Anseele, Volders en Van Cauberg waren daar. Bij het verlaten van die eerste zitting stegen er eenige toejuichingen op, doch het publiek begon een afkeurend gejouw te laten hooren, zegt de Gazelle. De openbare zitting, 's achternoens, werd door een talrijk publiek bijgewoond. Er werd gedrongen, gewoeld, zelfs gekletst om binnen te komen. Er waren ongeveer vijfhonderd af- geveerdigden van werkmansgezelschappen aanwezig. M. Anseele was voorzitter neven» hem zaten MM. Verrycken, Maheu, Jan Bosiers, Vanden dorpe, Fauviaux, enz., Het kongres. M. De Voorzitter zegt dat alleen de afgeveerdigden het woord mogen nemen. Dezen morgan, zegt hij, heeft men met 102 steramen legen 1 en eenige onthoudingen, beslist dat de werkmanspartij de beweging wettiglijk zal blijven voortzetten. Als de burgerpartij buiten de wettigheid wil gaan. wij, wij beweeren binnen de grenzen te willen blijven Wij protesteeron tegen de over heden, die vandaag van Brussel een graf gemaakt hebben. W(j raden den werkman aan, door een volstrekte kalmte te ant woorden aan hen, welke ons willen ten onderbrengen door den haat (V!) By de naamoproeping bevindt men dat er 128 wcrkmansge- zelschappen nu verbonden zijn en dat, sedert het leste kon- gres te Gent, er 40 zijn bijgetreden. De beraadslaging zal loopen over de middelen van propa- gande over de vraag of eene algemeene werkstaking noodza kelijk is over die van eene nieuwe betooging. M. Van Beteren vraagt het algemeen stemrechtweigert het gouvernement, dan zal men samenwerkende maatschappij en blijven uitbreiden. M. Van den Dorpe spreekt in den dezelfden zin en denkt dat het algemeen stemrecht de plaaster is, die de wonden der werkmansklas zal genezen M. Van Impe legt een voorstel néér om eene kas te stichten ter ondersteuning der werkstakingen en tevens tot het geven van pensioenen aan de werkliê. M. De Brakeier zegt dat het verbod der betooging nieuw® kracht heeft gegeven aan hetgentsche werkmanskongres. M. Renardi denkt dat men zich niet met politiek moet bezig houden; maar met huishoudelijke vraagpuuten, door het stichten van syndikale kamers. Het is vooral noodzakelijk dat de bondsgezelschappen geen succursalen worden van de Associations liberates. M. Fauveaux antwoordt dat de samenwerkende maatschap- pijen vandaag onmogelijk zijn er zijn werkliê die maar 93 centiemen trekken. De Borinage zal sterven van honger en opstaan De werkmanspartij zegde men, moet geen politieke party worden... De Voorzitter. Dat zegde men niet. Stemmen. Jawel De Voorzitter. Als ik neen zeg, dan is het neen. Als de werkmanspartij niet politiek was zou zij niet bestaan... De Staat moet aan den werkman behooren. Door de samenwer kende kracht willen wij ons doel bereiken. Dat doen wij te Gent. Doet te Brussel zoo als wij. Drukt een blad zoo als wij. De pers is tegen ons. Aan ons de pers Laat ons socialisti sche propagande maken en des noods onze zendelingen beta len. M. Volders zegt dat het verbod der betooging niets zal ver anderen aan de gedragslinie der werkmanspartij. Men wil ons buiten de wettigheid drijven wij zullen daarin niet toestem men. Wij weten dat er toorn is in het hart van den werkman doch hij moet lijden en niet ontijdig te werk gaan. Vooral mag hij het werkmansgereedschap niet vernielen. In plaats van de labriek af te bieken, moet hjj het zoo aanlesgen dat zij eens in zijn bezit kome M. Claes wil dat de werkliê zich zouden aanbieden op de kiesexaams. Men zou ook een «boycottage moeten inrichten tegen de burgerij, die tegen de wermansbelaogen is. Man beslist dat de algemeene raad belast wordt met de be- I taling der bijdragen te bewaken met het stichten van een Vooruit te Brusselmet het zenden van socialistische spreê- kers heel het land dodr met het ronddeelen van le Peuple en Vooruitmet het inrichten van de meewerking der werkliê in alle kiezingen met het daarstellen van het boycottage met de samenspanning van alle werkende krachten'. M. De Voorzitter. Men