Ten 11 ure was de gemeenteplaats geheel bezet met maatschappijen, die van alle kanten waren toegestroomd. Ten 12 ure trok de stoet op, voorafgegaan van het muziek der burgerwacht en te midden eener dichte menigte. Langs de lanen van Antwerpen trok men naar het kerkhof van 't Kiel. Aan 't boofd gingen de heeren van den in- richtingsraad, onder welke Jan De Laet en Van Beers, voorzittersMax Rooses, Snieders, Van Ryswyck, enz. Meer dan twee honderd maatschappijen woonden deze plechtigheid bij. Vele droegen rouwkronen en opschriften. Ten 1 4/2 ure'kwam de stoet op het kerkhof, waar de familie Conscience zich reeds bevond. M. Max Rooses nam het woord en deed de werkingen uiteen van den inrichtingsraad. Onder deze aanspraak werd het floers afge daan welk over het grafmonument hing, en lange toejuichingen begroetten het werk van den beeldhouwer Joris. Hendrik Conscience ligt verbeeld op zijn sterfbed, beschermd door den Vlaamschen Leeuw. M. De Laet, oude vriend van Conscience, sprak ook nog eene merkweerdige redevoering uit. Eene kantate gekomponeerd door Peter Benoit, eindigde deze treffende plechtigheid. H AN DEL EN NIJVERH EI D Iels voor de vetweiders. Wij lezen in een limburgsch blad Er heerscht tegenwoordig, in sommige plaatsen der Demervalei, eene eigenaardige ziekte onder het vee dat op de weiden wordt gezet. De koeibeesten worden er aangetast door eene oogziekte, die echter, tot nu toe, nog geen enkel dier tot volslagen blindheid schijnt gebracht te hebben. Onze veeartsen gelukken er in de meeste dezer dieren te genezen. Men vraagt zich af aan welke oorzaken, deze bijna plotselinge oogontsteking dient toege schreven te worden. Er zijn desaangaande vele gissingen. Ondervindingrijke personen bewe ren dat de gloeiende en langdurige hitte, die de dieren in de weiden te onderstaan hebben en waartegen zij zich meestal niet kunnen be schutten, als eene hoofdoorzaak kan worden aanzien. Indien zuks bewezen wordt, dan voorzeker ware het hoogst aan te raden alle weiden,zoo kunstmatige als andere, met fruit- of andere boomen te beplanten. Onze voorou den deden zulks en wellicht om de hierboven aangehaalde reden. Men kan hiertegen opwerpen dat onder de boomen het gras nog weelderig, noch in hoe veelheid groeit. Doch, anderzijds, kan men deze schade veelvoudig vergoeden door de op brengst van het fruit of van het hout. Opmerkensweerdig is het dat de dorpen Cu- riugen, Kermpt, Spalbeek, enz., waar men in de weiden schier geene boomen aantreft, juist door de ziekte geteisterd zijn. KONINKLIJKE BESLUITEN. Telefoon. Bij koninklijk besluit van 15 September, worden MM. Leon De Locht-Labye en Maurits Kervyn, koncessiehouders verklaard van een telefoonnet dat verschillende gemeen ten aan elkander verbindt. Deze gemeenten zijn Dendermonde en de steden en gemeenten Aalst, Appels, Audegem, Baardegem, Baasrode, Belcele, Berlare, Born- hem, Buggenhout Calcken Cherscamp, Dacknam, Denderbelle, Doel, Elversele, Erem- bodegem, Erondegem, Erpe, Esschene bij-As- sche, Exaarde, Grambergen, bij-Dendermonde, Gysegem, Haasdonck, Hamme-op-Durme, He- kelghem, Herdersem, Hofstade, (Oost-Vlaande- ren), Impe, Kemseke, Kieldrccht, Clinge, Leb- beke, Lede. Lippeloo, Lokeren, Malderen, Mariakerke, Massemen-Westrem, Maxenzeel, Meerdonck, Meire, Meldert, Merchtem, Mespe- laare, Moerbeke, Moerzeke, Molhem, Moorsel bij-Aalst, Nieukerken-Waas, Nieuwerkerken bij-Aalst, Oordegem, Opdorp, Oppuurs, Opwyk, Ottergem, Overmeire, Saffelaare, St-Amandus, St-Gilles