Onze Koopwarenstatie. In het voortdurend toenemen van leerlingen in de officieele scholen. M. Van Humbeeck had tijdens zijne onge lukswet, in 1883,181,730 kinderen minder in de scholen dan er onder de wet van 1812 waren. En in 1885 waren er reeds 37,848 meer dan in 1883. Wat nu de aangenomen scholen betreft die aan het toezicht van den Staat onderworpen zijn, en dus ook vóór officieele scholen kun nen beschouwd worden, deze hadden van de 66,921 kinderen, er nog.... 325 overgehouden. Welnu, in 1885 telden diezelfde scholen 159,110 leerlingen, 't is te zeggen 158,785 meer dan in 1883. Wanneer men nu deze getallen te samen voegt, voor de officieele gemeentescholen en de aangenomene scholen, onder toezicht van den Staat, vindt men den volgenden uitslag Het openbaar onderwijs had, van 1878 tot 1883, onder M. Van Humbeeck 248,326 leer lingen verloren. Van 1884 tot 1885, onder het tegenwoordig ministerie, heeft hetzelfde openbaar onder wijs 216,633 leerlingen gewonnen. Ziedaar officieele cijfers De heer Vanden Peereboom, minister van ijzerenwegen, deed, in zitting van 8 Mei 11., de volgende verklaring betrekkelijk de nieuwe statie voor koopwaren alhier tot stand te brengen M. Vanden Peereboom De achtbare M. Woeste heeft mijne aan- dacht ingeroepen op de statie van Aalst. De noodzakelijkheid om de inrichtingen dezer statie te verbeteren is sedert lang erkend. Overeenstemmig met 't Gemeentebestuur der stad Aalst, heb ik tot plaats voor de koopwarenstatie, gekozen de gronden die zich uitstrekken tusschen den ijzerenweg t van Aalst naar Brussel, den ouden Dender en den steenweg van Brussel naar Aalst, Een eerste krediet van 300,000 franks tot uitvoering van dit werk is op 't programma van 1886 ingeschreven. Zoohaast ik in 't bezit der gronden zal wezen, zal ik de wer- ken laten aanvangen. Ik hoop dat deze ant- woord mijn achtbaren vriend zal bevredi- gen. De keus der plaats waar onze nieuwe koop warenstatie gaat opgericht worden is dus eene afgedane zaak. Aan ons Stedelijk Bestuur is dus van heden af de plicht opgelegd de plans te doen studeren der banen die de kuip der stad met de nieuwe statie.ten voordeelig- ste voor hare belangen zullen in gemeenschap brengen. Kiesstrijd te Aalst. Onze Aalstersche liberale Associatie heeft dus eindelijk besloten 1° dat zij met de pro vinciale kiezing in hare schelp zal blijven steken, maar 2°, dat zij er met de kiezing voor de Kamerleden zal uilkruipen, wel te verstaan als men, en 't is de grootste kwestie, kandida ten vinden kan. Onze liberale hoofdmannen hebben dien tengevolge aan hunne vrienden in de kantons den last opgelegd naar kandidaten te zoeken. Deze week zijn er dan in alle de kantons afgeveerdigden, bij klaren dage en voorzien van eene lanteern, op zoek gegaan om ergens de zoo gewenschte kandidaten te ontdekken. Hier te Aalst is zekere trio, na op verschei dene plaatsen voor de buis bedankt te zijn geweest, er iu gelukt den gezochten kandidaat te ontdekken in den persoon van Mijnheer Je/ke De Windt, geneesheer alhier ter stede. Deze heer aanveerdt op voorwaarde dat men hem niet alleen te pronke stelt. Te Ninove, te Sottegem, te Herzele, en in alle de gemeenten dezer kantons, is men er niet in gelukt de noodige kandidaten te ont dekken. Te Geerardsbergen schijnt men te zullen thuis komen bij eene maconnieke nulliteit van acabit. Nu, als het te Geerardsbergen gelukt dan heeft men maar 2 en geen 4 kandidaten... Er zijn nogthans onder de liberalen genoeg jannen die branden van verlangen om in de Kamers te zetelen.... Waarom zoolang gezocht Men neme bij voorbeeld den koperen baron, en is zijne broek te kort, of zijn er galen in zijn leerzen daar is toch remedie voor En Pellepatatat dan... dat ware de