Om tot den prijskamp toegelaten te worden, moet de leerling 1° op 1 october 1881, min der dan 15 jaren oud zijn; 2° op 45 mei 188H, gedurende 6 maanden ten minste, de leergan gen van de school die hem voorstelt, gevolgd hebben. RECHTERLIJKE KRONIJK. In 't kort zullen voor de korrektionneele rechtbank van Charleroi verschijnen 150 per sonen, beschuldigd van gezamenlijke bedelarij en geldafpersing. Het is de bende die, den 27 maart, M. Dumont, van Chassart, geld af dwong. Deze moest hen 300 franks geven op straf van zijn kasteel te zien in brand steken. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn benoemd coadjutor te Melden, de E. H. Van Liefferinge onderpastoor te Asper, de E. H. Vereecke, beide priesters der laatste wijding. ALLERHANDE NIEUWS. Pahaut in 't ministerie. Koning Pahaul, de aanleider der steenkappers van Sprimont is dijnsdag namiddag met zeven zijner mannen in het ministerie van nijverheid en openbare werken ontvangen, en heeft een lang onder houd met M. de Moreau gehad. Hij deed den minister al de klachten kennen, die de werklieden tegen de patroons inbren gen, en die hij als volgt samenvat 1° De werklieden van verschillende katego- riên moeten het geheele land door hetzelfde loon winnen, derwijze dat de konkurrencie door de patroons, op het loon gevonden, op- houde 2° Hel loon zal alle veertien dagen betaald worden 3° Het getal werkuren mag de twaalf niet te boven gaan. Pahaut zou willen dat het gouvernement hem de zending opdroeg al de steengroeven des lands te bezoeken, om te zien of het regle ment dat hij voorstelt, en reeds gedeeltelijk door de patroons is aangenomen, wel uitge voerd wordt. Ook vroeg hij dat de minister als tusschen- spreker voor de werklieden, bij de patroons zou optreden, om tot een volledig verstaan lusschen beiden te komen. De meesters hebben zich reeds onderwor pen aan het voorstel, betreffende de werkuren en de betaling per quinzaine. Pahaut verzekert zelfs dat sommigen reeds de andere voorstel len aannamen, of op het punt zijn die aan te nemen. M de Moreau heeft aan Pahaut geantwoord dat hij niet bevoegd was om de kwestien, door het reglement van Pahaul daargesteld, op te lossen maar dat hij de zaken in ernstige overweging zou nemen en al doen wat moge lijk is. om de goede betrekkingen tusschen patroons en werklieden te herstellen. Pahaut en zijne gezellen hebben zeer te vre- den het ministerie verlaten. Overlevenden van het Kongres. De dood van den kanonik Andries, heeft het getal nog levende leden van het Nationaal kongres tot 9 verminderd. Deze zijn 1° Cartuyvels, eere-voorzitter bij het be roepshof van Luik, vader van den onderrektor der universiteit van Leuven 2* Baron de Coppin, leste overblijvende van het voorloopig gouvernement 3* H. de Brouckere, staatsminister en gewe zen gezant van België in Italië. 4° Kanonik de Haerne, lid der Kamer sedert 1831. 5° Delahaye, oud-prokureur des konings te Gent, oud-Volksvertegenwoordiger. 6° Henry, oud-Volksvertegenwoordiger van Namen, eere-voorzitter der rechtbank van Dinant. 7° Jacaues, oud-Volksvertegenwoordiger van Luxemburg, eigenaar te Marche. 8' Leclercq, oud-minister van justicie, eere- rokureur-generaal bij het beroepshof. 9" vv, advokaat te Uperen. Nog vijf over. 