helen, door wijlen Mgr Scheppers ingericht en bestierd door zijne religieuzen, de Broeders van O.-L -V. van Bermhertigheid. l)e welver diende faam van dit bloeiend professionneel onderwijsgesticht, is alom bekend. Onze lezers zullen zich de schitterende onderscheiding nog herinneren, welke het verleden jaar in de wereldtentoonstelling te Antwerpen bekomen heeft. Eere dus aan den zeereerw. broeder Cassi- anus algemeenen-overste, en zijn verdienste lijk onderwijzend personeel RECHTE BLIJ KE KRONIJK. De oproermakers voor de recht banken. Ed. Wagener en J. Ruiters, de opstokers der eerste onlusten van Luik zijn voor de aan staande assisen verzonden. De zaak Anseele komt op het einde dezer maand voor het hof van kassatie. De voorziening van Defuisseaux is verworpen omdat hij zich door de vlucht aan de straf ont trokken heeft. Wil hij dus de zaak in kassatie zien pleiten, dal hij dan terug kome. Woensdag heeft de burgerlijke rechtbank uit spraak gedaan in de zaak ten laste van Vooruit. De rechtbank heeft het artikel nopens M. Dupuis in dit blad verschenen, eerroovend ver klaard en in een lang gemotiveerd vonnis den verantwoordelijken uitgever van Vooruit ver oordeeld, om het vonnis tweemaal iu zijn blad op te nemen, op de eerste bladzijde, met gewo ne drukletter, op straf van IÜÜ Ir. boete, voor eiken dag vertraging, en tot het betalen van eene som van 5500 fr. aan de eischende partij, om de kosten der opneming van het vonnis te betalen, in de dagbladen die deze partij zal aan duiden. Het vonnis is uitvoerbaar bij lijfsdwang. Deze is bepaald op zes maanden. De burgerlijke rechtbank beeft woensdag ook uitspraak gedaan in het proces, ingespan nen legen Vooruit door M. Jan Huyge, eigenaar van het Nieutos van den Dag. De Vooruil had een artikel afgekondigd, waarin te verstaan gegeven werd, dat M. Jan Huyghe zich aan den drank overgeeft. Het artikel is door de rechtbank lasterend verklaard en deze heeft Vooruit verwezen, omhel vonnis eenmaal op te nemen M. Jan Huyghe mag daarenboven het vonnis in twee verschillende dagbladen van zijne keus doen plaatsen daarvoor is eene som van 250 fr. toegekend. Naar wij vernemen moet er maandag nog eene andere zaak voor laster opgeroepen wor- den, waarin Vooruit andermaal betrokken is. Over eenigen tijd veroordeelde de korrek- tionneele rechtbank van Nijvel een gewezen liberalen notaris van Niel-Saint-Vincent, voor talrijke feiten van misbruik van vertrouwen. Zaterdag lestleden, zegt de Patrioteheeft de zelfde rechtbank een anderen liberalen notaris voor dezelfde feilen tot zeven verschillende straffen veroordeeld, bedragende te zamen 49 maanden gevangenis. De man is zoo verstandig geweest over de grenzen te gaan. De liberale vrederechter Lambotte uit Lux emburg, die eene korrektionneele straf on dergaan had voor de schandelijke feiten en nadien nog als rechter zetelde, is door het Verbrekingshof vervallen verklaard van zijn ambt. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn onderpastoor benoemd le Denderbautem, de E. H. Pannekoekte lluise, de E. II. De Pratere te Burcht, de E H Melkckenbeeck die als coadjutor to Hansbeke vervangen wordt door den E.H. Schoc- kaert, priester uit het seminarie. ALLERHANDE NIEUWS. Onze Kermisfeesten zijn met een helder en fraai zomerweder begunstigd geweest. Het Festival van Zondag aan 't welk 25 maatschap pijen deelnamen, heeft eene talrijke menigte vreemdelingen naar onze Stad gelokt. Het Feest gelukte opperbest en liep in de beste orde af. De deelnemende maatschappijen wa ren uitterst te vrede over hel gulhartig ont haal dat zij alhier genoten. Onze