Kaatspel, Houlmnrkt. geloofsgenoten of predikanten en beslaat in de prolestantsche kerk geene eenheid ieder een legt sedert lang den Bijbel uit zooals hij het goedvindt, zelfs zijn er velen, die het boek als een verouderd vertelselboek hebben weg- gesteken, en er meê lachen. Wat was er anders te verwachten van het menschelijk werk van voor drie eeuwen, dat met bloedig geweld het katholiek geloof heeft willen uitroeien Terwijl het protestantism in Nederland ge lijk een oud en versleten gebouw in puin valt, bloeit het katholicism meer dan ooit in dat land en wint er veld, zooals ook in Engeland, waar men meer en meer naar de oude Moeder kerk terugkeert. Het protestantism bestaat nog slechts drie eeuwen hel heeft alle tijdelijke macht vóór zich gehad, om zich in te wortelen het heeft onbeperkt zijnen haat en onverdraagzaamheid kunnen volvoeren nogtans moeten nu reeds zijne eigene bedienaars en voorstanders be kennen dat het gedaan is met die zoo geroem de hervorming. Die dwaling door Luther en Calvien de wereld ingeworpen, gaat over tot de vrijden kerij, tot geen geloof meer, en die toestand kan in Holland eene staalkundige beteekenis krijgen, aangezien men er godsdienst en staat kunst langen tijd als onverbreekbaar heeft aangezien. Zonder in dien strijd te willen lusschentre den theologische zaken hooren in een blad niet thuis hebben wij toch gemeend den toestand bij onze lezers te moeten bekend maken. Zondag 29 Augusti, om 101/2 ure voormiddt Jean Van der Kammen fHofstade) tegen Alexis De Graeve (Haelterl). Om 2 ure namiddag. Leon Pollyn (Wieze) tegen Constant Van Roy (Herdersem). Om 3 1/2 ure namiddag. Pieter Kiekens legen Anguste De llaeck. 's Avonds om 9 ure Loting voor de tweede ronde in 't Graven hof. ALLERHANDE NIEUWS. Programma van "t Concert 't welk zal gegeven worden door de Konink lijke Harmonie,op bet Kiosk ter Groote Merkt, op Donderdag 2 September 1886, om 8 1/2 ure s'avonds. 1° Marche Jubilaire. F. L. Vanden Bocaetide. 2" 2« Concerto voor Clarinetto id. 5» Lach Polka Seiffert. 4" Potpourri populaire par F. L. Vanden Bogaerde. De Pupillenschool des legers zal te rekenen van 1 October aanstaande in twee verdeeld worden.De eerste compagnie samen gesteld uit de leerlingen van min dan 14 jaar op 31 October 1886, blijft te Aalstde tweede compagnie zal te Namen verblijven. Te Aalst zullen 300 leerlingen en te Namen 250 ver blijven. Iedere compagnie slaat onder 't bevel van een kapitein. De colonel Soyer. te Aalst verblijvende, is met het hooge bestier dei- beide scholen gelast. Naar men verzekert zullen 200 nieuwe leer lingen aangenomen worden. De heer Jozef I*yck.-Sanclers, onze gekende Aalstersche koopman in ajuin, aardappels en fruiten, komt met het landbouw- eereteeken van 4e klas vereerd te worden. To dezer gelegenheid werd hem door zijne talrijke vrienden en bewonderaars een geschenk aan geboden. Wij laten hier de redevoering volgen die alsdan werd uitgesproken Geachte Heer en Vriend, Ik acht mij zeer gevleid U, in naam van uwe vrienden, de hartelijkste en innigste geluk- wenschingen te kunnen toesturen voor de schitterende onderscheiding, die U van wege het Staatsbestuur is te beurt gevallen, tot belooning der talrijke diensten, welke gij sedert meer dan 37 jaren aan de Land-en Hofbouwkunde bewezen hebt. Dit eereteeken van 1' klas, zal gewis op geene waardiger borst prijken, dit zal het schoonste bewijs van uwen ijver en uwe kunde in dit vak zijn, en allen die deze on derscheiding vernomen hebben moeten het, met uwe vrienden en mij eens, zeggen, dal het