De zaal is spoedig volgestroomd en aan het bureel, welks tafel met een rood kleed bedekt is, nemen deinrichters plaats. Op het tafelkleed leest men de woorden: Vrijheid, gelijkheid, broederschap. De Marseillaise wordt gespeeld en de zitting geopend. Citoyen SEFFERT hekelt de dwingelandij der hcdendaagsche samenleving tegenover de zwakkeren. Citoyen ANSEELE heet de vreemde socialis ten welkom en zegt dat de stoet die zoo even de stad doorkruiste, eene protestatie is tegen de handelwijze van het gouvernement. Daarna spreken Volders, Defuisseaux, De Paepedie allen de gentsche socialisten geluk wenschen over hunnen geest van eensgezind beid en protesleeren tegen de beteugeling der leste onlusten. Zekere Schatgalm (Goedschalks van Ant werpen verklaart dat er vele Antwerpenaars niet naar Gent konden komen maar dat die daarom op de betooging van 13 juni te Brussel niet zullen ontbreken. De zittingen leveren weinig belang op. Aangaande de maatregelen die voor den 13 juni te nemen zijn, komen er van verschillen de zijden voorstellen in. Ziehier eenige dier voorstellen 1* Indien de manisfestatie te Brussel mag plaats hebben, zal de algemeene raad in over eenkomst met de besturen van de verschillen de centrums, de noodige schikkingen nemen voor de inrichting. 2° Zoo zij verboden wordt, zullen er betoo gingen in al de provincie-hoofdsteden, op den zelfden dag en op de zelfde uur plaats hebben. 38 Zoo deze insgelijks verboden worden, zal een buitengewoon kongres bijeengeroepen worden om de zaak verder te regelen. Dit voorstel is geteekend BERTRAND. De Schilders van Brussel stellen voor, in het geval de manifestatie verboden wordt,eene petitie naar de kamer te zenden met al de handteekens der socialisten bekleed, om te toonen dat zij talrijk genoeg zijn om het alge meen stemrecht te vragen. De socialistische afdeeling van Brussel denkt dal de betooging moet plaats hebben, en in geval men niet bekomt wat men vraagt, op een gegeven oogenblik overal betoogingen in te richten waar de werkerspartij bestaat. Zou men bij de opening der Kamers, in no vember, nog geen algemeen stemrecht beko men hebben. dan valt er te oordeelen of er tegen dien tijde geene reden bestaat om eene nieuwe betooging in te richten. Het voorstel van Bertrand bekomt 66 stem men. terwijl de anderen er slechts 4 o( 6 be komen. Citoyen FONTEYN, alias 't vogeltje,\in Aalst, stelt eene belasting op hel inkomen voor, die in weinig lijd de groote fortuinen en rijkdom men der kloosters zou vernietigen Citoyen BLANVALET van Luik protesteert tegen de aanhouding van M. Falleur en de uitdrijving van M. Tabarant, opsteller van Le Peuple. Hij brengt hulde aan Gent, dal zooals de vlaamsche dichter zegt nog altijd de konin gen doet beven Citoyen FAUVIAUX vraagt de inbeschuldi gingstelling van generaal Van der Smissen Bravos Ten twee ure wordt het kongres gesloten verklaard, na dat er beslist is, dat het aan staande kongres te Charleroi zal plaats heb ben. 's Avonds had er een muziek- tooneel, en dansfeest plaats, waar veel meer deelnemers optraden dan bij het kongres. Dit feest duurde tot uur 's nachts, 's Maandags werd in het lokaal Vooruit den ganschen dag druk bezocht, om de verschil lende deelen van deze samenwerkende instel ling in oogenschouw te nemen en koffie, bier of chokolade te drinken. Tegen den avond werden de bezoekers uit andere steden met muziek naar de staties terug gebracht. Alles is kalm gebleven. Volgens nauwkeurige opgaven, zegt het I Journal de Gand, werd het kongres bijgewoond door 170 deelnemers uit Brussel, 11 uit Me- chelen, 4 uil Luik 2 uit Verviers. een