NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 10 October 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2092. ABONlAEMENTPRIJS ANIV0JVCE1VPRIJS Politick overzicht. EEN EDEL HERT. Onderwijs on Siicialismiis. Landbouw-onderzoek. Landbouwcrisis. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Pieklamen, fr. 1,00 Vonnissen op S® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqiic Siiiiui. AELST, 9 OCTOBER 1886, Koningin Christina heeft genade aan de ter dood veroordeelden geschonken. De opper-krijgsraad had de ter-dood veroordeeling van generaal Villacampa, van een luitenant en van vier sergeanten bekrachtigd doch veranderde verschei dene der uitgesprokene straffendiegene van kapitein Serrano in eeuwigdurende verbanning; diegene van eenen luitenant in 10 jaren opsluiting diegene der ser geanten in 20 en 10 jaren gevangenis straf. De ministerraad bekrachtigde ook de genade door de koningin aan de ter dood veroordeelden verleend. Generaal Blanco, eerste aide-de-camp van koningin Christina, heelt dit nieuws den veroordeelden meêgedeeld. Het publiek juicht aan die edelmoedige daad der koningin toe; de tevredenheid is deslegrooter omdat de ministers ver zekeren dat de koningin die genade vurig betrachtte. De geestdrift is algemeen ten voordeele van de koningin-regentes. Maarschalk Jovellar die zich tegen de verandering van straf had verzet, heell zijn ontslag gegeven. Men spreekt insgelijks van het ontslag- des ministers van het zeewezen. Koningin Christina nam de verdedi ging van de ter dood veroordeelden op zich. Hunne zaak liet weinige hoop over maar zij pleet zoo overtuigend ten hunnen voordeele in den ministerraad dat zij, gelijk wij het hooger zeggen, eindelijk en na velen wederstand, genade voor hen bekwam. De plichtigheid der beschuldigden kon geen oogenblik in twijfel getrokken wor den; zij waren gewapenderhand legen liet gouvernement opgestaan en hadden dus de doodstraf verdiend. De ministers die verantwoordelijk zijn voor de openbare rust en de kroon tegen de aanvallen barer vijanden moeten ver dedigen, konden niet betrachten dat aan de plichtigen zou genade worden ge schonken. Wat meer is. staatsredenen bevolen hen onbewegelijk te wezen en de werking des gerechts niet te belem meren. Alles scheen dus voor de ongelukkigen verloren en de strafuitvoering zou onmid- delijk gebeuren. De jeugdige vorstin kon er nogthans niet toe besluiten dat het nog gapende graf van haren betreurden gemaal en de wieg van haar kind met bloed zou be smeurd worden. Het land smeekte om genade voor de verdwaalden van een oogenblik en ko ningin Christina heeft willen toonen dat zij de wenschen en verzuchtingen des volks begrepen had. Laat ons hopen dat de schoone daad van edelmoedigheid door kwaadwillige Hoogduitsche novelle, Door L. .V. 2® Vervolg. God zegene u, mijne goede Friedbert. Ik dank u, eerweerde vader!... Vergeef mij zoo ik u aan de vreugde des gebeds ben komen ontrekken mijn bezoek in het klooster komt misschien wat van onpas. Toch niet, Friedbert, ik ben mijn gebed geëindigd... En wat voert u tol mij De jongen hier, zij de houtvester op eenen vreemdeD toon. Ja het is mijn zoon die mij gedwongen heeft uwe hulp in ie roepen. Ik weel niet meer wat er mee gaan aanvangen, als is hij nog maar twaalf jaar oud Zoo, zoo, lachte de prior, de jongen ziet er nochtans zoo stijfhoofdig en zoo moeielijk niet uit. En is uw vaderlijk gezag niet sterker dan zijne onstuimige inborst Ja, maar, vader prior, hij heeft niets ge meens met andere kinderen. Hij is altijd zoo ernstig, zoo diepzinnig hij droomt gedurig, is weinig van zeggen, niets mededeelend of vroolijk van aard hij verkropt daarenboven al wat hem op het hert ligt en schijnt m de tegenstrevers niet als een bewijs van zwakheid zal aanschouwd worden, maar dat de republikeinen