bij-Dendermonde, St-Gilles-Waas, St-Nikolaas, St-Paulus, Schellebelle, Schoo- naarde, Seveneken, Sinay, Smetlede, Steen- huffel, Stekene, Temsche, Thielrode, Uytber- gen, Verrebroek, Vleckem, Vracene, Waas munster, Wanzele, Weert-op-schelde, Wiche len, Wieze, Zele. Gezondheidsdienst der huisdieren. De Mo- nileur van Donderdag bevat een verbod, van in- en doorvoer van varkens en versch var- kensvleesch uil Holland, ter oorzake der al daar lieerschende ziekte (erysipèle charbon- neux) onder genoemde dieren. Dit besluit is tot nader orde uitvoerbaar, te beginnen van 27 september. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Ringoot, priester in 't Seminarie, is coadjutor benoemd van den Eerw. Heer Pastoor te Memdonk. Zijn nog benoemdsurveillant in het College le Geerardsbergen, de E. H. De Sutler pro fessor in het College te Eekloo.de E. H, Libert; Professor in het College te Audenaarde, de E. H. Voetprofessor in het gesticht te Gijse- gem, de Heer Bruggeman; surveillant in St- Jozef le Nikolaas, de E. H. Saudan. Bond der Katholieke Bekwaamheidkiezers. Uitstap naarSt-Job en Schaarbeke. Op Zondag 26 September 1886. Men zal vergaderen ter Groote Markt, Au Pavilion,bij M. R. Vande Maele, om 4 1/2 ure stipt namiddag. De stoet zal door een fanfaarkorps opge luisterd worden, De katholieke bekwaamheidkiezers zijn allen tot dezen uitstap uitgenoodigd. Degene die bij vergetelheid geene dagvaarding zouden ont vangen hebben gelieven het tegenwoordig bericht als dusdanig te aanschouwen. (Medegedeeld.) Kaatspel, Houtmarkt. Zondag 26 September, (2e Ronde,) om 10 4/2 ure voormiddag. Eug. Claes tegen Am. Wymeersch. (5e Ronde.) Om 1 1/2 ure namiddag. De winnaars van s'morgens tegen Leop. De Coninck. Om 5 ure namiddag. Parent <Hofstade) tegen Alex. De Graeve (Haeltert.) CORRESPONDENTIE. Ontv. van den Eerw. H.. E. E. te S. fr. 6 over 1886. ALLERHANDE NIEUWS. Klokwijding. Donderdag voor middag had in onze St-Martinuskerk de plech tige wijding plaats van de klok der Confrérie van Bermhertigheid die komt hergoten le worden. Onze Eerw. Heer kanunnik-deken De Blieck, officieerde. De heer Judocus Mertens, ontvanger der lijkdiensten, welke de onkosten der hergieling had op zich genomen, was peter en juffer Sophia Van Itterbeek, meter. Zwemdok. Te rekenen van 1 October aanstaande zullen den Maandag voor de heeren en den Dijnsdag voor de dames, warme baden te verkrijgen zijn. Prijs fr. 1.00. Morgen Zondag 26 Sep tember, zullen de oud-leerlingen onzer Staatsmiddelbare School, aan elk der gede- koreerde leeraars, zijne beeltenis prachtig ingelijst, ten geschenke aanbieden. Deze plechtige overhandiging zal plaats heb ben ten Stadhuize, om 3 1/2 ure stipt. Het Zang-Tooneel-en Letterkundig Ge zelschap 't Land van Riem, zal Zondag 3 October 1886, om 5 1/2 ure 'savonds, ten Stedelijken Schouwburg, eene 2' groote Vertooning geven van het stuk Iwein van Aalst, geschiedkundig Lyrisch Drama in 3 bedrijven, door Dr Is. Bauwens, muziek van G. Pape. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene ge nummerde plaatsen fr. 2,30; Bened atsen fr. 1,30; Balkon 1 fr.; 3e rang 50 entiemen. De voorbehoudene plaatsen zijn verkrijgbaar tot daags voor de vertoouing bij M. H. Akys, Voorzitter der Maatschappij, Leopoldstraat. Vervalschte boter. Vrijdag lest heeft de heer Vrederechter onzes kantons, uitspraak gedaan in de zaak der vervalschte boter die op Zaterdag 17 Augusti 1886 hier te Aalst op onze markt werd te koop gesteld en door de politie aangeslagen. Sophie Wymeersch, Julie Bauwens en Marie llanssens, alle drie woonachtig