Onze Staatsfinanciën. Provinciale Riezing. LEZING uit de schatkist putten, 't Is met hun eigen geld dal zij hunne scholen stichten en al hunne bedoelingen uitoefenen. Maar met de liberalen is het anders gesteld de gelden der schatkist moeten aangewend worden om hunne partijbedoelingen te vol doen. 't Is enkel omdat zij aan het schotelken niet meer zitten, dat zij zich zoo weeren om de katholieken te belasteren. Maar het volk kent ze M. Thonissen is de vijand van het officieel onderwijs, zeggen de liberalen En nochtans bestaan, onder zijn bestuur, de volgende middelbare scholen, die het geld niet weerd zijn dat zij kosten De middelbare jongensschool van Auden- aarde telt 24 leerlingen en 4 professors en kost 21,275 fr., of 850 Ir. per leerling. De middelbare jongensschool van Leuze telt 28 leerlingen en 7 professors. Zij kost 20,354 fr., of 726 fr. per leerling. De middelbare meisjesschool van Andenne telt 16 leerlingen zij kost 12.229 fr., of 764 fr. per leerling. De middelbare meisjesschool van Ath telt 21 leerlingen zij kost 20,680 fr., of omtrent 1000 fr. per leerling. En de vijand van het officieel onderwijs laat die middelbare... geidverkvvistingen hunnen gang gaan W etsontwerp. Het verslag van M. Nothomb over het wets ontwerp dat een bijgevoegd krediet vraagt voor het vermeerderen van het gendarmerie korps, is dijnsdag in de Kamer uitgedeeld. De leste gebeurtenissen hebben die ver meerdering noodzakelijk gemaakt. Deze zou 150 man bedragen, en dus liet korps op 2234 man brengen. Het daartoe gevraagde bijgevoegd krediet bedraagt 217,750 fr. De middensektie die het wetsontwerp aan neemt, vraagt, of het niet noodig is een nieuw hulp-eskadron te vormen.dat altijd zou gereed zijn, om zich oogenblikkelijk op de meest be dreigde plaatsen te begeven. Het gouvernement heeft hierop geantwoord dat het inrichten van zulk eskadron zeer wen- schelijk was, doch ter oorzake van den finan- cieelen toestand, nog niet kan plaats hebben. Mondamine. De maïs is ongetwijfeld eene der belangrijk ste planten, welke ineen aantal lauden voor komen, en die van groote waarde is voor de voeding van menschen en dieren. Het is niet enkel eene bijzondere plant voor de zuidelijke volken, doch zijne voortbrengselen worden aangetroffen en genuttigd onder alle hemel streken, en zelfs is een der nuttigste artikelen, welke uit de maïs bereid worden, ontdekt, onderzocht en bereid in Schotland. Wanneer de bewoner van het vaste land van Europa in het Vereenigde Koninkrijk reist, trekt het zijne aandacht dat men overal een artikel gebruikt, genaamd Brown and Poison's Corn flour, dat wil zeggen, bloem van maïs van Brown en Poison. Dit voedingsmiddel, dat wordt bereid in de uitgestrekte werkplaatsen van die fabrikanten van voedingsmiddelen te Poisley, is samenge steld uit bloem, welke verkregen wordt uit het hart zelf der indische maïs, en wel op eene zeer vernuftige wijze, waardoor zij buitenge woon zuiver is en slechts de nuttige en krach tige eigenschappen behoudt van de maïs uit warme streken. Aan de andere zijde van het kanaal wordt de bloem van maïs van Brown en Poison sedert dertig jaren op hoogen prijs gesteld. Om haar in Frankrijk in te voeren heeft men er een korteren en meer wetenschappelijken naam aan gegeven, en Mondamine genoemd, de fransche uitspraak van het indische woord mondamin, dat maïs beteekenl. Het is een fijn wit poeder. Zooals bekend is, is witheid steeds een bewijs van groote zui verheid, welke in de scheikunde wordt mede gedeeld aan alle