Koninklijke Harmonie met de inrichting en't bestuur ge last verdient den meesten lof. Dijnsdag was het Foore, Vee- en Paarden marktDe Veemarkt was wel voorzien en de handel nog al levendig. Onze Veemarkt heeft zich sedert deze laatste jaren, merkelijk ont wikkeld waar heden honderden runddieren worden te koop gesteld, trof men er vroeger nagenoeg een derdigtal aan. Van onze Paar- denmerkt mag het zelfde niet gezegd worden altijd blijft zij van jaar tot jaar, meer en meer verkwijnen. Vroeger werd eene poging aangewend om onze Paardenmerkt ook te doen ontwikkelen, doch het bleef bij een jaar proef en daarmee was 't uit. Waarom voor de Paardenmerkt dezelfde maatregelen niet genomen als voor de Veemarkt De goede uitslag ligt, volgens ons, in den keus der leden van de Commissie. Eene Com missie samengesteld uit personen met den handel in paarden goed gekend en premiën gelijk voor de runddieren zou ongetwijfeld tot liet gewenschte doef leiden... Waarom geene tweede en derdepoging aangewend?.. Wij roe pen hierop de aandacht onzerachtbareGemeen- teraadsheeren in. In den namiddag had de opstijging plaats van den luchtbol Le Titan onder 'l bestuur van den heer Glorieux. De vulling met gas duurde tol rond 6 ure en ïnlusschentijd het het Fanfarenkorps der Pupillenschool eenige van zijne keurigste arias hooren. Rond 6 ure 20 mun. wierd het bevel «Laat alles los!» gegeven. Twee onzer medeburgers de heeren Camiel Ducajti meester-boekdrukker en Poly- door De Paepe, bevelhebber van ons vrijwillig Pompierskorps, deden de luchtreis meê. Op 't oogenblik dat de luchtbol zich verhief onder de jubelkreten van duizenden aanschouwers was het een uitlerst stille weder, geen windje werd gewaar geworden. De opklimming gebeurde dan ook traag en zachtzaam. liet hoogste punt dat Le Titan bereikte was 1500 meters. Lang bleef de lucht bol in 't zicht. Na eene volle uur in het ruim te hebben gezweeld, daalde Le Titan ein delijk neder te Ilekelgem, op een klaverland, gelegen op 't Lettersveld, nabij het buitengoed van den heer L. Verbrugghen-De Smet, koop man in hoppe alhier. Desavonds rond 9 ure, keerden de luchtreizigers terug in onze Stad. De Openbare Veldfeetl ten lokale van de Koninklijke Harmonie heelt, als na gewoon te, een talrijk publiek uitgelokt. Deze feest liep met de meeste orde en zede lijkheid af. De concerts van woensdag door het Fanfa renkorps der Pupillenschool en van donder dag door onze Koninklijke Harmonie hebben eene talrijke volksschaar naar de Groole Merkt gelokt. De uitvoeringen werden dikwerf toege juicht. Onze Foore werd ook tamelijk wel bezocht vooral Zondag en Dijnsdag heerschte er eene drukke beweging tot laat inden nacht. Besta- tigen wij met genoegen dat geene ergerlijke wallebakkerijen en schandalen bestatigd wer den. Zeggen wij ten slotte, dat onze Kermisfees ten van 1886 onder de vrolijkste en voordee- ligsle voor onze neeriugdoenders mogen ge rangschikt worden. liet Zwemdok is gedurende deze week druk bekocht geweest; dagelijks werden gemiddeld 150 baden genomen.Vrijdag hebben er eenige dames en juffers der Stad ook van gebruik gemaakt. Hlisdaad van St-Giües. VROUW IN STUKKEN GESNEDEN. De plichtigen ontdekt. Zaterdag avond heeft het parket een onderzoek gedaan ten huize der vroedvrouw Rodelet, wonende in de Praag straat, te St-Gilles. Die vrouwen haren minaar werden aangehouden. Een gescheurd adres, in het zeegras van den koffer gevonden, liet vermoedens op haar wegen en de gerechtsheeren begaven er zich dadelijk naartoe. Op dit adres stond Mme Rodeletd Saint-Gilles. De poststempel van Rijsel met date stond er klaar