Kaatspel, Houtmarkt. hij zijn gespel, gelijk op de groote of nationale feesten, 's Morgens te 7 ure, des middags en te 7 ure 's avonds juist op 't oogenblik dat de Feestelijkheden aanvingen. Wij hebben in den dag een bezoek aan het lokaal gebracht. Eene ongemeene bedrijvig heid heerschte er tot het versieren van de tent en de verlichting des tuins. Wij mogen het zeggen, nooit zagen wij de tent zoo prachtig versierd 't was als of men zich te midden van eenen reusaehtigen bloemtuil, te midden van een bosch van vaandels, wimpels en trofeën bevondt. Ter zijde bemerkte men het borstbeeld, 't welk tol dan nog met een sluier was omhuld. Te 4 ure, ving in het Hotel de Flandre, het banket aan door de heeren leden van 't Bestuur den achtbaren Jubilaris aangeboden. Aan het dessert, hield de heer Wilfried De C//ppe/eSekrelaris,eenehartroerendetoespraak tot den heer Van Wambeke welke er zoo diep was door aangedaan dat hij schier geene woor den vinden kon om den heeren leden van 't Co mité zijne oneindige dankbaarheid uit te druk ken. Rond 7 ure begaf men zich naar't lokaal. Bij zijne intrede werd de eerzame Jubilaris be groet door het spelen der Brabanconne, het gebulder des kanons en vooral de vreugde kreten en toejuichingen van de talrijke aan wezigen. Toen de stilte hersteld was, beklom den lieer Dr Isidoor Bauwens, lid des Bestuurs, een tot dies bestemd gestoelte en hield,in aller naam, eene toespraak die, onder alle opzich ten een waar juweel van Vlaamsche letterkun de mag geheeten worden en dan ook dikwerf door de warmste toejuichingen werd onderbro ken. Dan werd het borstbeeld onthuld, onder 't spelen des muzieks, T gejubel en de levendigste vreugdekreten der talrijke aanwezigen. Bij het eerste zicht is men eenigzins te leur- gesteld het witte marmer laat niet toe de wezenstrekken te onderscheiden, doch na weinige oogenblikken, krijgt men de overtui ging dat de gelijkenis allertreffendst is en men zich voor een meesterstuk bevindt 't welk den kunstroem van den heer Van Potlelsberghe, leeraar aan onze Akademie van Schoone Kun sten, meer en meer zal doen schitteren. De achtbare Jubilaris antwoordde in het transch zijne redevoering was, in kort ge zegd, eene uitdrukking van zijne oneindige dankbaarheid over de eer welke men hem aan deed en eene verklaring van getrouwigheid en aangekleefdheid aan de Jonge Garde tot der dood toe. Het spijl ons de beide redevoeringen niet te kunnen meêdeelen. De redevoering van den heer D' Bauwens is onder pers en zal den heeren leden der Maatschappij dezer eerste dagen ter hand gesteld worden, 't Ware wen- schelijk dat de antwoord van den Jubilaris er op volgde. Met Muziekfeest 't welk volgde was aller prachtigst en luisterrijk. Onmogelijk is 't ons over de uitvoering van ieder stuk in 't bezonder uit te weiden. De Jubelfeeslmarsch was statig grootsch, verheven en verrukkend; zij zal onbetwistbaar de kunstkroon van den heer Vanden Bogaerde met nieuwe schitterende perelen verrijken. Vergeten wij nogthans het 2C Concertino voor clarinet niet. in 't welk den heer Amand Segers een ander bewijs van zijn uitmuntend talent heeft geleverd, Zeggen wij nog dal de uitvoering der ver- schillige stukken met de warmste toejuichin gen werden begroet en men het algemeen eens was om te bekennen dat onze Koninklijke Harmonie onder de leiding van den heer Van den Bogaerde reeds hare aloude faam heeft weten terug winnen. Onmiddelijk daarna ving de Dansfeest aan. De verlichting van den tuin leverde eenen tooverachtigen aanblik op alles was om ter best geschikt en spreekt lot lof van de heeren welken er zich