't Was niet juist wat er gezegd is daar zijn niet vier school-inkwisi- teurs over in de Kamer, maar wel vijf. We moesten M. Mallar voegen bij MM. Neu- jeau, Paternoster, Jos. en Julien Warnant. De andere school-enkvvesters, die zoo mild van het budjet leefden waarvan er waren, die als schrikmaren door het land reden en 's avonds den champagne deden schuimen - de andere school-enkwesters, waren MM. Bergé, Berg, Bouvier, de Hemptinne, De Vigne, Janson, Jottrand, Lehardy, Lippens, Lucq, Mascart, Mondez, Olin, Ortmans, Pee steen. Scailquin, Tournay, Washer, Willequet en Couvreur. Die twintig zijn allemaal verdwenen ver dwenen van het politieke tooneel Heeft het publick de schoolverkwistingen herdacht, toen het naar de stembus ging, ten minste van die welke zich nog voordroegen Heeft men zich de 800,000 fr. erinnerd, die door deze inkwisiteurs werden getrokken Zal de manifestatie der anarchisten, tegen 15 Augusti aangekondigd, toegelaten of ver boden worden Dit weet alleen M. Buis en deze zwijgt als een visch. Intusschen verkeert Brussel alweer in de grootste onrust. Volgens de brusselsche dagbladen, heeft de bijeen komst der burgemeesters van de voorsteden der hoofstad, die zaterdag in het stadhuis zal plaats hebben, hoegenaamd niet voor doel te beslissen, of de manifestatie zal toegelaten of verboden worden. Daarover zal de maieur van cceur et cerveau, alleen uitspraak doen, gelijk hij het deed voor 13 Juni. De burgemeesters zullen enkel beraadslagen over de maatregels, die zij gezamelijkt zullen nemen, in geval van toelating of verbod der manifestatie. Het schijnt nogtans heel zeker, dat de meerderheid van die burgemeesters genegen is de manisfe- statie van 15 Augusti toe te laten. Men beweert, dal de werkmanspartij dit maal vast heeft besloten voor hare manifestatie den 15 augusti, te behouden.Zij wil manifestee ren, kost wat kost. Zooals wij hooger zegden, kan het wel zijn, dat men haar zal laten mani- feesteeren. Men zou nogtans willen, dat de betooging niet plaats hadde in augusti, tijdens de nationale leesten, maar verschoven zou worden tot in September. Welnu, die verschui ving valt niet in den smaak der werkliê. Zij willen en zullen manifesteeren op 15 augusti.. Het woord is aan Buis, en dat komt gewoon lijk heel op 't leste. De ontvangsten op de spoorwegen van den Staat.gedurende de maand meert, bedroe gen fr. 313,284-20 minder dan die van het verleden jaar. Voor de drie eerste maanden van het jaar bedroeg het tekort fr. 1,033,394-78. Het onderzoek door het ministerie van oorlog ingesteld, betrekkelijk de beleediging waarvan een priester van wege vier onder officiers,op den openbaren weg, het voorwerp was, is geëindigd. De vier onderofficiers, bedienden in het mi nisterie van oorlog, werden veroordeeld tot veertien dagen gevangenis. Zij verliezen bo vendien hunne plaats in de bureelen van het ministerie. De beleedigde priester is bij den minister ten voordeele der onderofficiers tusschenge- komen. Generaal Pontus wil nogtans, dat de verdiende straf worde toegepast. Een blad van Brussel maakt eene opmer king ten opzichte van Antwerpen men weet dat er een krediet van 12,000 fr. op het budjet van de stad staat, voor schaêvergoeding aan de burgers, die zoowel persoonlijk alsook hunne huizen, door het liberaal gepeupel mis handeld werden op den 7 september 's avonds. Men weet ook dat men, volgens I'Opinion, boven dat cijfer nog 13,000 fr. vraagt, dus dat Antwerpen 25,000 frankskens uit zijnen zak zal moeten geven, om die liberale baldadighe den te betalen. Dat zullen de brusselsche belastingbetalers, zegt nu bedoeld blad, met genoegen vernemen! 