vijftigtal uit Antwerpen en de rest kwam zoo wat links I en rechts. Het Fondsenblad maakt ter gelegenheid der Socialistische betooging te Gent eene gegronde opmerking. De Socialisten hebben te Gent vrij en onge deerd onder de bescherming der politie mogen manifesteren, niettegenstaande zij de roode vlag des oproers opstaken. De stoet van den Katholieken Schoolpen ning, vredelievend en vaderlandsch tol in den grond, werd vroeger verboden. Onze gentsche Confrater schrijft dus te recht Het is een leerrijk feit, dat wel de betoogin gen der katholieken, maar niet die der socia listen door de geuzerij worden aangerand. Uit dat feit blijkt ten klaarste dat de zooge naamde vijandigheid der geuzen aan de prin ciepen der socialisten niets zijn dan eene ouweerdige komedie, en dat de mannen van beide partijen, die het altijd eens zijn om te samen op de katholieken le kloppen, ook in politiek niet verre zijn van elkander le ver staan. Zoowel M. Lippens te Gent als M. Buis te Brussel rekenen op de dankbaarheid der soci alistische kopstukken en op hunne meewer king met de geuzerij in de aanstaande kiezin gen. Vandaar den ievor, dien zij aan den dag jen om wel te staan met de Defuisseaux. de Fauviaux, de Depapen en andere Anseelen, welke hun eenige stemmen in de kiezingen kunnen bezorgen. Vandaar dan ook dat de liberalen in het algemeen, die zoo lichtgeraakt en zoo woedend zijn tegen elke betooging, welke met hunne politiek niet overeenkomt, met gevouwen armen de roode vlag en hare aanhangers zien voorbijtrekken. De zedeles, welke wij daaruit kunnen op maken is dat liberalen of geuzen, doktrinairs of radikalen geenen den minsten afschrik hebben van de socialisten en dat zij bereid zijn, om te samen met deze lesten, hunne over macht weer te vestigen al was het op de pui- nen van het koninkdom en van onze grond wettelijke vrijheden. KIESKRONIJK. De tijding als zou de kandidatuur van M. Cor- nesse te Maeseyck door eenen anderen katho lieken kandidaat bestreden worden, was in de wereld gezonden door eenige liberalen, die geerne verdeeldheid in het konservatievekamp zouden zien. Al de bonden die aangeduid zijn, om kandi daten voor te stellen zijn tot akkoord. Een en kele onthield zich, maar stelde geen nieuwen kandidaat voor zooals men beweerde. Van alle kanten worden M. Cornesse brieven van gelukwensching en dankbetuiging toege stuurd, en de hoop op eene troebelwatervis- scherij is den liberalen ontnomen. De liberalen stellen tegenover MM. Engle- bienne, Mabilleen Lemercier, katholieke kan didaten, den aftredenden Volksvertegenwoor diger M. Paternoster, P. Reouman, advokaat te Brussel en Thiriar, in het geval hij geene radikale kandidatuur zou aannemen. Ook voor de provinciale kiezing zal de strijd zeer hevig zijn. De konservatieven zijn vol hoop, daar zij in de vorige kiezing slechts eene enkele stem minderheid hadden en de invloed rijkste liberale kandidaat en ouderdomsdeken van den provincieraad zich om gezondheids reden terugtrekt. Behalve de hooger besprokene punten, heeft het kongres beraadslaagd over een ontwerp van internationale wetgeving op den arbeid en over de bijeenroeping van een internatio naal kongres voor dit punt. Het zijn dokter De Paepe en een Engelschman, citoyen Headingly die het bijzonderste deel aan deze bespreking hebben genomen. Het volgende besluit is, met algemeene stemmen, aangenomen Het kongres verklaart dat de inrichting eener internationale wetgeving op den arbeid van het hoogste belang is, onder het opzicht van het lichamelijk en zedelijk welzijn der ar beiders. Dat deze wetgeving zou moeten handelen over