op gedrukt. Men begon met de geburen te onderhooren. Mejuffer Buisseret heeft van haar venster, den dag dat den zak in de Fonsnyslraat ont dekt werd, wel 2 uren lang licht over en weêr zien dragen in het huis van vrouw Rodelet, Om 9 i/2 ure kwam eene dame bellen, doch men opende de deur voor haar niet. Rond 10 ure verliet de minnaar der vroedvrouw, zekere Masquelier hel huis, drager van een groot pak, met bruin papier omwonden. Kort daarop ging vrouw Rodelet uit, hebbende aan den arm eenen korf. Vooraleer zij terugkwam, was Masquelier reeds thuis zonder zijn pak. Vrouw Bodelet was gegaan in de richting der Thystraat, waar de stukken vrouwenkleè- ren ontdekt zijn. Een andere getuige, de heer Quinet, verze kert dat hij Masquelier den 30 Juni 's avonds in rijtuig heeft zien vertrekken een zwarte koffer stond op den platvorm. De cominissionnarissen van aan de statie die den koffer, bevattende de romp, afgeladen hebben, erkennen Masquilier voor den per soon die denzelven aangebracht had. Overi gens, de 'kleêren welke hij dien dag droeg, werden ten huize ontdekt. Vrouw Rodelet is reeds eene eerste maal tot o jaar gevang veroordeeld geweest, wegens afschuwelijkheden in haar bedrijf. Zij is 45 jaar oud, sedert lang gescheiden van haren echtgenoot, zekeren Cheval. Masquelier is Franschman, geboortig van Liers, dichtbij Rijselhij is 35 jaar oud. Beiden hebben begonnen met krachtdadig af te loochen. De vroedvrouw viel uit gelijk eene heks tegen de rechters. In het huis der misdaad. Zondag heeft de policie nauwkeurige opzoe kingen in het huis der vroedvrouw bevolen. Talrijke bloedplekken zijn ontdekt op den vloer der zolderkamer en de treden van den trap, van op den zolder tot in den kelder. De trappen waren goed afgewasschen, doch de scheid- kundigeti hebben niettemin de plekken vastge steld. In den kelder, op den vloer, zijn eenige zwarte glazen peerlen ontdekt zij komen voort van het keurslijf, dat in de Munichstraat gevonden geweest is. Het is waarschijnlijk in den kelder dat het lijk in stukken gesneden is. De beerput is geledigd doch niets builen- woons werd aangetroffen. Vrouw Rodelet werd na afloop van dat be zoek aangehouden en met een celrijtuig naar het gevang gebracht. Wel vijf honderd personen volgden het, en de verbittering tegen de vroedvrouw was zoo groot, dat er met stokken en steenen op het rijtuig geslegen werd. Nieuwe getuigen Zaterdagnamiddag heelt de koetsier, zich aangegeven, die Masquelier den 50 Juni in de Praagstraat, 5. heeft afgehaald, en de koffer naar de statie gebracht. Hij heel Loosveld. Ook een kladpotter is onderhoord, die, na den 50 Juni, de muren der zolderkamer en van den kelder gekalkwit heeft. Hij verklaart er geene sporen van bloed bemerkt te hebben, maar hij heeft zijn werk schier in de duister nis moeten afdoen. Bekentenissen. Masquelier, na in tegenwoordigheid gesteld te zijn van den koetsier en andere personen, heeft bekentenissen gedaan. De getuigenissen der beschuldigden ver schillen en spreken elkaar tegenop verschillige plaatsen, bijzonderlijk voor wat aangaat het verblijf in het huis der vroedvrouw van eene vrouw uit Rijsel, die sedert verdwenen is en wier spoor men verloren heeft. Wanneer Masquelier de ontdekkingen ver nam die gedaan waren in het huis der vroed vrouw, heeft hij zijne bekentenissen begon nen. a Over 8 dagen is er eene vrouw van een dertigtal jaren, bij de vroedvrouw Rodelet ge komen. Wat er omgegaan is tusschen haar en de vroedvrouw weet ik niet. In den nacht tus schen zondag en maandag heb ik die vreemde vrouw hooren zuchten en klagen den maan dag morgen, rond 