klepper in staat om aan Beernaert, Jacobs, enz. enz. voor altijd den mond te stoppen. En dan zijn er nog talrijke anderen te veel om te melden. Wat ons betreft, onze vurigste wensch is, dat onze liberale kliekjanoen er mochten inge- lukken slachtof.... hola kandidaten te ont dekken. Konden wij hen hierin helpen, wij zouden niet weigeren. Immers als onze liberale jongens nu vinden dal zij in vroegere kiezingen nog niet genoeg verpletterd zijn geworden, waarom hen niet helpen om te verkrijgen wat zij zoo vurig zoeken en wenschen En wat meer is, men moet strijden... Waar om dan die 140 150 kiesreklamen gedaan Niet strijden ware den edelen kiesreklaraant een affront aan doen hij is er immers in ge lukt drij dozijnen personen van de kiezerslijs ten van 81 steden en gemeenten te doen schrabben En dat zou men over 't hoofd zien ./t Ware om voor altijd de pijp aan Merten te geven. Nu, wij vreezen sterk dat onze vurigste wenschen niet zullen volbracht worden en wij het zoete genoegen niet zullen smaken onze liberale kliek andermaal, volgensharen wensch, zoodanig te verpletleren dat men ze zal moeten bijeenvagen wil men zien dat er nog iets is van overgebleven de prijzen van klas 1 van tarief n. 3 worden toegepast. Art. 2. Dat bijzonder tarief geldt voor Meststoffen Afval van hoornen, afval van oud leder, afval van salpeterzure potasch, aramoniakale wateren (ongezuiverde), beende ren (gemalen), beenzwart voor bemesting, chloorzure potasch, guano, kalkphosphaat, kalksuperphospheat, lompen voor bemesting (wollen), mestpoeder, phosphaat, australisch (phosphoorzure meststoffen), roet in zakken, salpeterzure soda (Cliilisalpeler), schreisel (oud) wolstof (vaagsel) voor bemesting, zwavel zure amoniak. Landbouwvoortbrengselen bestemd voor keukenvoorraad aardappelen, ajuin, erwten (gedroogde), kool, prei, rapen, selderij, worte len of peen. Dit besluit zal van kracht zijn te beginnen van 15 Mei. KONINKLIJKE BESLUITEN. Een koninklijk besluit benoemt MM. Core- mans, Hennequin, D. Delcroix, Degrave, Coop- man, Er. Depolter en Adriaens tot leden der kommissie tot onderzoek voor 't onvervalschte in stand houden der namen van gemeenten. RECHTERLIJKE KRONIJK. De volgende heeren van ons arrondisseragnt zijn door het lot aangewezen om deel te maken van de jury der Assisen onzer provincie, voor de eerste reeks van den 2n trimester, die zul len geopend worden te Gent den24Mei aansl.: Van Itterbeeck Karei, koopman, Aalst, de Cocquéau-Leirens, fabrikant, id. Moyersoen Frans, koopman, id. Van Trirapont Karei, fabrikant, Gee rardsbergen. De Block E., fabrikant, Geerardsbergen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zgn onderpastoor benoemd te Gent op H. Kerst, de E. H. Dusong, onderp. teBerlare Ie Aalst op Sint-Marlens, de E. H. Van Helleputte, onderp. te Sinaaite Berlare de E. H. Peyne, onderp. te St-Denys-Westrcm te Sinaai, de E. H. Masier, professor te Deinze, die aldaar vervangen wordt door den E. H. De Baere, priester in 't Seminarie te St-Denys-Westrem, de E. H. Roelof, priester in 't Seminarie. De E. H. De Raedt, onderp. op Sint-Martens te Aalst, is aldaar pastoor benoemd van bet Hospitaal. De E. H. Ghys, onderp. op St. Martens te Ronsse, is pas" toor benoemd van Vlekhem, in vervanging van den E H. Van Assche, die Pastoor-emeritus wordt. ALLERHANDE NIEUWS. Hophandel. Bij omzendbrief deelt men ons mede dat de aloude Vereeniging of Maatschappij der kooplieden in hop onzer stad, onder patroonschap van den H. Rochus, uit haren langen slaapkomtop te staan en opnieuw is tot stand gebracht geworden. De omzendbrief zegt ons dat de Maatschappij tot doel heeft de verbetering, of beter gezegd, de ontwikkeling van den hopbouw en den han del in dit landbouwvoortbrengsel