Wal menaandc meisjes moeien leeren HI. ROCHTJS, Kaalspel, Houtmarkt. Muziekschool van Aalst. Geef uwe dochters een degelijke opvoeding, zegt de groote kanselredenaar Mgr Capel. Leert haar hoe zij moeien koken en het voed sel voor het huishouden moeten gereedmaken. Leert haar wasschen, strijken, kousen sloppen knopen aan de kleeren zetten en hare eigene kleederen maken. Leert haar broodbakken en dat eeue goede keuken de doktorsrekeninge kleiner maakt. Leert haar dat hij alleen geld kan overleggen, wiens uitgaven kleiner zijn dan zijne inkomsten en dat allen arm worden die meer uitgeven dan zij ontvangen. Leert haar dat een katoenen kleed dat betaald is, beter past dan een zijden kleed datop krediet gekocht is. Leert haar dat een gezond, rond gezicht meer luister ten toon spreidt dan vijftig tering achtige poppengezichjes. Leert haar hoe zij hare inkoopen moeten maken en dat de reke ning moet overeenstemmen met het gekochte Leert haar gezond verstand, zelfvertrouwen, nijverheid en hoe haar zelve te helpen. Leert haar dat een eerlijke arbeider in zijn werkmans- kleeren meer achting weerdig is dan een dozijn fijn gekleede leegloopers. Leert haar hovenie ren en genoegen vinden in bloemen en andere natuurvoortbrengsels. Leert haar wanneer zulks met uwe middelen overeenkomt, muziek, teekenkunst, enz. Maar beschouwt die zaken slechts als van ondergeschikt belang. Leert haar dat eene wandeling gezonder is dan in een rijtuig te rijden en wanneer zij al die les sen kennen en behertigen, zullen zij goede moeders en huisvrouwen worden en tot sie raad van de maatschappij strekken. Klas van Viool, i mededinger. Leeraar M. D. Van Styvoort. 1* Acc. met de grootste onderscheiding, met 5 stemmen tegen 1 voor den 2,n prijs M. Jos. Sterck. Klas van Altoviool, 1 mededinger. Leeraar M. D. Van Styvoort. 8* Prijs, met eenparigheid van stemmen M. A. Lenssens. Klas van Basviool, 2 mededingers. Leeraar M. P. De Mol. Eervolle melding M. Jos. De Mette. 2' Prijs, met onderscheiding en met eenparigheid van stem man M. Ch. De Mette. RECHTERLIJKE KRONIJK. Over eenige weken veroordeelde de korrek- tionneele rechtbank var. Brussel een kerel tot 9 jaar gevangenis voor de volgende feiten - Hij had onder zijn bevel drie jufvrouwen die de vreemdelingen in afgelegene wijken wisten te lokken en eens daar, verscheen de persoon in kwestie, gaf voor policie-officier te zijn, en de menschen die hij zoo in 'tnet had gelokt, kwamen er niet zonder betaling van een losgeld van af. Het beroepshof heeft het vonnis bekrachtigd, en hetzelfde daarenboven met 10 jaar bewa king der policie verzwaard. De drie jufvrouwen werden veroordeeld tot 3, 1 ï/a en 1 jaar gevangenis. Proces-Bockstael- Patriote. Deze zaak is Woensdag voor de burgerlijke rechtbank van Brussel afgeloopen. M. Bockstael, in plaats van het blad tot 20,000 fr. te zien veroordeelen. wordt zelf veroordeeld om aan den Patriote500 fr. schaé- vergoeding te betalen. Het vonnis is zeer streng. M. Bockslaal, zegt het, heelt willen spekuleeren op de moei- elijkheid voor 't blad, om de vooruitgezette feiten te bewijzen. Bij gevolg oordeelt de rechtbank de aange haalde feiten waar en veroordeelt enz... Eene oud-veroordeelde, Katharina Bogaerts, 36 jaar, door de korektionneele rechtbank veroordeeld, verscheen Woensdag te Brussel voor liet beroepshof. Deze vrouw, die een goed gevuld rechterlijk voorgaande heeft, waaronder eene veroordee ling voor vrijwillige brandstichting, vroeg de hulp van het gerecht, om kosteloos naar Con go overgevoerd te worden en daar een beter leven te beginnen. Dat was, naar zij meende, veel beter dan haar in de