Gouvernement de Land-en Hofbouwkunde niet beter kon vereeren dan met eenen barer bekwaamste beoefenaars, den heer Joseph PïCK.de hoogste onderscheiding toe te kennen. Ontvang, Geachte Heer en Vriend, in ons aller naam, dit nederig geschenk als blijvend aandenken, van onze innige vriendschap en broederlijke toegenegenheid. De Eloile, reklameert omdat den 2e trimes ter nog niet betaald is aan de familièn der milicianen. Wat lieve bezorgdheid Maar datzelfde blad heeft met hand en tand de totale afschaffing van die premie voorge staan, toen het de reserve van M. Frère verde digde Het wilde aan de ouders de premie afne men, en het reklameert nu dat ze niet betaald wordt. L'Eloile mag zijne onrust binnenhouden het ministerie zal betalen, en het hoopt zelfs wel eens de premie te vergrooten. Verschillende bladen hebben gemeld dat er spraak was, het kasteel van Tervueren, dat over eenigejaren door het vuur vernield werd, te herbouwen, om,bij de meerderjarigheid van prins Baudewijn, tot zijne verblijfplaats te dienen. De Chronique logenstraft die lijding er zou volgens dit blad enkel kwestie zijn over het inrichten van overgroote serren, voor de fruit- en groenselteelt. De Chronique heeft een heel klooster ontdekt, waar men niet anders doet dan val- schè huwelijken aan-een knoopen, waarna de priester, die er een gesloten heeft naar de een of andere missie vertrekt, om aan het gerecht te ontsnappen En zeggen dat wij, katholieken, die daar zouden moeten trouwen, daar niemendalle van welen Zou bet straatblad het adres van dat klooster eens willen geven, om te zien of het hier weêr niet met spek geschoten heeft De Chronique roept schandaal, omdat de gemeente St-Gillis (Waas) zekeren M. P. De Witte, oud-hoofdonderwijzer te St-Nikolaas en voorzitter van den liberalen schoolbond aldaar, tot hulponderwijzer heelt benoemd. De Chronique kletst haar eigen met twee handen tegelijk op de kaken. Immers, waar om opent de liberale partij op eigen kosten geene liberale school, en noemt zij aldaar M. De Witte niet tot bestuurder, met eene jaar wedde van drie tot tien duizend frank TZou eene welverdiende belooning zijn voor al de diensten, welke M. De Witte, in zijne hoedanigheid van liberalen schoolmeester en voorzitter van den liberalen schoolbond haar bewezen heeft. Maar, neen de liberale partij, die niet meer kan putten in de Staatskas, laat hare trouwste verdedigers vlotten en houdt hare beurs waar bitter weinig moet in zijn gesloten. En het is dan nog een katholieke gemeente raad, die M. De Witte aan een beslaan moet helpen, met hem jaarlijks duizend frank te schenken Dit is het toppunt der vernedering voor uwe partij, Chronique, en gij hadt goed gedaan over dit geval te zwijgen (Handelsblad.) In al de werkkommissiën wordt opge merkt dat in Belgie.een overgroot deel van het loon in jenever en bier wordt opgedronken. Volgens M. de Lavcleye, in de Indépendance, drinken wij per persoon in Belgie 15 liters sterken drank en 240 liters bier per jaar hetgeen per huisgezin 55 liters alcool en meer dan 1000 liters bier beloopt. Voor den jenever slaan wij ver boven Rus land, Denemark en andere noorderlauden. Herbergen lellen wij zegt het blad 1 op 44 inwoners (grooten en kleinen). Te Brussel en in de acht omliggende gemeenten bestaan er 8099. Welnu, hoe meer de werkman zich met politiek zal bemoeien, algemeen stemrecht en andere aardige dingen, hoe meer hij naar de herberg loopen zal. Zekere juffer X., zegt het Journal de Bruxelles, die onlangs tegen den zin van hare ouders met een persoon getrouwd