er een feit zullen in bewonderen die door de edelste gevoe lens van menschlievendheid werd in gegeven. M. Sagasta heeft het ontslag van al de ministers aan de koningin-regentes aan geboden, doch zij weigerde het aan te nemen. De russische drukpers heft weêr een hoogen toon aan tegenover Duitschland. De Swjet spot openlijk met den duitschen kanselier. «Arme Bismark! schrijft dit blad, arme onvrijwillige bondgenoot! zal hij waarlijk beproeven, met behulp van Oostenrijk en Engeland, een verbond der drie mogendheden op het tooneel te brengen, waarin de werkdadige rol zou vervuld worden door koning Milan van Serviëdoor M. Brationo, voorzitter van het rumenische ministerie; door M.Stam- bouloff en eindelijk door prins Alexander van Battenberg, die naar Bulgarie zou terugkeeren Rusland moet zich door de omstandig heden wel sterk wanen om deze taal te durven voeren, destemeer, daar de nihi listen opnieuw te voorschijn komen en hunne helsche werking herbegingen. Het bulgaarsche volk heeft zijn onbe grensd vertrouwen in het regentschap uitgedrukt. Het verklaart zich bereid zijne fortuin en zijn leven voor de onaf hankelijkheid des vaderlands te wagen. Generaal Kaulbars zet intusschen op bevel van den Czaar zijne omreis in 't binnenlnnde voort, Het gouvernement verstoot alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen die de houding en de omreis van den russisehen agent zouden kunnen na zich slepen. Indien er mij geweld wordt aange daan, heeft generaal Kaulbars gezegd, staan er 100 duizend man gereed om mij op 't eerste sein te komen wreken, Een bericht uit Sofia aan de Times meldt dat de bulgaarsche regeering voor nemens is niets meer aan Kaulbars toe- tegeven, maar met standvastige kracht dadigheid naar eigen inzicht hare mee ning te volgen. Alle de aangehoudene officieren werden losgelaten, behalve de zeven hoofddaders van den Staatsaanslag. De kiezingen zullen den 10 dezer maand plaatsgrijpen. De vergadering der So- branje is op 24 bepaald. Naar men uit Rome meldt, brengt Z. II. Leo XIII een protest in gereedheid tegen de buitensporigheden die het itali- aansche gouvernement, op bevel der ge heime genootschappen, pleegt. Z. H. de Paus zal voornamelijk drukken op de tegenheden die hij ontmoet bij de waar neming van het geestelijk herderschap, waarvan de handelingen tot voorwendsel dienen van anti-godsdienstige bewegin- gevoelens en inwendige gewaarwordingen zijner ziel, van den morgend tot den avond te lezen Bezie hem maar eens in de oogen niet waar, zijne moeder zaliger had juist de zelfde en zeg me dan of ge daarin wel een goed kinderhert lezen kunt lk zeg hel recht uit, ik ben behangstig voor de toekomst van dien kleine De prior zag stilzwijgende ten gronde. Hij wist wel, hij die een menschenkenner was, dat zulke gevoelige, droomachtige karakters gevaarlijk zijn, indien zij niet geleid en inge toomd worden door Geloof en Godsdienst. Gelukt de wereld er in die zielen te bederven, die veel inbeelding en levens veel edele harts tochten hebben, o, dan sleurt zij ze diep, zeer diep in den afgrond van schande, ongeluk en wanhoop mede. Hij nam den ouden hout vester bij den arm en trok hem mede naar den groolen kloostertuin daar zouden zij, alleen, in de stille eenzaamheid over het geluk en de toekomst van een kind mogen spreken Ik ook, ik en ben locb juist niet zonder hert, begon Friedbert. en zijne moeder zaliger God hebbe hare ziel, was ook eene rechte goede inborstmaar de jongen gaat alle palen te buiten. Zie, eerweerde vader, als ik bijvoorbeeld, zoo eens gansch alleen in het woud wandel, en het ruizelen der bla ren, het zingen der vogelen en het gonzen der bieën hoor, dan voel ik ook iets dat ik niet zeggen kan, dan ben ik soms zoo ten volle gen. Het protest zal, naar men verzekert, verschijnen in vorm van brief aan kardi