hebben willen meê gelasten. Reeds laat in den nacht eindigde dees Jubel feest welke nooit uit 't geheugen van den eer- zamen Jubilaris en zijner familie en ook van alle deze die er aan medewerkte en deel aan namen zal gewischt worden Hophandel. Mijnheer de Opsteller, Zoo wij vernemen, wordt, door eenige per sonen, aan de planters ontraden den pluk en het droogen der hop te verbeteren. Wijgelooven dat de personen die zulks doen, het bereik dezer handelwijze niet beseffen en alle de schade die zij daardoor aan de planters kunnen veroorzaken niet berekenen. Wij durven zeggen, zonder vrees van gelo genstraft te worden, dat het grootste gedeelte der planters, die de hop niet zullen droogen noch plukken zooals wij het hun voorschrij ven, hunne koopwaar moeielijk aan den man zullen brengen. De vreemden koopen de goed geplukte en wel gedroogde hop bij voorkeur, ook de inlandsche brouwerij heeft, sinds eenige jaren, die bewij zen gegeven door zich te bevoorraden in den vremde, waar de hop goed geplukt en wel gedroogd is. Wij porren, dus vriendelijk de personen aan, wel te onderzoeken al de schade die zij, door deze handelwijze, kunnen bijbrengen zoo aan de planters als aan de neringdoende in woners dezer Stad. Wij verwittigen hun, tevens, indien zij in die walgelijke doenwijze voortgaan, wij hunne namen zullen bekend maken, opdat eenieder hun zou kunnen belooncn naar verdiensten. Aanvaard, M de Opsteller, onze op rechte groetenissen. Namens de Maatschappij St-Rochus. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Vandenabecle, priester der laatste wijding, is coadjutor benoemd van den E. H. Directeur der Zusters van Liefde te Loven- degem. Zondag 5 September, (2e Ronde,) om 10 t/2 ure voormiddag. Pros. Van Braekel, tegen G. Claus. Om 2 ure namiddag. L. De Coninck, legen Antoon De Witte. Om o 1/2 ure namiddag. Th. Praet (Nieuwerkerken.) tegen Felix Macharis (Denderbelle,) A L L E R H A N DE~NI EU WS~ Deze week heeft men de twee standbeel den der oude graven van Aalst in hunne nissen aau den toren van ons Belfort geplaatst. Deze beide beelden zijn meesterlijk afgewerkt en spreken tot eer van den heer Lefebvre, beeld houwer te St. Joos-ten-Noode De ophaling en plaatsing gebeurde met uiterst g^mak onder de directie van den heer H. Meganck- Vander Poorten, meester-steenhouwer en on dernemer van openbare werken alhier ter stede. - De schilderij toebehoorende aan den heer Michiels, meesterkleermaker, Zonnestraat alhier, hangt op dit oogenblik te koop voor den meestbiedende in de groote eetzaal van het Hótel Fontaine, te Oostende. De heer Mic hiels bezit een certificaat hem onlangs afge leverd door M. Alexander Vinck, expert te Brussel, 't welk verklaart en bevestigt dat de hooger bedoelde schilderij een echt werk is van den beroemden meester P. P. Rubens. (Medegedeeld.) Donderdag lest heeft hel Parket van Den- dermonde zich naar or,ze Stad begeven, ten einde een onderzoek te doen over de schel merij gepleegd ter ijzergieterij van den heer Gregoire, aan den Zwarten Hoek. Kwaaddoe ners zijn aldaar des nachts binnengedrongen en hebben er de leêren riemen van de ma- chienen afgesneden en verscheidene vormen in stukken geslagen. De schade wordt bere kend op 200 franks. Maatregels van generaal Pontus. Het is iedereen genoegzaam bekend, dat vele maatre- regels door den achtbaren minister genomen, den soldaat het leven, ouder de wapens, van dag tot dag meer dragelijk maken. Nieuwe maatregels zijn aan het handteeken des konings onderworpen, aangaande de on- derscheidingsteekens voor langen dienst. Tot nu toe werden de chevrons slechts ver leend na 8 of 12 jaren dienst. Voortaan zullen die verleend worden na 4 en 8 jaren, terwijl de militaire dekoratie na 12 jaren dienst zal worden verleend. Aan deze enderscheiding is eene belooning verbonden van 23 centeimen per dag. De liaute-paije voor de chevrons wordt van 3 op lil centiemen gebracht. De hautc-page der soldaten die tien jaar dienst hebben, zal dus in plaats van 23 centiemen zoo als nu, 40 centie men bedragen. Een valsch vijffrankstuk. 