was, wiens financieele toestand veel minder was dan dien der bruid, stond een paar dagen na haar hu welijk niet weinig te zien, toen haar echtge noot op zekeren raorgend van huis was gegaan, zonder haar te verwittigen. Ongerust wordende, sprak zij haren vader aan en, bij nader onderzoek bleek het, dat de bruidschat (100,000 fr.) meê verdwenen! was. Buys, de onverantwoordelijke moorde naar zijner vrouw en andere huisgenoten is naar hel zinneloozengesticht van Froidmont overgebracht. Wij meenen onze lezers genoegen te doen met de lijst mede te deelen van de munt stukken, waarmede zij in de Nationale Bank kunnen gaan betalen, zonder gevaar van ze te zien doorsnijden, deze zijn Stukken van vijf franks al de Belgische, Fransche, Italiaansche en Zwitsersehe, zonder uitzondering; de Grieksche welke niet ouder zijn dan van 1868. Stukken van fr., 1 fr., 50 en 20 centiemen De Belgische stukken van Leopold II,de Fransche sedert 1865; de Italiaansche sedert 1863 de Zwitsersehe sedert 1870 met rechtstaande figuur en de Grieksche. In Frankrijk wil men het gouden stukske van 5 fr. intrekken, omdat het zoo gemakkelijk door de vingers slibbert. '1 Is waar, maar '1 is toch gemakkelijker om dragen dan het zilveren frankstuk, Te Gaesbeek is een groot getal parijsche werklieden aangekomen, om het kasteel der markgravin d'Arconati tot de ontvangst der eigenares voor te bereiden. Men zegt dat zij het bezoek van den hertog van Aumale zal ontvangen. Doktor-kleermaker. De verlichte Brus selaars houden gewoonlijk den zot met de domme dorpelingen die zich, soms niet beter wetende, door slimme kwakzalvers laten beet nemen. Waarlijk die lieden zijn te beklagen en ver dienen soms eene strenge les. Maar dat Brus selaars zich voor eene ziekte die een men- schenleven kan kosten, tot een kleermaker wenden, en dat nog wel op het aanraden van eenen geneesheer, dat gaat alle gedacht te boven. En evenwel is dat zoo. Zekere dame H. van den Boulevard Anspacli leed aan eene ziekte welke haar gewone ge neesheer geen kans zag om te genezen. Hij raadde haar dus, bij een specialist, namelijk den bewusten kleermaker, te gaan en deze be handelde haar zoo wel, dat zij volgens zijne verklaring den 19 juli genezen was. De dokter bevestigde die verklaring en be taalde den kleermaker de som van 45 frank, voor rekening der familie H. Op 5 augusti werd de vrouw op nieuw ziek en de dokter riep andermaal de hulp van zijnen meêhelper-kleermaker in. Onder hunne hehandeling stierf de vrouw verleden week. De oflicieele dokter, die de overlijdens van stadswege moet bestatigen, wilde geene toe lating tot begraven afleveren, daar hij zonder linge geruchten had gehoord, aangaande de geneeskundige behandeling waaraan zij was onderworpen geweest. Het parket heeft zich met de zaak bemoeid. Daar de kwestie tamelijk delikaat is, zullen wij er voor het oogenblik niet meer over zeg gen, te meer, wijl de geschiedenis door de bladen op verschillende wijzen wordt verteld. Terugkomst van een zelfmoordenaar. De brusselsche bladen brengen ons het vol gende bijna ongelooflijk nieuws Op 7 september doodde een man zich te Antwerpen, bij middel van een revolverschot. Daar hij geen enkel papier bij zich droeg, waaraan men hem kon kennen, werd zijn lijk door de policie weggevoerd en een onderzoek werd ingesteld. 