Kaatspel, Houtmarkt. Borinage, 5 roode, 2 van maatschappijen. Charleroi, 2 roode, 1 nationaal, 1 geel. Centrum, 2 zwarte, 18 roode, i van maat schappij. Luik, 5 roode. De Paleizenplaats was van 2 ure afgesloten, even als het Park. De Wetstraat is vrijgebleven. Ten 3 ure trekt de stoet voorbij de minis- teriën. Er hebben geeue betoogingen plaats, eenige kreten, om kwijtschelding te vragen, uitgezonderd. In het ministerie van buiten- landsche 2aken, bemerkte men eenige dames en kinderen op het balkon. Aan hel hoofd der Henegauwsche groep wordt de roode vlag gedragen door eene vrouw, die veel op Louise Michel gelijkt. Dit verwekt den algemeenen lachlust. Sommige lieden iii deze groep loopen bloot voets, uit oorzaak der vermoeienis. Het zijn waarschijnlijk ongelukkigen, die den weg naar Brussel te voet hebben afgelegd. Ook vond men er een, die tegen een huis geleund stond en zelfs geen geld had om in eene herberg te gaan. Een burger gaf den man eenige muntstukken en hij kon zich gaan ver- frisschen en uitrusten. Op den Henegauwschen boulevard voerden eenige manifesteerders een Carmagnole-dans uit. Ook, daar was plaats. Het publiek hield er zich geheel terzijde en de stoel kon zonder moeite de geheele breedte van den boulevard innemen. De radikale bladen overdrijven het getal der manifesteerders. De Patriote heeft ook eene opstelling gedaan en men bestatigdede aanwezigheid van 10,960 manifestanten hierin begrepen 800 vrouwen. De muziekkorpsen zijn niet meêgeteld. De toejuichingen, waarvan de depechen Havas zoo dikwijls spreken, worden door de brusselsche bladen niet bevestigd. Wel hoorde men geene vijandelijke betoo gingen, maar ook weinig of geene toejuichin gen. De bevolking is geheel onverschillig gebleven. De juichtonen en kreten zegt VEtoiledie in de straten gehoord werden, kwamen voort van de manifesteerders zelve, wanneer zij eene dame op den balkon, op eene tweede of derde verdieping met eenen rooden parasol zagen zwaaien. Bij eenen beenhouwer op de Anspachlei stak op de 4e verdieping eene roode vlag uit. Dit wekte den geestdrift op en de Marseillaise werd voor de 1000° keer gespeeld en gezon gen. De regelmatige gang van den stoet werd dikwijls onderbroken en de Etoile zegt dat op den Waterlooboulevard de geestdrift bitter klein was. Ten hoogste een honderdtal gapers gaven zich de moeite te blijven staan. Wat de gezangen betreft die in den stoet gehoord werden, dezelfde Etoile bekent dal hel lied O, Vandenpeereboom, dat voor hel ministerie aangeheven werd geen den minsten bijval heeft gehad. Wij hebben hooger gezegd dat de ministers gedurende den uittocht vergaderd waren. Wij vernemen dat M. Beernaert aan deze vergadering geen deel heeft genomen, daar hij Schotland nog niet verlaten heeft. IVa den stoet. De stoet gaat ten half vier ure op de Rogier- plaats uiteen. Zij, die hem hadden samenge steld, verdwijnen in dichte rangen langs den Boulevard Botanique. Eene zeer talrijke menigte bezet de voetpaden en de uitwegen der plaats, Het verkeer per rijtuigen en tramways is er door onderbroken, zoodanig groot is het ge drang van het volk. De manifesteerders verwijderen zich in groe pen, die welke op den trein moeten plaats nemen in de Zuiderstatie, langs den Boulevard du Nord en de rue des Fripiers de anderen begeven zich naar de Allée-Verie of verbreken de rangen en nemen de koffiehuizen in. Dit alles wordt overigens in de beste orde uitge voerd. Meest al de manifesteerders zien er zeer vermoeid uit en schijnen haastig om de statie te bereiken en plaats op den trein te nemen vooral diegenen van Heneganwen zijn