooten stoet gevormd worden ten 11 ure plechtige ontvangst in liet lokaal Vooruit. Gedurende de oproeren in 't Walenland heb ben de gentsche socialisten zich stil gehouden ofschoon zij niet zonder belangstelling de be weging hunner waalschegeloofsgenooten volg den. Zelfs vertelteen fabrikant dal zijne werklie den, die per stuk werken en sedert de bewe ging 30 per cent meer winnen dan vroeger, de opbrengst dier verhooging naar de werk stakers zenden. De Gazette van Gent zegt dat de gentsche socialisten te Ninove eene meeting hebben ge houden, waarop zij verklaarden 150 fr. te hebben meê gebracht voor de slachtoffers der werkstaking. De kommissaris van policie heeft op dezelfde meeting verklaard, dat de gemeenteraad eene som van 2000 fr. voor hen gestemd had. Xe Hoeï. Wij onlleenen aan een brusselsch blad de volgende bijzonderheden over de werkstaking: Een twintigtal werklieden van hel fabriek van M. Dufrenoy verlieten het werk, onder voorwendsel eener loonsvermindering. Dit fabriek is gelegen in de nabijheid der smede rijen van Marchin, waarde gendarmerie reeds de noodige voorzorgen had genomen. De werkstakers werde door de gendarmen verzocht uiteen te gaandoch daar het maan dag was en de hoofden door het jeneverdrin- ken tamelijk warm waren, weigerden zij te gehoorzamen zij klommen op de rotsen die het fabriek omringen, en wierpen de gendar men met steenen. Daar het getal troebelmakers en nieuws gierigen aanhoudend grooter werd, was men verplicht ten 9 ure de hulp van de leerlingen der militaire school in te roepen. Men gelukte erin, de menigte te bedwingen en daar het tooneel der wanorders buiten de stad gelegen is, werd ten half elf ure de bur gerwacht onder de wapens geroepen, om te beletten dat de onruststokers de stad binnen drongen. De inwoners door die maatregelen gerust gesteld, hebben op hun twee ooren kunnen slapen. De burgerwacht is tot half drie ure onder de wapens gebleven. De troepen zijn 's mor gens ten 8 ure terug gekeerd. De Gazette zegt dat de gendarmen op hel volk hebben moeten schieten. Er zou zelfs een persoon gekwetst en twee aangehouden zijn. Volgens dit blad zou de toestand veel erger zijn dan het ander opgeeft. Ook werd er een baiaillon troepen van Luik verwacht. Te Sprimonl duurt de werkstaking voort, ofschoon de aanleider Pahaut de herneming aanraadt. De mijnwerkers van Jumet, Marchiennes, Monceaux, Roux enGosselies houden nog altijd de werkstaking vol. Zij beweeren dat de kwesties volkomen moeten opgelost zijn en wel ten hunnen voor- deele. De burgemeesters moeten zich met de bestu ren der mijnen verstaan, over de middelen om de zaken te schikken. Zoo deze tusschenkomst tot niets zou lei den, zullen de mijnwerkers eene delegatie benoemen, om hunne grieven aan den koning voor te stellen. Er hebben eiken dag meetings plaats in verschillende gemeenten, doch de sprekers manen steeds tot kalmte aan. Men denkt dat deze toestand nog lang kan duren. De rechtbank houdt zich drie zittingen per week bezig met de werkstakers. De zaken zijn echter zoo talrijk, dat men baar een tweede kamer zal moeten toevoegen. De vonnissen zijn zeer streng. Op dit oogen blik schat men het getal werk stakers op 2300. De gendarmerie patroeljeert nog altijd. Over de herbouwing van hel gesticht Bau doux meldt men dat men zich vooreerst bepaalt bij het streng noodzakelijke. De eigenaar heeft zijne aanvraag tot schadeloosstelling nog niet gedaan, daar hij de stemming van het wetsont werp afwacht dat zijne vraag in de Kamer heeft uitgelokt. De rechtbank zal zich dus eerst met de zaken der plundering van het gesticht bezig houden die zaken zijn met honderden te tel len. Eene groep werklieden heeft door tusschen komst des burgemeesters van Lodelinsart ge vraagd dal het dagloon op 4 fr. zou gebracht worden. De bestuurraad der mijnen Charbonnages réunis heeft verklaard, aan deze eischen niette kunnen toegeven, daar de aktiehouders sedert 10 jaren geen centiem getrokken hebben. De leden van den bestuurraad ontvangen geene jaarwedde en de vergoeding is uiterst geringde schuld der maatschappij is met meer dan een millioen vergroot en deze loons- verhoogingzou eene totale som van 700,000 fr. bedragen. Men meldt ook dat in de nijverheidsgestich ten nog voortdurend maatregelen genomen worden, om des noods tot verdediging gereed te zijn. De beambten leeren den wapenhandel. De werklieden der pietovens Dufrenc 1 loei hebben hel werk hervat. Er werd in den oploop een persoon, die