't Is bijna on- gcloofelijk. en toch is het waar: het Weldadig heidsbureel van Brussel gaf aan eene vrouw haren maandelijkschen onderstand in... valsch geld. De arme sloor ging met het vijffrankstuk dat zij ontvangen had, in eenen winkel om den noodigen voorraad aan te koopen, maar nau welijks was zij terug builen, of men riep haar Diefegge Valsch geld en andere schoone dingen achterna. De vrouw had schoon te zeggen waar liet stuk vandaan kwam, niets te doen De policie kwam er bij, zij moest meê en werd onder vraagd. Er werd eene huiszoeking in hare woning gedaan, maar men ontdekte niets. Het weldadigheidsbureel heeft de vrouw den doorgestanen schrik vergoed, met haar.... een ander vijffrankstuk te geven. Een bad in den bornput Een erg onge luk is zaterdag op de binnenplaats van een danshuis te Brussel gebeurd. Eene vrouw die water uit den put wilde op halen, verloor ten gevolge van het breken der koord haren emmer, en trachte dien met eenen stok boven te halen. Een werkman met name Van den Dale, die juist ter plaats kwam. daalde langs de koord af en zegde Dat is hier frisch Ik zou hier wel een bad willen nemen hij ontkleedde zich, bond de koord aan zijn lichaam en daalde op nieuw neêr. Eensklaps liet de man een luiden kreet hoo- ren, die door de omstaanders herhaald werd. De koord was opnieuw gebroken en de man in de diepte gevallen. En geen middel om hem ter hulp te komen De ingang van den put heeft de vorm eener schouw, van zeer weinigdiametfr, en op zeke re diepte begint de vergaarbak aie 4 lot 3 me ters breed is, Men hoorde Van den Dale tegen de dood worstelen en om hulp roepen. De staken die men hem toereikte, konden hem niet bereiken, daar hij zijdelings onder hel welfsel gesukeld was, De policie, door het gerucht verwittigd, kwam insgelijks toegesneld en reeds hoorde men de pogingen van den drenkeling verzwakken. In allerhaast werd de stoomspuit gebracht om de put leeg te pompen, Maar toen men in de put kon dalen was het te laat. Men haalde slechts een lijk. Nachtelijke aanranding te Brussel. Ge vecht met de policie. Brussel, zegt de Gazette is tegenwoordig 's nachts eene der gevaarlijk ste steden van Europa. Men steelt, breekt in onbewoonde en be woonde huizen, randt de personen aan en vraagt aan den hoek der straatde beurs of liet leven zooals dit vroeger in het oude bosch van Bondy gebeurde. Eene aanranding van dien aard, gedurende den lesten nacht, heeR zeer tragische gevolgen gehad. Een beambte der douanen, M. Th. Léglise, langs den Boulevard van den Kruidtuin ko mende,werd daar ter plaatse door twee kerels aangerand. Zij wierpen hem ten gronde, en ontnamen hem zijne horlogie met keting. M. Léglise verdedigde zich zoo goed hij kon, en gelukte er in het lemmer uit zijnen degen stok te trekken. Hij sloeg er meê in 't rond op goed vnlle uil, en een der aanvallers ging op de vlucht. Eene patroëlje, bestaande uit een agent en een pompier, die op de kreten kwam toege sneld, mengde zich in het gevecht. De agent Desmedt greep den kerel vast, die nog altijd met M. Léglise handgemeen was, en maakte zich, geholpen door den pompier Van Reus den, van hem