zicht baar bevreesd elkander te verliezen en trek ken af met verhaasten stap. In eenige afge zonderde groepen heerscht zelfs een oogenblik onrust. mengen of in de koffiehuizen ophouden, kan niets meer aan de gebeurteuissen vau 's mor gens doen denken. In den omtrek der Zuiderstatie heerscht veel leven en bedrijvigheid ook langs dien kant hebben de manifesteerders de koffiehuizen ingenomen en peuzelen zij met zichtbaren eetlust en de vroolijkheid op het gelaat. Vele mijnwerkers zijn op de voetpaden gezeten in de houding, welke zij aannemen gedurende de rusturen in de koolputten. Velen benuttigen den tijd die hun overblijft, om de foor te gaan zien en er wat speelgoed te koopen, als eene herinnering, die zij uit Brussel zullen mee dragen. Hier ook laten vrouwen hun geld ge makkelijk rollen. Zij kunnen niet weêrstaan aan de bekoring, waartoe de groote geopende magazijnen aanleiding geven. De Gazette zegt dal het personeel van den amigo het nooit zoo gemakkelijk heeft gehad. Slechts drie personen hebben er verblijf ko men vragen. Nergens heeft de manifestatie een vollediger fiasco gemaakt dan te Vervieis. Op eene bevolking van 62,000 zielen (stad en omstreken), waarvan 35,000 werkliê, heeft men slechts 48 manifesteerders kunnen op trommelen. Ensival, met 6200 inwoners waarvan 4500 werkliê, zond 70 man. Pepinster, met 4500 inwoners, waarvan 3000 werkliê 12 man. Dolhain zond slechts 2 manifesteerders van de 5000 inwoners, waaronder 3000 wer kliê. Hel Journal de Bruxelles zegt dat de groep van Ninove ook eene roode vlag bij zich had, gedragen door eene reusachtige vrouw. De Ninovieten schenen niet weinig fier over hunne vaandeldraagster te zijn. Ketjes, dieM. Malou zoo goed de voyoueratie van Brussel noemde, hadden maar één spijt, namelijk dat alles zoo rustig afliep en er geen ruiten in te kloppen vielen dat de policie niet beleedigd en het publiek niet afgerost werd. Kortom dal er niets te verdienen viel. Men heeft die lieve jongens uit deu stoet ge weerd en de policie had de oogen open. Opmerkelijk In het kamp der socialisten klaagt en verma- ledijdt men die luirikken. die zich in eene koets laten trekken. De Gazelle zegt dat eenige socialisten revanche hebben genomen zij reden triomfantelijk in open rijtuigen over de boulevards Het aclees. Na een streng onderzoek door de gendar merie in alle brouwerijen, mouterijen, en kelders der brouwers te Eltmann gedaan, en de in beslagneming der briefwisselingen en rekeningen, werden, alleen in het district Memmingen, vijf en twintig brouwers ver volgd. Het gerecht werd op het spoor dezer on noembare vervalsehing gebracht door de fail liet van hel huis Wich en C°. te Munich, wiens bieren zonderlinge en eerlooze veropenbarin gen inhielden. Is het niet betreurensweerdig een zoo groot getal personen zich te zien opvullen met deze dranken zonder naam, en zulks ten koste van hunne gezondheid en hun leven? Men kent ze allen, die diinkers van ongezonde bieren, aan hun opgezwollen gelaat, aan hunne slijmigheid en aan het verstompen van hun verstand. Zou men het gelooven Onlangs heeft men eene statistiek uitgegeven behelzende hel getal hectoliters bier, in 1885 door de brouwe rijen van Munich verzonden. Men telde niet minder dan 499,076 hectoliters Daarna houde men rekening der overgroote sommen die deze oneerlijke invoerders komen inzakken, ten nadeele der brouwerijen vau ons land en vooral ten nadeele der openbare ge zondheid. LANDBOUW. De Land-en Tuinbouwbond van Vorst bij- Brussel, zal Zondag 29 Augusti, in de ruime lokalen der brouwerij en mouterij van den heer