gevangenis op te sluiten, en men zou haar ten minste gelegenheid geven, om nog eenig nut te stichten. Ongelukkiglijk heeft het beroepshof de zaak anders opgenomen en geoordeeld dat vrouw Bogaerts hier op hare plaats is. Het Hofvan Assisen van Henegauw heeft uitgesproken in de zaak der brandstichting van 't kasteel en der glasblazerij van M. Beau- doux en verdere nijyerheidsgestichten in de omstreken van Charleroi. Komt te verschijnen ten Bureele van Den Denderbode, Lange Zoutstraat, N° 10, Aalst HET LEVEN VAN DEN Patroon tegen de besmettelijke ziekten door W. VAN DE PUTTE, pastor te Dender* hautem. Tot hiertoe bestond er geen leven van den H. Rochus in onze moedertaal ondanks het sedert lang gevraagd en gewenscht werd. Die leemte komt nu aangevuld te worden. Dit werk 't welk een boekdeel vormt van 126 hladz. met sierlijk vergulden omslag, bevat boven het leven des H. Pestpatroons de beschrijving van zijnen eeredienst in Europa en besonderlijk in België. Verder haalt het historische bezonderheden aan over de Confreriën of Maatschappijen geslicht ter eere van St.-Rochus, te Aalst, te Dendermon- de, te Geerardsbergen, te Herzele, te Ooster- zele, te St-Gilles-Waas, te Sombeke, te Ant werpen, te Brugge, te Oostende, te Hasselt, enz., enz. Het bevat ook menigvuldige lita- niën, gebeden en lofzangen tot den H.Rochus. Dit boekwerk is zeer ge schikt voor Prijsdeelingen. PRIJS Een frank. Merkelijke vermindering bij getallen genomen. Zondag 1 Augusti, om 10 ure voormiddag. Louis Foncé, tegen Louis De Coster. Om 2 ure namiddag. Louis Wijmeersch tegen Leopold De Coninck. Om 3 1/2 ure namiddag. Prosper Van Hemelryk (Buggenhout,) legen Gust. Van Liedekerke. (Meire.) Twee beschuldigden werden veroordeeld tot levensdurenden dwangarbeid twee tot 15 en drij tot 12 jaar der zelfde strat een tot 10 en twee tot 5 jaar gevangenisstraf en zeven tot drij maanden gevangenisstraf. De prijskampen van het schooljaar 1885- 1886, hebben van 19 tot 24 juli plaats gehad, en leverden de volgende uitslag op Klas van Solfège jufvrouwen, 9 mededingers. Leeraar M. F. L. Vanden Bogaerde. Prijs van uitmuntendheid met eenparigheid van stemmen Mejufv. Leonie Coessens. 8* Prijs, met eenparigheid van stemmen Mejufv. Emma Levionnois. Accessit, met eenparigheid van stemmen Mejufv. Jeannette De Vleeschauwere. Klas van Solfège, jongelingen, 13 mededingers. LeeraarM. P. De Mol. Prijs, met 3 stemmen tegen 2 M. C. De Mette. 2* met eenparigheid van stemmen: M. Jos. Sterck. 2* t met 3 stemmen tegen 2 M. Ferd. Coessens. Acc. met eenparigheid van stemmen: M. G. Vanderlinden. 1* met 3 stemmen tegen 2 M. P. Woulff. Klas van Piano, jufvrouwen, 3 mededingers. LeeraarMad. Backaert. 1' Acc. met onderscheiding met 4 stemmen tegen 1 Mejufv. Emma Levionnois. met 4 stemmen tegen 1 Mejufv. Alida Banneville. 2* met eenparigheid van stemmen Mejufv. Marie Van Haecken. Klas van Piano, jongelingen, 4 mededingers- Leeraar M. G. Cammaert. 2' Prijs, met eenparigheid van stemmen M.Ch. De Mette. 1* Acc. met onderscheiding en met eenparigheid van stem men M.Albertus Liessens. 1* met eenparigheid van stemmen M. Arnold Ducaju. 2» met eenparigheid van stemmen M. Adolf Troch. Klas van Klarinet. 3 mededingers. Leeraar M. A. Segers. 