ZB-^LXjXIN'a-. Zwijg dan van uw Aalst-zeehaven want 't is eene flüüüt zei Mei De koperen baron beweert ook dat het katho liek ministerie de militaire lasten verzwaard heeft daar de militianen nu 13 jaren onder bedwang moeten blijven in plaats van 10 ja ren. Indien hij ons kan bewijzen dat die 3 laatste klassen in vredestijd kunnen onder de wapens geroepen worden dan verbinden wij ons eene som van honderd franks te betalen ten profijte der arbeiders zonder werk. Sedert vele jaren bepaalt de militiewet dat Z. M. de koning, in tijd van oorlog en wanneer het grondgebied bedreigd is, het recht heeft de 11* 12* en 13e klassen op te roepen. De uitvoering was onmogelijk daar de man schappen meest al geene militaire kleedij meer bezaten en, 't bezonderste van al, er geene officieren bestonden om bevel over hen te voeren. De: maatregel door 't katholie k ministerie genomen bestaat dus in 1° Van de kleederen der militianen drij jaren langer in de militaire magazijnen te bewaren, 't is te zeggen, van de klassen voortaan niet meer te laten afrekenen dan na het dertiende jaar, opdat, in geval van oorlog en wanneer Z. M. de koning zou willen gebruik maken van het recht van drij klassen op te roepen door de militie-wet bekrachtigd, de manschappen nog hunne militaire uitrusting zouden bezitten. En 2° in de benoeming van officieren om over deze manschappen bevel te voeren. Wij herhalen het wij houden onze verbinte nis indien de koperen baron ons kan bewijzen dat een enkel man dezer drij klassen in vre destijd kan opgeroepen worden De koperen baron haalt weêr eenen ouden brief van onder't stof, dien de liberale bladen ónzer stad reeds vijftigmaal hebben herinnerd, en in den welken, M. Van Wambekezich als OPRECHT LIBERAAL uitgeeft. Zoo gaat het gemeenelijk bij zulke lieden men ziet een strooitje in een andermans oog en men gevoelt den balk niet die zijne uit steekt. In 1847, was de koperen baron, katholieke kandidaat... En nu sedert een vijftiental jaren is hij liberaal, geus, arohigeus geworden. 't Staat u vrij van denkwijze te veranderen, dat zijn uwe zaken, maar begrijpt dan toch dat wel juist aan uw 't recht niet toekomt iemand van kazakkeerderij te beschuldigen Én nu een vrangske ten slotte Zou de koperen baron ons geene inlichtingen kunnen verschaffen over de monsterachtige daden gepleegd door zekere gentsche liberale smeerlappen Zes dezer liberale vuilbaarden hebben zich reeds gezelfmoord om aan de schandige straf le ontsnappen die hen ging treffen. Is 't waar, koperen Jef, dat onder deze zelf moordenaars een kerel aangetroffen wordt, die er zijn vermaak in vondt de geestelijkheid en vooral de EE. Broeders der kristelijke scholen, in de dagbladen, onrechtveerdiglijk van vuile zaken te beschuldigen Die libe rale vuige eerdief was dan nog bovendien een lafaard. Nooit durfde hij iemand duidelijk aan wijzen. 't Was een priester te X of een broe der te Z, die zich had plichtig gemaakt 't Is waarlijk wonder hoe de liberale druk pers van ganscli 't land over deze monsterach tige daden weet te zwijgen.... Laat ons hopen dat de koperen baron er ons iels zal over laten welen Uit Nlinove Had hij iri zijn bed gep... zoo als het volk zegde T Maakte het besluit van onzen gemeenteraad hem zoo ongedurig dat hij in het bed geene rust meer kon vinden Was het nog eens de wraakzucht, contre la toute puissance de ses adversaires, die hem kwelde? Ik weet het niet.... Maar toch stond de lange paradijsvogel, de gekruiste en gebuisde candidat impossible et perpétuel, zondag morgend, heel vroeg, te