Prijsdeelingen. Kaatspel, Houtmarkt. drukte exemplaren van beide portretten, elk afzonderlijk gedrukt, zijn bij inschrijving te be komen aan 5 frank de twee. 2* Een feestmaal, waarop niet alleen al de leden van Het Davidsfondsmaar alle ware vrienden der vlaamsche taal- en letterkunde worden uitgenoodigd. De prijs van het banket, de wijn niet medebegrepen, is 3 frank. Men wordt vriendelijk verzorgd de inschrij- vingsbewijzen, ingevuld en vergezeld van het bedrag in postmandaat, te zenden aan den on- dergeteekenden schatbewaarder van het in- richtings komiteit, den heer A. Sifter, Hoog poort, 54, Gent. Dag en uur waarop de feest viering zal plaats hebben, zullen later bekend gemaakt worden. Wij koesteren het vertrouwen dat alle Vla mingen, weerdig van dien naam, dezen onzen oproep met geestdrift zullen beantwoorden. Gent, den 26 Juli 1886. De inrichtings kommissie De Sekrelaris, De Voorzitter, A. Bultynck. J. Lammens. De Schatbewaarder, A. SlFFER. Leden J. Verscheuren, kanunnik V. Bege- rem, volksvertegenwoordiger K. Lybaert, J" letterkundige. RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak Vander smissen. Het Hof van Cassatie heett het vonnis, waarbij M.Vandersmissen tot 15 jaar dwangar beid werd veroordeeld wegens moord op zijne vrouw, in zijne zitting van maandag verbroken, om reden dat de hr. gezworen Alvin geen Belg Het Hof heeft de zaak verzonden naar het Assisenhof van Henegouwen. Zaken De Gand-Delannoy en Defuitseaux. Het Hof heeft vervolgens ook de vonnissen ten laste van Delannoy, De Gand en Mej. Dan- delin en dit van Defuisseaux verbroken, om dezelfde reden. Deze zaken zijn verzonden naar het Assi senhof van Antwerpen. Woensdag was het de beurt aan de zaak- Anseele, die door het Assisenhof van Oost- Vlaanderen tot zes maanden gevangenis ver oordeeld werd. Na de besluitselen van M. Melot, advokaat- generaal, gehoord te hebben, heeft het hof de voorziening verworpen. Hetzelfde hof heeft ook de vraag tot verbre king verworpen van Valentour.die voor moord op eenen briefdrager in 't bosch van Dave, veroordeeld werd. Een steenkapper die een ezel zag voorbij gaan, zegde tot een politie-agent Daar is uw broer. Hij beweert dit gezegd te hebben om te lachen. Niettemin heeft de rechtbank hem ver oordeeld tot 8 dagen gevangenis en 26 fr. boete. Bij de uitspraak van het verbrekingsvonnis, betreffende de zaak Degand en konsoorten, wordt tevens gevoegd dat de burgerlijke partij (de erfgenamen Arasse) tot de kosten verwezen zijn. De kosten beloopende tot 48,000 fr. moesten zij zelfs nog betalen, als de beschuldigden door een nieuw vonnis veroordeeld worden. JapaanBch porcelein. Ir word te Luik een zonderling proces ge voerd. M. Moens, oudheidskundige, had aan M. Hortsmans, van Luik, eene schotel verkocht als zijnde oud japaansch porselein. Kenners, die ze gezien hadden, beweerden dat ze niet oud maar een modern namaaksel was. De zaak werd voor de rechtbank van Luik gebracht en MM. Van Duyse, Poswick de Ma- rotte en Renard, als experten aangesteld, ver klaarden eenparig dat de schotel modern was. Gevolgenlijk werd M. Moens veroordeeld om zijne schotel voor den koopprijs, 457 frank, terug te nemen. M. Moens hield zich echter niet voor geklopt. Hij eischte op zijne beurt, dat M. Handelaer. van Brussel, van wien hij de schotel gekocht had, ze zou terug nemen. De koophandels rechtbank van Brussel stelde drie andere ex perten aan, MM. Volant, Stroobant en de Brouwere, en deze verklaren nu dat de scho tel meer dan eene eeuw oud en echt japaansch is. Nu