1* Ac». met eenparigheid van stemmen M. Ferd. Coessens- 2« met eenparigheid van stemmen M. H. Buys. Klas van Piston, 2 mededingers. Leeraar M. G. Pape. 2* Prijs, met tenparigheid van stemmen M. P. De Nil. Accessit, met eenparigheid van stemmen M. A. Vinck.' Klas van Cor, 1 mededinger. Leeraar M. G. Pape. 1* Ass. met de grootste onderscheiding, met 3 stemmen tegen 2 voor den 2«» prgs M. V. Keppens. Klas van Trombonne, 1 mededinger. Leeraar M. G. Pape. 1* Ah. met de grootste onderscheiding met 3 stemmen tsgen 2 voor den 2e® prijsM. Ch. De Mette. ALLERHANDE NIEUWS. Programma van 't Concert 'l welk zal gegeven worden op het Kiosk ter Groote Markt, door de Fanfaar der Pupillenschool van 'tleger, den Zondag 1 Augusti 1886, om 11 1/2 ure voormiddag: 1. Marche nationale Beige, Stccnedrosen. 2. Ouverture de concert, Vanderlinden. 3. L'Union grand valse, Scbmoll. 4. Polka des Ours, Bcol. 3. Pot-pourri sur divers opéras, Vanderlinden. Vervalscht© boter. Zater dag 18 Juli jl. werden op onze Botermerkt drij klonten boter aangeslagen, die door zekere kooplieden, als margarine bevattende, aan onze politie werden aangewezen. Uit de ontleding bewerkt door den heer Bogaerts Frans, apotheker onzer Weldadig heidsgestichten, blijkt dat de boter te koop geboden door Julie Bauwens 67 ten honderd vreemde vetten margarinebevatte die door Marie Ilanssens 32 ten honderd, en die door Sylvie Weymeersch 865 ten honderd. In T belang der goede faam onzer Boter merkt en nog meer in 't belang onzer burgerij dient er een wakend oog op de te koop ge stelde boter gehouden te worden. Te dien einde is het wenschelijk dat ons Stedelijk Bestuur een deskundige gelaste om de te koop gestelde boter te keuren.Men keurt het vleesch en waarom dan ook de boter niet Hoppe. Woensdag ter beurs van Brussel werd de Aalstersche Hoppe gewas 1886, verhandeld tegen de volgende prijzen op levering October-November aanstaande Hoppe met gewoon certificaat, 't is te zeggen, geplukt met bladen en stelen fr. 40 41. Hoppe met geprimeerd certificaat, 't is te zeg gen, van zuiveren pluk, zonder bladen en stelen fr. 47,50. Er bleven koopers tegen 50 franks. Woensdag aanstaande zal eene deputatie onzer Maatschappij St. Rochus door den heer minister van Landbouw in verhoor ont vangen worden, ten einde hem bekend te maken met de maatregelen die gaan genomen worden om aan de Aalstersche Hoppe haren ouden welverdienden roem te doen herwinnen en te zelfdertijd de geldelijke hulp van den Staat te vragen. De heeren Van Wambekc, Verbrugghen, Woeste, De Sadeleer, onze achtbare Volksver tegenwoordigers en de heer Systermans, Volks vertegenwoordiger van Brussel, zullen de deputatie vergezellen. Bond der katholieke Bekwaam heidkiezers. Zondag 11. werd alhier een Bond van katholieke Bekwaamheidskiezers in gericht. Een honderdtal kiezers hadden den eersten oproep beantwoord. Werden gekozen. Eerevoorzitter M. Leo Glieeraerdts; Voor zitter M. Baron Felix Bethune Ondervoor zitter M. Celestin Chyselinckx Leden MM. Edward Schockaért, Camiel Van Mossevelde, Ch. Lievens, Camiel Verleyscn, Leo Deghels, Victor Renders, O. Vanderhaegen, Aimé Leleu en Emiel Vandc Maelen. Geen twijfel of deze Bond zal wanneer hij met wijs beleid en iever wordt bestierd en de leden moedig en met overtuiging hunne plicht vervullen, de beste vruchten voor de katho lieke zaak voortbrengen. Zwemdok. Van heden af kan men dagelijks warme baden nemen. Morgen Zondag 1 Augusti, zullen rouwkronen, enz. neergelegd worden op de grafstede van wijlen den heer Omer Vander Linden door deverschillige Maatschap pijen waarvan hij deelmaakte. Vergadering om 3 1/2 ure, aan de woning van Dame We O. Vander Linden, Esplanadeplein. De vrienden en kennissen van den overle dene, welke bij vergetelheid geene uitnoodi- ging mochten ontvangen hebben, worden aan zocht het tegenwoordig bericht te aanschou wen als haar vervangende. Vrijdag avond woedde een hevig orkaan over onze streek langs Erembodegem, Meldert, Hekelgem, Teralphene, enz... De weerlicht doorkloofd onverpoosd de wolken en klette rende donderslagen lieten zich liooren. Te Erembodeg-'m Resschebeke, naar men ons meldt, vielen er ongemeene groote hagel sleenen. 