te Letterhau- tem, werden verwezen tot eene boete van 15 franks en de onkosten. Wij begrijpen niet hoe zulke overtreding hier te Aalst voor do rechtbank van enkele politie en elders voor de correctioneele recht bank wordt opgeroepen. In alle geval de straf is volgens ons niet streng genoeg om tot heilzaam voorbeeld voor anderen te dienen. Kaatsspel. Zondag 11. heeft te Brussel den kampstrijd plaats gehad voor den eersten prijs, lusschen Aalst (Club des XXX) en Sint-Gilles-bij-Brussel. Aalst overwon. De Sim-Gillenaars zijn niet te vrede over hunne klopping en hebben de partij van Aalst tot eenen nieuwen strijd uitgedaagd. De Aalste- naars hebben aangenomen. Bovenden inzet, die nog al belangrijk zal wezen, zoo men zegt, zal de Koninklijke Maatschappij van T Kaats spel, vijf zilveren serviezen gunnen aan de overwinnaars ter herinnering van dezen kamp strijd. Het spel zal te 1 1/2 ure slipt aanvan gen. De partij van Aalst is samengesteld uit de heeren Eugeen Claus, Seraphien Van der Spiegel, Louis Spaens, Leo Van Gyseghem, en een Brusselaar als geleenden man. Brandramp. In den nacht van Woensdag tot Donderdag zijn de mouterij en veestallen der stokerij Bal en CD,e te Deurme de prooi der vlammen geworden. Het vee en peerden werden gered. Van de mouterij en afhankelijkheden blijven slechts de vier muren over. Duizende hectoliters granen werden vernietigd. Een gedeelte der stallingen werd behouden. Geen menschenlevens zijn te be treuren. De gebouwen met den inhoud waren verzekerd voor eene som van 350 duizend franks. In de brusselsche briefwisseling van de Nieuwe Rotterdamsche Courant lezen wij, dat er voor het einde van het jaar nog een vorste lijk bezoek te Brussel verwacht wordt, name lijk van koning Humbert van Italië, die verze geld van zijnen zoon, aan koning Leopold voor dezen de hand zal komen vragen van prinses Clementine. De Patriote zegt dat een miliciaan van 1884, M. Melon, zijn exaam van veearts ge daan hebbende, in het geneeskundig korps van het leger benoemd is, en dus tot den rang van officier is bevorderd. Wie zal ze hebben De engelsche dag bladen zegden vroeger dat er huwelijksplannen bestonden lusschen eenen zoon van den prins van Wallis en prinses Clementina, dochter van koning Leopold II. De nederlandsche drukpers sprak dezer da gen van een huwelijk lusschen eenen zoon van koning Humbert van Italië met gemelde prinses. Een fransch dagblad, le Soleil, verzekert op zijne beurt dat prinses Clementina zal trouwen met don Alfonso, hertog van Oporto, tweeden zoon van den koning van Portugal. Wie zal ze eindelijk hebben De Strijders van 1830. Iedereen keurt het af, dal de plechtigheid aan de Martelaars- plaats, tegenwoordig zoo stil zoo ongemerkt afloopt. Vroeger had er een dienst in St-Tergoelen plaats de oude dapperen werden door de burgerwacht geëskorteerd, men juichte hen toe, en nu Twee tamboers, veertig sukkelaars met eene oude vlag en een onverschillig publiek dat het medelijkend, bijna schokschouderend nagaapt. Ziedaar de betooging voor 1830. Onder voorwendsel der tegenwoordige goe de betrekkingen met Nederland, werden de septemberfeesten afgeschaftminister Rolin vond dal de kerkdienst tegen de gewetens vrijheid streed en de oude sukkelaars konden maar alleen hunnen weg zoeken. Ook werd in de redevoering die donderdag op het monument der Martelaarsplaats gehou den werd, die terughouding scherp gehekeld. Er werden twee kronen op het gedenktee- ken neêrgelegd en men vertrok onder den kreetLeve België Kopei-munl. Bij ministerieel besluit