meester. Deze verdedigde zich zoo dapper, dat hij den agent al de knoppen van den frak trok. Eindelijk gelukte men er in, hem naar het policiebureel te voeren. Daar werd hij herkend voor den genaamden André Daubioul, aardewerker, geboren te Molenbeek, sedert jaren zonder vaste woon plaats. Hij werd reeds talrijke keeren veroordeeld, en stond nu ook weer onder mandaat van aan houding. Hij beweerde niet te begrijpen wat men van hem wilde en zegde, ter gelegenheid der kermis van St-Joost-ten-Noode, te veel ge dronken te hebben. In afwachting werd hij in den amigo opge sloten. Hiermeê was echter het drama nog niet ten einde gespeeld. Rond 4 ure kwam men op het policiebureel aankondigen dat op de Barrikadeplaals een man in eenen grooten bloedplas gevonden was. Hij werd opgenomen en naar het St-Jans- gaslhuis gebracht, waar men bevond dat hij door eenen degensteek in den buik doodelijk gewond was. Men herkende den genaamden Rombauts, een drukker,die uit de maatschappij der drukkers was gebannen. Hij is geboortig van Turnhout en woonde te Schaarbeek. Zijne uond was 3 centimeters diep en zijne ingewanden waren getroffen. In een haastig verhoor verklaarde hij van niets te weten. Hij had zich bedronken, zegde hij en kon zich hoogenaamd niet herinneren wat er gebeurd was. Rond 10 ure 's morgends kwam hel parket in 't gasthuis, vergezeld van den douanier en Daubioul, den anderen aanrander Deze leste zegde, hem niet te kennen. Na het verhoor werd hij naar de gevangenis terug gebracht. Rombauts is Maandag avond ten 6 ure ge storven. Zijn doodstrijd begon rond den mid dag. Hij heeft geen enkele bekentenis gedaan. In de Samarilanenstraat, N° 39, te Brus sel, woont Adolf Bakelondt, een onverbeter lijke dronkaard, die dijnsdag bijna de oorzaak was dat de geheelo wijk afbrandde. Bakelandt is voor de tweede maal getrouwd met eene weduwe, die eene dochter had. Hel huwelijk leefde altijd in slechte overeenkomst en zondag had de man gedreigd het huis in brand te zullen steken, Het huisgezin woont op een kwartier van twee kamers. De eene dient voor slaapkamer van man en vrouw, de andere als slaapkamer voor de dochter, Theresia, en te gelijk voor keuken. Bakelaudt had den geheelen dag gedronken, en kwam 's avonds rond 9 ure thuis. Vrouw en dochter waren afwezig. Een kwartier later zagen de geburen een dikken rook uit zijn venster naar buiten slaan. Men kwam in de kamer, er. vond het bed van het meisje in volle vlam. Om het vuur aan te wakkeren had de ellendige het bed vol petrool gegoten, zoo dat het vuur zich met verschrik kelijke snelheid voortplantte. En inlusschen zat Bakelaudt voor het andere venster gerust zijne cigaar te rooken. De pompiers snelden toe en hadden zich spoedig van het vuur meester gemaakt. Bakelandt werd natuurlijk aangehouden en aan het parket overgeleverd. In 1849 kreeg de eerw. h. 's Hertogen, aalmoesenier der gasthuizen te Brussel, in tegenivoordigheid van den direkteur, van zekeren Gay 100Ü fr. om 30 missen voor hem te lezen en de rest aan zijne zusters Gay te geven. Dat gebeurde doch zes maanden later trok het bestuur der godshuizen den aalmoesenier voor de rechtbanken, en deze werd veroor deeld de som die hij niet meer had en reeds aan de familie gegeven had aan het bestuur af te leveren, en daarenboven eenige duizende franken justicie kosten te betalen. De liberale bladen van dien tijd brulden tegen dien aalmoesenier, en Br.-. Verhaegen schold hem in de Kamer uit voor...dief. Vandaag geeft het hof van cassatie een heel ander vonnis, tegen de hospiciën van Bergen. Dit vonnis beslatigt dat de hospiciën geen recht hebben opgeld of weerden, die de per sonen welke daar sterven, bij zich dragen. De eerw. h. 