't geen vele schade aan de veldvruch ten heeft toegebracht. De Chronique zet haren kinderochtigen oorlog tegen liet vlaamsch geld voor. 't Doet ons plezier. Hel blad is het orgaan van het franschgezind liberalismus en wij meten alzoo des te beter de genegenheid af, die het libera lism voor liet vlaamsch heeft. Eenige Vlamin gen. zoo vertelt men ons. gingen dezer dagen, bij eenen koppigen Waal te Brussel dieneeren en betaalden met vlaamsch geld. De geleer de chroniquer wilde het niet ontvangen dat was apengeld, zegde hij. De vlaamsche jongens staken hun geld weer op zak, namen getuigen, en trokken er van door. Toen ze weg waren kreeg fiérecaillou rouwkoop hij liep naar de statie, naar de policie om zijne lieve oordjes doch de vlaamsche jongens waren.... vertrok ken. Een fransche brief hun achterna gezonden, werd heel eenvoudig terug gestuurd met 't op schrift kan niet verstaan. Wel gedaan Men kan die domme oppositie niet beter nijpen, dan in hare beurs Daaraan alleen is zij gevoelig (Handelsblad.) Volgens de Chronique weigeren de Vla mingen het nieuw vlaamsch geld te ontvangen. Integendeel't is eene jubileering als zij een half frankske kunnen machtig worden. Geef er meer en meer, roept men daar zijn er niet genoeg De Progrès du Nord zegt dat duizend twee honderd vier en-zeventig Belgen die Parijs bewonen, aan de kompagnie van den Noorder spoorweg de inrichting hebben gevraagd van eenen bijzonderen trein, om de belooging van 15 augusti te Brussel te komen bijwonen. Men schat de belgische manifesteerders welke uit Parijs zullen vertrekken, op 2000. Vier hon derd inwoners van Calais hebben insgelijks eenen bijzonderen trein gevraagd. Men leest in En Avant, een blad dat te Rijsel verschijnt, dat verscheidene afdeelingen van Belgen, verblijvende te Parijs, Rijsel, Amiens, Calais, Armentières, Roubaix, Tour- coing, enz., zich inrichten om den 15 augusti naar Brussel te komen. Zij zouden wel ten ge- talle van 10,000 zijn. 1274 Belgen, die te Parijs wonen, hebben een bijzorideren trein ge vraagd, zegt het blad, maar de Etoile logen straft zulks. Ziehier hoe prins Victor Bonaparte, die zich thans voor goed te Brussel heeft geves tigd, zijne dagen ombrengt hij staat iaat op en eet dan eenige boterhammen met chokolaat. Daarna gaat hij terug naar bed. Rond 12 ure staat hij op, maakt zijn toilet, neemt een tweede ontbijt van jonge groentens, uilge- zochte vleeschspijzen en... gaat op nieuw naar bed tot 4 ure. Dan doet hij eene wande ling, dineert van 7 tot 10 ure, en gaat einde lijk voor goed naar bed. Dal zegt de Chronique en van dat oogenblik is het precies geen Evangelie. Een gewezen bediende te Brussel ge naamd D. die op zijn renten leeft, had woens dag nachtverblijf verleend aan een persoon die hij 's avonds te voren ontmoet had. Tegen den morgend werd hij eensklaps uit den slaap gewekt, door den vreemdeling, die hem, met den revolver op het voorhoofd, zijn geld vroeg D. sprong op, trachtte den schurk zijn wapen te ontrukken en bekwam in de worstelling een schot in het aangezicht. De andere vluchtte echter het huis uit, met achterlating van zijne schoenen en hoed. Valsche munters. Te Sint-Jans-Molen- beek is eene bende valsche munters ontdekt. Sedert lang waren er te Brussel en in dé omstreken valsche vijffrankstukken in omloop met de beeltenis van Leopold II en het jaartal gevalllen Niemand weet het. Na acht jaren afwezigheid gaat de moeder bij zijnen kolonel en deze verzekert