is het opnieuw verboden het fransche kopergeld te ontvangen in de bureelen van den Staat. De hopoogst in Engeland. Jaar lijks, wanneer de dekblaadjes van de toppen der hopplanten als verguld zijn door dit gele, riekende en bittere stof dat de rijpheid der vrucht en den pluktijd aankondigt, ontstaat er in de ellendige kwartieren der city in het starving London van Charles Dickens, eene buitengewone beweging. Duizende uitgehongerde wezens, mannen, vrouwen en kinderen verlaten dan hunne krochten en holen, en de lieve najaarszonne bestraalt soms gansche karavanen dezer onge- lukkigen, die zich lustig en lachend, met het vooruitzicht eenige schillings te winnen, naar de hop gardens (velden van Kent, Surrey, Sus sex en Herefordshire begeven. Van dorp tot dorp verminderen de hoppers (plukkers) tot zij eindelijk allen aan den arbeid zijn. Denk daarom niet dat de boeren, de natives, rusten O, neen, maar de Engelschman tracht vooral tijd te winnen daarom, hoe meer pluk kers hij kan vinden hoe liever. Van als de zon in 't oosten opkomt, is men aan 't werk koortsachtig gaat de arbeid voort, die slechts door de vallende duisternis onder broken wordt. Niet zelden ziet men de handige plukkers 18 tot 20 schepels hop verzamelen. Daar men nu per schepel two pence (21 cent.) betaalt, zijn er soms families die naar London terugkeeren in '1 bezit van eenige ponden ster ling, een ware rijkdom voor lieden, die soms een halfjaar leven zonder een farthing, een halve duit op zak hebben. Deze tijdelijke plukkers hebben weinig on kosten op de reis. De hopplanters verleenen hun de gastvrijheid in houten barakken, welke bijzonder tot dit doel zijn opgericht. Op eene dikke laag strooi leggen zij zich allen neêr, op eengepakt als de vijgen in eene mat. Of dit met alle zedelijkheid stuit, hoeft niet gezegd. In eenige distrikten heeft men dit verstaan en zijn er afzonderlijke barakken voor mannen en vrouwen. Niets is schilderachtiger dan wanneer al die plukkers, door den avond van de hoplanden gedreven hun voedsel nemen. Groote vuren worden alsdan aangestoken, rond welke zich al deze lieden, met verscheurde kleêren, ver wilderd gelaat, met hun ellendig uiterlijk ko men scharen, om een armzaligen stokvisch of gezouten haring te eten. Een echte Cour des Miracles, zooals men ziet. Spoedig strekt iedereen zich op het strooi uit, om zich binnen weinige uren, wanneer die karakteristieke geur die de rijpe hop ver spreidt, hen zal komen wekken, opnieuw aan den pluk te zetten. De oogst van denvorigen dag wordt dan ge durende eenige uren in eenen oven aan de drooging onderworpen daarna worden de gedroogde bellen op eene frissche plaats neêr gelegd, om vervolgens ingepakt en verzonden te worden. Ten gevolge der konkurrentie zijn de prijzen der engelsche hopsoorten merkelijk gedaald,en de cwt. die vroeger 8 tot 10 pond sterling werd betaald, wordt nu aan 5, 4, ja zelfs aan 3 pond verhandeld. De opbrengt is ook merkelijk ver minderd. De leste officieele statistiek voor 1883 zegt dat het Vereenigde-Koninkrijk 52,125,000pond hopbellen heelt opgebracht. Het is voorzien dat dit cijfer dit jaar niet zal bereikt worden daar de planters ontmoedigd zijn door den klimmenden invoer van amerikaausche hop. Woensdag werden de St-Huibrechtsgale- rijen te Brussel overhoop gezet door een per soon, die zich amuseerde met revolverschoten te lossen in richting van eenen pilaar naast het schoenmagazijn Candeilh. Een der kogels verbrijzelde een spiegel van genoemd maga zijn. De man werd aangehouden, en in het