's Hertogen heeft lang gewacht om het onrechtveerdig vonnis te zien vernie tigd worden hij is vandaag pastoor te Hamme (St-Pieters-Jette.) Maar wal de 1000 fr. betreft die de godshuizen van Brussel hem uit den zak haalden, zullen zij die teruggeven Belange niet dat zou niet liberaal zijn. Volgens de Chromque zijn al degenen, die millioenen bezitten misdadigers. En M. Frêre En M. Bisschoffsheim En M. Graux? En andere liberalen Er zullen, zegt men, groote strafvermin deringen verleend wordendoch er is geen spraak deze uit te breiden op de manifestanten van 13 Augusli. Met lange artikels kondigen de brussel- sche gazetten eene nieuwe attraction voor Brussel aan. Eene koordedanseres is uit Amerika aange komen Zij zal op de strakke koord een kanon afste ken Maar vooral zij is- eene a schoone jonge vrouw en dat alleen is reeds genoeg. O gi, brusselsche gapers De Patrie bevat een artikel melden titel van la Carle de 1'Europe, die zoo het schijnt, weêr verandering zal ondergaan. De oude verdeeling, zegt het blad, was ge brekkig zij voegde de Belgen van gallisch ras, bij de Hollanders van germaansch ras. Wij, Vlamingen, tellen niet meer of wij worden beschouwd als Franschen, zoo wel als de Walen. Toujours aimables, ces Francais. Een hollandsche reiziger heeft dijnsdag een gedeelte der brusselsche policie en al de hotels der Noorderstatie overhoop gezet, ten gevolge van een abuus. De man had in een hotel gedineerd en gaf, om eenige uren te gaan wandelen, zijn reiszak en overjas aan den hotelhouder in bewaring. Toen hij terugkwam, bedroog hij zich van adres en ging in het Café des Boulevards den nacht overbrengen, 's Morgens vroeg hij zijnen overjas en reiszak, maar men had noch het een noch het andere gezien. De policie werd verwittigd, alle hotels onderzocht en eindelijk vond men de vermiste voorwerpen in het Café des quatre Nations. De reiziger was schier in de wolken van vreugde de reiszak bevatte 30,000 fr. Zaak Vander Smissen. Volgens den korrespondent van een luiksch blad, is hel be gin der zaak Vander Smissen bepaald op het einde van October vastgesteld. De beschuldigde zou zijn ontslag eenige da gen. voor den aanvang van de debatten geven. Er zou dus in den loop der maand november eene kiezing tot zijne vervanging moeten plaats hebben. Moordie Mariënburg.Een blad van Brussel heeft per bijzonderen brief de lijding ontvangen van eene schrikkelijke misdaad, die op het grondgebied Nismes-lez-Marien- bourg, ter plaatse la Montague, gepleegd werd. De personen die maandag namiddag aldaar in het veld werkten, zagen een welgekenden bedelaar in hevig gevecht met een jongeling van genoemde gemeente. De leste wierp den bedelaar op den grond, sloeg hem ongenadig met eenen leêren riem en stampte hem vervolgens met de hielen zijner schoenen dood. De getuigen die ter hulp snelden, vonden slechts een lijk. De moordenaar had den tijd gevonden om de vlucht te nemen. Een kongres van rechtsgeleerden te Gro ningen gehouden, komt tot de beslissing dat men aan de personen, die onwettig worden aangehouden en wier onschuld nadien erkend wordt, eene schaêvergoeding dient te geven. Dat ware rechtmatig en zou hier navolging verdienen. Onweer. Donderdag namiddag heeft een zwaar on weêr boven Ath en omstreken ge woed. Er vielen hagelsteenen van 4 centime ters doorsneê.Al de plantekassen werden ver brijzeld en de schade is onberekenbaar. Te Geerardsbergen en omstreken schijnt de tabak verhageld te zijn. Te Brussel ook heeft het onweêr ernstig ge woed, zonder