koeld zijnde werd gezakt, geleverd, aanvaard en de baal woog 131 kilos...! Men zal het nauwelijks gelooven maar er zijn geleerden die de wetenschap bezitten de hop zoo te bewerken dat zij dezelve als 't ware groen en ongedroogd langen tijd bewaren... tot dat de facteurs komen die toch alles zonder onderscheid koopen. Boven deze bezondere oorzaken welke de hoedanigheid onzer hoppe aanranden en der zeiver faam verlagen en ten laste van planters en handelaars moeten geboekt worden, zal ik u nog twee als algemeene aanhalen en die men gewoonlijk uit het oog verliest alhoewel ze naar mijn oordeel meest bijdragen tot het ontaarden der Aelstersche hop. Veertig jaren geleden was het hopkwartier veel min uitgestrekt en op een klein getal ge meenten beperkt. Hoe bekwamen deze gemeen ten dit natuurlijk voorrecht, door eeuwen bevestigd, ter uitsluiting van andere plaatsen? Hel ware uitzinnig te onderstellen dat het enkel bij toeval was, en niet aan te nemen dat deze begunstigde streek aan de eigenschap pen zijner gronden, en de luchtgesteltenis den hoppebouw verschuldigd was, niet zoo zeer voor de opbrengst maar bovenal voor den natuur der vrucht en der kostbare en aange name bitterslol die ze inhield. Men weet wat er intusschen gebeurd is. Dank aan het over groot verbruik der hop en den hoogen prijs die er gedurende vele jaren het gevolg van was werd het hopland in uitgestrektheid meer dan verdubbeld. Gemeenten die den hopbouwnooit gekend hadden legden er zich op toe en beoe fenden hem in hel groot. Alle gronden zonder onderscheid, zelts potaarde en klei, te slecht voor meersch of bosch, werden en zijn tot hoppevelden aangelegd en geven door kunst- ma'"- b< - langen en vetten eene betrekke- bj welke, als hoeveelheid, soms i1' ig is, maar die als hoedanig- cringe waarde, zonder dat men moet. Voeg daar bij, dat in uopkwarlier zelf vele slechte gronden lot Hoppevelden zijn aangelegd; dat daarin het algemeen de vrucht door overgroote vetten wordt gevoed, als kunstmatig in plaats van natuurlijk gewonnen en eene dubbele opbrengst tegen vroeger geeft, 't geen zekerlijk de natuur en de krachten van het voortbrengsel in groote evenredigheid heeft doen verflauwen. Eene tweede onweerstaanbare oorzaak be staat nog in de soort der hop nu algemeen verspreidt. Het spreekt van zelf dat de hop- planter de grootste opbrengst betracht zonder acht te geven op de hoedanigheid der vrucht, dewijl er bij 't verkoopen geen verschil van prijs gemaakt word en hij van dezelve zelf niets verbruikt. Alzoo vond boer Kannau, van Teralphene, alwaar hij nog altijd zijn standbeeld verwacht, de invoerder der hop die zijnen naam draagt, eene soort best bestand tegen de ziekten, het versterven, enz., gevende eene schoone bel, grootere opbrengst maar veel ligter en min rijk in krachtige bitterstof. Nu, daar deze soort bijna al de andere heeft vervangen en om zoo te zeggen uitsluitelijk geteeld wordt grond te beweeren dat de natuur- waariJ: op in het algemeen hierdoor Ibaar verlaagd is en dat dit verlies aanmerking en in telling moet g l>racht worden. Ziedaar het vraagpunt, in den galop, naar waarheid in zijnen wezenlijken toestand kort- bondig verhandeld. Ik besluit dus Dat er geene redenen bestaan om de plan ters te ontstellen of te ontrusten om alarm kreten aanteheffen voor handel of hopbouw, dewijl deze twee bedrijvigheden in het midden van den algemeenen crisis, tot heden, minst geleden hebben, zelf niet opgehouden van vooruit te gaan. Dat de hop aanhoudend van hare goede faam verliest zoo veel door de daad der han delaars als door de daad der planters, dat beide zich zouden moeten vereenigen om door te beramen middelen hieraan een