policiebureel gebracht, was men verplicht hem het dwangkamisool aan te trekken. Uit een geneeskundig onderzoek is gebleken, dat hij aan dronkemanswaanzin leed. Hel is een En gelschman, woonachtig te Stralfort, maar se dert verscheidene maanden in een hotel le Brussel verbleef. Reeds over eenige weken had hij gepoogd zich de keel af te snijden. Hij leefde van een maandgeld van 150 tot 200 fr., dat hem door een zijner bloedverwanten, offi cier in het engelsch leger, werd toegezonden. Een berlijner student, die zich in een koffiehuis te Brussel door twee bonneteurs had laten bedodden, kwam dijnsdag eene klacht op het policiebureel der vierde afdeeling in dienen. De twee bedriegers, waarvan de eene nog maar onlangs de gevangenis van St-Gillis had verlaten, werden door de policie aan het parket overgeleverd. De som, die zij van den Duitscher hadden afgetruggeld, bedraagt 1100 franken. Brand in Genlbrugge. Maandag raor- gend, rond 2 ure, werden de bewoners van den Brusselschensteenweg, dicht bij het Arse naal te Gentbrugge, uit hunnen slaap gewekt door het geroep braud Eene overgroote vuurkolom steeg uit de vensters en het dak der herberg La boule d'Or, bewoond door de wed. Vander£Haeghen gansch het huis stond in vlam. De weduwe, die alleen woont, werd wakker door het geblaf van haren hond en kon door den rook, die reeds gansch hare slaapkamer vervulde, en waarin zij dreigde te stikken, op de binnenplaats loopen, van waar zij het nood- teeken gaf aan de geburen door haar gekerm. Zij werd daar door eenige personen, die haar in bezwijming vonden liggen, uit haren ge vaarlijken toestand gered. Aanstonds werden de brandspruiten uit het arsenaal bijgebracht. Met behulp dezer spuiten en de meéwerking der geburen, werd het meeste gevaar afge wend, en de aanpalend huizen van het vernie lend element gered. Toen de pompiers van Gent ter plaats kwa men, was reeds alle gevaar voor de aanpalen de gebouwen geweken, en door hunne tus- schenkomst was men het vuur weldra gansch meester. Gansch de inboedel, behalve de biljard en eenige stoelen en tafels, is in den brand ge bleven. Van het huis slaat niets meer dan de muren recht. Drama te Elversele. Een onderwijzer vermoord. Elversele is een lief dorpke van 1400 zielen, gelegen tus- schen St-Nikolaas en Hamrae. De weg er naar toe, tusschen frische wei landen, schoone boomgaarden en vruchtbare velden, is allerbekoorlijkst. Daar woonde sedert 1879 de onderwijzer, M. Niemau. Zijn zachtaardig karakter deed hem door iedereen liefhebben. Ook was hij bij de verandering der schoolwet in 1884 in dienst gebleven gelijk vroeger en de jongens, die weleer bij de Zusters ter school gingen, zouden te beginnen van dijnsdag bij hem op geschreven worden. De vakantie was uit. De kinderen vonden het hekken der speelplaats open en wachtten slechts op het teeken van den meester om binnen te gaan. Het eene kwartier verliep na het andere en de meester vertoonde zich niet. Hij was toch 's avonds te voren thuis geko men. Hij had zijne vrouw, met welke hij over 6 of 8 weken gehuwd was, bij eenen oom le Stekene gebracht, waar het kermis was. De kinderen vertelden aan eene buurvrouw, dat zij reeds zoo lang vruchteloos op de komst van den meester wachtten, en deze vrouw kwam nu, om hem, zoo het noodig was, wak ker te maken. Zij ging den trap op en vond het lijk van M. Nieman in zijne kamer, in nachtgewaad op den grond liggen, te midden van een grooten bloedplas. Zijn hoofd droeg acht wonden, welke bij middel van eene bijl of holleblokmakersge- reedschap