evenwel schade aan te richten. Een enkele windruk, die geheel onverwacht opstak, deed met duizende hoeden, parosols, enz. op alle punten der stad in de hoogte vlie gen. Daarna viel een geweldigen stortregen terwijl bliksem en donder met het overig sa menspande om het onweêr volledig te maken. Rond 6 ure begon het opnieuw, doch niet zeer erg. Na dit onweêr herbegon de hitte, alsof er niets gebeurd ware. Van de overige deelen des lands hebben wij vooreerst nog geen tijdingen ontvangen. De Chronique meldt dat nabij Ruysbroeck het onweêr op ongehoorde wijze heeft gewoed. Oogst, fruit enz., hebben veel geleden. Woensdag namiddag waren een twintig tal werklieden van de groote olieslagerij van M. Callewaert, te Lichtervelde, in den bierkel der der brouwerij gegaan en gebruik makende van de afwezigheid van hunnen meester, dron ken zijn op de gezondheid van een nieuw ge komen werkman. De mekanicien had zijne ma chien met volle kracht laten draaien. Daardoor was een riem gebroken de machien begon te blazen en dreigde in de lucht te vliegen, Mevr. Callewaert,, het gevaar bemerkende en geene werklieden vindende, is in de machienkamer gedrongen, en heeft de machien met gansch liet materieel stil gelegd. Ware de vrouw er in tijds niet bijgekomen, dan zouden er zonder twijfel groote ongelukken gebeurd zijn. De groote brouwerij met de magazijnen van olie koeken, oliebrood, enz. zou ingestort zijn, de werklieden onder de puinen begravende- Woensdag speelden eenige knapen in de Arme-Beukelaarstraat te Antwerpen, en wier pen met kalk naar elkander. De kleine Jan Callaey, 42 jaren oud, wonende in de Schuit straat," werd in het rechteroog getroffen.' Het kind is in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht. Men vreest dat het knaapje zijn oog zal verliezen. Ongeluk te Boom. Men schrijft uit Boom, aan het Handelsblad van Antwerpen, onder dagteekening vau"50 Augusti Eene verschrikkelijke ramp heeft op den Ruppel plaats gehad. Vier personen, in den bloei van het leven, zijn omgekomen. Gisteren achternoen deden zes personen van Boom, vier meisjes en twee jongens, allen zoo wat rondom de 20 jaar oud, een plezier- tochtjen in eenen ijzeren boot, gaande naar de kermis van Calfort. Aan de plaats Eyckevliels-gat genaamd, ging een der jongelingen aan wal, om den boot met eene touw voort te trekken. De boot is ongeslagen ten gevolge der ver plaatsing van de juffers welke zich allen langs den zelfden kant hadden geplaatst, ten einde aan De Jonghe toe te laten een eindje louw aan wal te werpen. Drij meisjes en een jonge verdronken. Een enkel meisje heeft zich kunnen redden. De slachtoffers zijn de gezusters Vanden Briel en Alfons Thiery, smid, woonachtig op den Hoek, en Malhilde Franche, woonachtig op de Groote Markt. De zuster van Alfons Thiery is gered. Het is onmogelijk een gedacht te geven van den verschrikkelijken indruk, die het nieuws in onze gemeente verwekt. Ter kermis willen gaan, en de dood vinden in de rivier Een landbouwer, die 20,000 fr. aan eenen notaris schuldig was, verzocht dezen, ten zijnen huize te komen. Hij zou er een persoon vinden, die hem het geld zou verschieten. ÏToen de notaris ter plaatse kwam, vond hij er, in plaats van het beloofde geld, een brief waarin hij met den dood bedreigd werd, indien hij niet aanstonds eene kwitlancie leekende, voor het bedrag der verschuldigde som. De notaris wilde het huis verlaten, maar de boer wachtte hem af met eenen riek, en be dreigde hem oogenblikkelijk te doorsteken. De ouderling geraakte al worstelend buitenen kon de vlucht nemen. Geen enkele getuige was bij deze