uit nieuwsgierigheid te dicht genaderd wa; «oor een bajonnetsteek zeer ernstig gewond. Wij lezen in Het Handelsbladvan 22 April Gisteren morgend ten 3 i/2 ure, zijn er in de gemeente Terhagen 14 gendarmen te peerd van Boom, Contich en Antwerpen aangekomen. De zes voornaamste leiders der werkliedengroep vau de wed. Roels, welke daags te voren ge weigerd hadden de lading van een schip te doen, en de andere werklieden met geweld hadden belet te werken, werden iu hun bed verrast en aangehouden. Zij hadden zich ook niet tevreden gehouden met den arbeid te staken, maar hadden den veldwachter en de gendarmen beleedigd, en er zelfs erge bedreigingen tegen laten hooren. De zes aangehoudenen werden twee en twee op drie karren geplaatst en ten 5 ure reed de droevige stoet, de kleine en anders zoo rustige gemeente Terhagen uit, om de gevangenen naar de gendarmerie van Boom over te bren gen. Ten 9 u. 23 m. zijn zij met den trein naar Antwerpen overgevoerd. Wanneer ten 4 ure twee gendarmen aan de woning van X... aanklopten, opende de moe der de deur Vrouw, waar is uw man Hij is nog te bed. Maak hem wakker, hij moet met ons meê. De man stond op en werd weggeleid. Nu eischte men ook den zoon op 1 Deze ech ter, meende te ontsnappen langs de achter deur, doch daar ook hielden twee gendarmen de wacht, en vader en zoon werden wegge voerd. Onnoodig ie zeggen dat niettegenstaande het buitengewoon vroeg uur, half Terhagen te been was en met verwondering en angst, de veertien gendarmen de gemeente zag door kruisen. Laat ons hopen dat de droevige, maar noo- dig geoordeelde maatregel van M. den procu reur des konings, alle verdere beweging zal dempen, en de oogen zal openen van eenige verdwaalde werkliê. Gisteren namiddag heb ik de gemeente Ter hagen bezocht overal werkt men als naar ge woonte en alles is er zoo rustig als of er niets gebeurd ware. H. Bloedprocessie. De vijfliendaagsche plechtigheid van het H. Bloed, zal te Brugge beginnen den Zondag 2 Mei en gesloten wor den den Maandag 17. Van dejaregaat de wijdvermaarde processie uit op 3 Mei, daags na Beloke Paaschen. De processie zal opgeluisterd worden door Zijne Excellentie Monseigneur Ferrata, aarts bisschop van Thessalonia en pauzelijken nun tius bij het Hof van Brussel, die ten tien ure de hoogmis zal doen in de kathedrale. Wij lezen in een blad uit West-Vlaande- ren Het is rond midden van mei aanstaande, dat luitenant Valcke van Brugge, weer naar Congoland zal vertrekken, als hoofd van eene statie in de nabijheid van Vivi. Mevrouw Valcke-Eereboudt, de jonge eebtgenoote van den dapperen luitenant, zal haren man verge zellen.Luitenant Valcke vertrekt langs de nieu we portugeesche stoomvaartlijn, die tusschen Antwerpen en den Congostaat aangelegd is. De h.rugsche landontdekker neemt zijne wo ning meê, een prachtig ijzer en houten kunst gebouw te Brussel verveerdigd en 16 op 12 meters groot geheel en al aangelegd om frischheid aan de bewoners te verzekeren in dit brandende klimaat. Ook eene gansche ver zameling uitgezochte huisduiren, als honden, gevogelte, enz., vertrekt meê om ginds voort te kweeken. 'I Is dus eigenlijk de exploitatie van het land, die begint, na de lange en koste lijke ontdekkingstochten. In de glasblazerij. Men weet dat de fabriek Baudoux ongeveer 1100 tot 1200 man in 't werk had. Om een denkbeeld te geven welk ontzaggelijk kapitaal er voor dit gesticht noodig was, diene men te weten dat er overgroote dagloonen be taald werden. De souffleurs winnen gemiddeld 400 fr. per maand de étendeurs 180, de coupeurs 130, de gaziers 120. Vier souffleurs hebben elk 2000 fr. per maand: Wal zonderling voortkomt is dat het kabinet waar M. Baudoux de geheimen zijner nijverheid bewaarde, gespaard bleef, maar het boek met geheimen is verdwenen. Men weet niet ol' het gestolen of verbrand is. Te Charleroi. Eene bende werkstakers komt voor het huis van eenen direkteur, die voor het hekken staat om te vragen wat de werklêi willen Wij komen bedelen. Ge zoudt beter doen te gaan werken. Dat brengt niet op. Een brengt bedelen meer op Zeker. Hoeveel vraagt ge dan wel?