schrijven op den gevel van het Stadhuis. Wat innig genoegen moest het hem niet doen nog eens op het Stadhuis te kunnen schrijven, 't was anders toch zoo lang geleden. Ik bemerk dat ik hierboven eenen misslag begaan, 't was op een bladje papier, dat hij legen den gevel hield, dat hij schreefdit dient gezegd te zijn om alle misverstaan te vermijden, want men zou kunnen denken dat hij op den muur schreef en dat gebeurt, sinds lange jaren in Ninove niet meer. En wat was hij zoo aan 't afschrijven Wel, een uitgeplakt besluit, daags te voren, door onzen gemeenteraad genomen, waarbij, om vredewille, aan rondleurders met dagbla- DE VROUW VAN SEN 5* Vervolg. W. Onmogelijk Mylady O God, bad Elisabeth uit 'tdiepste van haar hart, geef mij woorden om het sleenen hart van dien man te treffen. En hel viel haar in, dal er eene weeke plaats was in dien ijsklomp, dat die stugge, terug- stootende vorst bemind was geweest, door eene jonge, schoone, geestige vrouw, die om zijnentwille haar vader van troon en paleis gedrongen, aan de liefde van alle leden barer famillie verzaakt had dat hij, na jaren van onverschillige koelheid, eindelijk bezweken was voor die overgroole liefde, en bij het sterfbed van die vrouw, door de smart als verplet terd bad geknield, om daarna eenzaam zijn leven te slijten, steeds treurend om haar, wier beeltenis hem weldra volgen zou in de grafkelders der West- minster Abdy. Sire, vervolgde Elisabeth, eenige jaren geleden zou ik hier niet voor u liggen, weenend eD tevergeefs uwe genade afsmeekend. Koningin Mary zoo mijne zaak lol de hare hebben gemaakt. Sire, in naam van baar, die u meer beeft bemind dan ik Clan- carthy liefheb, sta mij toe, mijn maD te volgen, waar hij gaat, zelfs naar het schavot. den verboden werd, deze op de straten te ver- koopen of uit te deelen. Die stadhuismannen van Ninove geneeren zich nu toch voor niets meer Welke vermetelheid, niet waar, van wege onze meesters. Zij komen eens te zamen, en met eenen en kelen pennetrek, schrabben zij, zoo maar stoutweg, een artikel uit de grondwetaGeene vrijheid der drukpers meer.* Ja, maar gelukkiglijk bezit Ninove eenen schranderen man, eetten grooten wetgeleerde, eenen vent die den weg naar Brussel weet, iemand die wil doen zien dat hij wilt en zal doen zien dat hij kan. Immers hij kon genoeg het besluit door iemand anders laten afschrijven of hij kon het op een ander uur van den dag. Maar zoo dom niet le werk gegaan hij zal het afschrijven en dat juist op het oogenblik als al het volk uit de vroegmis komt, dan ziet elk dat hij het is die er zich mede bemoeit. En voor hen, was het toch maar eens te spreken De cireur de bottes zooals zijne vrienden hem noemen (o Chronique, Gazette, Nouvelles el tutli-quanti, quel souveniris bij de botten- dragers immers alverkrijgend En hij vertrok, zooals wij hem vroeger zoo dikwijls zagen vertrekken,en een telegram zou melding geven van zijne macht. En zoo zou hij zijn t vaderland redden, en zoo zou hij het volk doen vooruit gaan. En gazetverkoopers en rondleurders ston den gereed, met de longen vol adem gevuld, om, onmiddelijk na ontvangst der lijding, met donderende stem, te kunnen roepen Vooruit aan eenen eens Vaderland aan eenen eens Maar zij zagen, tot hunne groole verwonde ring, even weinige komen als Soeur Anne Is de telegrafdraad ergens afgebroken moest het verzenden van een telegram te veel kosten of heeft een ander voorval plaats gehad. Er kwam niets. De opgehouden adem, in de longen van den verkooper van Het Vaderland zocht eenen anderen uitweg, hij liet eene pr.., en nu noemt men hem zoo. Jef. Is 't waar dat M. Karei Cumonlde voorstelling der kandidatuur van den koperen baron niet heeft willen onderteekenen Wat mag er daar onder schuilen M. Cumont heeft zich zeker niet willen belachelijk maken met zulk eenen onnouzelaar te helpen voorstellen KERKELIJK NIEUWS. Wij vernemen dat er reeds groote toebereid- sels gemaakt worden om de negendaagsche plechtigheden in de kapel van Ü.