al de punten, welke den arbeid aanbe langen wijzen van voortbrengst, aschaffing van den arbeid der kinderen, regeling van den arbeid der vrouwen. Het kongres vraagt de bepaling van den gewonen werkdag der volwassenen de rege ling van het gebruik der scheikundige stoffen en der nieuwe werkwijzen in de nijverheid en drukt den wensch uit, dat het internationaal kongres spoedig zou ingericht worden. Het kongres stemt vervolgens bij toejuiching en op voorstel van citoyen De Paepe, 't volgen de besluit Het kongres is van meening dat de krisis voor eersten oorsprong heeft een gebrek aan evenwicht tusschen de voorbrengst en het ver bruik Dat dit leste voortkomt uit het gebrek aan regeling der voortbrengst Dat het bijgevolg, om in dit gebrek aan evenwicht te voorzien, noodig is, dat de grond en de werktuigen eigendom zijn van de maat schappij, welke de voortbrengst zal regelen, volgens het verbruik. Dat de maatschappelijke rijkdommen met dit doel, rechtveerdig moeten verdeeld worden en dat de werklieden, ieder volgens zijn am bacht, moeten ingericht worden. Aangaande de krisis der koolmijnen heeft het kongres besloten .- f* De overneming der koolmijnen door den Staal 2' De inrichting van syndikaten voor de mijnen 3' De uitbetaling door deze syndikaten in overeenkomst met den Staat. Naar óeGnzeite beweertzou dekonservatieve lijst voor de Kamerkiezing te Bergen, voor eerst reeds samengesteld zijn uit de volgende namen MM. Corbisier, notaris te Frameries Beumier, brouwerE. Latteur, gemeente raadsheer te Bergen en Harmigriie advokaat. De bladen van Bergen, onder ander l'Organe de Mons, klopt de Gazette op de vingers, om dat deze leste heeft durven zeggen dat de liberalen van Bergen verdeeld zijn. Gij hebt dit recht niet, zegt l'Organe want gij komt te Brussel ook overeen als kat en hond. Ja, maar, zegt de andere, wij zijn zoo kin derachtig niet, onzen strijd op persoonlijke kwestien te voeren. De worstelling te Brussel hoe hevig zij ook moge zijn, heeft nooit zulke ellendige oorzaken gehad. Men ziet, de pot verwijt den ketel dat hij zwart is.... Een bijzonder schrijven uit Verviers, aan het Journal de Bruxelles zegt dat, ondanks de blague van de liberale bladen, de zaken der konservatieven onverbeterlijk staan. De waarschijnlijke kankidaten zullen zijn MM. Loslever, Poswick-Simonis, nijveraar, C. Fettweis, gemeenteraadslid en nijveraar, baron del Marmol, W. Demaret, provinciaal raads lid. Die kandidaten zijn algemeen als zeer gun stig gekend en allen van gematigde denkwijze, wat overigens door geheel het arrondissement het geval is. De liberalen sluiten zich bij de radikalen aan, door M. P. Grosfils op hunne lijst te plaat sen. M. Vandresse die verleden jaar tegenover M. Loslever de neerslag bekwam, durft geene poging meer wagen. Zij bepalen zich dus bij den eerstgenoemde en de drie aftredende vertegenwoordigers. Te Brussel staan de doctrinairen en radika len in 'l harnas tegenover elkander als twee hardnekkige vijanden. De eersten dragen voor M. Buis, burgemeester van Brussel en de twee den M. Janson, de gekende politieke acrobaat. De kandidaat der onafhankelijke nationale partij zal naar alle waarschijnlijkheid zijn den gepensioeneerden generaal Jacqmart, een eer lijk en deftig soldaat, algemeen geacht. De strijd zal hevig wezen. Indien de bewa rende partij als een man optreed is de zege praal der onafhankelijken verzekerd. LETTERNIEUWS. Iedereen moet hulde brengen over de won derbare ontdekkingen van den heer Pasteur, te Parijs, die er in gelukt is krachtige hulpmid dels te vinden om legen de razernij te bevrij den. Maar, indien