einde te stellen of ten minsten het kwaad zooveel mogelijk te bestrijden. Dat de nieuwe ingevoerde verordeningen zonder uitwerksel zullen blijven voor het be houd of het verbeteren der hoedanigheid even als de vroeger bestaande en dewelke in mijne overtuiging, ten minsten sinds eenige jaren, meer kwaad dan goed hebben aangericht; dat het belang van den eerlijken handel en van den hopbouw vergt dat dezelve afgeschaft worden, keur en lood meêbegrepen, om de volle vrijheid te laten in overeenstemming met de letter en den geest onzer grondwettige stellingen. J. V. Denderleeuw, den 15 September 1886. Vervoer tegen verminderde prijzen voor de maatschappijen in korps, of voor de personen onder dezelfde voor waarden reizende. Tegen navolgende voorwaarden, wordt eene vermindering van 50 t. h., op de gewone prij zen van het reizigerstarief toegestaan aan de bestendige en werkende leden van regelmatig ingestelde en algemeen gekende maatschap pijen, broederschappen, genootschappen en clubs, die 1. In korps reizen ten getalle van minstens twintig leden, zoo bij heengaan als terugreis, of voor dit getal betalen 2. Eene reis doen van minstens dertig kilo meters (terugreis niet inbegrepen) of voor die reis betalen 5. In gewone treinen reizen, met volstrekte uitsluiting der exprestrcinen 4. Daags voor het vertrek, op zegel van 50 centiemen, en onderleekend door de plaatse lijke overheid, eene lijst der reizende leden, aan den statieoverste bestellen. De plaatsbewijzen (heen en terugj voor de leden der maatschappijen, kunnen op aanvraag der belanghebbenden, gelden gemaakt worden: A. Voor 2 dagen, in het algemeen B. Voor 5 dagen, wanneer zij op eenen Zaterdag, of daags voor eenen wettig erken den feestdag, worden afgegeven C. Voor 4 dagen, wanneer de dag, na eenen wettig erkenden feestdag, een Zondag, of de Maandag een wettig erkende feestdag is. N. B. De vermindering wordt insgelijks toegestaan aan de leden der maatschappijen, broederschappen, genootschappen en clubs, die slechts eene enkele reis, ouder de boven staande voorwaarden, doen, of die terugreizen langs andere lijnen, of met andere vervoer middels. II. Schoolreizen. 1. Wanneer zij minstens 10 in getal zijn, wordt aan de leerlingen van openbare onder wijsgestichten, alsook aan de leeraars die hen, op hunne schoolreizen, vergezellen, eene ver mindering van 50 t. h. toegestaan, op de enke le prijzen van het reizigerstarief. Deze vermindering is enkel van toepas sing op gewone treinen 5. Wanneer zij ten getalle van 200 zijn, kan een bijzondere trein loopen In dit geval, wordt de prijs bepaald, door de toopassing der enkele prijzen van het tarief in gewonen trein, met 50 t. h. vermindering, voor het aantal werkelijk bezette plaatsen, onder voorbehoud van minstens 75 frank per trein 4. De heen- en terugkaarten, zijn geldig oor denzelfden tijd als die voor de leden van maatschappijen 5. Ten laatste daags voor het vertrek, moet de leeraar, die de schoolreis bestuurt, op zegel van 50 centiemen en onderteekend door de plaatselijke overheid, eene lijst der reizi gers, of eene lijst op ongezegeld papier, echt erkend door den kantonalen schoolopziener der betrokken school, aan den statieoverste ter hand stellen 6. De reizigers moeten minstens 15 minu ten voor het vertrek des treins aan de statie zijn. Zij mogen enkel plaats nemen in de rijtuigen, door den statieoverste of zijnen plaatsvervanger aangenomen deze telt de reizigers 7. De vervoerprijs (heen en terug, wanneer dat het geval is) moet voor het vertrek betaald worden aan den statieoverste, die aan den leeraar. de reis besturende, benevens de plaatskaarten, een bewijs der ontvangene som ter hand stelt. t collega van den landbouw, aan de beraadsla ging van het raadgevend comiteit de kwestie te onderwerpen van te weten of het noodig is, in het dubbel opzicht van den gezondheids dienst en voornamelijk van de openbare ge zondheid, om de vastgestelde longtering van het runddier in te schrijven bij het getal der ziekten, vallende onder de toepassing der art. 519 en volgende van het strafwetboek. 