-L.-Vrouw ter-Linden, op den Genlschen steenweg alhier, met luister en pracht te vieren.Eene solemnele Mis zal er op 15 Juni eersten dag der Novene door de heeren Geestelijken van St-Jozefs pa rochie om 9 ure gezongen worden en alle de negen opeenvolgende avonden om half 9 ure, zullen er gebeden en lofzangen geschieden. RECHTERLIJKE KRONIJK. Deze week verscheen voor het Assisenhof van Brabant, M. Guslaaf Vander Smissen, ad- vokaal en volksvertegeuwoordiger te Brussel, beschuldigd van moord op den persoon van van zijne wettige echtgenote, geboren Rufina Renaux, genoemd Alice. Door den jury plichtig gevonden, werd hij veroordeeld tot vijftien jaren dwangarbeid en tot berooving van alle zijne burgerlijke en politieke rechten. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. De Maere, vroeger professor in Sint-Jozefsgesticht te St. Nikolaas, is onder pastor benoemd le Melsele. Nog uit Ninove, 4 Juni Ik kom zoo even het veelbelovend bladje De Strijd te ontvangen. 't Ware,mij dunkt,veel beter indien dit vodje voor titel had genomen De tegenstrijdigheden* dan zou opschrift en inhoud ten minste over eenkomen. Ik beu niet van zin die tegenstrijdigheden te doen uitschijnen, zij zijn zoo lastbaar dat elk ze gewaar wordt. Maar toch zult gij mij veroorloven, nu de combles nog wat van de mode zijn, u te zeggen dat het bladje mij tranen doen lachen heeft. Zulke comble zou men veeleer 'nen kemel moeten noemen. Overal is het bladje, in groote letters, vol- gedrukt met den ronkenden titel Baron Vander ISoot en gij ziet er in even groole letters achterstaan a Weg met de voordeelen der rijken is zijne leus. 't ls waarlijk prettig; ik heb nooit Barons ontmoet dan bij de rijken waarom dan dien Verwonderd zag de Vorst haar aan. Zoo had nie mand nog lol hem gesproken. Meent gij dat waarlijk vroeg hij. Sire, hoe kunt gij nog twijfelen aan vrouwen liefde I De ijskorst van William's hart smolt weg. Onver wacht had Elisabeth hem getroffen de wonde, die nooit meer zou heelen, werd verder opengerete. Hebt gij haar gekend vroeg hij zacht en bijna vreesachtig, zaagt gij haar ooit Onze schoone, blonde koningin, die zoo wreed uit ons midden werd gerukt Hoe heb ik om haar getreurd, en vooral in deze dagen f Zij had mij niet ongetroost weggestuurd. Te vroeg is zij gestorven. Ja, wel le vroeg herhaalde William dof, en bleef eenige oogenblikken verzonken in smartelijke gedachten. Toen richtte hij hel hoofd op. Vaarwel, Mylady, sprak hij vriendelijker dan te voren indien er iets aan de zaak te veranderen is, zal uw echtgenoot niet sterven. 0, sire, ik dank u, ik dank u nep Lady Clan carthy uit de volheid van haar hart. VII. Hij is verbannen, en de Koning staat hem een groot jaargeld toe met dezen vreugdekreet las Lady Elisabeth een briefje, dal Percy haar toe zond. Gered, gered Ik moet naar den Tower En de daad bij hel woord voegende, was zij binnen weinige oogenblikken in de duistere cel, die zij als eene zon nestraal kwam verlichten. 