moeten toegebracht zijn. Ook de armen en andere plaatsen van het lichaam droegen wonden, die het slachtoffer waar schijnlijk bekomen had, door zich tegen zijnen aanvaller te verweeren. Bij nader onderzoek vond men een koffer opengebroken, doch er was niets gestolen. Ook vond men hier en daar kleine sleutels verspreid liggen, welke, zooals nadien geble ken is, aan de kassen der klas toehoorden. Om in de woning van het slachtoffer te ko men heeft de moordenaar het hekken moeten openbreken, dat naast het schoolgebouw toe gang tot de speelplaats geeft. De speelplaats is door eenen muur van een hofke gescheiden, dat achter het woonhuis naast den hof der pastorij ligt. In gezegdeH muur is een poortje, langswaar de moordenaar in het hofke gekomen is. Daar heeft hij eene ruit ingeslagen, om het slot van het venster los te kunnen maken en zoo binnen te geraken. De kamer langs waar hij nu uitkwam, heeft eene deur schuins tegenover den trap. Waar schijnlijk heeft de meester gerucht gehoord, en is hij opgestaan maar zal, eer hij eenige kleeren aan had, door den moordenaar op zijne kamer verrast en gedood zijn. De trap is zeer steil. Men moet hem kennen, om er zelfs bij klaarlichten dag gemakkelijk op- of af te gaan. Eene der leuningen was van den muur losgerukt. De policie en het gerecht, aanstonds verwittigd door de vrouw welke die schroomelijke ontdekking deed, hebben onmiddelijk een onderzoek ingesteld, maar tot heden toe schijnt men nog altijd in het onze kere te tasten. Na de lijkschouwing die woensdag morgend plaats had, werd het lichaam gekist en op stoelen in een kabinet der benedenverdieping geplaatst. Het lijk ligt in een bruine kist, met zwarte banden en zwart kruis, waarop een verzilverd Christusbeeld is vastgemaakt. De zeldzame bezoekers, welke moed genoeg hebben om dit huis van rouw en misdaad bin nen te treden, knielen een oogenblik bij de kist neêr en vertrekken vveêr met toegenepen hart. Anderen blijven op den straatweg staan, om door de spleet van de gordijn eenen blik naar binnen te werpen. Den trap opkomende, bevindt zich links, aan den kant der pastorij eene kamer, waar eenig fruit en voorraad bewaard wordt; rechts is een gang van eenige meters lengte, waarop de deur der slaapkamer uitkomt. Die kamer, de gang en de trap zijn met bloed besmeurd. Zooals hooger gezegd wordt, is de trap zeer steil met moet zich met beide handen aan de leuning vasthouden om het evenwicht niet te verliezen, vooral in 't naar beneden gaan. Dit sterkt de openbare meening dat de misdadiger eenigzins met het huis bekend moet geweest zijn. Hij heeft echter niet gansch in de duisternis gewerkt, want men heeft later bevonden dal hij ook eene keers bij zich had. Daarenboven, op het uur waarop volgens de lijkschouwing de misdaad gepleegd is, namelijk tusschen 42 en 4 uur, scheen de maan helder en kon deze het moordtooneel eenigzins verlicht hebben. Welk mag nu wel de drijfveer van dit gru welstuk geweest zijn Diefstal! men zou het denkenmaar volgens de verklaring der jonge vrouw van het slacht offer is er niets vermist. De pleger of plegers hadden echter al den tijd, om het gansche huis leeg te plunderen. Politieke haat? Och neen. Ofschoon in 1879 daar geplaatst, was M. Nieman altijd in de beste verstandhouding met de overheid, ge lijk met de burgerij geweest. Men sprak een oogenblik van jaloezie, maar zijn huwelijk werd algemeen goedgekeurd. Het zou dus loutere baldadigheid zijn, die door vrees van ontdekt te worden, tot mis daad oversloeg 1 In dit geval denkt men aan eene