9 ure is zij gestorven. Ik heb toen order gehad van vrouw Rodelet, het lijk op het opperste te dragen en het van een te scheiden, om het te doen verdwijnen. Daar mede heb ik drie uren werk gehad. Ik heb mij bediend van een engelsch mes van 35 centime ters lang. Hij bekent verders hoe hij te werk gegaan is met de armen en beenen en met de romp. Hij doet ook uiteen van waar de koffer kwam. Masquelier is naar het huis der misdaad ge- bracht geweest om naderen uitleg te geven. Hij is ook in tegenwoordigheid gesteld geweest j van hel afschuwelijk vrouwmensch, met name j Josephiue Rodeletdeze blijft hardnekkig loo- j chenen en overlaadt Masquelier met scheld- i woorden. Maandag morgend zijn er in het huis der Praagstraat opzoekingen gedaan. Men vond eene zilveren naald van 55 tot 40 centimeters lang, die u^n de punt bebloed was. De planken vloeren, de keuken-vloer, alles werd opgebroken en onderzocht. Bebloedde kLuren en beddelakens werden in beslag ge nomen even nis den zwarten kabas der vrouw Rodelet. Al deze voorwerpen zijn met die wel ke vroeger reeds gevonden waren, naar de greflie gebracht. Ook heeft men eene kleine bebloede zaag gevonden. Deze zal waarschijnlijk Masquelier gediend hebben, om de verdeeling van hel lijk te doen. Het koffer is gekocht bij M. Delport, op de Kaasmarkt, door vrouw Rodelet, die van eene andere vrouw vergezeld was. welker signale ment Mad. Delport opgeeft. Het koffer moest fr. 5.50 kosten maar zij bood er 50 centiemen af. Zij moest het, naar haar zeggen ten ge schenke geven aan de vrouw, die haar verge zelde. M. Crabbe zoekt thans die tweede vrouw op. Een ontvanger van den tram, M. Glise, heeft Maandag gezegd van een telegramdrager ver nomen te hebben, dat de leste persoon, die bij vrouw Rodelet inkwam, eene vrouw van Schel- lebelle bij Gent was. De policie zoekt ook deze telegramdrager op. Maandag morgend is Masquelier uit de ge vangenis van St-Gilles naar die der Kleine Karmelieten gebracht, waar vrouw Rodelet zich bevindt. Deze blijft hardnekkig alles loo chenen. niettegenstaande de verpletterende bewijzen, welke men tegen haar uitvoert. Toen deed men Masquelier binnenkomen, en de vrouw wierp zich hartstochtelijk aan zijnen hals. Wanneer nu de rechter Charles zegde dal hij alles bekend had, berstte zij iu razende woede uit, M. Charles toeroepende dat hij loog. Die goede jongen heeft dat niet gezegd, voegde zij er bij toon mij dan het geschre ven bewijs van zijne bekentenis. Hare woede was zoo groot en zij vloekte zoo brutaal, dat de rechters haar door de wachters moest doen wegleiden. Terneêrgeslagen en bevend woonde Masque lier dit tooneel bij. Het mes, waarmeé het lijk in stukken gesne den was, is nog niet terug gevonden. Maandag heeft men nieuwe opzoekingen in het huis ge daan. (Gazelle.) Vrouw Rodelet in de gevangenis. De Etoile geeft een zeer dramatiek verhaal van de ondervraging en de konfrontatie der vrouw met Masquelier. Zij had van 't begin af gezegd, dat zij geene andere inwoonster had dan een jong meisje van Mechelen dat sedert een zestal dagen be vallen was. Dit meisje heeft zondag het huis der Praag straat verlaten en vrouw Rodelet roept hare getuigenis in. Zij zal u kunnen zeggen, beweert zij, dat geene enkele vrouw bij mij in behadeling was. Het meisje werd dus ondervraagd en zij weet inderdaad niets te zeggen, maar dit is niet te verwonderen, zij kwam nooit uit hare kamer. Daarbij, dit was volgens Masquelier ook het geval met de andere, wier lijk hij in stukken sneed en die naar zijn beweeren, Anna of Augusta heette. Deze heeft hij zelfs maar twee of driemaal gezien. Toen