A. Borremans, Eerevoorzitter des bonds, eene tentoonstelling openen van land-tuin-en hofbouwprodukten, alsmede van hofgevogelte en hondenrassen, de Hopteelt vooral zal er eene voorname plaats bekleeden. Het bestuur heeft niets verwaarloosd om deze tentoonstelling zoo nuttig als aangenaam en leerrijk te maken. Voordrachten over mel- kerij, hoppeteelt en akkerbouw zullen dage lijks door bekwame landbouwkundigen gege ven worden, de voordracht over hopteelt en de middelen om dezen tak van landbouw gelijk te stellen met die van Duitschland zal gegeven worden Zondag 29 Augusti, om 5 ure namiddag, door den heer P. Van de Voorde, landbouwkundige te Anderlecht. Wij kunnen onze lezers niet genoegzaam aanraden deze tentoonstelling te gaan bewon deren. De bevolking, die volkomen gerust is ge steld, sluit zich dicht bij de Borains aan en bij anderen die inderdaad een goed uiterlijk heb ben. De menigte lacht hartelijk omdat ver scheidene van hen hunne leerzen hebben uit getrokken, ten einde beter te kunnen gaan; de Borains lachen meè en op die wijze ziet elk er welgezind uit. Men verwijdert zich enkel voor eenige groepen, die er somberder uitzien. De manifesteerders van Gent, Antwerpen en Luik, die zich iu de nabijheid van hun vertrek punt bevinden, halen hunnen knapzak te voor schijn en beginnen hunne boterhammen op te eten. De nieuwsgierigen omringen dit kamp en scheppen vermaak in den spoed, waarmee deze ledige magen zich vullen. In de koffie huizen is alles zeer rustig de manifesteerders lijden dorst en drinken dan ook slechts om deze te lesschen. De koopvrouwen in mastellen, eieren, enz,, bekomen een zeldzamen bijval. Hare korven worden letterlijk overrompeld. Op een oog wenk is alles uitverkocht. ,De Gentenaars en de Antwerpenaars begeven zich naar de Attée- Verte, waar talrijke treinen in gereedheid waren gebracht om hen op te nemen. Zij nemen plaats in den trein en schijnen zeer voldaan over hun uitstapke. Velen zingen en dansen in de waggons en iedereen bijt er weldra in eene korst of eenen koek. De vrouwen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om te Brussel een en ander aan te koopen. Men ziet ze naar de statie stroo men. Vermoeid, uitgeput en met pakken be laden. Ateoo ingezien zal de manifestatie den brusselschen handel dien dag hoegenaamd geen kwaad hebben gedaan. Ten vier ure en een kwaart waren de mani festeerders gansch verspreid. Ten vijf ure, hebben de Antwerpsche bouvevard.de Nieuw- straat en de Noordstatie het gewoon uitzicht, dat zij bij gunstig weêr op zon-en feestdagen aanbieden. Behalve eenige reepels papier rond de hoeden van eenige achtergebleven mani festeerders, die zich tusschen het volk ver- Hel adres van het algemeen stemrecht, welk door den algemeenen raad der werkmanspartij werd opgesteld, is niet in het hotel van M. Beernaert afgegeven. Het werd 's morgends, per aanbevolen brief, M. den minister toege zonden. Dc terugkomst der manifesteerders is overal zonder incidenten gebeurd. Vooruil zegt dat het gelal manifesteerders 70000 bedroeg Dat is toch al te veel met de lui schieten. De Gazelle zegt dat de brusselsche voyous in 't geheel niet ie vreden zijn over den rustigen afloop der manifestatie. Weihoe, eene manifestatie zonder wanor ders, zonder bayarre! dat is bijna niet mogelijk. Zij hebben dan hunne schaê willen inhalen met in de voorsteden eenige groepen te vormen de Marsellaise te zingen en wat bellen af te trekken. Al de dagbladen zijn het eens om te beken nen, dat hel tiende deel der werkliê, die men naar Brussel heeft gelokt om het algemeen stemrecht te vragen, niet half geweten