heeft de betooging van den 13 juni j willen versmachten. Laat ons krachtdadig weêrstand bieden. Men denkt dat alles na den 15 juni zal gedaan zijn. Laat ons j integendeel krachtdadig propagande maken. Het kongres atemt een dagorde, waarin de overheden ge- blamecrd worden, die de betooging van 13 juni hebben ver- boden. Men gaat over tot de vraag, of er eene algemeene werksta- king zal plaats hebben. M. Vereyken ondersteunt dit voorstel. Als men onzo rech- ten niet geven wil, moeten wij ook weigeren te werken. Als 't moet zijn zullen wij den burger den oorlog aandoen, tot dat men ons recht geeft. MM. Moreau en Van Loo spreken ten voordeele der werk- slaking. De leste raadt de propagande aan in het leger. Als- dan zou het leger gereed zyn voor den dag dat er iets zou voor- i vallen.... M. De Voorzitter zegt dat er eene kollekte gedaan is die 71 fr. opbracht, voor de gezellen van Charloi, die te voet zijn gekomen. M. Volders. Als de werkstaking niet algemeen is, dan is dit de schuld van den werkman. Als die algemeene staking - kan plaats hebben, dan zullen er geen kolen meer opgehaald i worden, dat vallen alle fabrieken stildan kan er geen gazette j meer verschijnen Wij smeeken het gouvernement ons niet tot zóó ver te drijven. M. De Voorzitter denkt dat eene gedeeltelijke werkstaking lot niets leidt. Wij moeten nationale werkhuizen stichten, en de burgerij met boterams en aardappelen bombardeeren. De werkliê moeten militairlyk, dat is blindelings, met ons vooruitgaan. Het kongres beslist dat er eena algemeene werkstaking zal plaats bebben. M. Laur zegt nog dat de weftlié de fortuin hebben gemaakt van de groote nijveraars dat de werkliê nu de burgerij moe ten uithongeren, tot dat hun racht gedaan worde. M. De Voorzitter stelt voor de nieuwe betooging te houden dan 13 augusti. Het kongres is geëindigd. De Voorzitter dankt de werkliê voor hunne kalmte. Mor gen moet iedereen hier tegenwoordig zijn om tezweeren dat men de worsteling zal voortzetten. Bij het verlaten van de zaal moeten allen kalm blijven. Laat ons onzen strijd tegen de kapitaalbezitters voortzetten Wij zijn 500 en tegen ons over staan slechts 50 leegloopers van het goevernement. Ge duld de tijd gaat komen dat onze vrienden in de Wetstraat (in de Kamers) zullen zitten. Het spijt mij geen fransch genoeg te kennen, om den stroom gedachten uit te storten, die in mij opwelt. Men geeft lezing van een adres aan M. Alfred Defuisseaux, het slachtoffer der burgerdwirfjelandij. De raad stemt dat M. Defuisseaux aller vertrouwen ver dient. M. Volders vraagt een adres aan M. Anseele. M. Anseele. Ik vrees dat ik den 13 augusti niet bij u zijn zal 1 Stemmen. Wij komen u halen M. Anseele. Gij zult den armen gevangene gedenken. Men stemt bravo's aan de vreemde gezelschappen en vooral aan Domela Van Nieuwenhuls, den hollandschen socialist, die onlangs lot een jaar gevang veroordeeld wordt. Ten 9 ure is de zitting ten einde. (Gazelle.) Alles is rustig. M. Volders werd op de groote Markt door eenigen toegejuichtdoch anderen schuifelden. En zeggen dat het die helden zijn, die de katholieken op 7 september 1884 afrosten Geen wonder dan waren ze stout, ze wisten dat de katholieken niet gekomen waren om te vechten en uitermate leidzaam zijn. In alle geval wal den 7 September gebeurde, zal later in dezelfde omstandigheden niet meer voor vallen, men weze er van verwittigd... En nu heden, dat die Brusselsche grootsprekers vreesden dat de socialisten het zouden kwaad kunnen op hebben, lieten zij alles in brand en vluchtten zij de stad uit gelijk echte platbroe- ken. 