Masquelier de konfrontatie in het ka binet der gevangenis afwachtte, scheen hij veel geruster dan vroeger en men kon zien dat hij waarheid sprak, toen hij zegde dat de bekentenis hem verlicht had. Met nieuwsgierigheid zag hij alles na wat er rond hem gebeurde, als het verplaatsen van gevangenen, de formaliteiten van opsluiting der nieuw aankomenden, enz. Rond 12 ure, op het uur dat het middagmaal uitgedeeld werd,bracht men eene schotel soep. maar hij weigerde zeer beleefd, zeggende dat hij zijnen eetlust nog niet terugbekomen had. en daarenboven dal hij zijne maaltijden uit de kantien van zijne eigene gevangenis nam. Nadat eindelijk de onderzoeksrechter ver schenen was, bevestigde hij nogmaals zijne vorige verklaring onderteekeude het proces verbaal en toen werd vrouw Rodelet die in eene andere kamer wachtte, binnengebracht. De vrouw wierp een woedenden en dreigen den blik op Masquelier en deze verloor zijne kalmte en gerustheidhij scheen aan eenen hevigen indruk van vrees ten prooi. Zoo vastberaden en besloten als zijne vroe gere verklaring was geweest, zoo aarzelend was nu zijn antwoord, toen hem gevraagd werd die te herhalen. Toen werden de twee verklaringen door den greflier voorgelezen. De vroedvrouw verbleek te en deed eene plotselinge beweging als wilde zij op hem toespriugen, zoodat de gendarm alle moeite had om haar tegen te houden. Na de lezing van dit stuk sprak zijJulien, gij zijl mij alles verschuldigd hoe kunt gij mij nu in 't ongeluk storten door zoo te lie gen Op het hooren dezer woorden beefde Mas quelier als een riet, maar trok niets in van al wat hij gezegd had. Aarzelend en stamelend bevestigende hij alles wat hij bekend had. Daarna had hel tooneel van woede plaats zoo als wij boven beschreven. De vrouw be weerde, dat hij haar valsch beschuldigde ten einde een voorwendsel te zoeken om met haar af te breken. Binnen kort, beweerde zij, zou hare on schuld aan het licht te komen. Zelfs had zij nu reeds gemeend, dat men haar uit hare cel kwam roepen om vrijgesteld te worden en haarkorfke meegebracht. Masquelier is ten 5 ure terug naar de gevan genis van St-Gilles gebracht. Nieuwe verklaringen van Masquelier. Ten gevolge van een bevel van M. Willemaers, prokureur des konings, heeft M. de kommisaris Crabbe zich andermaal naar de gevangenis be geven, om Masquelier opnieuw te ondervra gen aangaande de vrouw Rodelet vergezelde toen deze het zwart koffer ging koopen. Masquelier beweert haar niet te kennen. Daar M. Crabbe aandrong om de gansche waarheid van Masquelier te bekomen, heeft deze eindelijk nog verklaard dat vrouw Rodelet de operatie waarvan het slachtoffer gestorven was, op verschillende andere vrouwen deed. Hij kon echter geene namen noemen, daar de vroedvrouw hem niets van die soorten van dingen liet weten. Hij heeft echter bekend te weten dat de ope ratie op haar heeft plaats gehad, maar hij kon niet zeggen op welke wijze. Men heeft in de keuken van het huis der Praagstraat eene bloedplek op den vloer ge vonden, welke aanduidde dat het hoofd daar gestaan had. De plek, welke eenen ring vorm de, de groote en den vorm van den hals heb bende, lag in eenen hoek naast de kachel. Mad. Delporte, de verkoopster van het koffer heeft verklaard, dat een ander koffer, waarmee Masquelier over eenige dagen naar Leers ver trok, insgelijks bij haar gekocht werd. Masque lier heeft, deze reis waarschijnlijk gedaan, om dejusticiein geval van opzoekingen, op een dwaalspoor te brengen. Het Slachtoffer. Men heeft eindelijk den naam van het slacht offer ondekt. Mejuffer Lina Beeckman, wonende teElsene op den Waverschen