zoo veel mogelijk te bewerken, de oude verordeningen betrekkelijk de stadswaag met de welwillende medehulp van 't stadsbestuur, terug in voege te brengen ja, zelfs bij zooverre dat de land bouwers hier te Aalst zelve hunne hop zouden moeten leveren aan de stadswaag om het merk te verkrijgen. Vroeger jaren lag hierin eene bron van groot voordeel en profijt voor alle de neeringdoeners onzer stad. Wij twijfelen geen zins of elkeen zal vuriglijk wenschen dat de pogingen der Maatschappij St-Rochus hierin mogen lukken. Programma van 't Concert welk zal gegeven worden den Zondag 9 Mei, op den Kiosk ter Groole Markt, om 11 1/2 ure voormiddag, door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie 1. Souvenir de Namur, marche militaire Euterpe, ouverture, Vanden Bogaerde. 3. Le cadeau de Noccs, Redowa, id. 4. Grand air Varié, pour Harmonie, Van Remoortel. 3. Jenny, polka, Vanden Bogaerde. Deze week werd alhier ter stede, bureele van den Burgerlijken Stand, de ge boorte aangegeven van eenen tweeling. Dat is geen zeldzaam feit, hoor ik zeggen. Neen, 't is waar, maar wat zeldzaam in de zaak is, 't is dal het de 5e opeenvolgende tweeling was, die door een en dezellde moeder werd ter wereld gebracht.... Crisis van overvloed zou Pirmex uilroepen moest hij het ter wele komen. De lndépendance meldt met spijt dat M. Delhoungne zijne kandidatuur intrekt. Hij heeft zijne kollegas der gentsche deputatie reeds kennis van dit besluit gegeven. HANDEL EN NIJVERHEID Staatsspoorwegen. (Nieuw bijzonder tarief ten voordeele van meststoffen en landbouw- voortbrengselen). Art. 1. Ingepakte chemische mest of kunst mest en sommige ingepakte landbouwvoort- brengselen bestemd voor keukenvoorraad, worden, bij gedeeltelijke wagenlading, met een minste gewicht van 200 kilogr, per zending, ten vervoer aangenomen tegen de prijzen vau Donderdag voormiddag, rond 10 ure, is de genoemde Edmond Doolaege, schaliedek kersknaap, oud 19 jaar, woonachtig te Lede- berg (Gent), van het in opbouw zijnde magazijn van het huis De Wolf- Cosyns gevallen. Doo laege kwam te recht op eenen hoop zavel en slak er ongeveer een halven meter diep in. Gelukkig voor hem want ware hij ten gronde gevallen hij zou zooniet de dood dan toch ern stigere wooden gevonden hebben. Nu komt hij er van af met verstuikten pols en inwendige pijnen die niet gevaarlijk schijnen te wezen. Onmiddelijk werd hij naar het hospitaal over gevoerd. Zijn toestand is thans veel verbeterd. Men schrijft ons uit Erpe Verleden Donderdag 13 dezer was bijna gansch de gemeente Erpe en wel bijzonderlijk het groot gehucht Hoonegem volop in feest. De nederige doch eerzame echtelingen, Karei Paerewyck-Van der Etst, vierden er hun gul den feest van meer dan 50 jaar huwelijksver- eeniging. Meer dan 100 jaren is het geleden dat zulke feest in Erpe was gevierd geweest. De beer Burgemeester-geneesheer De Vos, heeft het als eene eer aanzien, des morgens, in persoon genoemde jubilarissen met zijn schoon rijtuig uit hunne woonst aftehalen en hun ter kerke te geleiden, alwaar de Eerbied waarde herder der parochie het zich tot plicht rekende, eene plechtige mis op te dragen onder dewelke beide gelukkige ouderlingen ter H. Tafel naderden. Een groot getal burgers woonden de mis bij. Na het eindigen derzelve, zijn de blijde jubilarissen het ontbijt gaan nemen ten huize eener achtbare familie en vervolgens zijn zij nog eens in rijtuig, tot aan den ingang hunner woonst geleid daar wachtte hun een gulhartig onthaal van wege den wijk Hoonegem; de wijn van eere werd er hun, door twee fraai uitgedoschte maagden aangeboden en een schoon dichtstuk, t'hunner eere opgesteld, voorgelezen. De echtgenoot, die iu 't jaar 30, ter verdediging van het Vader