lichamen, die ontdaan zijn van vreemde en nuttelooze bestanddeelen. De Mondamine, die alle verteerbare en voe dende eigenschappen van de maïs in zich vereenigt, behoort tot die soort van lichte voe dingsstoffen, welke gemakkelijk in de organen worden opgenomen. Evenals tapioca, sago en arrow-roat vormt zij een natuurlijkeu stijfsel. Wilde men haar bij een dezer drie voedingsmiddelen vergelij ken, dan zouden hare scheikundige en voe dende bestanddeelen het meest overeenkomen met arrow-roat, waarmede zij de goede eigen schappen voorde ademhalingsorganen gemeen heeft. Zij staat hooger wat zuiverheid betreft en om het verschillend gebruik dat men er in de kookkunst van kan maken. Men mag zelfs beweren, dat zij in de keuken onmisbaar is, en dat, als men ze eenmaal in gebruik heeft genomen, men er niet meer buiten kan. Mondamine is onoverlreffelijk voor het dik- maken van soep, vleeschnat, sausen, enz., zonder in het minst eenige veraudering in de kleur of den smaak teweeg te brengen. Een eierlepeltje per liter deelt daaraan vol doende dikte mede. Bij vleeschnat gevoegd verschaft zij eene heerlijke gelei vermengd met geklopte eieren levert zij een buitengewoon lekkeren en voor- deeligen schotel op. Vele groote restaurants, welke bekend zijn om hunne heerlijke omme- letten, hebben die bekendheid te danken aan het gebruik der Mondamine. Voor de voeding van kinderen boven de acht maanden is zy uitstekend, en wordt dan gegeven in melk gekookt. Voor zieken, her stellenden, en lieden met een zwakke maag verdient zij de voorkeur boven alle andere bloeraspijzen. Voor nagerechten vormt zij dikke en verlrisschende geleien. Met suiker, gedroogde vruchten, enz., verschaft zij aan hel einde van den maaltijd een overheerlijken en gezonden schotel. In Engeland heeft de Mondamine door eene langdurige ondervinding burgerrecht verkre gen ook in Frankrijk begint zij meer en meer ingang te vinden, en wij twijfelen niet, of eenmaal bekend hier te lande zal zij eveneens spoedig haar weg vinden. (Bakkersyazet.) r-3 De heer Beernaert, minister van financiën, heeft in zitting der Volkskamer van woensdag lest den huidigeti toestand onzer Staatsfinan ciën doen kennen. Men weel in welken ellendigen toestand het liberaal ministerie de geldkas gelaten heeft. In 1885 voorzag men dat het tekort 1 j/2 millioen zou wezen doch het zal slechts tot 600 it 700 duizend franks beloopen. Hel overschot voor 1886, zal tot 2 millioen 533 duizend franks klimmen. Zonder de vermeerdering der burgerlijke pensioenen zou het overschot nog met 412 duizend franks zijn vermeerderd geworden Het zou dus tot 2 millioen 945 duizend franks beloopen hebben. Men mag ook uit 't oog niet verliezen dat de gebeurtenissen in 't Walenland veel geld heb ben verslonden en dat dus zonder deze toeval len het overschot nog veel aanzienlijker zou wezen. Onder 't liberaal ministerie gingen wij den berg af en nu heden gaan wij hem op. Onder't liberaal ministerie liepen wij door ongehoorde geldverkwistingen voortgedreven regelrecht naar 't bankroet, en nu heden, is dank aan spaarzaamheid alle gevaar van ban kroet verdwenen. De minister van ijzerenwegen heeft ander maal eene besparing van 1 millioen 500duizend franks aangeteekerid en niettegenstaande zul len belangrijke werken uitgevoerd worden die aan handel en nijverheid veel voordeel zullen bijbrengen. Het gouvernement gaat voor 100 millioen franks werken doen uitvoeren. Zoo is 't altijd geweest de liberalen bren gen het land in den krot en de katholieken trekken