't Schijnt dat eenige liberale heeren razend dul zijn over zekere uitdrukkingen op de transparanten die den gevel van 't Esta- minel Au Pavilion versieren.... Aan wie de schuld Wie heeft het eerst oude koeien van dien aard uit den gracht gehaald De Strijd het kiesorgaan der liberale geuzen- kliek... Maarzoo is 't altijd geweest aan de liberalen is, volgens hen alles toegelaten, maar aan de katholieken niets.... Jaren lang gebeurde dit zoo, maar nu heden dat de ka tholieken besloten hebben hunne tegenstre vers met de zelfde maat te meten telkenmale dat zij er toe uitgedaagd worden, schreeuwen de liberale jongens moord en brand als ze van den priegelstok krijgen. Die benauwd is van de breemen, mag naar den bosch niet gaan. Stadshoi'logle. In den loop dezer Een staaltje dus van wat zekere personen week werd er weer aan de stadshorlogie ge- t den 13 Juni in 't zin hadden. werkt om haar cenigzins pogen te verhelpen. Volgens ons is 't al boter aan de galg gekletst. Van den beginne af was 't een kol. en wat men ook aanwen li 't zal een kot blijven. De eenigste remedie ware misschien de bestaande kamwielen en bussen te vervangen door anderen die op mekanische wijze zijn gesneden, doch dit zal veel geld kosten daar het bijna aan eene totale vernieuwing gelijkt. Onzes duukens zou men, in die omstandigheid, veel beter handelen gansch hel kot naar bene den te smijten en eene nieuwe horlogie te plaatsen. Dit zou ten minste 't kortste en, zon der twijfel, 'l profijtigste wezen, want blijft men het kot behouden, God weet hoevele hon- derde franks het op een tijdverloop van tien jaren bij voorbeeld, nog zal verslinden. Hophandel. Deze week werd door de zorgen der Socië teit van den H. Rochus een vraagschrift rond gestrooid, handelende over den Hophandel of de bescherming van den Hopbouw door de verbe tering van den pluk. Spijl dat bedoeld schrift in eene vreemde taal is opgesteld en dus door de eerste belanghebbenden, da vlaamsche land bouwers, niet begrepen kan worden. Het schrift handelt over de waardevermindering I der Aalstersche Hop uithoofde van slechten pluk en verdere behandelingen, en die einde lijk den Hopbouw zullen doen vervallen daar, niet alleen allen uitvoer zal onmogelijk wezen maar ook onze Belgische brouwers zich bui tenlands zullen bevooraden. Wij zijn in deze kwestie niet genoegzaam thuis om ze naar wensch te behandelen. Ons schijnt nogthans dat den voorgestelden maatregel, namelijk van aan de hoppe, geplukt zonder stelen en bladen, een prima merk of certificaat te vergunnen hoogst doeltreffend en van aard zou wezen om onzen verkwijnende Hophandel er op lebeu ren. In alle geval deze kwestie vergt een drin gend maar rijp onderzoek. Wij voegen onze stem hij deze van de heeren leden der Socië teit van St. Rochus, om de allerernstige aan dacht van ons Stedelijk Bestuur iri te roepen op deze kwestie waaraan, voor de toekomst, den bloei en voorspoed van onze Stad en der streken die haar omringen zoo nauw verbon den zijn. RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak Vander Smissen. De Palriote zegt dat de advokaten van M. Vander Smissen eene lange memorie hebben neêrgelegd, waarin de beweegreden zijn aangehaald, die de vraag tot verbreking zouden steunen. Eene dezer is, dat M. Alvin, een der ge- vanden Bogaerde. Suppi. Labitsky. zwoornen, Franschman is. Zij zijn vast overtuigd dal het vonnis verbroken worden. zal Men kan zich geen gedacht vormen van den schrik en angst waarmee de Brusselaars op 13 juni bevangen waren. Deze kerels die, op 7 september 1884,de katholieken zoo laflijk ten lijve gingen en snoodelijk mishandelenden waren nu om in hunne broek te.... van be nauwdheid bij de gedachte dat de socialisten hen zouden aangerand, bestolen, vermoord en bovendien nog hunne huizen en paleizen in brandgestoken hebben. De wonderste dingen worden verhaald over de Brusselsche s....broeken. Vele waren de stad ontvlucht velen hadden hunne familie naar den buiten gevoerd velen hadden geld en weerdijen zorgvuldig verborgen eenige hadden de gordijen van de vensters afgedaan en een huurbriet op 't glas geplakt om te doen gelooven dat het huis onbewoond was ande ren hadden besloten op hunne woningen 't bericht aan te plakken Gesloten bij geval van overlijden. Het assisenhof van Brabant heeft uitspraak gedaan in de zaak De Lannoy-De Gand-Dan- delin. Delannoy, griffier aan 'i vredegerecht te St-Joost-len-Noode, werd veroordeeld tot IS jaren gevang en 1000 fr. boete; De Gand, advo- kaat te Brussel tot 6 jaren gevang en 100 fr. boete Elisa Dandelin, tot 5 jaren gevang en 100 fr. boete. De schandalige misdrijven en schelmstuk ken die bijna dagelijks te Brussel ontdekt wor den, leveren ons T bewijs op dat onze hoofd stad uithoofde der liberale leerstelsels die er heersclieu op den weg van het verrottende ze- debederf verre is gevorderd. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. II. Galmart, onderpastoor te Asper. is Directeur benoemd van de Zusters Bernardie- nen te Bassevelde en van haar groot gesticht aldaar. Damlaan. De herstellingswerken aan de Sle Annabrug bebben de groote nood zakelijkheid bewezen van de voltrekking der Damlaan. Onze medeburgers begrijpen niet om welke rede dit zoo noodzakelijk werk niet vol trokken worde, wanneer men in aanmerking l neemt dal de gronden ten meerderen deelezijn i aangekocht of men er bezit van genomen heeft, dal de gelden er toe bestemd beschikbaar zijn eu, verder nog, dat een deel der noodige mate rialen ter plaatse voor banden liggen. Zekeren beweeren dat de kwestie der ver plaatsing van de sas- en brughuizen deze vol trekking komen verhinderen. Wij ook denken dat deze kwestie niet beletten kan de werken uit te voeren op de gronden tusschen beide buizen gelegen. Intusschentijd zou de kwestie der verplaatsing van de beide bedoelde huizen eene bevredigende oplossing kunnen vinden. De belangen der stedelijke financiën en van de werklieden zonder werk vergen dringend dat deze werken ten spoedigste voltrokken worden. Gewichtige reden pleiten le voordeele dezer spoedige voltrekking 1°. het verkeer met gerij tusschen de statie, loskaaiën enz. en den brusselschen steenweg zal mogelijk ge maakt worden 2°. het zal werk verschaffen 3* de stadskas zal na de voltrekking de toela gen kunnen genieteu die doorStaat en Provin cie werden toegestaan en die men door te lang uitstellen zoo kunnen verliezen en 4* men zal de kasseisteenen niet meer kunnen stelen gelijk het nu gebeurt. De stad heeft reeds een gedeelte der toela gen ontvangen, en er moet haar nog na vol trekking betaald worden: 1° Door het ministe rie van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken, (r. 10,000 door het ministerie van Inwendige, fr. 7,500 door de Provincie fr. 3,000, te samen fr. 20,500 een som voorwaar, die een belangrijke item uitmaakt. Wij roepen de aandacht onzer stedelijke Raadsheeren en vooral deze van den heer E. Borreman, Schepen der openbare werken, op deze kwestie in. Wij denken hier den tolk le wezen van de overgroote meerderheid onzer medeburgers welke niets beters verlangen dan dat, in de tijdsomstandigheden die wij beleven deze werken nog dezen zomer zooniet voltrok ken ten minste aangevangen worden 1 ALLERHANDE NIEUWS. Zie notarieel© annoneen 4d' bladzijde. Programma van '(Concert welk zal gegeven worden den Zondae 20 Juni, op den Kiosk ter Grooie Markt, om 11 3/4 ure voormiddag, door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie 1. La Fête paroissialc, marclic, 2. Tout un jour Vienne, overture, 3. Aurora, valse, 4. Potpourri sus Guillaume Teil. arrangé u par Go/fin. 3. Zoé, polka, Vanden Bogaerde. Bij den provicialen kampstrijd welke le Den- dermonde voorde schoonste kvveekmerriën, 14 juni laatst heelt plaats gehad, is de eersie premie bekomen door M. Custave Matihys, van Hofstade, met zijne merrie Liza de twee de premie is bekomen door M. Howinckx, van Waasmunster. Wij wenschen geluk aan de overwinnaars. De minister van landbouw, nijverheid en koophandel, beeft eenen omzendbrief aan de gouverneurs der provinciën gezonden, om deze aan te sporen hem nauwkeurig te onder richten over de werking der maatschappijen van onderlingen bijstand, die in hun bestuur lijk gebied ingericht zijn of ingericht kunnen worden. De