wij de kracht der genees kunst moeten herkennen en haar eeren, zoo is het toch ook eene zekerheid, dat er van boven dikwijls redding komt, daar waar alle menschelijke middels niets kunnen uitwerken. Ten anderen, al de kunst en het vermogen der menschen, zijn hun door Gods goedheid ge schonken. Zulks is het gedacht welk de schrijver be zield heeft van een klein boekje, iu 't Fransch geschreven, dal nu verschenen is en voor opschrift heeftSt-Hubert en M. Pasteur, Kan de razernij bij den mensch van zelf opko men Slaat épilepsie in eenig verband met ra zernij? d liet schriftje herinnert en bewijst dat de bedevaart naar St-Hubert, als zij in eenen geest van geloove gedaan werd, ten allen tijde was en nu nog is een zekere red middel om tegen razernij bevrijd te zijn. Bien Public STERFGEVAL. Verledene week is ons het volgende verslag over de begravenis van wijlen den heer G. Haas, te laat toegekomen Maandag 11. had alhier de begravenis plaats van den heer G. Haas, beslierder der Vellen- ploeterij, aan de Moorselschebaan. M. Haas was een goede en brave meester en werd dan ook door de werklieden geëerd en bemind. Onder de werklieden van het fabriek slichtte hij eene maatschappij met den titel De Moedige Reizigers, en was er ook den Voor zitter van. Een der leden, M. Jan Vanden Branden, sprak aan den boord des grafs de volgende lijkrede uit t Vereenigd bij het stoffelijk overschot van onzen braven en diepbetreurden heer en mees ter, Jan-Georges Haas, brengen wij, zijne gas ten, onze laatste groetenissen. Voor ons allen was hij meer een vriend dan een meester. Ook allen beminden hem en betreuren in hem niet een meester maar een vriend en een vader. Zoolang Mijnheer Georges ons bestuurd heelt, is er niet een van ons allen die zich over hem te beklagen had, hij was goed en recht vaardig. Goede echtgenoot en vader was hij; dat weten wij vrienden, en zijne diepbedroefde vrouw en kinderen verliezen in hem een goede man en brave vader. Beloven en zweren wij vrienden, aan de echtgenote van onzen diepbetreurden vriend en meester, dezelfde verkleefdheid te zullen toonen, als wij eens onzen ongelukkigen meester toevoegden. Nogmaals bedankt, edele heer, voor het goede onder ons geslicht bidden wij den Almachtigeu, U loon naar werken te geven, Vaarwel, brave heer, uwe knechten be treuren U Duizendmaal vaartwel, mijnheer Vaartwel, mijnheer en meester Vaartwel Gemeenteraad. M. René Vanden Bossche, komt in zitting van Dijnsdag 27 April tot het ambt van Stadsontvanger benoemd te worden in vervanging van M. Leo Limpens, ontslaggever. Naar wij vernemen zal hel bureel van den heer Ontvanger, even als in andere steden, ten Stadhuize, gevestigd worden. Deze maat regel zal ook de algemeene goedkeuring vinden. Bekwaamheidskiezers. Wij hebben in ons vorig nummer gemeld dat 50 catholieke en H liberale candidaten aan het kiesexaam hebben deelgenemen. Thans is de volledige uitslag gekend. 34 catholieken en 3 liberalen behaalden het bekwaamheids diploma. Een der nielgelukten onder de ca tholieken bekwam 23 3/10 punten. Natuurlijk zal er in beroep gegaan worden. Deze nacht wierden twee kwaaddoeners de genaamden Valery Lievens, oud 17 jaar en Tombeur Hector, oud 19 jaar, alhier in onze Stad woonachtig, te Hofstade betrapt op hee- terdaad van inbraak en onmiddelijk aangehou den. De aangehoudenen zijn twee oud-veroordeel den. Tombeur werd destijds veroordeeld, wegens inbraak en diefstal ter St. Jozefskerk en Lievens heeft pas 't gevang verlaten waar hij zijne straf heeft geboet wegens diefstallen in den Lusthof der famillie Ducaju en elders. Brandramp le