's Anderendaags werd hij door zekere vrouw Lafont, eehtgenoote Van Damme van Brussel, voor haren echtgenoot herkend. Hij werd dus op de lijsten van den burgerlijken stand als overleden aangeteekend, en de begrafenis had den volgenden dag plaats. Ofschoon de man zijne vrouw de vorige maand zonder bestaanmiddelen aan haar lot had overgelaten, trok zij rouwkleêren aan en scheen hem wezenlijk te betreuren. Drij maanden zijn sedert dien tijd verloopen en de echtgenoot raakte stil-aan vergelen. Maar verleden zaterdag, terwijl zij op hare kamer hare gewone bezigheid verrichtte werd er op de deur geklopt. Binnen De deur ging open en een man stond op den dorpel. De vrouw stond als van den blik sem getroffen. Zijn wezen, gestalte, zijn blik waren die vari den gezelfmoor.len en begraven echtgenoot, en zijne stem, terwijl hij na een oogenblik zwijgens uitriep Lieve vrouw! ja, zijne stem was het ook. Marie, riep hij, haar omhelzende. MaarheLis niet mogelijk, riep zij. Ik zag u met bebloed'aangezicht, verbrijzeld hoofd... dood Ik dood En de vrouw moest geheel die verschrik kelijke geschiedenisverhalen, die hij natuur lijk met de grootste verbazing aanhoorde. Hij vertelde toen, dal hij wal rondgezwor ven had in België, in Frankrijk, ja, zelfs eenen tijd te Hoogstraten had doorgebracht, en het gesticht aldaar slechts maandag had verlaten. Onnoodig le zeggen dat de verzoening wel dra was geteekend. Het gerecht zal nu te on derzoeken hebben wie de persoon was, die zich te Antwerpen zelfmoordde. Zondag II. namiddag heeft te Rrugge de verheffing der beenderen van Z. Karei-de- Goede plaats gehad. Na het zingen van den Veni Creator, is Z. D. H. de bisschop, bijge staan door Mgr Dessein en Mgr De Braban- dere, en omringd door de zeer eerw. heeren kanonikken, naar het verhoog gegaan, voor den ingang van den koor der hoofdkerke. waar de oude en de nieuwe relikwieënkassen stonden. Het oud relikwieënkasken wierd geopend.Dr Van Steenkiste nam er al de beenderen uit en lei ze op tafel. Daarna onderzocht hij ze stuk voor stuk met Dr Schramme, noemde ze, overhandigde dezelve aan Mgr den bisschop, die ze aan het volk toonde en inde nieuwe relikwioënkas nederlei. Dertig verschillende stukken wierden afge roepen en weggeleid. Men bemerkte vooral een stuk van den hoofdschedel, en een arm- been, waarin de teekens van hetzweerd nog te zien waren. De zeer eerw. heer kanonik Stroom, pastor- deken van Thourout, heeft eene ribbe gekre gen als relikwie voor zijne kerk, voor de medehulp die de stad Thourout verleend heeft tijdens de feesten van Karel-de-Goede. Als alles effen was, las de eerw. heer kano- nik Duclos, bewaarder der HH. Relikwieën, een stuk af waarin de gebeenderen aangetee kend staan en de plechtigheid vermeld wordt. Onder 't lezen van dien akt, heeft Z. H. de bisschop een oud-albeedsel van Karel-de- Goede en andere oude bewijsstukken aan het volk getoond. Het nieuw kasken wierdt toegelakt en pro- cessiewijze naar St-Jozefskapelle gedregen. Onder het lof wierd de Te Deum Laudamus gezongen, en achter het lol wierd er gezegend i met de relikwiën van den gelukzaligen marte- laar. j De plechtigheid heeft twee uren geduurd. Eene talrijke menigte woonde ze bij. Onder i de voornaamste aanwezigen die deze schoone en zeldzame plechtigheid bijwoonden, waren de zeer eerw. pater Van Üerker, Jesuiet, de i heeren senator van Ockerhout, baron Bethune, I van Gent, schepen Fonteyne, de heeren kerk meesters der hoofdkerk, de heeren inrichters van de feesten van zaligen Karel-de-Goede, talrijke heeren geestelijken, en veel edele hee ren en vrouwen der stad. j Terzelder tijd wierd het broederschap van den gelukzaligen Karel-de-Goede ingericht in de hoofdkerk, onder het bestier van den zeer eerw. heer pastor. Als eene zeldzaamheid verdient