NIEUWS- EN AANMDIGIEMSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zoidag 3 October 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, IV0 2090. ABONNEMENTPRIJS M ANNONCEIVPRIJS Aan onze geëerde lezers EEN EDEL HERT. Politiek overzicht. DE DENDER BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoulslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiquc Snum. AELST, 2 OCTOBER 1886. Heden verschijnt het eerste nummer van ons twee maal ter week uit te geven blad. Na veertig jaren bestaan, treedt De Denderbode nu een nieuw leven in. Wij gelooven niet te moeten terugkee- ren op de beweegreden die ons aangezet hebben om, in 't belang onzer geëerde abonnenten, deze nieuwe opoffering te a'oen. Ons besluit, zoo men ons van alle zijden meldt, wordt algemeen goedge keurd en toegejuicht. •Ons programma is'voldoende bekend; het, is gansch vervat in de woorden Godsdienst, Vaderland, Vrijheid, Moedertaal en Vijandschap tot dor dood aan 't maconniek libera- Jr'ismus, den rampzaligen kanker dezer eeuw, die reeds zoo veel onheilen, zoo wel onder stoffelijk als zedelijk betrek, raan ons geliefde Vaderland berokkend 'neeft.... Aan dit programma is De Denderbode sedert zijne stichting, steeds getrouw gebleven, 't Is deze getrouwheid welke hem de veelbeduidende genegenheid der katholieken heeft doen verwerven en hem dan ook gesterkt in de veelvoudige tegen- heden en moeielijke omstandigheden waaraan een katholieke strijder zich altijd te verwachten heeft. Wij willen deze gelegenheid waarne men om te doen bemerken dat De Den derbode heden gelijk ten tijde van zijnen achtbaren stichter, volkomen onafhanke lijk is, dat hij noch onder voogdij van eenige vereeniging of komiteit staat, noch van iemand hoegenaamd eenig hevel te ontvangen heeft. De Denderbode hangt slechts af van 't geweten en der katholieke overtuiging zijner opstellers en medewerkers, welke, gestadig met het oog gevestigd op de verhevenheid hunner zending, daarin alleen kracht en moed zullen pulten om aan ons programma getrouw te blijven. Verder zullen wij ook zorgen dat ons blad, voor onze geëerde lezeren, het nut tige met het aangename zal paren. Aldus handelende, durven wij rekenen op de voortdurende ondersteuning onzer vrienden, en dat zij wel hier en daar een handeke zullen bijsteken ter meerdere verspreiding van ons blad, enz. Daardoor zullen zij dan ook hun deel hebben der verdiensten vastgehecht aan de bevech ting van het kwaad, aan de uitbreiding van het goede en aan den zegepraal van Avaarheid en rechtveerdigheid, welke alle deftige en overtuigde katholieke vader lander beoogen moet... Hoogduitsche novelle, Door L. M. 1* HOOFSTUK. Op een liefelijk plekje der aarde, daar leef de en leed er eens een menschenhert. Lang al is dat herle in den slaap der douden gaan rusten, en sedert vier honderd jaren ziugen avond- en morgendwind, op zijn graf een sluimerlied. En daar ligt hel, alleen, wach tend naar den groolen dag des oordeels de menscben zijn hel lang verguien. Dit prachtig hoekje der aarde nochtans bleef altijd hetzelf de als over vijfmaal honderd jaarde men- schen immers, armzaligen dat ze zijn, zijn er nooit toe gekomen, trots de reuzen krachten van hunnen geest, de onpeilbare zee t; verdroogen, of de bergen met hunne gra- nielblokken, weg te dragen. Eu komt somtijds hebzucht der stervelingen aan de bergen den groenen sluier rooven, die de wouden hun op de borst hangen, dan zalditlooverkleed weder en altijd op nieuw groeien, als of de aarde zediger was dan de raenschen. Aan den oever der zee lag er ecu klein dorpje, St. Wolfgang, het had een Benc- diklijner klooster. Het dorpje sedertdien, is niet veel grooter en ook niet veel rijker ge- M. de Freycinet vertrok maandag 11. uit Parijs en kwam des anderendags te Toulouse aan. De minister werd door de burgerlijke en militaire overheden plechtig ontvangen. Tijdens