hebben wat zij er gingen doen. Vrijstelling voor vreemden oorsprong. Het beroepshof van Luik heefl een zeer belangrijk vonnis uitgebracht dat door per sonen en vooral'door milicianen wel dient in aanmerking genomen te worden. De milicieraad van het t2e kanton der pro vincie Luik, had den 8 Mei lestleden, zekeren Jan-Jozef Wolfs, van Vivegnies, vrijgesteld, daar de loteling eenen broêr in dienst had. Zekere V. R... ging legen die beslissing in beroep en een onderzoek had plaats, waar uit bleek, dat vader Wolfs van nederlandschen oorsprong is. dat hij sedert 1851 in België verblijft en vier zoons heeft waarvan de oudste geboren werd minder dan vijfjaren na de aan komst des vaders in België en deze dus zijne nederlandsche nationaliteit behouden heeft dat volgens art. 7 der miliciewet Martin Wolfs (de oudste zoon) niet verplicht was. zich voor de milicie te doen inschrijven, aangezien de Nederlander in de vreemde wonende, niet aan den militairen dienst van zijn land onderwor pen is dal Martin, met het oog op de milieie- wet, niet in de samenstelling der familie telt en deze maar drie zonen meer lelt, waarvan de oudste Leonard, miliciaan van 1881, tegen woordig zijnen dienstplicht vervult. Dat dien tengevolge de tweede, Jan-Jozef recht heefl op de toepassing der artikels nr 6 en 51 der miliciewet, zijnde de vrijstelling welke hem is toegestaan. Volgens dit vonnis dus wordt, onder oog punt van militie eèn zoon die vreemdeling ge bleven is, niet als familielid meêgeteld en deze zou geen hinderpaal aan eene vrijstelling kun nen zijn, terwijl de broeders aan de milicie onderworpen zijn. Vreemde I>iereii. Uit een frarisch geneeskundig tijdschrift vertalen wij het volgende o Altoos hebben wij met groot spijt den bijval gezien die bij ons de vreemde bieren en vooral de duitsche bieren te beurt valt. Men weet hoe ver de scheikunde in Duitschland gevorderd is. En wijl men, gelijk alle fabricatie, hedendaags spoedig, veel en goedkoop moet kunnen voortbrengen, moet men zich noodzakelijk verwachten aan het ontvangen van verbeterde producten, niet in den zin der goede houdanigheid, maar in dien van al mogelijke verfijningen om de fabricatie profijt aan te doen. Immers, wie weet, in zake van bier, wat wij drinken Deze overwegingen hebben reden van be staan en zijn zeer ernstig. De proef is dat lestleden in Elzas-Lotharingen een monster proces werd ingespannen tegen een groot getal brouwers, proces dat overal verslagen heid en onrust heeft verwekt. Aalst-Iïurgerwaeht. Toen veertien dagen geleden, generaal Marchal, onze Burgerwacht kwam in oogen- schouw nemen, zou hij, naar men ons verze kert er hebben op aangedrongen dat de getalsterkte van ons legioen zou vermeerderd worden. Wij twijfelen geenszins of de heer Burge meester zal hem hebben doen opmerken dat, in eene stad gelijk Aalst, waar de werkende volksklassen meer dan de helft der bevolking uitmaken, deze vermeerdering onmogelijk is Immers de statistiek bewijst dat hier omtrent 10 duizend inwoners geneeskundige en ande ren onderstand van wege 't Bureel van Wel dadigheid genieten. Wat ons betrefl, wij vinden dat, in 't van stadsfinanciën en van de instelling zelve] onze Burgerwacht noodzakelijk dient ontbon den en op den voet van een enkelJ bataljon heringericht te worden. Wij hebben de inspectie van generaal Mar chal te nutte gemaakt om ons met eigen oogen omtrent de wezenlijke getalsterkte onzer wacht te overtuigen. Om aan de reglementaire voorschriften te voldoen, zou onze Burgerwacht ten minste 480 manschappen moeten tellen, 't is te zeg gen, 8 compagniën van 60 man. Nu