land, den degen met roem gedragen had, bedankte |in eenige welgepaste woorden zijne medeburgers en trad met zijne zoete weder helft hunne woon binnen, waar zij zich, in het gezelschap van naastbestaanden en vrienden eens wel vergasteden en het overige van den heugelijken dag vrolijk doorbrachten. Men schrijft ons uit Denderhautem.lOmei. Vrijdag laatst had eene bejaarde dame van Ninove, naar Denderhautem eene som van t rondde 600 frank komen ontvangen, op haren weêrtocht had zij dezelve verloren. Een eer lijke werkman, slachter van beroep, genaamd Camille Meganck had de som gevonden en zoodra hij de eigenares kende.spoedde hij zich om de som ie behandigen, waarvoor hij eene schoone belooning heeft ontvangen. De socialistische partij gaat ieverig voort met het inrichten der manifestatie van 13 juni. De Peuple kondigde verleden zondag niet minder dan 12 vergaderingen, meeting, enz. aan, te Leuven, Quaregnon, Soignies, te Fo rest, enz. C'est du beige. In een der meest verspreide fransche dagbladen van Brussel treffen wijden volgenden volzin aan Dans la nuit du 21 au 22 mars dernier, uu nommé Jean Meunier, agé 24 ans, recut dans le ventred'un Espagnol, nom mé Valasco Francesco, un coup de couteau qui motiva son transport k l'hopilal Saint- Louis, b Paris. Na die regels gelezen te hebben vraagt men zich heel natuurlijk af, wie er nu in 't hospitaal ligt ofwel Jean Meunier die den steek heeft ontvangen, ofwel Velasco Francesco in wiens buik de steek ontvangen werd. Vooruit heeft herkenniiigsteekens laten maken voor zijne leden die aan de betooging van 13 juni zullen deelnemen. Hetzelfde blad spoort zijne lezers aan, allen eenige centiemen wekelijks te sparen, opdat het socialistische leger, dat te Brussel het algemeen stemrecht gaat eischen, wel 100,000 man zou tellen. De Chroniquc deelt met eene soort van fierheid het volgende nieuwske meê Men schrijft uit Bergen Talrijke beêvaartgangers zijn dijnsdag avond naar Lourdes vertrokken. Zij waren ten gelalle van minstens 200. Libe ralen hebben hun eene ovatie gebracht, in den aard van 7 September. Men moet zeggen dat de Chronique alle reden heeft om fier te zijn over hare vrienden. De jonge deugeniet, die eenen frak van 100 fr. stool en voor 1 fr. verkocht, en later bij den pastoor van Frameries, waar zijne tante als dienstmeid woonde, eene som vanl0,000fr. meenam, is door de policie van St-Joost-ten- Noode aangehouden. Hij had van de gestolene som reeds voor 100 fr. champagne gedronken. Hij werd aangehouden op het oogenblik dat hij van eene wandeling te peerd terugkwam. Zal men dan nooit begrijpen hoe gevaar lijk het is eene petroollamp uit te blazen De vrouw Hoorickx, van Laeken, welke op die onvoorzichtige manier hare lamp wilde uitdoo- ven, blaasde de vlam naar binnen. De pelrool ontplofte en in een oogwenk stond de vrouw rondom in brand. Zij is zwaar gewond bij de geburen binnen gebracht. Nooit zeker is de Negenmeimarkt, die maandag morgend te St-Amaridsberg bij Gent, gehouden is, zooveel bezocht worden. Het gunstig lenteweder heeft voorzeker hiertoe bijgedragen. Er waren te koop gesteld, 2103 peerden en veulens, 1003 stuks hoornvee, 197 varkens, 23 ezels en 63 jonge varkens. Vele peerden zijn verkocht aan engelsche en duit- sche kooplieden, die dit jaar in bijzonder ge tal opgekomen zijn. Een soldaat van hel 4d* linie was dezer dagen op het punt naar de korrectie overge voerd te worden, en wandelde in afwachting onder de bewaking van een paar soldaten, op de binnenplaats der kazerne. Sl-Pietersplein. toen hij, in een oogenblik van onachtzaamheid zijner bewakers op den muur sprong om te ontvluchten dit gelukte hem inderdaad, ech ter niet zonder een bajonnetsteek in de zijde bekomen te