liet banket ter zijner eere inge richt, sprak hij eene politieke redevoe ring uit waarin hij onder anderen zegde Frankrijk verlangt rechtzinnig den vrede, doch eenen vrede die niet strijdt met zijne weerdigheid, die de opoffe- ring niet eischt van een enkel zijner rechten. Frankrijk wil zijnen rang van groote mogendheid behouden. Moesten zijne belangen op 't spel slaan en zijne weerdigheid bedreigd worden, zou liet krachtdadig moeten optreden en lot alle opofferingen bereid zijn. De redevoering vaif den franschen mi nister werd te Berlijn met het oog op den algemeenen politieken toestand, metgroo- te spanning te gemoet gezien. Bij zoo verre die redevoering tot nu toe bekend is, wekt zij in Duitschland groote te vre- denheid over de vredelievende strekking der fransche politiek. Van officieuse zijde werd aan M. Freycinet zelfs lof toege zwaaid wegens zijne beslissing aangaan de zijne binnenlandsche politiek van so ciale hervorming, en men voegt er bij, dat zijne verzekering dat Frankrijk tegen woordig den vrede wil, voorwat hem persoonelijk betreft, aller geloofwaardig is. Deze verzekering zal in Duitschland met den meesten bijval vernomen wor den, want nergens heeft men meer af schrik van de zware verantwoordelijk heid die eene politiek van avonturen na zich sleept. De hertog van Aumalc heeft aan 't Instilut de France zijn kasteel en zijne domeinen te Chantilly geschonken, met alle de rijke verzamelingen, bibliotheek, meubelen en standbeelden die er aan toe- behooren onder uitdrukkelijke voorwaar de dat men aan 't landgoed zijn tegen woordig karakter behoude. De H. Sloel en Duitschland. De duit- sche gezant von Schlözer, heeft bij zijne terugkomst van zijn verlof te Rome, een spoedigen langdurig onderhoud met Z.H. Leo XIII gehad. De spoed waarmee hij zich naar t Vatikaan begaf en de lang durigheid van "t onderhoud, wekten veler aandacht. Aan de Germania werd gemeld dat von Schlözer inderdaad gewichtige zaken te bespreken had overeenkomstig de leste onderrichtingen hem persoonlijk door prins von Bismark gegeven, welke het meeste goed voor de toekomst be loven. Volgens het Staatsblad hebben die on derrichtingen niet alleen betrekking op de Anzeigeplicht en op de verdere her ziening der Mei-wetten maar ook op vraagstukken van algemeenen aard. Von worden de lucht is er te koud en de aarde te onvruchtbaar. Het kloosler is leeg, geen mon nikken en wandelen meer lusschen zijne muren die stil zijn en zwijgend van gebeden en psal mengezang. Niet verre van de kerk, dicht bij de zee, stond er een donker gebouw het zag er zoo norsch uit, in dat vriendelijk vallciken, zoo stuursch en zoo prallend, een mensohen- hater, zou men gezegd hebben, ie midden van engelreine kinderzieltjes. Storm en on- weder hadden zijoe muren zwart doen uitsla gen, en zijne, zonder orde geplaatste venster- kens, met hunne talloozo kleine ronde ruiten, keken als zoovele lijkenoogen, gevoel- en le venloos uit op hel valleikun. Wonder was het, hoe de klimop, zoo innig en liefkozend, legen dio oude koude muren wou vaslranken. en noe hij niet huiverde en stierf, bij het killen zulker koudherlige omhelzing. Zog hel er builen somber uit, levendig toch was dat buizeken binnen. Een walm van liefde waaide er u tegen ann hel graf zelf immers, zou liefde bekoorlijkheid geven. Het was een slure nevelachtige herfstdag in de wijde huiskamer zat Friedbert, de oude houtvester ernstig napeizend zag hij voor hem henen, en sloeg de vreugde ga der klei nen, die aan zijne voelen speelden. Zijne oogen schenen zoo diep weemoedig, alsof zij, vaü zoeken en rondschouwen, op aarde moegeke- ken, niets meer dan des hemels vreugdezuclit in zich droegen... Of hij moede was? Arme gade, die geene eegade meer hebt... Schlözer zelf drukte de vaste hoop uit aangaande de volledige afschaffing van den Culturkampf, daar prins von Bismark met