het er uit K1ESKRONIJK. Brussel. M. Janson gaat voort met zijne vroegere doktrinaire vrienden op alle mogelijke wijzen, en bij alle mogelijke gelegenheid hunne zaligheid te zeggen. Dezen keer is het de beurt van M. Bergé om aan 't mes te gaan, namelijk te St-Joost-ten- Noode. M. Mackintosch is voorzitter. M. Pergameni, die in België den duitschen Culturkampf wilde inrichten, sprak het eerst van al eene redevoering uit, om de kandidatuur Janson te ondersteunen. M. Arnould stelt de kandidatuur Buis in een belachelijk daglicht en zegt dat de stem der brusselsche vertegenwoordiging enkel aan de uiterste linkerzij mag klinken. Het is onweerdig, den burgemeester der hoofstad naar het Parlement te zenden om het hoofd voor M. Frère te bukken. De doktrinairs willen hem er heen zenden omdat hij burgemeester van Brussel is, en dit is juist eene reden om hem er niet heen te zen den. M. Bergé noemt de herziening een soort van larie a la crème. Zal met die herziening de kwestie opgelost zijn Geroep en geschreeuw.) Zulk gedacht vooruitzetten is eene uilzinnig heid (Nieuw geroep.) Waar hetalgemeen stem recht bestaat, heeft het volk zoo veel te lijden als hier en de werkmanskwestie wordt er evenmin meê opgelost. Hier treed M. Bergé misschien zonder het zelf te weten in de zelfde beschouwingen die op de katholieke vergaderingen te Verviers werden ontwikkeld en gaat voort Men spreekt van het hoofd te bukken voor de bisschoppen welnu. M. Buis zoo min als ik hebben dat ooit gedaan. Eene stem Toch wel voor den deken van St-Tergoelen Toen wij de niet tüsschenkomst der gemeen ten in de kosten van den eeredienst vroegen, even als de regeling van de betrekkingen tus- schen meesters en werklieden, den vrouwen arbeid, en het verplicht onderwijs, deed de uiterste linkerzij den mond niet open. Daar was M. Janson geen partijganger van, toen het gevraagd werd. M. Janson. Dat is absurde... Toen ik er van sprak, zijt gij stom op uwe bank blijven zitten. M. Berge zegt datde doktrinaire meerderheid eerien heelen hoop dingen deed voorliet werk volk, onder andere de wel op het onderwijs en die der bekwaamheidskiezers. Stem Dank aan Janson (Geroep en gelach.) Zoo gaat het voort, met roepen, schreeuwen lachen, fluiten, zoo dikwijls denaam van M. Buis uilgesproken wordt. Het einde zijner rede wordt met luide kreten van leve Janson begroet. M. Janson verklaart de redevoering van M. Bergé hem treurig gemaakt heeft omdat hij, ouder strijder dan hij is, zijn vaandel verloo chend heeft. Hij scheldt verder M. Buis voor eenen onwe tende uit, die onder de voogdij van M. Demot staat. De spreker valt vervolgens met volle vuist op al de leden der linkerzij, die in doktrinairen reuk staan en vandaag wit en morgen zwart zeggen, volgens den wensch van M. Frère. Hij verklaart vervolgens volle vertrouwen te hebben in de provincie, die in zijne kiezing de nadering der uitgebreide kiesrechten zullen zien Om in belgié kiezer te zijn, is het genoeg te kunnen lezen en schrijven. Achteruit! schreeuwt hij donderend, achter uit met de.voorrechten van den cijns Plaats voor het recht en de demokratie. (Donderende toejuiching.) Bergen. Men verzekert dat MM. Lescart, Hardy. Masquelier en Sainclelette eene bijzon dere iijst zullen vormen voor de juriikiezing. Deze lijst zou met de namen van MM. Carlier, letterkundige en Chevalier, burgemeester van Wihéries, aangevuld worden. In deze omstandigheid zou M. Houzeau te genover deze doktrinaire lijst eene radikale lijst voorbrengen, waarop de namen zouden