haar, dat haar zoon na drie maanden zou vrij zijn. Twee jaren zijn ver- loopen en nog altijd blijft de jongeling weg. Tien jaren galeistraf voor eene nietigheid Ganschhet militair strafwetboek zou moeten veranderd worden een onderzoek zou moeten ingespannen worden over de korrektie te Vilvoordeen andere strafinrichtingen. De katholieken, MM. Cantillon en Ver- reydt, waarvan de liberale meerderheid van den provincialen raad van Braband de kiezing nietig verklaard had, zijn zondag met eene meerderheid van 50 stemmen, provinciale leden voor het kanton Diest herkozen. Deze uitslag is een beslissend antwoord aan de willekeurige daad van den provincialen raad van Braband. M. Van Bunnen heeft goede profeet geweest, wanneer hij op het oogenblik der vernietiging tot MM. Cantillon en Verreydt deze woorden stuurde. Wij zullen malkaar nog in den tegenwoor dige» zittijd weêrzien. Men kan van hier zien, welk zuur gezicht de vernietigers der eerste kiezing,Dijnsdag II., getrokken hebben, op het oogenblik dat de nieuwgekozenen in de zaal van den provincia- lenraad binnentraden. 1873. Die stukken waren zeer goed nagemaakt. Verleden Zaterdag gaf eene vrouw op de markt te St-Jans-Molenbeek, een dier valsche stukken in betaling aan eene beenhouwster Na haar vertrek, zag de beenhouwster dat het stuk valseh was. Zij deed de vrouw ach tervolgen en door de policie aanhouden. Op het policie-bureel verklaarde de aange houdene, dat zij de wederhelft was van eenen schoenmaker van Cureghem. Een kommissaris en een agent van policie gingen naar de Habermanstraat te Cureghem In de woning van den schoenmakervond men, onder het bed, eenen bak waarin men het een en het ander ontdekte dat bij het maken van valsche munt had gediend. Verder vond men in de kamer verscheidene valsche vijffrank stukken verborgen. De schoenmaker werd aangehouden. Hij beweerde eerst dat hij die stukken op straat gevonden haddoch toen men hem nader ondervroeg, weigerde hij te antwoorden. Later heeft men in zijne woning veel gereed schap tot yalschmunterij ontdekt en in beslag genomen. C.... js naar de gevangenis van Su- Gillis gebracht en de vrouw naar die der Klei ne Karmelieten. Te St-Lambrechts-VVoluwe heeft een zonderling ongeluk plaats gehad. Een maaier heeft met een zwaai zijner zeis een zijner gezellen aan het been getroffen, zoodat de voet bijna geheel afgesneden was. De toestand van den gekwetste is zeer erg. Militaire straffen. La Ré forme deelt een schrijven van een zijner briefwisselaars meê, waarin het volgende verhaald wordt Omtrent 10 jaren geleden, werd een jon geling van 18 jaar, Frans Bontefeux, soldaat een jaar lang deed hij goeden dienst. Op zeke ren dag kreeg hij verlof, om zijne moeder te bezoeken. t Op het oogenblik dat hij de kazerne ver liet, wilde een sergeant hem een korvee doen verrichten. De jongeling beriep zich op zijn verlof, de sergeant hield aan en de soldaat, steunende op zijn goed recht, weigerde te gehoorzamen, maar hij vloog in het cachot en kreeg een jaar korrektie. Na eenigen tijd in de gevangenis te hebben doorgebracht, het hart verbitterd, wilde hij zich uit het leger doen verwijderen en schreef, op aanraden zijner vrienden, een dreigenden brief aan den bur gemeester van zijn dorp. Oogenblikkelijk voor den krijgsraad gebracht, werd hij lot vijfjaren gevangenis veroordeeld. c Stelt u de wanhoop der moeder van den jongeling voor. Beiden wachten het einde der 5 jaren gevangenis afmaar die jaren verho pen en geen kind te zien, zes jaren, zeven jaren, acht jaren, negen, tien jaren.... en nog altijd komt de jongeling niet. Wat is er voor- Le Bien public zegt