nadruk had gewezen op de volstrekte noodzakelijkheid eener volledige goede ver standhouding met den II. Vader. Deze goede gezindheid van den kanse lier, gepaard met de vredelievende stem ming van Leo XIII, gaf aan von Schlözer de gelegenheid, om zijne persoonelijke bereidwilligheid tot de mpest mogelijke tegemoetkoming te betuige^. Zelfs is men overtuigd dat prins von Bismark met het oog op den politieken toestand er noodzakelijk moet op bedacht zijn, de katholieke onderdanen van Prui sen vojkomen te bevredigen en den duit- schen invloed te Rome te bevestigen en uit te breiden. Men gaat zelfs zoo verre te beweren dat de prins-kanselier bij den H Stoel de plaats van Oostenrijk en Frank rijk poogt in te nemen, daar een bijzon dere invloed bij den H. Stoel niets anders dan voordeelig kan wezen in de alge- meene buitenlandsche politiek. De Groote Baad van Zwitserland stem de op 28 Augusti jl. een wetsontwerp, waarbij de stemming, in kiezingslijd, in elke gemeente zou gebeuren. De bevol king van Geneve, werd opgeroepen om uitspraak te doen over twee vragen 1° Zal er voor den Bondsraad per gemeen te gestemd worden 2* Zal men voor elke andere kiezing ook per gemeente stemmen Deze volkstemming had zondag jl. plaats. Beide vragen werden bevestigend beantwoord de eerste met eene meer derheid van 373 de tweede van 537 stemmen. Wat men te Geneve heeft gestemd en bekomen, wordt door ons Belgen sedert lang gevraagd. Moest hierover, in ons land, eene volkstemming plaatsgrijpen, dan zou de uitslag even bevestigend we zen gelijk in Zwitserland, doch zonder twijfel met eene aanzienlijkere meerder heid van stemmen. De militaire oproer in Spanje is totaal gedempt. Een twintigtal officieren wer den op beve! van den minister bij andere korpsen ingelijfd. Vijf officiers werden aangehouden te Bilbao en 3 te Corogna. Alle de burgerlijke aangehoudenen te Madrid, behalve drij, werden in vrijheid gesteld. De dochter van generaal Villa- campa. het opperhoof der oproerlingen, heeft de bemiddeling van den pauselijken Nuncius ingeroepen en naar Z H. den Paus getelegrafeerd, om door dien hoo- gen invloed, genade voor haren vader te verkrijgen. Doch te vergeefs, het gouver nement blijlt onbeweeglijk in zijne beslis sing van alle de vonnissen der krijgsra den in gansch hunne strengheid te doen uitvoeren. Uit Conslantinopel wordt aan den Daily news gemeld dat de vermoedelijke Over tien jaren, liet was herfst gelijk nu, lag er in diezelfde kamer een moederhert te sterven een moederhert Verslaat en be seft ge wel de diepte van dit woord Als de wind het loof van de boomen kwam plukken, en de aarde haar te slapen lei, toen kwamen engelen tol Friedberls eega, en drukten liaar zachtjes de oogleden toe zachtjes ja maar toch niet zonder wee en ach, want het is een pijnlijk sterven, het sterven eener moeder, die teergeliefde bloekens alleen op de wereld moet laten. En als zij dood is, die moeder en in der aarde rustplaats slaapt, o, dan is het een weenen een handen wringen dal sleeuen zelfs tot medelijden zouden dwingen. Want, het is niet te lang treuren, van eeuwig om uwe moeder te schreien. Een kleine jongen kwam de deur binnen en drukte eenen kus op vaders hand. Op het eerste gezicht, zou men gemeend hebben eenen gewonen jongen voor te hebben, lijk er duizenden zijn, in de frische groeikracht zijner twaalf jaren. Uil zijne oogeD nochtans school er eene lichtstraal, zoo weemoedig, dat hij waarlijk, in het oog eens kinds, op zijne plaats niet scheen. En toch en was hel niet onnatuurlijk hel was eene heilige erfenis van moeder zaliger. De kleine, hij was toen twee jaar oud, lag nevens moeder, op enn kussen, vooraleer zij ging sterven moeders laatste blik viel in de oogen des kinds en daar bleef hij begraven, en daar bleef hij leven eD daar gaf hij aan de kinderoogen die uitdrukking van weemoed. kandidaat van den