voorkomen van MM. Houzeau Pichéque, ad- vokaat te Bergen Steurs, burgemeester van GivryDufrasnes-Friard, provincieraadslid, Pierman, advokaat te Lens en Scokart. burge meester teJemappes. De konservatieve lijst behelst volgens den Bien Public reeds de namen van MM. Corbisier, notaris te Frameries Harmignie F. Coppée, eigenaar te Bergen en de Bousies, id. te Ghlin. Er blijven dus nog twee namen over, om de lijst te volledigen Te Gent zullen de katholieken voor de pro vinciale kiezing aan de worsteling geen deel nemen. De socialisten komen op met gezel Anseele. Te Lokeren zullen de liberalen zich onthou den. Men bericht ons uit Brussel dat de kandida turen van MM. Buis en Janson niet in weerde klimmen bij hel publiek wel integendeel. Als die van M. Janson door neering, handel en burgerij veroordeeld wordt, dan ook mis trouwt men die van M. Buis, hij. die toch in veel punten, vooral vroeger, met M. Janson overeenkwam en wel eens op dezelfde sociale trombone speelde. Hel gedacht dat generaal Jacmart bij de eerste stemming zal gekozen worden, vindt veel veld. In dat geval mag men zeggen dat M. Buis, niet alleen als kandidaat, maar ook als burge meester afgeblazen is.... RECHTERLIJKE KRONIJK. Men leest in Vooruit De rechterlijke ver volgingen tegen gezel Anseele ingespannen, voor eenige woorden aangaande den koning te hebben uitgesproken in eene meeling, en ook die tegen den vroegeren uitgever, Fr. Van Gyseghem, van het weekblad Vooruit, voor artikelen in dn blad verschenen, zijn door de kamer van inbeschuldigingstelling bekrachtigd. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 3 dezer wordt M. V. Van Wambeke, rechter bij de rechtbank van 1° aanleg te Dendermonde, in dezelfde hoedanigheid te Gent benoemd. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn benoemd pastoor te Kluizen, de E. H. Van de Vyver onderprstoor te Belsele. Onderpastoor op Sint Marlens te Aalst, de E. H. Ponnet onderp te Zele te Belsele, de E. II De Bruyn onderp. te Schoorisse; te Zele, de E. H. Schel laerl, onderp te Kruishoutem te Zingem, de E II. Van Havermaet onderp teOordegem te Cruyshou- tem, de E. H De Saedeleir coadjutor te Kerksken te Oordetrem, de E H. Sluer onderp. U Zineem te Eist. de E. H Morre, priester in 'l SemiDane te Schoorisse, do E II. Temmerman, onderp. te Eist De E. II. Smet, priester in 't Seminarie, is coadjutor benoemd te Kerkxken. De Eerw. Heer Drubbel, onderpast. van Sint Mi- ehiels, is directeur benoemd der Zusters van Liefde in bet vrouwenkrankzinnigenhuis en ook directeur van hel Schreiboom, het vermaard heiligdom van Ma ria, waar de goede Moeder allen verhoort die in den nood bij haar troo3t zoeken. Op S. Michiels is onder- past, bei oemd de E. H. De Bock, onderp. op H. Kerst. STERFGEVAL. Zondag nacht is alhier, in den ouderdom van 45 jaren, godvruchtig in den Heer ontsla pen den E. II. Jozef Ongliena, vroeger Onder pastor onzer St Martinuskerk, thans Pastor van 't Hospitaal sedert 27 November 1883. De eerzame overledene was een deugdzame en ieverige priester, algemeen geacht en be mind. Kanton Aalst De algemeene Vergadering der Katholieke Kiezers onzes Kantons, zal gehouden worden op Zondag 16 Mei 18K6, om 3 ure namiddag, in de zaal vari den Kring De Vriendschap Korte-Zoutstraat, te Aalst. DAGORDE Voorstelling der definitieven Kandidaten door de vergadering der afgeveerdigden aan geduid. Wij verzoeken onze Katholieke vrienden welke bij vergetelheid,in den loop dezer week, geen uitnoodigingsbrief mochten ontvangen, de