naal Jacobini, siaatssekretaris. Een onderwijs 't welk niet steunt op zedelijke en vooral op godsdienstige grondvesten, is geen behoedmiddel tegen het Socialismus. Deze waarheid wordt door alle ver standige katholieken erkend, omdat zij steunt op de leering der Kerk, de ge zonde rede en eene lange ondervinding. De H. Schriftuur sprekende van ijdele wetenschap, bedoelt hierdoor de weten schap die op losse gronden is gebouwd, omdat zij de eeuwige waarheid,den gods dienst tot grondzuil niet heeft. Ook nog, omdat zulke wetenschap onvermijdelijk tot hoogmoed en zelfsverhefting leidt en dat deze die ze bezit in het grootste gevaar loopt er door in de grofste dwa lingen te vallen. Immers de mensch die zulk eene we tenschap bezit wil zijn eigen leidsman zijn; hij neemt geene leeringen aan die hem zijnen weg in dit leven en zijne eeuwige lotsbestemming voor oogen houden. Hij regelt alleen zijne levens wijze naar de ingevingen van zijne be- dorvene natuur en daalt dieper en dieper in den afgrond. Leert de ondervinding niet dat de ge leerde Socialisten de gevaarlijkste zijn?... In Duitschland, in Frankrijk, in Belgie, in Holland, in Engeland, met een woord overal, geven de kerels die daar aan't hoofd der socialistische partij staan, zich uit voor geleerde menschen die geenen godsdienstigen steun noodig hebben. En dat zij verre uit de gevaarlijkste zijn dat hebben de gebeurtenissen meer dan eens bewezen. Mag men hieruit besluiten dat wij, katholieken, het onderwijs vijandig zijn, gelijk de liberalen het bewerenGeen zins Door alle eeuwen heen hebben wij, katholieken, bewezen en bewijzen het nog dagelijks, dat wij voor de Ver spreiding der wetenschap, van 't licht zijn. Wié anders waren het dan de ka tholieke geestelijkheid en kloosterlingen die, in de eerste eeuwen, overal de we tenschappen hebben bewaard en ver spreid En op onze dagen, toonen de katholieken hunne genegenheid voor het volksonderwijs niet door hel stichten van talrijke scholen in alle graden van onderwijs die zij met hunne eigene pen ningen onderhouden Neen, altijd zullen de katholieken alleen het onderwijs voorstaan en verspreiden. dat steunt op de leering der Kerk, op den Godsdienst De Commissie van het landbouwers- bedrijf des arrondissements Aalst be staande uit M. Baron Paul Bethune, Se nator, te Aalst, Voorzitter, M. Van den Bossche, Provinciaalraadslid te St-Ante- gelukkig dat de heiligen, me dunkt, bij Onzen Heer God niet gelukkiger kunnen zijn. En als ik dan somtijds aan al bet leiden peis dal ik in mijn leven aan God al heb moeien opofferen, aan de tranen die ik op het kerkhof heb ge stort, aan de gebeden die ik er gedaan heb, zie dan wordt ik ook bedroefd, en dar. ben ik niet verlegen, in mijnen ouden dag, nog eene traan uit mijne oog te wisschen. Maar ik vergeel daarom niet dal ik in de werkelijke wereld ben, en niet en leef in ingebeelde sfeeren waarvan mijn jongen altijd droomt Een diep gevoelig gemoed is somtijds kostelijk als goud, maar dikwijls ook zeer ge vaarlijk. Hij die bel weet te lijden en aan de rede doen te gehoorzamen, die draagt den hemel in zijn hert. Maar hij, die zich door zijne al de toedere ziel laat beheerschen, en in al de beproevingen den vinger Gods niet zien en wil, die zal een droevig, een ongelukkig leven leiden. Dat is juist waarvoor ik vrees, Zijne moeder is dood, en ik waarom zou ik het bewimpelen ik ben ook niet ver meer van het graf. Mijne bairen zijn wil, mijne krachten vervallen, en geloof me vrij mijne ziel is muug, recht muug van leven, ik denk dat God mij haast de rust gaat geven van bel graf. En wat zal er dan vau dit arm kind geworden 0 bet is soms bitter hard, vader te zijn. Wat kan ik doen, mijne goede Friedbert, om u te troosten viel de prior hem op zeer linck, Ondervoorzitter, MM. Verbrug- ghen, notaris te Sint-Lievens-Hautem, Jan