Bulgaarschen troon, de prins van Oldenburg, een geheim agent naar Sofia heeft gezonden om te zijnen voordeele te werken. Latere berichten uit Sofia melden een parig dat de toestand zeer gevaarlijk is. namelijk omdat generaal Kaulbars, russi- sche agent, als een alleenheerscher han delt.De russischekommissarisheeft onder ander een beleedigend memorandum rondgestrooid, waarin de Bulgaarsche regeering allerhevigst wordt aangevallen, in de hoop, regeering en bevolking daar door schrik aan te jagen. Hel memoran dum had eene tegenovergestelde uitwer king, want overal veroorzaakte het ver bittering bij 't volk. De Bulgaarsche par tijhoofden hielden eene vergadering van verontweerdiging en de Bulgaarsche re geering besloot de nota van den rus Kaulbars te beantwoorden door aan de russische bedreigingen niet toe te geven, maar eene vastberaden houding aan te nemen. Nihilisten. Berichten onrechtstreeks uit St-Petersburg te Berlin aangekomen melden dat vrijdag jl., op eenen spoor weg, eene mijn ontdekt is geworden, die blijkens hel gehouden enkwest bestemd was om den trein doen in de lucht te springen in den welken zich de keizer en de keizerin bevonden. O «.lie domkoppen S Volgens de liberale geleerde bollen kan het gees telijk onderwijs slechts domkoppen voort brengen, daar de onderwijzers geene hoegenaamde bekwaamheid tot liet on derwijs bezitten. Spijtig is 't, dat de kantonale kampstrij den die jaarlijks plaatsgrijpen die dwaze liberale beweeringen het hoofd inslaan. De Courrier de l'Escaut brengt ons ter kennis dat de leerlingen der Eerw. Broeders van de christelijke Scholen te Doornijk, bij den laatsten kampstrijd, eenen allerschitterenden uitslag bekwa men, eenen uitslag tot hiertoe onbekend in de jaarboeken der kampstrijden. X wee-en-vijftig leerlingen na men deel aan den kampstrijd en allen beliaal«len eenen prijs. Elf leerlingen behaalden den eersten prijs, Acht-en-twintig den tweeden prijs en Dertien den derden prijs. Bovendien namen 32 leerlingen deel aan den niet verplichten kampstrijd over de natuurlijke wetenschappen cn de geo metrische vormen; in dees leste vak bekwamen 15 leerlingen het maximum der punten. De zegepraal der leerlingen van de E. E. Broeders te Kortrijk was ook schitterend. Op 21 diplomas aldaar gewonnen, zijn er 15 behaald door de Eerw.'Broeders der christelijke Scholen en 7 door de leerlingen der Eerw. Broeders-Vandaele. Ma.ir die gevoeligheid had den jongen veel hartzeer al. vrede tevens en bittere smerten, meegebrachtwant, is een diep gevoelig hert een hemel, als het beseft wordt en waardeerd- dan ook wordt het soms een scherpe doorn voor de ziel, als het miskend en verstooten is. Van al zijne kinderen had de houtvester voor Frans de meeste genegenheid, maar ook de meeste bekommernis. Droomerig, weemoe dig, schier lijdend, lot in het geheimste zijner ziele, was hij toch een uitgelezen jongeling oprecht edel in al zijn denken en handelen Van ouderdom was hij maar een kind, maar de rijpheid van zijnen geest kon hem voor eenen man, de ernsligheid van zijne samen spraak voor eenen ouderling doen doorgaan. Hel was avoDd als hij naar het graf zijner moeder ging. De wind was stuur, en eene vin nige kou blies over de aarde. In wijde wilde warrelvlucht, dansten de verwelkte dorre blaren over weg en veld, alsof zij millioenen teleurgestelde droombeelden waren, die hand aan hand ten grave gingen want, wat zijn ten leste droog loof en verwelkte bloemen, dan moé geworden lentevreugden, die de zomer, tol stervens toe, uitgezogen heeft. De weg naar hel kerknof en was niet wijn Een steil voetpad, dat bergwaarts op, tusschen sombero deunen en rotsblokken heenloopt geleidt naar den doodenbof. Was het toeval o'f overleg, welke die rechte, eenzame, droeve baan, zoewel voor een kerkhofpad hadden ge schikt 'K en weel het niet. Maar zeker is het, dat al wie dien weg he- 0 die