2° M. den Minister verzoeken om onmidde lijk de inrichting terstudie te leggen van eenen toezichtdienst over het vleesch en de melk, zich uitstrekkende tot al de gemeenten van het rijk, in navolging van hetgeen geschiedt in zekere streken van üuilschland onder anderen in het hertogdom Luxemburg en in den Elzas- Lorreinen. Wij zullen bij deze besluiten den wensch voegen om het Staatsbestuur zooveel mogelijk de inrichting en het onderhoud te zien be- voordeeligen en subsidiëeren van de wel ingerichte laboratoriums, welke voor doel hebben de ontleding van al de verdachte voe dende sloffen, maar voornamelijk van de melk, waarvan de verkoop te Gent alleen meer dan veertig duizend liters per dag bedraagt. (De Akkeibouw.) Üpooi'wegen-Treinen. De zoogenaamde werkmanstrein vertrek kende dagelijks uit Brussel te 7 uren 51 min. des avonds, komt te Denderleeuw aan te 8 ure 20 min. om 2 min. later dus te 8 ure 22 min. deze statie te verlaten. Bijna op 't zelfde oogenblik, te 8 ure 23 m. komt ook te Denderleeuw den trein uit Frank rijk, Kortrijk, Audenaarde, Soltegem, llerzele, enz., aan. Tusschen het vertrek en de aankomst dezer beide treinen is er slechts één enkel minuut verschil. De reizigers naar Aalst komen een minuut te laat aan. Indien men de werkmanstrein vijf minuten later liet vertrekken dan zouden de reizigers uit Frankrijk, Kortrijk, Audenaarde, enz., naar Erembodegem en Aalst eene gemakkelijke correspondentie vinden en niet verplicht wezen tot 9 ure 33 min. dus één uur en 10 minuten te Denderleeuw te moeten wachten. Niets belet, denken wij, de werkmanstrein te Denderleeuw de noodige vijf minuten te doen stil blijven mits deze trein slechts tot Aalst gaat en geene correspondentie geeft. Wij roepen hierop de aandacht onzer acht bare heeren Senateurs en Volksvertegenwoor digers in en hopen dat zij de noodige voet stappen bij den heer minister zullen gelieven aan te wenden ten einde deze zoo gewenschte correspondentie te verkrijgen. Kaatspel, Houtmarkt. Zondag 19 September, (2e Ronde,) om 10 -i/2 ure voormiddag. Leo Pollyn (Wieze) tegen A. Pollyn (Wieze.) Om 2 ure namiddag. G. Teirlinckx, tegen Baptiste Mathieu. Om 3 1/2 ure namiddag. Pros. Van Hemelryk (Buggenhout,) tegen Alex. De Graeve (Haaltcrt.) Onmiddelijk daarna Loting voor de derde ronde. Dezen morgend ten 3 ure verzocht men hem j Een vorschrikuiijke kreet weergalmde door de op te staan, en zich tot het vertrek naar Ber- simt De vrouw hield dc twee lianden tegen de Landbouw. Bestuur van De Moniteur van Zondag behelst het volgen de bericht Sinds eenigen tijd geworden aan het Bestuur vau Staatsspoorwegen een zeer groot getal vragen om te mogen reizen tegen verminderde prijzen, vastgesteld buiten door de in voege zijnde verordeningen waarvan de inhoud nader volgt. Daarenboven komen die vragen grooten- deels zeer laat in, zoodal meestal de tijd ont breekt om, in zulk geval, aan het betrokken personeel de vereischte onderrichtingen te verstrekken. Daarom wordt den belanghebbenden ter kennis gebracht dat van de bestaande voorschrif ten niet mag afgeweken worden, tenzij in geval len die volstrekt noodzakelijk en Iegelijk verrecht- vaardigd zijn. Daarenboven zal geen gevolg wor den gegeven aan vragen tot vermindering van prijzen, buiten de bepalingen van het reglement, als zij aan het Bestuur niet geworden binnen de navolgende termijnen Vervoer van maatschappijen in korps, of van personen onder dezelide voor waarden reizende 1. Reizen in het land minstens acht dagen op voorhand. 