dat het afscheid der officiers van het 5® regiment, aan M. Lippens gebracht, verre van vriendschappelijk is ge ëindigd. M. Lippens, burgemeester, heeft durven zeggen dat hij meer staat kon maken op de burgerwacht, dan op de regimenten die te Cent in garnizoen waren, omdat eenige solda ten met de socialisten omgingen. De kolonel heeft op dit punt flink geant woord, en hel korps officieren is gekrenkt weggegaan. De officiers van het 4* regiment hebben later hun afscheid genomen het bezoek is zeer koel geweest. Tentoonstelling. Het schijnt dat de jury van aanneming te Gent op eene wonderlijke manier te werk gaat. Al wal fransche school is, wordt gretig aangenomen en vele onzer nationalen werden geweigerd. Men heeft er als zoodanig gemeld, die iedereen verwonde ren. Wij willen geen namen noemen het oogenblik is niet gekomen. Wal de eerste op merking aangaat, zij wordt niet alleen in Ant werpen, maar in Brussel gemaakt en zelfs op de meeste scherpe manier. Zondag achternoen trok Prosper Haule- keele, zoon van den heer Hautekeete, slachter in de Zonder Naamstraat, te Gent, eenige krieken te Deslelbergen. Hij viel van den boom, stuikte met het hoofd op eenen stam wortel en was dood op den slag. Donderdag is le St-Nikolaas, door het kieskomiteit de kandidatuur voor den Senaat aangenomen van M. de burggraaf Vilain XIIII. M. Janssens, voorzitter van het komiteit, heeft op 't einde der zitting, verzocht in deze functie vervangen te worden. De Moniteur bevat een koninklijk besluit waarbij de kiezers van het arrondissement Sint-Nikolaas worden bijeengeroepen op dins dag 10 Augustus aanstaande, om eenen sena tor te kiezen in vervanging van den heer J. Malou, staatsminister, overleden den H Juli 11. Geheimzinnige moord te Bisseghem. Nieuw onderzoek. Vier aanhoudingen. De daders van de moord te Bisseghem, die in den tijd eene groote opschudding verwekt heeft in den omtrek van Kortrijk, zijn gekend. Daar vele onzer lezers die zake vergeten heb ben zullen wij in eenige voorafgaandelijke in lichtingen treden des te meer daar die zake thans eenen grooten omvang schijnt te nemen. Eenige maanden geleden zag een inwoner van Bisseghem, toen hij 's morgens buiten kwam, in eene weide tegenover zijne woning iets wit liggen. Hij naderde eenige stappen en bemerkte weldra dat het een naakt menschen- lijk was. Hij ging aanstonds de geburen roe pen, die onmiddelijk toesnelden. Het lijk was dit van eenen koeiwachter, die in dienst was op eene hoeve, 4 of o mijlen van daar gelegen. Het eerste onderzoek over de misdaad deed ontdekken dat het slachtoffer gezien geweest was in gezelschap van eenige personen. Men wist echter niets stellig over de drijfveer of de daders van de moord. Alle opzoekingen bleven vruchteloos. Er werden talrijke aanhoudingen gedaan, doch allen draaiden op niets uit bij gebrek aan bewijzen werden al de aangehoudenen terug in vrijheid gesteld. Eenige dagen na de misdaad, werden de kleêren van het slachtoffer gevonden in eene hooimijt, ter plaats gezeid Pottelsberg, op on geveer eeue halve mijl afstand van de weide, waar het lijk ontdekt was. Den avond voor de moord was het slachtoffer in het bezit van eenige franks, in zijne kleêren werd nogtans geen geld meer gevonden, zoo dat men ver moedde dat diefstal de drijfveer der misdaad geweest was. Er werden echter geen stellige bewijzen ontdekt tegen de menschen die men dacht de vermoedelijke daders te zijn. De zaak scheen reeds in den vergetelhoek geraakt, toen, niet lang geleden, een persoon te Gent tot 2 jaren gevang veroordeeld werd voor onzedelijke daden. Heeft die persoon be kentenissen gedaan