domkoppenZietdaar roemrijke uitslagen waarop de liberale papenvreters zullen kunnen mediteeren Congres te Luik. Zondag 11. werd het Congres der Katholieke Wer ken, geopend. Z. H. Mgr Doutrouloux hield een aanspraak, waarin hij de drie voudige plicht der bestierende klassen aantoont. Deze is i" Belang te stellen in de openbare zaken en in de politiek vol gens de raadgevingen van Z. H. Leo XIII; 2° Afstand te doen van de overtollige weelde ten einde de armen edelmoedig te kunnen helpen en bijstaan;— 3°Aan de jeugd eene oprecht godsdienstige opvoe ding te bezorgen. Het Congres had bezonderlijk tot doel de maatschappelijke vraagstukken te be- studeeren, te onderzoeken wat er in vreemde landen gedaan werd om ze op te lossen en de goede denkbeelden tot daden te maken. 't Spijt ons dat de plaats waarover wij beschikken niet toelaat een breedvoerig verslag en bezonderlijk de meesterlijke redevoering meê te deelen die onze acht bare Vertegenwoordiger, M. Woeste hield over de onmacht der liberalen in de maatschappelijke kwestie. Morgen Zondag gaan de liberalen te Namen eene monster-manifestatie houden ter eere van den afgestelden Schepen Ronvaux, den beleediger en bespotter van Z. M. den Koning en zijner minister. Dien dag wordt aldaar ook den 50" verjaardag der instelling van de provin- cialeraden gevierd. De raad dezer pro vincie is in meerderheid uit katholieken samengesteld en de feest zal dus door talrijke katholieken bijgewoond worden. Gezien den twistzoekenden geest der liberalen zou het niet le verwonderen zijn, indien er daar botsingen plaatsgre pen. Wij durven wedden dat indien het gebeure de liberalen zullen uitbazuinen dat de katholieken de uitdagers zijn ge weest. Men hoopt dat de heer Gouverneur voor gendarmen in burgerskleederen zal zorgen, iets waarvan de ipuduuiuupm liberalen toch zulken schrik hebben. Men heeft met groot gekletter aange kondigd dat gansch de liberale gemeen teraad van Namen zijn ontslag zou geven. Nu, tot hiertoe is er daar niets van. Zijn die heeren misschien bang voor eene kiezing Men zou het zeggen, aangezien de burgemeester het ontslag van M. Lévy niet wil aanveerden en po gingen heeft aangewend om hem op zijn besluit te doen terugkeeren. De afgestelde Schepen Ronvaux zou verder de kandidaat van verzoening we zen tusschen de liberalen van Brussel hij de aanstaande kiezing van een kamerlid in vervanging van M. Vander Smissen, t Zal ruel lukken, want zekere brussel- sche groote liberale koppen zijn er vlak tegen. trad gewaarwordingen kreeg en gedachten, mag Eeuwigheid alleen in ons verwekken De kruisen stonden zonder orde op de era ven geplant velen waren door wind en ouder dom krom gebogen, en zoo neigden zii ver trouwelijk hunne hoofden naar elkauder, als wilden ze, zachtjes vragen zeg mil al- VOOt;eeB moé geleefd menschen hert bedekt gij wel En een kruisken zeide tot een ander: i k dek ik een moederhertO. zwijg stil en wek het niet uil zijnen slaaphet heelt zoolang te vergeefs naar rusten getracht. ml God en~etle "'ets liefelijker op zijne aarde dan eene moeder, mets zoeter dan een moederhert, en Mig ben ik, zalig Iken schal te mogen be waren. J Zoo spaak een kruisken lol een ander en dan zwegen ze allen, en baden Daar kwam een jongen, met gitzwarlo oogen, en een blinkende traan in elke hij hing eene kroon aan hel krmsken, en vouwdi! V'T a Jes saam om le bidden Zijne knieën heelden terwijl hij neerknielde op hel grafrijn hoofdje werd allengskeos zwaar zachtjes liet hij hel tegen hel Hooien kruisken .rusten, en biddend sliep bij in..... lk.®ens van «ene moeder gelezen, die in graf lag, en met haren arm naar boven ïumm'wen 5CUr fonlje b'j haar 'n de doodkist nam. Wonder, liefdevol gedacht, niet waar mnJVeew g- 'l Ult bel berl 16 homen eener moeder, dio in heigrat nog beminnen kan. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1886 | | pagina 1