omzendbrief bevat tevens de raad, dat de gouverneurs en arrondissement-commissa rissen deze inrichtingen alsook die der samen werkende werkersmaatschappijen, zooveel mo gelijk zouden aanmoedigen. Kunstboter. De Belgische minister van landbouw, M. de Moreau, heeft bij circulaire, gedagteekend 29 Mei, zegt de Botterdamsche Courant, ter kennis van de gouverneurs der provinciën gebracht, dat de vermenging van kunstboter onder natuurboter te recht aanlei ding gaf tot menige klacht, en dat door die be driegerij de landbouw wordt bedreigd die jaar lijks 12 millioen fr. ontvangt door verkoop van boter. Het Gouvernemet verzoekt de gouverneurs, de stedelijke besturen daaraan indachtig te maken met verwijzing naar art. 498 van het strafwetboek en de wet van 17 Maart 1856 op de vervalsching van levensmiddelen, waarbij het feit van vervalsching der boter strafbaar Het Gouvernement wenschl, dat de verkoop van margarine, of schoon de productie daarvan een vooruitgang op 't gebied der nijverheid is, plaats hebbe onder den naam van margarine, en niet van boter. De met kunstboter gemengde boter zal dus niet anders dan op daartoe van gemeentewege aangewezen plaatsen mogen verkocht worden, zooals dat reeds te Brussel geschiedt. De verkooper die gemengde boter verkoopt zonder daarvan aan den kooper meededeeling te doen, zal vervolgd moeten worden. Voorteekens. In de leste Kamerzitting I brak de vloeren zetel van M. Lippens, en deze speelde met zijne twee boonstaken in de lucht. Slecht voorteeken zegde men lachend. Den 8 juni viel M. Lippens in de kiezing. Laat ons, zegde M. Rolin in eene der leste Kamerzittingen, dat punt in november bespre ken. In November? zegde een ander liberaal zijt ge wel zeker in november nog hier te zijn M. Rolin werd bleek. Slecht voorteeken Weinige dagen nadien viel M. Rolin in de kiezingen. Twintig jaar geleden reed er op den dag der kiezing een wagen met buizen langs hel huis van M. de Kerpkhove, schoonvader van M. Lippens. M. de Kerckhove strunkelde bijkans over een der buizen. Slecht voorteeken zegde men toen. Eenige uren daarna viel M. de Kerckhove in de kiezing. En zeggen dat er geen voorteekens zijn Zeg wat ge wilt. maar in de familie Lippens en zelfs in heel de liberale familie te Gent, ge looft men, gelijk Turken, aan het Fatum. Moordpoging te Brussel. De Indische-Haanstraat is een dier vuile gangen, met herbergskens waar een fatsoen lijk man den voet niet kan zetten. In een dier herbergsken kwam een twintig jarige jongeling, die na eenige oogenbiikken met liet meisje Franciska C. gesproken le heb ben, eensklaps zonder de minste reden, een groot mes voor den dag haalde, en het in haren hals plofte. Franciska verdigde zich dapper tegen haren aanvaller en kon zijnen arm vast houden op het oogenblik dat zij een tweeden steek zou ontvangen. Zij riep om hulp en een policie- agent verscheen in de deur toen de moorde naar wilde vluchten. Toen bracht hij zichzelven een mesteek toe en viel in onmacht. Later ondervraagd wordende, zegde hij gra veerder van beroep en naar Brussel gekomen te zijn om te stelen, daar zijne familie weigert hem geld te geven. Hij meende bij gelegenheid den 13 Juni een goeden slag te doen, doch de gelegenheid daartoe had zich niet aangeboden. Maar, zegde hij, meisjes van die soort hebben altijd geld en juweelen en daarom heb ik haar aangevallen. Zij was mij te sterk en dat heeft haar gered, anders- Franciska werd in 't St-Pietersgasthuis ver zorgd en kon daarna huiswaarts keeren. De moordenaar is dezen morgend in hetzelfde gasthuis overleden. In eene vergadering, door de Schaar- beeksche afdeelng van liet Wilcmsfonds te Brussel gehouden, en voorgezeten door cenen gemeenteonderwijzer, heeft men verhaald, zegt de Patrie, dal men in sommige gemeentescho len de Marseillaise leertzingen. Heel nationaal! De gendarmerie van St-Denijs heeft dezer dagen een boerenwerkman, D... genaamd, omtrent 20 jaar oud, naar de gevangenis van Kortrijk