spant M. Moens een proces in tegen de drie experten door de rechtbank van Luik aangesteld, en vraagt hun tien duizend franks schadeloosstelling. Maar die experten blijven de echtheid der schotel betwisten, en houden daarenboven staande, dat zij niet kunnen vervolgd worden, zelfs indien zij zich bedrogen hadden, daar het hier eene kunstschatting betreft en zij vragen daarbij vijftien duizend franks schadevergoe ding, voor het nadeel door dit proces aan hunne faam toegebracht. M'DeDeyn, van Gent, welke in die zaak pleit, vraagt du, dat er drie nieuwe experten zouden benoemd worden, doch ditmaal onder de vermaardste mannen der wetenschap ge kozen, om de schotel op nieuw te onderzoe ken. Heden zaterdagzaler in dit zonderling proces uitspraak gedaan wordën, WETTELIJKE BESLUITEN. M. A. Goossens, ontvanger van Haeltert, gaat over naar Uccle, en M. Grégoire, ontvan ger, te Uccle, wordt ontvanger te Haeltert. Het bureel van den nieuwen ontvanger is nu gevestigd ter estaminet, De Sterre, op de Graanmerkt te Aalst. M. Wilmet, ontvanger der domeinen te Aalst, gaat over naar St. Nicolaas en wordt te Aalst vervangen door M. C. Hermans, ont vanger te Eecloo. In 't St, Jozefs-College, t© Aalst, bestierd door de EE. PP. Jesuïten, op Woensdag 11 Oost, om 8 1/2 ure 's voor middags. In 't St. Martinus-gestieht, te Aalst, op Dijnsdag 10 Oogst, om 9 ure 's voormiddags,ter Stedelijke Schouwburgzaal. In 't Gesticht van den II. Aloï- ziu> van Gopzagua te Gyse- gein, op Donderdag 12 Oogst, om 9 ure 's voormiddags. In t Klein Seminarie, te St. Nicolaas, op Donderdag 12 Oogst, om 9 ure des voormiddags. ^KIESKRONIJK. Het kieskomiteit van St-Nikolaas heeft eene vergadering gehouden, waarin burggraaf Vilain XllII tot kandidaat voor de Senaatkie- zing van 10 dezer werd uitgeroepen. In zijne fransche redevoering heeft de kan didaat zich voor de bescherming van den handel verklaard. M. Vilain XllII sprak de vlaamsche en fran sche talen met hetzelfde geraak. In de eerste taal bracht hij hulde aan de nagedachtenis van M. Malou.den uitmunten den staatsman, dien het land en het arrondis sement St-Nikolaas verloren heeft. Hij vatte zijn programma in drie woorden samen Flamingant, katholiek en vriend van den landbouw. GEMEENTERAAD. Kwestie der beirruiming. Onze Gemeenteraad heeft zich maandag jl. onder anderen onledig gehouden met de kwes tie der beirruiming. De Concessie, of beter gezegd, het recht van gedurende een tijdver- loog van 10 jaren, de gemakputten bij klaren dage, te mogen ruimen wordt verleend aan den heer Camiel De Conitick-De Windt, koop man alhier ter stede. De Goncessionnaris moet zich voorzien te zijnen koste van de noodige toestellen, ten einde den beir te kunnen ruimen zonder slank, storting, vuiligheid of ongemak voor de bur gerij. De Stad behoudt zich het recht, laterals 't goed geoordeeld wordt, het monopolium te verleenen aan den Concessionnaris in dit geval zal deze laatste gehouden zijn haar jaar lijks eene pachtsom van 5000 franks te be talen. Heden bestaat dus 't monopolium nog niet, 't is te zeggen, dat de verplichting nog niet beslaat voor de burgerij de gemakputten door 't nieuw stelsel te laten ruimen, in welk geval, zij den beir gratis moeten afstaan. Onnoodig dus er over uit te wijden. Wij zullen dus spreken van 't gene nu komt tot stand gebracht te worden. De burgerij mag gelijk voorheen den beir verkoopen en hem laten lossen door de koo- pers, 't zij hoveniers, landbouwers, schippers, enz., mits zich te schikken naar 't reglement op 't stuk. Niemand