Lokeren. Negentien huisgezinnen zonder woning. Woensdag namiddag rond i ure,is te Lokeren op de volkrijke wijk Heyende een schrikke lijke brand uitgeberslen. Het vuur nam aanvang in een kleinen stal en deelde zich welhaast aan de om liggende gebouwen meé. Het was weldra één gloei ende vuuroven links cn rechls van de kasseibaan naar Overmeire en aan weêrzijden van de Gentscbe- slraat, loopende naar Beirvelde de doortocht aldaar was totaal onmogelijk. Tien groote hofsteden met schuren, stallingen, graan-, vlas- en houtmijten, benevens nog negen andere woningen zijn in korte stonden de sprooi der vlammen geworden. De meeste bewoners waren op het oogenblik der ramp op bel veld bezig met hunne vruchten te wie den. Meest al do beesten konden'gered worden, doch de schade is onschatbaar. De pompiers van Lokeren met de stoom- en hand spuiten waren spoedig te, plaats Alle verde gevaar verdwenen. Bijna al de verbranden huizen zijn geheel of ge deeltelijk door verschillende maatsshapijen verze kerd. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Zeereerw. Heer Kanunnik Verbruggen, S. T. L., Directeur ia hel Seminarie, vervangt Ngr Lambrecht, als professor van dogmatische godgeleerdheid. De E. H. Roelandts, onderp. van S. Martens te Aalst, is Directeur benoemd van het Sominarie. ALLERHANDE NIEUWS. Openbaar Concert. Te rekenen van morgen Zondag 2 Mei, zal er alle zondagen van II i/s tot half een ure, beurtelings door onze Koninklijke Harmonie en liet Fanfarenkorps van de Pupillenschool, een openbaar Concert ter Groote Merkt ge geven worden. Deze beslissing van ons Bestuur wordt algemeen goedgekeurd. Wij laten hier 't programma volgen der stukken die, morgen Zondag, door onze Ko ninklijke Harmonie, zullen uitgevoerd worden 1. Pas redoublé sur Guillaume Teil. Vanden Bogaerde 2. Spand;tf;'a„Fantaisie indienne, 3. ZoéPolka, 4. Schiller Martch, Meyerbeer. 5. L'heureux Retour, March e, Vanden Bogaerde. Stadshorlogie. Eert electrisch toe stel 't welk onze Beiaard en Stadshorlo- met een regulateur in verband brengt, gie komt deze week geplaatst te worden! Deze regulateur en toestel zijn in de politie wachtzaal geplaatst. Laat ons hopen dat de heer Hertecant van Zele, met het werk gelast, er ditmaal beter zal in gelukken dan vroeger.' —Hel Bestuur van 't Land van Riem ver zoekt ons te wiilen aankondigen dat de Ver tooning van Iwein van Aalst, vastgesteld op Zondag 2 Mei 1886, verschoven is lol nader bericht. Heden zaterdag, tusschen 8 en 9 ure des voormiddags is er brand ontstaan in eene reeks van 9 aaneenhangende werkmanswo ningen toebehoorende aan den heer R. Leveau- De Bruyn. Op 'teerste noodsein vlogen onze Vrijwillige Pompiers naar de plaats der ramp wij zeggen vlogen, en inderdaad, 't was zoo, want op min dan een kwaart uurs was bijna gansch het Korps ter plaats. De talrijke vreemdelingen die op dit oogenblik ter merkt waren, drukten er luidop hunne groote verwondering over uit. Het middenste der 9 woningen bewoond door eene weduwe met 9 kinderen is totaal vernield en de twee aan palende woningen erg beschadigd. De schade mag op ongeveer 2000 Iranks berekend wor den. Alle de bewoners dezer reeks huizen hebben door deze ramp schade geleden. Onder den invloed der paniek die zich van hen meester had gemaakt, smeten zij letterlijk hunne meubels naar buiten en brachten er aldus braak aan toe. Men spreekt van morgen Zondag, tijdens het Concert om 11 1/2 ure voor noen, ter Groote Merkt eene omhaling te doen ten voordeele dezer ongelukkigen. Geen twijfel of deze mentchlievende daad zal de algemeene goed keuring verwerven. (Nieuwe inlichtingen.) Aangaande