overgebracht. Deze persoon heeft in een oogenblik van woede zijnen makker met een zeisen den hals afgesneden. De vermoorde is zekere Lodewijk Cossaert, van Rijsel, 51 jaar oud. De misdaad is zoo het schijnt, vrij willig en zonder de minste uitdaging gepleegd. Verschrikkelijk drama. Een verschrikkelijk drama bracht woensdag mor gend liet voornaamste kwartier der gemeente Borgerhout in opschudding Op de Verboden Plaats, in de Hofstraat, staan verscheidene werkmanswoningen, zonder verdieping. In bet huizeken n. I, wonen de echtgenoten Hen- drickx, met hunne negen kinderen, waarvan het jongste ééue maand en het oudste 16 jaren oud is. De vader, een daglooner, had zich heel vroeg naar zijn werk begeven, en de grootste kinderen doorliepen de stralen der gemeente om wit zand te verkoopen. De moeder was alleen thuis gebleven met bare drij jongste kinderen, die nog gerust in hun beddeken sliepen. Het jongste kind, ééne maand oud, lag iu bet bed zijner ouders de twee andere, om trent 5 en 3 jaren oud, bevonden zich te samen in een tweede beddeken. Ten 7 ure, terwijl de moeder beneden haar huiswerk verrichtte, werd zij eenen brand- reuk gewaar; zij snelde verschrikt naar boven. Heel de zolderkamer stond in brand. Het vuur bad reeds de bedden waarin hare kleine slie pen aangetast. De moeder zelve door de vlammen omringd, greep twee harer kinderen onder den arm en stootte liet derde voor zich beneden. Op haar hulpgeroep snelden de geburen on- middelijk toe en gelukten er in, de brandende kleéren der moeder uit te dooven. Vervolgens werd ook de brand op de zolderkamer gebluscht. De moeder en haar jonste kind werden naar liet gasthuis te Borgerhout gebracht. Do moeder heeft verscheidene brandwonden aan het hoofd, hel gezicht, de armen en de han den bekomen. Er bestaat nogtans geen gevaar voor haar leven. De dokters hopen haar te redden. De toestand van hel kindje is ellendig. Zijne oogjes zijn gansch uitgebrand. Hoofd en ge zicht maken maar ééue brandwonde uit eu vertoonen nog slechts eenige afhangende ver brande lappen vleesch en vel. Het arme schep selken zal denkelijk zijne afgrijselijke wonden niet lang overleven. De moeder kent de oorzaak van den brand niet. Het beddegoed en de kleéren, welke die mensclien bezatten, werden door de vlammen vernield. Niets van dit alles is verzekerd. Wat denkt ge er van, liefdadige menschen Een der meeit invloedhebbende leden van de liberale partij, M. Victor Deheselle, van Spa, is bij het verlaten van zijn kiesbureel plotseling gestorven. Zijne dood is een over groot verlies voor de partij. Hij was met M. Gouvy stichter van den grooten nijverheids- prijs, en schreef voor 100,000 fr. in, bij bet inrichten van de nijverheidsschool. In eene schuur te Doornijk, heeft men een zeventienjarig meisje gevonden, dat op de afschuwelijkste wijze mishandeld en uitgehon gerd was. Het schijnt dat hier kwestie is van eene ontaarde moeder, die hare zoowel als andere kinderen, tot de laagste en onteerendste broodwinningen opleidde, en de ongelukkigen, die zich niet wilden onderwerpen, mishandelde en uithongerde. Het gerecht is met de zaak be moeid. met de staatkundige aangelegenheden van het land bezig le houden en bekommerde zich daar- meê ook niet. Op negentien jarigen leeftijd volgde Ludwig II, den 10 Meert 1864, zijn vader Maximilioan II op den beierscl.en troon. Zelden had zulke een rijke, heldere en levendige geest in zulk een krachtig en gezond lichaam gewoond als bij den jongen koning. Met vreugde zag het beiersche volk de kroon op het hoofd van dezen begaaf den jongeling, en de eersie jaren zijner regee ring mogen voorzeker ten voorbeeld dienen voor de overige vorsten van Europa. Toen in 1866 de oorlog met Oostenrijk uitbrak was Ludwig II een der eersten ter plaatse en wist hij Beierens zonen moedig tol den zegen- praal le lijden. Vier jaar later dreven weêr zwarte wolken over het groote duilsche vaderland. Als de tweede groote bondsvorsl