hebben. Des avonds werd hij op den Kattenberg ontdekt door een sergant-ma- joor. Hij was reeds in burgerskleêren en wilde zoo het schijnt met een meisje naar Frankrijk vluchten. Hij werd naar de kazerne terugge bracht. De wonde die in het eerst niet erg scheen, werd echter weldra zoo gevaarlijk dat men een geneesheer moest ontbieden en de soldaat is in bedenkelijken toestand naar gasthuis overgebracht. Een groot ongeluk heeft dijnsdag te Cuurne plaats gehad. M. Jules Iserbyt, zoon van den burgemeester dier gemeente, oud 25 jaar, bevond zich op eenen wagen met twee peerden bespannen, toen hij door eene plot selinge beweging werd omvergeworpen en met het hoofd voorover op de kasseisteenen viel. Zijn hoofdschedel werd letterlijk verbrij zeld en de dood was oogenblikkelijk. Een bloedig tooneel heeft de volkrijke wijk der Karthuizervest te Lier, in opschud ding gebracht. In nc 28 woont een huisgezin waar gedurig twist heerschl tusschen den vader, de moeder en een 26jarigen zoon. De vader, een been houwer, mishandelt zijne vrouw, drinkt en werkt weinig of niet. Maandag morgend kwam de woesteling dronken thuis ,en begon volgens gewoonte zijne vrouw te mishandelen. De zoon kwam zijne moeder ter hulp, doch de dronkaard dol van razernij, greep een beenhouwersbijl en bracht den jongeling een verschrikkelijker! slag op de borst toe. De ongelukkige viel. badende in zijn bloed en de geburen die op het geschreeuw waren toegeloopen, brachten den gekwetsten naar het gasthuis. De policie heeft den moordenaar aangehou den en het parket verwittigd. (Gazette.) Misdaden. Te Doornik kwam een man om eene som van 900 fr. te ontvangen. De schuldenaar betaalde met een pistoolschot. Te Magnenoise is dezer dagen andermaal eene hoeve, toebehoorendeaan den prins de Chimay in brand gestoken. Dit is de derde hoeve van den minister die in eenige maanden tijds in brand gestoken wordt. Te Brugge heeft men de vrouw aangehouden die verdacht wordt de kindermoord gepleegd te hebben, die over een paar weken in deze stad ontdekt werd. Een bloedig drama heeft groote versla genheid in de stad Doornik te weeg gebracht. De aannemer Boudin was met de afbraak der oude statie gelast, alsook met de herbou wing van die te Leuze, waarvoor hij het mate rieel der statie van Doornijk moest benutti gen. M. Boudin had dit leste werk in tweede hand aan M, Fougnies, van Peruwelz overge laten. Het schijnt echter dat de twee aannemers ter oorzake van eene geldkwestie niet goed overeenkwamen en de spanning tusschen beiden werd van dag tot dah grooter. Fougnies had maandag avond gedurende langen tijd gewacht op eene plaats waar Bou din voorbij moest. Toen de leste naderde sprong de andere op hem toe. Wat wilt gij vroeg Boudin. Zoo gij mij wil spreken, kom dan in die herberg. Neen riep Fougnies. Kom dan naar mijne woning ik zal u papieren toonen Papieren hier zijn er, was het antwoord en toonde eeuen revolver. Er klonken drie schoten en Boudin, die aan het hoofd getroffen werd, kon nog in de her berg vluchten. Fougnies werd aangehouden. De toestand van den gekwetste, hoewel zeer gevaarlijk, laat echter hoop op beternis. De burgerwacht der stad Luik zal aan staande zondag in volledig getal op de Place St Lambert verzamelen, om op plechtige wijze de eereteekens der Leopoldsorde en die van burgerlijke verdienste te overhandigen aan hare leden, welke die tijdens de onlusten der maand meer tverdiend hebben.De burgemees ter zal te peerd en in groot uniform deze plech tigheid bijwonen. Daarna revue en défilé. Er heeft le Siroux, onder Sauvenière, bij Namen, een hevige brand gewoed, waarin een aantal schapen bezweken zijn. Het groot vee en de peerden konden met groote moeite nog in tijds gered worden. De hoeve