—Vijftig franks Wat, ge vraagt vijftig franks Ge moet gijliê rijk zijn Wacht wat, ik ga een muis opzetten en ga met u meê. Uw stieltje is beter dan 'tmijn... De werkstakers lachten zelf en waren riu meteenig kopergeld tevreden. Eerlijkheid. Zekere Engelschman, Mul der, werd te Brussel in een hotel, voor schan dalen, aangehouden. De eerlijke liberale pers maakte er seffens een katholiek priester van niet alleen is Muller geen katholiek priester, zegt de Pall Mali, maar hij hoort zelf niet tot dezen godsdienst. Zullen de liberale gazetten hunne leugen herroepen Toch niet, dat valt niet iu hun program. Razende kal. Te Lier werd dezer dagen een bakker door eene kat gebeten, die al de teekens van razernij vertoonde. Het dier werd door een gendarm met revolverschoten gedood De gekwetste zal op de kosten van het welda digheidsbureel naar Parijs gezonden worden, om door M. Pasteur genezen te worden, 's An derendaags 's morgends kwamen verscheidene personen op het policiebureel verklaren dat zij ook door de kat gebeten waren. Slim. Na den slag van Sedan moesten een Franschman en ëen Elzasser, die beiden in betzelfde hospitaal lagen en beiden aan den voet gewond waren, door den officier van ge zondheid verbonden worden. Bij deze bewer king schreeuwde de Franschman luidkeels van pijn de Elzasser daarentegen bleef bedaard zijne pijp rooken. Toen de dokter zich verwij derd had, sprak de franschman Ik geloof, kameraad, dat gij goed pijn kunt verdragen; voor mijn deel, toen de dokter aan 't meeste ren was, meende ik dat ik door den grond gin~ Dat geloof ik we', antwoordde de El zasser, maar ik heb den dokter lijn gefopt, ik heb hem mijnen gezonden voet laten 1 erbiu- den. iel juiste opmerking over de werkstaking Niet alleen hebben Luik en Henegouwen daardoor geleden, gansch het land lijdt beden nog onzeggelijk door die rampvolle volksop- loopen. Meer dan twintig duizend jongelingen heb ben hel ouderlijke buis moeten verlaten, om ginder te gaan soldaat zijn. Maanden lang hebben zij thuis ledig geze ten, dagelijks naar het goede jaargetij trachten de, om banden eindelijk uit de mouwen te kunnen steken en nu het werk daar is, nu zij vier handen zouden kunnen gebruiken in plaats van twee, nu moeten zij soldaat worden. Dank aan de zoogezegde vrienden van het werk De Walen, als zij voortgaan met te doen wat zij nu doen dat is liet werk te beletten, ons krediet te dooden en het land te dwingen meer en meer soldaten op te roepen, om hen in bedwang te houden de Walen worden alsdan voor ons heel dure broeders... HOLLAND. In het zuiden van Hollandsch Limburg wordt in den laatsten lijd de smokkelhandel in vee nieer dan ooit op groote schaal gedreven, zoo meldt men van daar. Het smokkelen is er een oprecht bedrijf geworden. De eigenaar van het ingevoerde vee weet wat hij voor den invoer van elk stuk aan den smokkelaar te betalen beeft, en ook wat hij bij mogelijke aanhouding en ver beurdverklaring van dezen 'ontvangst. Op de uiterste greos bestaan er zelfs voor dien smok kelhandel bijzondere inrichtingen, zooals te Smeermaas op den Bilzenerweg, waar de achter deur van een Iniis naar Belgiën en de voordeur naar Nederland toegang geeft Dat het bij zulke toestanden voor de douaniers moeielijk valt het smokkelen tegen te gaan, is te begrijpen, te meer daar men niet in overtreding kan nemen, indien de ambtenaars niet gezien hebben dat het vee over de grenzen werd gevoerd. £e held Een duilsch reiziger geeft in een der berlijnsche bladen het verhaal van zijn verblijf te Honolulu, de hoofslad der Sandwich eilanden hij beschrijft daarin de streek der vertwijfeling, waar heen de lalrijko leprozen dier eilauden verbannen zijn zijnde eene van alle zijden door hooge rotsen inge sloten vallei op het eiland Molkai. Tot hiertoe, voegt de Duilscher er bij, is slechts één vreemdeling in die hel doorgedrongen het is een fransch priester, die onder die ter dood gedoemden, onder die rampzali gen is gaan wonen om hun den troost Ie brengen van het katholiek geloof. Reizigers van alle natiën, die de rots van Molkaï voorbijvaart, hoeden af. Aan het Dagblad verzekert men. dat die zelfopoffe rende priester, door den duitschen reiziger tot Franschman gemaakt, eeu Nedelander is, en wel een Hagenaar, namelijk de aanvele ouderen van dagen welbekende lledrik Micbiel Burgerman, die onder den naam van Pater André in eene fransche orde is overgegaan. ITALIË. Een telegram uit Rome, 20 April, meldt dat in Venetië, op 3 gevallen van Cholera, in de leste 24 uren voorgevallen, er twee waren met doodelijken afloop. Te Chioggia en te Cavarzera elk een geval. Andere gevallen werden noch waargenomen te Latiano, Erchie, Oria, en Osluni. Al de mogendheden onderwerpen de scheppen uit de naliaansche havens voorlkomstig, aan de quaran taine.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2