0, mijn Clancarthy jubelde zij, nu zijl gij vrij. Het vasteland is ons geopend, en een leveu vol geluk wacht ons. Arme Elisabeth zuchtte hij. haar aan zija hart titel van Baron r.iet achtergelaten en eenvoudig weg geteekend Vander Noot. Dat ware ten minste handelen zoo men spreekt, of gaat hij misschien in de Kamers, als hij er komt wel te verstaan, voor elkeen den titel van Baron aanvragen Hocrrah dan ben ik van morgen af Baron JefJammer, 'k zal niet alleen zijn, er is nog eenen Baron Jefin onze stad. Kent gij hem nietMen noemt hem ook Baron Schnfelink. Nu van Ninove gesproken. Baron Van der Noot, tracht in Ninove zijne kiezing te bewerken met zich de voorstaander van den Buurtspoorweg Niuove-Brussel te doen doorgaan. Misgeslagen, Baron, dat alleen is genoeg om u in Ninove vele vijanden te maken. Men is het alhier over de kwestie nog niet eens, gij zegt, van verre. dal het onbereken bare voordeelen voor Ninove zou bijbiengen. Weet gij het Gij klapt er \an als eenen blinde over kleuren. Gij spreekt van zaken die gij niet kent, en zoo zoudt gij in de Kamers ook zagen over zaken die gij niet kent. Onze tegenwoordige representanten hebben hiervoor nog niets gedaan, zegt gij; dal komt omdat zij nog niet weten wal zij in het belang der stad moeten doen. Er is zelf spraak in sommige wijken van Ninove, van petities te maken, om de volks vertegenwoordigers te verzoeken om er tegen le werken. Zijn de voorstaanders van den Buurtspoor weg nu in meerderheid of zijn het de legen- staanders, zal hij voordeelen ol nadeelen bij brengen, dat is nog niet rijpelijk genoeg on derzocht. Gij ziet dal onze volksvertegenwoordigers zoo licht niet handelen als gij, en hun per soonlijk gedacht aan de kiezers niet willen opdringen. Uwe lichtzinnigheid alleen zal u couleeren Baron. Jef. KIESKRONIJK. De berichten uit de verschillige arrondisser meuten luiden bij voortduring gunstig voo onze katholieke partij. De zegepraal onzer vrienden, is, om zoo ie zeggen, zoo goed als verzekerd te Gent, te Soignies, te Waremme, te Verviers. te Doornyk, teThuin, te Charleroi en zelfs te Bergen, 't Kiezerskorps doet meer en meer deoogen open en ziet nu klaar waar 't liberalismus naartoe wilt. ALLERHANDE NIEUWS. Dijnsdag 11. rond 5 1/2 ure. is een ver schrikkelijk onweder boven onze Stad en omstreken uitgeborsten. Eene hagelbui stortte met geweld nederklompjes ijs ter grootte van een duivenei wierden met geweld ter aarde geslingerd. Duizenden venster-en dak- glazeu werden verbrijzeld. Op vele plaatsen zijn de glazendaken totaal vernieldhet glazen aldak ter Statie, dat onlangs vernieuwd is ge weest ten gevolge van de hagelbui van Kermis Aalst 1884, is weêr gansch verbrijzeld. De schade hierte Aalst, aan gebouwen en hovin gen mag ten minste op 40 duizend franks berekend worden. Op den buiten is de schade ook aanzienlijk, van Heldergem Aijgem lot Herdersem-Moorsel op eene breedte van 1 uur gaans zijn de veld vruchten zooniet klern en kort geslagen ten minste erg beschadigd. Appels, peeren, noten, kersen, krieken, perziklcen, druiven, enz., enz. alles is van de boomen afgeslagen. De schade op den buiten is onberekenbaar. De hagel- steenen van Dijnsdag waren zoo groot niet dan die met Kermis Aalst 1884, maar ze vielen er veel dikker. Op sommige plaatsen was't als of 't gesneeuwd had.. Een onzer kennissen heeft een kilogr. bagelsteenen gewogen en hij telde er 52. Elke hagelsteen woog dus onge veer 20 grammen, 't Is dus niet le verwonde- dat er zoovele schade werd veroorzaakt. Zondag avond 11. is de genaamde Francies De Koninck, bediende ter Statie alhier, door eenen manoeuvrerenden trein totaal vermor zeld. De ongelukkige laat eene weduwe