hoorde toe aan den bestuurder eener assuranciemaat- schappij. Duilschers en glasnijverheid. Men heeft van in 't begin der anarchistische onlusten kunnen opmerken dat de opstokerijen der vreemdelingen voor eenig doel hadden de kon- kurencie, die onze glasnijverheid de duitsche gestichten aandeden, te vernietigen. Dit blijkt nog des te klaarder uit de tijding die de lndépendenl van Mew-Orléans ons aan brengt, namelijk dat een blad het gerucht ver spreidt, als zouden de belgische glasblazers, verplicht zijn, ten gevolge der onlusten, hunne voortbrengselen merkelijk in prijs te verhoo- gen. De belgische nijveraars hebben een onder zoek ingesteld en de trucs ontdekt. Waarschijn lijk zullen zij eene protestatie zenden. Klooster in brand In den nacht van zondag tot maandag is er teRevin, inde Ardennen, brand uitgebersten in een oud pre dikheerenklooster, dat thans door een twintig tal werkmansfamiliën bewoond werd. Het vuur deelde zich meê aan de kerk, de pastorij en aan de nonnenschool. Niettegenstaande de spoedige hulp door moedige inwoners aangebracht, was het niet mogelijk het vuur te overmeesteren. Rond 5 ure 's morgend stortte de kerktoren in zoo dat het kruis het dak en degewelven doorboorde en in den beuk neerviel. De heilige vaten werden gered, doch het orgel en de kerk zijn zwaar beschadigd. De pastorij en de school zijn slechts nog puinen, zoodat zelfs de pastoor eene schuil plaats bij een makaniekwerker heeft moeten zoeken. De kloosterzusters zijn hier en daar bij de inwoners verspreid, even als de huisgezinnen die van alles beroofd zijn, daar men geen enkel meubel heeft kunnen redden. De aanzienlijkste beenhouwer der wereld. Tot hiertoe werd M. Irigham, van Montréal, als de grootste koopman in vleesch van gansch de wereld aanzien. Deze zendt jaarlijks gemiddeld 50,000 ge slachte ossen naar Europa, en bijzonder naar Engeland. Als verzender van vleesch verdient M. Ing ham dien naam, doch M. Swift, van Chicago overtreft hem, wat aangaat het cijfer der han delszaken, welke deze als beenhouwer bereikt. M. Swift, heeft in 1885 niet min dan 429,483 ossen, dit is omtrent een half miljoen, geslacht. M. Swift is een mager, stuur Yankee hij is zeven en-veertig jaren oud. Hij begon in 1876 met in hel oostelijk ge deelte van Massachusetts eene kleine beenhou werij op te richten, die hij weldra liet varen om veekoopman te worden. In 1878 kwam hij te Chicago en ondernam het slachten van vee voor de omliggende staten Zijne zakken deden eenen snellen voortgang. Hij slacht gemiddeld 1400 stuks vee per dag. Al deze dieren worden op de markten van Chicago en van den Kansas gekocht en in zijne centrale slachthuizen gedood. M. Swift heeft een personeel van 1500 be dienden. Deze staan allen onder het toezicht van eenen bestuurder, die eeue jaarwedde geniet van 45,000 franken. Een enkele beenhouwer slacht dagelijks die 1400 ossen, bij middel van eenen overgrooten mekanieken hamer, die de beesten trelt op den schedel. De beenhouwerij bezit niet min dan 900 wagons, die het vleesch, in ijs bewaard, uit voeren. In 1882, verhandelde M. Swift alzoo 194,986 ossen 229,482 in 1883 400, 163 in 1884 en 429,483 in 1885. Om te toonen hoe de vleeschhandel in het algemeen te Chicago is, zullen wij melden, dat men er van 20,000 tot 60,000 verkens slacht per dag. HOLLAND. Doktor Saltel werd door het bestuur van een nederlandscb blad naar Parijs gezonden, om er het stelsel van Pasteur legen de razernij le gaan bestuderen. Als raadgeving voor het publiek, schrijft hij nu het volgende voor 't geval iemand door een razend dier moest gebeten worden Men telegrapheere aan Pasteur met korte woorden het geval, waarop men aRtwoord af wacht, terwijl men onderlusschen zich voorzien