tegenwoordige bekendmaking te aanschou wen als hem vervangende. Conférence Op Dinsdag den 11 Mei, in de zaal derSchouw- burg, te Aalst, des avonds ten 7 i/2ure precies, door den heer E. BOLSIUS, Districts-Inspec- teur der Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij. ONDERWERP. Amerika en Amerikaansche toestanden. Toegang vrij. Entrée libre. De openbare Concerts, des Zondags ter Groote Merkt, werden Zondag jl. geopend door onze Koninklijke Harmonie Al GroeiendBloeiend'. Hel talrijk aanwezig publiek heelt eens te meer kunnen bestatigen dat onze Koninklijke Harmonie met groote stappen vooruitgaat onder de leiding van haren kundigen en erva ren orkestmeester, den heer F,-L. Vanden Bogaerde, de ieverige bestierder onzer muziek school. Men was het eens om te bekennen dat het Concert allerschitterendst is geweest. De Keus der stukken van 't programma was uitmun tend en de uitvoering ervan meesterlijk. Het publiek spaarde dan ook zijne toejui chingen niet vooral de fraaie fantasie Spandjilja, van den bestierder M. Vanden Bo gaerde en de Schiller Marsch van Meyerbegr, werden geestdrift toegejuicht. In het eerste dezer beide stukken werden de Solos voor trombonne en tuba uitgevoerd door de heeren Victor Bogghéen Modest De Melle hoogst bemerkt. Onze bestegelukwenschingen aan de heeren uitvoerende leden voor de zorgen welke zij aan hunne uitvoeringen hebben besteed, en ook aan den lieere Vanden Bogaerde, voor zijne weêrgalooze leiding. Gelijk wij het reeds hebben doen kennen, zullen deze Concerts gedurende de maanden Mei, Juni, Juli, Augusti (en waarom ook niet in September des Zondags van 11 1/2 tot 12 1/2 ure, beurtelings door onze Koninklijke Harmonie en het Fanfaarkorps der Pupillen school gegeven worden. Men spreekt ook van de medewerking der Maatschappij Les Amis Constants, (Oude garde). Wat ons betreft wij gelooven aan die medewerkiug niet wij ken nen sedert lang de haatdragende lieden die hier aan 't hoofd der liberale partij staan. Onze bedankingen ten slotte nog aan den heer Vanden Bogaerde voor de inrichting dezer Concerts, die niets anders kunnen dan meer levendigheid en vrolijkheid bijbrengen. ALLERHANDE NIEUWS. Programma van liet Concert welk zal gegeven worden den Zondag 9 Mei. op den Kiosk ter Groote Markt, om 11 1/2 ure voormiddag,door de Fanfaren van de Pupillen school des legers 1. Marche des guides, Krein. 2. Coneertdansle fcuillage, Bluettc, arr. par Vanden Bogaerde 3. Invitation a la valse, Weber. 4. Pot-pourri des dragons dc Vil- lars, arr. par Vandcrlinden. 5. Patrie, Steenebruggen. Stadslioi'logie. Sedert onze stadsliorlogie met de électriciteit in beweging wordt gebracht, is zij nog zotter geworden dan vroeger. Geen 3 uren gaat ze gelijk. Van den beginne af was zij een oprecht kot en wal men er ook aan verrichte, ze zal altijd een kot blijven. Eerlatlegging. De prins-luite nant heeft donderdag op plechtige wijze zijne intrede in liet leger gevierd. De grenadierskazerne was feestelijk gevlagd en versierd met bloemen, guirlandes van len tegroen en wapentropheën. Het regiment stond in carré geschaard en eene menigte stafofficieren van alle graden, korpsoversten, deputatiën der regimenten van alle wapens bevonden zich meê op het binnen plein. Te midden van liet carré stonden de trommelaars, hoornblazers en de muziek. De minister van oorlog, generaal Pontus, was door onpasselijkheid verhinderd liet feest bij te wonen. Tusschen de opperofficiers be merkte men de generaals Vander Smissen, de Villers, Jolly, Nicaise, enz. enz. Ten