aanranding tegenwoordig geweest, maar gelukkig heeft de notaris den brief kunnen bewaren. De vriendelijke boer werd aangehouden. Moordpoging op een grenadier. Uit Dinant ontvangen wij de tijding, dal er een laffe aanslag op een soldaat van het regiment grenadiers heeft plaats gehad te Baillamont, bij Gedinne. Een jongeling dier gemeente, Alfons War- nesse, die in gezegd regiment diende, was in verlof gekomen, en was nu op weg om zijne zuster te gaan bezoeken, die een huis buiten het dorp bewoont. Tegenover dit huis staat de woning van zekeren Condrotte, met wien de zuster van Alfons dagelijksche twisten heeft. Deze man leidt een zeer slecht leven, en wordt ook door niemand gezocht. Den grenadier ziende, begon hij dezen op schandelijke wijze uit te schelden en het leger te beleedigen. Warnesse naderde hem, vragen de of die woorden tot hem gericht waren, Voor alle antwoord ging Condrotte binnen en kwam een oogenblik later terug met een ge weer. Ik zal u neerschieten riep hij lot den soldaat, en op hetzelfde oogenblik mikte hij en schoot. Warnesse viel, maar had nog de krackt om tot aan het huis zijner zuster voort te kruipen. Het geweer was met hagel geladen. Een deel der lading trof het slachtoffer aan het hoofd- het overige in de borst en den linkerarm. Zon, der het verlofboekje dat met hagel doorboord werd, ware de jongeling op den slag dood ge bleven, doch zijn toestand is er niet veel beter om. Waarschijnlijk zal hij er helleven bij in schieten. Het parket van Dinant is ter plaatse geweest en heeft den moordenaar aangehouden. De zoon van eenen nijveraar te Charle roi, had om de l'ruitdieven te verschrikken, een geweer derwijze geplaatst, dat het schot moest afgaan bij het openen der deur. Onge lukkig was hij zelf het slachtoffer van dezen maatregel, want bij het heengaan verwarde hij met de voeten in de koord en kreeg het schot in den rng, zoodat de kogel dwars door zijn lichaam vloog. De jongeling was met zijne moeder alleen in den hof. Eenige oogenblik ken later stierf hij in hare armen. De vader was te Oostende. De wildstroopers weten ook dat de jacht geopend is, maar ook is het hun bekend, da1 de policie hen langs alle kanten in 't oog houdt. Het jachtgoed van M. de R., te Thielt was goed van patrijzen voorzien en daar waren zij op verlekkerd. Om op hunne jacht niet geknipt te worden, verzonnen zij den volgenden list Twee boeren kregen per brandbrief bevel, op aangewezene plaatsen, sommen van 300 en 500 Ir. te leggen. De gendarmerie en de veld wachters werden verwittigd, eu eene ernstige wacht werd ingericht. Maar terwijl de bewakers der openbare rust ■zich de oogen uit den kop keken naar de brandbriefieggers, waren deze er met de pa trijzen en faisanten van M. de R van door. De liberale gemeente Herstal heeft de belasting op hel personeel in de mijnen van 2 op 4 fr. per persoon gebracht. Dit zal onge twijfeld de mijnwerkers slecht bevallen. Een erg ongeluk heeft in de statie van Drongene plaats gehad. Een lijdwaadkoop- man, die het vertrek van eenen trein afwacht te, kreeg aan den overkant der spoorbaan een vriend in 't oog en hij wilde de baan overstap pen om hem de hand te drukken, maar werd door den expresstrein van Brugge verrast en letterlijk in stukken gereden. Het hoofd was 20 meters verder gerold. De man was omtrent 50 jaren oud en de eenige steun zijner 80jarige moeder. Maandag had te Tongeren, een treurig ongeluk plaats. De echtgenoten C. kwamen te samen van de trappen hunner woning, terwijl de man die de leste ging, eene brandende lamp droeg. Hij liet deze ongelukkiglijk ont glippen en in een