was koning Ludwig de eerste om den indringer tegen te houden. De eerste voorpostgevechten in 1870 hadden plaats tusschen de Beieren en de Turcos. Overal, iri al de gevechten, waren de lichtblauwe Beieren nevens de donkerbruine Pruisen en hel was koning Ludwig, die, le Versailles, als de mach tigste bondgenoot, de koning van Pruisen tot keizer van Duitschland uitriep en hem de kroon op het hoofd zette. En toch, kort na den slag van Sadowa, had het onheil reeds dien moedigen geest geknakt en dat gezonde hart gebroken, Eene ongelukkige liefde had den vorst al zijne droomen verbrij zeld. Het ideaal, dat zijn dichterlijk gemoed bad gevormd, was bezweken vuor de koude werkelijkheid nimmermeer zou de jonge vorst van geluk weten. Hij werd menschenschuw, vrouwenhater, en de kunst alleen vermocht hem soms nog een wijl uit zijnezwaarmoedigheid te rukkeu.Koning Ludwig was een der fanatieke/1 die met Wagner dweepten. Hij maakte den duitschen meester een bijzoDderen Schouwburg te Bayreutb, gaf hem een jaarlijks pensioen en gevoelde voor hem alleen vriendschap. Sommigen beweren dat de Wagnermuziek een nadeeligen invloed heelt uitgeoefend op den ondermijnden geest van den vorst. Wij deelen deze meening niet. Indien de koning van Beie ren zekere neiging gevoelde voor het miskende genie van Wagner, zoo spruit dit alleen voort uit de overeenkomst tusschen hun karakter, den aard en de verzuchtingen die beiaer hart be- heerschte. Na den oorlog van 1870 begon de vorst zijnen geest te overspannen door allerlei kuustontwer- pen, met stoute bijna onuitvoerbare plannen, waarvan er eepige, hall uitgeroerd, de bewon dering der toekomst zullen opwekken. Hij had zich in hel hoofd gestoken Lodewijk de XIV*, de roi-soleil van Frankrijk na te doen. Hij zond bouwmeesters naar Versailles, deed hen ter plaats de plannen opnemen en gaf dan ongeloof lijke sommen uit, om boven op eene ongenaak bare rots, dit paleis te doen bouwen. In den dag schuwde hij het licht. Doch, nau welijks was de nacht gekomen of alleen, in een rijtuig met vier gitzwarte peerden bespannen, 's winters in zijne slee, reed hij in toomelooze vaart, door vlakten en bosschen, langs velden en weiden, immer, immer voort. Wanneer hij dan soms, als een spook, voorbij de schamele boe renwoningen rende, dan kwam de landbouwer eens even, bevreesd, een oog slaan op het voor bijvliegende gevaarte, sloeg een kruis en zegde Gott schütze der könig. Niemand wist dan waar hij henen ging, van waar hij kwam. Alleen zijne getrouwe zagen aan zijne roode oogen, op zijne wangen de sporen der traDen die de ongelukkige had gestort gedurende zijn nachtelijken tocht. Thans heeft hij zelf, in een aanval van waan zin en einde gesteld aan dat leven, dat hem loodzwaar op de schouder» drukte. Midden van het land, waar hij als jongeling het geluk eens kende, is hij gestorven, op gruwelijke wijze betreurd door zijn volk, dat hem, ondanks alles, boven alles lief had. In den Borinage. Eene werk staking komt onder de koolmijners uittebers- ten. Tot hiertoe zijn dewerkstakers kalm ge bleven, doch daar zij aan een gegeven orde woord gehoorzamen vreest men voor erge onlusten. De troepen van 't garnizoen van Bergen zijn ter plaatse. Het garnizoen van Doornijk is ge consigneerd en bereid om op 't eerste sein te vertrekken. Diepe rouw heerscht dan ook in de beiersche hoofstad. Overal ziet men groepen, blijkbaar getroffen en treurende. Gendarmen te peerd en officiers draven langs de straten. Reeds in den j zeer vroegen morgend zijn maandag de ministers j en leden van den staatsraad door hofrijluigen afgehaald tot het houden eener bijeenkomst. Van i alle torens wordt de doodsklok geluid. De Wit- telsbacber vaan op bet koninklijk paleis hangt I omlaag. De prins-regent is 's morgeis ten 6 ure j per extra trein naar het kasteel Berg gereden. Ten 9 ure zijn de gezamentlijke ministers bij Hier en daar werden gewelddadigheden j den minister van bet. Huis des Koniugs