dit cijfer wordt op verre na niet bereikt. Het eerste bataljon trommelaars ofte canarievogels, muziek, instructie-compagnie, in een woord, alles begrepen, telde 161 en het tweede 124 man schappen. Hierbij moet nog gevoegd worden 30 officieren van den staf en zonder comman- dement en 14 veterans dus al te samen 329. Nemen wij aan dal een twintigtal wachten afwezig waren met of zonder verlof, bij zoo verre dat men slechts de 350 bereikt of 130 manschappen min dan is voorgeschreven voor een legioen van 2 bataljons. En zeggen dat men onder die 350 burger soldaten 161 officieren, onder officieren en kaporalen telt Dus bijna de helft verzilverden en gestreepten 't Is om er meê te lachen Het budjet der Burgerwacht voor 't jaar 1886, beloopt tot de som van 2688 fran ken. Deze som zal op eenige franks na gansch verteerd worden. Indien de Burgerwacht hier op den voet van een bataljon wierde heringericht, dan zou hieruit eene besparing van ten minste 1500 Iranks jaarlijks voortspruiten 1500 franks die jaarlijks zouden kunnen besteed worden aan openbare werken of, bij voorbeeld, aan 't on derhoud eener nijverheidschool die veel nut tiger zou wezen voor onze werkende bevolking dan een legioen burgerwacht van 2 bataljons... Wij kunnen aannemen dat men de herin richting op een bataljon zou verstooten, indien de dienst der Burgerwacht hierdoor mochte lijden of wanneer men van haar dezelfde dien sten en waarborgen niet zou mogen verwach ten. Maar wie zou er toch een oogenblik durven beweren dat die zelfde wachten van heden, vereenigd in een enkel bataljon, in tijd van op- sfand of muiterij, in tijd van vreemde over weldiging met diezelfde krachtdadigheid tegen over de muiters, met diezelfde vaderlandslief de van vroeger niet zouden bezield zijn?... Niemand, zeggen wij, want 't ware te dwaas] Wij besluiten dus en zeggen dat de Burger wacht onzer Slad, verre van in getalsterkte te moeten vermeerderen, op den voet van een enkel bataljon moet heringericht worden. Geene reden kunnen aangehaald worden die dit kunnen beletten. St. Nicolaas, een meer bevolkte stad dan Aalst,bezit slechts een batal jon. Wij roepen de ernstige aandacht onzer ste delijke Bestuurder op deze kwestie in. Aan hen is de plicht opgelegd de noodige voetsfappen aan te wenden opdat de jaarlijksche verspilling van ten minste 1500 frs. stadsgelden ophoude. Wij noemen hel verspilling omdat deze gel den geen het minst algemeen nut of voordeel bijbrengen en tot niets anders dienen dan om den misplaatsen hoogmoed van eenigen te vol doen en de zakken van anderen die bijna niets verrichten rijkelijk te vervullen digen, zoo veroorloof ik mij UEd. door dezen te verzoeken, het hiernavolgende feit aan uwe lezers te willen kenbaar maken. Of schoon het aan weinigen verwonderlijk zal voorkomen, schijnt het mij nogtans van aard, om het vrije onderwijs te bevoordeeligen, doordien het aan menige verblinde catholieken de oogen zou kunnen openen. Ik verhaal De ofilcieelen en de catechismus. Den 5 dezer had de wedstrijd plaats lus- schen de jongens der lagere scholen. Wan neer, dien dag, de onderwijzers hunne leer lingen hadden binnengeleid, gingen zij na tuurlijk een pintje pakken, een bolletje uit zetten, een sigaar of een pijpken rooken. Er werd geklapt van lijd en weêr, van kraaien en duiven en zooals het onder poedagogen meermalen gaat, ook van onderwijs. Een heer schap, dat gezag scheen te hebben over den groep dien ik bedoel, opende weldra het vuur tegen liet onderwijzen van den catechismus ofte christelijke leering. Volgens hem, was de catechismus een zedeloos boek, en geen