moet van de verklaring van eenen veeaarts, liefst eenen ambtenaar, die zooveel mogelijk de bijzonderheden welke hij over den hond is te wete gekomen, vermeld en vooral den uitslag der lijkopening moet mededeelen. a Daar men zoo spoedig mogelijk na de bete moet afreizen, is er meestal wel gelegenheid om den kop van den dooden hond meê te nemen, waarmede Pasteur dan proeven van inenting kan doen. Pasteur verlangt dit zeer, ten einde meer dere zekerheid te hebben over den aard der ziekte. De veeaarts die den hond schouwt, moet dus liefst den schedel maar ongeschonden laten. a Het is in veel gevallen noodzakelijk, dat de ijder niet alléén reize, Bij zware verwonding, bij voorbeeld, en in het algemeen is het wen- scbelijk dat lijders die geen Franscb spreken, door eenen geneesheer of door eenig beschaafd persoon vergezeld worden, tenzij dat aan de statie te Parijs voor hunne ontvangst zorg worde gedragen. Om 11 ure 's morgens beginnen in het laboratorium van Pasteur de inentingen men moet zich echter reeds om 10 ure aanmelden, vooral den eersten dag. 't Adres is Rue o'Ulm, pholographisch portrel verlangt van allen die hij geholpen heeft. $%ldaat tn de soep. Dijnsdag nacht naa ie Breda een zonderling voorval plaats, dat eilaas ongelukkige gevolgen heeft gehad. De kaporaal Herman Boshoven werd, terwijl hij de wacht had bij den grooten soepketel, waarbij hij zat te lezen, door den slaap over vallen. r Zijn evenwicht verliezende, plofte hij in de kokende soep, en werd zoodanig met brandwon den overdekt, dat hij onmiddelijk naar hel hos pitaal moest worden vervoerd, waar de ongeluk kige Woensdag reeds den geest gaf. frankrijk In eene school. Een geruchtmakend schan daal is gebeurd in het fransch dorpje Benon. met verre van Medoc. De gemeenteschool van Benon is in een ge bouw dat den pastor der plaats toebehoort. In het lokaal waar de klassen worden gehouden, hingen een kruisbeeld en eenige andere gods dienstige voorwerpen, die de vorige onderwij zer, een braai man, niet bad willen wegdoen. Dezer dagen eehter kwam een nieuw onder wijzer le Benon, een volbloed vrijdenker. De pastoor, het een of ander schandaal willende vermijden, had den onderwijzer van de gods dienstige zinnebeelden gesproken doch deze had geantwoord Zij hinderen mij niet. Eenige dagen later waren de bedoelde voor werpen verdwenen. Men vond ze terug m eenen beerput, waarin de onderwijzer ze had doen werpen Men begrijpt welke verontweerdigiug en woede dit onder de bevolking van Benon tegen den schoolmeester verwekte. Geen éen kind werd meer naar de school gezonden. De pastor kondigde van den preekstoel af dat er eene pro cessie tot eerherstelling zou worden gehouden. En de processie had plaats, het geheele dorp was er tegenwoordig, tot spijt van den nieuwen onderwijzer, die schuimbekkend naar den mei er was geloopen en van dezen had geëischt dat hij de processie zou verbieden. De meier was event wel wijs genoeg om zulke onvoorzichtige daad met le begaan. Walde school betreft, zij wordt sedert dit voorval door geen enkel kind meer bijgewoond. Over eenige dagen werd de meid Marie Hartens te Parijs, eensklaps ziek en leed ver schrikkelijke pijnen in de maag. Haar toestand was zoo erg, dat zij aanstonds naar het gasthuis werd gedaan. Ondanks al de zorgen, werd zij van dag tot dag slechter, zonder dat de genees heer de oorzaak der kwaal konden vinden. Hel geval kwam hun zoo buitengewoon voor, dat zij veronderstelden dat de vrouw vegiftigd was. Een onderzoek werd ingesteld doch de commissaris van policie, die bij de zieke kwam was niet in staal iets uit haar le krijgen. Dezer nachten, toen haar einde nabij was, besloot Marie Hartens aan de ziekedienster de waarheid le zeggen Zij had een