2. Reizen buiten het land minstens vijftien dagen op voorhand. o. Reizen ter gelegenheid van congressen, roeiwedstrijden, turnfeesten, enz., enz., eu in 't algemeen, alle dergelijke vergaderingen ol feesten minstens twintig dagen op voorhand. Schoolreizen. In hel landminstens acht dagen op voorhand. Builen het land minstens vijftien dagen op voorhand. Hier volgen de hooger bedoelde voorschrif ten De melk. De melk is zonder tegenspraak de dierlijke stol welke door zich zeiven, zooals door de voortbrengselen die men er uittrekt, de talrijkste en de algemeenste toepassing heeft in de voeding van den mensch. Te dien titel was en is zij steeds het voor werp van de betreurlijksle speculatiën van wege de voortbrengers en schaamtelooze han delaars, die niet vreezen haar de kostbaarste hoedanigheden te ontnemen door ze op ver schillende wijzen te vervalschen. Wij hebben met genoegen vernomen dat het gemeente bestuur van Gent, bezorgd voor de gezondheid der inwoners, een bureel van ontleding in richt en wij hopen dat weldra een ijveriger toezicht zal uitgeoefend worden ten opzichte dier talrijke kooplieden die van 's morgens vroeg de stad in alle richtingen doortrekken om een vocht te verkoopen, dat zeer dikwijls van de melk alleenlijk maar de kleur heeft. Doch, buiten de talrijke vervalschingen welke haar de voedende hoedanigheden doen verliezen, kan de melk, uit oorzaak harer dier lijke afkomst, in zekere omstandigheden scha delijke eigenschappen bezitten, welke de exploiteerderover het algemeen zelf met kan kennen. Inderdaad, de dieren, waarvan die voedende, kostelijke stof voortkomt, zijn on derhevig aan het krijgen van zekere kwalen welke, door besmetting, zich kunnen voort zetten aan den mensch. De melk, verschaft in deze voorwaarden, kan de oorzaak van de overzetting der kwaal worden en in de fami- liën de gevaarlijkste ziekten doen ontstaan, waaronder wij zullen opnoemen de pestbuil kwaal, de keelzweer en de gezwellen. In deze gevallen verkrijgt de melk eigen schappen welk haar volkomen uil de voeding moeten doen verwerpen. Het is dus zeer voorzichtig voor de verbrui kers te weten uit welke stallen de melk, die men verkoopt, voortkomt, hoe men de koeien onderhoudt welke die stallen bevolken, en vooral de verzekering te hebben dat die stallen aan een regelmatig toezicht onderworpen zijn. Laatst heeft M. Laho, professor bij de vee- aartsenijschool van Cureghem, aan de provin ciale geneeskundige commissie van Brabant een zeer belangrijk verslag gedaan over het gebruik van de melk en het vleesch voort komendevan dieren aangetast door longtering. Het gebruik van vleesch en melk, voort komende van de runderen door die ziekte aangetast, biedt een wezenlijk gevaar aan voor den mensch en voornamelijk voor de zieken en de kinderen. M. de professor Laho eindigt zijn verslag door deze gevolgtrekkingen 1* M. den Minister van Binnenlandsche Zaken verzoeken, door 't toedoen van zijnen ALLERHANDE NIEUWS. Vervalschte boter. Heden Zaterdag werd door onze Stedelijke Politie een korf boter (kladjes) aangeslagen als verdacht van met margarine vervalscht te zijn. De verkoo- per verklaarde woonachtig te wezen tot Eron- degem, doch zijne leugentaal werd bewezen; eindelijk bekende hij te Lelterhautem te wonen. Op de merkt te Gent werden de verledene week 2600 kilogr. boter vervalscht met mar garine aangeslagen. Een vijftigtal verkoopers van vervalschte boter hadden de vlucht ge