is verplicht zijnen beir af te staan of te verkoopen aan den Concessionnaris. Alwie zijn gemakput wil laten lossen, bij klaren dage, volgens het nieuw stelsel, moet de Concessionnaris acht dagen op voorhand verwittigen, doch, in dees geval, wordt de beir hem gratis afgestaan. De Concessionnaris mag den beir niet hoo- ger verkoopen dan tegen 60 centiemen den hectoliter. Mits dezen prijs moet hij hem voe ren of afleveren tot op een kilometer afstand, Voor iederen kilometer verder betaalt men 5 centiemen per hectoliter voor zooveel de wegen gekasseid zijn. De begonnen kilometer wordt vooreen geheelen gerekend. Geen schip mag met beir geladen worden in de nabijheid der woningen. Alle inwoners mogen altijd bij klaren dage hunnen beir gebruiken voor het mesten hun ner hovingen voor zooveel zij de openbare straat niet moeten betreden, Er wordt aan de eigenaars bevolen de ge makputten op lijd te laten ruimen en in goe den staat van onderhoud te houden. Alle gemakput die zijne waters laat door dringen 't zij door den grond, 't zij door de muren, zal op aanklacht van den concession naris, en bij weigering van den eigenaar, door de zorgen der polieie en ten koste van den eigenaar hersteld worden. (Deze bepaling zal maar van kracht wezen wanneer het monopo lium zal verleend zijn.) Het reglement van 1849 op het ruimen van den beir, liet slechts toe te ruimen in de maan den Oktober, November, December, Januari, Februari, Maart, April en Mei. Gedurende de maanden Juni, Juli, Augusti en September, was het volstrekt verboden, en 't is slechts bij gedoog en vergunning van den heer Van Wam- beke Burgemeester, dat men,deze laatste jaren, gedurende deze maanden, heeft mogen lossen. Volgens het nieuw reglement mag men nu gedurende gansch het jaar beir ruimen. In de wintermaanden van 40 ure 's avonds tot 4 ure 's morgens en in de zomermaanden van 11 ure 's avonds tot 4 ure s morgens. Den burgers wonende binnen de eerste om grenzing op het plan aangeduid door eene roode lijn, is het, op straf van boete, verboden hunne gemakputten te ruimen of te laten ruimen bij klaren dage ten ware men van 't nieuw stelsel gebruikt maakte. Deze eerste omgrenzing is op het plan aan geduid als volgtBrabantstraat te beginnen aan de woning des heeren Schotte-Decasteker medebegrepen, Houtmarkt, Zonnestraat, Kei zerlijke plaats, einde der Nieuwstraat, Vrijheid straat, Esplanadeplein, Fabriekstraat, Fabriek- plaats, Cumontstraat, Koophandelsstraat, Nij verheidstraat, Vaart, Moutstraat, Verkens- markt tot aan de Steenebrug, Hoogevesting, tot aan het Sas en van daar verbonden met rechte lijn aan de woning Schotte. Binnen de 2* omgrenzing op 't plan aange duid door eene blauwe lijn, is 't alleen toege laten, bij klaren dage, zonder het nieuw stel sel te moeten gebruiken.beir te ruimen aan de inwoners die landbouwers zijn. Dus deze die geene landbouwers zijn mogen alleen des nachts ruimen ten zij zij van 't nieuw stelsel gebruik maken. Deze tweede omgrenzing is op 't plan met eene blauwe lijn aangeduid als volgthet overige der Brabantstraat, Erembodegemsch- straatje, St-Jansstraat, twee straten nog zon der naam uitkomende aan deze laatste, Gee- rardsbergschestraat tot aan den Postweg, St-Jobstraat tot aan het Kalfstraatje, Kalf- straatje. Schoolstraat tot aan het magazijn der Stad, Gasometerstraat, Gentscheslraat tot aan het huis Leopold Audaert, Dendermond- sche steenweg linker zijde tot aan het huis Frans Coppens, en rechterzijde tot aan het straatje, Veldstraat, Denderstraat, Hoveniers- straat