enkel onderwijzer, zegde hij, kon het behoorlijk der jeugd aanleeren zonder zijnen leerlingen over onbetamelijke en voor hunnen leeftijd gevaar lijke zaken te moeten spreken. Eu dat alles omdat er in sommige lessen, op duidelijke wijze, gehandeld wordt van de Menschwor- ding Chrisli en andere dogmas. Nog hield het verwaand ventje niet op met uitvallen tegen den inhoud dezer lessen, of rechts eri links van hem hoorde men, op denzelfden toon. bassen tegen allerlei zaken, welke volgens die geleerde bollen in den catechismus niet zou den mogen voorkomen. En zeggen dat dit alles gebeurt in den ca tholieken Lande van Aalst En zeggen dat al die schijnheilige platbroeken zich over weinige jaren 100 frs. lieten betalen, om die onzede lijke leering in hunne wedcrzijdsche scholen aan te leeren Jammer, dat die officieele janussen hunnen dwazen en goddeloozen rimram niet op hunne eigene parochie durven uitkramen, dan ten minste zouden ze gekend zijn voor lietgene zij zijn en menige kortzichtige catholiek zou zijne oogen openen en begrijpen dat het niet moge lijk is, in de herberg de christelijke leering te beschimpen en ze 's anderendaags aan zijne leerlingen voor te houden als zijnde de aller heiligste onder alle wetenschappen der wereld. Zij zouden dan ook verstaan, die catholieken, dat men zulke mannen maar best late loopen met kerels van hunnen kaliber; voor welke er ongetwijfeld veel te veel in den catechismus staat van hetgene hen niet méégaat. En in plaats van er voorkomend en toegevend jegens te zijn, zou men hun slechts het strikt recht geven dat hen toekomt, steeds indachtig blij vende wat de Zaligmaker reeds in zijnen tijd zegde Wacht u van de valsche profeten. I. E. KERKELIJK NIEUWS. Op den laatsten zondag van deze maand. 29 Augusti, wordt te Scherpenheuvel de verjaar dag gevierd der krooning van het Mirakuleus Beeld van O, L. V., gedaan in den naam van Z. H. onzen Paus Pius IX in 1872. Om de gedachtenis van deze merkwaardige gunst, verleend aan de kerk van Scherpenheu vel, te doen voortduren, heeft Z. H. vergund eenen Vollen Aflaat toevoegelijk aan de zielen des vagevuurs, te verdienen op den verjaardag zei ven, of op eenen van de zeven volgende dagen voor alle geloovigen die gebiecht en gecommu niceerd hebbende, de gezegde kerk zullen be zoeken en en daar bidden voor't gekroond beeld lot de gewoonlijke inzichten. Op alle de dagen van het Octaaf zal er eene solemneele Mis geschieden om 10 ure. Het lof zal plaats hebben om 7 ure. Op den laatsten dag van het octaaf zal de Apostolijke Zegen gegeven worden onder het lof. RECHTERLIJKE KRONIJK. Een iijarige vadermoorder. Vrijdag lest leden verscheen voor het assisenhof van het Lot-departement (Frankrijk,) een 14jarige Knaap, Jean Lapeyrière, beschuldigd van in den nacht van 12 tot 13 juni van dit jaar, zijn vader te hebben willen vermoorden. De beschuldigde is zeer klein van gestalte en heelt een hardvochtig uiterlijk. Geen oogenblik verliest hij zijne koelbloedigheid. Ziehier hoe de beschuldigingsakle den moord verhaalt De jonge Lapeyrière, had zich buiten den weet zijns vaders als schaapherder verhuurd. Deze leste was hem echter komen terughalen. Doch de jonge deugniet was onder den weg gevlucht en kwam slechts twee dagen daarna in het ouderlijke huis terug, en reeds dan had hij het voornemen gevormd zijn vader te doo- den. In den nacht van 42 juni bracht hij zijn voor nemen ten uitvoer. Met eene bijl gewapend, die hij in zijn bed verscholen hield, ging hij naar de kamer zijner ouders. De witte slaap muts van zijn vader wees hem de plaats aan waar hij slagen