'I Geeft hun een aangenamen voorsmaak van 't geen zij zullen moeten leggen, voor al de verwoestingen, die de lieeren liberale voyous daar hebben gepleegd. Die opmerking is heel juist. Doch wij zouden er eene andere willen ma ken en vragen, wanneer men voldoende maat regels zal nemen om die aangebrachte schaê niet meer te doen betalen door ons, voor de helft maar door degenen die verantwoorde lijk zijn voorde veiligheid der burgers De dronkemansdramas zijn te Brussel aan het orde van den dag Frans F., uit de Impasse de la Betlerave, was maandag dronken thuis gekomen, en had om een luchtje te scheppen, aan het open venster plaats geno men. Hij verloor het evenwicht en kwam twee verdiepingen lager op de kasseien ten rechte. Hij is met gebroken beenen naar 't gasthuis gebracht. Een ander drama, dat een eenigzins kluchtigen afloop had, werd in de Vier Boe- kenslraat gespeeld. Perpetua H. kwam dron ken naar hare woning en kreeg goesting om zich te zelfmoorden. Zij deed eene koord om haar lijf en sprong in den regenput. Toen haar man thuis kwam begon hij te roepen en te zoeken. Hier ben ik riep ze. De man vond haar bibberend en klappertandend tot aan de armen in 't water. Zij bekende de koord om het lijf te hebben gedaan, opdat meu haar gemakkelijk zou kunnen optrekken. M. Edmond Picard kondigt een artikel af in het Journal des Tribnnaux, over de leste assisen te Brussel, en geesselt de kerels, die in fijn laken gekleed zijn, teeren en smeeren en een verguld leven hebben. l)e arnarchist, zegt M. Picard, jaagt den bur ger schrik aan met zijn geroep ni Dteu, ni mai- tre maar zegt die burger in andere woorden niet hetzelfde Volgt die weihebber nie' een leven, dat zeg gen wilni foi, ni loi Is dit anders dan die spreuk van den arnachist? De liberale burger volgt als de anarchist denzelfden weghij leeft zonder God of gebod Wat heeft hij dau aan den anarchist te verwij ten Naar een schrijven uit Brussel aan een naamsch blad, zou er geen spraak zijn ge weest van een verblijf van den graaf van Parijs te Brussel. Wat echter niet algemeen gekend was, is dat den koning den doorluchtigen ban neling zijn kasteel te Cierguon heeft aange boden. De graaf heeft geweigerd doch beloofd den koning te komen bedanken, zoodra hij het fransch grondgebied zou verlaten. Instorting. In de Onafhankelijk heidstraat, te Sl-Jans-Molenbeek was men bezig met den opbouw van een zeemleerfa- briek dat weldra ging voltrokken zijn. Nog een tiental werklieden waren er in bezig. Woensdag rond 3 ure, terwijl een tamelijk hevige storm woedde deed zich op eens een onheilspellend gerucht hooren muren wan kelden, balken werden naar beneden geslin gerd en het gebouw zakte met schrikkelijk gekraak ineen, onder het gekerm en geroep der verraste werklieden. Vijf hunner werden onder den puinhoop be graven die zich daar vormde- Zij waren van eene hoogte van 10 tot 12 meters meê naar beneden gerukt. De anderen, die op rechtblijvende gedeelten arbeidden, hebben langs eene koord moeten afdalen. Onmiddelijk werden reddingswerken inge richt, en de slachtoffers tusschen de puinen uitgehaald, en, na dooreeneu doktor voorloo pig verzorgd te zijn, naar het gasthuis van Molenbeek gebracht. Drie metsers, A. Binard, V. Gilson en Aug. Frickx waren zwaar gekwetst. Zij hadden armen en beenen gebroken of de borst verbrij zeld, zoo dat men nog niet voor hun leven kan instaan. Een klein meisje dal in de nabijheid speelde werd lichtelijk door eenen steen getroffen. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Experten zullen vaststellen op wie de verant woordelijkheid der ramp moet wegen. Men denkt dat de leste regenvlagen den kalk heb ben belet te drogen en dat het gebouw op die wijze niet aan de hevigheid van den wind heeft kunnen weêrstaan. Gedurende den geheelen namiddag heeft eene groote volksmenigte de plaats van het ongeluk bezocht. Ziehier nieuws over eenen gouden brui loft zooals men er weinigen vindt, en namelijk van M. en Mad. Stein, oud-muziekmeester der jagers te peerd.in Leuven. Dat is niets nieuws, maar wat nieuws mag heeten, is dat de twee echtelingen 21 kinderen hebben gehad waar van er op dit oogenblik 13 in het leger dienen Het feest, over eenige dagen te Leuven, ter eere van professor Michaux gegeven, heeft zijn tegenhanger gehad. M. Van Beneden heeft ook zijn gouden jubelfeest gevierd. Tusschen de voorname personen, die op het feest aan wezig waren, merkten wij op Mgr Pieraerts, Mgr Cartuyvels, M. Thonnissen, baron La- raerls-Cortenbach, de burgemeesters van Leu ven en Mechelen, zijne geboorteplaats eene menigte geleerden, leden van Kamer en Senaat, enz. De feestrede werd gehouden door profes sorCh. de Yjlléo. Gedurende liet banket kwam eene depcche aankondiging dat het fransch- gouvernemc i i AI. Van Beneden tot officier van het Eerelegioen benoemd had. Vrijdenkerij. Wat is dwang Dal is iemand iets met geweld beletten, waartoe hij recht heeft. Viijmetselaars dwang is het. de zieken met geweld te beletten, de troostmiddelen van den godsdienst te ontvangen. Dit is op dit oogenblik weer het geval, in een huis van den Huidevettershoek te Gent. Daar ligl een ouderling op sterven, die in den tijd, deelmakende van de loge, de verbintenis heeft aangegaan als vrijdenker te sterven. Sedert dat hij in stervensgevaar verkeerd, hebben zich twee BB.-, metselaars in zijn huis gevestigd, spelen er meester en laten onder geen voorwendsel toe dat een priester, ol zelfs een wereldlijke katholiek den stervende nadere. Met welk recht maken die mannen zich meester over hel huis van dien persoon, ja over de ziel van den stervende Men zegt dat zij een testament in handen hebben. Maar een testament is slechts geldig na den dood van den overledene en dan nog op voor waarde dat er geen later testament bestaat dat het eerste vernietigt. Rat zou hier zeer goed kunnen het geval zijn want de man is zoo stellig tot de godsdiensti ge gevoelens terruggekeerd dat hij, naar men ons verzekert, reeds op zijn verzoek, met volle verstand gedaan, de HH. Rechten heeft om vangen. Eu toch houdt men den priester met geweld van hem verwijderd, om zijn lijk, na zijne dood, zonder godsdienstige begrafenis, naar den geuzenhof te kunnen voeren. Werkstaking te Gent. Wij lezen in den Bien Public De werkstakers der bleekers, waarvan wij in ons vorig nummer spraken, heeft Woensdag aanleiding gegeven tot ernstige wanorders. De werkstaking begaven zich, na de voor stad Brugge doorloopen te hebben, naar het geslicht van M. Van de Wynckele, om het uit komen der werklieden af te wachten. Op het zien dezer lesten werden er kreten en vloeken uitgebraakt, en eenige slagen wer den gewisseld. De politie kwam er tusschen, en de orde werd weldra hersteld. De werkstakers verwijderden zich, gevolgd door de agenten toen zij op den fioek der Nieuwe wandeling gekomen waren, begonnen zij te zingen en de openbare macht te beleedi- gen. Er werd geroepen Weg met dat moorde naar si as Een gevecht ontstond en degolicie, verplicht den sabel te trekken, hield een aantal oproer makers aan en bracht hen in rijtuigen, met de menotten aan de handen, naar den amigo. Gedurende hunnen tocht naar gevangenis werden de rijtuigen omsingeld, vervolgd en de ruiten in stukken geslagen. Nadat zij opgesloten waren, verdeelden de werkstakers zich in twee groepen en keerden naar het gesticht terug. De werklieden van de belangrijke vlasfabriek St-Sauveur hebben Woensdag ten gevolge der wegzending van twee werklieden insgelijks