tot aan de herberg Roomen. Hieruit blijkt dus dat alle de inwoners van j Mijlbeke, Schaarbeke, St-Job, enz., mogen j blijven beir ruimen zoo als vroeger als 't hen best past. De Gemeenteraad heeft de overtuiging dat het nieuw stelsel van ruimen, wanneer al de voordeelen die er aan verbonden zijn, goed zullen gekend wezen, algemeen zal gebruikt worden. De Commissie van openbare gezondheid wenscht het Stedelijk Bestuur geluk met dezen maatregel welken den besten invloed op de openbare gezondheid zal uitoefenen vooral wanneer hij algemeen zal toegepast worden. Twee Raadsleden waren afwezigMM C. Liénarl, en F. Moyersoen twee leden stemden legen MM. J. De Cock en L. Van Mol een lid onthield zich M. Baron Bethune. Zoo als wij in ons nummer van 51 juli meld den, zijn de afgcveerdigden der maatschappij van St-Rochus. bijgestaan vandeheeren Volks vertegenwoordigers l>e Saedeleer, Systerman, Fan Wambeke en Woeste, bij den achtbaren heer minister van landbouw in gehoor ont vangen. Wij laten met voldoening weten dat de heer minister, na lezing van 't rekwest en de zoo gegronde aanprijzing van de heeren volksver tegenwoordigers gehoord te hebben, de aan vraag der hopkoopmans heeft ingewilligd. Donderdag was bet de dag dat ons gemeen tebestuur over deze zaak te handelen had, maar menheeftde zaak verschoven lot maandag aanslaande, om besproken te worden in open bare zitting ten 3 ure namiddag. Wij kunnen niet genoeg onze achtbare Raadsleden aansporen, deze zoo schoone en hoogst belangrijke vraag rijpelijk te overleg gen, want zoo als M, Systerman zelfs het aan den heer Minister zegde, hangt van dees vraag stuk af ofwel de ophelp, ofwel de ondergang van den handel en bouw der hop. Zie hier die woorden. M. de Minister, indien er welhaast geene maatregelen genomen worden om de hop te plukken zonder stelen en bladeren en te droo- gen zoo als in anderelanden, voorzeg ik dat, vóór twee jaren verloopen zijn, de handel en de bouw der hop te niet zijn. Heden zijn wij brouwers al verplicht een deel onzer verhrui- king in de vreemde te koopen en wordt er geene verbetering aangebracht zullen wij ver plicht zijn daar alles te moeten koopen. Noch tans verbeterde men de pluk en het droogen zoo het elders gedaan wordt, dan zouden wij hooger prijzen betalen en aan de Belgische hop den voorkeur geven. Medegedeeld 0^^ Wij achten het noodzakelijk te ver klaren dat De Denderbode in deze zaak niets anders betracht dan de ontwikkeling van den hoppebouwen handel te bevorderen, en, wij herhalen het, onze kolonnen zijn ten dienste van alwie deze kwestie wil behandelen in dezen of genen zin. Zondag 8 Augusti, om 10 ure voormiddag. Pierre Bauwens tegen Nicolas Van Mieghem. Om 2 ure namiddag. Victor De Vos tegen Désiré Van Sinay. Om 3 1/2 ure namiddag. Theophiel Praet (Nieuwerkerken,) tegen Al. Van Vaerenbergh (Erembodegem.) ALLER H ANDERE U WS Programma van 't Concert 't welk zal gegeven worden door de Konink lijke Harmonie, op liet Kiosk ter Groote Merkt, op Zondag 8 Augusti, om 11 3/4 ure voor middag 1. Marche militaire. 2. Redowa. Meurice. 3. Ouverture. Vanden Bogaerde. 4. La Reine desFleures. 