half elf kondigde het tromgeroffel de komst van het Hof aan. Terwijl de Braban(:onne gespeeld werd en het regiment de wapens presenteerde, kwam de koning op het binnenplein, vergezeld van de koningin, den graaf en de gravin van Vlaan deren, de prinsessen Clementina, Hendrika en Josefina, en eindelijk prins Baudewijn, aan de zijde van zijn jongeren broeder, prins Albert. De jonge luitenant droeg liet grenadiers- uniform met veel zwier en zal een knap sol daat worden alleen schenen de lange haren van zijn colback (harenmuts) hem eenigzins iu deoogen te hinderen. Hij droeg de dekoratie van twee duitsche orders. De koning was in groot uniforn van opper generaal. Een aantal hooge personen verge zelden de koninklijke familie. Nadat de koning langs het front van het regi ment gewandeld was, stelde hij den prins aan den kolonel-bevelhebber baron Van Rode voor. Deze noodigde den nieuwen luitenant uit, den vereischten eed af te leggen en de prins nam onmiddelijk plaats tusschen den kolonel en het vaandel, trok de handschoenen uit er. sprak de formuul van den grondwettelijke eed uit, hem door den kolonel voorgezegd. Ik zweer, zegde hij, de hand naar het vaan del uitstekende, getrouwheid aan den Koning, aan de Grondwet en aan de wetten van het belgi- sche volk. s Het schouwspel, den troonopvolger den eed van getrouwheid te zien zweren aan den koning en de grondwet heeft waarlijk iets tref fends in zich, vooral op het oogenblik dat liet koningdom en de grondwet ten allen kante bedreigd worden. Het tromgeroffel en de tonen van de Bra- banQonne beantwoorden de eedaflegging van den prins en iedereen was bewogen bij dit tooneel. De koning verbleekte, de koningin weende en de graaf en de gravin van Vlaan deren hadden de grootste moeite om hunne aandoening te verbergen. Het waren echter vooral de koning en de koningin die getroffen waren. Misschien dach ten zij aan hunnen zoon, den hertog van Brabant, die hen op zoo jeugdigen ouderdom ontrukt en thans door zijnen neef vervangen werd. De kolonel sprak vervolgens met krachtige stem Officiers, onder-officiers, kaporaals, tam boers en soldaten, iu den naam des konings, gij zult als onder-luitenant in uw regiment erkennen, Z. K. H. prins Baudewijn, bier te genwoordig, en hem gehoorzamen in alles wat hij u voor het welzijn van den dienst en de uitvoering der militaire reglementen zal beve len. Nieuw tromgeroffel. Op verlangen van den koning deed generaal Van der Smissen al de officieren te midden der plaats naderen en hield de volgende rede tot den koning Ik ben gelukkig aan den koning en de koninklijke familie de hartelijkegelukwenschen der officieren aan te bieden. Zich vervolgens tot den prins keerende zegde bij dat het leger fier was, den troonopvolger in zijne rangen te tellen.... De koning bedankte in hartelijke woorden en stelde de prins aan het regiment voor, gelijk hij zelve veeilig jaren geleden op dezelfde plaats, werd voorgesteld door zijn vader Leopold I. In zijne aanspraak zegde de koning dat het leger vooral de school is van den eerbeid aan de wetten, en het daarop is dat heiland steunt en rekent in oogenblikken van gevaar. Gij zult mijne heeren, zegde hij lot de officie ren, in mijnen neef een rondborstig en getrouw kameraad vinden, die zich even als |gij, voor onze grond wettelijke instellingen zal opofferen. Vervolgens de revue van liet regiment pas- seerende, groette de prins al de officieren en hield de koninklijke familie bij kolonel Lassene stil, welke thans den luitenant-generaal