en 5 minderjarige kinderen achter. Eenigen tijd geleden hield M. Buis zich ieverig bezig mei het daarstellen eener Bourse du travail, en hij moest hierdoor ongetwijfeld de genegenheid der werklieden winnen. Nu heelt echter eene groep van den raad dier Bourse geprotesteert tegen het verbod der manifestatie en gezegd, dat zij hare gedele geerden uit gemelden raad terugtrekt, zoo lang dit verbod niet opgeheven is. In de vergadering der werkmanspartij is bepaald besloten op 13 Juni, een werkers- kongres te Brussel le houden, in vervanging der manifestatien, welke verboden werden. De gazetverkooper Verlinden,bijgenaamd de beul van den generaal, die reeds voor verschil lende beleedigingen veroordeeld werd, begon over eenige dagen hetzelfde spel tegenover eenen onderofficier der karabiniers, vroeger sekretaris van generaal Bouyet, die thans het zelfde ambt bij den generaal Vander Smissen bekleedt. De onderofficier deed hem zijne plaagzucht duur betalen. Hij wist namelijk drukkende. Hoe tucht gij en ik juich Waarom dan mij be klaagd Het brood der ballingschap is bitter, Elisabeth zuchtte hij. De liefde zal het immers verzoeten, heb ik reeds meermalen gezegd Bedenk toch, dal geen schavot u, en geen rouw mij wacht. Maar u vader, Elisabeth Hij verheugt zich ongetwijfeld in mijn geluk. Met zijn zegen bedeeld zullen wij vertrekken. Haar geluk werkte aanstekelijk op hem, en toen tij krachtens eone bijzondere vergunning, met hem naar Lord Sunderland's woning mocht gaan, schitterden beider oogen van de reinste vreugde. De bedienden ontvingen hel paar met stille leekens van sympathie Elisabeth bracht haar echtgenoot in een klein vertrek en ging naar haar vader in de aan grenzende groote zaal. Vader, ik ga u verlaten, om mijn man to volgen. Ga, antwoordde hij kortaf. Is dat uw cenig afscheid, vader Wat zou ik meer zeggen tegen u, die een nie- leling boven mij stelt Vader, gij hebt toch van mij eene Lady Clancar thy gemaaid, om mijn man overal te volgen, waar bij gaal Dus doe ik niets dan mijne plicht Ed gij laat mij alleen, nu mijne oude oude dagen komen. Gij hebt mijno zusters nog en Lord Spencer maar Clancarthy heeft niemand meer dan mij. Zoudt gij willen dal ik hem alleon liet gaan Neen, daar voor hebt gij mij te goed mijne plichten geleerd. Liefste vader, ik heb zooveel geleden in de Jaatste dagen, niet door u, 0 neen, maar vooral door mij zijne plagerijen met zulke klinkende en door slaande bewijsredenen te weêrleggen, dat de policie er tussche moest komen om proces verbaal op te maken. Dijnsdag avond hebben de werkstakers der ijzergieterij van Van Acker, Noordkaai, Brugschepoort te Gent, betooging gedaan tegen hunne gezellen die aan den arbeid ble ven bij het uitkomen van het gesticht hebben zij deze lesten mishandeld. De policie heeft er eenigen aangehouden. Deze werkstaking is ontstaan omdat de ijzerbewerkers op stuk moeten werken, wat hun dagloon van 24 op 16 fr. verminderd. Generaal Brunell, aide-de-camp des konings heeft op den zeedijk de villa Gretry gehuurd. De aankomst der koninklijke familie wordt tussehen den 7en 10 dezer maand ver wacht. Allerlei nieuws. Zaterdag lestledeu werd voor dee eersten keer sedert 1830, te Brussel vlaamsche munt geslagen. Van den eenen kant draagt zij liet opschrift Leopold II, Koning der Belgen langs de ande ren Eendracht maakt macht. De vlaamsche geldstukken zullen toekomeode week in omloop worden gebracht. Een luid bravo aan ons vlaamschgezind ministerie Eene begrafenis. Men leest in den Bien Public van Gent Gisteren namiddag had