nomen en hunne korven in brand gelaten. Naar men ons verzekert, zijn de twee jachtwachters die zondag werden aangehou den als beticht van moord op de kinderen Ver- tongen te Erembodegem Kapel lerMuren,weer in vrijheid gesteld. De minister van ijzerenwegen heeft eene vermindering van 50 p. h. op den prijs der ijzerenwegen toegestaan, ten voordeele van de leden, die aan het katholiek, maatschappe lijk kongres, in Luik te houden, zullen deelne men. Kostelooze reiskaarten zullen zeer be perkt wezen. Zij zullen alleen gegeven worden aan werkliê, en leden van geestelijke orden, die vóór den 20 dezer maand de aanvraag zul len doen. Liberale.... martelaars. De cor- reclioneele rechtbank van Brussel heeft den advokaat Chrisliaans voor eenige maanden de doos ingestoken, voor slagen toegebracht aan eenen behanger die de stoutmoedigheid had hem de betaling eener oude schuld te vragen. Een andere advokaat van Brussel, zekere Caussade, heeft drij maanden gevang gekregen voor aanslagen op de zeden. Niet eene liberale gazet heeft het minste woordeken over deze dubbele veroordeeling gerept. Waarom? Omdat Christiaeus en Caussade twee voorloopers zijn van de liberale partij. Hadden zij integendeel katholieken geweest, de liberale gazellen zouden weken en weken over het dubbel klerikaal schandaal van Brussel getierd hebben. O liberale eerlijkheid Een brief in Le Bien public meldt dat de hongerlijdende schoolmeesters en schoolmees teressen, een plezierreisje naar de grot van Hann hebben gedaan. De groep gedroeg zich alsof ze hall wild was. Men brulde de Marseillaise en het O Vanden- peereboom. Het schijnt dat die beschaafde heeren en dames in 'tgeheel geen honger hadden, vooral niet eene onderwijzeres,die eenen onderwijzer, om eene nietige reden, schier ten onderste boven sloeg Een werkman, Frans V... genaamd, wo nende in de Spiegelstraat, te Brussel, op eene kamer der eerste verdieping, kreeg maandag twist met zijne vrouw. Hij verwijderde zich eri keerde 's avonds, ten half negen ure, in dronken toestand terug. De vrouw had zich op hare kamer gesloten en weigerde de deur te openen. V... wilde langs een venster, dat uitzicht had op den trap, de kamer zijner echt- genoote bereiken. Hij viel en werd met verbrij zelden schedel opgenomen. Er is geene hoop hem te redden. M. Vander Smissen. Zijne overbrenging naar Bergen. Dijnsdag namiddag had M. Vander Smissen een langdurig onderhoud met M. De Ro, een zijner verdedigers. gen te bereiden. In de greffie ontmoette hij De Gand en De Lannoy, die naar Antwerpen zouden worden overgebracht. Deze klaagden omdat men hen zoo vroegtijdig, 't is te zeggen, twee maanden voor de opening van het assisenhof, naar Ant werpen deed vertrekken. Twee rijtuigen der celgevangenis hielden ten 5 u. 15 m. in de Zuidstatie stil. Vooreerst stapten afvier gevangenen, twee vrouwen en M. Vander Smissen. Deze leste was zeer ordentelijk gekleed. Twee andere rijtuigen hielden ten 5 ure voor de gevangenis der Kleine-Karmelieten stil. Eenige gevangenen, die naar de kolonie van Hoogstraten moesten worden overge bracht, alsook Mej. Dandelin en hare mede plichtigen moesten er plaats in uemen. Degand en De Lannoy werden, in afwach ting van het vertrek der rijtuigen, naar de greffie gebracht, waar zij met elkander spra ken over hunne aanstaande nieuwe verschij ning voor het assisenhof van Antwerpen. Mej. Dandelin werd op hare beurt naar de greffie geleid. Zij ontstelde toen zij Delannoy zag, doch herwon spoedig haren moed. Zij is inde gevangenis struischer geworden en droeg de zwarte kleéren, die zij aan had wanneer zij voor het assenhof van Brabant verscheen. De Gand sprong eerst in den trein en ver