Van Vreckem, Provinciaalraadslid te Ninove, Leden, en Baron Félix Bethune, advokaat, te Aalst, Sekretaris, vereenigd op 8 October 1886, heeft besloten zijne zittingen in het stadhuis der volgende steden en gemeenten om 10 ure voormid dag te houden Aalst, Zaterdag IC October toekomende. Geerardsbergen, Maandag 18 a Ninove, Dijnsdag 19 Hcrzele, Woensdag 27 a Sottegem, Donderdag 28 a a De Landbouwers en Werklieden wor den dringend verzocht zich, op gezegde dagen en uur, voor gemelde Commissie te begeven ten einde alle inlichtingen te geven het landbouw-onderzoek rakende en zich voorafgaandelijk te laten inschrij ven bij den Sekretaris hunner gemeente. (Medegedeeld.) Na bestatigd te hebben dat de crisis niet alleen heerscht in de graan invoe rende maar ook in zekere graan voort- brengde landen, klaagt L'Kconomie fitiancière eene andere oorzaak aan die haren noodlottigen invloed in het meer deren deel der landen doet gevoelen, na melijk, de hypothecaire schulden die de grondgoederen belasten. Een andere oorzaak, schrijft hooger bedoeld blad, die de moeielijkheden der europesche voortbrengers in den strijd met de mededinging vermeerdert, 't is de buitengemeene groote der hypothe caire schulden die in bijna al de landen van het oude werelddeel op de grondgoe deren wegen. Aldus, de hypothecaire schuld van Pruisen die, in 1860, gemid deld tot 65 ten honderd beliep der waar de van de gronden verschilt nu van 80 tot 90 ten honderd en gaat zelfs de waar de der landerijen, in zekere streken der provincie Brandeburg, 50 ten honderd te boven. De hypothecaire schulden op de grond- goederen, in Oostenrijk, bereikten, in 1858, de som van 1,122 millioen guldens; in 1878, klommen zij reeds lot 2,685 millioen guldens, om tot 3,062 millioen guldens te stijgen in 1881. Óp dit oogen blik overtreft de hypothecaire schuld van Oostenrijk 5,000 millioen guldens. De hypothecaire schuld van Frankrijk beliep reeds, in 1876, tot de verbazende som van 21 milliards 111 millioen franks. De helft der grondgoederen in Frank rijk, en de twee derden der grondgoederen in Belgie zijn slechts door hunne nomi nale eigenaars in schijn bezeten. Volgens het dagblad van het russische ministerie van financiën, op de 92, 521, 933 gemetten landerijen die de gepriveer- de eigendommen uitmaken van hel euro pesche Rusland (Polen, Finlande en de Baltische provinciën niet inbegrepen) zijn 28, 446, 524 gemetten, 't zij 30,75 ten honderd met eene hypothecaire schuld van 489, 063, 035 franks belast. minzamen toon in de rede 0 neem mijnen Frans van mij weg neem hem bij u in de kloosterschool, wees gij hem een vader, in een woord wees gij hem alles. Voor de andere kinderen zal God wel zorgen, zij zijn sterk van gezondheid en hebben ver stand. Wel ja, het zij zoo. Ga naar broeder Albei- tus den beeldhouwer, of wel naar Pater Igna tius die juist aan het afschrijven arbeidt van het II. Schrift, of bij eenen anderen ik zal voor Frans, al voor mijn eigen kind helpen zorgen. In den engelschen hof zien wij elkan der weder. Friedbert verdween in de lange sombere gangen van hel kloosterde prior keerde na- peizend naar den tuin weder, waar zij den jongen knaap alleen gelaten hadden. Frans was nergens te vinden. De prior dacht al dat de kleine stillekens naar huis gevlucht was, toen hij op eens het Maria beeld in hel oog kreeg en Frans recht daarover tegen een Cypreshoom zag slaan. De knaap, zonder iets anders te bemerken, hield zijne oogen, waar gansch zijne ziel in te lezen stond, op het steeneu beeld gevestigd. Hoe komt het mijn kind, dat gij die Lieve vrouw met zooveel begeestering bezien kunt? Eerweerde vader, nog nooit zag ik een beeld dat mij zoo beviel Hoe meer ik bol bezie, hoe schooner ik het vind Ik zou Nu, in België, meer dan elders, valt het noodlottige uitwerksel der hypo