verga- bestatigd. derd. Benden werkstakers te Jemappes, sme- j Naar hetgeen verder wordt gemeld, had de ten alle de koolwagentjes in de Vaart van koning in den lesten lijd blijkbaar herhaaldelijk Gondé. j aaii zelfmoord gedacht en heeft bij zelfs pogin- De ingenieur Collette, der mijn Rieu du i gen aangewend, die echter nog in tijds zijn ver- Cceur, wierd door de werkstakers over den ijdeld Daarom werden dan ook alle voorwerpen gapenden koolput gehangen gehoudenzij voerden bun ontwerp niet uit en vroegen den ingenieur vergiffenis vooraleer zij hem lieten heengaan. Te Quaregnon liep eene bende van 200 werk stakers mei zwarte vlag aan 't hoofd. Aan de brug over de Vaart ontmoete zij drij priesters. Personen welke vreesden dat er de priesters zou kwaad gebeuren, verzochten hen eene schuilplaats in hunne woning te zoeken. De priesters weigeren en gaan de brug over op 't oogenblik dat de werkstakers er den voet opzetten. Alle de werkstakers ontdekken zich het hoofd met eerbied en roepen meermaals Leve de katholieken Donderdag trok eene bende werkstakers voorafgegaan van een jongeling met de phrij- grische muts op 't hoold. Gedurig riep hij Leve de republiek Leve de revolutie!... Vrijdag morgend wierd hij door de gendarmen aange- honden en naar 't gevang van Bergen overge voerd. De laatste nieuwstijdingen luiden dat de toestand veel verbeterd is overal werdt het werk hernomen. Men denkt dat dijnsdag aan staande allen het werk zullen hernomen heb ben. DUITSCHLAND. Een zinnelooze Koning. De ongelukkige koning Ludwig van Beieren heeft door zelfmoord een einde aan zijn droevig leven gesteld. Ludwig-Olto, koning van Beieren, werd ge boren op 25 Augusti 1845 op het kasteel van Nynipbenburg. Hij ontviug eene opvoeding welke voor eenen prins zelf buitengewoon mag genoemd worden. Hij bezat echter eene bijzon dere neiging voor de kunst, vooral voor de muziek en voor de letterkunde. Altijd verdiept in de studies, had bij weinig lijd over om zich i verwijderd, waarmee hij zich had kunnen kwet sen. Reeds in Hohenschwangan had hij aanhou dend gepoogd, vergift in handen te krijgen. Ook had hij zich laten ontvallen, dat hij voor nemens was, uit den toren van bet kasteel te springen. Toen hij in den nacht voor zijn vertrek naar Berg den toren wilde beklimmen, hielden de kamerbedienden zich alsof de sleutel nergens te vinden was. Nadat Dr Gudden langen krach tig- bij h^m er op bad aangedrongen naar het kasteel Berg le vertrekken, hij had den dokter steeds zwijgend aanhoord en was hij eindelijk plotseling opgesprongen, uitroepende: Ik ken u zeer goed in 1872 heb ik u tot direkleur be- noemd aan mij hebt gij alles te danken gij d zijl echter geen Duilscher, maar een Zwit- ser De overige woorden des koniugs kun nen niet worden weérgegeven, doch naar het schijnt, laat er zich wel eenigszins uit verklaren, dat hij met het rapport van dokter Gudden omtrent zijn toestand bekend was geworden. Hij ging echter vrijwillig meê naar Berg. Op weg daarheen zat hij geheel alleen in een rijtuig met vier peerden bespannen. Naast het portier reed een stalmeester te peerd. Vooruit reden de beide ministerieele kommissarissen, de geneeskundigen en het hulppersoneel. Bij de aankomst op het kasteel waar natuurlijk alle maatregelen van voorzorg waren genomen en onder andere het park streng was afgesloten was hij het eerst zetr neérgeslagen. Later scheen er meer kalmte en bedaardheid te volgen, doch zijn t.eurig uileinde «trekt voldoende ten bewij ze, dat dit slechts schijnbaar was. Holloway's Pillen. Ongeregeldheden van Maag en Darmen. Deze Pillen werken met zulk eene beslissende kracht, en toch zoo zachtjes, dat men schen vau hel meest zwakke gestel ze kunnen innen- men met alle vertrouwen van goed le slagen Zij bevatteu geen grein kwikzilver, of ander schadelijk bestanddeel, daar zij geheel eu uitsluitend zijn samen gesteld uit zeldzame planten. Zij zijn daarom even

De Denderbode | 1886 | | pagina 2