5. Penserosa, fantaisie, 6. Final. Morgen Zondag 8 Augusti zal de Bond der Katholieke Bekwaamheidskiezers, eenen eer sten uitstap doen naar Mijlbeke. Vergadering om 4 1/2 ure des namiddags, ter estaminet, Oude koning van Spanje, bij Pieter Leleu, Merkt. Optocht met muziek aan 't hoofd, om 5 ure stipt. Terugtocht om 8 ure des avonds, met fakkellicht. De Katholieke Bekwaamheids kiezers worden verzocht zich bij den stoet te vervoegen. Stoomtram. Aalst-Oordegem. Onze Stedelijke Raad heeft de kwestie van dezen Stoomtram besproken. Hij heeft besloten dat de stad er voor haar aandeel zal tusschenkomen en de daarstelling van deze nuttige baan krachtdadig ondersteu nen. Openbare Werken op de Zate en Hertshage. Naar wij vernemen komt de heer Minister van landbouw, nijverheid en openbare werken ten gevolge van het onder houd dat eene deputatie onzes Gemeenteraads met hem heeft gehad, te beslissen dat het gou vernement voor de helft zal tusschenkomen in de kosten voor 't gene de kaaien en bruggen betreft. De plans zullen kortelings de noo dige goedkeuring verkrijgen. De loskaai op de Hertshage en de brug over de Vaart, aan den Zwarten Hoek zullen werken wezen die machtig zullen bijdragen tot de ont wikkeling onzer stad en tol den bloei van handel en nijverheid. De brug aan den Zwarten Hoek zal toelaten, het volkrijke gehucht Mijlbe ke door een rechtstreeksche en gemakkelijke baan met onze reizigersstalie te verbinden. Dit zoo gewenschte doel kan niet bereikt wor den wanneer voor onze koopwarenstatie het plan Blondiau verkozen wordt. De beslissing van den heer de Moreau, die, volgens ons, met den toestand moet bekend zijn, is de veroor deeling van hooger bedoeld plan, of beter ge zegd, van den Kemel der Kemels Zwemdok. Ter oorzake van het on gunstig weder van vrijdag jl. zal het Zwem dok ter beschikkinggesleld worden der Dames en Juffers Dijnsdag 10 Augusti aanst. van 6 ure vóór tot 4 ure namiddag. Onze jeudige Stadsgenoot, de heer ba ron Karei Bethune, leerling aan 't College der EE. PP. Jesuïten alhier ter stede, komt het exaam van aanneming te ondergaan, ter school van den genie, gehecht aan de Hoogschool van Leuven hij bekwam 57 pun ten op 66. Proficiat Aan wie 't behoort. Op verscheidene plaatsen der Stad wordt op 't oogenblik bitter geklaagd over den verpesten den stank die de ontvangers der stadsgoten in den omtrek verspreiden. Naar men ons verzekert, worden de ontvan gers hedendaags niet of wel te weinig ge- kuischt. Op zekere plaatsen heeft men besta- tigd dat het slijk zoodanig overvloedig is dat er schier geen water meer overblijft en de werking van den luchtafsnijder onmogelijk is. In 't belang der openbare gezondheid is 't nog- tbans noodzakelijk dat er maatregelen geno men worden. Maandag rond 2 ure des namiddags, viel Camiel Liebaut, schaliedekker alhier ter Stede, van de dak des huizes van den heer H. De Smet, notaris te Erembodegem. Oe ongeluk kige kwam met de borst en buik U: t echt op het ijzeren hek voor het huis geplaatst en bekwam verschrikkelijke wonden aan de wel ke hij des anderendaags 's morgens omtrent 5 ure overleed. Liebaut was een voorbeeldige werkman hij laat eene weduwe en minder jarig kind na. Maandag 11. viel het jongentje Van Nuf fel Charles, zoon wijlen Florent, oud 6 jaren, in het water omtrent het springsas op de oude Zate alhier.Op 'tnoodgeroep der omstaanders, snelde de agent van politie Caryn, aldaar van dienst, toe, sprong gekleed in het water en was zoo gelukkig den kleinen drenkeling te redden. Deze moedige daad verdiend eene eervolle belooning. M. Buis heeft eene overeenkomst getee- kend met eene engelsche maatschappij, voor de elektrische verlichting van het centrum der stad. De draden zullen in den grond gelegd worden. Het is zeker, zegt de Patrie, dat M. Beer- naert voor 15 augusti teruggekeerd zal zijn. Zijne reis naar Schotland heeft enkel voor doel de te waterialing bij te wonen, van den twee