Heeft hij misschien on vrijwillig, aan het gerecht een spoor bezorgd, dat men zoo lang te vergeefs gezocht had In alle geval, die kerel werd dezer dagen door de gendarmen, van de gevangenis van Gent naar Kortrijk gebracht. Het parket heeft het onderzoek over de geheimzinnige misdaad van Bisseghem heropend, en nu reeds zijn er vier aanhoudingee gedaan. Het schijnt dat de daders van de moord onder het volk gekend waren,en dat de schrik alleen de getuigen belet heeft van te spreken. Verscheidene menschen hebben bekend dat zij gezwegen hebben uit vrees voor eene wraak neming van wege de medeplichtigen. Toen de gevangene, waarvan wij hooger spraken, door de gendarmen aangebracht, werd in de statie te Kortrijk, was er daar een zijner kennissen die hem aansprak. Wel, zegde hem deze, ik ben verwonderd u hier te zien. Ik dacht dat gij in de gevange nis te Gent waart. Daar zit ik, was de antwoord, maar men heeft mij hier gebracht om een onderzoek te doen, naar het schijnt, over de zake vas Bis seghem. Zoo, zoo, wedervoer de eerste. Maar de anderen en zijn toch niet aangehouden Die vraag schijnt aan te duiden dat die man ook in liet geheim was. Dat gesprek had plaats in de tegenwoordigheid der gendarmen die gelast waren den gevangene te bewaken. On gelukkig dachten zij er niet aan, dien man op den stond zelf aan te houden. Hij is in alle ge val gekend en zal weldra voor den onderzoeks rechter moeten versschijnen. Het onderzoek over deze zaak wordt met iever voortgezet. Aanslag te Brugge. Woensdag nacht heeft hier een laffen aanslag plaats gehad, die hel leven van een persoon in gevaar van ster ven heeft gebracht. 'fij gelegenheid van eenen houtkoopdag had den twee personen, AIM. Coppenolle en de Geersem, twee werklié met het vervoeren van het hout gelast, dat zij gekocht hadden. Toen deze mannen hun loon trokken, kwam zekere Maes ook betaling eischen, ofschoon hij geen hand had uitgesteken. .Men weigerde hem iets te geven en dit maak te hem vvoedend en dreigend zegde hijDezen avond moet er een den roeper (de keel) af! Ook begon hij een groot mes te slijpen en zette zich in eenen donkeren hoek, om 's avonds de twee kooplieden af te wachten, die van een vrien- denleestje moesten komen. Op het gegeven oogenblik sprong Maes uit zijnen schuilhoek te voorschijn en bracht eerst Coppenolle vijf steken toe aan het hoofd, de armen en den rug. De Geersem die zijn vriend ter hulp kwam, bekwam ook verscheidene wonden,waaronder eene vin 12 centimeters lang, die zelfs tot in het been van den arm doordrong. Na ernstige opzoekingen is de moordenaar spoedig aangehouden. De toestand van M. Coppenolle is zeer erg de minste verwikkeling kan zijnen dood ver oorzaken. Itrandramp le Ilex (Tongeren.) Zondag namiddag ten één uur, hoorden de inwoners van Hex eensklaps de alarmklok. De woning der weduwe Neven, gelegen in de kom des dorps, stond in licht- laeie vlam. Aan redden viel niel meer te denken, want op een oogwenk joeg de tamelijk hevige wes- terwind het vuur naar alle hoeken der hoeve. Woning, schuur, stallen, alles brandde te gelijker lijd De peerden door den rook bedwelmd, brieschten en stampten geweldig. Dank aan een drietal moedige mannen, konden vier peerden aan het vernielend elemont onttrokken wordenhet vijfde moest in de vlammen blijven. Zeven varkens, eene geit, alsook het landbouwgetuig de huisraad en de kleêreD, zijn de prooi van hel vuur geworden. De overheden der gemeente bevonden zich spoedig ter plaatse. De woning der weduwe Neven moest al» verloren worden besehouwd, en men kon er enkel aan denken de aanpalende woningen legen de vlammen le vrijwaren. Op