bende jon ge deugnieten, die steeds groot verteer maken en niet werken, en aan welke ook de ver woestingen worden toegeschreven, die verle den week in de nonnenschool en de kapel te Becele werden gepleegd. Een jongeling, die reeds vroeger voor huis braak vervolgd werd, is door het parket on dervraagd. Zooals men wel denken kan, verkeert de bevolking in de grootste verslagenheid. Men bange blikken staan de huismoeders aan de deur en staren de talrijke vreemdelin gen achterna, die het huis komen bezoeken. Ook is het niet moeilijk te weten naar welken kant men zijne stappen moet richten de oog slagen der dorpelingen wijzen dit genoegzaam aan. Iedereen deelt echter niet in die verslagen heid Eenige stappen van daar, vóór de afspan ning waar het parket zetelt, houdt de rinke lende en bellende postkar stil, die eene groep jonge boeren en opgetooide boerinnen naar de kermis van Hamme voert... Opschudding. Sedert eenige dagen heerscht in de gemeente Borgerhout de groot ste opschudding. Ziehier wat hiertoe aanlei ding geeft. Zekere vrouw ontleende geld aan de menschen en betaalde hiervoor een maan- delijkschen intrest van 40p.h. Deze bewerkin gen werden op zoo'n breede schaal uitgeoe fend, dat de vrouw verscheidene agenten en eenen boekhouder in haren dienst had. De groote intrest was een lokaas, waar vele per sonen zich lieten aan vangen. Alles ging 'nen tijd wel, doch eindelijk verklaarde de vrouw de intresten niet meer te kunnen betalen. Nu ontstond de opschudding, want elk spoedde zich naar den gerokten bankier, om het kapi taal, dat men haar had toevertrouwd, terug te eischen. De vrouw wees iedereen de deur en zegde geen schulden te erkennen, dan degene waarvan zij schriftelijke bekentenis heeft afge leverd. Dit is, natuurlijk, het geval niet met al degeldontleeningeu, die zij aan 10 p. h. ge daan heeft. De policie is van het feit onder richt en onderzoekt de zaak. Brand in een Zinneloozengesticht. Maan dag namiddag verspreidde de brandklok schrik onder de bevolking van Kortrijk. Er was brand uitgeborsten in het klooster St-Anna, eene mijl van Kortrijk gelegen, en waar een gesticht van zinneloozen aan toege voegd is. Onmiddelijk richtte eene groote volksme- nigie zich naar dien kant, de overheden, de policie en de gendarmen snelden toe, om de orde te bewaren en de reddingswerken te be sturen. Daar gekomen, bemerkte men dat het vuur was begonnen in eene hoeve, die aan 't ge sticht paalt en reeds hadden de vlammen het gesticht zelf bereikt. De pompiers moesten dus allereerst zorgen dat de voortzetting van het vernielend element belet werd, terwijl de nonnen alle mogelijke moeite deden, om de arme zinneloozen te red den en kalm te houden. Dat ging niet zonder moeite. De eenen lie pen als razend door de zalen, huilende en de hairen uitrukkende de anderen dansten en zongen. Gelukkig kon de voortgang van het vuur verhoed worden en bepaalt het verlies zich enkel bij de hoeve. Gelukkig, zeker, want men ijst bij het denkbeeld aan hetgeen er had kun nen gebeuren, indien het vuur zich verder aan het geslicht had meegedeeld. Het St-Annagesticht is een der bijzondersten van het land. Het telt somwijlen bij de 600 be woners Onder het liberaal gouvernement, zegt de Etoile, was het gedurende eenigen tijd geslo ten, omdat het bestuur weigerde den genees heer te aanveerden, die door het gouverne ment benoemd werd. De schade, door den brand veroorzaakt, is tamelijk groot, doch er zijn gelukkig tgeene dooden of gekwetsten te betreuren. Bohemers. Men herinnert zich nog