den arbeid verlaten. Zij hebben in benden doch, zonder ongeregeldheden te verwekken, de stad doorgeloopen. Wij vernemen later dat verscheidene werk liê zich dezen morgend wéér in het fabriek hebben aangeboden om het werk te hernemen. Men hoopt dat de werkstaking vandaag zal eindigen. Men verzekert ons. dat er ook eene werksta king in de fabriek van M. Hooremans is uitge- bersten. Over de werkstaking waarvan wij hooger spraken, vinden wij nog het volgende in het Fonsendblad Onze lezers weten dat er eene werkstaking in de bleekerij Vandewynckele, Akkergemlei, is uitgebroken. De socialisten wilden degenen, die aan het werk gebleven waren, beletten den arbeid voort te zetten. Voor en na het werk kwamen zij met benden om die werkers uit te jouwen. Eergisteren avond, rond 7 ure, ging het zoover dat zij bedreigingen lieten hooren. De policie hield vier van die rustverstoor ders aan. De anderen liepen langs de Nieuwe Wandeling om de aangehoudenen te verlossen. Dan gafM. Van Weezemael, kommissaris, het bevel om den sabel te trekken. De troep ging onmiddelijk op de vlucht. De vier ruststoorders werden in verzekerde bewaring gebracht. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen 18 kerels, die belicht zijn van inbreuk op de vrij heid van den arbeid, van beleedigingen, verzet tegen de policie en doodsbedreigingen. Gisteren zijn er ook werkstakingen uit gebroken in de fabrieken van MM. Hooreman- Cambier en Casier. De werklieden dezer leste fabriek hebben de straten van H. Kerst en der Dampoortwijk al zingende doorloopen. Het Journal de Gand meldt dat de policie reeds van maandag avond de werklieden van M. Van de Wynkele heeft moeten beschermen tegen de werkstakers en proces-verbaal heeft moeten opmaken tegen 9 personen, waaronder een die reeds negen veroordeelingen heeft ondergaan, waarvan eenige voor diefstal. Een andere is uit Frankrijk gedreven, na aldaar veroordeeld te zijn geweest tol 6 maanden ge vang, wegens moordpoging. Donderdag avond hebben eenige werksta kers zich begeven naar de woning van M. Van Egeren, de onderzoeksrechter, die den uitgever van Vooruit tot 100 frank boet heeft veroordeeld, wegens weigering van getuige nis. Zij wilden hem, naar men verzekert, een charivari brengen. De policie heeft ze gedwon gen heen te gaan. De Bien public voegt er bij, dat 200 spinsters van eene der fabrieken het werk hebben ge staakt en de wegzending van eenen meester gast eischten. De bestuurder, M. Casier heeft aan deze boycottage niet willen toegeven. In de fabriek Hooreman is het geene eigen lijke werkstaking. De fabrikant had aange kondigd dat hij ophield, zeker vak van zijne nijverheid voort te zetten en gaf de werklie den hun ontslag, nadat zij hunne stukken zou den afgewerkt hebben. De werklieden vroegen om voort te mogen gaan, al ware het slechts drij dagen per week, maar M. Hooreman hield aan zijn woord. Toen hebben de arbeiders de fabriek verlaten, zon der de begonnen stukken te willen voltooien. - De honderdjarige Maria Rogghe, wier jubelfeest over eenige maanden gevierd werd, is in 't gesticht St-Antonius te Gent overleden. Groote brand te Brugge. De bladen van Brugge brengen ons uitgebreide bijzonder heden aan, over de braodramp die zaterdag avond in de stokerij van MM. Van Mullem en C* gewoed heeft. Rond 7 ure 's avonds liet zich het alarm signaal der stoomfluit hooren en werd de aandacht der geburen hierdoor naar den kant gelrokken. Onmiddelijk ontwaarde men dat het over- groote gebouw in brand stond, en in eenen omzien besefte men al de uitgestrektheid der ramp. Dit gebouw dat langs