valsch gebit, en dit had zij in haren slaap ingeslikt De lijkschonwing heeft de juistheid dezer bekentenis bewezen- Het gebit werd in de maag gevonden, waar het eene ontsteking had veroorzaakt, welke de dood voor gevolg had. DUITSCHLAND. Het pauselijk jubelfeest. Verleden zondag werden in al de katholieke kerken van Berlijn omhalingen gedaan, door de dames pa tronessen der parochiën, waartusschen al de dames van den katholieken adel der stad, aan haar hoofd de vorstinnen en de prinsessen Büdziwill. Deze omhaling heeft den aankoop ten doel van een geschenk aan Paus Leo XIII, ter gelegenheid van de 50" verjaring zijner priester wijding, en zij bracht eene overgroote som op. De katholieke edelvrouwen van Berlijn zijn voornemens zeil naar Rome te gaan om den H. Vader dit geschenk te brengen dat bestaan zal uit rijke kerk-en altaarsieraden en priesterge waden, welke de Paus aan de behoeftige kerken kan uitdeelen. Aan het hoofd van het algemeen duitsch katholiek dameskomiteil staat vorstin Löwenstein, le Munch en. Stoutmoedige diefstal. De echt genoten Kimruerlin, te Straatsburg, waren se dert een paar jaren in betrekking met een onbekende, die zich uitgaf Zonino le heeten en Italiaan le zijn en er, op bet uiterlijk, een wel hebbend persoon uitzag. Zonino had over een tweetal jaren in het huis Kimmerlin verbleven en eene geregelde brief wisseling onderhouden, ja zelfs geschenken voor de vrouw des huizes afgestuurd. Nogthans was ieders verwondering groot toen op 29 april lest- leden Zonino kwam aanbellen, vergezeld vaa een jongeling. Spoedig was de Italiaan bij de Kimmerlins t'huis. De jongeling was een Ro mein, een schatrijke erlgeoaam, een millioen- nair, die onder zijne leiding eene reis had on dernomen door de verschillige Stalen van Euro pa. Om kort te zijn, Zonino wist zich in hel huisgezin Kimmerlin zulk een aanzien le geven, dat deze familie zeer eenvoudige lieden de grootste achting en dienstveerdigheid voor de twee vreemdelingen vertoonde. Na eenige dagen te Straatsburg te hebben doorgebracht, zouden de twee Italianen de reis voortzetten naar Antwerpen. M. Kimmerlin was juist vertrokken, en de vrouw maakte reeds toebereidselen voor iiet vertrek, toen Zonino, in naam van zijnen jongen vriend, een beleefd verzoek kwam doen. Eene verzegelde brieftesch toonende, verzocht hij haar deze, 60,000 fr. inhoudende, wel te willen in bewaring houden. Zij waren overlast van geld, men kon nooit weten wat onderweg kon voorvallen thans was men zeker.,, dat het niet zou verloren gaan... Vrouw Kimmerlin, hoog vereerd door dit blijk van vertrouwen, liep op staandeu voet haar geldkoffer, hare ganscbe fortuin bevatten de, halen, en sloot er de brieftesch in. Was me dal een schoon geldkofferken De jonge Romein was vol bewondering voor het kunststuk hij wilde juist hetzelfde hebben, hij beproefde bel iu zijn reiszak.... waar juist een gelijkvormig kofferke in lag, dat aan de eenvou dige vrouw Kimmerlin werd terug gegeven ter wijl de twee schurken met het hare, en de 80,000 fr. die het inhield, vertrokken. Men heeft niets meer van hen gehoord. 44. RUSLAND. Windmoless I Evenals de parijzer boukvardier dragen de heeren te St-Petersburg tegenwoordig eene borstspeld, die een miniatuur windmolen voor stelt. Het molentje wordt door lucbtdrukking in be weging gebracht, en wel door middel van eene elasueke buis. die met de wiekeD in verband staat, I en in eeo balletje eindigt. Deze smalle buis word ergens onder bet overhemd verborgen gehouden. Bij Verder wordt door den heer Saltet gezegd dat een lichten druk op het balletje beginnen de wieken Pasteur de inenting gratis doet, doch een 1 van 't molentje te draaien.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2