bevel van M. den burgemeester graaf d'Anscm- bourg, werden de reddingswerken begonnen. De ievengste pogingen werden gedaan, om de huizen te redden der \yeduwe Rangelei en van Jan Baidewijns, herbergier. Het eerste vatte weldra vuur door de overgroote hitte. Een kreet van angst ontvloog aan de beklemde borgt der saSmgepaklc menigte. En niet zonder reden hel buis der weduwe Rangelet is slechts door eene steeg ter breedte van eenen meter gescheidei van de prachtige woning, den eigendom van M. Houbrechis, scbepene. Honderden emmers water werden uit dezes vensters op de gloeiende massa geslingerd, want tot overmaat van ramp, wilde de brandspuit niet meer werken. De balken, de schouw en de muren van het bran dende gebouw werden weldra onvergehaald, en alzoo beletteden de hooge sleenen muren der wo ning Houbrechis, de vlammen nog tot aan het dak te stijgen. Eerst ten 5 ure, na ongehoorde inspanning, was men den brand volkomen meester. De groote hoeve van M den scbepene, hel huis van Jan Baidewijns, alsook een drietal woningen aan den overkant d6S steenwegs gelegen, en waarvan ééne reeds vuur had gevat, waren behouden. Het is dank aan het wijs bestuur van de gemeente- oyerheid, inzonderheid van M. graaf d'Ansembourg, die tot 's avonds op de plaats des onheils bleef, dank aan den iever, den moed van veel inwoners der gemeente, dat de ramp geene grootere uitbreiding heeft genomen. Men zegt, dat de schade door verzekeringsmaat schappijen gedekt is. De oorzaak van den brand is tot beden onbekend. Tweegevecht te Luik. Een twee gevecht heeft plaats gehad in het bosch Sl Jan, te Ougrée bij Luik, tusschen twee officiers van bet garnizoen van Thienen, luitenant Frederik de Sauvage en Henri Praille, doktor. Het had voor oorzaak een intiem drama, waarin, naar het scheen, doktor Praille, den luitenant grootelijks verongelijkt had 't was alweer een vrouwenkwestie. De voorwaarden van het tweegevecht waren de volgende Er mochten maar twee kogels gewisseld worden, de eerste op 30 en de tweede op 20 slappen. Het eerste schol was zonder gevolg en de getuigen wilden het gevecht doen staken, maar luitenant Sauvage drong aan op het tweede schot. Hij trof zijnen tegenstrever vlak in de borst, en deze viel als door den bliksem getroffen, dood neer. Sauvage de veronglijkte zijnde, had den ordonnaiicierevolver ais strijdwapen gekozen. Vier officiers hadden de plichtige rol van getuigen op zich genomen. De militaire overheid heelt een streng on derzoek ingespannen. Een jachtwachter heeft dezer dagen te Namen een wild zwijn aangetroffen en het eerst met hagel en daarna met een kogel ge kwetst. Het dier kwam op hem aan en de man zette zich gereed om de kolf van zijn ge weer tegen den roover te gebruiken doch deze keerde terug en vluchtte weg. Later werd het dier nog gezien door jagers, maar deze, door vrees bevangen lieten het onge moeid op tien stappen afstand voorbijloopen. Het zwijn heeft reeds veel schade, vooral aan de aardappelvelden aangericht. De Walen zijn bepaald door eene mani festatiekoorts aangetast. Terwijl de onderzoekskommissie in Vlaan deren, Antwerpen, en andere streken des lands haar werk kalm en beraden voortzet, zoeken de troebelmakers het volk nog steeds door liet algemeen stemrecht te verleiden. Duizenden en duizenden werklieden zegt de Etoile, waren naar La Louvière gekomen, om meetings le houden,te manifesteeren en maat regelen voor den 15 Augusti te beramen. Drie of vier zalen waren niet voldoende om al de aanwezigen te bevatten, en men moest nog vergaderingen in andere lokalen beleggen.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2