de burgerlijke begra fenis plaats van M. Alfred Bruneel, konsul van Liberië, opsteller van het Journal de Gand, Broeder Kadosch en sekretaris der logie le Septentrion van Gent. De begrafenis was heel eenvoudig. De lijk koets, twee of drie rijtuigen, een korcert van gejouw en afkeuringen als afscheidsgroet... en daarmee werd de zweep over de peerden ge legd en vooruil koetsier, naar 7 geuzenhof! Deze eenvoudigheid, die met de gewoonten van het gentsche liberalism zoo weinig over eenkomt, heeft iedereen verrast. Zonder muziek, zonder bloemen of vaandels Geen konsulair korps, geene liberale pers, geene vrijmetselarij was opgekomen om den strijder vau het progrès hulde te bieden. De overledene was nogtans een modelibe raal, een verwoed vijand van het roomsche bijgeloof, een vriend van het licht hij is ge storven, naar men zegt, als slachtoffer van het onderwijs. En het Journal de Gand, waarin hij zooveel artikels over de zedeloosheid dei- priesters en katholieke onderwijzers, heeft zelfs geene twee regeltjes sterfgeval voor hem over. Gelukkig heeft de Septentrion, van Gent, den 8 juni de gelegenheid, door groote rouwplech- tigheden die vergetelheid en ondankbaarheid te herstellen. De acht liberale kandidaten kun nen dan als ceremoniemeester figureeren. Ziehier wat het Fondsenblad er bijvoegd Over gezegden Bruneel wordt nog uit Gent aan een Brusselsch blad gescbreven.dat hij de gewone vertegenwoordiger der francma<?ons- logie was, op al de vergaderingen, die gehou den werden in andere steden. Zoo vertegen woordigde hij onlangs nog de loge Septentrion op de vertooning der Templiers, in gezelschap van MM. Lippens en Dubois. Uit erkentelijkheid voor bewezen diensten was Bruneelvolgens gemelde briefwisseling benoemd tot bestuurder van den Berg van Barmhartigheid. De wegwijzer nochtans ver meldt zekeren M. Govaere als bestuurder van dit gesticht en Bruneel, den onder-konsul, enkel als tweeden bediende in een hulpbu reel. Woensdag avond, omtrent 9 1/4 ure weêr- klonk een zware slag in de Vlaanderenstraat te Oostende De groote spiegelruite van het gasthof Fontaine was ingesmeten met een groot stuk steenkole. Op dit oogenblik waren er drie heeren der stad in de nabijheid van het gasthof, en wat verder op drie werklieden, doch geen een van hen heeft eenig spoor van den dader dier schurkenstreke bemerkt't ls eene ruite van 500 Ir.; juist daags te voren waren de stukken opgezonden om ze le ver zekeren daar deze nog niet teruggestierd waren, zal de schade ongetwijfeld geheel en al ten laste blijven van den bewoner. Misdaad te Verviers. De lijkschouwing der ongelukkige vermoorde Elisa Penson heeft zaterdag plaats gehad. Men sprak verledene week van hevige too- neeleu en mishandelingen, waarvan de woning van het huisgezin Penson reeds vroeger het tooneel was geweest, namelijk dat de echtge noot zijne vrouw met eene pistool vervolgd had. Het schijnt dat dit feit thans bevestigd wordt en dal zelfs de revolver door het gerecht in beslag is genomen. Het gerucht liep ook dat de moordenaar in tegenwoordigheid van het lijk zijner dochter gebracht werd. Dit is valsch, zegt de Union libérale. Het andere meisje, Lena, heeft aanvallen van koorts gekregen, die haren toestand vererge ren en de hoop op genezing verminderen. De Nouvellisle de Verviers maakt eenige be- uw zegen te weigeren. Hare stem klonk vleiend en zoet, hij liet zich door haar omhelzen. Ik heb den strengen William verteedert zal ik 'l 'l u niet doen Kom, liefste, goede vader, geef mij uw zegen Ik zal voor u knielen. Hij