melding, dat er nog slangen in onze bosschen worden aangetroffen. Dijnsdag middag is te Lembeke, eene slang gevangen door den 15 jarigen Clement Eeckhout. Het dier was omtrent een halven meter lang. Eeckhout kapte de slang den kop al en stak het ander deel in eene flesch. Woensdag avond was er nog leven in. De broer van Pauline. Dieven waren vrijdag nacht in een huis van den Bisschoffs- heimboulevard gekomen en hadden er, terwijl de eigenaar zijnen zomer in de Ardennen om brengt, een ware kermis gehouden. Tegen twee ure 's nachts wandelden twee agenten in burgerskleêren over deBarrikaden- plaats en kregen daar een kerel in 't oog, die twee groote pakken droeg. Ziende dat men hem afwachtte, liet hij de pakken vallen en zette het op een loopen, doch de agenten hadden reeds teeken aan anderen gedaan en de verdachte zat als in een mui zenval. Hij werd dus aangehouden en onder vraagd. Hij zegde Willem Truyens te heeteri en de pakken die gestolen goed inhielden, geroofd te hebben in hel hooger gemeld huis. De dief stal had hij geheel alleen begaan, zegde hij. Men begaf zich voor verder onderzoek naar het aangewezen huis en stond verslagen over de wijze waarop men daar had huis gehouden. Ceen meubel of hel was opengebroken, leeg geplunderd en doorzocht. Het was alsof een gelieele rooversbende in eenen nacht baas had gespeeld en in eene achterkamer der beneden verdieping stonden twee stoelen bij de tafel, op welke men daarenboven twee wijnroomers vond staan. Truyens had dus gelogen. Hij had den dief stal niet alleen gepleegd. De kommissaris begaf zich naar de woning van den aangehoudene en vond daar zijne vrouw alleen. Deze werd ondervraagd Waar is uw man Ik weet het niet. Hij is in drij dagen niet thuis geweest. Hij is een slechte kerel, waar van ik veel te lijden heb. Is niemand vandaag naar hem komen vragen Ja, dezen morgend ten 6 ure is zijn vriend hier geweest. Wie is die vriend Ik ken hem slechts als de broer van Pau line. Na nieuwe opzoekingen ontdekte men ein delijk dat de broer van Pauline zekere Paul Devos was, een kerel, die onder bewaking der policie stond, en reeds voor verscheidene diefstallen werd veroordeeld. Eene huiszoeking in zijne woning deed zoo veel gestolen voorwerpen ontdekken, dat er een huurrijtuig rioodig was, om die weg te voeren. Devos, die op dit oogenblik afwezig was, werd reeds elders verzocht, op het poli- ciebureel te komen, om eeuige inlichtingen te geven. Natuurlijk werd hij bij zijne aankomst on- middelijk geknipt. Bij zijne ondervraging heeft hij al de omstandigheden van den diefstaf ver haald. Zij hadden zich door herhaald bellen over tuigd, dat het huis leeg was. Toen zijn zij langs de keldervenster binnen gedrongen en verbrijzelden eerst met eenen koolhamer, de deur van den wijnkelder, namen twee fles- schen Champagne en een flesch Bordeaux en gingen die in de achterkamer uitdrinken. Om licht te hebben staken zij de bougies van de piano aan, en begonnen hun plunde- ringswerk, wat duurde tot 8 ure 's morgends. Op een bed der eerste verdieping namen zij eenige rustbleven in het huis tol 's avonds 10 1/2 ure, en verlieten het langs een bene denvenster, na elkaar in het buiten werpen der pakken behulpzaam te zijn geweest. Gedurende hun verblijf in de woning, van vrijdag avond tot zaterdag avond hadden zij toch de voorzorg genomen, langs binnen de keten op de deur le doen. om ten minste langs daar niet verrast te worden. De twee dieven zijn in de gevangenis opge sloten. Truyens is vroeger ook reeds veroordeeld geweest. De socialisten hebben hunne