den brand waarvan wij hooger melding maken, verncmon wij nog het volgende Het vuur zette zich met ongelooflijke snelheid voort en in minder dan een uur stonden verscheide ne hoeven en woningen iu brand. Gedurende negen uren volgde de eene brandramp de andere op, ofschoon de gebouwen tamelijk ver van elkander afgelegen waren. Het was do wind die hier brandstichter speelde, en wel met zulk onweer staanbaar geweld, dal de bewoners nauwelijks tijd hidden het allernoodzakelijkste te redden en te vluchten. Nauwelijks waren de bewoners der eene hoeve in veiligheid, eu het vee der andere gered, of eene derde vatte vuur, terwijl op een vierde punt van het gehucht, eveneens slarm werd gegeven. De menschen vluchtten verschrikt door het veld peorden eu vee dwaalden doorwegen eu straten, men riep om hulp en iedereen verloor schier het be sef der uitgestrektheid van de ramp. Daar zag men plotseling de pompiers van Lokeren b vollen galop komen aangerend, om te redden wat er te redden was. Maar er was gebrek aan water en het vuur breidde zich reeds over eene oppervlakte van 500 meters uit. Dank aan bovenmenschelijken arbeid gelukte men er eindelijk in, eenige overwinningen op bet vernie lende element te behalen, terwijl in andere de vlam onder de instortende muren en daken van zelve uit doofde. Er hebben gedurende den brand hartverscheuren de tafereelen plaats gehad. Kinderen die voor bel vuur gevlucht waren, doorliepen den omtrek, terwijl hunne ouders er in de nabijheid der brandende hoe ven naar zochten De welhebbende pachters zagen hunne kassen waarin zij hunne papieren of geld hadden geborgen, verbranden, de muntstukken smelten en de bankbil jetten tot assche vergaan. Tusschen de verbrandde hoeven zijn er acht tame lijk groote. De overheid heeft dapper haren plicht gekweten. De Bien public zegt dal de schade op 500,000 fr. geschat wordt. Ziethier wat lestgezegd blad over de oorzaak der ramp meédeelt: Het vuur is ontstaan in het stalleken van den dag looner Van Cleemput, dat vol afval van vlas lag. Van Cleemput en zijn huisgezin waren afwezigen de zeven kinderen der echtgenoten Van Kerckhoven waren door hunne ouders alleen gelaten, onder toe zicht van eene buurvrouw, de echtgenote Desmeet. Deze speelden nabij de plaats waar de brand ont slond, en wijl de polioiekommissaris daar fosfoor- siekskens heeft gevonden, denkt men dat zij daar met vuur gespeeld hebben. Men hield zich op dit gehucht veel met de schapen teelt bezig. Hen heeft groote moeite gehad om deze vluchtende en dwalende dieren op le vangen, anderen komen nu uil eigen beweging hunne kooi opzoeken. Men schrijft uit Assche dat M. Wambacq, burgemeester van Esschene, brouwer en land bouwer, die een deel zijner werken per ma- chien verricht,talrijke brieven ontvangt, waar in men hem bedreigt zijn huis af te branden, zoo hij met de machienen blijft voort werken. Drama te Wetteren. Donderdag avond der verledene week deed de genaamde Karei Maes, stoker der naamlooze maatschappij van Quaetrecht, zijnen gemakput door zijnen zoon uitkuischen. De jongeling, na de leer in den put gezet te hebben, wilde neêrdalen.doch ten halfverwege gekomen, werd hij door de opstijgende dampen getroffen en viel als neêrgebliksemd in de diepto. Zijn broeder Eugeen snelde hem ter hulp maar onderging hetzelfde lot, en vader Maes, die ziekelijk is en wiens aandacht door de hulpkreten der huisvrouw getrokken werd, wilde op zijne beurt de twee zonen redden, docii ging enkel hel gelal slachtoffers ver- grooien. Een onbeschrijfelijk tooneel had toen plaats. Twee moedige mannen, een schipper van Wetteren