honderdsten stoomboot der maatschappij van Glasgow. De minister is op zijne reis ver gezeld van zijne echtgenote, alsook van den graaf en de gravin John d'Oultremont. M. Vander Smissen in zijne woning. M. Vander Smissen heeft vrijdag lestleden de toelating bekomen zich per rijtuig, en verge zeld door twee bewakers der gevangenis van St-Gilles, naar zijne woning te begeven. Hij heelt van deze oogenblikken gebruik ge maakt om zekere zakeri te regelen en bezit te nemen van eeuige belangrijke papieren. Als advokaat, bezat hij geheime stukken, welke hem door sommige personen werden toevertrouwd. T Was om daar orde in te bren gen, dat de toelatingom zich naar zijne woning te begeven hem werd vergund. Nooit werd in dergelijke gevallen deze toe lating aan andere beschuldigden geweigerd. Dit belet nogtans niet dat de liberale druk pers van dit huiselijk bezoek met veel ophef spreekt en er een drama van maakt, waarin kwaadwilligheid zichtbaar de hoofdrol speelt. Wij verzwijgen dan ook liefst al de bijzon derheden over een zoogezegd feestmaal en een aandoenlijk bezoek van zijn dochterke, die tijdens het verblijf van M. Vander Smissen in zijne woning zouden hebben plaats gehad* Evenmin hechten wij geloof aan de woorden van vaarwel die M. Vander Smissen in den mond worden gelegd, op het oogenblik dat hij zijne woning weêr verliet a Vaarwel, huis, dat ik voor haar tot een paleis had ingericht, en dat nu een graf zijt geworden, waarin al mijn geluk ligt- begraven Heeft M. Vander Smissen inderdaad deze woorden uitgesproken, dan zijn zij in alle geval slechts de trouwe uitdrukking eener ver schrikkelijke waarheid Ziethier volgens den Courrier letterlijk wat er gebeurd is bij het bezoek Vander Smissen in zijn huis Donderdag werd M. Michel,policie-kommis- saris van St-Joost-ten-Noode op het parket geroepen door M. Van Maldeghem, die hem de noodige stukken overhandige, waardoor toela ting werd verleend M. Vander Smissen uil de celegevangenis te halen, en hem onder goede bewaking naar het huis te geleiden waar hij gewoond heeft. Bij deze brieven waren de noodige inlich tingen gevoegd, over de maatregelen die dien den genomen te worden, om alle mogelijke poging tot ontsnapping te doen mislukken. De toelating was geldig voor twee dagen, maar bevatte het uitdrukkelijk bevel, den ver oordeelde onmiddelijk terug te voeren, indien zijn aanwezigheid in zijne woning lot samen scholingen of betogingen zou aanleiding ge ven. Gedurende het verblijf in zijn huis, was het hem toegelaten bezoeken te ontvangen van personen, die zich bij hem zouden aanbieden. Vrijdag morgend ten 5 ure bood de kommis- saris zich bij den bestuurder van de gevange nis aan met de bedoelde stukken, en onmidde lijk werd M. Vander Smissen uit zijne cel gehaald, en na de noodige formaliteiten op de binnenplaats der gevangenis gebracht, waar een rijtuig wachtte. Hij nam plaats met den kommissaris en bij het uitrijden der poort volgde een ander rij tuig met twee agenten het eerste. Ten half zeven kwam men in het huis van den Leuvenschensteenweg aan. M. Vander Smissen is er gebleven tot half acht 's avonds. Ilij heeft er orde in zijne pa pieren gesteld, zijne zaken geschikt, zijn kind ontvangen, kortom, niets gedaan waar het publiek eenig belang in te stellen heeft. Toen de kleine Madeleine hem 's avonds verliet, weende zij zeer veel, maar was toch tevreden, haren vader daags nadien weêr te zullen ontmoeten. Bij zijn vertrek uit de woning nam hij eene valies meê, alsook een koffertje met juwee- len, die aan de