steenweg, had aan het par ket verklaard dal hare nicht, Emma-Louisa, bijgenaamd Augusta Beeckman, bij haar was komen inwonen, toen zij het schoenmagazijn verliet van M. Hofer, Groenselmarkt, waar zij winkeljuffer was. Den 18 had zij Brussel verlaten, om naar Avelghem bij Gent te gaan, waar haren gewe zen voogd woont. Deze heeft haar echter niet gezien. Er wer den opzoekingen gedaan te Gent en te Brugge, waar zij in 1846 geboren werd, maar men ont dekte niets dat het gerecht of de famillie op haar spoor kon brengen. M. Hofer zegde dal Emma inderdaad den 6 zijn huis verlaten had onder voorwendsel dat de reuk van het leer haar ziek maakte. Dikwijls klaagde zij over inwendige pijnen en bemerkte men teekens die thans doen vermoeden dat zij zelve reeds misdadigepogingen had aangewend. Eene der winkeljuffers vergezelde thans de policie-kommissaris naar St-Gilles en herkende daar de klêeren als hebbende aan Emma toe behoort. Zij wist zelfs de winkels le noemen, waar sommige dier kleedingstukken gekocht waren. Er is dus geen twijfel meer over de identi teit van het slachtoffer. Zij behoorde tot eene welhebbende familie en had fortuin genoeg, om stilaan van hare middelen te leven. Zij bezat eene ongeschondene faam en nie mand verdacht haar, kennis en nog veel min der ongeoorloofde betrekkingen te hebben. Men herinnert zich, dat Masquelier in den loop zijner ondervraging gezegd heeft, dat het .slachtoffer den 19 juni bij vrouw Rodelet in huis kwam. Het is dus daar dat zij zich naartoe begaf in plaats van bij haren voogd. Het lijk van Emma is gisteren op het kerkhof van Evere begraven. De bokalen waarin de armen en beenen be waard worden, zijn naar het parket overge bracht. (Gazelle). Het parket zoekt ook den bejaarden heer op, welke dikwijls de vrouw Rodelet bezocht en die naar het zeggen van de geburen eenen bril droeg en het voorkomen van een geneesheer had. Deze zou haar minnaar wezen. De familie van Emma zal vandaag ondervraagd worden. Men leest in Le Peuple De zaak Rodelel- Masquelier wekt sterk de aandacht van het volk, op de huizen der vroedvrouwen. Het is niet verstaanbaar dat er geene kontrol bestaat om te weten wat in deze huizen omgaat, zeer dikwijls geheimzinnig, waarvan de aankondi gingen zich in de dagbladen uitstallen Men vraagt zich af wat er wel mag schuilen achter het zonderlinge woord Geheim. Wat luidop van deze huizen gezegd wordt is verschrikkelijk. Masquelier heeft eenen brief naar den advo- kaat Moricbard geschreven, om hem te vragen zijne verdediging op zich te nemen. Deze zal dit aannemen en de vrijstelling vragen, daar het iu stukken snijden van het lijk, noch mis daad, noch overtreding is. De wet straft enkel met 5 maanden tot 2 jaren gevangenis, degenen die het lijk verber gen van een persoon, die ten gevolge van manslag, slagen of wonden het leven verloor. Masquelier bevindt zich wel degelijk in dit geval. De straf der grafschenners is op hem niet toepasselijk, wijl het lijk niet begraven werd. De tweede kamer der rechtbank van Brussel heeft het aanhoudingsmaudaat van vrouw Ro delet, echtgenote Cheval bekrachtigd. Zij heeft nog geen verdediger gekozen en blijft nog altijd beweren onplichtig te zijn, maar minder krachtdadig dan in 't begin. De straften, die op haar toegepast kunnen worden, zijn vijf tot 10 jaren opsluiting voor de gepleegde operatie, indien zij met toeste- ming van het slachtoffer gebeurde. Had die operatie legen dank van het slacht offer plaats, dan verschillen de straffen van 10 lot löjaren opsluiting. Later nieuws. De vroedvrouw Rodelet heeft ook volledige bekentenissen gedaan. Het