en de genaamde K. Leroy, lieten zich bij middel van eene koord in den put zakken maar verloren spoedig het bewustzijn zoo dat zij moesten opgetrokken worden. Toen bracht men een schippershaak aan en men gelukte er eindelijk in, er een der onge lukkigen meé op le halen. Spoedig bracht men het tweede en ook het derde slachtoffer boven. Alle drie leefden nog, doch de vader stierf na een paar uren, ondanks de pogingen die tot zijne redding werden aangewend. Daags na dien stierf ook de oudste zoon, zonder dat hij tot het bewustzijn terugkwam. De jongste leeft nog en men heeft alle hoop hem le redden. Moordpoging te Deslelbergen. Men meldt uit GentIn den nacht van zondag tot maandag, rond 1 uur, werd de policie-kom- missaris van St Amandsberg gewekt door twee personen, die hem zegden, dat een moord ge pleegd was in die gemeente. Hij spoedde zich in gezelschap van eenen agent daar henen, en vond er inderdaad twee personen, Domien M. en Theofiel D., die door eenen genaamden Jan L., met mesleken erg gewond waren. M... had eene sneê, beginnende in de lin kerwang, dwars door den mond en de rechter wang en zoo voort tot achter het oor. Hij had dan nog twee wonden aan het hoold er. eene j kinderen spelen en die zij bij middel van boven het rechteroog Desmei had eene j houten of metalen buiske opblazen, breede wonde aan het rechterbeen. Doktor De Wersier, van St-Amandsberg. heelt de wonden der gekwetsten toegenaaid, De kommissaris en de agent zijn onmiddel lijk den dader, die men had laten onlsnappen, gaan cpzoeken. Hem in zijne woning Abeel- broekstraat, niet vindende, begaven zij zich bij den pachter Van Petegem, waar hij in dienst was, te Oostacker, en vonden hem daar, rond 2 1/2 ure iu een bed, dat in den peerder- stal stond. Toen zij hem aanhielden, bekende hij de misdaad bedreven te hebben, met voorbedach ten rade, maar volgens zijne verklaring, zou hij zich ten opzichte der personen bedrogen hebben. Gevecht met, een Paard. M. Pauwels, van Bouchaute, b.j Gent, wilde dezer dagen te Kaprycke eenen hengst die wrêrspanning was, bij het gebit vatten om hem te bedaren, doch het woedende dier greep den arm van zijnen meester in den muil, slingerde den man heen en weêr, liep alzoo den boomgaard rond en zette hem eindelijk de knieën op het lichaam als om hem le verscheuren. Men oordeele over den schrik onder de per sonen die dit tooneel aanschouwden. Gelukkig dat er kloekmoedige mannen wa ren. Eenieder viel met stokken en gereed schap den hengst aan. Het dier liet zijn slachtoffer los maar als een brieschende leeuw bedreigde het nu zijne aanvallers. Niettemin bleef men even moedigden hengit weêrsiaan, tot eindelijk zijne woede bedaarde en hij gevangen werd genomen. In deerniswekkenden staat was M. Pauwels opgestaan. Een zijner armen was geheel ver brijzeld en hij leed onuitstaanbare pijnen. Vrij dag werd dit lichaamsdeel tot aan den schou der afgezet. Moordpoging le Zonhoven. Een lim- burgsch blad brengt ons de tijding van eene misdaad die den ganscheu omtrek in verslagen heid gebracht heeft. Drie nachtwakers traden laat in den avond eene nog openstaande herberg binnen. Twee hunner, de genaamden T. en J. gingen terug buiten en eenige oogenblikken daarna kwam de leste weer binnen. De derde waker, vragende waar hun mak ker gebleven was, bekwam geen antwoord. Hij bemerkte echter dat het geweer welk J. bij zich droeg, gebroken was. De personen die nog meé in de herberg waren, gingen buiten en vonden T. met zware wonden aan het hoofd in eenen bloedplas lig gen. J. moet hem dus met zijn geweer het hoofd hebben ingeslagen. De vermoedelijke