famillie zijner vrouw zullen terug gegeven worden. Verleden Zaterdag heet het bezoek zich in dezelfde omstandigheden hephaald, en van het feesten, banketteeren, teeren en smeeren, is letterlijk geen woord waar. De liberale gazetten, onder andere de Nation, houden slaan, dat het gouvernement de rechten op den alkool verhoogd heeft. De wet, zegt het blad, geeft de vrijheid die te verhoogen of te verlagen. Welnu, het gouvernement heeft die vrijheid niet. Het moet dc belasting toepassen zooals zij door de wet vastgesteld is, in evenredigheid der opbrengst, en naar de opgaven der venfika- teurs. De belasting werd door het ministerie- Malou van 75 op 64 gebracht en toen waren MM. Graux, Crocq, Balisaux, enz., de hevigste tegenstanders van die vermindering. Een kerel van ongeveer 20 jaar oud, ont moette in de weiden van Toren-en-Taxis, te Laken, een achtjarig meisje dat haar tweejarig zusterken op den arm droeg. Hij nam haar het kind af en bracht het eenen slag toe op het hoofd. Toen wierp hij het oudste meisje op den grond, doch het slachtoffer verweerde zich krachtdadig. De misdadiger deed haar een strop om den hals, maar op ditoogdnblik kwam een werkman der naburige suikerfabriek aan en greep de ellendeling vast. Hij bracht den misdadiger naarhet poliiiebureel, van waar hij naar de gevangenis gevoerd werd. Maandag namiddag had de burgerwacht van Mechelen zich in den omtrek van Ste- Cathariua-Waver begeven om aldaar zekere manceuvers uit te voeren. Veel volk was op de aangeduide plaats bijeen gestroomd om den kleinen oorlog bij te wonen. Op het gehucht Bruinekruis was het dan ook waarlijk kermis. Rond 7 ure werd M. Rombauts, officier der bestuurlijke polieie, die zich aldaar bevond, door eenige personen verwittigd, dat een reeds bejaarde kerel, twee jonge kinderen, de ge- zusterkens V,..., van 7 tot 8 jarenoud, buiten de Koeipoort had meegelokt, en zich met hen naar eene algelegene plaats had begeven. On getwijfeld was het met een misdadig inzicht. M. Rombauts zond aanstonds zijne agenten in alle richtingen en deed zelf alle mogelijke opzoekingen. Hij gelukte. Wanneer M. Rombauts rond 7 i/a ure, bui ten de Kathelijnepoort, het pad genaamd Donkereweg insloeg, vond hij daar den aan- geduiden man, zich overleverende aan de walgelijkste feiten. De schelm had de kinderen reeds tot driemaal toe op de schandelijkste wijze mishandeld. Zonder de tusschenkomst van M. Rombauts zou de kleine V... misschien het lot van Joske Danys, te Antwerpen, onder gaan hebben. Het kind werd onmiddelijk verzorgd. Zijn toestand is thans voldoende. Het zusterke had de vlucht genomen. Het monster werd onmiddelijk aangehouden en op het policie-bureel ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. Het on derzoek heeft tot twee ure van den nacht ge duurd. V... heeft volledige bekentenissen gedaan. Hij werd vroeger nog voor dergelijke feiten veroordeeld. Hij is 56 jaren oud en leeft gescheiden van zijne vrouw. Die schandige misdaad heeft te Mechelen en in het omliggende eene groote opschudding teweeg gebracht. Handelsblad De Vooruit koudiglaan.dat er te Gent zon dag 8 augusti, eene groote stoet van socialis ten met muziek en vaandels de straten zal doortrekken, als repetitie der betooging van 15 augusti te Brussel. Een schipper die van Antwerpen vaarde, zag op de hoogte van Zele een persoon in een bootje zitten visschen rnel een regenscherm open, ofschoon het niet regende. Op den groet van den schipper gaf de visscher geen ant woord en toen de trekkers met hunne lijn den regenscherm