Jac mart in het. bevelhebberschap der militaire school vervangt. Korts na 11 ure was de plechtigheid geëin digd en de koninklijke familie werd door gene raal Van der Smissen tot aan de poort der ka zerne vergezeld, waar de hofrijtuigen gereed stonden. Het schouwspel zal eenen diepen indruk achterlaten bij al degene, die er ooggetuige van waren. Brusselsche voorspoed Terwijl M. Buis voortgaat melde bom onder de voeten der brusselsche neeringen te laten vonken, teekent men 1275 protesten le Brussel aan, in eene maand. Daar afgerekend 47 prolesten van personen, die enkel te Brussel domiciliums hebben, ver tegenwoordigen de protesten 565,000 fr. Een hoerrah voor M, Buis 1 "8 ^Pri' waren er in Belgie la,49b gedekoreerden der Leopoldsorde. Dal moet toch wel het puik der vaderlanders zijn, die allen goed en bloed voor het land over hebben Indien men eerst en vooral die ridders mo biliseerde ter verdediging van het vaderland Komaan, dat is een goed gedacht voor onze militaristen. Aan wie de blauwe kleur in de kiezing van den I I Mei te Brussel Aan de radikalen of aan de liberalen Het schijnt dat men over die kleur hairplukt. Bah ze zullen alle twee blauwe... schenen hebben na de kiezing. M. de minister van oorlog heeft beslist dat de kleêren die de soldaten, welke in onbe paald verlof gaan en door den vrachtdienst van Van Gend toegezonden worden, voortaan vrachtvrij zullen worden veivoerd. Vroeger moesten de verlofgangers deri vrachtprijs, die soms 1 fr. 50 c. bedroeg zelf betalen. De mi nister heeft daarenboven belangrijke wijzigin gen in de intendencie gebracht. Ook heeft de minister al de korpoversten gelast een verlof van d rij tot vier weken toe te staan aan aide miliciens die dit zullen vragen. Men verzekert dat er ernstig kwestie is, het effeklief der troepenafdeeling van het ko ninklijk verblijf te Laken te verdubbelen. Er zijn dienaangaande reeds verschillende maat regelen genomen. Ook spreek» men van een bestendig garnizoen te La Louvière in te richten. De aangekondigde cavalcade van den schoolpenning heeft zondag de straten van Brussel doorloopen, en, zegt het Journal de Bruxelles, kon voor niets beter dienen dan als reklaam, om het liberalism nog eenige trappen lager te doen dalen. De praalwagens bestonden uit plakkaarten die bals aan 25 cent. aankon digden en de groepen waren ellendig. Op heel den toer was maar een enkele geestigaard te zien, een liberaal die, om door de busdragers niet lastig te worden gevallen, onophoudelijk riep Je suis clérical! Eene dame te Brussel die een deel van haar zilver werk miste, dacht niets anders of liet moest gestolen zijn en vertelde de zaak aan de policie. Deze stelde een onderzoek in en vond de bedoelde voorwerpen in den Berg van Barmhertigheid. De dief was niemand anders dan den eigenaar zelf, de echtgenoot der aan klaagster. Onnoodig te zeggen dat de dame dadelijk hare klacht introk, maar't is te zien ol zij haren man zoo gemakkelijk vergiffenis zal schenken. Nieuw licht over de duistere en geheime werkingen der Vrijmetselaars heeft de bekeer de Francmacon Leo Taxil dezer dagen verspreid fn het derde boekdeel zijner volledige openbarin gen. Het onderwerp is de eeredienst vcui den Grooten Bouwmeesterbenaming waaronder Satan zelf door de logemannen wordt aange duid en als hun opperste heer gediend. Het boek beschrijft dus de verscheidene plechtigheden der mafonnische tempel, het zoogezegde doopsel der kinderen of wotvenjon- gen, de echtverbintenissen, lijkplechtigheden feestmalen de