heiligen, welke reeds, terwijl zij nog in leven zijn, tot patroons der nieuwgeborenen worden geko zen. Onder 't getal der heiligen is de socialist Volders. Een mijnwerker van Bracquegnies, met name Mayeu, wiens vrouw hem een zeven den zoon schonk, heeft deze op den burgerlij ken stand willen doen inschrijven onder den naam van Volders Mayeu. De gemeenlesekre- taris heeft geweigerd, maar de mijnwerker houdt kop hij is weggegaan zonder den voor naam van zijn kind te willen veranderen en na door getuigen vastgesteld te hebben dat hij zich aangeboden heeft, om het te doen in schrijven. Daar sedert eenigen tijd verscheidene bruggen ingestort zijn, heeft het gouvernement eene kommissie afgeveerdigd, om door het gansche land de bruggen te onderzoeken die aan den Staat loebehooren. De luitenant der genie, Louis, vergezeld van 4 manschappen is uit Antwerpen te Luik aangekomen en met dit onderzoek begonnen. Men heeft bevonden dat de grondvesten der Nieuwe Brug aldaar, veel door de werking van het water hebben ge leden. Over eenige dagen moest te Eecloo, een jong paar in het huwelijk treden. Op het ge steld uur waren de wederzijdsche ouders en de bruid op het stadhuis vergaderd maar wie niet verscheen was de bruidegom. Na lang wachten kwam er eene depeche uit Waar schoot, waarin de bruidegom het volgende schreefMijn geld verloren het huwelijk voor drij maanden uitgesteld. Sedert dien heeft men hem niet meer teruggezien. Het bestuur van IJperen beeft, naar het voorbeeld van verschillende steden van Duilschland, hare wandelingen metfruitboo- men beplant; waarvan de oogst in openbare aanbesteding verkocht wordt. De verkoop der noten bracht in 1885 de som van 595 fr. op en dit jaar kwam men zelfs tot 740 fr. De nolenboomen zijn ongetwijfeld zoo schoon als de olmen-of kastanjaboomen en leveren een hout dat de andere soorten zelfs overtreft. Bericht aan de stadsbesturen. Over een viertal weken kwam te Eecloo, op het Stadhuis een brief toe, een brief uit Amerika, waarin de schrijver eenige inlichtin gen verzocht over den toestand van zijnen broeder, dien hij over twintig jaren bij zijne afreis naar Amerika te Eecloo had achterge laten. De brief werd onmiddelijk beantwoord. De broeder van den brielschrijver was een zoo brave als arme daghuurman, vader van een jong en talrijk huisgezin. Woensdag laatst kwam er een tweede brief uit Amerika op het stadhuis toe. Ditmaal zat er een wissel in van 255 frank op een huis van Antwerpen voor den daghuurman bestemd. Onder gelukwenscliingen telde de heer burge meester hem de som over. Of de arme man straalde van geluk Er zijn nog goede broeders. Ja, zei de man met tranen in de oogen, mijn broeder zal het nooit vergeten als hij vertrokken is naar Amerika, waren wij dood arm en hij liet mij met onze oude zieke moe der zitten. Ik heb ze eerlijk onderhouden haar leven lang. Dat zal mijn broeder nooit verge ten, en ik, ik heb altijd gedacht'k heb mijn ouders bijgestaan, 'k zal gezegend worden. Begint gij het nu te zien Er zijn nog brave kinderen. De obligaties der luiksche leeningen,wel ke met premie uitkwamen en nog niet afge haald werden, vertegenwoordigen te samen eene som van 206,600 fr. Er zijn er drie van fr. 45,000 de nummers 4760, 59662 en 68429 twee van Ir, 40,000; de nummers 61887 en 122828 de nummers 66975 en 83909 van 4000 fr. Verder nog vijftien van 250, elf van 200 en zeventien van 455 fr. Ten slotte liggen er nog 4252 loten die aan pari zijn uitgeko men. Drama te Luik. Baltus logeerde bij zijn schoonbroeder "Leonard. Hij had het ouderlijk