borg zijn gezicht voor de reizigers. Mej. Dandelin en De Lannoy twistten een oogenblik hevig met elkander. Men hoorde Mej. Dandelin verstaanbaar zeggen Ik logenstraf die woorden volkomen vraag hel liever aan M. Robert. De brigadier Maton stelde een einde aan deze woordenwisseling en deed De Lannoy in het celrijtuig van den trein stappen. Mej. Dandelin moest achter den trein om gaan, omdat de treden langs den eenen kant te hoog waren. Toen zij ook plaats had genomen, stoomde de trein naar Antwerpen. Schandaal in de kerk. Maandag avond rond hall acht ure, kwam een persoon, die dronken scheen te zijn, met den hoed op het hoofd in de Kerk der eerw. paters-rekoletten, Paleizenstraat, te Schaarbeek. De woestaard begaf zich naar den autaar en begon er te schreeuwen en gedruis te maken. Hij was zelfs op het punt den autaar te be klimmen, wanneer een pater, door een per soon van goeden wil geholpen, hem bij den arm greep en aan de deur zette. Er was in gansch den omtrek geen policie- agent te zien. Mishandeling.Vader Manceau keerde zondagavond terug naar zijne woning, die in eene steeg der straat van de Kaasmarkt, te Brussel, gelegen is. Hij werd gekweld door zekeren Clenaerts, die hem voortdurend te drinken vroeg. Daar hij geen gehoor gaf aan dit herhaald verzoek, greep Clenaerts hem bij den arm en beet in zijne hand. Clenaerts vluchtte, doch Manceau achter volgde hem. Twee policie-agenten ontmoetten dezen leste, wiens hand gansch bebloed was. Zij vielen op Manceau aan, en grepen hem zooda nig bij de keel, dal hij aan dit lichaamsdeel begon te bloeden. Vruchteloos poogde hij uit te leggen, dal de agenten zich bedroegen. Zij namen hem meê naar zijne woning, waar zich moeder Man ceau, zijne dochter Isabella, zijne schoondoch ter Julia Williame, en de verloofde van Isa bella, een jongeling Joseph Thys genaamd, zich bevonden. Heel de familie smeekte de agenten den vader los te laten, en des noods enkel proces verbaal tegen hem op te maken. Een slimme aftruggelaar bood zich dijns dag te Brussel in een sterfhuis aan met eene rekening, om het bedrag der begrafeniskosten te eischen, ofschoon deze slechts daags nadien moest plaats hebben. Daar men niet over ge- noegzaaam geld beschikte, verzocht men hem terug te komen. Met tegenzin ging de kerel henen en liet zich niet meer zien. Woensdag namiddag werd te Brussel een stoutmoedige dief in de volgende omstandig heden aangehouden. Hij was eenen beenhou werswinkel binnengedrongen en had daar bij middel van valsche sleutels eene som van ruim 200 fr. uit de schuif geroofd. Toen hij meende weg te gaan kwam juist de beenhouwersgast binnen. De dief vluchtte naar de binnenplaats en wilde over den scheidsmuur vluchten, maar de beenhouwer greep hem bij de heenen. Eeni ge oogenblikken later was hij in handen der policie. Deze herkende in hem een dief van stiel, die reeds verscheidene veroordeelingeii in zijn dossier heeft. Er wordt andermaal aan het publiek herinnerd dat het verbodenis brieven te steken in dagbladen, stalen of papieren, die aan de Post worden toevertrouwd tegen verminder den prijs. Nieuw dronkemansdrama Hoeveel moor den hebben wij op een jaar niei aan le leekenen, waarvan de oorsprong op den boden der jenever- flesch ligt Zulk drama had maandag weêr te St-Gilles (Brus sel) plaats, dat volgerwijze door de hronique ver haald wordt. Een echtgenoot heeft zijne vrouw met een mes steek gedood. Hij heeft haar het hart doorboord. De moordenaar is 14 jaarhet slachtoffer 23. Zij zijn sinds 4 jaren getrouwd en hadden 2 kinderen gehad. Het eene echter is gestorven en het andere is een meisje van 2 1/2 jaren. De man, een schoenmakersgast, is een dronkaard en