moest. Den man, die op den slag had kunnen dood zijn, werd slechts het kaaksbeen verbrijzeld. Ofschoon de jonge moordenaar bij de gebu- ren was gevlucht om te gaan schreeuwen dat men zijn vader vermoordde, viel ieders ver moeden op hem. Ten slotte deed hij bekente nissen. Het hof heeft hem tot 20 jaar opsluiting ver oordeeld. De genaamde Lodewijk Demacker, die over eenige weken te St-Andries fBrugge), op het gehucht Simon Stevin, in zijne woning het beddegoed in brand stak en zijne vrouw met de dood bedreigde, is vrijdag voor de recht bank dezer slad verschenen en werd tot 2 maanden gevang en 50 fr. boete, of 15 dagen gevang veroordeeld. Opening der jacht. De opening der jacht is vastgesteld op de volgende tijdstippen Op 28 Augusti in de provinciën Antwerpen, Brabant, Oost- en West-Vlaanderen. Limburg en de gedeelten der andere provinciën die op den linkerhoever der Samber en Maas gelegen zijn, hierin begrepen het grondgebied der sleden Luik, Doei en Namen. Op 2 September in de andere gedeelten des lands. *»0 jarig© Jubelfeest. Op Zon dag 29 Oogst aanst. zal onze Koninklijke Har monie Al Groeiend' Bloeiend'het 50 jarige jubelfeest als lid der Maatschappij, vieren van haren achtbaren Voorzitter den heer "Victor "Van Wambeke, Burgemeester onzer Stad. Te dezer gelegenheid zal hem zijn Borst beeld in marmer gebeiteld door den heer Van Poitelsberghe. leeraar aan onze akadomie, aan geboden worden. Orde der feestelijkheden :Aanbieding van 'i Borstbeeld om 7 ure 's avonds en uit voering der Jubelfeestmarsch ter eere van M. Van Wambeke gekomponeerd door den heer Vanden Boyaerde, orkestmeester der Maat schappij. Daarna Concert gevolgd van een bal. De tent en hof zullen prachtig versierd en ver licht wezen. De leden der Maatschappij en hunne familie bij hen inwonende, worden alleen tot het feest toegelaten. Zondag 22 Augusti,om 401ure namiddag. Bapliste Mathieu. tegen E. Vanden Bonne. Om 2 ure namiddag. Adolphe Pollyn (YYieze.) tegen Th. De Sae- deleer (Lede.) Om 3 4/2 ure namiddag. Gust. Teirlinckx, tegen Henri De Boeck. BRIEFWISSELING. Heer Opsteller, Vermits De Denderbode immer zooals vroeger de vrijheid van onderwijs blijft verde- Evenlwel blijft de jacht met hazewinden verboden tot 20 September en defaizantenjacht tot 3 derzelfde maand. Op de plaatsen waar de sneeuw toelaat het spoor van het wild te volgen is de jacht in het open veld verboden. Zij blijft echter toegelaten in bosschen, op de oevers van slroomen, ri vieren der zee en moerassen. De patrijzenjacht wordt den 30 November gesloten alle andere jacht is na 51 December verboden. Bij afwijking van dit artikel wordt de klop jacht op groot wild, aslook de konijnenjacht in bosschen togelaten tot 31 Januari 4887. De konijnenjacht bij middel van stroppen of fretten is het gansche jaar toegelaten en de jacht op het waterwild tot 15 april inbegrepen. De jacht met hazewindhonden en vuurwa pens chasse-ii-courreis toegelaten tot 45 April in de provinciën Brabant, beide Vlaanderen, Henegauw, Namen, behalve het kanton Gedin- ne en lot 50 April in de kantons Arendoek, Moll, Brecht, Turnhout, Santhoven, der pro vincie Antwerpen Beeringen, Bilsen, Bree, Hasselt, Mechelen en Peer van de provincie Limburg den rechteroever der Maas in de andere provinciën in Luxemburg en hel kanton Gedinne. ALLERHANDE NIEUWS. Uit Ninove. Woensdag namiddag bracht de heer R. de Kerchove, gouverneur onzer provincie zijn officieel bezoek aan onze Stad. Eene talrijke eerwacht te peerd en ver scheidene ruituigen vergezelden den stoet. Na de officieele voorstellingen, bezocht de heer Geverneur onze