huis verlaten omdat hij er niet kon slapen, teroorzake van de.... weegluizen. Maandag avond kwam hij dronken thuis bij zijnen nieuwen gastheer en begon een leven te maken dat hooren en zien verging, zoo dat Leonard hem verzocht zich stiller te houden, opdat de kinderen zouden kunnen slapen. Ha, riep de woestaard uit, uwe kleinen zul len mij dwarsboomen Wacht, ik zal ze gelijk door het venster smijten houden, en toch is dit verleden week gebeurd. Een schaliedekker, de genaamde De Meer, herstelde het dak van het kasteel van Far- ciennes bij Charleroiop de spits van den toren werkende, raakte de stelling los en de man viel op een dak, en daarna in eene weide nadat hij driemaal in den val was rondge draaid. Geen enkel zijner leden was gebroken en zoo hij geene inwendige kneuzingen heeft bekomen, hoopt de doktor hem zelfs te redden. Het parket van Doornik heeft zich naar Hacquegnies, bij Leuze, begeven, om een onderzoek in te stellen, betrekkelijk eene moord, die daar zondag morgend zou gepleegd zijn. Ziehier, volgens nadere inlichtingen, hoe de misdaad zou gebeurd zijn Een dief. meenende dat alle bewoners der afgelegene hoef naar de vroegmis waren, drong rond half zeven ure de woning binnen en begon met eene kas open te breken en het geld er uil te stelen, toen hij door de meid verrast werd. De ellendeling, op heeter daad betrapt, nam een geweer dat in eenen hoek der kamer stond, schoot en het meisje bleef op den slag dood. Het lijk van het meisje was verschrikkelijk om zien. Geheel het bovengedeelte van het hoofd is verbrijzeld en de vloer en muur zijn met bloed en hersens bespat. De mooi denaar, welke men nog niet heeft gevonden, zal denkelijk door de meid gekend geweest zijn en daarom zal hij door eeue nieuwe misdaad den diefstal hebben willen verbergen. Misdaad te Manage. Eene afschuwe lijke misdaad, die bij de plegers eene onge hoorde wreedheid aantoont, heeft in het gehucht Tyberchamps, bij Manage, plaats gehad. In een huis dat ten hoogste een 50tal meters van den grooten weg gelegen is, woonde een tachtigjarige grijsaard, met zijne oude meid. Rond 6 ure 's avonds hoorde eene buur vrouw om hulp roepen zij snelde naar het huis der twee ouderlingen. Daar komende, bevond zij zich in tegenwoordigheid van twee kerels, die haar op den grond wierpen en vluchtten. Bij onderzoek vond men den ouden man met bijlslagen vermoord, en de meid stervend. De misdadigers hadden hunne slachtoffers, na het plegen van hun gruwelstuk in den kelder geworpen. De diefstal was waarschijnlijk de drijfveer van hunnen aanslag geweest, doch de komst der buurvrouw zal hun zulks belet hebben. De gendarmerie van Manage begaf zich on middelijk op zoek naar de schurken en hield korts nadien vijf vagebonden aan, waartus- schen zich gelukkiglijk de beide moordenaars bevonden. Er had eene konfronlatie plaats en naar het schijnt, hebben zij reeds bekentenissen ge daan. De beide betichten^zijn de eene 30 en de andere 49 jaar oud. Zij zeggen werklieden zonder werk te zijn, uit den Borinage of uit het centrum. Onweer in de Ardennen. Men schrijft uit Marche dat een zwaar onweêrdaar in de omstreken heeft gewoed en er groote schade aan oogst en gebouwen heeft aangericht. Donder en bliksem waren vergezeld van ontzaggelijke rukwinden en zware regenvla gen. De beken, die een uur te voren droog stonden, konden weldra het water niet meer afdrijven en overstroomden de naburige lan derijen. Verscheidene kleine boerderijen werden door de rukwinden beschadigd, en anderen door den bliksem getroffen. Te