inwijding der Carbonaris en Rechters-philosofen, de volledige lijst der groote en kleine Loges in Frankrijk, de namen en woonplaats der venerabelen, de geheime taal der sekte, enz., enz., De onwentelingsgeest en de duivelsche in zichten die liet Logesgebroedsel bezielen, doet Leo Taxil zonneklaar uitschijnen. Mijn eerste hoek over de sekte, schrijft hij, heeft reeds den lezer moeten overtuigen dat de Vrijmetselarij tegelijk eene politieke en eene godsdienstige vereeniging is. Hare politiek, de voornaamste bekommernis der Loges, is de politiek der Re volutie haar zoogezegde godsdienst, bijzonder in de geheime Kappitels of bijeenkomsten uit geoefend, is de vereering van Satan, die zij den Grooten Bouwmeester van 't heelal durft noemen Deze eeredienst, zorgvuldig bewimpeld in de laagste of eerste inwijdingen, wordt meer en meer ontsluierd naarmate dat de Francmacons hooger klimmen. Het is maar 11a lange beproe vingen en menigvuldige bewijzen van verkleefd heid aan de grondregels der sekte, datdtvene- rabelen en opperste hoofdmannen toegelaten worden tot de eerlooze en schandelijke tonee- leu die in het diepste der tempels plaats grij pen. Doch al worden die gruweelen voor de grootste menigte verdoken, de haat van God en Jesus-Chrislus, de haat der H. Kerk en de beschimping van den katholieken godsdienst worden aan alle vrijmetselaars ingeblazen, zoohaast dat zij den eersten proeftijd hebben uitgedaan. Leo Taxil haaltonder andere be wijzen feestliederen aan, die op de braspartijen der Loges worden gezongen, Het zijn bijeen- raapsels der ijselijkste lasteringen en bespot- •lingen tegen de H. maagd, het Allerheiligste Sacrament, ja, tegen de aanbiddelijke Godheid van Jesus-Christus zeiven. Wat meer is, er worden heildronken gedaan aan Lucifer, wiens vrijheid en verlossing men verlangt, en aan wien men in bijzondere vergaderingen offeran den opdraagt Wat schrikkelijke en goddelooze sekte de Vrijmetselarij toch zijn moet De II. Dloedprocessie. Zelden heeft de H. Bloedprocessie een 7.00 overgroote drukte te weeggebracht als verleden maandag. Van wijd en zijd waren de vreemdelingen toe- ■gesneld, niet alleen met de treinen, die in getal verdubbeld waren, maar met rijtuigen van allen aard. Vlaggen overal, en harten vol opgeruimdheid Z. Exc. Mgr. Ferrate, nuncius van Z. H. den Paus officieerde. De mis van Gounod werd uitgevoerd. Na de mis beeft de processie aan vang genomen. De muziek en een peloton ja gers te peerd openden den stoet. In de proces sie traden op de muzieken van het2* linierege- ment, de burgerwacht en de Burgersgilde. Een linieregiment en de policie vormden de haag. Achter de relikwiekas gingen M. de bur gemeester in groot uniform, M. de gouverneur in burgerkleeding, de schepenen in uniform, de gemeenteraad, de policie-ofïïciers en de officiers der pompiers, allen in groot uniform. De zegening werd gegeven op de Burcht door Z. Exc. den nuncius. Het oogslag was verrukkelijk schoon. De zon schitterde op al de pracht en de wierookwalmen verhoogden het tooveraclnige van dit schouwspel. Volgens opgaven zijn er 9000 personen meer in Brugge gekomen met de treinen, dan wel verleden jaar. Behave de gewone treinen waren er zestien buitengewone, en dit alles werd met eene regelmatigheid volbracht, die eer doet aan het personeel. Er was in de be weging geen minuut vertraging. Het is de eerste maal dat men het publiek ontving in de nieuwe statie. Deze overtreft de verwachting en er was maar één uitroep bij

De Denderbode | 1886 | | pagina 2