begon te glimlachen Gij verdient het nietgij hebt door uw gedrag mijn naam op aller lippen gebracht, en u tot heldin van een aandoenlijk treurspel gemaakt Heb ik dat gedaan, vader Ik, of uw zoou Ik wil niet, dal gij gaal in den vreemde en in de de armoede. De armoede is zoo groot niet, en daarenboven hangt hel van u af, ons minder arm le doen zijn. DeugnietHij wilde zich omkeeren, maarzij legde baar arm op den zijne. Gij vergeel uw zegen. Wat zljt gij daarop gesteld, gij, die mij uit vrijen wil verlaten gaal Uw zegen zal ons geluk aanbrengen. Welnu dan Vader, vele jaren geleden knielde een ander naast mij, en toen gaaft gij ons beiden uw zegen. Welnu, diezelfde is thans weer aan mijne zijde. En ook Clancarthy stond voor Surderlaud. Hij, de roover van mijne dochter 1 Stil, vader. Gij zelf hebt ons verbonden. De graaf was hel tooneel moede, niemand sloeg hem gade, en kou zijne zwakheid aan de Whigsche grooten meedelen, snel strekte hij de handen over '1 jonge paar uit en sprak verteederd God zegene u, kinderen Men bleef eenige oogenblikken, zoo niet hartelijk dan toch beleefd hij elkander. Toen werd er afscheid genomen. Elisabeth weende en Sunderland was merkingen op het vroegere leven van den moordenaar. Twee jaren geleden had een vrijdenker zich met zijne vrouw, die hij tot zijne principen had weten over te halen, gezelfmoord, terzelf der tijd hun kind met de dood treffende. De vrijdenkers maakten zich van die lijken meester om eenen lijkstoet te vormen, die als prolestatie moest dienen zoowel tegen den godsdienst als legen de maatschappelijke orde. De gemeenteraad van Verviers stelde een zijner lijkwagens zonder kruis ter be schikking der inrichters van deze betooging. Het was een zondag namiddag. De burgerlij ke lijkstoet moest ten 3 ure uit het gasthuis vertrekken om naar het kerkhof van Heussy gevoerd te worden, tussehen eene groote volkmenigte, vooral van vrouwen en kinderen, die verzot zijn op dergelijke tooncelen. In het Café d' Allebourg wachle men ook met ongeduld het voorbij trekken van den lijkstoet af. Toen deze voorbij kv.am en de baas zag dat het lijk door geestelijke vergezeld was, drukte hij zich hierover zoo onbetamelijk, zoo brutaal uit, dat het onmogelijk is die woorden weer te geven. En het is dezelfde man, die over een paar dagen zijne twee dochters met bijlslagen ver moorde. Roekeloosheid. De verledene week was er een timmerman te Sichen (Limburg) bezig het houten kruis op den koor der kerk, meer dan 20 meters boven den grond, te herstellen. Een smidsknecht, die wat beschonken was, wedde dat hij zoowel als den timmerman op het dak der kerk zou kunnen klauteren. Zijne gezellen en de timmerman wilden er hen tegen verzetten, doch te vergeefs. In eenen oogwenk klauterde de knecht over den muur vau het kerkhof en van daar op de leer, welke tegen de kerk geleund was en ging op de armen van het oude kruis zitten. Terwijl hij zegepralend het volk bijriep, ge raakte eensklaps het kruis los en de roekelooze kerel viel in d ruimte. De toeschouwers, verschrikt, snelden toe en bestatigden dat de onvoorzichtige maar gekwetst was. De pastor en de geneesheer kwamen spoedig hem de noodige zorgen toe dienen. Alhoewel den toestand van den ge kwetste nog al bedenkelijk was, wilde deze nog volstrekt zijne klak gaan halen, welke aan eenen baak van het dak der kerk was blijven hangen. Brand te Messansy. De ramp die vrijdag deze luxemburgsche gemeente heeft getroffen, is gelijk aan die welke over twee jaren het dorp Battincourt bijna geheel vernie tigde. Het vuur