twistzoeker Hij werkte weinig en wanneer hij 's zaterdags met eenige franks thuis kwam, nauwe lijks genoeg om er twee dagen van te leven, hadden er steeds betreurensweerdige tooneelen plaats. Sedert lang echter waren do echtgenooten vaneen gegaan en de vrouw was met hot kind voor goed bij hare moeder gaan inwonen, nadat zij reeds meer dan eens gepoogd had, door hem vergiffenis te schenken en terug te komen, hem tot betere gevoe lens te brengen. Telkens beloofde bij beterschap, ma3r gelijk alle beloften van dronkaards, vervlogen zij gelijk wind. Nu was zij echter sedert eene maand voor goed heen gegaan, en de man zette zijn onregelmatig leven voort. Sedert eenige dagen zag men hem dikwijls in den omtrek der Alsembergstraat, waar de vrouw woonde met zijne herbergvrienden ronddwalen. Dit was maandag avond, rond 7 ure, wéér het geval. Op dit oogenblik wandelde zijne vrouw met hare moeder en haar kind in de straat, en Pieter Dauw, zoo heet de moordenaar, sprong op haar toe, sprak haar aan en men zag hem eene snelle beweging met de rechterhand maken on de vlucbl nemen. boist gedrukt en zij stortte op den dorpel van hare woning néér. Degeburen kwamen toegeloopen. De ongelukkige gaf reeds geen teeken van leven meer Een overvloe dige bloedstroom ontsnapte uit eene wonde onder de linkerborst, die twee centimeters breed en tien centi meters diep was. Ook bad zij nog eene wond aan de onderlip. Eenige straatjongens verwittigden de policie andere riepen een doktor en do geburen poogden nog eenige teekens van leven in het lijk te ontdekken. Dc pcliciekommissaris Crabbe kwam toegesneld en begon onmiddelijk een onderzoek. De moordenaar had gerust zijnen weg voortgezet, zonder dat iemand er aan dachi, hem aan te houden. Hij had zichlnaar bet kommissariaat van policie be geven, maar daar hij den kommissaris niet vond, ging hij in eene herberg diens terugkomst afwachten. Toen hij zich ten tweede male aanbood, werd hij aangehouden. Dauw is niet groot van gestalte, draagt een klein blond kneveltje en hem ziende zou men hem voor den vreedzaamsten mensch der wereld houden. Hij heeft zijn schoenmakersmes, waarmeê hij de misdaad pleegde, aan den kommissaris overhandigd. Het schijnt dal hij dit werktuig 's morgens nog beeft laten slijpen. Bakkersconcurrentie. Wij vin den in liet Fondsenblad het volgende vroolijke nieuws uit Knesselare Zondag morgend, na de tweede mis, stond onze dorpplaats in rep en roer. Een gentsche bakker was met eene kar brood gekomen, dat hij aan zeer lagen prijs verkocht3 kilos voor 50 centiemen Daar hij wel gebekt was en daarbij nog voor zien van een geruchtmakende trompet, ont stond er al spoedig eene groote volkstoeloop rond den nieuwen kramer. Maar, de bakkers van Knesselare, slimme, vieze gasten en die ook op de tong niet geval len zijn, hadden hunne voorzorgen genomen. Allen vereenigd en bijgestaan door hunne knechten, stelden zij hun brood nevens dat van den vreemdeling en gingen allen te gelijk zoo luid en zoo hard aan het rekommandeeren dat de gentenaar overschreeuwd werd. Deze leste, moede geschreeuwd, beproefde dan een ander middel. Hij wierp eenige broo- den voor niets weg, in de menigte terstond volgden al de bakkers zijn voorbeeld en de brooden vielen als reusachtige hagelsieenen in het volk. Onnoodig ie zeggen dat er geene bleven liggen en dal er geestige grappen ge beurden. Eindelijk vertrok de gentenaar, al trompet tend, gevolgd door al de bakkers en bakkers knechten, in rijtuig, die hem uitgeleide deden met zang en muziek. Hij is er in gelukt het overschot zijner broodjes op eene binnenplaats te verkoopen, aan arme liedeD uit de wijk Eentveld. Met deze opschudding, welke