openbare onderwijs-en wclda- digheidsgestichten onder hel geleide der heeren Van Vreckem, Senateur, De Cooman, Burge meester en De Clippele, arrondissements commissaris. Een prachtig banket werd ten Stadhuize den heer de Kerchove aangeboden. Verscheidene heildronken werden voorgesteld. Een ongeluk kwam de leest verstooren. Het peerd van een der ruiters van de eerewacht ging op hol, en de ruiter M. De Smet, werd uit den zadel geworpen doch bleef ongelukkiglijk met den voet in den slijgbuigel hangen en werd een vijftigtal meters voortgesleept. Zijn toestand levert geen gevaar op. Zondag terwijl de processie uitging heeft een hevige brand eene hoeve te Denderwinde- ke geheel vernield. De geburen hebben het vee gered. Toen de brandspuit opdaagde was de brand reeds uitgedoofd bij gebrek aan voed sel. De schaê is door verzekeringen gedekt. Eene uitvinding. De heer Daniel R. Clymer, oud-meier van Reading, Pennsyl vania, Vereenigde-Staten van Noord-America, verzoekt ons als een werk van mcnschlievend- heid te willen aankondigen dat ingeademde ajuin slaap en rust geeft. De soldaat op marsch en de uitgeputte ijzerbewerker verkrijgen groote krachten door het eten van ajuin. Bind een verschen ajuin rond den nek, verplet hem derwijze dat zijnen geur er doorkomt en een diepen slaap is u verzekerd door de nachtelijke inademing. Als 't maar geene flut is zei Mei. De tijding door de Etoile verspreid, dat de Kamers voor den reglementairen tijd zouden bijeen worden geroepen, is, volgens hooger gemeld blad, van allen grond ontbloot. Als er een man is die zich voor Bruxelles attraction opoffert, is het wel M. Buis. Het brusselsch publiek heeft hem dijnsdag kunnen bewonderen, opstijgende met den ballon van M. Glorieux. Ongekend drama. Het parket van Brus sel houdt zich op dit oogenblik met het onder zoek eener misdaad bezig, die dank aan het goed hart van het slachtoffer,tot nu toe geheim was gebleven. In eert huis van den Boulevard der Senne, woont eene brave dienstmeid, Mathilda H., alleen met hare meesteres. Dit meisje gebruikt haren gewonen verlofdag om een bezoek te brengen aan de echtgenoo- ten B..., herbergiers en dorpsgenooten van haar, en wordt dan gewoonlijk door een van beiden, en vergezeld van een kostgast, Edward geheeten, terug naar huis geleid. Deze Edward had nu het voornemen opge vat Mathilda te dooden en het huis barer mees teres te plunderen. Den 6 augusti belde hij aan en vroeg om het meisje te mogen spreken, indien zij alleen was. Ik ben inderdaad alleen, was het ant woord, en zij liet hem binnen. Hij toonde haar een brief waarin zij op de schandelijkste manier gelaslerd werd en waar schijnlijk niet goed tot de voorgenomen mis daad kunnende overgaan, geraakte hij eenig- zins in den war. Mathilda schreef zijne verlegenheid toe aan ontroering en ging een glas water halen. Op het oogenblik dat zij het hem aanbood, haalde hij een zwaren ijzeren hamer te voorschijn en wilde haar dien op het hoofd slaan. Gelukkig vloog de hamer van den steel en maakte een diep spoor op deu muur. Mathilda bekwam echter nog eene tamelijk zware wonde aan het hoofd, door den steel dien hij in de hand had gehouden. Daarna vluchtte de booswicht buiten. Het meisje verbond hare wonde, en reed in een huurrijtuig naar hare vriendin, waar zij het voorgevallene verhaalde. Daar werd besloten niets aan het gerecht bekend te maken, doch een brief aan haren verloofde, waarin zij hem het voorgevallene verhaalde, werd door dezen aan het parket meêgedeeld. Edward zal denkelijk reeds aangehouden zijn.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2