oogenblik stond zijne vrouw rondom in de vlammen. Met schrikkelijke brandwonden overdekt, werd de arme vrouw naar het gasthuis gebracht, waar zij daags nadien overleed. Grauwvuur in de mijn Agrappe. Maandag, eenige minuten naar 14 ure, door liepen groepen werkliê, schier naakt en geheel zwart, de straten van.Frameries, en gaven alle blijken vaneenen ijselijken schrik. Eene ontploffing van grauwvuur had plaats gehad in de ader Epuisaire van de mijn Agrap- pe, die reeds zooveel menschenlevens kostte. Al de lampen waren uitgedoofd, maar geluk- kiglijk is er niemand gedood, zelfs niet ge kwetst, ofschoon een talrijk personeel ter plaatse werkzaam was. Maar een onheilspellend gekraak had het volk verwittigd en de gewone alarmkreet au volcan gaf het teeken lot eene algemeene vlucht, maar die vlucht moet verschrikkelijk geweest zijn. Mannen, vrouwen en kinderen ijlden in vreeselijke wanorde naar den ophaalbak, en zooals altijd in zulke gevallen, zegepraalde het recht van den sterkste. De mannen konden het eerst den ophaalbak bereiken en de vrije lucht naderen. Het was beneden in de mijn drukkend warm, wat oorzaak was. dat de mannen al hunne bovenkleêreu, zelfs velen hun hemd, hadden uitgetrokken. De vrouwen (deze dragen, zooals men weet, in de mijn mannenkleèren) waren echter ge heel gekleed gebleven, doch in de vlucht waren de haren losgewoeld en het zweet, stof, tranen en angstige blikken gaven de arme wezens een verschrikkelijk voorkomen. Gelukkig was de ader ontruimd toen de ont ploffing plaats had. In de hoogere verdieping der mijn was men niets gewaar geworden, zoodat men daar bleef voortwerken, zonder dat men wist wat er gebeurd was. Victoria Regia. De personen, die de tentoonstelling van Gent gaan zien, zullen ongetwijfeld niet nalaten de Victoria Regia in den kruidtuin te gaan bewonderen. De prachtige plant, waarvan thans nog eene bloem openstaat, is oorspronkelijk uit Guyana. Zij is de grootste plant van de familie der nympheaeeën. Uit de jaarlijksche korte, rechtopgaande scheuten komen ontzaglijke ronde, draadach tige en met punten gewapende bladeren, groen langs boven en violetkleurig langs onder, die als schuiten op het water drijven. Hare boorden krullen omhoog en zijn sterk genoeg om eenen man te dragen. De zeer groote bloemen zijn in den beginne wit, later rooskleurig, en gaan, naarmate zij zich ontwikkelen, tot de roode kleur over. Als men die in hunne volle pracht wil zien, moet men ze niet in den dag, maar ten 7 ure 's avonds gaan bezoeken, aangezien zij dan eerst ten volle openstaan en bij dag hunne bladeren sluiten. De vrucht dezer prachtige bloem, welke men bijzonderlijk in de rivier de Amazone aantreft, biedt deze bijzonderheid aan, dat zoodra de bloem bevrucht is, de steel zich in het water buigt, om daar hare vrucht te rijpen. Men kent thans drij soorten van Victoria Regia, oorspronkelijk uit Zuid-Amerika. Het water waarin deze plant groeit, moet gestadig op 21 centigraden warmte gehouden worden. Te Brussel bezit men ook eene Victoria Regia, die dezer dagen in bloem zal slaan. HOLLAND. Te Scheveningen, een badplaais aan zee, nabij den Haag, is het gasthuis «Het Kurshaus» de prooi der vlammen geworden. Op 't oogen blik der ramp waren 300 badgasten kinderen en bedienden aldaar gehuisvest. Niemand wordt vermist. De oorzaak wordt toegeschreven aan 't omvallen van eene pelrolie-of spirituslamp. De schade wordt op verscheidene ton gonds ofte honderdduizend dikke guldens berekend. Alles behalve de kleederen en verder gerief der bed- gasten is verzekerd.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2