aan eene kleine revolutie geleek, zal hier nog lang ge lachen worden. In den nacht van zondag tot maandag, werd te Schrieck, bij Heyst-op-den-Berg een moord gepleegd. Het parket van Mechelen heeft zich 's anderdaags naar deze gemeente begeven, om er een onderzoek te openen. Er werd eene aanhouding gedaan. liet slachtoffer heeft eene erge wonde bekomen aan het hoofd, welke door eene steen of door eenen hamer werd veroorzaakt. Bij het lijk vond men eenen bebloeden kassei. Deze werd door het parket meê naar Mechelen genomen, alsook den hoofdschedel en de hersens van den ongeluk kige. Over deze moord schrijft men uit Schrieck, het volgende aan het Handelsblad Het slachtoffer heet Eduard Van den Eynde. Deze werd gedood bij middel van messteken door twee gebroeders. Beiden werden aange houden. Van den Eynde is ongehuwd en was de bijzonderste steun zijner familie. Wraak zou de oorzaak van deze nieuwe misdaad zijn. Sedert langen tijd heerschte er oneenigheid tusschen de familiën. Meisje verbrand. Te Kortrijk berste Maandag nacht brand uit in het huis van II. J. Vanden Broek, koopman in aardappelen. Een kwartier te voren was hij thuis geko men. Zijne dochter, een onoozel meisje van 20 jaren ond, sliep op de verdieping. Vanden Broeck, door het plotseling uitber sten van het vuur verrast kon het arme slacht- toffer niet redden, en had groote moeite om zelf nog levend buiten te komen. Men hoorde haar wanopig geschreeuw en geroep, tot dat de dood haar trof. Toen er hulp opdaagde, was het te laat en men kon slechts de aanpalende huizen vrijwa ren. Na de ramp werd haar verkoold lijk, dat lot op 70 centimeters verbrand was, teruggevon den en naar het doodenhuis gedragen. (Patriole.) Spoorwegramp. Haine St-Paul, (en niet St-Pierro) zooals het Journal de Bruxelles het ons ver keerdelijk meldde, is een gehucht der gemeente La Louvière, gelegen langs de lijn Brussel-Chimay. Het is tusschen Binche en Houdeng, een der voor naamste vormingslatiën van het land. Op den trein n. 1781 was ontzagelijk veel volk, dat er le Pièton, Carnières, Morlanwelz, en Marie- mont opgekomen was. Bij het ui'rijdeD der statie van Baume, aan de bifurcatie naar La Louvière, werd de trein van ter zijde door eenen koopwarentrein als opgevangen. De lokomotief van dezen leste trof het rijtuig van eerste klas, waarin Mej. Morean, van La Louvière, zat. Het gerucht liep dat zij op den slag gedood werd, doch het is niet veel minder Hare beide beenen wer den verbrijzeld en een voel werd letterlijk afgesne den. De treinwachter die juist op den trcé van eenen wagon stond, werd op den slag gedood. Zijn lijk was op de ijselijkste wijze verminktzijn buik was opengereten. De man was gehuwd en had 4 kinderen. De wachter Puclte, die slechts sedert eenige dagen zijne bevordering tol treinwachter had bekomen, begaf zich naar zijnen nieuwen post te Braine-le- Comte hij was vroeger freindraaier. Een stuk hout, dat van een der verbrijzelde wag gons sprong, doorboorde zijne keel en hij overleed eenige uren nadien, zonder nog tol bet bewustzijn te komen. Ook deze was gehuwd. In het eerste oogenblik was de verwarring onbe schrijfelijk. De vrouweu waren als zinneloos. De treinover3le is als door een mirakel in 't leven gebleven. Hij werd uit zijnen fourgon naast den weg geworpen. Hel rijtuig was in spaanders geslagen. Dit is de dorde of vierde maal dat hij aan de dood ontsnapt. Hij heeft slechis eenige schrammen beko men. De toestand, waarin men den wachter Piron vond, deed voor hem hel ergste vreezen. Hij lag geheel onder de puinen van eenon waggon begraven, twe« stappen van de plaats waar Puche stierf.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2