hoofd ontdekt geworden or aanduiding van Masquelier in een stuk haver nabij 't gevang van St-Gilles. Nieuw schandaal te St-Gilles. Het is alsof St-Gilles een roovers- en moordenaarshol was geworden. Dit zou men denken als men de schandalen leest, die er op het grondgebied dezer gemeende voorvallen. Een jongeling en een jong meisje zaten maandag op eene bank in het park van St- Gilles, een avondluchtje te scheppen, toen zij eindelijk door een scherp gefluit verschrikten. Drie voyous sprongen te voorschijn, randden het meisje aan en overlaadden haar met sla gen. De jongeling kwam er tusschen om haar te verdedigen, doch op een tweede gefluit kwam eene nieuwe bende te voorschijn, die hem zoo ongenadig mishandelde, dat hij zijn leven door de vlucht moest redden. Hij hoopte tevens hulp te vinden. Het meisje dat nog altijd onder hunne han den was, verdedigde zich zooveel zij kon en een der aanvallers veinsde hare verdediging op te nemen. Dit bedroog haar en zij stelde zich onder zijne bescherming toen hij voor stelde, haar naar hare woning te geleiden. Een honderdtal meiers van het tooneel van den eersten aanval, greep hij haar op nieuw aan en pleegde op het arme meisje dengruwe- lijksten aanslag, hierin geholpen door twee zijner gezellen, die hem op korten afstand gevolgd waren. Na het plegen zijner misdaad had de kerel nog de vermetelheid, haar tot nabij hare wo ning te vergezellen, tevens dreigende haar te zullen dooden, indien zij iets van het voorge vallen durfde vertellen. Het parket heeft de zaak in handen en een mandaat van aanhouding uitgeveerdigd tegen den pleger van het gruwelijke feit. Zijne meé- plichtigen worden insgelijks opgezocht. Brand te Brussel. In de Wielstraat.in de fabriek van bovenleer, toebehoorde aan de gebroeders Van Marck is dijnsdag avond rond 9 ure een hevige brand uitgeborsten. De werklieden, 300 in getal, hadden rond 8 ure de fabriek velaten en niemand had iets op gemerkt. In eenige oogenblikken had het vuur zulke uitbreiding genomen, dat de vlammen ge heel de benedenstad verlichtten. Weldra daagde er van alle kanten hulp op, doch dit belette niet dat de brand naar het ne venstaande huis, dat voor bewaarplaats dient, oversloeg. De werklieden wendden ongehoor de pogingen aan om hulp le bieden en hunne broodwinning te redden, immers 300 huisge zinnen gingen de armoó te gemoet, 100 andere die voor de fabriek aan huis werkten. Rond 10 ure was men het vuur meester. De schade word volgens de Gazette op 300,000 fr. geschat, doch deze is door verzeke ring gedekt. De Indépendance meldt er bij dat verschillen de tegenslagen het bespoedigen van de red dingswerk verhinderen. Ten gevolge van de sterke drukking der stoompomp barstten de darmen op verschillende plaatsen, en door die gebeurtenis overstroomde een naburig huis, waar de darm door heen gelegd was. Verscheidene personen zijn in levensgevaar geweest en een pompier, die met de lans der brandspuit niet gemakkelijk kon omgaan, viel bijna van den kornis in het brandend gebouw. Een andere pompier, die stukken brandend hout op hoofd en armen kreeg, werd ernstig gekwetst. Volgens dit blad bedraagt de schade slechts 100,000 fr. Volgens het Journal de Bruxelles zou de scha de 350,000 f. bedragen. De kanonik De Haerne, Volksvertegen woordiger en oud lid van het Nationaal Kon- gres, was verleden week teSleydinge bij Gent. Onder het klappen herinnerden sommige per sonen zich dat het juist den 83e verjaardag was van den grooten patriot en oogenblikkelijk werd de schoonste betooging ingericht, die men zich verbeelden kan. Het geheele dorp was als bij