dat de gendarmerie over eenige weken eene bende Bohemers door Kortrijk voerde, om ze naar de hollandsche grensen te brengen. Maar onze noorderburen, zoo min als wij op het bezoek van dit volkske verlekkerd, zond ze ons franco terug. Moest de gendarmerie die dwalers nu weer uit het land zetten 7 Ja, maar zij probeerde het aan de duitscbe grens. Zelfde komedie. Nicht raisonniren roe pen de Duitschers wij kunnen met dat goedje nichls anfangen. In Godsnaam nu aan de fransche grens. Halte-laOn n'pass' paswerd hen door de fransche gendarmerie toegeroepen. Maar voor den drommel, wat nu gedaan Aan den westkant grenst ons land aan de zee, en daar kunnen wij ze niet in smijten. Komaan, de vrederechter van het kanton Dour heeft eindelijk raad gevonden en al die arme zwervers tot vijf dagen gevangenis ver oordeeld... voor landlooperij. Daarenboven moesten zij gedurende vijftien dagen ter beschikking der overheid blijven. Ja, maar hier begon nu eerst de komedie. De bohemers waren door geene middelen over te halen, om in hunne cellen te gaan, en men moest ze toelaten, hun kamp op de bin nenplaats der gevangenis op te slaan. Hun straftijd was dijnsdag uit en de zwer vers kregen de vrijheid terug. Het kostte niet weinig moeite hen terug hunne wagens te doen bestijgen mannen en vrouwen gingen te werk als bezetenen en maakten een geraas van alle duivels, in eene taal die door niemand verstaan werd. Tien gendarmen gelukten er eindelijk in, hen de plaats le doen ontruimen. Zij werden in twee spoorwegwagens gezet en onder ge leide der gendarmerie zullen zij thans naar de onbewoonde vlakten van Angre of Angreau gevoerd worden, waar zij onder bestendig toezicht der gendarmen hun kamp zullen mo gen opslaan. Onnoodig het onhebbelijke van dien toestand te doen uitschijnen. Ziedaar eene gansche brigade gendarmen, die onophoudelijk ter be schikking dier acht-en-twintig heeren en dames moet blijveu. Het ware te wenschen dat het gouverne ment eene oplossing vond. Brand te Scherpenheuvel. - Deze welge kende gemeente is verleden vrijdag hel toneel geweest van eene schrikkelijke ramp. Rond twee uren ontstond er brand in acht tien werkmanswoningen ter plaatse gezegd De Gemeente1 Ondanks de doelmatige hulp, die op minder dan een kwartier tijds werd ingericht, ver spreidde het vuur door hevigen wind aange wakkerd, zich op eene lengte van meer dan 80 meters. Op zeker oogenblik heerschte er eenen alge- meenen schrik, namelijk toen de vlammen naar de andere zij der straat oversloegen, en eene nieuwe rei huizen met vernieling bedreig den. Twee of drie woningen werden daar ver nield doch gelukkig kon men het vuur aan dien kant allen verderen voortgang beletten. De bluschdienst werd met bewonderens- weerdigen moed verrichten dit was ook hoogst noodig, daar de gevraagde hulp uit Diest en Sichem niet aankwam. Men vreesde dat het geheele middengedeelte zou vernield worden. De gezamentlijke verliezen beloopen meer dan 50,000 fr. Gelukkig zijn er geene dooden of gekwetsten, maar meer dan honderd perso nen zijn van woning, meubelen en wintervoor raad beroofd. De genaamde Victor Mathieu, brouwers knecht bij M, Zoete, te Vijve-St-EIoi, is in den brouwketel gevallen, die vol met ziedend bier was. Hij werd er spoedig, doch reeds ver schrikkelijk verbrand uitgetrokken. Niette genstaande de heelkundige zorgen, is de on gelukkige woensdag ten 5 ure 's morgends in hevige pijnen bezweken. het getal dergenen, die ten gevolge van de spoorwegramp te Haine-St-Pierre het leven

De Denderbode | 1886 | | pagina 2