de Boonemvest eene uitgestrektheid van meer dan 300 meters en vier verdiepingen heeft, braakte langs ver schillende openingen eenen dikken, verstik- kenden rook uit. Het alarmsignaal werd ook op den Halle toren gegeven, de telefoon riep langs alle kanten hulp op, en weldra snelden de pom piers met hunne spuiten ter plaatse. Maar het vuur had reeds, eer het zelfs ont dekt werd, zulke uitbreiding genomen, dat alle redding van 't begin af, onmogelijk scheen. De hevige wind joeg den rook in zware wol ken naar beneden en belette schier, de uitge breidheid en de steeds toenemende hevigheid vau den brand waar te nemen. De vensterruiten sprongen langs alle kanten in stukken en verleenden den wind toegang tot den reusachtigen oven, om dezen nog feller aan te wakkeren. En ofschoon alle poging tot redding vruch teloos scheen, waren er toch wonderen van moed noodig, immers de wind, uit het noord oosten komende, bedreigde eenen naastgele gen blok huizen, alsook de magazijnen aan den overkant gelegen. Al de beschikbare sloom-en handpompen werden in 't werk gesteld, de officieren der pompiers verdubbelden hunnen iever naar mate het gevaar grooter werd en men nam de noodige maatregelen om het magazijn van spiritus, alsook de mouterij van M. Dhoedt te beschermen. De hitte werd ondragelijk en men haastte zich dus. de spiriluskelders met zavel te be dekken. Iedereen gaf de hoop voor het groote gebouw op, en zegde dat men zich moest be palen bij het beschermen der naastliggende huizen, maar de kapitein Cocquyt, de vastbe radenheid en den moed zijner mannen ken nende, was daarmeê niet tevreden. Hij zóu hel vuur binnen het gebouw zelf beperken, en hetzelve den weg naar de andere eigendommen afsnijden. Dit stoute ontwerp gelukte volkomen en een derde deel van hel gebouw werd gered. Maar aan welken prijs De menigte daarbuiten zag bevend de held haftige pogingen der pompiers na, terwijl eenige burgers en vooral de werklieden der fabriek, op de daken der naburige huizen, het vuur bestreden, en dit was hoogst noodig, want een oogenblik brandde zelfs het dak van het spiritus-magazijn. Een werkman beschermde meer dan een uur lang, met eene waterlans, de machien- kamer en eene tweede bewaarplaats van spi ritus. Rond 10 ure kon men zeggen dat de brand afgesneden was. Het hoofddoel der redders was bereikteen deel der stokerij en het woonhuis was gered. Doch rond 11 ure heerschte er nogmaals een algemeenen schrik. De vlammen berstten opnieuw uiten ditmaal werd het gevaar voor de spiritus-magazijnen veel dreigender dan ooit. Ook waren er krachtiger maatregels noo dig om het gevaar af te keeren en deze geluk ten volkomen. De redders verwierven de algemeene goed keuring en een deel hunner kon rond 2 ure het tooneel der ramp verlaten. Het parket heeft een onderzoek ingesteld, om de oorzaak van den brand te kennen. Het schijnt dat eenige kinderen in de nabij heid met vuur gespeeld hadden. Eenige getui gen hebben verhaalt dat zij. eenen ouden kabas met houtschavelingen of hooi gevuld, hadden aangestoken en dezen brandend in de hoogte geworpen. De gensters, die er afvlogen zouden in de schrijnwerkerij van het fabriek zijn binnengewaaid en alzoo den brand veroorzaakt hebben. Ondanks het gevaarlijke der reddingswer ken, zijn er geene menschenlevens te betreu ren. [Nadere bijzonderheden.) Over deze brandramp lezen wij nog het vol gende Van de geheele fabriek staal er niets meer recht dan het gedeelte waar zich de machie- nen bevinden. Voor het overige ziet men niets meer dan zwarte, bouwvallige muren. Al de papieren en registers zijn bij tijds