Nys, Hotton, Maremme, enz., werd veel schade aangericht. In lestgenoemde gemeente viel de bliksem op het dorpskerkje, drong door het sluitegat in eene kas der sakristij, waar een aantal priesterkleeren lagen, stak deze in brand en weldra zoo het geheele gebouw ver nield zijn geworden. De geestelijke, die ter plaatse zijn brevier las, werd niet getroffen en deze had tegen woordigheid van geest genoeg, het vuur te be letten, zich verder uit te breiden. Gered, aliveer gered Een fransch blad deelt een gemakkelijk middeltje meê, om niet van den bliksem geslagen te worden als gij een piano hebt die op isolateurs rust, gaat er boven op liggen, en de bliksem zal nevens u afgaan. Als gij geen isolateurs hebt, koop dan vier sterke bierglazen, zet er de vier poten van uwen stoel in, en gaat in 't midden der kamer op den stoel zitten, en de bliksem, als hij in uw huis slaat, zal u niet deeren. Neem de voorzorg van uwe sleutels, horlogie en juvvee- len eerst af te leggen. Als er na dien raad nog iemand doodgebliksemd word, is het zijn eigen schuld Verdeeld fortuin. Cham, de geestige teekenaar, gaf in 1848 eene goede charge over de verdeeling van de fortuinen, zooals de soci alisten vragen. Ieder kreeg 6fr. Een man kwam bij den bakker. Ik heb, zegt hij 6 fr. per dag te verteeren, bakker, geef mij brood Wel ik ook heb 6 fr., ik maak geen brood meer Wat wirt ge dan dat ik eten zal Wel eet uw 6 fr. op. HOLLAND. Uit Tiel, in Nederland De fruitverkoopingen alhier en in den omtrek zijn omtrent afgeloopen. De verkoopers, geen enkele uitgezonderd, heb ben reden lot tevredenheid fabelachtige hooge prijzen zijn voor de appelen en peren beloofd of betaald voor appelen van 3 tot 5 gulden per Hij meende inderdaad gevolg aan zijne be- hectoliter op den boom; peren nog veel hooger, nimrin* In crnvnn Hnph ?nn cnhnrinhrnn/lnn u:: nnAn ,1 r. I,- „AAH dreiging te geven, doch zijn schoonbroeder sprong er tusschen en wierp den dronkaard neêr. Deze sprong echter spoedig op en bracht zijnen tegenstrever een gevaarlijken messteek in de borst toe. Vervolgens begon hij de ruiten en al wat hem onder de hand viel in stukken te slaan. Eindelijk heeft de policie een einde aan dat tooneel gesteld en Baltus, na hevigen weer stand, gevangen genomen. Te Beveren bij Rousbrugge, leeft er een echtpaar boven alle anderen gezegend. Desire Fagoo en zijne vrouw Zenobia Lazeure, heb ben hun achttiende kind, hun dertiende zoont je, kersten gedaan. Van die achttien kinders leven er nog 12 bloeiende, flinksche jonkhe- den, en 4 frissche dochterkens. Gelukkig gevallen.Van eene hoogte van 45 meiers vallen zonder in stukken en brokken te liggen, zou men bijna Yoor onmogelijk en dat bij een zeer goed gewas. Een paar voor beelden van hoogen prijs voor fruitEenen boomgaard nabij de stad, groot 2 bunders en waarin nog geen 90 appelbuomen staan, bracht met de onkosten 2540 gulden op. Hel fruit nabij den Huize Buitenzorg te Drumpt. op eene oppervlakte van ongeveer 6 bunders, gold de verbazende som van 6204 gulden. Op zoek naar 24 millioen. Wij hebben onlangs gemeld dat men in Nederland weêr met moed was aan 't werk gegaan tot het opzoeken der Lutine, het millioenenschip. Ziehier nadere bijzonderheden over deze gebeurtenis, welke wij aan den Tijd onlleenen Nu er weêr druk sprake is van't wrak der Lutine, het engelsche schip, dat in het jaar 1799 tusschen Vlieland en Terschelling gestrand is, zullen onze lezers wellicht belang stellen in eenige bijzonderheden omtrent dat fabelachtig vaartuig.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2