moordenaar werd aange houden en aan het gerecht overgeleverd. De toestand van het slachtoffer biedt weinig hoop op de genezing aan. De beweegrededenen der misdaad zijn tot nu toe onbekend gebleven. Misdaad te Oostende. Alweer misdaden Vrouw Julie Rau had reeds verscheidene kee- ren met hare 7 kinderen de echtelijke woning moeten ontvluchten, om aan de mishandelingen van haren man fe ontsnapen. Deze wreedaard had over eenige weken zelfs zijn jongste kind, dat pas twee maanden oud is, onder de kachel geworpen. De leste scheiding duurde nu ongeveer eene maand, toen zondag morgend, als de vrouw wilde uitgaan, door haren echtgenoot aange sproken werd. Hij vroeg haar naar eenen korf, dien hij voor den leurhandel noodig had. Haar antwoord was, dat zij hem had moeten verkoopen, om zich eten voor de kinderen aan te schaffen. Rau, in woede ontstoken, greep zijne vrouw vast, wierp haar ten gronde en bracht haar met een mes eene snee toe van aan de keel tot aan het oor. Dan liet hij zijn slachtoffer liggen en ging bedaard aan de naaste pomp zijne handen en het mes afwasschen. Uit het onderzoek der geneesheeren in ge bleken dat het als bij mirakel is, dat de vrouw riiet door die afgrijselijke snee gedood werd. Denkelijk was hel mes niet scherp genoeg. Het is echter niet zeker dat de geneeskundige hulp het slachtoffer in 't leven zal kunnen houden. De moordenaar is aangehouden. Wij lezen in Het Handelsblad van Antwer pen, van 26 April De actionnarissen der wereldtentoonstel ling van Antwerpen, zullen dezen namiddag eene vergadering houden om tot de likwidatie der maatschappij over te gaan. Naar wij links en rechts vernemen, zou de divideut 90 a 96 franks bedragen. Eene som van 400,000 franks zou voor al de onkosten der verdere verdere vereffening worden in reserve gehouden, en dan zou er nog een koek van 150,000 franks ter verdeeling overblijven. Uil de Polderstreek. Het weêr is tot hiertoe gunstig geweest aan de polders de harde vruchten, tarwe, rogge en geerste zien er goed uitmaar de late vorst heeft het vlas nog al wat beschadigd. Dit is jammer, door dien er dit jaar zooveel vlas iu Éde polders is gezaaid, en dat het, dauk den goeden zaaitijd, zoo regelmatig was opgekomen. Twee werklieden Gustaaf M. en J. D. hebben te Hal twist gekregen over de schoon heid van...een verken, die zoo hoog liep, dat men aan 't vechten kwam. D. die een timmer man is bracht zijn tegenstrever een beilelsteek toe, die zijn leven in gevaar brengt. Uit Thourout, 23 April De wever Seraphin Dewitte, had gisteren a\ond te Kortrijk den trein van 6 ure 41 m. genomen om naar Thourout te komen. Daar hij te veel in 't glas gekeken had, viel hij in slaap, en als de trein voortreed van Thourout naar Brugge, zat Dewitte er nog op Zoo wat een kilometer over Thourout, be merkte onze duizelige reiziger dat hij reeds over de statie van Thourout was en sprong van den trein. Dat gelukte nog al goed, én ingezien den staat waarin Dewitte was, 't mag eene ware kunstgreep heeten Al waggeled trok hij langs den ijzerenweg Thouroulwaart; maar hij kon er niet geraken en rolde op de rails, waar hij liggen bleef. De trein van Oostende kwam juist aan. De dronkaard wilde opslaan, maar te vergeefs 1 Hij werd dan ook getroffen door de locomotief en had eenen arm verbrijzeld. Dewitte werd naar het hospitaal gedaan, waar de arm moest afgezet worden. Een ballon ingeslikt. Iedereen kent de kleine caoutchouc-ballonnekens waarmeé de Met zulk een speelgoed zal de kleine lOjarige Maria Pierre in de kerk te Couillet ouder de mis te spelen.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2