is uitgeborsten ten half twee ure \s nachts en de vlammen, door eenen hevigen wind aangehitst, maakten van hel dorp weldra eenen overgrooten vuurpoel, zoo dat het een uur later schier geheel verloren was. Bij het uitbersten van het vuur snelden de pompiers van Messar.cy ter hulp, maar het was verloren moeite er was geens redding meer mogelijk, en men moest zich bepalen met her vuur te beperken. Elk oogenblik echter vernam men dal het vuur nu hier, dan daar ontstond, zoodat het soms op drie of vier plaatsen gelijk begon, terwijl men het elders uitbluschte. Hel schouwspel was grootsch en verschrik kelijk. De schhde wordt op verscheidene honderd duizenden berekend, doch veel was verzekerd. De brand heeft echter een groot aantal huisge zinnen tot den bedelstaf gebracht. Er zijn in't geheel 35 huizen, al tamelijk groot, vernield. Zaterdag avond begon het vuur opnieuw te woeden in het huis van eenen landbouwer, en zette zich voort aan vier huizen. Na vijf uren werk was men den brand meester. Vele ingezetenen hebben bij anderen kunnen invluchten, onder andere bij M. Tesch, staats minister, bij M. Tesch, notaris, bij M. Arrasse, aannemer, enz. Daar de slachtoffers der ramp van alles, zelfs van de noodigste kleedingstukken be roofd zijn, heeft de familie Tesch groote uit- deelingen van geld.kleêrenen voedsel gedaan. Holloway's Pillen Buitengewoon warm weder gedurende de zomermaanden heeft dikwijls voor velen onaangename gevolgen. De lever, de maag en de darmen worden en deze gevallen min of meer aangedaan, zoodat de geboren Europeanen in dit jaargetijde aan eenige der kwalen onderhevig zijn welke in warme klimaten woeden. Het moet dus algemeen bekend zijn, dat Holloway's Pillen wonderlijke geneeskracht bezitten. Zij verkoe len en zuiveren hel bloed, en maken het gestel min der vatbaar voor alle soorten van onregelmatighe den ofwel indien de kwaal hel gestel reeds binnen gedrongen is, verminderen zij de kracht er van, en verdrijven haar ten laatste geheel en al. Roode loop, galziekte, scherpte van de maag, hoofdpijn en zwak heid verdwijnen allen voor eon regelmatig gebruik dezer wonderlijke Pillen. ontroerd" Bij den trap ontmoetten zij Spencer die zich vertoornd omkeerde. Broeder. Iaat gij mij onverzoeod heengaan vroeg Elisabeth. God geve, dat wij elkander nooit teru'gzien, sprak hij bijtend Hetzij zoo, Charles, doch zoo gij soms aan uwe zuster terugdenkt, en iets in uw hart voelt, dat naar wroeging zweemt, laat dan de verzekering u troosten, dat zij u vergeven heeft. En een oogenblik later verliet Lady Clancarthy zonder spijt hare schitterende woning. VIII. Lord Percy vergezelde de ballingen naar bet schip, dal hen van Engelands kust zou wegvoeren; zij schenen beiden zoo gelukkig, dat Percy's hart met weemoedige voldoening yervuld werd Hij werd met dankbetuigingen overstelpt, en kon overtuigd zijü, dal zijn naam steeds door hen met eerbied en liefde zou genoemd worden. Eindelijk brak bet oogenblik van vertrek aan, en terwijl het schip zich langzaam verwijderde, stonden beiden op het dek hun vriend toe te wuiven. Toen het vaartuig in do morgennevelen verdween, keerde Lord Percy zich met een diepen zucht om. 'I Was hem, of er iots gebroken was in zijne ziel. IX. Van Lord Clancarthy en zijne gado hoorde men weinig meer. Zij leefden in 'l een of hel ander schil derachtig plekje van 't vaste land verscholen. Maar het gaal onkeleu personen als den natiëndie, waarvan men 't minste spreekt, zijn gewoonlijk de gelukkigste.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2