kunnen weggenomen worden ook zijn de wagens en peerden gered. De schade kon nog niet vastgesteld worden. De verzekering bedroeg 800,000 fr. Te4Marken- Binnen bij Brugge werd,dezer dagen een krachtig 22 jarig jonkman door eene vlieg in het oor gestoken. Toen men eindelijk geneeskundige hulp inriep, bleek het dat men te doen had met een geval van bloedvergifti ging, waarin de lijder een dag later is bezwe ken. Men schrijft uit Harlebeke dat de Zusters welke onder het vorig ministerie, door eenen liberalen gemeenteraad uit hun klooster ver jaagd werden, daar op 2* Sinxendag terug hunnen intrek genomen hebben. De gemeente heelt deze weldoensters met de hartelijkste blijken van vreugde ontvangen. Een nieuwe fiuancieele ramp heeft het arrondissement Nijvel getroffen, door den val van den notaris Vigneron, te Marbais. De poli tiek, zegt de Courrier, heeft hierin niets te zien, maar het verdient opmerking dat, indien die notaris zoo katholiek ware als hij nu libe raal is, de liberale pers een leven van alle duivels maken zou. Een gemeenteontvanger uit den omtrek, van Arlon die reeds sedert tien jaren aan de kas... gevingerd had, is op de vlucht. De libe rale bladen spreken er geen woord van. 't Schijnt dat hier geene kwestie is van oneer lijkheid, maar van (liberale) ongelukken. Huwelijksdrama. Men schrijft uit La Louvière Te Houdeng-Goegnies (Bergen) heeft een afschuwelijk drama plaats gehad. Een fotograaf was verleden jaar met zijne vrouw en twee kinderen in de gemeente ko men wonen en hoewel de zaken goed gingen, was er toch geen vrede in huis. De man gaf onophoudelijk aanleiding tot tooneelen, waar aan de jaloezie der vrouw niet vreemd was. In hunne buurt was een molenaar komen wonen, wiens echtgenoote, de schoone vrouw genoemd werd, en die weldra op vertrouwelij- ken voet met den fotograaf omging. De mulder verwittigd zijnde, verraste de twee plichtigen in eene naburige herberg. Op het oogenblik dat hij de kamer binnen trad, sprong zijne vrouw door het venster naar bui ten. De fotograaf meer dood dan levend van schrik, verborg zich achter de meubelen en loste van uit zijn schuilhoek twee revolver schoten naar den maalder, doch deze werd niet getroffen. De plichtige wilde ontvluchten, doch daar hij door den mulder aan den trap werd opge volgd, keerde hij zich om en schoot den onge lukkige nog een kogel in den buik. Natuurlijk had dit tooneel aanstonds een grooten omloop verwekt en een militaire dok ter diende de gekwetsten oogenblikkelijk alle mogelijke zorgen toe. De toestand van den maalder is zeer gevaar lijk zijne vrouw heeft door haren sprong uit het venster den voet gebroken en inwendige kneuzingen bekomen. De fotograaf is in de verwarring kunnen ont vluchten. Hij heeft zelfs nog tijd gehad om in zijne woning geld te gaan halen en den revol ver bij eenen gebuur neêr te leggen. Opgravingen. De werken, die van 1864 tot 1885 in de grot van Floreffe werden uitge voerd, om het verkeer in dezelve te vergema- kelijken, hadden, reeds eene groote hoeveel heid oudheden en kunstwerken aan het licht gebracht, en de geschiedenis met prachtige bewijsstukken uit de romeinsche en frankische tijdvakken verrijkt. In de opgravingen van de leste dagen heeft men een aantal bronzen munten opgegraven, alsook drie welbewaarde zilveren penningen, dragende de namen van Augustus, Tiberius, Antonius. Verder vond men ook nog sabelscheden, uit het tijdvak der Brabantsche omwenwenteling, steenen kogels, sporen, stijgbeugels, holland- sche kopermunten en een aantal andere voor werpen uil de XVI, XVII en XVIII eeuwen. Eene rivier