aanraakten, gaf hij ook geen tee- ken van leven. Naderbij komende zag men dat de man gestorven was. Hij hield den paraplu nog met de eene en de poer, waar hij meê vischte, in de andere hand geklemd. Hij laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Men meldt, dat er in de gemeente Moor slede eene moordpoging gepleegd is in zonder linge omstandigheden. Een pachter wiens meubelen enz. aangeslagen waren beproefde een peerd te verbergen. De gatnisaire, dit be merkende, belette hem zulks, maar de pachter nam woedend een geweer en loste een schot op zijnen tegenstrever. Deze niet geraakt zijnde, verborg zich in een gemakhuisje, maar hij werd door den woestaard opgevolgd en door een tweede schot in volle borst getroffen Zijn toestand is gevaarlijk. De moordenaar is aangehouden. De vlaamsche beweging breidt zich uit tot de waalsche provinciën. Zoo vernemen wij, dat een leergang van vlaamsche taal in October aanstaande zal ingericht worden in het vrij kollege van Bellevue-Dinant, provincie Na men. Die Walen geven ten minste blijken van gezond verstand. Volgens le Peuple hebben de beschuldig den van Baudouxgeene demokraten-advokaten gevonden, om hen te verdedigen. In die gevallen hebben de beschuldigden zich verplicht gezien, katholieke advokaten te vragen. Het volk opjagen, dat gaat maar als het volk moet verdedigd worden, draait men het de hielen toe.... De gendarmerie van Kortrijk, heeft den genaamden B. C. aangehouden, voor aanslag op een negenjarig meisje van Rumbeke. Deze kerel heeft voor aanslagen op hetzelfde kind reeds vijf veroordeelingen ondergaan, waar onder eene van 15 maanden gevangenis. Het gerecht zal hem ditmaal waarschijnlijk voor langen tijd onschadelijk maken. Met de toore, kwam er te Dixmude een jongeling toe, geheel net gekleed en beleefd van manieren. Hij zegde uit het fransch leger weggeloopen te zijn. Mijnheer viel toe in eene welbezoclite herberghij had en dronk wel en zag het op geene flesch champagne. De baas dacht eenen goeden kalant te hebben ongelukkiglijk, de kalant is de plate gepoetst, waarschijnlijk naar hel Fransche. Buiten zijne tere in de herberge, staat hij nog 50 frank ciga- ren bij eenen tabakverkooper. Zonder de voor zichtigheid van eenen huurhouder, ware hij weg met een peerd, dat hij gekocht had aan eenen Dixmudenaar, maar niet betaald. De landbouwers van Hasselt, klagen over den overvloedigen regen. De aardappel ziekte vertoont zich schier overal, en men vreest voor het schieten van het koren. FRANKRIJK Ziehier den lest gekenden uitslag der depar- lementeele kiezingen in Frankrijk 1427 kiesomschrijvingen op 1436 169 balloteeringen. 1248 bepaalde uilslagen. 859 republiekanen. 409 konservatieven. De republiekanen winnen 80 zetels en ver liezen er 83. Dus «en verlies voor de republiek van 5 zetels. President-spaarkas. President Grévy ont vangt jaarlijks uit de fransche schatkist 500,000 fr. reisgeld. Hij heeft echter de gewoonte wei nig of niet te reizen. Slechts verblijft hij jaar lijks eenigen tijd te Mont-sur-Vaudry. Wanneer hij de reis daarheen betalen moet wat nog de vraag is dan kost die reis 94,60 fr. Jaarlijks bespaart M. Grévy dus op deze inkomsten 299,905 fr. 40 c. Vermenigvuldigt men deze som met het aan tal regeeringsjaren van den president, dan komt men tot deze gevolgtrekking, dal hij alleen op het reisgeld 2,389,297 fr. 20 c. bespaarde. Een echte spaarkas, die M. Grévy. De leste krijgsgevangene. Dezer dagen is te Angers een der mobielen van het Maine et

De Denderbode | 1886 | | pagina 2