thecaire schulden klaarblijkend in het oog; de intresten van de schulden zijn grooter dan de opbrengst der landerijen 't welk onvermijdelijk de eigendommen tot ondergang en verbrokkeling moet voeren. LAI%DBO UW, Klaar water als drank voor het vee. Langdurige nasporingen, gedaan in de landbouwstatiën van Duitschland, hebben eene daadzaak vastgesteld die reeds bij vele vetmesters van vee vermoed werd, namelijk dat zuiver, water in groote hoeveelheid gedronken, schadelijk is voor de vetmesting. M. Henneberg besluit daaruit dat hetzuiver waterde uitdrijving van het koolzuur (acide carbonique) bij het dier begunstigt, en nadeel doet aan de vorming van het vet. Daaruit zou dan volgen dal men bij de vetmesting, de hoeveelheden water moet beperken tot hetgene noodzakelijk is om de spijzen te weeken en den dorst der dieren te lesschen en dan nog zou men dit behooren te verzachten met er zeme len, koek of eenig meel onder te roeren. Deze handelwijze, reeds bij het mesten van ossen beproefd, kan ook toegepast worden op de andere dieren en voorna melijk op de varkens. Maar het is heel anders gelegen met het onderhoudsre- giem der koeien welker melkopbrengst men wil vergrooten. In dit regiem speelt het water eene groote rol, maar dan nog is het beter de koeien water te geven dat met zemelen of andere zelfstandigheden verzoet is, dan zuiver water. HANDEL EN NIJVERHEID. Vlasmerkten. Wij ontleenen aan het Fondsenblad het volgende overzicht Op de prijzen kan men niet afgaan zij zijn enkel noemensweerdig. Ziehier eeni- ge inlichtingen over de bijzonderste bin nen- en buitenlandsch markten Kortrijk. De neiging tot koopen schijnt veld te winnen de beweging te lande is meer gevolgd. Overal maakt men toebereidselen voor de herneming van liet zwingelen, dat nu als tweede deel van het vlaswerk eene aanhoudende be zighouding voor onze werkzame bevol king gedurende het wintertijdslip zal op leveren. De rootingswerken eindigen langs alle kanten en tal van rootplaatsen zijn reeds overgegaan tot het uit elkander nemen hunner toestellen, tot de rooiing dienende in de waters der Lei. Het weêr is uitermate gunstig. Onze naburige markten van Deinze, Lokeren, Waregem, Zele, en Tisselt blij ven altijd weinig bevoorraad, hetgeen de verhandelingen moeilijk maakt. Brugge. De toevoeren beginnen re gelmatiger toe te komen en in het alge meen verwacht men zich aan eene her neming van zaken. De prijzen blijven steeds gunstig voor wat vlas van hoeda nigheid betreft. geer. grooter geluk kunnen droomen dan eens een kunstenaar te worden, dte zulke stukken kan maken. Dat is een schoone wensch, mijn vriend Denkt ge dan datge verstand genoeg zoudt hebben en zielekraehi om zoo iels te leeren Dat weet ik niet. Maar ik heb zoo veel be trouwen dat ik hel niet zeggen kan. Dal schijnt veel te beloven voor u. Wilt gij bij ons blijven wonen Bij u Hier in 't klooster Vergeef het mij, eerw vader, maar dat wil ik niet. Bij wien zult gedan die schoone kunst leeren waarop gij zoo verzot zijt vroeg de pater, terwijl hij minzaam glimlachte. Eene wolk van droefheid betrok des jonge- lings anders zoo glanzende oogen. Ach ik weet het niet, zuchtte hij, als de kunstenaar die dees beeld gemaakt heeft, nog leefde, dan zou ik liefst bij hem om lesgaan. Stizwijgend geleidde de prior den kleinen jongen eerst door den bol, en dan door lange zeer lange gangen die boven spilsbogig toe kwamen en met allerlei schilderingen versierd waren. Voor eene kleine deur bleven zij staan. De prior legde het oor tegen het sleutegat, en zachtjes, terwijl hij Frans bezag, murmelde hij «ja hij is weer aan zijn werk' Zij gingen binnen. Het was eene wijde, hooge zaal, waarin hel daglicht verkwikkend en helder door de breede vensters binnenstraalde. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1886 | | pagina 1