tooverslag gevlagd, het kanon don derde en de gansche bevolking kwam den achtbaren grijsaard hulde bieden. Poging tol ontsnapping. De genaamde L ingenieur, die over eenige dagen werd aangehouden voor den juweel-diefstal in de Wetstraat, heeft het middel gevonden om, terwijl hij in de gevangenis zit, van tijd lot tijd een luchtje te scheppen. Hij beweert dan nieuwe bekentenissen en ontdekkingen te willen doen, vergezelt de poli cie in hare opzoekingen en wanneer zij niets vindt veinst hij zich bedrogen te hebben. Dit spel herhaalde hij dijnsdag weêr. Hij beweerde eenige kostbare steenen op zekere plaats van het Terkamerenbosch ver borgen te hebben, maar daar komende vond men niets. 't Is waar ook, zegde hij 't was in den hof van een huis der Amerikaanschestraat. Daar ging men dus naartoe. Het was een leeg huis, waar op dit oogenblik een schilder aan 't werk was. L. opende de deur, wees in den hof eenen hoek aan, sloot de twee policie- agenten buiten en vluchtte door een venster van den salon op straat. De agenten stonden een oogenblik versla gen, doch de een verbrijzelde de glazendeur, terwijl de andere over den hofmuur klom en den ingenieur in eene herberg der nabijheid zag binnen vluchten. Hij ijlde hem achterna en kwam juist op tijd om hem nog bij den kraag te vatten. De vluchteling gaf hem een hevigen stomp in het aangezicht, doch dit hielp niets. Hij werd opnieuw en dezen keer met meer voor zorg naar de gevangenis teruggevoerd. Brand in de Hoogesehool. Het was rond half oen Woensdag middag toen de brand, uitberstte. 't Waren eenige voorbijgangers, die de vlam men het eerst boven het dak van den linkervleu gel zagen uitslaan, en een oogenblik later was de lijding door geheel de stad verspreid. Maar even snel verspreidde zich het vuur door het gebouw, waar de leergangen van wijs begeerte en vroeger aie van scheikunde en physiek werden gegeven het bereikte de boeke rij en de dom der akademiezaal. De pompiers kwamen met eenige vertraging, maar eens ter plaatse, gaven zij bewijzen van grooten moed en iever. Op dit oogenblik had de brand eene schrik verwekkende uilbieiding genomen. De akade miezaal vormde een reusachtigen oven, en de instortende koepel, die de kolommen deed wankelen door haren val, gaf nieuw voedsel aan het vuur De hitte was zoo groot dat het water 't welk er op gespolen werd, in stoom veranderde. Van 'l begin af werden er pogingen in 't werk gesteld om de boeken der bibliotheek te rednen; doch dit gelukte slechts voor een klein gedeelte en men zag professors en studenten met de tra nen in deoogen, de vernieling van die schatten der wetenschap aanstaren. Ook de fakulleit der geneeskunde was be dreigd en doktors, studenten en policie-agenten spanden alle mogelijke krachten in, om de ana tomische en andere verzamelingen te redden. Dit gelukte. De bokalen met menschelijke over blijfsels, hoofden van ter dood veroordeelden, enz., werden gered. In den gang, die naar de akademiezaal leidt, was hel gevaar het grootste. Men vreesde gedu rig het instorten der nog rechtstaande kolom men en den val der gewelven. Hier verrichtten de pompiers wonderen van moed. Te kwaart voor twee stortte een kolom neer en deed door haren val den grond dreunen. Twee pompiers rolden met de neerstortende stukken naar beneden. Elkeen vreesde dal zij er het leven bij hadden gelaten, doch zij zijn ge lukkig slechts gekwetst, de een aan hel hoofd, de andere aan den arm. Nadat zij door een paar geneesheeren verbonden waren wilden zij hun werk voorzetten, doch zij werden naar buis gezouden.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2