vergiftigd. Het blad Chaste et Pêche verhaalt, dat den 4 dezer maand het water der Leye, door eene onbekende oor zaak, vergiftigd was, zoodat al de visschen dood langs de oppervlakte dreven. Een geloofweerdige ooggetuige verhaalt dat honderde boeren met manden, zaken en andere voorwerpen gewapend, zich van die doode visschen meester maakten en die zelfs met wagens naar huis voerden. De oogst was zoo groot dat zij zelfs de vis schen van minder dan een kilo wegwierpen. Ook. daar waren palingen, ter dikte van een pintglas en karpels, die acht kilos wogen. Ontelbaar was hel getal doode visschen, die op het water dreven, en zij zouden, zegt het blad, bij miljarden kunnen geleld worden. Zij dreven zoo dicht naast elkanderdatmen schier geen water zag. FRANKRIJK Eene wet komt door de Fransche Kamers gestemd en door den Voorzitter der Republiek in uitvoering gebracht te worden, waarbij het grondgebied der republiek is en blijft verboden aan de opperhoofden der familiën die in Frank rijk geregeerd hebben en aan hunne recht- streeksche nakomelingen volgens eerstgeboorte- rang. Het gouvernement kan ook het grondgebied der republiek ontzeggen aan de andere leden der familie. Degene die, ondanks dit verbod, in Frankrijk, in Algerie en in de Koloniën zal ontmoet worden zal gestraft worden met eene gevangzitting van 2 lot 5 jaren en na 't eindigen zijner straf over de grenzen gezet worden. De leden der familiën die in Frankrijk gere geerd hebben zullen geen deel mogen maken van het land- of zeeleger, noch eenig openbaar mandaat bekleeden, noch welkdanig kiesman- daat vervullen. De republiek moet wel haar einde voelen na deren om zulke maatregelen te moeten nemen. DUITSCHLAND. Nog over koning Lldwig. Ziehier nog een paar trekken die aanloonen dat de ongelukkige koning van Beieren wel inderdaad zinneloos was. Eens dat hij in zijn paleis te Munchen wan delde ontmoette hij een lakei die, volgens zijn gedacht, bij zijne aankomst niet genoeg gebo gen had. Leeger, riep hij uit, a nog leeger. En wanneer de bediende bijna met het hoofd den grond bereikte, bracht koning Ludwig hem zulken stamp in het aangezicht toe, dat de on gelukkige er gansch zijn leven de sporen moet van dragen. Eens deed hij midden in den nacht al zijne "bedienden oproepen, hen wapens uitdeelen en gaf daarna bevel om al de banken van Munchen en de andere steden van Duitschland te gaan plunderen. Bevel was door hem gegeven aan zijne bedien den om den kroonprins van Duitschland bij den kraag te pakken, omdat deze eens moet keizer worden en er geen recht op heeft, zegde hij. Zoo zijn de dagbladen van Duitschland vol bijzonderheden, waarvan eenigen zeker over drevenzijn, doch welke geen oogenblik twijfel laten over den ongelukkigen toestand van den afgestorven vorst. ITALIË. Een nieuwe Tanner. - Een ieder herinnert zich den beroemden amerikaanschen dokter Tanner nog, die eene wedding had aangegaan om 40 dagen te vasten en deze gewonnen heeft. Er bestaat thans te Forli een Italiaan, Succi genaamd, die den yankee wil nadoen. Succi heeft verschillige streken iu Afrika be zocht en is door de parijzer aardrijkskundige maatschappij wel gekend. Hij beweert in Afrika eene plant ontdekt te hebbeu waarvan het sap het lichaam ongevoelig maakt aan alle behoeften. Sedert 10 juni nam hij anders niet dan eenige druppels van dit sap. Hij werd er daarom niet te zwakker om, want zaterdag heeft hij nog eeneu weg van 7 kilometers op 45 minuten afgelegd- Hij heeft thans eene wedding aangegaan dat hij 60 dagen zal blijven zonder eten indien bij

De Denderbode | 1886 | | pagina 2